مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
محمدرضا من يه آگاو داشتم كه تو باغچه كاشته بودمش....با نور مستقيم ...حالشم خيلي خيلي خوب بود...مطمئني تو سايه هم ميتونه زندگي كنه؟

با سایه که حتما میتونه

ولی اره اگه محیطش سرد نباشه و نور غیر مستقیم داشته باشه اره میتونه البته براش بهتره نور خورشید فراهم بشه اما تو سایه ازبین نمیره

reza_197

عضو جدید
با سایه که حتما میتونه

ولی اره اگه محیطش سرد نباشه و نور غیر مستقیم داشته باشه اره میتونه البته براش بهتره نور خورشید فراهم بشه اما تو سایه ازبین نمیره

اخه میدونی سر بعضی از برگاش داره خشک و قهوهای میشه. محمد رضا میشه یه تعریفی از نور کم زیاد متوسط داشته باشی؟ مثلا من گیاهم تو خونه جایی هست که یه پنجره تقریبا غربی داره به چنین محیطی محیط با نور کم میگن یا زیاد یا متوسط؟

GS-gharoon

عضو جدید
خوب کسی جواب من و نداد. منم این مسئله رو بازتر می کنم , شاید یکی دست ما رو گرفت
من می خوام آب قابل دسترس رو (AW) برای 12 نمونه بافت خاک حساب کنم . فکر می کنم همون 12 نمونه که در مثلت بافت خاک هستند .
بعد ار اون می خوام برای هر کدوم از اون 12 تا بافت , چگالی ظاهری خاک و چگالی ذرات خاک (Bulk density & particle density)
و همچنین مقدار جرمی و حجمی رطوبت رو در ظرفیت زراعی (FC) و PWP بدست بیارم .

حالا مشکلات من :
1. من از کجا میتونم جزییات این محاسبان رو پیدا کنم . مثلا نیاز به جرم و حجم آب و خاک دارم . همون جرم و وزن خاک خشک و مرطوب
2. بعد چطور میتونم اون جرم و حجم خاک رو که پیدا کردم ربط بدم و از روشون بافت خاک رو پیدا کنم .
3.مقدار حجم و جرم رطوبت خاک رو چطور در FC و PWP پیدا کنم.

امیدوارم یکی ار دانشمندای اینجا من و کمک کنه . مغزم هنگ کرده.

هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم!!!!!!

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
اخه میدونی سر بعضی از برگاش داره خشک و قهوهای میشه. محمد رضا میشه یه تعریفی از نور کم زیاد متوسط داشته باشی؟ مثلا من گیاهم تو خونه جایی هست که یه پنجره تقریبا غربی داره به چنین محیطی محیط با نور کم میگن یا زیاد یا متوسط؟
نور زیاد یعنی گیاه در معرض مستقیم تشعشع خورشید باشه مثلا سمت جنوبی حیاط خونتون اما نور متوسط یعنی اینکه کیاه ساعتی از روز رو در معرض نور خورشید باشه یا اینکه غیر مستقیم از نور بهرمند بشه مثل اینکه گیاه سمت شمالی خونه باشه یا کنار ساختمون باشه و نور بصورت مستقیم بهش نخوره اما از روشنایی روز برخوردار میشه
نور کم یعنی نور مستقیم نمیخوره و روشنایش از نور لامپ هست

در مورد قهوه ای شدن نوک برگها میشه گفت رطوبت محیط کمه یا نور شدیده اگه گیاه در معرض نور مستقیم نیست پس رطوبت محیطش کمه که با اسپری اب رو برگها میشه اون رو جبران کرد

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
این گل های لش هم نباید نور آفتاب بهشون بخوره ؟ حتی نیم ساعت ؟
اشکالی نداره بهشون افتاب بخوره اما باید برگهاش مرطوب باشه
با اینکه این گیاه رطوبتدوست داره اما به رطوبت خاک حساسه و سریع دچار پوسیدگی میشه اما نکته جالب در مورد این گیاه اینه که فوق العاده به ندادن اب مقاوم هست یعنی اگه یک ماه به گلدانش که در معرض نور هست اب ندی نمیمیره اما چروک میشه

oli

عضو جدید
یه سوال دیگه !!!

گفته بودید اگه تو زیر گلدونی آب بریزم دیگه نیازی نیست از بالا بهش آب بدم ...
من اینکار و کردم و گلدونم همه ی آب و خورد .
ولی یه گلدون دیگه م نصفشو خورد . حالا اون نصفه ای که مونده تو زیر گلدونی باعث نمیشه که گیاهم همیشه خیس بمونه و گند کنه ؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه !!!

گفته بودید اگه تو زیر گلدونی آب بریزم دیگه نیازی نیست از بالا بهش آب بدم ...
من اینکار و کردم و گلدونم همه ی آب و خورد .
ولی یه گلدون دیگه م نصفشو خورد . حالا اون نصفه ای که مونده تو زیر گلدونی باعث نمیشه که گیاهم همیشه خیس بمونه و گند کنه ؟

نه
بزار بمونه کلا خاک بمقدار مورد نیازش اب رو بالا میکشه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم همین و میخواستم بدونم ;)
درباره ی نور آفتاب پشت پنجره چیزی نگفتی ها ....

گلدونش و میشه عوض کرد ؟

اونروز خاله م برام 6 تا از اینا اورد گفت بزار تو آب ریشه که زد بکارشون
ولی مثل مال تو سبز و بزرگ نبودن
یکم زرد تر و خیلی ریزه میزه تر هستن
اون ساقه هم که متصل میکرده به بوته مادری و نداره
به نظرت چکارشون کنم ؟
اینم نور غیر مستقیم و جای گرم میخواد ؟

ما چاکریم .:gol:
میترسم آخر بابت این همه سوال اخراجم کنی :D
گلدون اون کراسوله ا رو میتونی عوض کنی اما قول نمیدم که زنده بمونه کلا گیاه اذیت کنیه دوسش ندارم تو گرمای بوشهرم هم فورا می پوسه:razz:تو خونه هم نمیشه بردش با هوای تو خونه سازگار نیست مگه کنار پنجره

در مورد گندمی های خاله ات هم بگم که خاله جانت از مادرش اینا رو جدا کرده تو آب نذار فورا تو خاک برگ بکارشون فقط یه چیزی ، خیلی سطحی بکار.
موفق باشی:gol:

اخراج رو شاخته:cool:
اگاو با نور کم سازگاری داره ایا؟

برای گل و گیاهان اپارتمانی باید کود مصرف کرد؟

من اون پتوسی که گفتین خاکشو عوض کن عوض کردم الانم سرحاله برگاش از کی تقریبا شروع میکنه به برگ دادن؟
آگاو من تو سایه کامل تمام سال تو حیاطه نور غیر مستقیم هست یعنی چند متر انورتر نور هست اما رو این اصلا نور نمیاد و خیلی هم شادابه اما اونی که همسایه ما داره تو نور کامل افتاب هست و این نور زیاد باعث شده زود بالغ شه و به گل بره و این گیاه از اون گیاهایی هست که گل بده میمیره:)
بقیه سوالت هم محمدرضا به نحواحسنت جواب داد:gol:
موفق باشی:gol:

خوب پس پتوست حالش خوبه باید صبر کنی گیاه ریشه های جدید تولید کنه بعد شروع به دادن برگها جدید میکنه
سعی کن تا جایی که امکان داره از کود استفاده نکنی چون لازم نیست گیاه اپارتمانیت رشد زیاد داشته باشه یا میوه بده فقط زمانی که علائم کمبود رو نشون داد بمقدار اندک برای جبران کمبودش از کود استفاده کن

اگاو رو میتونی توسایه هم قرار بدی مشکلی براش ایجاد نمیشه اما نور غیر مستقیم رو باید حتما داشته باشه ضمن اینکه زیاد سرد هم نباشه جاش
:gol::gol:
محمدرضا من يه آگاو داشتم كه تو باغچه كاشته بودمش....با نور مستقيم ...حالشم خيلي خيلي خوب بود...مطمئني تو سايه هم ميتونه زندگي كنه؟
اره سایه جونم میشه من الان چندساله اگاوم تو سایه کامل خوبم رشد کرد و سالم و خوشحاله:D
این نوک سوزی نوک برگ که تو خیلی گیاها هست بیشتر بخاطر کمبود رطوبت هوای اطراف گیاه هست نگران نباش با آبپاشی حل میشه
بوشهر خیلی خوبه چون رطئبت هوا همیشه بالاست یه جورایی تابستونا که دیگه تا بالای 90% هم میره:)
بقیه شوالات بازم محمدرضا گلم کامل و عالی جواب داد:gol:
این گل های لش هم نباید نور آفتاب بهشون بخوره ؟ حتی نیم ساعت ؟
اشکال نداره;)

agriboy

عضو جدید
مکانیک سیالات

مکانیک سیالات

سلام...
از مهندسینی که این درسو پاس کردن میخوام بپرسم بهترین کتاب واسه خوندن مفهومی سیالات کدومه ؟؟؟
دقت کنین واسه خوندن مفهومی نه خوندن واسه کنکور.ممنون:gol:

oli

عضو جدید
محمدرضا این روش ریختن اب تو زیر گلدونی فکر میکنی برا ی گلدونهای پلاستیکی چقدر اثر داره؟

من به گفته ی محمدرضا اینکارو کردم . هم گلدون پلاستیکی هم گلی . پلاستیکی زودتر جواب داد . دلیلشو نمیدونم و برای خودمم سوال بود . ولی فکر میکنم به خاطر سوراخ های ته گلدون بوده

rahimsaei

عضو جدید
با سلام
از بین کتابهایی که خوندم کتاب آقای دکتر محمد صادق معیری را می پسندم

موقف باشی

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب کسی جواب من و نداد. منم این مسئله رو بازتر می کنم , شاید یکی دست ما رو گرفت
من می خوام آب قابل دسترس رو (AW) برای 12 نمونه بافت خاک حساب کنم . فکر می کنم همون 12 نمونه که در مثلت بافت خاک هستند .
بعد ار اون می خوام برای هر کدوم از اون 12 تا بافت , چگالی ظاهری خاک و چگالی ذرات خاک (Bulk density & particle density)
و همچنین مقدار جرمی و حجمی رطوبت رو در ظرفیت زراعی (FC) و PWP بدست بیارم .

حالا مشکلات من :
1. من از کجا میتونم جزییات این محاسبان رو پیدا کنم . مثلا نیاز به جرم و حجم آب و خاک دارم . همون جرم و وزن خاک خشک و مرطوب
2. بعد چطور میتونم اون جرم و حجم خاک رو که پیدا کردم ربط بدم و از روشون بافت خاک رو پیدا کنم .
3.مقدار حجم و جرم رطوبت خاک رو چطور در FC و PWP پیدا کنم.

امیدوارم یکی ار دانشمندای اینجا من و کمک کنه . مغزم هنگ کرده.
شما باید به کتابهای هیدرولوژی (مثلا هیدرولوژی علیزاده یا زهکشی شمسایی) مراجعه کنید
فرمولهاش توی کتابها هست و همش جایگذاریه
نیازی به دانشمند بودن هم نداره من بیسواد هم میتونم:biggrin:

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آقا مهدی به این سادگی ها هم که شما میگی نبود ، تو کتاب های هیدرولوژی هم اصلا نبود تو کتاب های آبیاری و خاک شناسی با آزمایشگاهاشونم بررسی کردیم.
خدا رو شکر مشکلشون حل شد ، دو تا مسئله داشت که اون یکی رو انجام دادیم.

saminaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام کتاب طراحی سیستم های ابیاری امین علیزاده رو میخوام البته اگه میشه کمکم کنید

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوست عزیز طراحی سیستم های آبیاری علیزاده دو جلد داره
جلد اول آبیاری سطحی
جلد دوم آبیاری تحت فشار

من فکر نمیکنم این دو تا کتاب تو اینترنت باشه،حتما این کتاب و کتابخونه دانشگاه شما داره.
البته به نظر من شما الان کتاب های دیگه مطالعه کنین هم براتون مفید تر هم اینکه ترم های بعد هم به درس هاتون مربوط تر خواهد بود مثل زهکشی ، رابطه آب و خاک و گیاه و ...

:gol::gol::gol:

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام...
از مهندسینی که این درسو پاس کردن میخوام بپرسم بهترین کتاب واسه خوندن مفهومی سیالات کدومه ؟؟؟
دقت کنین واسه خوندن مفهومی نه خوندن واسه کنکور.ممنون:gol:

مکانیک سیالات و هیدرولیک حسن مدنی به نظرم بدردت بخوره میتونی از کتابخونه چند روزی بگیری اگه راضی بودی بخرش .
استریتر هم بد نیست ، ولی برای رشته آب فقط چند فصلش کارایی داره ، فصل آنالیز ابعادی که تو استریتر هست تو مدنی نیست.

reza_197

عضو جدید
سلام. بچه ها تو تراریوم جدیدی که اقا مهدی گذاشته یک گیاهی بود با یک گل ریز صورتی اسمش چیه؟ من خیلی ازش خوشم اومده:w38:. راستی نگفتین تو خونه(داخل خونه) من با شرایط نوری که گفتم میشه گلی نگهداشت؟

oli

عضو جدید
سلام. بچه ها تو تراریوم جدیدی که اقا مهدی گذاشته یک گیاهی بود با یک گل ریز صورتی اسمش چیه؟ من خیلی ازش خوشم اومده:w38:. راستی نگفتین تو خونه(داخل خونه) من با شرایط نوری که گفتم میشه گلی نگهداشت؟

از شدن که میشه . ولی گلی که گل بده یا گلی که برگ باشه ؟

من یه دیفن باخیا داشتم که با نور کم رشد خوبی داشت . 3 تا قلمه هم ازش گرفتم ( که البته الان همه شون در اثر سرما نابود شدن )

oli

عضو جدید
دیروز 2 تا گلدون اینوجوری خریدم
بنده خدا اسمش و بهم گفت ولی یادم رفته
کسی میتونه کمکم کنه ؟
اسم ، نحوه ی آبیاری ، و نحوه تکثیر
البته تو اینترنت به اسم کاکتوس هست . ولی نمیدونم از چه تیره ایشه
تو یه گلدون 3 تا کنار هم هست . نمیدونم چسبیده به هم هستن یا اینجوری کاشتنشون .
به هر حال اگه توضیحی درباره ش بدید ممنون میشم

4e680aec9e603e05a3c84fcaf1ad2e19_large.jpg

البته این گلدون من نیست . داشتم وب گردی میکردم که این و دیدم

reza_197

عضو جدید
از شدن که میشه . ولی گلی که گل بده یا گلی که برگ باشه ؟

من یه دیفن باخیا داشتم که با نور کم رشد خوبی داشت . 3 تا قلمه هم ازش گرفتم ( که البته الان همه شون در اثر سرما نابود شدن )

گلی که گل بده گل میخوام.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
قابل توجه همه دوستان مهندسي آب - آبياري زهكشي دكتر ابراهيمي كتابشون تا يه دو ماه دگه مياد بازار و با توجه به اين كه من اين كتابو ديدم به تمامي دوستان پيشنهاد مي كنم حتما تهيش كنن چون واقعا بدرد بخوره و مثل ساير كتابا تئوري صرف نيستش. اگه كسيم خواست بهم بگه

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
محمدرضا این روش ریختن اب تو زیر گلدونی فکر میکنی برا ی گلدونهای پلاستیکی چقدر اثر داره؟
زهرا جان این ربطی به گلدون نداره خود خاک مکش انجام میده
تو همون تاپیک پستمو که زدم ببینی نوشته :gol:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سوالهای دنیس:

سلام این گلم که اسمش نمی دونم چیه یهو رو برگش یه لکه به وجود آمده!!!:(
میشه دلیلشو با راه حل بگید؟

http://plogger.ir/up/2011-1/93661916345293.jpg

http://plogger.ir/up/2011-1/53391920308697.jpg

و یه سوال دیگه..می شه اسم این گل و شرایط نگهداریشو بگین ؟ برگای ظریفی ام داره..
مرسی:gol:

http://plogger.ir/up/2011-1/99241925256545.jpg

http://plogger.ir/up/2011-1/45531930323703.jpg

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار

این وضعیت میتونه در اثر آفتاب سوختگی به وجود بیاد بخصوص وقتی که روی گیاه قطرات آب باشه (این حالت میتونه باعث تمرکز اشعه آفتاب بشه مثل عدسی عمل میکنه)
البته گاهی اوقات هوای آلوده به دود یا گاز مثل هوای آشپزخونه هم میتونه یه همچین علائمی رو نشون بده.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
میشه دنیس یه عکس واضح از کیاهت بگیری
اون لکه رو هم که رضا گفت درسته علتش موندن قطرات اب رو برگها میتونه باشه