عجیب‌ترین اشتباه مهندسی کشور در رشت +عکس

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
ابتدا و انتهای پل جانبازان که تاکنون حدود ۳ میلیارد تومان برای آن هزینه شده، به دلیل اشتباه مهندسی، ۵۰ سانتی‌متر اختلاف سطح دارد و به هم نمی‌رسد!
پل جانبازان رشت که قرار بود در سال ۱۳۸۶ به بهره‌برداری برسد هم اکنون در شرایطی به پیشرفت ۷۲ درصدی دست یافته که اشتباهات محاسباتی‌اش عجیب‌ترین رویداد مهندسی کشور را رقم زده است. اجرای این پل ۶/۱۰۲ متری از چهارم تیر ماه سال ۱۳۸۵ در دو جبهه کاری آغاز شد که بنابر محاسبات می‌بایست در پایان پروژه به یکدیگر متصل می‌شدند، اما هم اکنون و با وجود گذشت چند سال اشتباهات محاسباتی مانع از اتصال طرفین پل به یکدیگر شده است.
هم‌اکنون طرفین ابتدا و انتهای پل در حالی برای اتصال به یکدیگر نزدیک شده‌اند که تازه مشخص شده به دلیل اشتباهات مهندسی این اتفاق به دلیل اختلاف سطح طرفین پل هرگز نخواهد افتاد. گفته می‌شود این اختلاف به نیم متر می‌رسد که در قوانین مهندسی عدد بسیار بزرگی به شمار می‌آید.

به گفته مهندسان سازه، طراحی اینگونه پل‌ها پس از سال‌ها اجرا در کشور به قدری ساده است که حتی در توان دانشجویان مهندسی نیز هست و این بر ابهامات مسئله بیشتر می‌افزاید.
در این رابطه هیچ مقام مسئولی در شهر رشت حاضر به اظهار نظر نیست و تنها محمود فریدونی شهردار رشت در اظهار نظری غیرمستقیم پیمانکار را مقصر معرفی می‌کند. او معتقد است: «شرکت طرف قرارداد این پل در گذشته به تعهدات خود عمل نکرد و با اعمال مدیریت جدید سعی ما بر این است که در کوتاه‌ترین زمان این پل به بهره‌برداری برسد.»
فریدونی البته نبود جرثقیل حمل نصب تجهیزات پل جانبازان از محل کارگاه ساخت تجهیزات این پل در حوالی کوچصفهان تا رشت در گذشته را از جمله مشکلات عنوان کرده و می‌گوید: «البته این مشکل هم اکنون برطرف شده است».
این توضیحات در حالی است که جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، پل غیرهمسطح جانبازان رشت را لکه ننگی در این شهر دانسته و همزمان رئیس مجمع نمایندگان گیلان می‌گوید: «ساخت پل غیرهمسطح جانبازان رشت به دلیل غیرکارشناسی بودن هزینه زیادی به گیلان وارد کرده است.»

اسدالله عباسی انتقادهای مردم و مسئولان نسبت به پل غیرهمسطح جانباران این شهر را نیز وارد می‌داند، اما با این حال رییس شورای شهر رشت هرگونه اظهارنظری در این رابطه را مغرضانه توصیف می‌کند.
محمدرضا قاسمی ‌به عنوان مدافع سرسخت این پل که طرفین آن دست کم ۵۰ سانتی‌متر اختلاف سطح دارند حتی در پاسخ به نماینده مجلس، نه تنها پل را لکه ننگی برای این شهر نمی‌داند بلکه از ساخت آن به عنوان سند افتخاری در عملکرد شهرداری رشت نام می‌برد که انگیزه‌ای قوی برای ساخت تقاطع‌های همسطح و غیرهمسطح دیگر در این شهر به وجود آورده است.
او حتی از منتقدان این پل می‌خواهد با دست برداشتن از اشکال‌تراشی‌ها و انتقادهای غیرمنصفانه کمبود نقدینگی و عدم بهره‌مندی این شهر از بودجه‌های ملی را برطرف کنند.
وی ادامه می‌دهد: «موانع موجود بر سر راه پروژه‌های عمرانی شهر باران با اشکال‌تراشی و انتقادهای غیرمنصفانه برطرف نخواهد شد، بلکه کمبود نقدینگی و عدم بهره‌مندی از بودجه‌های ملی بزرگ‌ترین مشکل در مسیر سازندگی رشت است.»
تا به امروز برای این پل ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هزینه شده است اما با اتفاق پیش آمده برآورد می‌شود دست کم یک میلیارد تومان به برآورد اولیه اضافه شود. کارشناسان امر معتقدند در صورت صرف این هزینه پل جانبازان رشت گران‌ترین پل روگذر در تاریخ مهندسی کشور خواهد بود.

mehdix622

عضو جدید
کاربر ممتاز
جدا از اشتباه بودنش و لكه ننگ و منگ و ..............ميشه اصلاحش كرد
چيز سختي هم نيست
البتهمن از عكس ها نظر دادم
و اسراري بد درست بودن نظرم ندارم

امااز نظر فني درست كردنش نبايد سخت باشه

البته درست كردن نه به هم چسبوندن و اماده براي رفت و امد كردنش

ram_call17

عضو جدید
نه داداشم رشته میگه هیچ راهی نداره و خارجیا گفتن ایرادات دیگه هم داره که اگه بچسبوننش بازم نا مطمئنه

Fateme_bay

عضو جدید
کاربر ممتاز
به به یک افتخار دیگه از دولت خدمت گراز نهم!!!!!

carnelin_1992

عضو جدید
جالب تر از این عکسی که دیدین حدودا 30 کیلومتری رشت یه پل رو گذر ساختن که خیلی ضایع تر از این حرفا بود ولی به حول قوه ی الهی ماس مالیش کردن رفت!!!!!!!
دیگه این چیزا واسه ما عادی شده:redface:
در حال حاضر دارن رو پروژه ی پل زیر گذر کار میکنن:smile:خدا میدونه این یکی چه جوری باید سوژه بشه:confused:
حداقل این تاپیکو تو بخش معماری یا عمران میذاشتین تا مهندسامون بیشتر فیض ببرن.
یه سوژه تو بخش معماری گذاشتم حتما بهش یه نگاه بندازین.به نظرم جالبه

ZEUS83

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس کلهم فناوری و صنعت ماست مالی رشد چشمگیری داشته است . ای جونم مشکلی بزرگی نیست که دو تا اب دهن بندازن تو یک بار ماسه و سیمان درست میشه . اب نریزن چون گرون تموم میشه و هزینه کمر شکن میشه

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالب تر از این عکسی که دیدین حدودا 30 کیلومتری رشت یه پل رو گذر ساختن که خیلی ضایع تر از این حرفا بود ولی به حول قوه ی الهی ماس مالیش کردن رفت!!!!!!!
دیگه این چیزا واسه ما عادی شده:redface:
در حال حاضر دارن رو پروژه ی پل زیر گذر کار میکنن:smile:خدا میدونه این یکی چه جوری باید سوژه بشه:confused:
حداقل این تاپیکو تو بخش معماری یا عمران میذاشتین تا مهندسامون بیشتر فیض ببرن.
یه سوژه تو بخش معماری گذاشتم حتما بهش یه نگاه بندازین.به نظرم جالبه
جانبازانو که وصله کردن .... خیلی وقته.. خبرش قدیمیه
.
زیرگذرو مگه نشنیدی چی شده؟؟؟؟:D
.
.

اون جارو یه دست انداز بذارن حله:biggrin::biggrin:
:biggrin::biggrin::biggrin:

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
فیلم پاورچین یادتونه می خواستند پل بسازند
ارتفاع پل از 20 متر کردند 2 متر
بعد مدل پل رو از باغبان گرفتند
بعد هم هر جا مصالح کم اوردند از نخود برره استفاده کردند
آخر هم پل شده بوده مثل این یک تیکه اش تو شرق بود اون طرفش تو غرب
فکر کنم مهندس این طرح تحت تاثیر اون فیلم قرارداشته:biggrin::biggrin:

GAME_OVER

کاربر فعال باشگاه ورزشی ,
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]اینم از اون اتفاقاتیه که فقط تو ایران می افته ...:razz:[/FONT]

oli

عضو جدید
به اینم میگید اشتباه ؟
بابا تو مملکت ما که این اشتباه نیست . ما عادت داریم به اشتباهات میلیونی .

carnelin_1992

عضو جدید
.
.
.

آره میدونم قدیمیه ولی دوستان تاپیکو تازه درست کردن
من مسیرم اون طرف نمیخوره.مگه چه بلایی سر این پل اومده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek::eek::eek:
یعنی بازم گندزدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:confused::confused:

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه داداشم رشته میگه هیچ راهی نداره و خارجیا گفتن ایرادات دیگه هم داره که اگه بچسبوننش بازم نا مطمئنه
بابا این که مال صدها سال پیشه چسبوندنش یه ماست هم روش!
همیشه مطمئن باشین کسانی که میتونن یه همچین اشتباهی بکنن به همون زیبایی هم میتونن جمعش کنن
:دی

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
.
.
.

اولا تو چرا خبرای منو دست دوم میکنی؟:razz:
دوما شاید من نخوام بگم :razz:
سوما نگیاااااا:razz:
تازه پل میدون گاز خیلیم داره خوب پیش میره چشم حسود کور:razz:

آخرین ویرایش:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
مگه من چیزی گفتم؟؟؟
چیزی گفتم؟؟؟
اگه چیزی گفتم بگوهاااااااااااااااااااااا!
:d
.
من گفتم پل میدون گاز به مشکل خورده؟؟؟
من گفتم یخسازی؟؟؟
من؟
من؟
من؟
.
آره میدونم قدیمیه ولی دوستان تاپیکو تازه درست کردن
من مسیرم اون طرف نمیخوره.مگه چه بلایی سر این پل اومده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek::eek::eek:
یعنی بازم گندزدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:confused::confused:
اون بالاییه منو تهدید می کنه نمی ذاره بگم...!

ssara2025

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی دانشجوهای این مملکت به جای درس خوندن !!!!!! معتاد وبگردی بشن !!!!! ساخته شدن همچین پلهایی ، به معجزه بیشتر شبیهه .:razz:

carnelin_1992

عضو جدید
ما که چیزی نگفتیم خدا کنه خوب پیش بره. تازه باعث افتخار شهرمونه:)
نکنه شما سرت اونجا گرمه.اگه تو ساخت پل دست داری بگو
قول میدیم سوژه نشه
خجالت نکش بگو:Ph34r:

carnelin_1992

عضو جدید
مگه من چیزی گفتم؟؟؟
چیزی گفتم؟؟؟
اگه چیزی گفتم بگوهاااااااااااااااااااااا!
:d
.
من گفتم پل میدون گاز به مشکل خورده؟؟؟
من گفتم یخسازی؟؟؟
من؟
من؟
من؟
.

اون بالاییه منو تهدید می کنه نمی ذاره بگم...!
شما بگو اون بالاییه با من.
بعدش شما که در مورد پل زیر گذر فلکه گاز صحبت نمیکنی.:redface:
یه پلی هس تو یه شهر ایران که دارن میسازنش البته اگه خراب نشه ما داریم راجعبه اون حرف میزنیم(کسی نمیدونه چی میگیم:smoke:)

carnelin_1992

عضو جدید
وقتی دانشجوهای این مملکت به جای درس خوندن !!!!!! معتاد وبگردی بشن !!!!! ساخته شدن همچین پلهایی ، به معجزه بیشتر شبیهه .:razz:
خیلی از این دانشجوها از همین وبگردیا درس یاد میگیرن(یکیش خود من).قربون استادامون برم از بس خوب درس میدن آدم ترجیح میده سر کلاس نشینه و از منابع دیگه جوابه سوالاشو پیدا کنه

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
قول میدیم سوژه نشه

نمی دونم:w19:
به من که چیزی نگفته...:w20: آره سها توام دستت تو کار بود؟؟؟؟:w26:
تو که شاگرد اول بودی....!:w22:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما بگو اون بالاییه با من.
بعدش شما که در مورد پل زیر گذر فلکه گاز صحبت نمیکنی.:redface:
یه پلی هس تو یه شهر ایران که دارن میسازنش البته اگه خراب نشه ما داریم راجعبه اون حرف میزنیم(کسی نمیدونه چی میگیم:smoke:)
واقعا ؟؟ اینجوریاس؟؟ اگه اینه که می گم... یه پلی هست تو یکی از شهرای کشور که رفتن زیرگذر بزنن خوردن به... چی؟؟ چی؟؟؟
باور کن این بالاییه منو می کشه!

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
قول میدیم سوژه نشه
اوهوم
من ناظرش بودم

باور کنید همه ش باند بازی بود وگرنه من گفته بودم این دوتا به هم نمی رسن
گوش ندادن
:w09:

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمی دونم:w19:
به من که چیزی نگفته...:w20: آره سها توام دستت تو کار بود؟؟؟؟:w26:
تو که شاگرد اول بودی....!:w22:
بله پس چی
فکر کردی از کجا اون اطلاعات دسته اولو بت داادم هااااا؟
:cool:
درمورد این که اشتباه شد بالا توضیح دادم:razz: