درخواست و راهنمایی دروس [طراحی و تحلیل سازه]

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
1- منظور از رفتار خطي مصالح چيه؟
2- و چه موقع از اين متن كمك ميگيريم( مقدار Tx را با 25 درصد بيشتر در نظر گرفته پس از تحليل سازه با پريود واقعي سازه كنترل مي كنيم) و معنيش چيه
سلام
1-شما اگه به نمودار تنش کرنش دقت کنی یه ناحیه خطی پیش رفته یه ناحیه به صورت سهمی
حالا رفتار خطی مصالح یعنی اینکه تو اون ناحیه خطی باشه(نسبت تنش به کرنش)
2-ببین شما وقتی تو سازه پیچش تصادفی داشته باشی
و همینطور وقتی نا منظم باشه و وقتی دیوار برشی داری باید سازتو هم با 100 درصد نیروی زلزله تحلیل کنی و هم با 100 +25 درصد
و هر دو تاش باید جواب بده
بعد وقتی دیوار برشی داری،
سازه با 100 درصد جواب داد
باید دیوار از سازه حذف بشه و فقط با 25 درصد نیروی زلزله هم جواب بده
فکر کنم سوالت درباره همین بود دیگه نه؟؟

moori68

عضو جدید
مثال درس بتن آرمه 1 و حل آن

مثال درس بتن آرمه 1 و حل آن

سلام دوستان

من 5 شنبه بتن آرمه 1 امتحان دارم
ممنون میشم اگه کسی از دوستان توضیح درس یا مثال های حل شده ای داره برام بذاره
امتحان جزوه بازه آخه :)

azad98511

عضو جدید
تحلیل

تحلیل

سلام
راستش من تاحالا نگاه به حل تمرین تحلیل شاپور طاحونی ننداختم
ولی هر سوالی داری می تونی بدی جوابش رو بدم
azad98511@YAHOO.COM

sasams

عضو جدید
راهنمایی و رفع مشکل دروس [طراحی انواع سازه]

راهنمایی و رفع مشکل دروس [طراحی انواع سازه]

سلام دوستان
این سوال رو میتونید برام حل کنید
boton 1.jpg

واقعا نیاز فوری برای حل کردنش دارم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون طراحی خمشی نمیخواد به نظرم باید وزن قطعه bc رو پیدا کنی این وزن یه گشتاور پیچشی ایجاد میکنه یه نیرو برشی هم بر تکیه گاه فکر کنم بر اساس اثر توامان پیچش و برش حلش کنی
البته من یه همچین چیزی تا حالا حل نکردم راه حلمم نمیدونم درسته ولی فک کنم همین باشه چون پیچش توی ab ثابته ولی برش با توجه به وزن خود ab متغیره و بیشترینش به فاصله d از بر تکیه گاهه فک کنم:D

sasams

عضو جدید
چون طراحی خمشی نمیخواد به نظرم باید وزن قطعه bc رو پیدا کنی این وزن یه گشتاور پیچشی ایجاد میکنه یه نیرو برشی هم بر تکیه گاه فکر کنم بر اساس اثر توامان پیچش و برش حلش کنی
البته من یه همچین چیزی تا حالا حل نکردم راه حلمم نمیدونم درسته ولی فک کنم همین باشه چون پیچش توی ab ثابته ولی برش با توجه به وزن خود ab متغیره و بیشترینش به فاصله d از بر تکیه گاهه فک کنم:D

یه استاد داریم که هر ترم یه سوال میده و میگه این تو امتحان میاد و سه نمره هم داره ولی در تصحیح برگه ها حتی نیم نمره هم کمک نمیکنه
این ترم هم برای ما این سوال را معرفی کرد
خواهشا یکی کمک کنه:crying2::crying::question:
:w19:
:w20:

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخه مگه شما بتن1 پیچش خوندین؟؟
ما پیچشمون موند واسه ترم بعد!!!

پیچششو حذف کنی من حل میکنم:d:d

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا جون کاری نداره
ببین تیر bc رو وزنش رو حساب میکنی میزاری مرکز تیر bc بعد تیر ab هم وزنش رو حساب کن بزار مرکز تیر ab حالا دو تا نیرو بر اساس اثر توامان برش و پیچش حل کن
یا اگه این سختته اگه w وزن تیر ها باشه ار گسترده w/L رو به تیرا وارد کن بعد حل کن مشکلت اگه بار گذاریشه فک کنم اینطوری راحتتر حل بشه
در مورد طراحیشم کتاب رو باز کن چهارتا فرموله
اگه کسی فک میکنه این روش ایراد داره بگه من خودم خلی شک دارم:D

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید
من اینطوری درک کردم که:
اگه بخوایم نیرو هاشوبگیم
این قسمت bc یه وزنی داره ... که وزن اون قسمتو حساب میکنی ... خب( طراحی این ab رو خواسته دیگه!!)
حالا میدونیم این وزن قسمت bc یه لنگر ایجاد میکنه
حالا واسه بارگذاریش یه لنگر از وزن مرده قسمتbc داریم که به نقطه bاعمال میشه و یه بار مرده وزنشو داریم

بقیه شم که یه دیاگرام رسم میکنی یه کنسوله دیگه
فقط من چون پیچش نخوندم نمیدونم فرمولاش چیه!!
ولی واسه خمشش که به نظر آسون میاد حلش یه تیر کنسولیه

sasams

عضو جدید
بابا جون کاری نداره
ببین تیر bc رو وزنش رو حساب میکنی میزاری مرکز تیر bc بعد تیر ab هم وزنش رو حساب کن بزار مرکز تیر ab حالا دو تا نیرو بر اساس اثر توامان برش و پیچش حل کن
یا اگه این سختته اگه w وزن تیر ها باشه ار گسترده w/L رو به تیرا وارد کن بعد حل کن مشکلت اگه بار گذاریشه فک کنم اینطوری راحتتر حل بشه
در مورد طراحیشم کتاب رو باز کن چهارتا فرموله
اگه کسی فک میکنه این روش ایراد داره بگه من خودم خلی شک دارم:D

چطوری؟
من که متوجه نشدم
میشه زحمت بکشی رو یه برگه بنویسیش و بعد یه عکس از جناب برگه بگیری و بزاری تو همین قسمت تا ما هم حالیمون بشه
دست گلت درد نکنه ، نمیخوام این سه نمره رو از دست بدم

coma

عضو جدید
سلام دوستان
این سوال رو میتونید برام حل کنید
مشاهده پیوست 40360

واقعا نیاز فوری برای حل کردنش دارم

سلام

دوست عزیز سطح مقطع عضو رو در طول قسمت قاعده L ضرب (300*400) و حاصل و در وزن واحد حجم بتن (W=2300-2500) ضرب کن نتیحه بار Pدر مرکز سطح عضو قرار می گیرد حالا نیروی P رو به انتهای عضو AB انتقال داده وهمراه آن لنگر آن را نیز انتقال بده که این لنگر ایجاد پیچش در تیر AB می کنه و بار P ایجاد برش می کنه برای هر دو حالت طراحی کن موفق باشید./

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

دوست عزیز سطح مقطع عضو رو در طول قسمت قاعده L ضرب (300*400) و حاصل و در وزن واحد حجم بتن (W=2300-2500) ضرب کن نتیحه بار Pدر مرکز سطح عضو قرار می گیرد حالا نیروی P رو به انتهای عضو AB انتقال داده وهمراه آن لنگر آن را نیز انتقال بده که این لنگر ایجاد پیچش در تیر AB می کنه و بار P ایجاد برش می کنه برای هر دو حالت طراحی کن موفق باشید./

میگم شما استاد خوبی میشید
منظور منم دقیقا همین بود!!
منتها اصلا نتونستم شرح بدم!!

بار و لنگر به نقطهb منتقل میشه دیگه واضحه!!

coma

عضو جدید
منم نظر شما رو نفی نکردم دوست عزیز نظر خودمو گفتم شما حتما بار علمیتون از من بالاتره و منم استفاده خواهم کرد

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم نظر شما رو نفی نکردم دوست عزیز نظر خودمو گفتم شما حتما بار علمیتون از من بالاتره و منم استفاده خواهم کرد

ای وای مثلکه سوء تفاهم شده!!
من خیلی خوشم اومد از جواب شما!!
و تحسین کردم!
قشنگ توضیح دادین!!
ممنون

sasams

عضو جدید
شرمنده دوستان سوال یه تغییر کوچکی کرد یعنی یه نیرویی بهش اضافه شد
DSC00403.jpg
من تو جزوه ای که داشتم این نیرو وارد نشده بود........شرمنده

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
ای وای مثلکه سوء تفاهم شده!!
من خیلی خوشم اومد از جواب شما!!
و تحسین کردم!
قشنگ توضیح دادین!!
ممنون

میگم شما استاد خوبی میشید
منظور منم دقیقا همین بود!!
منتها اصلا نتونستم شرح بدم!!

بار و لنگر به نقطهb منتقل میشه دیگه واضحه!!

مه طلا خانم، ایشون یکی از بهترین اساتید بنده در دوران تحصیلم بودن و هستند
حتی این ترمی که تقریباً آخراش هست، ایشون بنده رو پذیرفتن و در دانشگاهی که دوره ی کاردانیم رو گذروندم، در کلاس های بارگذاری و کاربرد کامپیوتر بنده رو قبول فرمودند.
به جرات می تونم بگم یکی از بهترین اساتید بنده بودند که هم برای دانشجو ارزش و احترام و وقت قائل می شدند و هم معلوماتشون به روز بود و هم در نرم افزار ها قدرت و تجربه و آشنایی بی نظیری دارند.
این رو جدی و به دور از هر گونه بزرگنمایی عرض کردم.

coma

عضو جدید
حتی این ترمی که تقریباً آخراش هست، ایشون بنده رو پذیرفتن و در دانشگاهی که دوره ی کاردانیم رو گذروندم، در کلاس های بارگذاری و کاربرد کامپیوتر بنده رو قبول فرمودند.
به جرات می تونم بگم یکی از بهترین اساتید بنده بودند که هم برای دانشجو ارزش و احترام و وقت قائل می شدند و هم معلوماتشون به روز بود و هم در نرم افزار ها قدرت و تجربه و آشنایی بی نظیری دارند.

جناب خسروداد لطف دارند هدف تبادل اطلاعات ،ما هم از دوستان استفاده می کنیم

coma

عضو جدید
شرمنده دوستان سوال یه تغییر کوچکی کرد یعنی یه نیرویی بهش اضافه شد
مشاهده پیوست 40674
من تو جزوه ای که داشتم این نیرو وارد نشده بود........شرمنده

دوست خوبم
به نظر میاد هدف طراح سوال فقط در نظر گرفتن تاثیر همین نیروی 100kn می باشد شما نیرو را به تیر AB انتقال بده و لنگر اونم لحاظ کن و از وزن قطعه صرفنظر کن

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز

بله
پس حدس منم درست بوده دیگه!!
منم دقیقا گفتم استاد بزرگی هستند منتها نمیدونستم واقعا استاد هستند...
من معذرت میخوام!
واقعا لذت بردم از نحوه توضیح دادنشون.. آخه خودم خیلی تلاش کردم منظورمو در قالب جملات بیان کنم ... نشد:d
ایشون کار بنده رو راحت کردن!:d

خوشحالم از آشناییشون!!

sasams

عضو جدید
دوست خوبم
به نظر میاد هدف طراح سوال فقط در نظر گرفتن تاثیر همین نیروی 100kn می باشد شما نیرو را به تیر AB انتقال بده و لنگر اونم لحاظ کن و از وزن قطعه صرفنظر کن

نيرو رو كجاي تير AB انتقال بدم؟

ببخشيد ولي اگه براتون زحمتي نيست جوابش رو بصورت رياضي (فرمولي) برام بنويسيد ،
من اونجوري بهتر متوجه ميشم
البته من تو همين قسمت از بتن مشكل دارم

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس با توجه به توضیحات استاد راه حل منم درسته چون منم دقیقا منظورم همین بود شاید بد منتقل کردم در مورد بار گسترده هم حتما درسته چون اونو مطمئن تر بودم تا این یکی
ولی این بار که اضافه شده و وزن مخصوص بتن رو نداده فک کنم فقط بر اساس این بار باید حل بشه
اگه درست بگم برای حلش تیر ab رو به عنوان کنسول در نظر بگیرید که روی اون یه گشتاور پیچشی ثابت به اندازه 200 و یه برش ثابت به اندازه 100 داره وارد میشه حالا بر این اساس حل کن

coma

عضو جدید
نيرو رو كجاي تير AB انتقال بدم؟

ببخشيد ولي اگه براتون زحمتي نيست جوابش رو بصورت رياضي (فرمولي) برام بنويسيد ،
من اونجوري بهتر متوجه ميشم
البته من تو همين قسمت از بتن مشكل دارم
همانطور که یکی از دوستان توضیح دادند (جناب valkano) طول المان ها رو از آکس بگیرید یعنی P=100 KN و در نتیجه M=(100X2=200 Kn.m) از فرمولهای برش و پیچش برای طراحی استفاده نمایید

coma

عضو جدید
پس با توجه به توضیحات استاد راه حل منم درسته چون منم دقیقا منظورم همین بود شاید بد منتقل کردم در مورد بار گسترده هم حتما درسته چون اونو مطمئن تر بودم تا این یکی
ولی این بار که اضافه شده و وزن مخصوص بتن رو نداده فک کنم فقط بر اساس این بار باید حل بشه
اگه درست بگم برای حلش تیر ab رو به عنوان کنسول در نظر بگیرید که روی اون یه گشتاور پیچشی ثابت به اندازه 200 و یه برش ثابت به اندازه 100 داره وارد میشه حالا بر این اساس حل کن

ما اینجا استاد نیستیم مثل بقیه در جستجوی علم هستیم مرسی از لطف شما

sasams

عضو جدید
شرمنده دوستان
یه سوال دیگه برام پیش اومده

چرا تنش مجاز خمشی 0/6Fy هست ولی تنش مجاز برشی /4 Fy هست ؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
شرمنده دوستان
یه سوال دیگه برام پیش اومده

چرا تنش مجاز خمشی 0/6Fy هست ولی تنش مجاز برشی /4 Fy هست ؟

آگر اشتباه نکنم، این ها اعداد پیشنهادی آیین نامه است و این اعداد از روی آزمایشات متعدد بدست میاد.

sasams

عضو جدید
آگر اشتباه نکنم، این ها اعداد پیشنهادی آیین نامه است و این اعداد از روی آزمایشات متعدد بدست میاد.

خودم این رو میدونم جیگر
ولی این یه سوال بود که تو جزوه فولاد 2 بود و خواستم ببینم دوستان دلیلش ورو میدونن