حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه پیداش کنی لطف بزرگی کردی/با علم مواد حسین تویسرکانی اشتباه نشه!اونو دارمش/ممنون همشهری

آهان راس میگی علم موادو دیدم .. ولی بازم نگاه می کنم ... شاید باشه ... از استادامونم می پرسم ... اگه داشتن غرض میگیرم ..

m_mahdi_tbt

عضو جدید
اینهایی که گفتین رو خودم میدونستم مقاله هم دارم میخواستم ببینم میتونم اطلاعات بیشتر کسب کنم. چون تو این مقاله ها راجع به موارد کاربرد چیزه خاصی ذکر نشده اگر شما اطلاعی دارید به بنده بگید

m3n1366

عضو جدید
سلام
منبعی برای نمودارهای دما-زمان میخواستم
اگه کسی دیاگرام دما-زمان رسوب کاربیدتیتانیوم و کاربیدکروم در فولاد زنگ نزن 321 رو داره لطفا ایمیل بزنه
ممنون
m3n1366@gmail.com

Amir_Ans

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اینهایی که گفتین رو خودم میدونستم مقاله هم دارم میخواستم ببینم میتونم اطلاعات بیشتر کسب کنم. چون تو این مقاله ها راجع به موارد کاربرد چیزه خاصی ذکر نشده اگر شما اطلاعی دارید به بنده بگید
این دوتا مقاله که زیر هست ببین داری؟ اگه نداری برات بزارم تو فهرستش کاربردها هم موجوده یه نگاه بنداز ... دنباله مقاله های review باش

1
2

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام
منبعی برای نمودارهای دما-زمان میخواستم
اگه کسی دیاگرام دما-زمان رسوب کاربیدتیتانیوم و کاربیدکروم در فولاد زنگ نزن 321 رو داره لطفا ایمیل بزنه
ممنون
m3n1366@gmail.com

همه نمودار ها توی کتاب هندبوک هیت تریتینگ موجوده :D

BestDawn

عضو جدید
کمک برای Dew T

کمک برای Dew T

با سلام خسته نباشید هدف از مزاحمت این بود که: ما یه پروژه ی بدست آوردن Dew T (دمای نقطه ی شبنم) از طریق برنامه نویسی ، رو می خواستیم انجام بدیم. حقیقت اینه که کمک میخوایم. در صورتی که کسی اطلاعاتی در این مورد داره و میخواد به ما کمک کنه ، ممنون میشم بهم خبر بده. خیلی مهمه. برنامه نویسی دمای نقطه شبنم از طریق الگوریتم Dew T موجود در فصل 14 کتاب ون نس - جلد 2 - ویرایش 7 . ترجمه ی سعید سلطانی. با تشکر. منتظرتونیم

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
دوستان عزیز سلام کسی میدونه ناخنهای فولادی از کدوم نوع فولاد هستن اگر دقیقا نوع فولاد رو مشخص کنید ممنون میشم؟

reza_1364

مدیر بازنشسته
دوستان عزیز سلام کسی میدونه ناخنهای فولادی از کدوم نوع فولاد هستن اگر دقیقا نوع فولاد رو مشخص کنید ممنون میشم؟

ناختهای بولدوزر ؟؟؟؟

اگه منظورت این ناختن ها هست از فولاد HSLA هر چی ضریه می خورن محکم تر میشن اما به جاش ترد تر می شن

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
آقا رضا مطمئنی از این نوع فولاد استفاده میشه؟ بله دقیقا منظورم ناخن بیل مکانیکی و لودر هست آیا میشه از انواع چدنها استفاده کرد؟
یه جایی دیدم نوشته بود فولاد منگنز دار ضد سایش استفاده میکنن اما نوع دقیقشو ننوشته بود

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
آقا رضا مطمئنی از این نوع فولاد استفاده میشه؟ بله دقیقا منظورم ناخن بیل مکانیکی و لودر هست آیا میشه از انواع چدنها استفاده کرد؟
یه جایی دیدم نوشته بود فولاد منگنز دار ضد سایش استفاده میکنن اما نوع دقیقشو ننوشته بود

دقیقاً همینه که رضا گفت
فولاد های هادفیلد همون
پر منگنز ها هستن
چدن ؟!!!

reza_1364

مدیر بازنشسته

ضد سایش منگنز دار همون هادفیلد ها هستن که با HSLA فرقی نمیکنه

همون TWIP ها

sunset_69

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
روز همگي بخير
دوستان ميشه يك نفر يك توضيح مختصر و ساده در مورد عمليات حرارتي به من بده تا يك ديد درستي ازش داشته باشم؟
ممنون از لطف همگي.

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی چی ؟
عملیات پاس کردی ؟

البته مطمئن نیستم ولی تا اونجایی که یادمه انگار ایشون سرامیست بودن !؟

شما به عنوان یه متالورژ میشه واسه منم یه توضیح کلی راجع به عملیات حرارتی بدین ؟

البته میدونم خیلی گسترده هست و اینم میدونم در کل نگه داشتن فلز یا سرامیک در دماهای مختلفی در کوره و در واقع یک سیکل پخت رو همون عملیات حرارتی میگن/ مثلا تنش زدایی ( آنیلینگ )یک نوع عملیات حرارتی محسوب میشه که در ما و مقدار زمان مشخصی در کوره انجام میشه / البته بازم شاید اشتباه کنم و این عملیات حرارتی نباشه/ یه توضیح بدین منم بدونم / ممنونم;)

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
عملیات حرارتی
عملیات حرارتی،سرد کردن و گرم کردن کنترل شده زیر نقطه ذوب جهت تغییر ریز ساختار و اصول خواص مکانیکی است.اصولا قطعات ما پس از ریختگری یا ...،خواص مطلوب ما را ندارند.ما با این عملیات با دادن دماها و زمان هایی که از روی هند بوکها یا کلید فولاد(برای فولاد) استخراج میکنیم،ریز ساختار و خواص مورد نیاز را از قطعات میگیریم.
مثلا قطعه ی تولیدی ما دارای سختی بیشتر و انعطاف پذیری کمتر از میزان استاندارد ما برای کاربرد مورد نظر است.با استفاده از نمودارهای آن آلیاژ خاص،و با توجه به سختی و انعطاف پذیری مورد نیاز،سیکل عملیات آن استخراج می شود.
برای اطلاع از سیکل های آن به کتاب کلید فولاد یا کتاب های از این دست،مراجعه کنید

این مطلب توسط یکی از متالورژ ها به دست من رسید / از ایشون ممنونم

sunset_69

عضو جدید
کاربر ممتاز
عملیات حرارتی
عملیات حرارتی،سرد کردن و گرم کردن کنترل شده زیر نقطه ذوب جهت تغییر ریز ساختار و اصول خواص مکانیکی است.اصولا قطعات ما پس از ریختگری یا ...،خواص مطلوب ما را ندارند.ما با این عملیات با دادن دماها و زمان هایی که از روی هند بوکها یا کلید فولاد(برای فولاد) استخراج میکنیم،ریز ساختار و خواص مورد نیاز را از قطعات میگیریم.
مثلا قطعه ی تولیدی ما دارای سختی بیشتر و انعطاف پذیری کمتر از میزان استاندارد ما برای کاربرد مورد نظر است.با استفاده از نمودارهای آن آلیاژ خاص،و با توجه به سختی و انعطاف پذیری مورد نیاز،سیکل عملیات آن استخراج می شود.
برای اطلاع از سیکل های آن به کتاب کلید فولاد یا کتاب های از این دست،مراجعه کنید

این مطلب توسط یکی از متالورژ ها به دست من رسید / از ایشون ممنونم

زينب جوني از شما و اون متالورژ عزيز و كل بچه هاي با معرفت مواد ممنووووووووووووووووووونم

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
bebakhshid mishe azatoon ye darkhaste dige ham bokonam?
age emkanesh hast oon porojeye abaqus ke gozashtid ro vasam mail konid.serveresh engari kharab bood natoonestam begiram .

mamnoonam jobran mikonam.

سلام /

بذارید من خودم لینکشو دوباره چک کنم اگر دانلود نشد شب ایمیل می کنم /

"زبان تالار فارسی می باشد "

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز

من لینکشو چک کردم دانلود می شد اما قبلا هم یه کاربر دیگه یه من پیام خصوصی داده بود من برای ایشون ایمیل کرده بودم / اگه هنوز پاک نکرده باشم از توی سنت هام حتما براتون الان میل می کنم / اگه نبود باید صبر کنم سرعت نتم خوب بشه بعد بتونم بفرستم واستون /

ایمیلتون رو بدید

بالا