خلقت اجباری

علّامه

عضو جدید
سلام به همه
میخوام یه سوالی بپرسم که شاید تو ذهن خیلی از ماها حداقل چند باری هی رد شده و ما اونو کنار زدیم و یه جوری خودمونو قانع کردیم یا اصلا بهش توجه نکردیم اونم یا به خاطر ... بگذریم سوال اینه که خدا ما رو به زور خلق کرد و به این دنیا آورد بعد هم به زور گفت که باید به این احکام عمل کنیم و بعد هم اگه عمل نکنیم به زور باید وارد جهنم بشیم مگه میشه بدون رضایت ما رو مجبور به کاری کرد؟من اگه نخوام به این دنیا بیام کی رو باید ببینم؟

shiva.vahed

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ما هممون خواستیم که توی این دنیا باشیم
روز الست همگی خواستیم و اون بهمون داد
فقط انسان عجیب فراموشکاره
همین

علّامه

عضو جدید
سلام
ما هممون خواستیم که توی این دنیا باشیم
روز الست همگی خواستیم و اون بهمون داد
فقط انسان عجیب فراموشکاره
همین
با سلام
دوست عزیز ممنونم از جوابتون ولی باید یاد آور بشم که مگه ما در به قول شما روز الست چی رو قبول کردیم؟ غیر از اینکه فقط پرسیده شد «الست بربکم قالوا بلی »(اعراف/1172)یعنی آیا من پروردگار شما نیستم ما هم گفتیم بله هستی هممین . و فکر کنم اشکال من به قوت خودش باقیست و این جواب ششما بنیان اشکال را ویران نمی کند و من هنوز منتظر جواب قانع کننده هستم .

آخرین ویرایش:

علّامه

عضو جدید
اي بابا ، روز الست چيه ديگه؟
با سلام
ببخشید دوست عزیز روز الست همان روزی است که خداوند از همه بنی آدم بر توحید پیمان گرفته است همانجا که فرمود «الست بربکم قالوا بلی» (اعراف/172) این آیه که با (الست) که به معنای این است که آیا من پروردگار شما نیستم؟ شروع شده در ادبیات ما بخصوص ادبیات عرفانی به روز الست مشهور شده است.

shiva.vahed

عضو جدید
کاربر ممتاز
معذرت میخوام که دیر جواب دادم:
هیچ چیزی به خودی خود به وجود نمیاد!
فیزیک کوانتوم ثابت کرده در پیدایش هر چیزی باید میل به وجود ، وجود داشته باشه.
درسته در روز الست ما قول بندگی دادیم ، اما فقط همین نبوده!
قول بندگی یعنی پذیرفتن بار عشق او ، پذیرفتن بودن در این دنیا ، پذیرفتن همه ی سختی ها و آسونیهاش و...
همون یه حرف "بلی" کارمون و خراب کرده ;)

علّامه

عضو جدید
يك جاي حرفت ايراد داره

گفتي فيزيك

فيزيك واس جسمه
باسلام به همه
خوب با اینکه خودم سوالو مطرح کردم شاید درست نباشه جوابی بزارم ولی به نظرم رسید که جوابی برای این پرسش هم بنویسم تا این سوال که من از روز الست یادم نیست یا ... برطرف بشه اما جواب:
[FONT=&quot]قبل از هر چیز باید بدانیم رضايت طرفينى در مواردى است كه اغراض بر حسب اجناس و صفات آنها متفاوت باشد، مثل معاملات معمولی ما که در روز انجام می دهیم، که پولی می دهیم و کالایی به همان ارزش دریافت می کنیم در این صورت رضایت هر دو طرف معامله شرط است .مثل اینکه شما برای خرید پیراهن به مغازه ای رفته اید اما صاحب مغازه به شما شلوار می دهد. در اینجا رضایت شما شرط است چون غرض شما خرید شلوار نیست و از طرفی هم هیچ منفعتی برای شما در خرید آن شلوار نیست، پس اگر صاحب مغازه شما را مجبور کند که شلوار را بخرید، مردم او را مذمت می کنند. چون کار او زشت است. اما آیا آفریدن انسانها و مکلَّف کردن آنها مثل همین معاملات عرفی ماست؟ تا خداوند از ما درباره ی موجود شدنمان سوال کند.[/FONT]
[FONT=&quot]شما فرمودید که خداوند ما را بدون رضایت به این دنیا آورده است، آیا شخصی که موجود نیست می تواند رضایت بدهد؟ خداوند باید از کی رضایت بگیرد؟ از انسانهایی که هنوز موجود نشده اند؟ پس وقتی ما موجود نیستیم نمی توانیم رضایت هم بدهیم، طبق نظر شما خداوند باید یکایک ما را بیافریند بعد سوال کند که آیا به این آمدن راضی هستی یا نه؟ و اگر نبود دوباره آنها را از بین ببرد. خود شما هم به این عمل راضی نیستید. چون باز می گویید من راضی به همین پرسش نیستم و خداوند ما را به دون رضایت خلق کرد تا این سوال را از من بپرسد. واین یعنی نباید اصلا رضایتی که مورد نظر شماست حاصل نشود. پس به ناچار باید رضایت ما طور دیگری حاصل شود. که خداوند متهم به خلق کردن انسانها بدون رضایتشان نشود. برای حاصل شدن نحوی رضایت ما روایتی را برایتان می آورم تا مقصودمان روشن شود:[/FONT]
[FONT=&quot]زني خدمت حضرت فاطمه عليها السلام شرفياب شد و گفت : مادر ناتواني دارم كه در امر نماز به مساله مشكلي برخورد كرده و مرا خدمت شما فرستاده كه سوال كنم و مساله را مطرح نمود . حضرت فاطمه جواب آن مساله را داد آن زن براي دومين بار مساله ديگري را پرسيد و حضرت فاطمه جوابش را داد . بعد از آن مساله سوم را پرسيد و همچنين تا ده مساله شد . حضرت زهرا همه را جواب داد . سپس آن زن از كثرت سوال خجالت كشيد و عرض كرد : اي دختر رسول خدا ديگر مزاحم نمي شوم خسته شديد فاطمه فرمود: خجالت نكش هر سوالي داري بفرما تا جواب بدهم من از سوالات تو خسته نمي شوم بلكه با كمال ميل جواب مي دهم اگر كسي اجير شود كه بار سنگيني را بر بام حمل كند و در وجه آن مبلغ صد هزار دينار اجرت بگيرد . آيا از حمل بار خسته مي شود ؟ زن پاسخ داد : نه ، خسته نمي شود زيرا در برابر آن مزد زيادي دريافت مي كند . حضرت فاطمه فرمود: خدا در برابر جواب هر مساله آن قدر به من ثواب مي دهد كه بيشتر است از اينكه بين زمين و آسمان پر از مروايد باشد . با اين وجود آيا از جواب دادن خسته مي شوم ؟[/FONT][FONT=&quot] (بحار الانوار ج2. ص3[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]پس هر عاقلی راضی است در مقابل منفعت عظیم متحمل مشقت کمی شود. و این همان رضایتی است که خداوند به آن آگاهی داشته و بر تکیه به همین رضایت ما را آفریده است. و این هم رضایت ما را در پی دارد یعنی بعد از موجود شدنمان قطعا به آن راضی میشویم. مگر انسانهای نادان که بگویند ما نه این منفعت عظیم را می خواهیم و نه این مشقت را متحمل می شویم، این حرف مثل این است که بچه ای به مادرش بگوید من نه می خواهم خوب شوم و نه دارو می خورم، آیا مادر راضی به این سخن طفل میشود؟ اگر خداوند به اینها این لطف را نکند مورد سوال واقع می شود که چرا به اینها این نعمت را ندادید، پس خداوند از سر لطف و مهربانی به همه این فرصت را می دهد تا بهرمند شوند. [/FONT]

علّامه

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز منم موافقم با این حرف، اما این برای کسانی هست که مسلمونن و قرآن رو قبول دارن یا به این حرف اعتقاد دارن اما اگه این حرف رو قبول نکنن این دلیل از اعتبار ساقط میشه . به همین دلیل ما به دنبال دلبل عقلی بودیم تا مسئله مستدل تر بشه . و الا من هم این دلیل رو پذیرفتم و از دوستمون شیوا بسیار تشکر میکنم.
یا علی

babasalam

عضو جدید
سلام به همه
میخوام یه سوالی بپرسم که شاید تو ذهن خیلی از ماها حداقل چند باری هی رد شده و ما اونو کنار زدیم و یه جوری خودمونو قانع کردیم یا اصلا بهش توجه نکردیم اونم یا به خاطر ... بگذریم سوال اینه که خدا ما رو به زور خلق کرد و به این دنیا آورد بعد هم به زور گفت که باید به این احکام عمل کنیم و بعد هم اگه عمل نکنیم به زور باید وارد جهنم بشیم مگه میشه بدون رضایت ما رو مجبور به کاری کرد؟من اگه نخوام به این دنیا بیام کی رو باید ببینم؟
[/QUO
سلام دوست عزیز
راحتترین جواب اینست تو که امده ای ودیگر چاره ای نداری اما تو دیگر ازدواج نکن تا فرزندت دچار این معضل فکری نشود

علّامه

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز شاید در نظر اول سخن شما حررف خوبی به نظر برسه اما یه سوال از کجا معلوم که اون بچه میل به زندگی داشته باشه ؟ و ما بخواهیم اون حق رو ازش بگیریم؟ به نظر شما ما چنین حقی داریم که کسی رو از زندگی محروم کنیم؟ من که فکر میکنم که این حق رو نداریم پس به طریق اولی خدا هم نمیاد حق زندگی رو از کسی بگیره چون اون هرچیزی که بتونه موجود بشه خلق میکنه و الا اون در جود کامل نیست چون یه موجودی که میتونسته و حق موجود شدن داشته خلق نکرده که اینم در مورد خدا درست نیست

SAMIFAR

عضو جدید
چرا دنبال یه چیزی می گردی که هیچ کس نمی تونه بهت جواب بده و هیچ وقت به نتیجه نمی رسی؟
فکر کن نا خواسته وارد یه مسیری شدی، یا اصلا یه راهی رو اشتباه اومدی و تنها یه خروجی داره به نام مرگ! تو از این مسیر استفاده کن! عمرتو با فکر کردن به این سوال هدر نکن! به ما تو این مسیر که حالا با خواست خودمون یا به اجبار توش قرار گرفتیم چیزی دادن به نام زندگی! و بدون که انقدر ارزشمند هست که خیلی ها براش جنگیدن!
پس تو هم ازش استفاده کن! به قول اخوان :
آری، آری، زندگی زیباست
زندگی آتشگهی دیرینه پابرجاست
گر بیفروزی رقص شعله اش در هر کران پیداست
ور نه خاموش است، خاموشی گناه ماست!

علّامه

عضو جدید
چرا دنبال یه چیزی می گردی که هیچ کس نمی تونه بهت جواب بده و هیچ وقت به نتیجه نمی رسی؟
فکر کن نا خواسته وارد یه مسیری شدی، یا اصلا یه راهی رو اشتباه اومدی و تنها یه خروجی داره به نام مرگ! تو از این مسیر استفاده کن! عمرتو با فکر کردن به این سوال هدر نکن! به ما تو این مسیر که حالا با خواست خودمون یا به اجبار توش قرار گرفتیم چیزی دادن به نام زندگی! و بدون که انقدر ارزشمند هست که خیلی ها براش جنگیدن!
پس تو هم ازش استفاده کن! به قول اخوان :
آری، آری، زندگی زیباست
زندگی آتشگهی دیرینه پابرجاست
گر بیفروزی رقص شعله اش در هر کران پیداست
ور نه خاموش است، خاموشی گناه ماست!
با سلام
دوست عزیز باید مشحخص بشه که ما با چه دیدی به زندگی نگاه میکنیم .بله اگه فقط زندگی کردن باشه بله شاید حرف شما درست باشه اما اگه خواسته باشیم به آخرت نگاه کنیم و اعتقاد داشته باشیم که خدایی هست که دارای یه سری صفات هست که یکی از اونا عدالته اگه این حل نشه چطور میشه پذیرفت که اون خدا عدالت داره ؟
به هر حال من معتقدم که با رضایت تو این دنیا اومدم و سعی میکنم خوب استفاده کنم.
یا علی

SAMIFAR

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز باید مشحخص بشه که ما با چه دیدی به زندگی نگاه میکنیم .بله اگه فقط زندگی کردن باشه بله شاید حرف شما درست باشه اما اگه خواسته باشیم به آخرت نگاه کنیم و اعتقاد داشته باشیم که خدایی هست که دارای یه سری صفات هست که یکی از اونا عدالته اگه این حل نشه چطور میشه پذیرفت که اون خدا عدالت داره ؟
به هر حال من معتقدم که با رضایت تو این دنیا اومدم و سعی میکنم خوب استفاده کنم.
یا علی
متوجه منظور شما می شم ولی آخه نمی شه به این سوال جواب داد! چون کسی در مورد این موضوع نمی تونه به قطع حرف بزنه! همش بر پایه حدس و گمانه!
من که خودم اینجوری هستم، کاری به دین و این چیز ها ندارم فقط به خدا معتقدم و همون کاری رو می کنم که فکر می کنم درسته ! چه تو این دنیا چه تو آخرت، احتمال اینکه آخرت وجود داره هم بهم کمک می کنه تا کار زشت انجام ندم!

علّامه

عضو جدید
متوجه منظور شما می شم ولی آخه نمی شه به این سوال جواب داد! چون کسی در مورد این موضوع نمی تونه به قطع حرف بزنه! همش بر پایه حدس و گمانه!
من که خودم اینجوری هستم، کاری به دین و این چیز ها ندارم فقط به خدا معتقدم و همون کاری رو می کنم که فکر می کنم درسته ! چه تو این دنیا چه تو آخرت، احتمال اینکه آخرت وجود داره هم بهم کمک می کنه تا کار زشت انجام ندم!
با سلام
من متوجه نشدم که جوابی که من برای این مطلب گذاشتم چه مشکلی داشت که شما نپذیرفتین و میگید هیچ کس نمیتونه بهش جواب بده. ازتون میخوام اگه اشکالی در جواب میبینید بگید تا ما هم استفاده کنیم
یا علی

SAMIFAR

عضو جدید
با سلام
من متوجه نشدم که جوابی که من برای این مطلب گذاشتم چه مشکلی داشت که شما نپذیرفتین و میگید هیچ کس نمیتونه بهش جواب بده. ازتون میخوام اگه اشکالی در جواب میبینید بگید تا ما هم استفاده کنیم
یا علی
منظورم اینه که کسی که از اسرار غیب و ماورایی خبر نداره که بخواد محکم و قاطع بگه که آیا با اجازه ما رو خلق کردن یا نه!
پس هر کسی نظر شخصی خودش رو عنوان می کنه و شما می تونید نتیجه گیری کنید ولی به جواب قطعی نمی رسید!

سیّد

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیانت بزرگ رو پدر - مادر کردن نه خدا / خدا کاری نداره

علّامه

عضو جدید
خیانت بزرگ رو پدر - مادر کردن نه خدا / خدا کاری نداره
سلام
سید جون اگه این حرفو بزنی که باز نا خواسته پای خدارو کشیدی وسط چچون باز خداست که به پدر و مادر قدرت داده و توان بپه دار شدن رو هم واسشون قرار داده.پس این جوابتون قابل قبول نیست به قول معروف عذر بدتر از گناه آوردین.

علّامه

عضو جدید
منظورم اینه که کسی که از اسرار غیب و ماورایی خبر نداره که بخواد محکم و قاطع بگه که آیا با اجازه ما رو خلق کردن یا نه!
پس هر کسی نظر شخصی خودش رو عنوان می کنه و شما می تونید نتیجه گیری کنید ولی به جواب قطعی نمی رسید!
سلام
نیازی به دونستن اسرار غیب نیست چون عقل ما هم میتونه به این مطلب پی ببره و برداشت شخصی هم نیست چون وقتی یه منفعت و سود بی نهایت در مقابل یه کار کوچیک بدن همه اونو قبول میکنن و اگه کسی هم قبول نکنه باید تو عقلش شک کرد. تازه اگه خدا هم به حرف اون آدم بکنه سرزنش میشه که تو کریم و جواد هستی تو باید میدادی چون اون طرف عقلش ناقصه. از این که بگذریم یه اصلی در مورد خداوند هست که هر چیزی که بتونه موجود بشه خداوند به اون وجود میده چون اون جود و کرمش بی نهایته نمونش هم مثل هزاران موجودی که ما میبینیم و شاید ندونیم که اگه این موجود نبود این عالم لنگ میموند یا نه؟ همین مطلب است که اون میتونسته موجود بشه و خداوند اونو موجود کرده

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
همفکری

همفکری

سلام خدمت دوستان مخصوصا علامه سایت
حتی اگه من به بهشت برم و شراب و عسل و حوری و ...... اینا:heart:
اما
اما اعلام کنم که من راضی نبودم که خلق بشم و این همه بهم لطف بشه و بهشت و اینا اون وقت، خداوند ظلم نکرده؟؟
البته اگه برم بهشت:biggrin:

نمیشه بدون رضایت یه نفر بهش لطف کرد، این زورگویی حساب میشه.

البته حالا که بیشتر این لطفهای بالای 18 سال وعده سر خرمنه!! یه شاهد نداریم که بیاد بگه آؤه خبری هست!!! بحث من الان قیامت نیستا.

این ظلم رو واسه من حلش کن.:gol:

علّامه

عضو جدید
سلام خدمت دوستان مخصوصا علامه سایت
حتی اگه من به بهشت برم و شراب و عسل و حوری و ...... اینا:heart:
اما
اما اعلام کنم که من راضی نبودم که خلق بشم و این همه بهم لطف بشه و بهشت و اینا اون وقت، خداوند ظلم نکرده؟؟
البته اگه برم بهشت:biggrin:

نمیشه بدون رضایت یه نفر بهش لطف کرد، این زورگویی حساب میشه.

البته حالا که بیشتر این لطفهای بالای 18 سال وعده سر خرمنه!! یه شاهد نداریم که بیاد بگه آؤه خبری هست!!! بحث من الان قیامت نیستا.

این ظلم رو واسه من حلش کن.:gol:
سلام دوست عزیز
خب من فکر کنم جوابتونو تو پستای قبل دادم اما باز اگه جاییش حل نشده چشم بفرمایید توضیح میدم

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سلام دوست عزیز
خب من فکر کنم جوابتونو تو پستای قبل دادم

سلام.

پاسختون قانع کننده نیست. در واقع شما میفرمایید امکان همچین چیزی نیست که خدا اجازه بگیره پس اجازه نگرفته.

سوال من یکم فرق داره.

اینجوری به موضوع نگاه کن:

یه آدم تو جهنم، ترجیح میده اصلا به دنیا نیومده باشه که بخواد گناه کنه و ......

پس در کل راضی به بودن نیست. اما خدا بر خلاف میلش ایجادش کرده.

حالا
خدا که با علم بیکرانش میدونسته (حتما میدونسته) که آخر عاقبت این طرف جهنمه ودر نهایت دلش میخاد که اصلا نباشه. با وجود این خلقش کرده.
چرا؟؟؟

علّامه

عضو جدید
سلام.

پاسختون قانع کننده نیست. در واقع شما میفرمایید امکان همچین چیزی نیست که خدا اجازه بگیره پس اجازه نگرفته.

سوال من یکم فرق داره.

اینجوری به موضوع نگاه کن:

یه آدم تو جهنم، ترجیح میده اصلا به دنیا نیومده باشه که بخواد گناه کنه و ......

پس در کل راضی به بودن نیست. اما خدا بر خلاف میلش ایجادش کرده.

حالا
خدا که با علم بیکرانش میدونسته (حتما میدونسته) که آخر عاقبت این طرف جهنمه ودر نهایت دلش میخاد که اصلا نباشه. با وجود این خلقش کرده.
چرا؟؟؟

دوست عزیز اگه نوشته منو کامل خونده بودین می بینین که من نگفتم خدا اصلا اجازه نگرفته. بلکه گفتم یه اجازه ای که هر عاقلی وقتی بهش این پیشنهادو بدن میپذیره رو خدا پیش فرض گرفته . یعنی اگه به هر کی بگی قبول می کنه. این اجازه نیست؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
دوست عزیز اگه نوشته منو کامل خونده بودین می بینین که من نگفتم خدا اصلا اجازه نگرفته. بلکه گفتم یه اجازه ای که هر عاقلی وقتی بهش این پیشنهادو بدن میپذیره رو خدا پیش فرض گرفته . یعنی اگه به هر کی بگی قبول می کنه. این اجازه نیست؟

سلام.

در واقع میفرمایید اگر از هر انسان عاقلی بپرسند که میخواهی وجود داشته باشی یا نه، میگوید :آری

حتما دلیلی دارید که اینگونه فکر میکنید. اگر صلاح دیدید با من هم در میان بگذارید دلایل را.
......................................................

دوستان راجع به متن قرمز پست 23، چیزی به ذهنتون رسید بگید.

آخرین ویرایش:

شیخ اجل

عضو جدید
دوست از سوالت ممنون اما این سوالا مارو فقط از حقیقت دور میکنه چون تو سوال جوابم هست، یه جور می خواین بگید خلقت اجباری........... بحث طولانیه اما اینقد بگم که ما اگه هستیم و نفس میکشیم اراده خداییم.....
اراده خدا فقط با خداست...... خلقت اجباری بی معنیه، همین طور که الان هستی میتونی نباشی......

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
دوست از سوالت ممنون اما این سوالا مارو فقط از حقیقت دور میکنه چون تو سوال جوابم هست، یه جور می خواین بگید خلقت اجباری........... بحث طولانیه اما اینقد بگم که ما اگه هستیم و نفس میکشیم اراده خداییم.....
اراده خدا فقط با خداست...... خلقت اجباری بی معنیه، همین طور که الان هستی میتونی نباشی......

بعضیها میگن : میاندیشم پس هستم.

به نظرت ماها همه خواب خداییم؟

شیخ اجل

عضو جدید
اگه خدا خواب میبینه..... آره هستیم.......
اینکه شما الان هستی شکی توش نیست اما نمیتونی واسه بودنت تو آینده تضمینی بدی..... میتونی ؟

alipiroozz

عضو جدید
دوست عزيز سوالتو بد مطرح كردي .ميتونستي در مورد چيزاي بهتري حرف بزني .
خلقت اصلا چيه ؟چرا اجباري ؟به نظر من كسي چيزيو خلق نكرده .وجود انسان و همه موجودات و كل هستي فقط به خاطر يك سري شرايطه و عده اي از اين خرافات استفاده ميكنن و چيزايي مثل دين رو به وجود ميارن .
اين كه يك سيب ميوفته نه وسوسه شيطونه نه خواست خداوند فقط قانون جاذبه هست .

صحبت كردن در مورد اين چيزا باعث دردسر ميشه .اگه بخواي ميتونم باهات بحث كنم ولي فكر نكنم لازم باشه .

قابل توجه دوستاني كه ميگن وقتتو تلف نكن همون كسايي كه شما قبول داريد خودشون ميگن يك لحظه تفكر بهتر از 70 سال عبادته .بالاخره يا زماني ما هم مسلمون بوديم .

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
دوست عزيز سوالتو بد مطرح كردي .ميتونستي در مورد چيزاي بهتري حرف بزني .
خلقت اصلا چيه ؟چرا اجباري ؟به نظر من كسي چيزيو خلق نكرده .وجود انسان و همه موجودات و كل هستي فقط به خاطر يك سري شرايطه و عده اي از اين خرافات استفاده ميكنن و چيزايي مثل دين رو به وجود ميارن .
اين كه يك سيب ميوفته نه وسوسه شيطونه نه خواست خداوند فقط قانون جاذبه هست .

صحبت كردن در مورد اين چيزا باعث دردسر ميشه .اگه بخواي ميتونم باهات بحث كنم ولي فكر نكنم لازم باشه .

قابل توجه دوستاني كه ميگن وقتتو تلف نكن همون كسايي كه شما قبول داريد خودشون ميگن يك لحظه تفكر بهتر از 70 سال عبادته .بالاخره يا زماني ما هم مسلمون بوديم .

سلام.

سوال بهتر؟؟؟ چی مثلا؟

میدونی من اهل دردسر نیستم. واسه همین اینجوری سوال میپرسم. هدفم هم از پرسیدن فک میکنم با بقیه متفاوت باشه. من سعی در درک طرز فکر بقیه دارم.
شاید تنها راه تغییر باشه!
:heart:

بالا