درخواست های مرتبط با:انواع مسکونی و ویلا

YA3_3PID

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی نمونه موردی طراحی خانه اقلیمی در اقلیم گرم و خشک سراغ داره که پلانش هم موجود باشه واسه تحلیل و بررسی می خوام
ممنون

سلام . خانه كويري - فيروز فيروز- پلان هاش توي مجله معمار شماره 26 هست . جايزه معماره سال 1382 برد . فوق العاده هست.

آخرین ویرایش:

shamimbahari

عضو جدید
درخواست کمک برای طراحی مجتمع مسکونی

درخواست کمک برای طراحی مجتمع مسکونی

سلام دوستان.
ممنون میشم اگه تو طراحی مجتمع مسکونی(طرح 5)کمکم کنید.سایت مورد نظر روی یه زمین با شیب خیلی زیاد قرار گرفته.:(:confused:
اگه نمونه موردی سراغ دارید برام بفرستید.ممنون.:)

کدخدا

مدیر بازنشسته
یه نمونه عالی توی کتاب اول هست به اسم مجموعه مسکونیه کار تادائو آندو .اون کتاب اول رو گیر بیاری حله.

zahra22

عضو جدید
thumb-34C0_4B0594A1.jpgthumb-5B4F_4B05912A.jpgسلام.این به کارت میاد؟؟؟؟؟؟
اگر خواستی تقریبا همه چیزش رو دارم میل بده برات بفرستم.

DDDIQ

مدیر ارشد
مطالعه این قوانین قبل از شروع فعالیت در این تالار الزامیست

1.قبل از دادن پست جستجو کنید شاید سوال یا مطلب درخواستی شما قبلا توسط کاربر دیگری ثبت شده باشد .

2.برای هر موضوع جدید یه تاپیک جدید درست کنید.در انجام این کار دقت کنید تا در بخش متناسب با موضوعی که قرار به داشتن تاپیک در آن دارید
http://www.www.www.iran-eng.ir/announcement.php?f=47

++
سلام خانم مهندس
شما میتونین با استفاده از ابزار جستجوی سایت خیلی سریعتر به پاسخ خودتون برسین
در بالای هر تالار و تاپیک میتوانید این گزینه رو مشاهده بفرمائید و براحتی به به صورت تاپیک و یا به تفکیک پست های مورد نظر خودتون مطلبتون رو پیدا کنید
اگر سوالی در مورد استفاده از این گزینه براتون پیش اومد بنده در خدمتتون هستم
(و دیگه باز هم خواهش میکنم قوانین رو رعایت کنین و از تکرار سوالتون در تاپیک های مختلف پرهیز بفرمائید سپاس از توجه شما)
باز هم به عنوان نمونه
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/179652-%D9%88%DB%8C%D9%84%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D9%86-%D9%88-%D8%B4%DB%8C%DA%A9?highlight=%D9%88%DB%8C%D9%84%D8%A7

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/223581-درخواست؛-پلان-ویلا?highlight=پلان+ویلا

انوشه باشید

• Like
واکنش ها: raha

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
مقدمات طراحی معماری1

مقدمات طراحی معماری1

سلام بچه ها
ما این ترم مقدمات طرح معماری1 داریم استادمون گفته برین ابعاد و جنس استاندارد اجزای فضاهای مسکونی (اتاق ها ، دیوار ها ،سقف ، کف، پله ها ، بازشوها ،ستون ها و ...) رو پیدا کنیم دو تا کتابم معرفی کرد (نویفرت و ابعد انسانی) بعد گفت برای اینکه کارتون کاملتر باشه اینترنتم بگردین یه هفته -10 روزم وقت داریم...حالا به نظرتون من کجاها برم؟ اصلا می شه یه کم در مورد این کار راهنمایی کنین که یه وقت چیزی رو جا نندازم :)
پیشاپیش ممنون از راهنمایی هاتون :heart::gol:

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای ابعاد اتاقهای یک ساختمان مسکونی هیچ استانداردی وجود نداره! یه خونه می تونه یه اتاق خواب بزرگ داشته باشه که هم اندازه اتاق نشیمن یه آپارتمان باشه! این بستگی به طرح داره! همین طور جنس و مصالح هم متفاوته! برای کف سازی متریال های مختلفی هست و هر روز هم مصالح جدیدی به بازار میان پس این چیزا هم استاندارد ندارن! مگر معماری ایرانی رو بخوای در نظر بگیری که هر اتاقی با رعایت پیمون ایرانی با توجه به ابعاد آجر ایرانی تعیین میشده و هر اتاقی رو میشد با فرش هایی که ابعاد اونا هم پیمون خودش رو داره کاملا مفروش کرد بدون این که جایی بدون فرش بمونه یا فرشا هم پوشانی داشته باشن!
تو کتاب نویفرت هم اگه نگاه کنی بیشتر در مورد مبلمان فضاها با توجه به ابعاد انسانیه و ابعاد هیچ اتاقی رو به عنوان استاندارد مطرح نکرده.
در مورد استاندارد پله ها ارتفاع پله از 16 تا 20 سانتیمتره و کف پله از 28-29 تا 30 سانتی متر عرض پله هم از 60 سانتی متر نباید کمتر بشه که این 60 برای پله های کم رفت و آمده. و معمولا 120 در نظر میگیرن. در مورد در عرض در از 70 سانت (برای سرویس) کم تر نیست تا حداکثر 120 برای یه لنگه ارتفاعشم 2.20 مناسبه.
اگه منظورت یه هم چین چیزاییه پیشنهادم اینه که از همون نویفرت و تایم سیور استفاده کن و اطلاعات بگیر. برای ارائه هم سعی کن گرافیکی کار کنی و از فیگورهای انسانی برای نشون دادن ابعاد استفاده کنی. مثلا برای نشون دادن ارتفاع مناسب دستگیره ی در به فیگور در حال باز کردن در بکش که با توجه به محل آرنج و مچ ارتفاع دستگیره رو مشخص میکنه.

memar_sh

عضو جدید
کتاب های طراحی داخلی بهترین راهنما یا مجله منزل یا کتاب طراحی داخلی نوشته محمد مهدی فخیمی

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
ما این ترم مقدمات طرح معماری1 داریم استادمون گفته برین ابعاد و جنس استاندارد اجزای فضاهای مسکونی (اتاق ها ، دیوار ها ،سقف ، کف، پله ها ، بازشوها ،ستون ها و ...) رو پیدا کنیم دو تا کتابم معرفی کرد (نویفرت و ابعد انسانی) بعد گفت برای اینکه کارتون کاملتر باشه اینترنتم بگردین یه هفته -10 روزم وقت داریم...حالا به نظرتون من کجاها برم؟ اصلا می شه یه کم در مورد این کار راهنمایی کنین که یه وقت چیزی رو جا نندازم :)
پیشاپیش ممنون از راهنمایی هاتون :heart::gol:
مجله های هنر و معماریم خیلی خوبه مثلا تویکی فقط راجع به اشپزخونه حرف زده تو یکی دیگه راجع به نشیمن خلاصه جای خاصی گیر کردی بگو کمکت کنم

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

s1a2r3a4

عضو جدید
:(:(:(سلام من اطلاعاتی درباره اصول و ضوابط طراحی پارکینگ در مجتمع های مسکونی می خوام.هیچی پیدا نکردم.
ضوابط شهرداری و نکات مهم در طراحی معماری

قرارگیری یک پارکینگ حداقل دهانه 2.5 متر
قرارگیری دو پارکینگ کنار هم حداقل دهانه 4.5 متر
قرارگیری سه پارکینگ کنار هم حداقل دهانه 7 متر
طول مورد نیاز جهت پارکینگ 5 متر
حداقل فضای یک پارکینگ 2.5*5 متر
شعاع گردش یا طول مورد نظر جهت مانور 5 متر
حداقل عرض در ورودی پارکینگ 3 متر
عرض رمپ یکطرفه 3 متر و دوطرفه 6 متر
عرض رمپ قوسی یکطرفه 3.65 متر و دوطرفه 7 متر
شعاع داخلی مسیر گردش در کلیه پارکینگ ها 4.57 متر است.
شیب رمپ پارکینگ 15 درصد
هر واحد بالای 100 متر در طبقه اول و دوم به یک پارکینگ نیاز دارد.
واحد مسکونی کوچکتر از 150 متر یک پارکینگ -150 تا 200 متر 1.5 پارکینگ - بیش از 200 متر دو پارکینگ
همچنین درصورتی که تعداد واحد فرد باشد یک واحد از پارکینگ معاف است.
حداکثر ارتفاع مفید واحد مسکونی 2.90 متر
حداکثر ارتفاع پارکینگ 2.20 متر
حداکثر ارتفاع مفید پیلوت 2.40 متر
حداکثر ارتفاع زیرزمین 2.20 متر
حداکثر ارتفاع مفید واحد تجاری 4.50 متر
حداقل ارتفاع مفید ورودی پارکینگ 1.80 متر
ارتفاع مفید خرپشته 2.20 متر
ارتفاع نورگیری در زیرزمین حداکثر 90 سانتی متر
حداقل سطح پنجره نباید از یک پنجم سطح فضا کمتر باشد.
حداقل عرض حیات خلوت اگر سرتاسری باشد 2 متر و اگر سرتاسری نباشد 3 متر
احداث پیش آمدگی یا بالکن در گذر 12 تا 20 متر 80 سانتی متر و در گذر بالای 20 متر 120 سانتی متر مجاز است.ارتفای این پیش آمدگی از زیر آن تا روی خیابان 3.50 متر
حداقل عرض آشپزخانه و اتاق خواب 2.50 متر - نشیمن 3.00 متر - پاگرد 1.20 متر
نورگیری آشپزخانه و پذیرایی از یک پنجره به شرطی مجاز می باشد که طول نورگیری کمتر از 8 متر باشد.
ابعاد نورگیر برای اتاق خواب و پذیرایی 3*4 متر و برای آشپزخانه 2*3 متر می باشد.
ابعاد مفید آسانسور 2*1.60 متر
حداقل ارتفاع چاله آسانسور 1.50 متر

شرایط مورد نیاز جهت احداث 5 طبقه مسکونی
پهنه مساحت گذر مکان
الف) a>12 s>300 شمال تا همت
ب ) a>10 s>250 همت تا انقلاب
ج ) a>8 s>200 انقلاب تا شوش
د ) a>6 s>150 شوش تا جنوب

آخرین ویرایش توسط مدیر:

meeting

عضو جدید
روند تكامل منازل مسكوني از ابتدا تا حال با توجه به هرم مازلو

روند تكامل منازل مسكوني از ابتدا تا حال با توجه به هرم مازلو

سلام بچه ها من اين هفته يه تحقيق در مورد روند تكامل منازل مسكوني با توجه به هرم مازلو دارم پلانهاش رو هم ميخوام اگه مطلبي داريد ممنون ميشم در اختيارم بزاريد:gol:

pritzker

عضو جدید
موضوع جالبی رو انتخاب کردی. ارتباط اینها رو خودت باید پیدا کنی. یعنی فکر نمیکنم توی هیچ کتابی بتونی پیداش کنی. پیشنهاد میکنم کتابها و مقاله های راپاپورت رو مطالعه کنی. مخصوصا کتاب انسانشناسی مسکن راپاپورت به دردت میخوره! موفق باشی

بالا