راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

venuselec

عضو جدید
کمک برای ساخت و طراحی چراغ راهنما به وسیله مدار منطقی

کمک برای ساخت و طراحی چراغ راهنما به وسیله مدار منطقی

سلام
من به تازگی در این سایت عضو شده ام و همچنین در ترم دوم دانشگاه هستم
می خواستم ببینم کسی قبلا این کار را انجام داده است؟
و دقیقا چه وسایلی نیاز دارد؟
چون من هیچ آشنایی با این کار ندارم:(
ممنونم

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ممنونم
سهلام

قبلا 3 ترم پیش این کار رو تو درس اصول میکرو انجام دادیییییییییییییییییییییییییییم

اصلا یادم نیست ی به چی بود

اما می دونم با پروتیوس انجام دادیییییم

وسایل مورد نیازش هم ic بود :D

اما شماره اش یادم نیست

تو 8051 بزار ببین ی میشه یا منفجر میشه یا.................... :D

ای سی های شمارنده باید استفاده کنی

اما تو که ترم 2 هستی خیلی زوده این کارا رو کنی :surprised:

venuselec

عضو جدید
آره منم فکر می کنم که خیلی زوده اونم واسه درس مدارهای منطقی
ولی نمی دونم چرا استاد فکر می کنه که باید الان انجام بدیم

بازم ممنون

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
ممنونم
سلام دوست عزیز
کار مشکلی نیست
کافیه از یک کانتر استفاده کنید و بعد با توجه به میزان زمان لازم برای هرچراغ بین داده ها وجه شباهت و تمایز بزارید
فرض کنید من می خوام در زمانی که کانتر 1و2 نشون می ده چراغ سبز روشن بشه و زمان 3و4 چراغ قرمز
برای این کار اول اعداد را به صورت منطقی بنوییسد
1و2
0001
0010

و اعداد 3و4
0011
0100

خوب وجه اشتراکی که باید 1و2 داشته باشن و 3و4 نه تا چراغ سبز روشن بشه اینه که باید xor بیت اول و دوم 1 باشه (دقت کنید از or نمی تونیم استفاده کنیم چون or دو بیت اول 3 نیز یک می شه )
خوب وجه اشتراک 3و4 این که xor دو بیت آخر 0 بشه
و به وسیله گیت های گفته شده چراغ ها را روشن می کنیم
البته برای این کار هزاران راه هست که شاید اونی که من گفتم سخت ترین باشه و رها های بسیار ساده تر هم باشه
برای دیدن شماره آی سی ها هم در همین تاپیک در حوای ساخت مدار ضری کننده 4بیتی برای یکی از دوستان قرار دادم می تونید استفاده کنید
البته به چند نکته دقت کنید
1)خروجی آس سی فعال 1 هست یا 0
2)ماکزیمم عدد شمارنده را در نظر بگیریه تا شروط برای کل اعداد بازه صادق باشه یعنی برای حالت های دیگه ای که نمی خوایم چراغ سبز روشن بشه ، اون شرط چراغ سبز صدق نکنه
3) اول در محیط شبیه ساز مثل پروتئوس امتحان کنید بعد به سراغ مدار برید
موفق باشید

CHerchil

عضو جدید
سلام بچه ها میشه در مورد تف سنج نوری و ترازوی پیچشی کولن برام یکم توضیح بدید مچکرم

Amarok

عضو جدید
ممنون.منتظر خبرت می مونم.ولی من مشکلم رفع خطر برق گرفتگی نیست.بلکه دوتا موضوع زیر هست.
وگرنه میشه با وصل کردن به لوله کشی آب مشکل ارت و خطر برق گرفتگی رو حل کرد.

اما موضوع اصلی اینه که می خوام بدونم که اصولا دستگاهی که درست کار کنه و سالم باشه میتونه بدنش برق داشته باشه یا نه؟
یعنی اگه بدنه برق داشته باشه دستگاه سالم هست و این یک موضوع طبیعی هست و یا اینکه مشکلی در کارکردش وجود داره یا مثلا سیم لختش اتصال با بدنه پیدا کرده؟

و موضوع دوم اینکه اگه بدنه برق داشته باشه روی مصرف برق خونه تاثیر میذاره؟
اگر ارت رو وصل کنیم چطور؟ با اینکه دیگه برق نمیگرتمون, اما بازم روی مصرف برق خونه تاثیر داره یا نه؟ چون بالاخره برق بدنه با ارت کردن داره به زمین انتقال پیدا میکنه.

پیشاپیش ممنوم.

آره میتونه

این که داشته باشه طبیعی یه

این که تخلیه نشه غیر طبیعی یه:D

می تونه باعث شک در اثر تماس بشه و این اصلا جالب نیست!:surprised:

اگه سیم لخت با بدنه تماس داشته باشه یا تا به حال باید فیوز میپرید یا شما D: (یعنی خدایی نکرده دچار برق گرفتکی میشدید:()

سیم کشی داخل ساختمون باید ارث داشته باشه!این نقش حفاظتی داره

ساخت ارث یه فرمول های خاص خودشو داره کندن زمین و خاک مرطوب و...هادی...

فعلا برای این که این مشکلتون حل بشه بدنه یخچال رو به رادیاتر یا شیر آب زمین کنید

ولی در اولین فرصت به ایجاد ارث برای ساختمونتون اقدام کنید!(البته به شکل اصولیش)

راستی!ارث مصرف رو بالا نمی بره و تنها نقش حفاظت داره:cool:

سربلند و پیروز باشید

mohamad razavi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام کسی سوالات کارشناسی علمی کاربردی رو نداره
شیکه های انتقال ضروری احتیاج ممنون میشم اگه بزارید

e_mech

عضو جدید
درود بر دوستان

من دارم یه پروژه ی نسبتا کامل در مورد سنسور های اثر هال تهیه می کنم. یه سوالی برام پیش اومده که نتونستم جوابی براش پیدا کنم. سوالم اینه:

همونطور که می دونید سنسور هال سنسور میدان مغناطیسیه. می خواستم ببینم آیا میدان مغناطیسی زمین هم

تاثیری در خروجی این سنسور داره؟ منظورم اینه که آیا این سنسور برای دو سیستم مشابه که در دو نقطه ی مختلف

از کره ی زمین( مثلا یکی تو قطب جنوب و اون یکی تو قطب شمال) قرار درند، خروجی های یکسانی رو به ما میده یا

نه؟

پیشاپیش از وقتی که میذارید و این پست رو می خونید سپاس گذارم

بدرود

آخرین ویرایش:

omid0911

عضو جدید
رابطه مديريت و مهندسي برق

رابطه مديريت و مهندسي برق

رابطه مديريت و مهندسي برق در چيست؟؟؟

soroush2000

عضو جدید
سلام بچه ها میشه در مورد تف سنج نوری و ترازوی پیچشی کولن برام یکم توضیح بدید مچکرم
: برای اندازه گیری دماهای بالا از وسیله ای به نام تف سنج نوری Optical Pyrometerاستفاده می شود. تف سنج نوری نوعی دماسنج برای اندازه گیری دمای کوره‌ها که بر اساس مقایسه رنگ و شدت نور کوره با رنگ و شدت نور یک لامپ الکتریکی قابل تنظیم کار می کند. نور کوره توسط یک دوربین روی رشته لامپ متمرکز می‌شود و ناظر ، که از طریق دوربینی هر دو را همزمان مشاهده می کند، شدت جریان لامپ را به کمک یک رئوستا آنقدر تغییر می‌دهد تا روشنایی آن مشابه روشنایی کوره شود. آمپرسنجی که بصورت متوالی در مدار لامپ قرار دارد و بر حسب دما مدرج شده است، دمای کوره را نشان می‌دهد.
برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به کتاب فیزیک 2 دبیرستان بخش گرما و قانون گازها مراجعه نمایید

با آرزوی موفقیت

kalantarahura

عضو جدید
سلام دوستان.یه مقاله درباره ICI خطی میخواستم.واسه یکی از دوستام میخوام چون من برق نمیخونم.ممنون

CHerchil

عضو جدید
: برای اندازه گیری دماهای بالا از وسیله ای به نام تف سنج نوری Optical Pyrometerاستفاده می شود. تف سنج نوری نوعی دماسنج برای اندازه گیری دمای کوره‌ها که بر اساس مقایسه رنگ و شدت نور کوره با رنگ و شدت نور یک لامپ الکتریکی قابل تنظیم کار می کند. نور کوره توسط یک دوربین روی رشته لامپ متمرکز می‌شود و ناظر ، که از طریق دوربینی هر دو را همزمان مشاهده می کند، شدت جریان لامپ را به کمک یک رئوستا آنقدر تغییر می‌دهد تا روشنایی آن مشابه روشنایی کوره شود. آمپرسنجی که بصورت متوالی در مدار لامپ قرار دارد و بر حسب دما مدرج شده است، دمای کوره را نشان می‌دهد.
برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به کتاب فیزیک 2 دبیرستان بخش گرما و قانون گازها مراجعه نمایید

با آرزوی موفقیت

مچکرم بچه ها خوب بود ;)

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
سئوالی داشتم: آیا در ایران درسی با نام "اتوماسیون صنعتی" داریم؟ چون من واحدی با این نام در دانشکاههای کشور پیدا نکردم. اگر نام دیگری داره لطفاً آن را به من بگید.
و همینطور سرفصلهای آن را هم میخوام. در این حد میدونم که فیلدباس یکی از موضوعاتشه.

mohamad razavi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سئوالی داشتم: آیا در ایران درسی با نام "اتوماسیون صنعتی" داریم؟ چون من واحدی با این نام در دانشکاههای کشور پیدا نکردم. اگر نام دیگری داره لطفاً آن را به من بگید.
و همینطور سرفصلهای آن را هم میخوام. در این حد میدونم که فیلدباس یکی از موضوعاتشه.

ما یه درس داشتیم به نام اتوماسیون و سیستم های اسکادا

کاراموز

عضو جدید
سلام من درباره نیروگاههای گازی V94.2 اطلاعات میخواستم ایا شخصی در این زمینه تخصص داره؟ و در این نیروگاه مشغول به کار هست؟

arya manesh

عضو جدید
ماژول مترلیزری چگونه میتوان بدست اورد

ماژول مترلیزری چگونه میتوان بدست اورد

کیت یاماژول مترلیزری ازکجامیشه تهیه کرد

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جون مادرتون هر کی در مورد مدارات برقی کوره های القائی چیز کاربردی داره بده بدجوری گیرم .قضیه آبروی کاریه

setiya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلااااام

واسه الكترونيك صنعتي بايد مدارهاي يكسو ساز رو يكي 2 تاشو شبيه سازي كنم
با هر نرم افزاري كه شد
خودم با پروتئوس راحت ترم

ولي نميدونم براي 3 فاز ها چيكار كنم
مدار 3تاره تو لايبريش هست؟
اگه نيس چي بجاش بزارم
يعني چه جوري بكشمش ديگه؟؟؟

ممنون

Mahtab TALA

عضو جدید
این متن رو کی میتونه برام یه ترجمه تخصصی کنه . ممنون

The name plate of high-voltage equipment shows the Basic Insulation Level or BIL , which is a standardised figure for each voltage rating related to the voltage level at which the equipment should operate

آخرین ویرایش:

hosseinassar

مدیر ارشد

The name plate of high-voltage equipment shows the Basic Insulation Level or BIL , which is a standardised figure for each voltage rating related to the voltage level at which the equipment should operate

متن تون تغییر کرد!!
کلمه plate چند معنی داره و باید طبق کل متن معنی بشه وچون از کل متن خبر نداشتم همین صفحه معنی کردم

اسم صفحه تجهیزات فشار قوی نشان می دهد که پایه سطح عایقی که شکل استاندارد شده ای است ، برای هر ولتاژ نامی ،به سطح ولتاژی وابسته است که تجهیرات باید در آن کار کنند

آخرین ویرایش:

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
جون مادرتون هر کی در مورد مدارات برقی کوره های القائی چیز کاربردی داره بده بدجوری گیرم .قضیه آبروی کاریه

چند تا مدار تو این فایل هست ببین شاید بدرد خورد.البته بیشتر تشریح تئوری و اصول کاره .بازم میگردم.

پیوست ها

• AN-9012.pdf
    230 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ngr_eghbali

عضو جدید
سلام

من به برنامه avr برای پروژه : شناسایی R و L ذر یک مدار RL سری از اعمال موج پله و اندازه گیری جریان با معلوم بودن معادله جریان بر حسب زمان

خیلی فوری نیاز دارم

لطفا اگه کسی میتونه کمک کنه

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز

در تکمیل ترجمه دوستمان منظور از Name plate :

اگه دقت کنید BIL تو اولی که یک خازنه 95 و در دومیکه یه ترانسفورماتوره 10Kv است.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز

چند تا مدار تو این فایل هست ببین شاید بدرد خورد.البته بیشتر تشریح تئوری و اصول کاره .بازم میگردم.

این لینک و فایل پیوست زیر رو هم ببینید.

پیوست ها

• ha0101e.pdf
    449.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0