قرآنی که تو به آن معتقدی ....

Saman_88

عضو جدید
كتابي براي نخواندن ! قرآني كه تو به آن معتقدي به چه كار ما مي آيد ؟ من نمي دانم در آن چه هست و تو خودت هم نمي داني تويش چيست ؟ از اين جهت من كافر توي مومن هر دويمان هم درس هستيم ، منتهي من با آن كار ندارم – چون كتابي كه به درد خواندن نخورد به چه درد مي خورد ؟ اما تو مرتب مي چسبانيش به چشمت و سينه ات ، به پهلويت ، به قنداق بچه ات و به بازوي داداشت و به بالش مريضت تا آن جا كه من ديده ام اين كتاب براي تو فقط مصرفش هميشه اين بوده كه : وقتي كه از خانه ات بيرون مي آيي ، چند جمله از آن را به قفل در خانه ات پف كني ، من يك قفل فني و محكمي مي خرم كه اصلا احتياج به پف نداشته باشد ، با تكنيك بسته شود نه با پف ! تو براي سلامت و مصونيت جمله هايي از آن را دور خودت پف مي كني يا نسخه هايي از آن را به آستر جليقه ات مي دوزي يا به گردن گاوت مي آويزي ! من مي روم واكسن ميزنم و از دكتر متخصص نسخه دوا مي گيرم بنابراين به « قرآن تو » نيازي ندارم ! تو با آن استخاره مي كني به جاي « انتخاب » و « تصميم » ، « عمل » و « قضاوت » و « فهميدن » و « انديشيدن » ... كه كار انسان و ارزش امتياز انسان است – با كتاب يك نوع شير يا خط بازي مي كني و لاتاري و بخت آزمايي مي كني ، من - فرزند تو – با اينكه به وحي عقيده ندارم حاضر نيستم تا اين حد به قرآن اهانت كنم ، به هر حال اين يك كتاب است « قرآن تو » « كتاب هدايت » است آن را « مي خوانم » تا ، با انديشيدن و فهميدن نوشته هاي آن ، راه خوب و بد و متوسط را در زندگي پيدا كنم نه با استخاره ! چشم هايم را باز مي كنم و متنش را مي گشايم و به دنبال مطلبي مي گردم تا ببينم كه چه گفته است ، نه اينكه چشمهايم را ببندم و شانسي و تصادفي لايش را باز كنم و جمله يا كلمه ي اول بالاي صفحه راست را تماشا كنم كه چه نوشته است ؟ و بعد طبق آن در كار خودم تصميم بگيرم و درباره ي مسئله اي يا شخصي قضاوت كنم ! پدرجان ، من يك دانشجويم ، اگر كسي با جزوه درسي ام چنين بازي هايي كند اوقاتم تلخ مي شود ! پس اگر من كتابي را كه به درد خواندن نمي خورد – ولو نويسنده اش به قول تو خود خدا باشد – رها كردم و به جاي آن كتاب هايي را گرفتم كه به درد خواندن مي خورد ، اوقاتت تلخ نشود !

از معلم شهید دکتر علی شریعتی

آخرین ویرایش:

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
میدونیم قرآن خیلی حرمت داره
چه آدابی برای محافظت و اکرامش هست
همه اینها رو رعایت میکنیم ولی نمیخونیمش/چرا؟

Saman_88

عضو جدید
این درد تمام روشنفکرای واقعیه ...
در جامعه ما قرآن فقط وقتی مورد استفاده قرار میگیره که مشکلی برا طرف پیش بیاد..

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز

شاید چون چیزی از متنشو متوجه نمی شیم.................و ترجمه هایی هم که هست خیلی گنگ و نا مفهومه

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
این درد تمام روشنفکرای واقعیه ...
در جامعه ما قرآن فقط وقتی مورد استفاده قرار میگیره که مشکلی برا طرف پیش بیاد..
والا وقتی مشکلی پیش میاد مستقیم میریم سمت خدا!

من خودم سختم میاد بخونم.البته خوندمش و ترجمشم خوندم ولی کلا سختم میاد
شاید چون چیزی از متنشو متوجه نمی شیم.................و ترجمه هایی هم که هست خیلی گنگ و نا مفهومه
شاید
ولی اگر کسی علاقه داشته باشه دنبالش میره

simiar

عضو جدید
یکی از دلایلش اینه که متن قرآن سلیس و روان نیست . مردم عادت دارن متونی رو بخونن که ساده باشه.

Saman_88

عضو جدید

خیلی از مردم قرآنو می بینن!! یا فکر میکنن اگه فلان امامزاده دستمال سبز ببندن ،حاجتشون روا میشه !!!
جالبیش اینجاست که هر امامزاده ای یه درجه ی شفاعت داره !!!!!

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز

شاید
ولی اگر کسی علاقه داشته باشه دنبالش میره

حامد جان به نظر من کسی که بخواد دنبالش بره باید زبان عربی رو تموم و کمال یاد بگیره که این مستلزم تلاش و وقت زیادیه.....در صورتی که قرآن برای همه است و متنش میباایست روان و ساده باشه.......و قابل درک.

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یاد یه خاطره افتادم. اولین روز دانشگاه پدربزرگ خدا بیامرزم آیت الکرسی خواند و بر من فوت کرد .و من به شوخی گفتم :آقا جون اگه فکر میکنی فوت اثر کمتری داره میخواهی تف کن . ولی او بسیار از این شوخی من ناراحت شد. هنوز هم فکر میکنم نباید با این آدات ولو غلط قدیمیها برخورد چکشی کرد. ولی از بچه های قرن 21 این کارها بعید است. انهای که میدانند قران برای چیست.

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
حامد جان به نظر من کسی که بخواد دنبالش بره باید زبان عربی رو تموم و کمال یاد بگیره که این مستلزم تلاش و وقت زیادیه.....در صورتی که قرآن برای همه است و متنش میباایست روان و ساده باشه.......و قابل درک.
اما خوندنش واقعا ارامش میده

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
یاد یه خاطره افتادم. اولین روز دانشگاه پدربزرگ خدا بیامرزم آیت الکرسی خواند و بر من فوت کرد .و من به شوخی گفتم :آقا جون اگه فکر میکنی فوت اثر کمتری داره میخواهی تف کن . ولی او بسیار از این شوخی من ناراحت شد. هنوز هم فکر میکنم نباید با این آدات ولو غلط قدیمیها برخورد چکشی کرد. ولی از بچه های قرن 21 این کارها بعید است. انهای که میدانند قران برای چیست.

جدای از این حرفها

یک توصیه دوستانه، به اعتقادات کسی توهین نکنید حتی اگر بت پرست باشد
چون نیرویی در اعتقاد وجود داره که ممکنه خطرناک باشه

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دلیل این که قران عربیه اینه که
اولا در بین اعراب نازل شده با این علم که اگر در هر سرزمین وبا هر زبال نیگری نازل میشد اعراب جاهل در یادگیری وخواندن آن همت نمیکردند.
دوم این که زبان عربی یکی از کاملترین و بلیغترین زبانهاست.
ولی ترجمه وحلاجی ان به زبان دیگر بسیار هم پسندیده است.

دانیال پارسی

عضو جدید
خطرناک؟ چرا؟
پس وای به حال مترجمین و مفسرین قران.چه کار خطرناکی کردن

ببین حتی همین مذهبی ها هم راضی نیستند که کسی قران را به فارسی بخونه.
چون میگن شاید از دید دیگه ایات را تصور کنند. خیلی ایه ها قران داره که احتیاج به توضیح دادن و بهانه اوردن اخوند ها داره.

البته از نظر من هم خطرناک هست.اما دلیل دیگه ای دارم
کتابی که یکی میخونه میشه بن لادن
یکی میخونه میشه شریعنی
یکی میخونه میشه مولانا
یکی میخونه میشه صدام
یکی میخونه میشه عضو گروه ال قائده
خطرناک هست که خونده بشه چون معلوم نیست از اون ادم چی در بیاد.

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جدای از این حرفها

یک توصیه دوستانه، به اعتقادات کسی توهین نکنید حتی اگر بت پرست باشد
چون نیرویی در اعتقاد وجود داره که ممکنه خطرناک باشه

دقیقا.
توهین نه ولی باید اعتقادات غلط را به چالش کشید و مورد نقد قرار داد تا از بین برود و یا حداقل به نسلهای بعدی رسوخ نکند

rahil rachel

عضو جدید
چون این ویژگی زبان معجزه آسای قرآن است که کلمه ای انتخاب می کند که می توان معانی گوناگونی را از ابعاد مختلف آن استخراج کرد که در عین اینکه هیچکدام ( به تنهایی ) درست نیست ، همه درست هستند.(شريعتي)

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چون میگن شاید از دید دیگه ایات را تصور کنند. خیلی ایه ها قران داره که احتیاج به توضیح دادن و بهانه اوردن اخوند ها داره.

یکی میخونه میشه شریعنی
یکی میخونه میشه مولانا
یکی میخونه میشه صدام
اینطور که میگی خوندنش خطرناکه نه ترجمه کردنش.چون بن لادن و القاعده و صدام و امثال اونا که خودشون عربن و نیاز به ترجمه ندارن
در نقطه عکس شریعتی و امثالهم. پارسی زبانند

گل احساس

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواندن متن عربی قران و حتی نگاه کردن به متن قران ثواب داره

روزی حداقل 5 دقیقه می تونین وقت بذارین و همون متن عربیشو بخونین

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز

یکی میخونه میشه شریعنی
یکی میخونه میشه مولانا
یکی میخونه میشه صدام
اینطوری هم میشه گفت که چون به زبان عربی هست. و برای اینکه مفهومش رو درست متوجه شد باید به زبان اصلی خوند. من یک جایی شمیده بودم چند حافظ شناس غیر ایرانی برای اینکه دیوان حافظ رو به زبان اصلی بخونند فارسی یاد گرفته اند

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
از بحث دور نشیم

واقعا چقدر بهش معتقد هستیم؟؟؟

در حد یک کتاب مقدس که باید ازش نگهداری کرد

یا مثل یک کتاب انسان ساز؟

یا کتابی که راه حلها رو در خودش داره؟

دانیال پارسی

عضو جدید
اینطوری هم میشه گفت که چون به زبان عربی هست. و برای اینکه مفهومش رو درست متوجه شد باید به زبان اصلی خوند. من یک جایی شمیده بودم چند حافظ شناس غیر ایرانی برای اینکه دیوان حافظ رو به زبان اصلی بخونند فارسی یاد گرفته اند

دقیقا به عربی بودن هم ربط نداره.
چون ببین زبونی که الان یک عراقی یا یک مصری یا یک عربستانی صحبت میکنه.بسیار متفاوت هست با زبون قران.
یعنی الان معلم زبان عربی دوران مدرسه ات بره مدینه.بزور اگر بتونه منظورش را برسونه.
کلا چون نصر قدیمی داره .برای عرب ها هم درکش مشکل هست

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
حافظا در کنج فقر و خلوت شب​های تار
تا بود وردت دعا و درس قرآن غم مخور

م.كمالي

عضو جدید
قرآن كتاب بسيار مقدسي هست فقط بايد براش وقت بذاريم و دنبالش باشيم تا به عمق زيبائيهاش پي ببريم اگر ترجمه خوبي پيدا كنيم و با حوصله اون رو مطالعه كنيم مطمئنا" نوع نگرش زيبايي به آدم از زندگي ميده

دانیال پارسی

عضو جدید

من نمیتونم این جمله شما را بر هر منطقی درک کنم.
اخه یعنی چی ثواب داره.اخه این چه سودی داره که یک مشت کلمه ای که نمیفهمیم را بخونیم.
منبع شما اخوند محله تون که نیست؟؟

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

بیخیال بابا. کار بی هدف وبی فایده هیچ صوابی نداره.
من کسی رو میشناسم که شاید تو عمرش 100 بار کل قران رو خونده ولی معنی اونو نمیدونه. و حرف هاش و عملش از اون کوچکترین بهره ای نبرده
خوندن یک ایه به صورت درست و مفهومی (قابل فهم ) از صد بار روخونی عربی بی هدف بهتره