تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

smmoosavian

عضو جدید
ماکرو نویسی در کتیا:

http://www.mediafire.com/?ceycy2i6k5shnp4

برای کسانی که علاقمند به فراگیری برنامه نویسی در محیط کتیا را دارند.

با تشکر
من همه این ماکرو ها رو امتحان کردم روی V5R20 اکثرشون اجرا نمی شن و پیغام خطا نمایش داده میشه
شاید به این دلیل که تو بعضی از اون ها از عبارت های آلمانی استفاده کرده یا یک سری از دستورات رو نمی شناسه ممکنه به دلیل تفاوت syntax باشه
یه سوال دارم : شما روی چه ورژنی این ماکروها رو امتحان کرده اید ؟؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با تشکر
من همه این ماکرو ها رو امتحان کردم روی V5R20 اکثرشون اجرا نمی شن و پیغام خطا نمایش داده میشه
شاید به این دلیل که تو بعضی از اون ها از عبارت های آلمانی استفاده کرده یا یک سری از دستورات رو نمی شناسه ممکنه به دلیل تفاوت syntax باشه
یه سوال دارم : شما روی چه ورژنی این ماکروها رو امتحان کرده اید ؟؟

سلام
اینها ماکروهایی هستند که من حداقل 2 یا 3 سال پیش استفاده می کردم. آنهایی که در انتهای نام فایل شان دارای متنی اضافه هستند که کار ماکرو را توضیح می دهد توسط خود من استفاده شده اند پس نباید مشکلی داشته باشند. دقت کنید که اگر ورودی های لازم برای ماکرو در فایل موجود نباشد این هم باعث بروز خطا می شود. مثلا ماکرو بدنبال خطی، نقطه ای، part body .... می گردد اما در مدل موجود نیست.

بهر حال من دوباره وقت کنم بررسی می کنم تا از اجرا شدن آنها در نسخه های جدید کتیا هم مطئن شوم. در ضمن فکر نمی کنم زبان و دستورات برنامه نویسی کتیا حتی از نسخه v5r7 تا حالا تغییر کرده باشد. فقط دستورات جدید اضافه شده است.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
من بررسی کردم البته نه همه ماکروها را. یک هفت هشت ده تایی از آنها را. همه کار می کنند. همانطور که گفتم باید ورودی های مورد نیاز هر ماکرو در مدل موجود باشد.

خط 3 و 4 در فایل هر ماکرو توضیح مختصری است از کاری که ماکرو انجام می دهد. توسط گوگل به انگلیسی ترجمه کنید تا کار هر ماکرو را متوجه شوید.
تمامی این ماکروها را شخصی بنام Dieter Ziethen نوشته است که کتابی به زبان آلمانی در این زمینه دارد. من در آن زمان سعی کردم کتابش را گیر بیاورم اما پیدا نکردم پس از اینکه کار برنامه نویسی که داشتم راه افتاد دیگر فراموشش کردم تا چند روز پیش که در مورد ماکرو نویسی صحبتی شد. کتاب هر چند به زبان آلمانی است اما اگر بتوانید گیرش بیاورید خیلی کمک می کند. این ماکروها هم باید مربوط به فصل های مختلف همان کتاب باشند.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ماکرونویسی در کتیا:

help خود کتیا یکی از منابع خوب فراگیری برنامه نویسی از مقدماتی تا پیشرفته است. بخش infrastructure-Automation Documentation Home page (اولین آیکون سمت چپ بالا در بخش infrastructure) شما را به محیط آموزش برنامه نویسی برای Catia, Enovia و Delmia می برد. دستورات برنامه نویسی برای دسترسی به میزهای کاری کتیا، دسترسی به داده ها، ارتباط با کتیا از طریق برنامه های دیگر، ارتباط با برنامه های plm، و صدها بخش دیگر در این قسمت توضیح داده شده است. هر یک را که انتخاب کنید افزون بر مثالهایی از آن محیط، بخش quick reference تمام دستورات آن محیط را از دیدگاه برنامه نویسی در بر گرفته و چگونگی بکارگیری دستور را توضیح داده است.

استفاده از این بخش در شروع کار کمی گیج کننده، و مشکل و ناواضح بنظر می رسد.

morteza_mousavi

عضو جدید
سلام
تیم طراحی خودروی هیبریدی پرند جهت کمک در انجام پروژه از علاقه مندان که به کتیا آشنایی کافی دارند دعوت به همکاری میکند
لطفا از طریق pm تماس بگیرید

http://parandhcar.com/

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
برای یادگرفتن ماکرو از کجاشروع کنیم؟ باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟

puria_2005

عضو جدید
با سلام به همه و تشکر واسه زحماتشون
آقای جانثاری دیدم که توی تاپیک ها نوشته بودین واسه داشتن استاندارد های کتیا میشه از نرم افزار trace part استفاده کرد میشه لطف کنید در مورد این نرم افزار و نحوه دانلود یا تهیه اون و کارکردن باهاش توضیح بدین!من یه 4-5 سالی هست که دنبال استاندارد های کتیا (پیچ و مهره - خار-واشر-DIN-ISO و غیره ) میگردم ولی به نتیجه ای نرسیدم.اگه باشه خیلی خوب میشه!
میشه لطفا" کمک کنین.
اگه لطف کنین واسم ایمیل کنین : kayvanko@hotmail.com

RN-Tuning

عضو جدید
سلام به دوستان

اگر مكمنه يه آموزش خيلي مقدماتي از محيط" اسيمبلي" قرار بدن!!
مثل وارد كردن دو قطعه در محيط و مثلا رد كردن ميله از يك سوراخ.
در ضمن يه راهنمايي هم از محيط part design براي ايجاد پيچ و مهره. لطفا!!

golabi2007

عضو جدید
سلام به دوستان

اگر مكمنه يه آموزش خيلي مقدماتي از محيط" اسيمبلي" قرار بدن!!
مثل وارد كردن دو قطعه در محيط و مثلا رد كردن ميله از يك سوراخ.
در ضمن يه راهنمايي هم از محيط part design براي ايجاد پيچ و مهره. لطفا!!

2 تا فایل آموزشی قرار دادم یکی هلپ کتیا می باشد و دیگری یک فایل pdf فارسی
http://www.poya82.blogfa.com/post-30.aspx

smmoosavian

عضو جدید
لطفا یک منبع فارسی آموزش ماشینکار در کتیا رو قرار بدین

من توی اینترنت چیزی سرغ ندارم ولی یه کتاب هست که انتشارات دانشگاه آزاد نجف آباد چاپ کرده در مورد ماشین کاری در کتیا ، قیمتش هم حدود هفت هشت هزار تومنه

reza_13542003

عضو جدید
سلام
من مي خوام v19 كتيا رو در ويندوز 2000 نصب كنم ولي نمي تونم .
اگه امكان داره و كسي اين كار رو انجام داده ، لطفا من رو هم راهناميي كنه .ممنون

smmoosavian

عضو جدید
دوست عزیز اصلا V5R19 برای ویندوز ویستا و 7 بهینه سازی شده اونوقت شما می خوای روی 2000 نصب کنی ؟؟ خوب معلومه که نمیشه . توصیه می کنم V5R10 یا V5R7 رو نصب کنی !!

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آقا توي محيط Core and Cavity ميشه كاري كرد كه وقتي ابعاد قطعه عوض شد سطوح استخراج شده هم طبق ابعاد جديد آپديت بشوند؟

soro123

عضو جدید
سلام
من اين كارو توي محيطي كه شما ميگيد انجام ندادم ولي قاعدتا وقتي تنظيمات مربوط به external reference رو روشن كنيد هر مرجع خارجي رو توي فايل ذخيره ميكنه
تنظيماتش هم اينجاست

tools\options\infrastructure\general\keep links with selected objects

اين گزينه رو تيك بزنيد رفرنس خارجي رو توي فايل براتون نگه ميداره البته توصيه ميكنم فقط در مواردي كه نياز داريد اين گزينه رو روشن نگه داريد چون در مواقعي كه فايلهاي اسمبليتون زياد بشه ممكنه مديريتش سخت بشه

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من اين كارو توي محيطي كه شما ميگيد انجام ندادم ولي قاعدتا وقتي تنظيمات مربوط به external reference رو روشن كنيد هر مرجع خارجي رو توي فايل ذخيره ميكنه
تنظيماتش هم اينجاست

tools\options\infrastructure\general\keep links with selected objects​

اين گزينه رو تيك بزنيد رفرنس خارجي رو توي فايل براتون نگه ميداره البته توصيه ميكنم فقط در مواردي كه نياز داريد اين گزينه رو روشن نگه داريد چون در مواقعي كه فايلهاي اسمبليتون زياد بشه ممكنه مديريتش سخت بشه​
اينكار توي اين محيط جواب نميده

golabi2007

عضو جدید
با سلام
در محیط اسمبلی اگر دقت کرده باشید زمانی که شما از نمای روبه رو رو یا هر نمای دیگر نگاه می کنید به حالت پرستکتیو می باشد چطور می شود این حالت رو غیر فعال کرد؟
با تشکر

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام
در محیط اسمبلی اگر دقت کرده باشید زمانی که شما از نمای روبه رو رو یا هر نمای دیگر نگاه می کنید به حالت پرستکتیو می باشد چطور می شود این حالت رو غیر فعال کرد؟
با تشکر

ازنماي روبروكه ديگه پرسپكتيونداره

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
آقا توي محيط Core and Cavity ميشه كاري كرد كه وقتي ابعاد قطعه عوض شد سطوح استخراج شده هم طبق ابعاد جديد آپديت بشوند؟

فکر کنم اینکار در V5R20 امکان پذیر باشد و ارتباط پارامتریک core و cavity با مدل در آن برقرار بماند. از دوستان اگر کسی این نسخه را دارد امتحان کند و نتیجه را بگوید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با سلام به همه و تشکر واسه زحماتشون
آقای جانثاری دیدم که توی تاپیک ها نوشته بودین واسه داشتن استاندارد های کتیا میشه از نرم افزار trace part استفاده کرد میشه لطف کنید در مورد این نرم افزار و نحوه دانلود یا تهیه اون و کارکردن باهاش توضیح بدین!من یه 4-5 سالی هست که دنبال استاندارد های کتیا (پیچ و مهره - خار-واشر-DIN-ISO و غیره ) میگردم ولی به نتیجه ای نرسیدم.اگه باشه خیلی خوب میشه!
میشه لطفا" کمک کنین.
اگه لطف کنین واسم ایمیل کنین : kayvanko@hotmail.com

سلام
این نرم افزار را باید بتوانید در بازار ایران گیر بیاورید. برنامه بطور خودکار با نرم افزار CAD مثل Catia, solidworks,... لینک می شود. بطوریکه پس از جستجوی قطعات در آن و انتخاب قطعه، برنامه بطور خودکار قطعه را به کتیا و ... فرستاده و در آن باز می کند.
البته اگر فقط دنبال پیچ و مهره و قطعاتی این چنینی هستید و کتابخانه کتیا راضی تان نمی کند می توانید خودتان به راحتی یک نمونه از هر نوع مجموعه را مدل کرده و توسط دستور Design Table و بخش Catalog تمامی مجموعه را به سادگی تولید کنید. برای مثال برای خار های استاندارد که دارای شکل یکسانی هستند و ابعاد و اندازه های آنها تغییر می کند کافی است یک نمونه را مدل کرده سپس توسط دستور Design Table جدول فایل excel ی ایجاد کنید و تمام ابعاد بقیه نمونه ها را در آن تعریف کنید. سپس می توانید یک فایل catalog ایجاد کرده و با کمک نمونه مدل شده و فایل Design Table تمامی نمونه های دیگر را در یک کتابچه تولید کنید.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
فکر کنم اینکار در V5R20 امکان پذیر باشد و ارتباط پارامتریک core و cavity با مدل در آن برقرار بماند. از دوستان اگر کسی این نسخه را دارد امتحان کند و نتیجه را بگوید.
خودم با بیست کار میکنم. یه تست می کنم نتیجشو می گم

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
تست کردم تو این ورژن هم این قابلیت رونداره

خوب حالا که نمی شود راه حلی را معرفی می کنم که درصورت تغییر قطعه دوباره کاری را در ایجاد یا اصلاح core and cavity به حداقل می رساند. فرض کنید قطعه تغییر کرده است بنابراین سطوح ایزوله core و cavity ایجاده شده توسط کتیا باید با سطوح جدید جایگزین شوند. کافی است به محیط core and cavity design برگشته و سطوح جدید را بر اساس قطعه اصلاح شده تولید کنید. حال روی core قدیمی در شاخه طراحی راست کلیک کنید و گزینه replace را انتخاب کنید. سپس سطح core جدید را انتخاب کنید. اگر از لبه ها و بخش های core قدیمی در ادامه طراحی استفاده کرده باشید کتیا از شما جایگزین آن لبه در core جدید را یک به یک درخواست می کند که به آن می دهید. دستور را تایید کنید. شاخه طراحی بر اساس core جدید اصلاح می شود. اگر تغییرات قطعه زیاد باشد ممکن است نیاز باشد برخی خطاهایی که بخاطر این تغییرات زیاد بروز می کند را اصلاح کنید.