این است آنچه علی(ع) به آن وصیت کرد . . .[ متن+بحث ]

magnet

عضو جدید
کلام امیر مومنان علی بن ابی طالب(علیه السلام)چیزی نیست که بتوان بر آن مقدمه نوشت و پیشی گرفت؛ تنها به رسم معرفی سطوری که در ادامه می‌آید، می گوییم که آنچه در ادامه می‌خوانید وصیت نامه مولای متقیان به فرزندش حسن مجتبی(علیه السلام) و باقی اهلبیت اش و هر که وصیت نامه اش را دریافت نمود، بیش از این از دایره ادب خارج نخواهیم شد.

این است آنچه علی بن ابی طالب به آن وصیت کرد. وصیّت کرد و شهادت داد به اینکه خدائی جز اللّه نیست و او است یکتا و انبازی ندارد و اینکه محمد بنده و فرستاده او است که با هدایت و آئین حق او را فرستاد تا دینش را بر تمام آئین‏ها برتری بخشد وهر چند مشرکان را خوش نیاید، درود خداوند بر او و اهل بیتش باد. و همانا نمازم و عبادتم و زندگی و مرگم برای خداوند، پروردگار عالمیان است، که هیچ شریکی ندارد و به این مأمور شده‏ام و من از مسلمانانم.

سپس وصیت می‏کنم به تو ای حسن و به تمام خانواده و اهل بیت و فرزندانم و هر که وصیتنامه‏ ام را دریافت نمود، به تقوای اللّه پروردگارتان و هرگز نمیرید جز اینکه مسلمان باشید و به ریسمان خداوند چنگ زنید و متفرّق نگردید زیرا از رسول خدا صلی اللّه علیه‏و آله شنیدم که فرمود:اصلاح ذات البین برتر از عموم نماز و روزه است و آن ویران کننده‏ای که دین را از بین می‏برد، فساد ذات البین است و آن نیروئی نیست جز با توکّل بر خدای والا و عظیم. پس به خویشاوندانت برسید، و با آنها مهربانی کنید تا خداوند حساب را بر شما آسان گرداند.

شما را به خدا، شما را به خدا در ایتام، پس آنان را گرسنه نگذارید و نیازمند سؤال از خودتان ننمائید و آنها را کوچک مشمارید که از پیامبر اکرم صلی اللّه علیه و آله شنیدم فرمود:هر که یتیمی را متکفّل شود یا بی نیاز گرداند خدای عزّوجل بهشت را بر او واجب گرداند همچنانکه بر کسی که اموال یتیمی را بخورد، دوزخ واجب گردانیده است.

شما را به خدا، شما را به خدا در قرآن، پس نگذارید دیگران، در عمل به آن، بر شما پیشی گیرند.

شما را به خدا، شما را به خدا، در همسایگانتان، زیرا پیامبر صلی الله علیه و آله به آنها سفارش کرد و آنقدر سفارش کرد که پنداشتم ارث می‏برند.

شما را به خدا، شما را به خدا در خانه خدایتان(مساجد) پس تا بودید آن را خالی نگذارید چرا که اگر رهایش کردید (و به آن رفت و آمد ننمودید) در عذاب مهلت داده نمی‏شوید و کمترین چیزی که برای یک نفر باشد که وارد مسجد می‏شود این است که در بازگشت، گناهان گذشته‏اش مورد بخشش قرار گیرد.

شما را به خدا، شما را به خدا، در نماز زیرا آن بهترین عمل است و آن ستون دینتان است.

شما را به خدا، شما را به خدا، در زکات که آن خشم پروردگارتان را فرو می‏نشاند.

شما را به خدا، شما را به خدا، در ماه رمضان زیرا روزه‌‏اش سپری است از آتش دوزخ.

شما را به خدا، شما را به خدا در فقرا و مستمندان، پس آنها را شریک زندگی خود قرار دهید.

شما را به خدا، شما را به خدا، در جهاد با اموالتان و جانهایتان و زبانهایتان چرا که دو نفر جهاد می‏کنند: پیشوای هدایت کننده‏ای یا مطیعی از او که به هدایتش پیروی کند.

شما را به خدا، شما را به خدا، در ذراری و فرزندان پیامبرتان پس مبادا در حضور شما یا پشت سرتان مورد تجاوز و ستم قرار گیرند و شما بتوانید، ستم را از آنان دفع کنید.

شما را به خدا، شما را به خدا، در اصحاب پیامبرتان، آنان که پس از او، بدعتی را ایجاد نکرده و امر منکری را انجام ندادند و بدعتگزاری را پناه ندادند زیرا رسول خدا صلّی الله علیه و آله به آنها سفارش کرد و بدعتگزاران از آنها را لعن و نفرین نمود و همچنین آنان که بدعتگزاران در دین را پناه دادند نیز مورد لعنت قرار داد.

شما را به خدا، شما را به خدا، در زنان و در بردگانتان، زیرا آخرین سخن پیامبرتان این بود که فرمود: «شما را به دو گروه ناتوان و ضعیف، زنها و بردگان، سفارش می‏کنم».

هان! نماز، نماز، نماز را بپادارید. در راه خدا از سرزنش هیچ سرزنش کننده‏ای نهر اسید، خداوند کفایت می‏کند شما را از کسی که به شما آزار رسانده یا بر شما ظلمی روا داشته است.

با زبان خوش با مردم سخن بگوئید همچنان که خدایتان به شما امر کرده است. امر به معروف و نهی از منکر را فراموش نکنید تا خداوند بدان شما را بر شما مسلّط ننماید، پس هر چه دعا کنید مستجاب نشود.

فرزندانم، بر شما باد به خوشرفتاری، مهربانی و کمک به یکدیگر و زنهار از بدرفتاری و پشت به یکدیگر کردن و از هم متفرق شدن. و در برّ و تقوی با همدیگر کمک کنید و در گناه و ظلم با کسی همدست نشوید و تقوای الهی داشته باشید که همانا عذاب خداوند بسی سخت و شدید است.

خداوند شما اهل بیتم را حفظ کند و مردم را وادارد که حرمت پیامبرش را در شما نگهدارند. شما را به خدا می‏سپارم و برای شما درود خدا و رحمتش را خواستارم.

pesareiran

عضو جدید
شما را به خدا، شما را به خدا، در زنان و در بردگانتان، زیرا آخرین سخن پیامبرتان این بود که فرمود: «شما را به دو گروه ناتوان و ضعیف، زنها و بردگان، سفارش می‏کنم».

اولا اینکه چرا نگفتند سعی کنید برده داری رو کنار بگذارید؟ ثانیا چرا زنان رو موجودات "ضعیف و ناتوان" فرض میکنه؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
اولا اینکه چرا نگفتند سعی کنید برده داری رو کنار بگذارید؟ ثانیا چرا زنان رو موجودات "ضعیف و ناتوان" فرض میکنه؟
اولا چشم باز میخواد که احتمالا نداری چون سفارش به آزاد کردن برده تو دین ما زیاد اومده
ثانیا اگه میشه ضعیف رو معنی کنید؟؟؟

pesareiran

عضو جدید
اولا چشم باز میخواد که احتمالا نداری چون سفارش به آزاد کردن برده تو دین ما زیاد اومده
ثانیا اگه میشه ضعیف رو معنی کنید؟؟؟
والا ما که تا جایی میدونیم هم حضرت محمد هم امام علی کلی غلام و کنیز داشتند. همه ی امام ها هم تا جایی که دلت بخواد کنیز داشتند.

ض ع ف - یعنی ناتوان - این هم دهخدا:

http://www.loghatnaameh.com/dehkhodaworddetail-57174d8d171c4181be8f6d631d9097e2-fa.html

درست گفتم؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
والا ما که تا جایی میدونیم هم حضرت محمد هم امام علی کلی غلام و کنیز داشتند. همه ی امام ها هم تا جایی که دلت بخواد کنیز داشتند.
ض ع ف - یعنی ناتوان - این هم دهخدا:
http://www.loghatnaameh.com/dehkhodaworddetail-57174d8d171c4181be8f6d631d9097e2-fa.html
درست گفتم؟
دونستن شما هیچ ارزش و سندی محسوب نمیشه
من نگفتم لغتنامه دهخدا برام بیارکه
ضعیف وقتی معنی میده که قوی وجود داشته باشه.تو اینکه مرد از لحاظ جسمی قویتره شکی نیست.پس حالا عیب این کلمه چیه؟؟؟

pesareiran

عضو جدید
دونستن شما هیچ ارزش و سندی محسوب نمیشه
من نگفتم لغتنامه دهخدا برام بیارکه
ضعیف وقتی معنی میده که قوی وجود داشته باشه.تو اینکه مرد از لحاظ جسمی قویتره شکی نیست.پس حالا عیب این کلمه چیه؟؟؟
الان کنیز داشتن ائمه رو هم دروغ میدونید؟ حتما تاریخ نویسان یهودی این نسبت های ناروا رو میدن!
لااقل اون دوست برقی مون مطالعات دینیش بیشتر بود انگار. شما که همه چیز براتون جدیده!

در ضمن من از این پاسخ علت ضعیف دونستن زنان کاملاً توجیه شدم!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
الان کنیز داشتن ائمه رو هم دروغ میدونید؟ حتما تاریخ نویسان یهودی این نسبت های ناروا رو میدن!
لااقل اون دوست برقی مون مطالعات دینیش بیشتر بود انگار. شما که همه چیز براتون جدیده!
در ضمن من از این پاسخ علت ضعیف دونستن زنان کاملاً توجیه شدم!
باز هم مغلطه
شما میگی کلی داشتند من میگم حرف شما سند نیست
انگار شما عادت داری عمل رو بدون علتش ببینی مثلا هر کشتنی در نظر شما بده هر کنیز داشتنی بده خوب همیشه روحیتون اینقدر لطیفه یا هر وقت که مقتضیات زمان ایجاب کنه

pesareiran

عضو جدید
باز هم مغلطه
شما میگی کلی داشتند من میگم حرف شما سند نیست
انگار شما عادت داری عمل رو بدون علتش ببینی مثلا هر کشتنی در نظر شما بده هر کنیز داشتنی بده خوب همیشه روحیتون اینقدر لطیفه یا هر وقت که مقتضیات زمان ایجاب کنه
انگار شما معنی مغلطه رو هم نمیدونید. مغلطه اینه که مثلا اون دوستمون میاد گروه تروریستی ریگی رو با بنی قریظه مقایسه میکنه (مغلطه از طریق مثال مع الفارق) یا مثلا شما خیلی مثال های بیربط رو سعی میکنی به هم ربط بدی.

حضرت محمد چند تا کنیز داشتند؟ جواب این رو برو از معلم هات بپرس تا به حرف من برسی

JavadMessi

مدیر بازنشسته
انگار شما معنی مغلطه رو هم نمیدونید. مغلطه اینه که مثلا اون دوستمون میاد گروه تروریستی ریگی رو با بنی قریظه مقایسه میکنه (مغلطه از طریق مثال مع الفارق) یا مثلا شما خیلی مثال های بیربط رو سعی میکنی به هم ربط بدی.
حضرت محمد چند تا کنیز داشتند؟ جواب این رو برو از معلم هات بپرس تا به حرف من برسی
شما به مثال من اشکال بگیر اونم رو الفبای منطق حالا که داری حرف از منطق میزنی
خوب هم میدونم چندتا بوده.دلیلاشم میدونم.البته یه کم منبعتون اشکال داشته چون معمولا این شبهه رو با نام تعداد زنان پیامبر مطرح میکنند!

pesareiran

عضو جدید
شما به مثال من اشکال بگیر اونم رو الفبای منطق حالا که داری حرف از منطق میزنی
خوب هم میدونم چندتا بوده.دلیلاشم میدونم.البته یه کم منبعتون اشکال داشته چون معمولا این شبهه رو با نام تعداد زنان پیامبر مطرح میکنند!
ما در مورد زنان بحث نمیکنیم. فقط کنیزان ایشون رو بگو چند تا بودند؟ یکیش رو من گفتم ریحانه که در جنگ با نضیر شوهرش رو مسلمونها کشتند و ریحانه سهم پیامبر شد. پیامبر طالب ازدواج با او بود اما او تنها به کنیزی و همخوابگی رضایت داد.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
ما در مورد زنان بحث نمیکنیم. فقط کنیزان ایشون رو بگو چند تا بودند؟ یکیش رو من گفتم ریحانه که در جنگ با نضیر شوهرش رو مسلمونها کشتند و ریحانه سهم پیامبر شد. پیامبر طالب ازدواج با او بود اما او تنها به کنیزی و همخوابگی رضایت داد.
هر حرفی میزنی مستند باشه
سند هم منظورم اون دو کتاب مستشرقین نیست

pesareiran

عضو جدید
هر حرفی میزنی مستند باشه
سند هم منظورم اون دو کتاب مستشرقین نیست
من هنوز منتظرم بدونم تعداد کنیزان حصرت محمد چند تا بوده. شما چطور مسلمونی هستی که در مورد پیامبرت این مطلب رو نمیدونی. خانواده ی پیغمبرت دقیقا چند نفر بوده؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
من هنوز منتظرم بدونم تعداد کنیزان حصرت محمد چند تا بوده. شما چطور مسلمونی هستی که در مورد پیامبرت این مطلب رو نمیدونی. خانواده ی پیغمبرت دقیقا چند نفر بوده؟
شما میخوای بدونی پس ربطی به من نداره

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب ایشون که جا زد. آقایون مسلمون دو آتیشه! پیامبرتون چند تا خانوم و کنیز داشته؟ نماینده ی خدا روی زمین دقیقا با چند نفر تا زن نزدیکی داشتند؟ خانواده ی پیغمبرتون دقیقا کی ها هستند؟ نبود؟

عزيزم تا جايي كه تاريخ اثبات كرده پيامبر معمولا زنان بي سرپرست رو اداره ميكرده و بعضي از ازدواج ها هم بخاطر ارتباط با قبيله هاي ديگه بوده......

در ضمن كنيز اون زمان بوده. دليل نميشه حالا كه پيامبر بر فرض 10 تا كنيز داشته بگيم كنيز بخاطر اعمال جنسي بوده.......
اگه بخواي له كنيزهاي پيامبر گير بدي بايد به تمام عرب گير بدي چون اون زمان تقريبا همه كنيز داشتن....

يه چيز ديگه هم كه بايد گفت پيامبر معمولا كنيز ها را از ارباباشون ميخريده چون يا ميخواستن مسلمون بشن يا بهشون ظلم ميشده....

درضمن منبع من تاريخ هست....تاريخ طبري تاريخ مسعودي تاريخ طبري
منبع شما چيه؟

pesareiran

عضو جدید
عزيزم تا جايي كه تاريخ اثبات كرده پيامبر معمولا زنان بي سرپرست رو اداره ميكرده و بعضي از ازدواج ها هم بخاطر ارتباط با قبيله هاي ديگه بوده......

در ضمن كنيز اون زمان بوده. دليل نميشه حالا كه پيامبر بر فرض 10 تا كنيز داشته بگيم كنيز بخاطر اعمال جنسي بوده.......
اگه بخواي له كنيزهاي پيامبر گير بدي بايد به تمام عرب گير بدي چون اون زمان تقريبا همه كنيز داشتن....

يه چيز ديگه هم كه بايد گفت پيامبر معمولا كنيز ها را از ارباباشون ميخريده چون يا ميخواستن مسلمون بشن يا بهشون ظلم ميشده....

درضمن منبع من تاريخ هست....تاريخ طبري تاريخ مسعودي تاريخ طبري
منبع شما چيه؟
منبع من هم تاریخه. خب به من بگبد ببینم کنیزداری خوبه یا بد؟ اگه اون موقع خوب بوده و الان بده چرا مثل رسم زنده به گور کردن دختران پیامبر با اون مخالفت نکرد؟

در ضمن من میخوام بدونم پیامبر اسلام چند تا کنیز داشته دقیقا؟

phalagh

مدیر بازنشسته
خب ایشون که جا زد. آقایون مسلمون دو آتیشه! پیامبرتون چند تا خانوم و کنیز داشته؟
اقاي محترم وقتي ميخوايد سوال كنيد لطفا سوالتون رو بدون هرگونه بي احترامي مطرح كنيد. و به تك تك كلاماتي كه بكار ميبريد دقت كنيد.
پسستتون ويرايش شد.
و اما جواب سوالتون:
با توجه به روایات و تاریخ وارده :

رسول اکرم (ص) :

1. خديجه دختر خويلد : نخستين همسر رسول خدا (ص) . پیامبر 24 ساله بود و او 40 ساله . پیامبر تا زمان مرگ او همسر دیگری انتخاب نکرد .

2. سوده دختر زمعه : زنی بیوه که پیامبر او را به ازدواج خود درآورد . همسر سوده ازكسانى بود كه به حبشه مهاجرت كرده و در آنجا به آيين مسيحيت در آمد و از دنيا رفت و اين زن تنها و بى‏سرپرست ماند و اگر به نزد خاندان و بستگان خويش باز مى‏گشت او را مجبور به كفر مى‏كردند و يا مورد آزار و اذيت آنها قرار مى‏گرفت، از اين رو پيامبر(ص)سرپرستى او را به عهده گرفت و با وى ازدواج نمود تا در ازاى صدق ايمانش، وى را مورد تكريم و احترام قرار دهد.

3. عايشه دختر ابوبكر : 9 ساله بود و پیامبر 50 ساله .

4. حفصه دختر عمر : همسر وى <خنيس بن حذافه سهمى» در غزوه بدر پس از كارزارى جانانه به شهادت رسيد و آن‏گاه كه عده وفات او به‏پايان رسيد، پدرش او را به ابوبكر عرضه كرد و او سكوت اختيار نمود و زمانى كه رقيه دختر پيامبر، همسر عثمان از دنيا رفته بود، حفصه را به او عرضه داشت. عثمان گفت: فعلاً قصد ازدواج ندارم. عمر اين مطلب را به رسول خدا(ص) گفت حضرت فرمود: <حفصه به ازدواج مردى بهتر از عثمان در خواهد آمد و عثمان با زنى بهتر از حفصه ازدواج مى‏كند». و سپس پيامبر حفصه را از عمر خواستگارى كرده و به ازدواج خويش در آورد و دختر خود ام‏كلثوم را به عثمان داد.

5. أم حبيبه رمله دختر ابوسفيان : همسر او از جمله كسانى بود كه به اتفاق وى به حبشه مهاجرت كرده بود. شوهرش به آيين مسيحيت گرويد و سعى كرد همسرش را نيز به آيين جديد خود در آورد، ولى او خوددارى كرده و بر آيين اسلام باقى ماند و همسرش به دين نصرانيّت از دنيا رفت. وقتى اين موضوع به سمع رسول خدا(ص) رسيد، فرستاده‏اى را نزد نجاشى اعزام داشت تا او را از نجاشى براى وى خواستگارى كند و نجاشى او را براى ازدواج با پيامبر به نزد او فرستاد.

6. ام سَلَمه هند دختر أبى أميه : شوهرش <ابوسلمة بن عبد الأسد» در جنگ اُحد زخمى كارى برداشت كه در اثر آن به شهادت رسيد. رسول خدا(ص) از او خواستگارى به عمل آورد، وى به حضرت عرض كرد: <سنّ من زياد است و عيالمندم و در اين سن عار دارم ازدواج نمايم». حضرت در پاسخ او فرمود: <سن من بيشتر از توست و روزى عيال را خداوند مى‏دهد و از خدا مى‏خواهم كه حالت عارداشتن را از تو دور گرداند».

7. زينب دختر جَحش : رسول خدا(ص) او را بدين سبب به ازدواج خويش در آورد كه تا بر آداب و رسوم جاهليت خط بطلان بكشد. زينب از قبيله قريش و از خاندانى شرافتمند به شمار مى‏رفت، وى دختر عمه رسول خدا(ص)و مادرش أميمه دختر عبدالمطلب بود. زينب همسر زيدبن حارثه بود كه وى را طلاق داده بود.
زيد بن حارثه برده‏اى بود كه رسول خدا(ص)او را به فرزندى پذيرفت و از آن به بعد اعراب به او <زيد بن محمد» مى‏گفتند و خداوند خواست زينب را به وسيله ازدواج با زيد مورد آزمون قرار دهد، تا حسّ تعصب قبيله‏اى و افتخارات نسبى را كه در جزيرةالعرب رايج بود درهم بشكند، لذا وقتى كه پيامبر(ص) به زينب ازدواج با زيد را عنوان كرد، زينب به جهت فخر به نسب و شرافت خاندان خود سر باز زد و به اين ازدواج تن در نداد، و اين آيه شريفه نازل شد:
<وَما كانَ لِمُؤْمِنٍ وَلا مُؤْمِنَةٍ إِذا قَضى‏ اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْراً أَنْ يَكُونَ لَهُمُ الخِيَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالاً مُبِيناً».
اينجا بود كه زينب دستور پيامبر خدا را پذيرا شده و با بى ميلى به ازدواج زيد در آمد و مدتى با زيد زندگى كرد و سپس بين آنان ناسازگارى به وجود آمد. زينب با زيد به درشتى سخن مى‏گفت و به برترى نسب خود بر او فخر مى‏كرد، تا كار به جايى رسيد كه زيد مجبور شد زينب را طلاق دهد. خداوند به پيامبرش دستور فرمود زينب را به ازدواج خود در آورد تا بر آيين <عدم جواز ازدواج با زن پسر خوانده» خط بطلان بكش

8. جُويريه دختر حارث بن أبى ضرار : رسول گرامى‏اسلام(ص) جويريه را به خاطر علاقه‏مند ساختن دل قبيله او به اسلام و اعطاى آزادىِ از دست رفته آنان، به ازدواج خويش در آورد

9. صفيه دختر حى بن اخطب : پس از كشته شدن شوهرش كنانة بن ربيع بن ابى الحقيق در غزوه خبير به اسارت مسلمان‏ها در آمد. رسول خدا(ص) او را خواست و بدو فرمود: اگر بخواهى بر آيين خود باقى بمانى تو را مجبور به پذيرش اسلام نخواهيم كرد و اگر خدا و رسول او را پذيرا گردى، تو را براى خويشتن انتخاب مى‏كنم. وى گفت: من خدا ورسول او را اختيار مى‏كنم. از اين رو پيامبر(ص)او را آزاد كرد و به نكاح خويش در آورد و آزادى او را مهريه‏اش قرار داد.

10. ميمونه دختر حارث هلاليه : وى زنى بيوه و آخرين همسر پيامبر(ص) بود، شوهر قبلى او <ابارهم بن عبدالعزى» نام داشت. پيامبر اكرم(ص) به جهت ارج و احترام به قبيله او، كه از آن حضرت حمايت و پشتيبانى كردند وى را به ازدواج خويش در آورد.

11. ماریه قبطیه : از جمله کنیزان حضرت .
12. ریحانه قرظیه : از جمله کنیزان حضرت .

اما دلایل تعدد زوجات پیامبر:

الف-اغلب این ازدواجها با زنان بی سرپرست صورت می گرفت تا درجامعه اسلامی ناهنجاریهای اخلاقی واجتماعی بروزنكند.

ب-برخی ازازدواجها جنبه سیاسی داشت.برای كاستن ازكینه ودشمنی رهبران قبایل نسبت به اسلام.

ج-همسران پیامبررابطی میان ایشان وزنان جامعه اسلامی بودند تاآیات قرآن واحكام وقوانین اسلامی را به آنها ابلاغ كنند.ودلایل دیگر.

Shahram.OTF

عضو جدید
کاربر ممتاز
منبع من هم تاریخه. خب به من بگبد ببینم کنیزداری خوبه یا بد؟ اگه اون موقع خوب بوده و الان بده چرا مثل رسم زنده به گور کردن دختران پیامبر با اون مخالفت نکرد؟

در ضمن من میخوام بدونم پیامبر اسلام چند تا کنیز داشته دقیقا؟
منبع شما کدوم تاریخ هست؟؟؟
یه تاریخ هرودت داریم در مورد ایران....یه تاریخ پروفسور بریان
در مورد اسلام هم هزاران هزار تاریخ داریم که تحریف شده متاسفانه
عزیز من شما داری موقعیت زمان حالا رو با زمان پیامبر در نظر میگیری؟؟؟؟ اصلا کار درستی نیست و جواب نمیگیری
مگه میتونی زمان الان ما رو با 100سال پیش مقایسه کنی؟؟؟ فرهنگ و پوشش و کلام و خیلی از کارهای ما با 10سال پیشمون فرق میکنه چه برسه به 1400سال پیش
بعدشم به قول خودت پیامبرمون!!! شما چیکار پیامبر ما داری ...شما به کار خودت برس ما هم به دین خودمون...اگه میخوای بحث کنی با سند و مدرک حرف بزن نه از رو هوا

pesareiran

عضو جدید
اما دلایل تعدد زوجات پیامبر:

الف-اغلب این ازدواجها با زنان بی سرپرست صورت می گرفت تا درجامعه اسلامی ناهنجاریهای اخلاقی واجتماعی بروزنكند.

ب-برخی ازازدواجها جنبه سیاسی داشت.برای كاستن ازكینه ودشمنی رهبران قبایل نسبت به اسلام.

ج-همسران پیامبررابطی میان ایشان وزنان جامعه اسلامی بودند تاآیات قرآن واحكام وقوانین اسلامی را به آنها ابلاغ كنند.ودلایل دیگر.

بله. پیامبر بر یک روایت 11 زن و بر یک روایت 9 زن داشته. تاریخ طبری 11 زن را ذکر کرده. اما الان بحث زنان نیست ما بیشتر در مورد کنیزان صحبت داشتیم. سوال من اینست که چرا با وجود تعدد همسران، پیامبر باز کنیز اختیار میکرد و کلا چرا این رسم را منحل نمیکرد؟ چرا برده‌داری در اسلام منحل نشد؟

pesareiran

عضو جدید
عزیز من شما داری موقعیت زمان حالا رو با زمان پیامبر در نظر میگیری؟؟؟؟ اصلا کار درستی نیست و جواب نمیگیری
مگه میتونی زمان الان ما رو با 100سال پیش مقایسه کنی؟؟؟ فرهنگ و پوشش و کلام و خیلی از کارهای ما با 10سال پیشمون فرق میکنه چه برسه به 1400سال پیش
بعدشم به قول خودت پیامبرمون!!! شما چیکار پیامبر ما داری ...شما به کار خودت برس ما هم به دین خودمون...اگه میخوای بحث کنی با سند و مدرک حرف بزن نه از رو هوا

پس با این حساب همه ی امور اون موقع هم مال همون موقع باقی میمونه. مثلا وضوی اون دوران مال همون شرایط بهداشتی بوده نه الان که همه روزی چند بار دست و صورتشون رو میشورند. چطوره که کنیزداری رو جزء "مقتضیات زمان" میدونی اما مثلاً همین وضوگرفتن رو نه.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
بله. پیامبر بر یک روایت 11 زن و بر یک روایت 9 زن داشته. تاریخ طبری 11 زن را ذکر کرده. اما الان بحث زنان نیست ما بیشتر در مورد کنیزان صحبت داشتیم. سوال من اینست که چرا با وجود تعدد همسران، پیامبر باز کنیز اختیار میکرد و کلا چرا این رسم را منحل نمیکرد؟ چرا برده‌داری در اسلام منحل نشد؟
وقتی جنگی نباشه خود بخود دیگه کنیز داری هم بی معنی میشه چون توی جنگه که کنیز معنی میده

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز

درود
برده داری رو اسلام ابداع نکرده بلکه از قبل بوده، و اسلام قدمهایی برداشته در جهت آزادی بردگان.

اما اینکه چرا یکباره برده داری منع نشده در اسلام دلایل متفاوتی داره , از جمله":
1- اگه به یکباره برده داری لغو میشد،نظام اجتماعی و اقتصادی دچار مشکلات زیادی میشد، چون برده هایی که آزاد میشدن نه کاری برای انجام داشتند نه منزلی برای سکونت و این جامعه رو دچار بحران میکرد و به ضرر برده ها و کنیزان بود.

2- با توجه به ظلم و ستمی که به کنیزان در قبل از اسلام شده بود، اگه یکباره آزاد میشدند ممکن بود اقدام به انتقام جویی کنند و باز جامعه دچار بحران میشد.
3- اسلام خواه ناخواه جنگ هایی پیش رو داشت که در آنها طبق رسوم جنگ با اسیرانی رو برو میشد که اگه اونا رو فورا آزاد میکرد ممکن بود دوباره به جمع دشمنان بروند، اسلام راه بهتری رو نشون داد اینکه اسرا برن به خونه مسلمانها ، و به مسلمانها سفارش شد که رفتار خوبی با اسرا داشته باشند، تا اسرا با دیدن خوبی های مسلمانان تدریجا با فرهنگ اسلامی آشنا بشن واز دشمنی با اسلام دست بردارند و بعدا آزاد شوند.

kakooey_m

عضو جدید
انگار شما معنی مغلطه رو هم نمیدونید. مغلطه اینه که مثلا اون دوستمون میاد گروه تروریستی ریگی رو با بنی قریظه مقایسه میکنه (مغلطه از طریق مثال مع الفارق) یا مثلا شما خیلی مثال های بیربط رو سعی میکنی به هم ربط بدی. حضرت محمد چند تا کنیز داشتند؟ جواب این رو برو از معلم هات بپرس تا به حرف من برسی
با تشکر از لطفتون در رابطه با مغلطه، در هر حال........ جناب pesareiran با توجه به اینکه بحث از موضوع تایپیک فاصله گرفته تایپیکی با عنوان برده داری و کنیزداری در اسلام ایجاد می کنم و شما هم بیا اونجا سوالات رو بپرس تا در آینده برای مطالعه دیگران بحث با عنوان تطابق داشته باشه و مشکلی پیش نیاد.