نیاز دنیا و ایران به توسعه و پیشرفت سریع مکانیزاسیون ماشینهای کشاورزی

نیاز دنیا و ایران به توسعه و پیشرفت سریع مکانیزاسیون ماشینهای کشاورزی

• برسی هر روز از پاسخ ها

رای: 0 0.0%
  • جواب به انها

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    0
  • نظرسنجی بسته .

mashinalat90

عضو جدید
امروزه با افزایش جمعیت در تمام دنیا و نیاز روز افزون انسان به خوراک-پوشاک و غیره...که همه اینها به کشاورزی بستگی دارند وکشاورزی هم به مکانیزه شدن اما متاسفانه تلاش برای این پیشرفت به کندی درحال انجام شدن است.ما مهندسان باید با تلاش وپشت کار فراوان برای پیشرفت سریع مکانیزه شدن بخش کشاورزی بخصوص در ایران هر کاری از دستمان بر می آید انجام دهیم.

g70

عضو جدید
سلام وتشکر از این تایپیک به نظر من که دو عامل خیلی می تونه کمک کنه
1.اصلاح ضريب انرژي مستقيم و غير مستقيم براي انجام عمليات کاشت ، کوددهي و آبياري
2.اصلاح مصرف بالاي سوخت تراکتور براي انجام يک فعاليت مشخص در مقايسه با کشورهاي توسعه يافته که مي تواند نشان دهنده ضعف سرويس و تعميرات ، نداشتن دانش کافي راننده ، عدم انتخاب صحيح ادوات و يا بسياري موارد ديگر باشد .
ولی در هر کل تراکتور ها و کمباین های رایج موجود در ایران نیاز به اصلاحات فراوانی داره که نشان دهنده ضعف دانش علمی ما ومتخصصین و نبود تحقیقات کافی در این زمینه است که جبران کننده اون به سه عامل بستگی داره یکی اولاخودمون که با خلاقیت وطراحی ماشین های جدید یا حتی اصلاح ماشین های موجود می تونیم دانش خودمون در این زمینه افزایش بدیم دوما ازدیاد مهندسین این بخش که دست ما نیست سوما انجام پروژه های تحقیقاتی که میتونه موثر باشه

mashinalat90

عضو جدید
مرسی از ینکه حداقل یه نفر پیداش شد جواب سوالمو بده و ممنونم از جواب مختصر ومفید شما ...

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
در به كارگيري روش‌هاي جديد و فن‌آوري نو با ديگر كشورها حدود 15 سال فاصله داريم؛ به عبارتي اوج نوسازي و استفاده از روش‌هاي نوين در ديگر كشورها 15 سال پيش بوده است.
محمدامين آسودار - كارشناس مكانيزاسيون‌ كشاورزي، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين‌كه وقت آن است كه ماشين‌آلات فرسوده كشاورزي را كنار بگذاريم، اظهار كرد: فن‌آوري در بخش كشاورزي همگام با ديگر فن‌آوري‌ها در بخش‌هاي مختلف نياز به تحول دارد.
وي افزود: با توجه به تنوع بسيار خوب اقليمي در كشور و توليد محصولات كشاورزي بايد بسيار سريع در زمينه نوآوري، استفاده از فن‌آوري‌هاي نوين و جايگزيني ماشين‌آلات كشاورزي اقدام شود.
اين عضو هيات علمي دانشگاه شهيد چمران اهواز تصريح كرد: اگر چه وزارت جهاد كشاورزي با هدف حفظ بقاياي گياهي در مزارع سه ميليون هكتار از اراضي تحت عنوان كشاورزي حفاظتي را مصوب كرده، اما به نظر مي‌رسد اين ميزان كشاورزي حفاظتي كم است. در گذشته بقاياي گياهي سوزانده مي‌شد و در حال حاضر با توجه به گستردگي اراضي كشور و وجود 18 ميليون هكتار اراضي كشاورزي سه ميليون هكتار عدد بزرگي نيست.
آسودار با بيان اين‌كه بايد هر چه سريع‌تر به نوآوري در كشاورزي جامه عمل بپوشانيم، عنوان كرد: قرار شد كه دولت براي كمك به نوسازي ماشين‌آلات كشاورزي تسهيلاتي ارايه دهد كه اين موضوع در حال حاضر انجام مي‌شود اما كافي نيست.
وي با تاکيد بر اين‌که بايد هر چه سريعتر طرح جايگزيني ماشين‌آلات فرسوده انجام شود و دولت در اين زمينه بايد به كشاورزان كمك كند، گفت: براي نوسازي و استفاده از فن‌آوري‌هاي جديد به اطلاع‌رساني، هزينه و حمايت نياز است؛ زمان تعويض ايستگاه‌هاي فرسوده 5 سال پيش فرا رسيده بود که در اين زمينه دير اقدام شده است. هنوز كشاورز با تجربه خود و بدون نوآوري و به‌کارگيري اطلاعات روز دنيا و تخصص، كار مي‌كند و سواد آنچناني ندارد و مشكلات بسياري در اين زمينه وجود دارد.
اين كارشناس مكانيزاسيون‌ كشاورزي درباره مزيت‌هاي استفاده از ماشين‌آلات جديد و استفاده از فن‌آوري‌هاي نو در كشاورزي، خاطرنشان كرد: اگر بخواهيم كشاورز را روي مزرعه نگه داريم بايد اقتصاد آن را تقويت كنيم اما با ادوااتي كه هم‌اكنون در اختيار كشاورز قرار دارد نه‌تنها اقتصاد كشاورز تقويت نخواهد شد بلكه اين موضوع موجب كاهش تمايل جوانان به كشاورزان مي‌شود. اقتصاد كشاورزان هم‌اكنون معيشتي است و براي رونق آن و تشويق جوانان به كشاورزي نوسازي در اين بخش بايد صورت گيرد.

g70

عضو جدید
من که مخالف این حرف هستم یعنی به نظر شما کشوری که تراکتوری تولید می کنه که با سیستم ماهواره ایی کنترل میشه با ما تنها 15سال فاصله داره من که فکر نمی کنم در ضمن ما در ضمینه نوسازی کارهایی رو انجام دادیم اما وقتی تمام اراضی ما در قطعات کوچک 1یا2یا10هکتاری هستند اصلا نیازی به فناوری جدید نداریم وقتی ما صحبت از ورود تراکتور نسل جدید داریم حتما اراضی ما باید به قطعات50یا 100هکتاری تقسیم بشه در غیر این صورت تنها هزینه بیت الماله که حروم میشه وقتی تراکتوری برای این ظرفیت ساخته میشه مسلمه که توی اراضی کم وسعت استفاده نمیشه و فقط باعث اتلاف انرژی میشه
.خلاصه مشکلات توی این زمینه زیاده ولی بی برنامگی ما ایرانی ها همیشه شهره بوده.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
وقتی کشاورزای ما رضایت به استفاده از تجهیزات مدرن نمیدن و اقبالی برای انجام روشهای جدید ندارن کاری از دست ما بر نمیاد! به زور که نمیشه!

mashinalat90

عضو جدید
به نظر من هم وقتی ما هنوز داریم از تراکتور فرگوسن چندین سال پیش انگلستان استفاده میکنیم و تازه داریم اونو مونتاژ میکنیم 15 سال که هیچی خیلی بیشتر از این حرفها با اونا فاصله داریم. و اینکه کشاورزهای ما راضی نمیشن که کشاورزی رو مکانیزه کنن نمیتونه درست باشه چون هر کشاورزی امروزه اینو فهمیده که دیگه به روش سنتی نمیتونه اقتصاد کشاورزی رو تأمین کنه. من فکر میکنم که ما به جای اینکه در دانشگاهامون بیشتر روی به مباحث تئوری بیاریم به خصوص در رشته مکانیزاسیون بهتره که به مباحث عملی بپردازیم و خودمون بخواهیم که واقعا پیشرفت کنیم نه به خاطر نمره یا هرچیز دیگه. اول اینکه بتونیم خوب همون دستگاههای قدیمیه اونا رو بشناسیم و بعد با خلاقیت خودمون اون چیزی رو که در کشاورزی کشور نیاز داریم اختراع کنیم تا هر چه بیشتر به مکانیزه شدن کشاورزی کمک کنیم و دولت هم از فارغ التحصیلان این رشته حمایت ویژه ای به عمل بیاره. به عنوان مثال خود من که فارغ التحصیل این رشته هستم و علاقه شدیدی به این رشته دارم مجبور شدم که در بخش دیگری کار کنم. از طرف دیگه اینکه سطح اراضی ما کوچک و خرده مالکی شده است یکی از عوامل بازدارنده مکانیزه شدن کشاورزی است و عامل دیگه ای که خیلی هم با آن دست به گریبان هستیم کم شدن منابع آب کشورمان است که اول باید این مشکل را حل کنیم. ما خیلی زمین داریم که سطوح قابل قبولی برای مکانیزه شدن دارن اما به خاطر نبود آب نمیتونیم از اونها استفاده کنیم. هرچند که در بخش مکانیزه شدن آبیاریمون فعالیتهای خوبی در کشور داره اتفاق میفته ولی کافی نیست اگر آب و زمین ما در حد مکانیزه شدن اقتصادی باشه اونوقته که میتونیم به مکانیزه شدن فکر کنیم. یا به کشاورزمون کمک کنیم که بتونه کشاورزیش رو مکانیزه کنه تا براش اقتصادی باشه. در کل ما اول باید از خودمون بپرسیم چه مشکلاتی بر سر راه مکانیزاسیون کشاورزی کشورمان قرار گرفته و بعد با کمک دولت و ما مهندسان این بخش، یک به یک این مشکلات را از سر راه برداشته و به هدف والای پیشرفت کشاورزی کشور که مهمترین قسمت از سازندگی کشوره برسیم. مهندس مقدسی.