مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
منم با کوکب موافقم، یعنی با سایه موافقم. کوکبه ولی کوهی یا جنگلیشو نمیدونم!

shirin.agro

عضو جدید
کاربر ممتاز
نام فارسي : كوكب كوهي

نام علمي : Rudbeckia L
مورفولوژي :كوكب كوهي بومي آمريكاي شمالي بوده و به صورت علف هرز در مزارع مي رويد.تمام گونه داراي گلهاي فراوان و عمر طولاني دارند. ارتفاع آن متفاوت و به صورت بوته هاي خودرو نامنظم و شاخه شاخه مشاهده مي شود .گلها داراي برگچه در زير گلبرگ قرار دارند.گلها نوك تيز و به رنگهاي زردتند ‎‎‏، قهوه اي و قرمزرنگ مي باشد.گلها از اواسط تابستان تا آخر پاييز شكوفا مي شوند.در بعضي از واريته ها گل نيم پر و يا پر پر كامل هستند.

تكثير:بذر كوكب كوهي يكساله را همانند نباتات يكساله مي توان كاشت. بذر را در اوايل فروردين مي كارند و در اواخر ارديبهشت در بستر اصلي نشا مي گردد.

كوكب كوهي به خاك رس و ماسه اي نسبتا غني از مواد آلي و مكانهاي گرم و آفتابگير احتياج دارند.
كاربرد: در مقابل درختچه ها و سوزني برگان زيبايي خاص خواهد داشت.
همچنين جهت تزئينات پلات باندها ‏، يا بصورت گروهي براي زينت چمنها و مقابل درختان دائمي بكار مي رود.

منم با گلابتون جون و آقا رضا موافقم كوكب كوهي هستش

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام:gol:
منم با دوستان موافقم:رودبكيا-يا همون كوكب كوهي;)

منم موافقم کوکب کوهی بود و برنده هم سایه عزیز (گلابتون ):gol::gol: از بقیه دوستانم ممنونم
:redface:

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
من مودونوم اما نوموگوم!
توی ایام کریستمس خیلی از برگهای این گیاه همراه با میوه اش رو بصورت حلقه درست میکنند و روی درب ها آویزان میکنند و بسیار هم زیباست.
میوه اش برای پرندگان جذابیت زیادی داره و بذر گیری ازش به همین دلیل خیلی سخته و اگه دیر بجنبین چیزی نصیبتون نمیشه. البته تیغ هایی که روی برگها هستند کار بذر چینی رو مشکل تر میکنه.
کار عمل آوری و ورنالیزه و استراتیفه کردن بذر بمدت سه سال طول میکشه و در آخر سال سوم میزان جوانه زنی بذر به بیش از 95درصد میرسه.
موفق باشید
امین رخ

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام
من مودونوم اما نوموگوم!
توی ایام کریستمس خیلی از برگهای این گیاه همراه با میوه اش رو بصورت حلقه درست میکنند و روی درب ها آویزان میکنند و بسیار هم زیباست.
میوه اش برای پرندگان جذابیت زیادی داره و بذر گیری ازش به همین دلیل خیلی سخته و اگه دیر بجنبین چیزی نصیبتون نمیشه. البته تیغ هایی که روی برگها هستند کار بذر چینی رو مشکل تر میکنه.
کار عمل آوری و ورنالیزه و استراتیفه کردن بذر بمدت سه سال طول میکشه و در آخر سال سوم میزان جوانه زنی بذر به بیش از 95درصد میرسه.
موفق باشید
امین رخ

ايوووووووول امين رخ جان http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/funny/w11.gif

Phyto

مدیر تالار
سلام
من مودونوم اما نوموگوم!
موفق باشید
امین رخ
گفتم چقدر آشناس، آدم یاد بابانوئل میفته!

درخت مقدسیه واسه خودش... Holly Leaf Cherry
Prunus ilicifolia

Phyto

مدیر تالار
Kingdom:Plantae
Division:Magnoliophyta
Class:Magnoliopsida
Order:Rosales
Family:Rosaceae
Genus:Prunus
Species:P. ilicifolia

یک درختچه یا درخت همیشه سبز بومی کالیفرنیا آمریکاست که حداکثر ارتفاعش به 15 متر میرسه (البته به ندرت)
دوتا زیرگونه داره ilicifolia و lyonii
بعضیا میگن بذرش فقط در صورتی که اسیدی بشه (یعنی توسط حیوونا یا پرنده ها خورده بشه بعد دفع بشه) جوانه میزنه! البته بعضیا میگن، راست و دروغش گردن خودشون! بعضیای دیگه هم میگن بذر حتما باید در معرض نور آفتاب باشه تا جوانه بزنه...

یکی از آفات این گیاه گونه ای از پروانه های دم چلچله ای هست با نام pale swallowtail (Papilio eurymedon)

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
رضا جان اونی که شما نشون دادی نیست فقط یک شباهت در برگها و کمی در میوه هست

Holly

تو شمال داخل جنگلها چند نمونه اون وجود داره و بخاطر تیغ برگهاش بهش خاس گفته میشه

این هم همه تیره طایفه این گیاه

گلابتون

مدیر بازنشسته
با تشكر از حضور همه دوستان و باغبانان گرامي

امين رخ عزيزم به طور كامل به گياه اصلي اشاره فرمودند و با آگاهي كامل گياه رو معرفي كردند ...ممنونم امين جان...ما داريم در محضر شما درس پس ميديم عزيز...خصوصا من كه از همه بيسواد ترم. خيلي خيلي سپاس دوست خوب و مهربونم.

اولين كسي كه به اسم گياه اشاره كرد گل پسر قند عسل مادر...محمدرضا جان بود...

محمدرضا جان بدو كه ديرشد مادر....گياه بعدي؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
با تشكر از حضور همه دوستان و باغبانان گرامي

امين رخ عزيزم به طور كامل به گياه اصلي اشاره فرمودند و با آگاهي كامل گياه رو معرفي كردند ...ممنونم امين جان...ما داريم در محضر شما درس پس ميديم عزيز...خصوصا من كه از همه بيسواد ترم. خيلي خيلي سپاس دوست خوب و مهربونم.

اولين كسي كه به اسم گياه اشاره كرد گل پسر قند عسل مادر...محمدرضا جان بود...

محمدرضا جان بدو كه ديرشد مادر....گياه بعدي؟

اخی مرسی ننه گلابم فدای تو منو برنده کردی... ولی حق امین بود

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=24856&stc=1&d=1285230626

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
اخی مرسی ننه گلابم فدای تو منو برنده کردی... ولی حق امین بود

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=24856&stc=1&d=1285230626

اسمای فارسیش : گاوپنبه - آبسنا - ديوکنف - شال کنف
از تیره ی خطمی malvaceae
بیشتر تو استان بلوچستان و هرمزگان بصورت طبیعی دیده میشه که تا شرق هندوستان دامنه انتشارش میرسه .

shirin.agro

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
مهندس جان عکسای بیشتری لطفا بذار. ممنون.
قیافه اش خیلی آشناس ! بقول غضنفر قیافتن میشناسم ولی به اسم نه!!!!

:w16::w16::w16::w15::w15::w15:
از تیره ی خطمی malvaceae
بیشتر تو استان بلوچستان و هرمزگان بصورت طبیعی دیده میشه که تا شرق هندوستان دامنه انتشارش میرسه .
:w27::w27::w27:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
از تیره ی خطمی malvaceae
گلرخ جان ممنونم جوابتون درست بود

لطفا سوال بعدی رو شما مطرح کنید :redface:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
توضیح بیشتری برای این گیاه نمیزارید؟:w05:

سوال اسونی انتخاب کردم . کمتر از یه ساعت جواب میدین .این نوع از این گل انواع ارغوانی ، ابی ، قرمز ، زرد و انواع هیبرید داره . خیلی بهتره اگه بتونید اسم گونه اش رو بگید .چون اسم عمومیش رو همه بلدیم .:w27:

Phyto

مدیر تالار
افرین اقا رضا:w11:
با اجازه صاحبان تاپیک و البته یاس سپید که جواب اولیه رو گفتند ،من دوست حشره شناسمون رو بعنوان برنده ی این سوال معرفی میکنم:w27:
محصول مشترک شد! :redface: :D :gol:

دوستان عزیزتر از جانم، معرفی بفرمایید:

http://www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=25014&stc=1&d=1285681888

http://www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=25013&stc=1&d=1285681642

پیوست ها

• kk18a11.jpg
    kk18a11.jpg
    78.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • kk456g.jpg
    kk456g.jpg
    86.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0