مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
خیلی تابلوئه مامان گلاب!
رو یه گیاه خاص نیست ...
عامل بیماری رو بگی حله!

حميدجان منظورت قارچ sclerotinia sclerotiorum هست؟ به نظرم روي آفتابگردان هم باشه..

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
حميدجان منظورت قارچ sclerotinia sclerotiorum هست؟ به نظرم روي آفتابگردان هم باشه..

مامان خیلی نزدیک شدی! ;)
زود باش تو میتونی :w42:
بین این همه شرکت کننده تو باید اول بشیییییی
جنسش Sclerotium
میزبان خاص هم نداره!
گونه اش رو بگی حله
...Sclerotium ro

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام، منم بازی!

بیماری پوسیدگی اسکروتی (بادزدگی جنوبی یا سوختگی جنوبی)

عامل بیماری قارچ sclerotium rolfsii میباشد. این بیماری بخصوص در مناطق شمالی کشورکه مواد آلی خاک زیاد است، خسارت زیادی میزند. اين قارچ حداقل به 500 گونه گياهي حمله مي‌كند.
عامل بيماري سوختگي جنوبي، همه اندام­‌هاي گياه به ويژه برگ و ساقه را مورد حمله قرار مي‌دهد.
علائم اوليه آلودگي به صورت لكه­هاي آب سوخته بوده و سوختگي بر روي ساقه‌ي نزديك يا هم سطح خاك ديده مي­شود. پوشش سفيد رنگ مسيليومي به صورت ورقه­هاي بادبزني ممكن است در سطح خاك روي برگ و ساقه رشد كند. اسكلروت‌هاي گِرد تقريباً روي اندام­هاي آلوده گياه يا روي سطح خاك تشكيل مي­شود و به صورت سفيد رنگ و پنبه­اي به اندازه بذر خردل ديده مي­شوند و به تدريج اين اسكلروت­هاي سفيد و پنبه­اي تغيير رنگ مي­دهند و به صورت خرمايي تا قهوه­اي تيره ديده مي­شوند.
قارچی است گرما دوست که باعث پوسدگی ریشه و طوقه میشود. پوشش سفیدی روی ریشه و طوقه درست میشود که روی پوشش سفید دانه های کوچک قهوه ای خردلی رنگ (اسکلروتها) دیده میشود.
اسكلروت در قارچ­هاي ريزوكتونيا و اسكلروشن رويزسي و زماني كه قارچ در شرايط نامساعد قرار گيرد بوجود مي‌آيد. اسكلروت و مسيليوم به صورت كلاف پيچ در پيچ براي زمستان گذراني و حفظ بقا توليد مي­شوند. مسيليوم و اسكلروت‌ها هم زمان با پوسيدگي ساقه و پژمردگي برگ توليد مي­شوند و تشخيص بيماري را ميسر مي­سازند. اسكلروت­هاي قارچ دوامي بيش از پنج سال در بقاياي گياهي و خاك از خود نشان داده­اند. رطوبت زياد خاك، اسيديته 3 تا 5 و حرارت 25 تا 35 درجه سانتيگراد براي توسعه بيماري مناسب است.
فرم جنسی قارچ Athelia rolfsii- است که با زید یومست است. اسکلروت برای بقاء قارچ خیلی مهم است ولی قدرت رقابتی آن کم است. اسکلروت ها در خاکها ی سرد جوانه نمی زنند و نسبت به کمبود اکسیژن خیلی حساس هستند بنابراین با غرقاب کردن خاک از بین می روند. در زمستان اگر محصول کشت کنیم خاک فعال میشود و قارچ چون هوا سرد است فعال نیست و از بین می رود.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام، منم بازی!

بیماری پوسیدگی اسکروتی (بادزدگی جنوبی یا سوختگی جنوبی)

عامل بیماری قارچ sclerotium rolfsii میباشد. این بیماری بخصوص در مناطق شمالی کشورکه مواد آلی خاک زیاد است، خسارت زیادی میزند. اين قارچ حداقل به 500 گونه گياهي حمله مي‌كند.
عامل بيماري سوختگي جنوبي، همه اندام­‌هاي گياه به ويژه برگ و ساقه را مورد حمله قرار مي‌دهد.
علائم اوليه آلودگي به صورت لكه­هاي آب سوخته بوده و سوختگي بر روي ساقه‌ي نزديك يا هم سطح خاك ديده مي­شود. پوشش سفيد رنگ مسيليومي به صورت ورقه­هاي بادبزني ممكن است در سطح خاك روي برگ و ساقه رشد كند. اسكلروت‌هاي گِرد تقريباً روي اندام­هاي آلوده گياه يا روي سطح خاك تشكيل مي­شود و به صورت سفيد رنگ و پنبه­اي به اندازه بذر خردل ديده مي­شوند و به تدريج اين اسكلروت­هاي سفيد و پنبه­اي تغيير رنگ مي­دهند و به صورت خرمايي تا قهوه­اي تيره ديده مي­شوند.
قارچی است گرما دوست که باعث پوسدگی ریشه و طوقه میشود. پوشش سفیدی روی ریشه و طوقه درست میشود که روی پوشش سفید دانه های کوچک قهوه ای خردلی رنگ (اسکلروتها) دیده میشود.
اسكلروت در قارچ­هاي ريزوكتونيا و اسكلروشن رويزسي و زماني كه قارچ در شرايط نامساعد قرار گيرد بوجود مي‌آيد. اسكلروت و مسيليوم به صورت كلاف پيچ در پيچ براي زمستان گذراني و حفظ بقا توليد مي­شوند. مسيليوم و اسكلروت‌ها هم زمان با پوسيدگي ساقه و پژمردگي برگ توليد مي­شوند و تشخيص بيماري را ميسر مي­سازند. اسكلروت­هاي قارچ دوامي بيش از پنج سال در بقاياي گياهي و خاك از خود نشان داده­اند. رطوبت زياد خاك، اسيديته 3 تا 5 و حرارت 25 تا 35 درجه سانتيگراد براي توسعه بيماري مناسب است.
فرم جنسی قارچ Athelia rolfsii- است که با زید یومست است. اسکلروت برای بقاء قارچ خیلی مهم است ولی قدرت رقابتی آن کم است. اسکلروت ها در خاکها ی سرد جوانه نمی زنند و نسبت به کمبود اکسیژن خیلی حساس هستند بنابراین با غرقاب کردن خاک از بین می روند. در زمستان اگر محصول کشت کنیم خاک فعال میشود و قارچ چون هوا سرد است فعال نیست و از بین می رود.

تو بازی نیستی
تو :redcard:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان بفرمایید که
جزیره دایت
شما رو یاد چی می اندازه؟
.
جزیره دایت چیست!؟

جزیره دایت بیماری‌ای است که توسط کنه‌ Acarapis woodi از خانواده tarsonemidae بر روی زنبور عسل ایجاد میشود!
کنه مذکور که در تراشه‌های زنبور عسل فعالیت دارد راه تراشه‌ها را بسته، سبب خفگی زنبور عسل میشود. بیماری ایجاد شده به جزیره دایت معروف است!
کنه Acarapis woodi از کنه‌های انگل داخلی از راسته میان استیگمایان Mesostigmata بشمار می‌آید ...

گفتم عکسشم داشته باشید بد نیست!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
عالی بود حمید جان، البته از این نظر که اطلاعات علمیمون بره بالا حرف نداشت ولی بیشتر مربوط به علوم دام میشه، ربطی به گیاهپزشکی نداشت! :cool:

این گستردگیه گیاهپزشکی رو میرسونه!
کنه شناسی مربوط به گیاهپزشکی میشه ...
حالا ما میسپاریمش به بچه های دام!

Phyto

مدیر تالار
کنه شناسی به طور خاص مربوط به علم جانورشناسی میشه که بخشی از اون کنه های خسارت زا به محصولات کشاورزی هست که ما میخونیم. بخش دیگه کنه های جانوری هست یا به عبارت دیگه اونایی که به دام آسیب میرسونن که میشه جزو دروس علوم دام و دامپزشکی. یه بخش دیگه هم داره که کنه های انسانی رو شامل میشه و به بهداشت و پزشکی مربوط میشه. اما در هر حال همه این گروههای دانشگاهی به دلیل اینکه باید شناخت کلی از عامل خسارتزا داشته باشن مجبورن کلیات این علم رو بدونن.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
راست میگیا!
الان که توجه کردم دیدم
اون جزیره رو من تو کتاب جانور شناسی خوندم نه تو منابع گیاهپزشکیه خودم! :surprised:
از بس دوس دارم از همه چی سر در بیارم ...
آخه من جانورشناسی رو هم دوس دارم ... مامااااااان (گریه)

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمید جان دوتا مسابقه رو تمومش میکنی؟
جواب رو با برنده اعلام کن

میسی:gol:

چشم افسون جان ... شرمنده یه چند روزی بود نبودم!

خب برنده سوال تصویری که داداش رضامون بودن ... تبریک ...
داش رضا لطف کن سوال تصویری بعدی رو زحمتشو بکش ...

اما سوال واژه رو فکر کنم کسی بهش اشاره ای نکرد!
احتمال زیاد جا مونده!
من یه بار دیگه سوال رو میزارم

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال: هرکی گفت مشکل چیه؟

علائم خیلی شبیه به کمبودهاست!
امممممممم!
اوریکا!
کمبود فسفر ... بله باید کمبود فسفر باشه!

یه توضیح بدم!
در کمبود فسفر در گیاه برگها به رنگ سبز مایل به آبی توام با ارغوانی کم رنگ شده!
برگهای مسن تر برنگ برنزه کم رنگ با لکه های ارغوانی یا قهوه ای در میان!

shirin.agro

عضو جدید
کاربر ممتاز
علائم خیلی شبیه به کمبودهاست!
امممممممم!
اوریکا!
کمبود فسفر ... بله باید کمبود فسفر باشه!

یه توضیح بدم!
در کمبود فسفر در گیاه برگها به رنگ سبز مایل به آبی توام با ارغوانی کم رنگ شده!
برگهای مسن تر برنگ برنزه کم رنگ با لکه های ارغوانی یا قهوه ای در میان!

ايول
منم با نظر حميد جان موافقم ;);)

گلابتون

مدیر بازنشسته
منم با نظر حميد جان موافقم ...کمبود فسفر باعث تجمع مواد قندی در برگ و ساقه شده و برگها و ساقه‌ها به رنگ قرمز يا ارغواني در‌میایند و همچنين چون فسفر از برگهاي مسن به برگهاي جوان منتقل ميشه باعث ريزش برگهاي پيرتر ميشه.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
از نظر خصوصيات مورفولوژيك بدن كنه­ها از دو قسمت تشكيل شده است كه عبارت است از:

1- گناتوزوما Gnathosoma: يا قسمت جلويي كه اعضاي حسي، كليسر­ها و پري‌پالپ‌ها را در بر مي‌گيرد.
2- ايدوزوما Idiosoma: كه قسمت عقبي ناميده مي­شود پاهاي كنه­ها را در برميگيرد.
یا به عبارت دیگر:
بدن از دو قسمت شامل گناتوزوما و ایدوزوما تشکیل یافته است که اولی دربرگیرنده قطعات دهان و پیوستهای آن و دومی بقیه بدن به همراه پاها را شامل میشود.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
گناتوزوما به منطقه پشتی بدن عنکبوتیان و ایدیزوما ظاهرا به بخش میانی و زیزین بدن عنکبوتیان گفته میشه همون پوسته های بیرونی بدن

البته تو این تصویری هم که داداشمون آقا محمدرضای گل زحمت کشیدن همین گفته بالا رو تصدیق میکنه!
یعنی ایدوزوما ناحیه پشتی محسوب میشه!
اما فکر کنم داداش گل ما عجله کرده و برعکس نوشته!
...
در هر صورت داداشمون برنده است! مثل همیشه ...
لطف کنه و سوال واژه بعدی رو محبت کنه ... :gol:

Phyto

مدیر تالار
من یاد قطعات دهانی افتادم، دندون! البته نمیدونم یه چیزایی ته ذهنم هست ولی باید خیلی بهش فشار بیارم...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یاد قطعات دهانی افتادم، دندون! البته نمیدونم یه چیزایی ته ذهنم هست ولی باید خیلی بهش فشار بیارم...

آره درسته! توی حلزونم هست!
زیاد به مغزت فشار نیار ... اینطوری که نمیشه!
بقیه هم حق دارن بابا! :whistle:

Phyto

مدیر تالار
بلدین اشکال سه بعدی رو ببینین؟ (باید چشماتونو قیچ کنین!!)
در این عکس که ۳۰ برابر بزرگنمایی شده دیوید واکر انگلیسی دندان های یک حلزون (Cuticula) را با رنگ سیاه در کنار آرواره های این حیوان (Radula) به تصویر کشانده است.
البته سعی کنین سه بعدی ببینیدش، خیلی قشنگه: