طرح از سحر تا افطار ویژه ماه مبارک رمضان

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تبارك و تعالى:​

يا ايها الذين آمنوا كتب عليكم الصيام كما كتب على الذين من قبلكم لعلكم تتقون.​

خداوند تبارك و تعالى مي ‏فرمايد:​

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد روزه بر شما نوشته (واجب) شد، چنانكه بر آنان كه پيش از شما بوده‏اند واجب شده بود باشد كه پرهيزگار شويد.​

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در خطبه شعبانیه خود درباره فضیلت و عظمت ماه رمضان فرموده است: «ای بندگان خدا! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما روی آورده است؛ ماهی که نزد خداوند بهترین ماه‌ها است؛ روزهایش بهترین روزها، شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعاتش بهترین ساعات است.

وظایف روزه داران از دیدگاه رسول مهربانی ها (ص) :
صدقه بر فقیران، احترام به سالخوردگان، ترحم به کودکان، صله ارحام، حفظ زبان و چشم و گوش از حرام، مهربانی به یتیمان و نیز عبادت و سجده های طولانی، نماز، توبه، صلوات، تلاوت قرآن و فضیلت اطعام

** دوستان گلم کم کم ماه شعبان ماه تولد موعود آل پیامبر رو به پایانه به ماهی نزدیک میشیم که بهترین ماه هاست ، ماه خوبی هاست ، ماه نزول قرآن است
همگی به میهمانی خداوند دعوتیم آیا آماده ایم؟
نشه باز مثل ماه رمضون های هر سال بگیم کاش قدرشو میدونستم
برای همین چند روز قبل این تاپیکو زدم که وقتی رسیدیم به روز اول ماه رمضون از تک تک روزهاش استفاده کنیم **

منتظر همتون تو تاپیک هستم کمی با خدا عشق بازی کنیم

:gol:بسم الله بچه مسلمونا :gol:

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
آشنایی با ماه مبارک رمضان

آشنایی با ماه مبارک رمضان

ماه رمضان نهمين ماه از ماههي قمري و بهترين ماه سال است. واژه رمضان از ريشه «رمض» و به معني شدت تابش خورشيد بر سنگريزه است.
می‌گويند چون به هنگام نامگذاري ماه هي عربي، ين ماه در فصل گرمي تابستان قرار داشت، ماه «رمضان» ناميده شد، ولي از سوي ديگر، «رمضان» از اسماء الهي است. ين ماه ماه نزول قرآن و ماه خداوند است و شب‌هي قدر در آن قرار دارد. فضيلت ماه رمضان بسيار زياد و نامحدود است.
به برخي از حوادث و رويدادهي مهم ين ماه اشاره می‌شود:
وفات حضرت خديجه در دهم رمضان سال دهم بعثت.
ولادت امام حسن مجتبي عليه السلام نيمه رمضان سال دوم هجرت.
جنگ بدر در سال دوم هجرت.
فتح مکه در سال هشتم هجرت.
مراسم عقد اخوت و پيمان برادري ميان مسلمان، و يجاد اخوت اسلامي بين پيامبر و امام علي عليه السلام.
بيعت مردم به وليت‌عهدي امام رضا عليه السلام در سال 201 قمري.

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
احادیثی در مورد این ماه با فضیلت :

1) امام صادق علیه السلام فرمود:

خداوند روزه را واجب کرده تا بدین وسیله دارا و ندار (غنى و فقیر) مساوى گردند.

من لا یحضره الفقیه، ج 2 ص 43، ح 1

2) قال امیرالمومنین علیه السلام:

خداوند روزه را واجب کرد تا به وسیله آن اخلاص خلق را بیازماید.

نهج البلاغه، حکمت 252

3) امام رضا علیه السلام فرمود:

مردم به انجام روزه امر شده‏اند تا درد گرسنگى و تشنگى را بفهمند و به واسطه آن فقر و بیچارگى آخرت را بیابند.

وسائل الشیعه، ج 4 ص 4 ح 5 علل الشرایع، ص 10

4) رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:

براى هر چیزى زکاتى است و زکات بدنها روزه است.

الکافى، ج 4، ص 62، ح 3

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
خطبه پيامبر(ص) در روز آخر شعبان

سلمان فارسى رحمه الله فرمود: «خطبنا رسول الله صلى الله عليه و آله فى آخر يوم من شعبان، فقال يا ايها الناس قد اظلكم شهر عظيم مبارك، شهر فيه ليلة خير من الف شهر، جعل الله صيامه فريضة و قيام ليله تطوعا، من تقرب فيه بنافلة من الخير كان كمن ادى فريضة فيما سواه، و هو شهر الصبر، و الصبر ثوابه، الجنه، و شهر المواسات و شهر يزاد فى رزق المؤمن، و شهر اوله رحمة،و اوسطه مغفرة، و آخره عتق من النار، و هو للمؤمن غنم و للمنافق غرم‏» (1)

حضرت سلمان فرمود: در روز آخر شعبان پيامبر(صلى الله عليه و آله) براى ما خطبه‏اى در فضيلت ماه رمضان قرائت فرمود: و در خطاب خويش به ما فرمود: اى مردم براستى سايه افكنده بر سر شما ماه بزرگ مباركى، ماهى كه در او شبى است كه از هزار ماه بهتر است، كه خداوند روزه‏اش را فرض و واجب نموده، و به پا داشتن عبادات شبش را به طور استحباب مقرر فرموده است، كسى كه تقرب بجويد به خداوند،به انجام نافله خيرى، مثل آن است كه در غير ماه رمضان فريضه‏اى انجام داده باشد، و اين ماه ماه صبر است، و صبر هم اجر و ثوابش بهشت است.

و ماه روزه، ماه مواسات و برابرى است، و ماهى است، كه رزق مؤمن در او زياد مى‏گردد، و ماهى است كه اولش رحمت و وسطش مغفرت و آمرزش، و آخرش آزادى از آتش جهنم است، و اين ماه براى مؤمن بهره و منفعت است، و براى منافق خسارت و ضرر.

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
فضيلت اعمال مستحبى ماه رمضان

فضيلت اعمال مستحبى ماه رمضان

- دعا و استغفار

قال على بن ابيطالب(ع):

»عليكم فى شهر رمضان بكثرة استغفار و الدعاء فاما الدعا فيدفع عنكم به البلاء و اما الاستغفار فتمحى به ذنوبكم. (1)

ترجمه: بر شما باد در ماه رمضان به استغفار و دعاى زياد. اما دعاهاى شما دافع بلا از شماست. و اما استغفار شما از بين برنده گناهان است.

توضيح:

از وظايف روزه داران در اين ماه، دعا و درخواست‏حوايج از حضرت حق است كه بنده احساس نياز به پيشگاه بى نياز كرده، و دستهاى احتياج خويش را به درگاه او دراز مى‏كند.

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
- اعتكاف

قال رسول الله (صلى الله عليه و آله):

اعتكاف عشر فى شهر رمضان تعدل حجتين و عمرتين. (3)

ترجمه: اعتكاف در يك دهه از ماه مبارك رمضان برابر با ثواب دو حج و دو عمره است.

توضيح:

در ايام و ليالى مقدسه‏اى، طبق روايات رسيده از ائمه معصومين (عليهم السلام) مستحب است كه هر مسلمانى در صورت امكان دهه آخر ماه مبارك رمضان را در مسجد معتكف شود، كه پيامبر اكرم(ص) در تمامى عمرش چنين مى‏كرد.

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
- تلاوت قرآن

بهترين اعمال در شبها و روزهاى ماه مبارك رمضان، تلاوت قرآن است. اگر چه تلاوت قرآن در تمام اوقات ثواب دارد، ولى چون قرآن در ماه رمضان نازل شده است، از اجر و ثواب ويژه‏اى برخوردار است چنانچه وارد شده:

قال ابو جعفر (عليه السلام):

لكل شى‏ء ربيع و ربيع القرآن شهر رمضان (4)

ترجمه:

براى هر چيزى بهارى است و بهار قرآن رمضان است.

قال رسول الله (صلى الله عليه و آله):

من تلافيه آية من القرآن كان له مثل اجر من ختم القرآن فى غيره من الشهور. (5)

ترجمه:

اگر كسى در اين ماه يك آيه از قرآن تلاوت كند، ثوابش مثل كسى است كه در غير ماه رمضان يك ختم قرآن كرده است.

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
- افطارى و صدقه دادن

قال الباقر (عليه السلام)

يا سدير، هل تدرى اى ليال هذه؟ فقال له نعم. جعلت فداك ان هذه ليالى شهر رمضان فما ذاك؟ فقال له اتقدر على ان تعتق كل ليلة من هذه الليالى عشر رقاب من ولد اسمعيل؟ فقال له سدير بابى انت و امى لا يبلغ مالى ذاك، فما زال ينقص حتى بلغ به رقبة واحدة فى كل ذلك يقول: «لا اقدر عليه فقال له: افما تقدر ان تفطر فى كل ليلة رجلا مسلما؟ فقال له: بلى و عشرة فقال له (عليه السلام):

فذاك الذى اردت يا سدير، ان افطارك اخاك المسلم يعدل عتق رقبة من ولد اسماعيل عليه السلام. (6)

ترجمه:

اى سدير! آيا مى‏دانى چه شبهايى است اين شبها؟ سدير گفت:

بلى فدايت گردم اين شبها شبهاى ماه رمضان است، مگر اين شبها چگونه است؟ امام (عليه السلام) فرمودند: آيا قدرت دارى هر شب از اين شبها ده بنده از فرزندان اسماعيل (ع) را آزاد كنى؟ پس سدير عرض كرد: پدر و مادرم به فدايت، ثروتم كفاف نمى‏دهد، پس امام پيوسته تعداد بنده‏ها را كم كرد، تا رسيد به يكى در تمام اين ماه، سدير گفت: قدرت ندارم پس امام(ع) به او فرمود: آيا قدرت ندارى هر شب يك مسلمان روزه‏دارى را افطار دهى؟ سدير عرض كرد: بلى تا ده نفر را هم مى‏توانم افطارى بدهم، پس امام به او فرمود:

اى سدير همان است كه اراده كردى يعنى با افطارى دادن ده روزه‏دار به ثواب عتق و آزاد كردن ده بنده از اولاد اسماعيل (ع) نايل مى‏گردى.

توضيح:

خداوند انسان روزه‏دار را بر آنچه انفاق مى‏كند در خوردنيها و آشاميدنيها محاسبه نمى‏كند ولى در اين امر «اسراف‏» نشود.

ابى عبد الله عليه السلام:

من تصدق فى شهر رمضان بصدقة صرف الله عنه سبعين نوعا من البلاء. (7)

ترجمه:

هر كس در ماه رمضان صدقه‏اى بدهد خداوند هفتاد نوع بلا را از او دو مى‏كند.

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
فلسفه و حكمت روزه

فلسفه و حكمت روزه

روزه از نظر بهداشت جسم و سلامت‏بدن و ابعاد ديگر داراى فوايد فراوانى است، روزه در سلامت معده و پاكسازى آن از انواع غذاها كه موجب انواع بيمارى‏هاست اثرات فوق العاده‏اى دارد.
مركز بيماريها معده است

پيامبر خدا فرمود: «المعدة بيت كل داء، و الحمئة راس كل دواء» (1)

معده مركز و خانه هر دردى است، و پرهيز و اجتناب (از غذاهاى نامناسب و زياد خورى) اساس و راس هرداروى شفابخش است.

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام على(ع) در فلسفه روزه چه مى‏فرمايد؟

ما اگر پوياى فلسفه روزه و حكمت تشريع آن باشيم و از خواص و فوائد آن بخواهيم اطلاعات بيشترى پيدا كنيم و به اشكال تراشيهاى منتقدين پاسخ اقناع كننده بدهيم به سخنان حكيمانه و درربار حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام در نهج البلاغه گوش فرا مى‏دهيم در قسمتى از اين خطبه امام مى‏فرمايد: «و مجاهدة الصيام فى الايام المفروضات، تسكينا لاطرافهم، و تخشيعا لابصارهم، و تذليلا لنفوسهم و تخفيضا لقلوبهم، و اذهابا للخيلاء عنهم لما فى ذلك من تعفير عتاق الوجوه بالتراب تواضعا و التصاق كرائم الجوارح بالارض تصاغرا و لحقوق البطون بالمتون من الصيام تذللا» (2) اميرمؤمنان عليه السلام به دنباله مطالب ارزشمندى مى‏فرمايد: از خدا بترسيد و از كيفر تباهكارى در دنيا، و از زيان ستمگرى در آخرت ... و خداوند بندگان مؤمنش را حفظ مى‏فرمايد، به وسيله نمازها و زكاتها، ( و سپس فوائد و پاره‏اى از علل و فلسفه روزه را بيان مى‏فرمايد) و كوشش در گرفتن روزه در روزهاى واجب، براى آرام ماندن دست و پا و اندام و ديگر ايشان (از معصيت و نافرمانى) و چشم به زير انداختنشان و فروتنى جانهاشان، و زبونى دلهاشان، و بيرون كردن كبر و خودپسندى از آنان، چون در نماز است ماليدن رخسارهاى نيكو براى فروتنى، و (هنگام سجده نمودن) چسبانيدن اعضاء شريفه (هفت موضع) را به زمين براى اظهار كوچكى و «ذلت‏به پيشگاه با عظمتش‏» و در روزه رسيدن شكمها به پشتها براى خضوع و ناچيز دانستن خويش كه روزه و نماز و زكات فلسفه‏اش سازندگى و تزكيه، و تذلل و تقلل به پيشگاه حضرت حق است، و از چيزهائى است كه مى‏تواند آدمى را از چنگ شيطان نجات بخشد، و از انواع بيماريهاى ظاهرى و باطنى برهاند، و مخصوصا درس مقاومت و مبارزه را عملا ياد آدمى دهد، مخصوصا روزه است كه از امتيازات بخصوص برخوردار است، كه پاداش آن فقط به خداوند بزرگ برگزار شده است. كه اميرالمؤمنين(عليه السلام) درجائى ديگر مى‏فرمايد:«و الصيام ابتلاء لاخلاص الخلق‏» (3)

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
ابعادى در فلسفه روزه از بيان امام صادق(ع)

ابعادى در فلسفه روزه از بيان امام صادق(ع)

هشام بن حكم از رئيس مذهب تشيع حضرت جعفر بن محمد (عليهما السلام) مى‏پرسد از علت و فلسفه روزه، امام مى‏فرمايد: «انما فرض الله الصيام ليستوى به الغنى و القير و ذلك ان الغنى لم يكن ليجد مس الجوع، فيرحم الفقير، لان الغنى كلما اراد شيئا قدر عليه، فاراد الله تعالى ان يسوى بين خلقه، و ان يذيق الغنى مس الجوع و الالم ليرق على الضعيف و يرحم الجائع‏» (6)

حضرت صادق(عليه السلام): براستى خداوند روزه را واجب كرد، تا به وسيله او بين اغنياء و فقراء مساوات و برابرى به وجود آيد، و اين براى آن است كه ثروتمندانى كه هرگز درد گرسنگى را احساس نكرده‏اند، به فقراء ترحم نمايند، زيرا اغنياء هرگاه (خوردنى و آشاميدنى را) اراده نمودند (و هوس هر نوع ماكولات و مشروبات كردند) برايشان ميسر است، پس خداوند متعال «روزه را واجب نموده‏» كه تا بين بندگانش از فقير و غنى، برابرى به وجود آورد، و اينكه سرمايه داران مسلمان الم جوع و گرسنگى را لمس نمايند، تا بر ضعفاء رقت آوردند، و بر گرسنگان عالم ترحم نمايند، (و اين تنها شعار اسلام است، آرى تنها مكتبى كه به حال گرسنگان عالم ترحم نمايند، (و اين تنها شعار اسلام است، آرى تنها مكتبى كه به حال گرسنگان و محرومان مى‏انديشد اسلام است.

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
خصلت های هفتگانه مخصوص روزه‏داران

خصلت های هفتگانه مخصوص روزه‏داران

در حديثى طويل حضرت اميرالمؤمنين (عليه السلام) از پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله) چنين نقل مى‏فرمايد كه پيامبر (صلى الله عليه و آله) فرمود: «ما من مؤمن يصوم شهر رمضان احتسابا الا اوجب الله تبارك و تعالى له سبع خصال: اولها يذوب الحرام من جسده، و الثانية يقرب من رحمة الله عزوجل، و الثالثة قد كفر خطيئة ابيه آدم، و الرابعة يهون الله عليه سكرات الموت و الخامسة امان من الجوع و العطش يوم القيمة و السادسة يطعمه الله عزوجل من طيبات الجنة، و السابعة يعطيه الله عزوجل برائة من النار، قال: صدقت‏يا محمد» (7) .

هيچ مؤمنى نيست كه ماه رمضان را فقط به حساب خدا روزه بگيرد، مگر آنكه خداى تبارك و تعالى فت‏خصلت را براى او واجب و لازم گرداند: 1- هر چه حرام در پيگرش باشد محو و ذوب گرداند، 2- به حمت‏خداى عزوجل نزديك مى‏شود، 3- (با روزه خويش) خطاى پدرش حضرت آدم را مى‏پوشاند، 4- خداوند لحظات جان كندن را بر وى آسان گرداند، 5- از گرسنگى و تشنگى روز قيامت در امان خواهد بود، 6- خداى عزوجل از خوراكيهاى لذيذ بهشتى او را نصيب دهد، 7- خداى و عزوجل برائت و بيزارى از آتش دوزخ را به او عطا فرمايد. (پرسش كننده در اين حديث مفصل، عالم يهودى بود) كه عرض كرد راست گفتى اى محمد.

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
فلسفه و دلائل وجوب روزه از امام رضا(ع)

فلسفه و دلائل وجوب روزه از امام رضا(ع)

امام رضا(عليه السلام) در فلسفه و دلائل وجوب روزه مى‏فرمايد: «انما امروا بالصوم لكى يعرفوا الم الجوع و العطش، فيستدلوا على فقر الآخرة، و ليكون الصائم خاشعا ذليلا مستكينا ماجورا و محتسبا عارفا، صابرا على ما اصابه من الجوع و العطش، فيستوجب الثواب مع ما فيه من الامساك عن الشهوات و يكون ذلك واعظا لهم فى العاجل و رائضا لهم على اداء ما كلفهم و دليلا لهم فى الآجل و ليعرفوا شدة مبلغ ذلك على اهل الفقر و المسكنة فى الدنيا فيؤدوا اليهم ما افترض الله لهم فى اموالهم‏» (8)

وقتى از حضرت درباره فلسفه روزه مى‏پرسند، مى‏فرمايد: همانا (مردم) مامور به روزه شدند تا بشناسند درد و ناگواريهاى گرسنگى و تشنگى را، و آنگاه استدلال كنند بر سختيهاى گرسنگى و تشنگى و فقر آخرت، (كه پيامبر صلى الله عليه و آله در خطبه شعبانيه مى‏فرمود: و اذكروا بجوعكم و عطشكم جوع يوم القيمة و عطشة، ياد آوريد از گرسنگى و تشنگى روزه داريتان گرسنگيها و تشنگيهاى روز قيامت را، كه اين يادآورى انسان را به فكر تدارك قيامت مى‏اندازد كه تا سعى كند، جد و جهد بيشترى در كسب رضاى خداوند و كمك به مخلوق ضعيفش بنمايد و آنان را از امكانات مادى و غير مادى خويش بهره‏مند سازد).

(آنگاه امام عليه السلام خصوصيات صائم را اين چنين توصيف مى‏فرمايد) و هر آينه روزه‏دار بايد (به پيشگاه خداوند) بنده‏اى خاشع و ذليل و داراى استكانت و وقار باشد، (و خود و عمل خويش را) ماجور و مثاب دانسته، (و بداند كه اعمال و زحماتش) به حساب مى‏آيد، (و ناديده گرفته نمى‏شود) و در همه حال به آنچه كه انجام مى‏دهد از عبادات عارف باشد، و بر آنچه كه از گرسنگى و تشنگى به او مى‏رسد صبر كند، و در آن هنگام با امساك از شهوات (و پيروى نكردن از نفس اماره بسوء) مستوجب ثواب فراوانى مى‏شود، (و خداوند اجر و ثواب عبادت روزه‏داريش را به او مرحمت‏خواهد فرمود) و اين اوصاف حميده (كه براى صائم ذكر شد) واعظ خوبى براى روزه‏داران در دنيا خواهد شد، (كه اثرات وضعى اين اوصاف كاملا در چهره و اعمال و رفتار آنان مشهود خواهد گشت) و رائض و راغب است‏بر روزه‏داران بر اداء آنچه كه مكلف به آنند و راهنماى خوبى براى آنان است در عالم عقبى، و آنان بايد بشناسند شدت و اهميت مشكلات فقرا و بيچارگان را كه تا رحمت آورند بر فقراء و مساكين در دنيا، سپس اداء نمايند حقوق آنان را كه خداوند در اموالشان مقرر فرموده است. (يعنى اينطور نباشد كه خود خوب بخورند و بپوشند و ديگران گرسنه باشند).

شاعر عرب «حاتم بن عبد الله طائى‏» مى‏گويد:

و حسبك داء ان تبيت‏ببطنة و حولك اكباد تحن الى القد! (9)

يعنى: اين درد براى تو بس است كه شب با شكم پر بخوابى و در گردت جگرها باشد كه قدح پوستى را آرزو كنند (و براى آنان فراهم نشود چه جاى آنكه طعام داشته باشند.

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
مجراى نفوذ شيطان را با روزه ضيق نمائيد

مجراى نفوذ شيطان را با روزه ضيق نمائيد

بر اين مبنا رسول الله (صلى الله عليه و آله) فرمود: «ان الشيطان ليجرى من ابن آدم مجرى الدم فضيقوا مجاريه بالجوع‏»، كه شيطان جريان مى‏يابد و نفوذ مى‏كند در فرزندان آدم، مانند جريان خون در بدن پس مجارى شيطان را در وجود خود به واسطه گرسنگى يعنى روزه تنگ نمائيد، (11) و الحق، كه روزه بدون اثر چه فايده و ثمرى دارد؟ آرى فائده و اثرى ندارد كه آدمى غذاى ناهار خويش را به افطار تاخير اندازد، و از امساك و اجتناب از يك سرى مبطلات روزه، انواع تهمتها و دروغها و غيبتها و شهوترانى‏ها و هتك حرمت‏خلق الله و حفظ نكردن ناموس خويش از نامحرمان و سوء تربيت فرزندان و سرعت غضب به حادثه كوچكى و ايجاد ضرب و شتم و صدها گناه ديگر مرتكب شود و بگويد من روزه هستم خير؟ اين نوع روزه اثرى و فايده‏اى ندارد، بايد روزه قدرت ساختن و اصلاح نفس داشته باشد و روزه اين قدرت را دارد، لكن اين مائيم ارزش و اهمت او را تشخيص نداديم، و از اين نوع روزه‏هاى بى اثر ثمرى جز گرسنگى و تحمل تشنگى عايد ما نمى‏شود، و چه فايده‏اى است از براى روزه‏دار كه فريضه‏اى اداء كند و كبيره‏اى مرتكب گردد، و با خيانت‏بر بندگان خدا در مال و عرض ايشان تجاوز نمايد

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
روزه رابطه مستقيم با اخلاص دارد

روزه رابطه مستقيم با اخلاص دارد

مولاى متقيان (عليه السلام) مى‏فرمايد: «و الصيام ابتلاء لاخلاص الخلق‏» (12)

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:

روزه سپر آتش (جهنم) است. «یعنى بواسطه روزه گرفتن انسان از آتش جهنم در امان خواهد بود.»

الکافى، ج 4 ص 162

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به ماه مبارک رمضان- ماه غفران و برکات الهی - و ماه میهمانی خدا، سلام به سحرهای ماه مبارک رمضان؛ به دعای اللهم انی اسئلک من بهائک بابهاه و ... ؛ به هنگامه افطار و استجابت دعا؛ سلام به شب های قدر و زمزمه های الغوث الغوث بندگان، سلام هی حتی مطلع الفجر؛ و سلام به عید فطر هنگامه استجابت دعا، روزه و نیایش خالصانه به درگاه الهی؛

آری؛ اللهم ان لم تکن غفرت لنا فی ما مضی من شعبان، فاغفرلنا فی ما بقی منه.

ماه رمضان آمد نور دل و جان آمد
نور دل و جان آمد ماه رمضان آمد

به به رم ازآن آمد یکسر همه دیوان را
یکسر همه دیوان را به به رمضان آمد
شاعر: استاد آیت الله حسن حسن زاده آملی​

در این ایام باقی مانده از ماه شعبان المعظم - ماه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) همه با هم صفای دل و باطن داده و خود را برای میهمانی خدا آماده کنیم؛ آنچنان که خود را برای رفتن به میهمانی و آغاز بهار آماده می کنیم. دل را خانه تکانی کنیم و خانه دل را به عطر ذکر و تلاوت قرآن تطهیر کرده، با گلاب و مشک صلوات زینت داده و بیاراییم؛ زیرا که کارت دعوتی این چنین به ما داده اند:

دعیتم فیه الی ضیافه الله، الصوم لی و انا اجزی به

همه شما به میهمانی، ضیافت و سفره الهی ماه مبارک رمضان دعوت شده اید،

روزه برای من است و من خود پاداش آن را می دهم
.

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
سلام
منم هستم روی من هم حساب کنید
برنامه ریزی چی هست و چه کاری باید انجام بدیم؟

من به احتمال زیاد دهه سوم رو اعتکاف میکنم

چون اعتکاف توی مسجد تقریبا توی ایران نمیشه
به احتمالی توی یا بالای کوه در شمال اگر کار و مشکلات نداشتم در تنهائی انجام بدم

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
منتظر مطالب قشنگت هستیم
قراره ختم قران ویژه ای نیز بزاریم

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
امام صادق فرمودند:

« من قرا القرآن و هو شاب مومن اختلط القرآن بلحمه و دمه و جعله الله عزوجل مع السفره الکرام البررة و کان قرآن حجیزا عنه یوم القیامة... »

هرکه در حال جوانی قرآن بخواند و با ایمان باشد قرآن با گوشت و خونش بیامیزد

و خدای عزوجل او را با فرشتگان پیغامبرنده و نیکرفتارش رفیق کند و قرآن برای او در روز قیامت پرده و مانعی از آتش باشد...

اصول کافی / ج2 / « کتاب فضل القرآن » « باب فضل حامل القرآن » حدیث8 و 4

آخرین ویرایش:

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
امام محمد غزالی می گوید:

خداوند متعال در تورات می فرماید:

ای بنده من! آیا شرم نمی كنی از این كه اگر نامه برادری به دست تو رسد
در حالی كه تو در راه باشی، بایستی یا بنشینی و یكایك كلمات آن را با دقت و تأنی بخوانی
در حالی كه كتابی كه من برای تو فرستاده ام تا آن را با تأمل بخوانی و دستورات آن را بكاربندی،
از آن اعراض می كنی (و آن را نمی خوانی) و بكار نمی بندی و اگر بخوانی در آن تأمل و دقت نمی نمایی.

امام محمد غزالی، كیمیای سعادت، ج1، ص.243

==========

توضیح: بنا به فرموده خداوند در قران ، گوینده و منبع سخن مهم نیست بلکه خداوند میفرماید:
بشارت بده بندگانم را که سخن را گوش میکنند و از بهترین آن تبعیت میکنند.

قران کریم سوره زمر آیه 18
الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ ﴿۱۸﴾

به سخن گوش فرامى‏دهند و بهترين آن را پيروى مى‏كنند اينانند كه خدايشان راه نموده و اينانند همان خردمندان (۱۸)

پس حرف و لو از یک غیر شیعه و یا از کتاب یهودیان باشد بنا به فرموده قران اگر سخنی قابل تامل باشد
برای تبعیت از ان خداوند بشارت شان داده است.

====

آخرین ویرایش:

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
حضرت على‏ عليه السلام مى‏فرمايد:

«لاخَيرَ فى‏قِرائَةٍ لاتَدَبُّرَفيها»

در قرائتى كه تدبّر نباشد، هيچ خيرى نيست.

بحارالانوار، ج 75، ص 75

آخرین ویرایش:

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
امام علی علیه السلام در آخرین لحظه های زندگی خود
هنگام وصیت و هنگامی که غرق خون بود فرمود:

الله، الله فی القرآن، لایسبقكم بالعمل به غیركم؛

بترسید از خدا، بترسید از خدا درباره قرآن، مبادا دیگران (غیر مسلمانان) در عمل به آن از شما پیشی گیرند!»

نهج البلاغه

آخرین ویرایش:

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
پیامبر اسلام فرموده اند: «لايعذب الله قلباً وعي القرآن»

خداوند قلبي را كه
قرآن را در خود جاي داده عذاب نمي‌كند.

امالي شيخ صدوق ج 1 ص 6.

آخرین ویرایش:

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
پیامبر اسلام مي‌فرمايد:

«خيركم من تعلم القرآن و علمه»

بهترين شما كسي است كه قرآن رافرابگيردوبه ديگران نيزبياموزد...

جامع‌الاحاديث ص 74.

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
پیامبر اسلام فرمود:
«فضل قراءه السر علي قراته العلانيه كفضل الصدقه السر علي الصدقه العلانيه»

برتري قرائت مخفيانه بر آشكارا بسان برتري صدقة‌ سري است بر صدقة آشكار.

بحارالانوارجلد11ص250

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
پیامبر اسلام فرمود:

« من قرا عشر آیات فی لیلة لم یکتب من الغافلین
و من قرا خمسین آیة کتب من الذاکرین
و من قرا مائة آیة کتب من القانتین
و من قرا ماتنی آیة کتب من الخاشعین
و من قرا ثلاث مائة آیه کتب من الفائزین
و من قرا خمسا مائة آیة کتب من المجتهدین
و من قرا الف آیة کتب له قنطار من تبر – القنطار
خمسة عشر الف مثقال من ذهب و المثقال اربعة عشرون قیراطا.
اصغرها مثل جبل احد و اکبرها ما بین السماء الی الارض »

هرکس در یک شب ده آیه از قران بخواند از غافلین نوشته نشود

هرکس
در یک شب پنجاه آیه بخواند در زمره ذاکرین نوشته شود

هرکس
در یک شب صد آیه بخواند در زمره قانتین نوشته شود

هرکس
در یک شب دویست آیه بخواند از خاشعین نوشته شود

هرکس
در یک شب سیصد آیه بخواند از فائزین نوشته شود

هرکس
در یک شب پانصد آیه بخواند از جمله جهاد کنندگان در راه خدا نوشته شود

هر کس
در یک شب هزار آیه بخواند برای او ( ثواب انفاق) یک قنطار از طلا نوشته شود
و هر قنطار پانزده هزار مثقال طلا است که هر مثقالی بیست و چهار قیراط است
که کوچکترین آنها به اندازه کوه احد و بزرگترین آنها باندازه آنچه میان آسمان و زمین است.

اصول کافی / ج2 / « کتاب فضل القرآن » « باب ثواب قراة القرآن» حدیث 5

این حدیث یکی از کلیدی ترین احادیثی است که در عمرم دیده و خوانده و یا شنیده ام!

= اگر میخواهید مثل فرشتگان آسمان دائم در حال ذکر گفتن باشید هر شب پنجاه آیه از قران بخوانید.

= اگر میخواهید در زمره خاشعین که در وصف مقام انها در قران امده است
که نماز و روزه بسیار بزرگ است مگر برای انها که در مقام خاشعین هستند.
و انها لکبیره الا علی الخاشعین.....

اگر میخواهید که

در زمره هفتاد و دو شهید کربلا باشید

و یا در زمره 313 یار جهاد کننده امام زمان باشید.

هر شب دویست آیه از قران را بخوانید.

= اگر میخواهید در زمره شهیدان و جهاد کنندگان در راه خدا و انها که در راه خدا شمشیر کشیده
و با دشمنان خدا جنگیده اند قرار بگیرید.
هر شب پانصد آیه از قران را بخوانید.

نکته : یادتان باشد امام صادق فرمود انجام هر عملی و گفتن ذکری را زودتر از یک سال ترک نکنید.

اگر برنامه یک ساله دارید بسم الله.
از ماه رمضان شروع کنید تا یک سال با مداومت....

اگر معجزه در زندگی تان اتفاق نیافتاد بیائید هر چه میخواهید به من بگوئید.