[درخواست سوال و راهنمایی] مشاوره، سوال و درخواست مطالب علوم دام

VAHID.MAKU

عضو جدید
بلوک های لیسیدنی برای گاو

بلوک های لیسیدنی برای گاو

سلام دوستان کسی اطلاعاتی در مورد بلوک های لیسیدنی که برای گاو ها استفاده می کنن دارین؟ چه موادی توش داره ؟ مکانیسمشون توی بدن دام چه جوریه؟ چه تاثیری داره رو رشد دام نسبت به حالتی که از این بلوک ها استفاده نمیشه داره ؟

naser007

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز
سوالی در مورد طراحی ساختمونهای گوساله پرواری صد راسی داشتم، با توجه بشرایط خاص زمین ما که دارای عرض خیلی کم (بیست و یک متر) و طول بسیار زیاد (دویست و شصت متر) دارد چه جور طرحی برای ساختن ساختمانها مناسب میباشد؟

خیلی روش فکر کردم و انواع اقسام نقشه هارو هم کشیدم ولی هر بار تو یه جاییش گیر کردم
ممنون میشم راهنماییم کنید، نیاز به نقشه دقیق ندارم فقط جاهای ساختمونارو توی یک مستطیل بکشید بقیشو خودم ادامه میدم
مرسی

BEHYAN

عضو جدید
سلام دوستان
کسی راجع به واحد "هاو " چیزی میدونه؟فرمولش چیه؟

naser007

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز
سوالی در مورد طراحی ساختمونهای گوساله پرواری صد راسی داشتم، با توجه بشرایط خاص زمین ما که دارای عرض خیلی کم (بیست و یک متر) و طول بسیار زیاد (دویست و شصت متر) دارد چه جور طرحی برای ساختن ساختمانها مناسب میباشد؟

خیلی روش فکر کردم و انواع اقسام نقشه هارو هم کشیدم ولی هر بار تو یه جاییش گیر کردم
ممنون میشم راهنماییم کنید، نیاز به نقشه دقیق ندارم فقط جاهای ساختمونارو توی یک مستطیل بکشید بقیشو خودم ادامه میدم
مرسی

دوستان کسی ایده ای نداره؟

naser007

عضو جدید
بهترین نقشه ای که خودت کشیدی چجوریه؟ و مشکلش چیه؟!

سلام، این بهترین نقشه من هستش نمیدونم ایرادی داره یا نه فقط میخوام ایده عال ترین حالت رو داشته باشم
ممنون میشم نظرتون رو بفرماییدگاوداری 3.jpg

BEHYAN

عضو جدید
سلام . من اطلاع خاصی از طراحی ساختمان گاوداری ندارم ولی کتاب اصول طراحی و ساخت جایگاه پرورش دام تالیف مهدی خجسته کی رو بهت توصیه میکنم کتاب خوبیه شاید به کار شما هم بیاد

Gesher

عضو جدید
متخصصین کمک !

متخصصین کمک !

سلام دوستان
یکی از مرغهایی که جوجه ی امساله دچار بیماری عجیبی در بخش پایینی پلک چشمش شده که تابحال هرگز در این سالها موردی ندیده بودم:surprised: :

DSC00033.JPG

متأسفانه این برجستگی نابهنجار زیر یکی از چشم ها جدیداً و بعلت نامعلومی ایجاد شده و در حال رشد هم هست! :confused:
حالت خونریزی دهنده نداره
من دو سه روز ضمن پاکیزه کردنش اقدام به ضدعفونی با بتادین و استفاده از پماد تتراسایکلین کردم ولی بی اثر بوده:eek:

بنظرتون چی هست و چکار باید کرد؟
آیا قابل سرایت به سایر مرغها هم هست یا خیر؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یکی از مرغهایی که جوجه ی امساله دچار بیماری عجیبی در بخش پایینی پلک چشمش شده که تابحال هرگز در این سالها موردی ندیده بودم:surprised: :

مشاهده پیوست 171833

متأسفانه این برجستگی نابهنجار زیر یکی از چشم ها جدیداً و بعلت نامعلومی ایجاد شده و در حال رشد هم هست! :confused:
حالت خونریزی دهنده نداره
من دو سه روز ضمن پاکیزه کردنش اقدام به ضدعفونی با بتادین و استفاده از پماد تتراسایکلین کردم ولی بی اثر بوده:eek:

بنظرتون چی هست و چکار باید کرد؟
آیا قابل سرایت به سایر مرغها هم هست یا خیر؟
من تخصص در این زمینه ندارم.. و لی تحقیق در این زمینه انجام دادم.. توسط یکی از فامیلامون.. تشخیص این بوده.. ایشون دامپزشک هستن. فکر کنم.

یه بیماریعفونی به نام کریزای عفونی
عامل بیماری همو فیلوکس پاراگینوم/که علایمی مثل عطسه.. تورم زیر چشم به صورت تاول/تورم زیر چشم/ترشح زیر چشم/تورم سینوس ها/ترشح بینی ایجاد میشه.
انتقال بیماری/ از اب اشامیدنی.. و ترشحات عفونی الوده انسان
داروهایی که باید برای این مشکل بکار ببرید...تتراسیکلین/اریترومایسین/استرپتو مایسین
که از طریق واکسیناسیون میتونید این مشکل رو رفع کنید

Gesher

عضو جدید
با تشکر
ولی مطمئن نیستم که این همون بیماری باشه چون نه با تتراسایکلین که سه بار استفاده شد تغییر محسوسی ایجاد شد و نه ترشحات عفونی داره
اگر هم مسری بود طبعاً باید بقیه ی مرغها را مبتلا می کرد
نمی دانم چه کنم

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشکر
ولی مطمئن نیستم که این همون بیماری باشه چون نه با تتراسایکلین که سه بار استفاده شد تغییر محسوسی ایجاد شد و نه ترشحات عفونی داره
اگر هم مسری بود طبعاً باید بقیه ی مرغها را مبتلا می کرد
نمی دانم چه کنم
خوب یه دامپزشکی .. کارشناسی که اطلاعی در این زمینه رو داره.. رو پیدا کنید... و از نزدیک...این بیماری رو ببینند.. و نظر کارشناسیشونو بدن.. خودتون نمیتونید .. با توجه بهاینکه اطلاعی ندارید درمان کنید...
من هم نظر یه دامپزشکو مستقیم به شما گفتم. که متاسفانه مورد استفادتون قرار نگرفت...نمیدونم... درهرصورت راهکارش اینه که به یه دامپزشک یا کارشناس دام و طیور مراجعه کنید.

Gesher

عضو جدید
خوب یه دامپزشکی .. کارشناسی که اطلاعی در این زمینه رو داره.. رو پیدا کنید... و از نزدیک...این بیماری رو ببینند.. و نظر کارشناسیشونو بدن.. خودتون نمیتونید .. با توجه بهاینکه اطلاعی ندارید درمان کنید...
من هم نظر یه دامپزشکو مستقیم به شما گفتم. که متاسفانه مورد استفادتون قرار نگرفت...نمیدونم... درهرصورت راهکارش اینه که به یه دامپزشک یا کارشناس دام و طیور مراجعه کنید.
با تشکر . فکر کنم همون تشخیصی که ص قبل نوشتین درست بوده ولی هنوز تصاویری که از Infectious Coryza توی گوگل دیدم تفاوت خیلی زیادی با مشکل مرغ مورد نظر داره و نشانه های بارز اون رو هنوز ندیدم

ولی چون چندماهه این حیوان صدایی شبیه عطسه ازش درمیاد که من تا حالا دقت نکرده بودم که از کدومشونه و فکر می کردم چون دارند خوراک مخصوصشون که شبیه پودر هست رو میخورند ســــکــــسکه هم می کنند! و حالا متوجه شدم از همون مرغ مشکل دار هست

ضمناً با اینکه هنوز ترشح بینی در اون ندیدم ولی تدریجاً که زخم داره بزرگتر میشه رطوبت پای چشم هم فکر کنم تدریجاً افزایش پیدا میکنه و احتمالاً لابد بزودی به همون ترشحات عفونی که شما اشاره کردین باید تبدیل بشه

پس در مجموع شاید تشخیص همون باشه و احتمالاً هنوز مراحل اولیه رو داره طی میکنه

شبکه ی دامپزشکی حدود 2 کیلومتر با اینجا فاصله داره و واجب شد فردا اگر باز بود مراجعه کنم شاید داروی خوراکی باید به حیوانات بدم چون پمادش که بی اثر بوده

فعلاً که کاری از دستم برنمیاد فقط دو تا قرص سفکسین که مربوط به سینوزیت بود پودر کردم ریختم توی توی آبشون!
بی جهت نیست توی مرغداری های بزرگ، بطور عادی آنتی بیوتیک زیادی به خوراک ماکیان اضافه می کنند تا گذشته از جذب بهتر خوراک در روده باعث این عفونتهای عجیب و غریب هم نشه
ضمناً در آدرس زیر نوشته :
http://vet.mihanblog.com/post/134
این بیماری خاص مرغان است و از نظر بهداشت انسانی اهمیت ندارد.

آخرین ویرایش:

Gesher

عضو جدید
من اونقدر گرفتار بودم که فرصت نکردم این حیوان زبان بسته رو ببرم برای درمان ولی خودش خودبخود خوب شد!
ظاهراً بیماری مهم و خاصی نبوده

DSC00042.JPG

chalebizar

عضو جدید
سلام به همه دوستان عزیز

به راهنمایی مشاوره تو زمینه پرورش گاو نیاز دارم.دوستای خوبم که تمایل دارن به این بنده حقیر کمک کنند.به من چنتا طرح پیشنهاد شده میخواستم نظرشونو بدونم.کسی از دوستان هست تو زمینه گاوداری فعال باشه.این تماس منه massoud.chalebizar@gmail.com. با سپاس

yahya 0861

عضو جدید
درخواست مقاله

درخواست مقاله

با سلام
ذوستان اگر مقاله ای در مورد توسعه نژادهای دئ منظوره شیری گوشتی و مقاله و مطالبی در مورد چالش ها و موانع موجود در توسعه و بهروری صنعت گاو شیری دارید برام به آدرس ایمیلم rezaei861@gmail.com بفرستید.

با تشکر

13603

عضو جدید
بیماری مشترک

بیماری مشترک

زدوستان خواهش میکنم مختصر یااگه جزوه خلاصه ای درمورد بیماریهای مشترک انسان وام بو برایم ایمیل کنید برای تدریس نیازش دارم ممنون وسپاسگزارمborhan.haydari@yahoo.com

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
جزوه ندارم کتاب اصول بهداشت دام دکتر میرزاده خوبه تو این کتاب کامل توضیح داده

dsaq1972

عضو جدید
درخواست کتاب پرورش مرغ تخمگذار

درخواست کتاب پرورش مرغ تخمگذار

با درود فراوان. از دوستان محترم خواهشمندم یک کتاب پرورش مرغ تخمگذار برام واسه دانلود بذارین. نیاز مبرم دارم واسه تدریس و متاسفانه تو شهری که هستم این کتاب پیدا نمیشه. ممنون میشم از کمکتون

zahra_12707

عضو جدید
سلام
مطلب راجب نقش ژن FCRN در نشخوار کنندگان جوان و بررسی تاثیر عوامل تغذیه ای مؤثر بر بیان آن.
کی میتونه کمکم کنه؟
Thanks

سحر 32

عضو جدید
سلام؛
بنده یک دانشجوی ترم آخر کارشناسی علوم دام هستم. و یک سئوال در مورد جیره نویسی داشتم ازتون و متاسفانه به این دلیله که در دانشگاههای ما بیشتر به تئوری اهمیت داده می شه و باید خودمون دنبال مباحث عملی و کاربردی باشیم.
سئوال بنده این هستش که برای جیره نویسیِ یک واحد دامداری یا مرغداری، چه اطلاعاتی رو بایستی از دامدار بگیریم و در مقابل پس از نوشتن جیره چه چیزهایی رو در اختیار اونها قرار بدیم؟
یعنی در واقعیت و عمل چه چیزهایی بین دامدار و جیره نویس به هنگام سفارش جیره رد و بدل می شه؟
به عنوان مثال یکی از اطلاعاتی رو که بایستی از دامدار بگیریم قیمت تمام شدۀ اقلام خوراکیست تا بتونیم جیره رو هر چه اقتصادی تر ببندیم.

خیلی ممنون می شم اگر راهنمایی بفرمائید...
با سلام
البته اضافه کنم به مطالبی که براتو گذاشتن برای جیره نویسی دقیق باید حتما اقلام خوراکی را از نظر موادمغذی موجود ان مورد بررسی قرار داد و البته اینکه این دامدار مواد خوراکی در حد استاندارد به دامهایش میدهد یا خیر ممکن یک قلم ماده غذایی در جیره این دامدار نباشد ولی با توجه به قیمت تمام شده میتوان در ان گنجانده شود.

سحر 32

عضو جدید
سلام
یک سوال از اساتید پرورش زنبور عسل دارم
من غرب تهران هستم ، نزدیک کرج
یک حیاط هشتاد متری دارم با باغچه که درخت میوه دارد . میتوانم در این حیاط یکی دو تا کندو بگذارم و زنبور پرورش بدهم؟
گفتم شاید بشود توی باغچه اسطوخودوس و بهارنارنج کاشت برای تغذیه شان .

با توجه به این که از چند طرف ما ، خانه و حیاط همسایه ها هست ، آیا وجود کندو باعث مزاحمت و آسیب دیدگی همسایه ها نمیشود؟
شدنی است این کار؟
لطفا راهنمایی کنید ، من خیلی در مورد زنبور صفر کیلومترم :D
با سلام درتکمیل جوابتون توسط بقیه دوستان باید بگم جهادکشاورزی هر سال اعتباراتی رو برای برگزاری کلاسهای اموزشی به صورت تئوری و عملی برای زنبورداری در نظر میگیره شما میتونید با مراجعه به اونجا در این کلاسها شرکت کنید حتی به برخی که نمره های بالایی بیارن زنبور به طور رایگان هم داده میشه .

mnadi

عضو جدید
ارگانیک

ارگانیک

در خصوص دامپروری ارگانیک اگر مقاله یا کتاب فارسی دارید لطف کنید

نیما خلیلی

عضو جدید
در مورد پرورش بوقلمون اطلاعات مي خوام

در مورد پرورش بوقلمون اطلاعات مي خوام

لطفا در مورد پرورش بوقلمون مرا راهنمايي نمائيد با تشكر:gol:

HOLOOOOOO

عضو جدید
پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین

سلام من میخوام بلدرچین پرورش بدم به نظر شما صرفه اقتصادی داره؟؟:gol:

z.mahmood

عضو جدید
سلام من میخوام بلدرچین پرورش بدم به نظر شما صرفه اقتصادی داره؟؟:gol:

سلام
قبل از اين كه شروع به پرورش بلدر چين كنيد حتما ببينيد در منطقه شما بازار داره يا نه
چون هنوز مردم در مورد كيفيت گوشت و تخم بلدرچين خيلي نمي دونند
و از طرف ديگه چون گوشت و تخم اين پرنده نسبت به مرغ قيمتش بيش تره مردم كمتر سراغ اين نوع گوشت و تخم مي روند
فك نكنيد اينجوري كه ميگن ميشه توي خونه به راحتي بلدرچين پرورش داد به اين سادگيه
..

HOLOOOOOO

عضو جدید
سوال در مورد پرورش کدام طیور؟

سوال در مورد پرورش کدام طیور؟

سلام دوستان من یزد زندگی میکنم یه زمین دارم 1400متر با اب و برق با یه 30میلیون پس انداز حالا میخوام یه کاری با هاش انجام بذم به نظر شما از بین پرنده ها یا حیوونا پرورش کدومش اقتصادی تره ؟یا معایب ومنفعت های هر کدومش چیه ممنون میشم اگه یه جواب مفصل بدین در ضمن من خودم نظرم روی بلدرچینه:smile:

z.mahmood

عضو جدید
سلام
من خودم خيلي زياد نمي دونم
ولي يكي از افرادي كه خودش يه مجتمع پرورش كبك ، بلدرچين و قرقاول داشت مي گفت سود آوري كبك نسبتا بهتره
هرچند دوره ي پرورش كبك از بلدر چين بيش تره چيزي حدود سه برابر

vampi

عضو جدید
سلام و خیلی خسته نباشید

ژورنال دررابطه با پرورش طیور میخواستم که مربوط به سال اخیر باشه یا اگر امکانش بود یه ژورنال ترجمه شده درمورد پرورش طیور با ذکر منبع :redface:

و همچنین اگه زحمتی نی یه سری تعریف های به روز درمورد گاوهای pure bred ,grade و cross bred (گاوهای دورگه و گاوهای اصیل و

grade)میخواستم

که جدیدترین تعریفا ازشون باشه

خیلی مممنونننننننننننننننن میشم
:redface:

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من یزد زندگی میکنم یه زمین دارم 1400متر با اب و برق با یه 30میلیون پس انداز حالا میخوام یه کاری با هاش انجام بذم به نظر شما از بین پرنده ها یا حیوونا پرورش کدومش اقتصادی تره ؟یا معایب ومنفعت های هر کدومش چیه ممنون میشم اگه یه جواب مفصل بدین در ضمن من خودم نظرم روی بلدرچینه:smile:

سلام قبل از هر کاری روی بازاریابیش فکر کن ببین تو استان یزد میزان استقبال از بلدرچین خوبه یا نه؟ این از همه مهمتره
بعد اگر من جای شما باشم حتما میرم مجانی هم شده حتی برای ی دوره میرم تو ی پروش بلدرچین کار می کنم اینجوری تقریبا دستت میاد که چه کارهایی باید انجام بدی