آيا لقب ام المؤمنين ، سزاوار عايشه است ؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Smasher

عضو جدید
بسم الله الرحمان الرحيم
با سلام

از اسم تاپيك مشخصه .
بسم الله

Saeed_askari

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
حتمآ سزاوار بودن که خدا تو قرآن اونا رو مادر مومنان خطاب کردن

سوره الاحزاب
آیه 6

النَّبِيُّ أَوْلَى بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنفُسِهِمْ وَأَزْوَاجُهُ أُمَّهَاتُهُمْ وَأُوْلُو الْأَرْحَامِ بَعْضُهُمْ أَوْلَى بِبَعْضٍ فِي كِتَابِ اللَّهِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُهَاجِرِينَ إِلَّا أَن تَفْعَلُوا إِلَى أَوْلِيَائِكُم مَّعْرُوفًا كَانَ ذَلِكَ فِي الْكِتَابِ مَسْطُورًا ﴿6﴾

پيامبر به مؤمنان از خودشان سزاوارتر [و نزديكتر] است و همسرانش مادران ايشانند و خويشاوندان [طبق] كتاب خدا بعضى [نسبت] به بعضى اولويت دارند [و] بر مؤمنان و مهاجران [مقدمند] مگر آنكه بخواهيد به دوستان [مؤمن] خود [وصيت‏يا] احسانى كنيد و اين در كتاب [خدا] نگاشته شده است
(6)
http://www.parsquran.com/data/show.php?user=far&lang=far&ayat=1&sura=33

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
عایشه از زنان مورد علاقه پیامبر بودن و دلایل زیادی برای اثبات این ادعادر تاریخ و...هست

akbarpour

کاربر فعال
معلومه که شایستگی نداره مگه چی کار کرده ویا اینکه زن پیغمبر بوده مگه دلیل میشه که ام المومنین باشه اون تو نه سالگی با پیامبر ازدواج کرد اونم واسه یکی دو سال . اصلا اون موقع چی می فهمید و یا اینکه تو دو سال بچگی چی از پیغمبر یاد گرفت .
مگه اینکه بعدا باعث اختنلاف زیادی بین مسلمین نشد ....... من که قبولش ندارم

mehrzadmo

عضو جدید
ام المومنين يك لقب ساده است . چيز خاصي تفويذ نشده به دارنده اش . يه مقام نيست يه حكم نيست . حرفي است مستند به همان آيه فوق الذكر . كه من شان نزولش رو به خاطر ندارم يا حتي شايد نشنيده باشم . چيز خاصي نيست كه ما بر عليه اش جبهه بگيريم . الان كه شما اين لقب رو از عايشه اي كه 1400 سال قبل به رحمت خدا رفته بگيريد صدمه اي بهش نمي رسه و اگه هم به اش ببخشين !!! چيزي رو ندادين .
ميشه اينو با القابي كه به شعرا يا حكما داده ميشده بعضا بنا به دليلي يا حتي بي دليل . چيز خاصي نبوده و ارزش دولتي يا حاكميتي هم نداشته ... موضوع مهمي نيست . در كل به نظر من .

mehrzadmo

عضو جدید
عایشه از زنان مورد علاقه پیامبر بودن و دلایل زیادی برای اثبات این ادعادر تاریخ و...هست
کاملا درسته
اصلا ممکنه بگیم مورد علاقه ترین!!
شخصا معتقدم كه از اين ادله استفاده نكنيم و در اين موارد بحث نشه بهتره . اينها كمكي به دين و دنيا ما نمي كنه . فقط داريم در قلمروي شخصي افراد وارد ميشويم ...

مهرزاد ما از اینها به عنوان ادله استفاده نکردیم
قضیه اینه که خیلیا میخوان علاقه ی پیامبر رو به عایشه انکار کنن و بعد راحتتر بکوبنش
ببینین من منظورم این نیست که این اعتقاد منه که اگه بگیم پیامبر دوسش داشت دیگه تمومه و ...
ولی خب من برای همون کسانی که اینگونه عقاید دارن از علاقه ی پیامبر گفتم;)

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
با احترام!
به راستي از طرح اين پرسش‌ها چه سود؟ يعني همه‌ي درد و مشکلات "جهان اسلام" حل شده، رسيديم به اين‌که آيا عايشه سزوار اين لقب بوده يا نه؟
اطمينان داشته‌ باش با طرح دلايل از هردو طرف، هيچ‌کدام در نهايت به اعتقاد مذهبي طرف مقابل نمي‌پيوندن... ملاک‌هاي دو طرف با هم يکي نيست، همين مسائلو پيچيده مي‌کنه...
از طرفي عرض کردم: چه سود؟ اين طرح بحثاي غير ضروري جز سر سفره نشاندن موارد اختلافي بين شيعه و سني هيچ سودي نداره!
من اگه جاي شما بودم، به طرح پرسش‌هايي مي‌پرداختم که پاسخ آن، براي همه‌ي مسلمان‌ها سودمند باشه، و فعلا اختلاف‌ها رو پررنگ نکنه و بهشون دامن نزنه...
:gol:

آخرین ویرایش:

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود

شخصا معتقدم كه از اين ادله استفاده نكنيم و در اين موارد بحث نشه بهتره . اينها كمكي به دين و دنيا ما نمي كنه . فقط داريم در قلمروي شخصي افراد وارد ميشويم
اتفاقا دقیقا هم به روشن شدن این دین و هم به دنیای ما کمک میکنه
قضیه اینه که خیلیا میخوان علاقه ی پیامبر رو به عایشه انکار کنن و بعد راحتتر بکوبنش
درست میفرمایید

در رابطه با پیامبر و همسرانشون اگر کسی مقاله خواست د ر پیغام مطرح کنند تا براشون منبع ارسال کنم دوستان اگر به دنبال حقیقت میگردید با کذب گویان مشورت نکنید اینقدر این پرسش ها بی پاسخ موند که امروز اکثرا هیچ از دین نمیدانیم به عقیده من این پرسش نیکویی بود

آخرین ویرایش:

mehrzadmo

عضو جدید
اتفاقا دقیقا هم به روشن شدن این دین و هم به دنیای ما کمک میکنه
گردآفريد عزيز ضمن محترم شمردن نظر شما ، من هيچ نفهميدم منظورتون از جمله بالا چي بود ؟ كجا كمك مي كنه ؟ مثلا حالا عايشه بشه ام المومنين يا نشه چه تفاوتي تو جهان بيني و دين تو بوجود مي آد ؟

از كافر خدا پرست به شدت ممنونم . به خاطر نظرات بسيار عاليش ...

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
با mehrzad موافقم ..
در ضمن هر چیزی رو که ما راجع به گذشتگان می دونیم با استفاده از منبعیه که موثق ترینش چندین سال (حتی صدها سال) بعد از زمان اونها نوشته شده ...
پس هیچ کس نمی تونه یه منبع معرفی کنه و قسم بخوره که همینه ...
یا کسیو به خاطر اینکه مثلا یکی از اصخحاب پیامبرو قبول نداره متهم به بی دینی کنه
چون نویسنده ی اون منبع حتی تو جمع اونهایی که ازشون نوشته نبوده
و حتی اگه هم اون منبع رو قبول داشته باشیم برداشت من از نوشته های اون هیچ وقت 100% با برداشت شما یا دوست شما و کسای دیگه و .. یکی نیست
پس به نظرم بهتر اینه که اصلا با هم جنگ نکنین;)

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
گردآفريد عزيز ضمن محترم شمردن نظر شما ، من هيچ نفهميدم منظورتون از جمله بالا چي بود ؟ كجا كمك مي كنه ؟ مثلا حالا عايشه بشه ام المومنين يا نشه چه تفاوتي تو جهان بيني و دين تو بوجود مي آد ؟
درود:
بنده وقتی میخوام به ماهیت یک چیزی پی ببرم میرم ریشه ای مطالعه اش میکنم چرا؟چون که روزی به خودم نیام و بگم عمری تو جهالت موندم اسلامی که ما در کتبمون هست یک تفاوت هایی با سندهایی داره که برخی مورخان اون سندهارو قبول دارن تا مثلا یک روایت یا ...مثل تاریخ طبری و...همونطوری که میدونید پیامبر چندین زن داشت و یکیش عایشه بود پدر عایشه با پیامبر دوست بود یعنی از یاران اون به شمار میومد و عایشه رو پیامبر در سن6سالگی خواستگاری و در 9 سالگی به طور تام یک زوج بودند !!!و پیامبر علاقه شدیدی به عایشه داشت حتی برخی مثل جریان صفوان (اسمش فک کنم همین بود)اگر تحقیق کنید متوجه میشید که از همون زمان برخی قصد داشتن بین عایشه و حضرت محمد اختلاف ایجاد کنن اما تا زمانی که حضرت محمد زنده بود تمامی این کارها اشکار میشد و پیامبر دفاع میکرد اما وقتی فوت کرد دیگه زمزمه ها و این شایعات بیشتر و بیشتر شد حالا اینها رو من چه تاثیری داره ؟!
من وقتی میبینم حتی مسلمانان سر این مسایل که مستند هستند اختلاف دارند و فرقه هایی بر سر همین اختلافات بوجود میاد و اکثر مسلمانان فقط ادعا میکنند و حتی به کسانی که در این مرحله صاحب علم هستند و جوابی ازشون میخوام حتی در مورد وجودیت خدا و...پاسخی ندارند و...به همه چیز شک میکنم و میرم دنبالش و میبینم که چرا هیچوقت کسی نمیاد بگه پیامبر که اسطوره ای از نماد یک مرد نیکوسرشت بو د و...با یک دختر کوچک ازدواج میکنه و چرا کسی نمیاد بگه ایران که در اون 3اصل پندار و گفتار و کردار نیک بود و ما حتی در جنگ جوانمردی رو به حد تمام رعایت میکردیم و زنان رو به غارت و غنیمت نمیگرفتیم اما زنان ایرانی در جنگ ها اسیر عرب ها میشدند و حتی خود پیامبر از اونها به عنوان کنیزو غنیمت بهره میبرد که البته همسر ایشون میشدند!!!!!اینها همه رو زندگی من تاثیر داره شما نفوذ دین و تعصبات رو واقعا در زندگی انسان ها نمیبینید؟ و دنیای من دنیایی هست که دین هم درونش جای گرفته و باید تمام ابهاماتش رفع بشه قرن امروز دیگه قرن شمشیر نیست که به زور عقیده ای به کسی تحمیل شه بلکه باید با دلایل منطقی تک تک عباراتی رو که تا الان رواج عقیدتی داره تفتیش و ببینیم چه قدرش درست هست حتی ازدواج پیامبر که الان قسمتی از بحثش اینجاست رو زندگی من تاثیر داره چون حکومت من داره از روی همین قوانین به من حکم میکنه
و...
(و در پایان از کسانی که اظهار کردند عایشه رابطش با پیامبر خوب نبوده و ...برای اثبات صحبتشون باید دلیل بیارن در غیر این صورت بیشتر نمایان میشه که چه کسانی (افراد بی مدرک!!)طرفدار این گونه اکاذیب و شایعات هستند )

Smasher

عضو جدید
بسم الله الرحمان الرحيم
با سلام

بنابراين كسى كه به اين درجه رسيده كه در قرآن ذكر شده بايد خيلى بالاتر از اين ها باشه كه فتواى رضاء الكبير رو بده
درسته ؟
فتوا رو بيان كنم ؟

mehrzadmo

عضو جدید
من وقتی میبینم حتی مسلمانان سر این مسایل که مستند هستند اختلاف دارند و فرقه هایی بر سر همین اختلافات بوجود میاد و اکثر مسلمانان فقط ادعا میکنند و حتی به کسانی که در این مرحله صاحب علم هستند و جوابی ازشون میخوام حتی در مورد وجودیت خدا و...پاسخی ندارند و...
حافظ مي گه :
جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه چو نديدند حقيقت ره افسانه زدند
نگاه كنيد شما داريد دنباله يك مساله خانوادگي رو گره مي زنيد به مسائلي خاص . كه كمتر ربط داره به اون . اگر كسي "طبق سند" هم اين كار رو كرده باشه امروز طبق نظر و روش و سنت ما مذمومه . شايد در دين ما اشتباهاتي موجود باشه . شكي نيست ! چرا كه همه چيز وحي منزل نبوده . وظيفه ماست كه بر طبق زمان و پيشرفت هاي انساني اون اشتباهات رو حذف و تصحيح كنيم .
بگه پیامبر که اسطوره ای از نماد یک مرد نیکوسرشت بو د و...با یک دختر کوچک ازدواج میکنه
اما زنان ایرانی در جنگ ها اسیر عرب ها میشدند و حتی خود پیامبر از اونها به عنوان کنیزو غنیمت بهره میبرد که البته همسر ایشون میشدند!!!!!
نگاه كنيد شما داريد مثال حرفهاي منو مي گيد . اشتباهاتي بوده پس . نه تنها اين دو مثال . بلكه هزاران مثال ديگه كه تو و من و ديگر دوستان مي تونند ذكر كنند خيلي هم مستدل . مهم اينه كه ما امروز اين اشتباهات رو به وحي نچسپونيم و دور پيامبر هاله تقدس نپيچيم و اونو توجيه نكنيم . و قبول كن يم كه پيامبر هم بنا به مقتضيات زمان و مكانيشون گه گاه خواه و ناخواه اشتباهاتي داشتند .
بنابراين كسى كه به اين درجه رسيده كه در قرآن ذكر شده بايد خيلى بالاتر از اين ها باشه كه فتواى رضاء الكبير رو بده
درسته ؟
فتوا رو بيان كنم ؟
دوست من ، من بين علماي مرد كمتر كساني رو مي شناسم كه فتوا رو حق داشته باشند صادر كنند ! يعني از هر چند صد و گاه هزار مورد يك نفر !
و عالم زن متاسفانه حتي يكي "حتي براي مثال" هم نمي شناسم . چه برسد به آنكه كسي فتوا صادر كند ! زن پيامبر هم فقط بخاطر انتساب به ايشان حق چينين كاري رو فكر نمي كنم داشته باشد ./ اصلا در عربستان آن تاريخ كه هيچ در عربستان امروز هم زني جرات چنين كاري را ندارد . چه از خاندان پيامبر و چه كسي ديگر ...
فتوا را بيان كنيد . من به شخصه نشنيدم . برام جالبه ...

shabnam777

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسم الله الرحمان الرحيم
با سلام

درسته ؟
فتوا رو بيان كنم ؟[/quoا
اگه لطف کنید و بیان کنید ممنون می شم

Zargham

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت تمامی دوستان
من فکر میکنم که همین افکار غلط و مهجوری که توی ذهن ما جا دادن باعث تمامی مشکلات و عقب ماندگی های ماست!
همونجوری که همه می دونید الان ایران شده کاسه داغ تر از آش ویکی از ملتهای ابداع کننده وتولید کننده دین و فرغه های جدید....!؟
به نظر من این موارد آنقدر پیش پا افتاده اند که اصلا ارزش فکر کردن ندارند ...چون به نتیجه ای نمی رسد
اگر بخواهیم تو زندگی پیامبر ریز بشیم خیلی سوالات برامون پیش میاد که شاید هیچ وقت نتونیم براش
جوابی بگیریم و مسلما نتایج متناقضی نصیبمون میشه....
پس بهتره که به جای فکر کردن به اینکه به کی میگن مادر مومنینه و به کی میگن پدر مومنین ....کمی به خودمون زحمت بدیم و در جهت علم وتکنولوژی فکر وتلاش کنیم که حداقل از این ملت به قول ماها کافر (غربی ها) فاصله مون را کمتر کنیم ....
موفق باشید

hazhar29

اخراجی موقت
سلام
حتمآ سزاوار بودن که خدا تو قرآن اونا رو مادر مومنان خطاب کردن

سوره الاحزاب
آیه 6

النَّبِيُّ أَوْلَى بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنفُسِهِمْ وَأَزْوَاجُهُ أُمَّهَاتُهُمْ وَأُوْلُو الْأَرْحَامِ بَعْضُهُمْ أَوْلَى بِبَعْضٍ فِي كِتَابِ اللَّهِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُهَاجِرِينَ إِلَّا أَن تَفْعَلُوا إِلَى أَوْلِيَائِكُم مَّعْرُوفًا كَانَ ذَلِكَ فِي الْكِتَابِ مَسْطُورًا ﴿6﴾

پيامبر به مؤمنان از خودشان سزاوارتر [و نزديكتر] است و همسرانش مادران ايشانند و خويشاوندان [طبق] كتاب خدا بعضى [نسبت] به بعضى اولويت دارند [و] بر مؤمنان و مهاجران [مقدمند] مگر آنكه بخواهيد به دوستان [مؤمن] خود [وصيت‏يا] احسانى كنيد و اين در كتاب [خدا] نگاشته شده است
(6)
http://www.parsquran.com/data/show.php?user=far&lang=far&ayat=1&sura=33http://www.parsquran.com/data/show.php?user=far&lang=far&ayat=1&sura=33

..................

mehdix622

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره مورد علاقه ترین زن پیغمبر بوده فقط نمیدونم چرا پیغمبر بعد از رحلت حضرت خدیجه تا آخر عمرش به یاد ان حضرت که می افتاد حتی در میان زنان دیگر برای حضرت خدیجه گریه میکردند . راستی این خانم عایشه چرا این قدر به پیغمبر دروغ بسته آخه مگه میشه پیغمبر تو کوچه بول کنه آخه ؟؟؟؟؟ تازه 9 ماه زن ایشون بوده

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسم الله الرحمان الرحيم
با سلام

از اسم تاپيك مشخصه .
بسم الله

عایشه ام المومنین است!

تمام مادران دنیا خوبند؟مادر خطاکار نداریم؟؟؟؟؟

عایشه هر کاری کرده باشد احترامش برای تمام مسلمانان واجب است!

گاهی اوقات ما از اولیای خود سبقت میگیریم!

مولا علی پس از جنگ جمل عایشه را با احترام فرستاد و تحت حفاظت شدید!

با اینکار مولا علی به تمام شیعیان خود فهماند با وجود خروج با شمشیر عایشه باز هم کسی حق بی احترامی به او را ندارد!

پس بحثی نیست!

ام المومنین است و ما کسی نیستیم که بخواهیم درباره تشخیص این مسائل نظر بدیم!

چیزی که در قران اومده!

در قران و سوره احزاب نصیحتهایی به زنان پیامبر شده اما حرفی گفته نشده که اگر دیدید لیاقت ندارند ام المومنین نیستند!

mehdix622

عضو جدید
کاربر ممتاز
عایشه ام المومنین است!

تمام مادران دنیا خوبند؟مادر خطاکار نداریم؟؟؟؟؟

عایشه هر کاری کرده باشد احترامش برای تمام مسلمانان واجب است!

گاهی اوقات ما از اولیای خود سبقت میگیریم!

مولا علی پس از جنگ جمل عایشه را با احترام فرستاد و تحت حفاظت شدید!

با اینکار مولا علی به تمام شیعیان خود فهماند با وجود خروج با شمشیر عایشه باز هم کسی حق بی احترامی به او را ندارد!

پس بحثی نیست!

ام المومنین است و ما کسی نیستیم که بخواهیم درباره تشخیص این مسائل نظر بدیم!

چیزی که در قران اومده!

در قران و سوره احزاب نصیحتهایی به زنان پیامبر شده اما حرفی گفته نشده که اگر دیدید لیاقت ندارند ام المومنین نیستند!
برادر من خیلی چیزها در قران آمده من جمله لعنت خدا بر آزار دهندگان پیامبر و اولاد او اووووووووووووووووووووو چه برسه با جنگ کنندگان با آنان

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
برادر من خیلی چیزها در قران آمده من جمله لعنت خدا بر آزار دهندگان پیامبر و اولاد او اووووووووووووووووووووو چه برسه با جنگ کنندگان با آنان

همون کار علی (ع) برای ما بس است عزیز!

اگر شیعه علی هستید باید پیرو او باشید!

اگر نیستید پس غصه و سنگ علی را به سینه نزنید!

در هر دوصورت وظیفه احترام به عایشه و تمام زنان پیامبر است!

حساب انها با خداست و بس!

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهتره جایگاه خودمون رو بدونیم!

ما بنده خدایین!نه خدا!

rel!ance

کاربر فعال
چه سوال عجیبی؟
یعنی دارین حکم صریح قران را زیر سوال می برین ؟
خدا گفته همسران پیامبر ام المومنین هستن و هیچ جا نگفته عایشه با همسران دیگه پیامبر فرق داره
لطفا در دین خدا بدعت ایجاد نکنین.
مرسی

rel!ance

کاربر فعال
یه چیز دیگه:
یه جا خوندم مقام معظم رهبری فرمودند: توهین به عایشه حرام است.

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه چیز دیگه:
یه جا خوندم مقام معظم رهبری فرمودند: توهین به عایشه حرام است.
دوست عزیزآخرین مطلب قبل ازشمامربوط سال 2010توجه نکردین ها!
ولی خب درکل توهین کاردرستی نیست .حتی عایشه.
حضرت علی(ع)بعدارجنگ جمل عایشه روبه احترام پیامبرمجازات نکردند.

rel!ance

کاربر فعال
دوست عزیزآخرین مطلب قبل ازشمامربوط سال 2010توجه نکردین ها!
حق با شماست نگاه به تاریخ نکرده بودم !
منظورتون اینه که در این سه سال این سوال موضوعیت خودشو از دست داده؟؟
ولی من تو سایتهای دیگه هم دیدم که به همین تازگی ها یعنی همین امسال هم برخلاف سخن رهبری به عایشه توهین می کنن!
و باعث تفرقه و دشمنی بین سنی و شیعه می شن که هدف وهابیها و مسیحیها و ... است.

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسم الله الرحمان الرحيم
با سلام

درسته ؟
فتوا رو بيان كنم ؟

بدان که خداوند کسانی را که تفرقه می کنند دوست نخواهد داشت.

وضعیت
موضوع بسته شده است.