شعر تاسف بارآیت الله صافی ضد کوروش کبیر و اسفندیار!!

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
دقیقا می دونم بابک خرمدین کی بوده ، یکی از شیر مردانی بوده که در مقابل اعراب وخلیفه عباسی جنگیده و افتخارات زیادی برای ایرانیان در گذشته آورده‌است...ولی چه ربطی به افتخارات یا دشمنی با کوروش داره...؟؟؟؟؟

کی چنین کاری کرده؟؟؟؟؟؟شما دارین به کوروش حمله می کنید...
همین امضای شما یه دشمنی آشکار با منه

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
لطفا برای حرفتون سند ارائه بدهید . کی از اول این تاپیک به بابک توهین کرد ؟؟؟؟ تو کدوم پست ؟؟؟؟ این که در دنیای واقعی توهین شده به این تاپیک ربطی نداره . شما حق ندارید بخاطر توهین دیگران به خودتون اجازه بدهید به تاریخ یک ملت توهین کنید . اگر کسی به بابک توهین کرده برو یقه همون ادم رو بگیر نه اینکه زور و مردونگی تو به یک اد م دیگه نشون بدی که نمی تونه از خودش دفاع کنه . چرا شما به خودتون ا جازه می د هید انتقام تون رو از کوروش بگیرید
اون آدم ها همونایی هستند که شما به خاطرشون راهپیمایی و تظاهرات میکنید
اگه حمایت شما از اون آدما نبود هرگز دست به همچین کاری نمیکردن

Ali Talash

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ولی شما فراموش کردی ما ایرانی هستیم
الان مشکل چیزه دیگه ایه کوروش و بابک تو یه جبهه هستن... هر دو برای ایران تلاش کردن و هر دو در راه ایران مردن....

اره ما هممون ایرانی هستیم... کوروش و بابک و سیاوش و ارش و کاوه و.......... نداره همشون ایرانی بودن...

ZEUS83

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون آدم ها همونایی هستند که شما به خاطرشون راهپیمایی و تظاهرات میکنید
اگه حمایت شما از اون آدما نبود هرگز دست به همچین کاری نمیکردن

بهتره رعایت کنید . برام خیلی جالبه چقدر زود نظرات سیاسیت عوض میشه . من دیگه به این بحث ادامه نمیدم ولی اجازه هم نمیدم به همین راحتی به یک شخصیت تاریخی توهین بشه . شما از حد گذروندید توهین کردن به تاریخ یک کشورو

rahim.k

عضو جدید
حتی سلمان فارسی هم به ایرانی بودن خودش افتخار می کرد. نام کوروش تو قرآن اومده...و پیامبر فرمود :اگر دانش در ثریا باشه مردمانی از سرزمین پارس به آن دست می یابن...حالا خودمون افتخار نکنیم!! ...عجبا

دور از تو اندیشه بدان / پاینده مانی و جاودان
اسم کوروش تو کدوم ایه قرآن اومده

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسم کوروش تو کدوم ایه قرآن اومده
ذوالقرنین در قران کیست؟

در سوره کهف آیات ۸۳ تا ۹۸ به نام و بعضی اعمال ذوالقرنین و ویژگیهای شخصیت وی اشاره شده است .

اما مفسران عصر جدید از جمله ؛ مولانا ابوالکلام محیی الدین احمد آزاد ( ۱۹۵۸-۱۸۸۸) وزیر فرهنگ سابق کشور هند - گویا به اقتباس از سر سید احمدخان مصلح معروف به مسلمان هندی مفسر معروف قرآن ) در تفسیر معروفش به اردو بنام « ترجمان قرآن » ( که استاد باستانی پاریزی رساله او را با شرح و بسط لازم به فارسی ترجمه کرده : « ذوالقرنین یا کوروش کبیر» ) و مفسر بزرگ حضرت علامه طباطبائی صاحب المیزان و آیت الله مکارم شیرازی صاحب تفسیر نمونه ، و بعضی از قرآن پژوهان از جمله شادروان خزائمی صاحب « اعلام القرآن » و زبانشناس بزرگ معاصر آقای دکتر فریدون بدره ای در کتاب « کوروش کبیر در قرآن مجید و عهد عتیق » اظهار عقیده کرده اند که ذوالقرنین همان کوروش هخامنشی است.

Rohallah.7

عضو جدید
ذوالقرنین در قران کیست؟

در سوره کهف آیات ۸۳ تا ۹۸ به نام و بعضی اعمال ذوالقرنین و ویژگیهای شخصیت وی اشاره شده است .

اما مفسران عصر جدید از جمله ؛ مولانا ابوالکلام محیی الدین احمد آزاد ( ۱۹۵۸-۱۸۸۸) وزیر فرهنگ سابق کشور هند - گویا به اقتباس از سر سید احمدخان مصلح معروف به مسلمان هندی مفسر معروف قرآن ) در تفسیر معروفش به اردو بنام « ترجمان قرآن » ( که استاد باستانی پاریزی رساله او را با شرح و بسط لازم به فارسی ترجمه کرده : « ذوالقرنین یا کوروش کبیر» ) و مفسر بزرگ حضرت علامه طباطبائی صاحب المیزان و آیت الله مکارم شیرازی صاحب تفسیر نمونه ، و بعضی از قرآن پژوهان از جمله شادروان خزائمی صاحب « اعلام القرآن » و زبانشناس بزرگ معاصر آقای دکتر فریدون بدره ای در کتاب « کوروش کبیر در قرآن مجید و عهد عتیق » اظهار عقیده کرده اند که ذوالقرنین همان کوروش هخامنشی است.

ممنون داداش گل

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
لزومی ندارد برای طرفداری از یک شخصیت بقیه را تخریب کنیم.
ما ایرانیا نه دوستیمون واقعا دوستیه نه دشمنیمون.
یک روز یکی رو تقدیس میکنیم دوره اش که گذشت بهش میتازیم.
نوبریم به خدا

نمیدونم کی میخواهیم درست بشیم.

mj3169

عضو جدید
چرا همیشه سعی شده گفته بشه که اگه کسی طرفدار اندیشه های کوروش باشه، با خدا و پیامبر ضدیت داره، درسته که کوروش مسلمون نبود (که خب معلومه! هنوز اسلام نبوده) اما من چیزایی رو که راجع بهش شنیدم نشون میده که یه انسان آزاده بوده، که اگه بعد از اسلام بود، مسلما با این فکر روشنی که داشته اونم یه مسلمون می بود. البته این فقط یه نظر شخصیه که خواستم بیان کنم.

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبه دقیق شعری بررس بشه وبعد نظر داده بشه بدون تعصب

فکرنمی کنم در شعر آیت الله صافی منظور این باشه که کورش خوبه یا بد(چرا که آیت الله ایقدر قطعا مطالع قرانی و جلسات تفسیر داشتن که بدونند در تفسر ذوالقرنین بودن کورش بحثه)
1-بلکه منظورش شاید این باشه که اون دوران چه خوب چه بد گذشت ارزشهای الان چیه؟
الان باید به چی افتخار کرد

(ولی بهراستی الان کجاییم وچه میکنیم
واقعا هم به نظرم همینه
به نظر تون الان ما بافرهنگترین مردم دنیایم
دید دنیا رومون چیه)

2-و این جاهلیتی که در شعرگفته شده به دوران رستم (توجه شود که گفته دوران رستم نه خود رستم که دوباره دوستان.........)و...بر میگرده
مرده است دور رستم و سیروس و کیقباد

ما را به جاهلیت آن دوره کار نیست

3-و اصلا منظور اینه که ما چون محمد را داریم نیازی به .....ندارم
به قول مولانا
چون که صد امد نود هم پیش ماست

این همه مضامین زیبا در ابیات پایانی هم بماند

آخرین ویرایش:

daryanian

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب استادمان مک 1386بسیار کامل است و مشکل من این است که ظاهر را میبینم، این شعر آیت ا... چند معنی دارد،
چرا نیمه خالی لیوان را میبینیم: اینجا را بخوانید
اسلام، اعتقاد و نظام و هویت است

هر کس نداشت در دو جهان رستگار نیست

اندر دژ ولایت و حصن امامتیم

مانند این حصار به گیتی حصار نیست

ما امت عدالت و صلح و اخوتیم

در ما نفاق و شیطنتِ دیو سار نیست

از جاهلیت مجوس نگیریم رسم و راه

ما را به جز ولایت مهدی (ع) شعار نیست

اعلام «ان اکرمکم» باشد این پیام

در کیش ما به رنگ و نژاد اعتبار نیست

گر مدعی تلاش به توهین ما کند

با او بگو که از تو جز این انتظار نیست

این شعر هم تاسف بار نیست، آیا وصیت نامه داریوش را نخواندید؟ یا در قرآن ذوالقرنین را نشنیده اید؟
داونلود وصین داریوش کبیر:
مشاهده پیوست Vasiat Daryoush_(www.4DOWNLOADS.ir).pdf
منظور آیت ا... به این معنی است به نظر من که خرافات را ول کنیم دیگر بس است که بگوییم رستم چگونه از هفت خوان گذشت یا کوروش چگونه مملکت را اداره کرد، الان ما ببخشید من باید بدانم که مولایم کجاست و هزار تا از این سوالات؟ آیا کوروش هدفش اعتقاد و هویت نبود؟ آیا رستم با دیو سار مبارزه نکرد؟ خواهش میکنم کورکورانه تاپیک نزنیم و فکر کنیم، عقل من در چشمانم است هر چه را که ببینم باور می کنم،
قرآن چقدر افلا تفکرون دارد؟ من قرآن می خوانم که ببینم خدا در 600 صفحه چگونه زندگانی گذشته و جاهلیت مردم و زندگانی آینده را بیان کرده؟ و چرا اینقدر به آیا تفکر میکنید اشاره کرده؟ عزیزان به فکر مولایمان باشیم به فکر این نباشیم که کوروش چکار کرد؟ الان اگر کوروش بیاید چکار میکند؟ مطیع صاحب الزمان خود باید شد تا درک و فهم شاید پدیدار شود، والسلام علیکم و رحمة ا... و برکاته

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبه دقیق شعری بررس بشه وبعد نظر داده بشه

فکرنمی کنم در شعر آیت الله صافی منظور این باشه که کورش خوبه یا بد
1-بلکه منظورش شاید این باشه که اون دوران چه خوب چه بد گذشت ارزشهای الان چیه؟
الان باید به چی افتخار کرد

(ولی بهراستی الان کجاییم وچه میکنیم
واقعا هم به نظرم همینه
به نظر تون الان ما بافرهنگترین مردم دنیایم
دید دنیا رومون چیه)

2-و این جاهلیتی که در شعرگفته شده به دوران رستم و...بر میگرده
مرده است دور رستم و سیروس و کیقباد

ما را به جاهلیت آن دوره کار نیست

3-و اصلا منظور اینه که ما چون محمد را داریم نیازی به .....ندارم
به قول مولانا
چون که صد امد نود هم پیش ماست

هیچ کدوم دلیل به بی احترامی به گذشته وافتخارات ما نمیشه....ایران ستیزی تو اشعار ایشون موج می زنه...ما نه در زمان کوروش نه شاهنامه فردوسی با همه اسطوره هاش...جاهلیت نداشتیم...مثلا تو قرآن که اگر حضرت محمد صحبت شده ، دیگه نباید از حضرت ابراهیم حرفی بیاد...!!

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب استادمان مک 1386بسیار کامل است و مشکل من این است که ظاهر را میبینم، این شعر آیت ا... چند معنی دارد،
چرا نیمه خالی لیوان را میبینیم: اینجا را بخوانید
اسلام، اعتقاد و نظام و هویت است

هر کس نداشت در دو جهان رستگار نیست

اندر دژ ولایت و حصن امامتیم

مانند این حصار به گیتی حصار نیست

ما امت عدالت و صلح و اخوتیم

در ما نفاق و شیطنتِ دیو سار نیست

از جاهلیت مجوس نگیریم رسم و راه

ما را به جز ولایت مهدی (ع) شعار نیست

اعلام «ان اکرمکم» باشد این پیام

در کیش ما به رنگ و نژاد اعتبار نیست

گر مدعی تلاش به توهین ما کند

با او بگو که از تو جز این انتظار نیست

این شعر هم تاسف بار نیست، آیا وصیت نامه داریوش را نخواندید؟ یا در قرآن ذوالقرنین را نشنیده اید؟
داونلود وصین داریوش کبیر:
مشاهده پیوست 50871
منظور آیت ا... به این معنی است به نظر من که خرافات را ول کنیم دیگر بس است که بگوییم رستم چگونه از هفت خوان گذشت یا کوروش چگونه مملکت را اداره کرد، الان ما ببخشید من باید بدانم که مولایم کجاست و هزار تا از این سوالات؟ آیا کوروش هدفش اعتقاد و هویت نبود؟ آیا رستم با دیو سار مبارزه نکرد؟ خواهش میکنم کورکورانه تاپیک نزنیم و فکر کنیم، عقل من در چشمانم است هر چه را که ببینم باور می کنم،
قرآن چقدر افلا تفکرون دارد؟ من قرآن می خوانم که ببینم خدا در 600 صفحه چگونه زندگانی گذشته و جاهلیت مردم و زندگانی آینده را بیان کرده؟ و چرا اینقدر به آیا تفکر میکنید اشاره کرده؟ عزیزان به فکر مولایمان باشیم به فکر این نباشیم که کوروش چکار کرد؟ الان اگر کوروش بیاید چکار میکند؟ مطیع صاحب الزمان خود باید شد تا درک و فهم شاید پدیدار شود، والسلام علیکم و رحمة ا... و برکاته

دقیقا قرآن می خوانیم تا از زندگی گذشتگان درس بگیریم...قرآن مملو از این سرگذشت هاست....

daryanian

عضو جدید
کاربر ممتاز
هیچ کدوم دلیل به بی احترامی به گذشته وافتخارات ما نمیشه....ایران ستیزی تو اشعار ایشون موج می زنه...ما نه در زمان کوروش نه شاهنامه فردوسی با همه اسطوره هاش...جاهلیت نداشتیم...مثلا تو قرآن که اگر حضرت محمد صحبت شده ، دیگه نباید از حضرت ابراهیم حرفی بیاد...!!
عزیز خواهش میکنم بحث و عوض نکنیم؟ جاهلیت به کل دوران بر میگردد، منظور جاهلیت ایران نیست جاهلیت زمانه است که الان من جاهل هستم که 22 سالمه و امام زمان خودم یعنی بالاترین انسان در کره زمین و نماینده خدا رو ندیدم بدون شوخی اگر جاهل نبودم باید میدیدم

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیز خواهش میکنم بحث و عوض نکنیم؟ جاهلیت به کل دوران بر میگردد، منظور جاهلیت ایران نیست جاهلیت زمانه است که الان من جاهل هستم که 22 سالمه و امام زمان خودم یعنی بالاترین انسان در کره زمین و نماینده خدا رو ندیدم بدون شوخی اگر جاهل نبودم باید میدیدم
دوران جاهلیت منظورم بود که دوران قبل از ظهور اسلام در عربستان بوده...بعد ایشون در شعرشون فقط توهین کردند...چرا برای تائید موضوعی باید موضوع دیگر رو زیر سوال برد.؟؟؟؟

matin sarmast

عضو جدید
کسروی: آنان که تاریخ و فرهنگ خود را از دست داده اند ، مردم بد بختی هستند ، بد بخت تر از آن ها کسانی هستند که در باز یافتن تاریخ و فرهنگ از دست رفته خود تلاش نمی کنند ، اما بد بخت ترین مردم کسانی هستند که تاریخ و فرهنگ خود را به ریش خند میگیرند

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوران جاهلیت منظورم بود که دوران قبل از ظهور اسلام در عربستان بوده...بعد ایشون در شعرشون فقط توهین کردند...چرا برای تائید موضوعی باید موضوع دیگر رو زیر سوال برد.؟؟؟؟

بیاید دقیق بحث کنیم
شما توهین در کدوم بیت می بینید

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کسروی: آنان که تاریخ و فرهنگ خود را از دست داده اند ، مردم بد بختی هستند ، بد بخت تر از آن ها کسانی هستند که در باز یافتن تاریخ و فرهنگ از دست رفته خود تلاش نمی کنند ، اما بد بخت ترین مردم کسانی هستند که تاریخ و فرهنگ خود را به ریش خند میگیرند
این بهترین اختتامیه برای این تاپیک میتونه باشه به نظرم مرسییی

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

زمان هخامنشیان زمانی که ایران با شکوه ترین کشور در زیر آفتاب بود زمانی که پارسه غنی ترین شهر زیر خورشید بود زمانی بسیار زیبا بود
وای که پارسه (تخت جمشید ) چه شکوهی داشت
وای نمیدانم سران کشورهای تحت حمایت ایران وقتی از دور شکوه پارسه را میدیدند وقتی چشمانشان به دروازه ملل می افتد چه حالی میشدند و چه غوغایی در دلشان پرپا میشد
اما حالا چه
نمیدانم اگر این تاریخ را پدران مان برای ما نمی افریدند چه داشتیم که به ان ببالیم

در چین و ختن ولوله از هیبت ما بود .................. در مصر و عدن غلغله از شوکت ما بود

در اندلس و روم عیان قدرت ما بود .................. غرناطه و اشبیلیه در طاعت ما بود

صقلیّه نهان در کنف رایت ما بود .................. فرمان همایون قضا آیت ما بود

جاری به زمین و فلک و ثابت وسیار

خاک عرب از مشرق اقصی گذراندیم .................. وز ناحیه غرب به افریقیه راندیم

دریای شمالی را بر شرق نشاندیم .................. وز بحر جنوبی به فلک گرد فشاندیم

هند از کف هندو،ختن از ترک ستاندیم .................. ماییم که از خاک بر افلاک رساندیم

نام هنر و رسم کرم را به سزاوار

امروز گرفتار غم و محنت و رنجیم .................. در داو، فره باخته اندر شش و پنجیم

با ناله و افسوس در این دیر سپنجیم .................. چونزلف عروسان همه در چین و شکنجیم

هم سوخته کاشانه و هم باخته گنجیم .................. ماییم که در سوگ و طرب قافیه سنجیم

آلوده به خون دل و چاک از ستم خار

مرغان بساتین را منقار بریدند .................. اوراق ریاحین را طومار دریدند

گاوان شکمخواره به گلزار چریدند .................. گرگان ز پی یوسف بسیار دویدند

تا عاقبت او را سوی بازار کشیدند .................. یاران بفروختندش و اغیار خریدند

آوخ ز فروشنده دریغا ز خریدار

افسوس که این مزرعه را آب گرفته .................. دهقان مصیبت زده را خواب گرفته

خون دل ما رنگ می ناب گرفته .................. وز سوزش تب پیکرمان تاب گرفته

رخسار هنر گونه مهتاب گرفته .................. چشمان خرد پرده ز خوناب گرفته

ثروت شده بی مایه و صحت شده بیمار

ابری شده بالا و گرفته است فضا را .................. وز دود و شرر تیره نموده است هوا را

آتش زده سکان زمین را و سما را .................. سوزانده به چرخ اختر و در خاک گیا را

ای واسطه رحمت حق بهر خدا را .................. زین خاک بگردان ره طوفان بلا را

Sarp

مدیر بازنشسته
حتی سلمان فارسی هم به ایرانی بودن خودش افتخار می کرد. نام کوروش تو قرآن اومده...و پیامبر فرمود :اگر دانش در ثریا باشه مردمانی از سرزمین پارس به آن دست می یابن...حالا خودمون افتخار نکنیم!! ...عجبا

دور از تو اندیشه بدان / پاینده مانی و جاودان
میشه لطف کنید واسه این دو ادعا یه مدرکی ارائه بدین ؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.