تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

navidkhob

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام

من گرایشم الکترونیکه و 2 ترم رو گذروندم

می خواستم بدونم با توجه به این که هنوز درس مدار رو نخوندم یاد گیری MATLAB رو شروع کنم ( یعنی برم کلاس و یاد بگیرم ) ؟
و زبان برنامه نویسی ++C رو تو دانشگاه گذروندم اما چیزه زیادی یاد نگرفتم می خواستم بدونم یادگیری برنامه نویسی پیش از یاد گیری نرم افزار های تخصصی لازمه برام؟؟

ممنونم

سلام دوست عزیز.
شما نیاز خیلی شدیدی نداری که حتما مدار بلد باشی و بعد نرم افزار MATLAB یاد بگیری.
چون اساسا همونطور که از اسمش معلوم هست یه ماتریس لابراتوری (آزمایشگاه ماتریس) و اساسا بر پایه ریاضیات بنا شده.
نتیجه : نمیشه گفت واسه مهندس برق این دو چیز جدا هست اما نه از هم جدا هستن و نه اگر جدا باشند جالب هست.
اما واسه برنامه نویسی باید بگم واسه بعضی مباحث مثل برنامه ریزی میکرو به شدت نیاز هست.حالا C یا C++ فقط کامپایلرش فرق می کنه.
اما به نظر من کسایی که C بلدن میشه در MATLAB حسش کرد.
نتیجه :
شما واسه شروع کردن آموزش نرم افزار های شماتیک و شبیه سازی هیچ ممنوعیتی نداری و خوب که شروع کنی.
نرم افزار های کامپایلر میکرو هم می تونی راحت شروع کنی چون اگه برنامه نویسی یادت هم رفته باشه اما باز RECOVERY میشی.
و در کل برای کار کردن نرم افزار های تخصصی از بابت شبیه سازی مدارات آنالوگ و دیجیتال نیازی به برنامه نویسی نداری.
اما دوست عزیز شما که برنامه نویسی خوندی یه کوچولو تو محیط های ویژوال کار کنی و به حالت اول برگرد.چون واسه ما برقی ها خیلی خوب که بلد باشیم.
امیدوارم جوابتو داده باشم.

T_BAG

عضو جدید
سلام دوستان خوبم.

عید به همتون مبارک باشه. حتی اون هایی که اعتقادی به روزه گرفتن ندارند.

من به شدت احتیاج به یک مدار اینورتر مبدل جریان دی سی به ای سی هستم.

ترجیحا مدارش جمع و جور باشه.

خواهش میکنم اگه کسی نقشه ای چیزی داره یا میتونه راهنمایی کنه دریغ نکنه.

imannasa2000

عضو جدید
کاربر ممتاز
من زبانم یکم ضعیفه (البته خیلی بیشتر از یکم
) برای همین قصد دارم یکم زبان بخونم، خوب!!
گفتم بروم یکم مقالات یا کتاب های انگلیسی که ترجمه شده را بخوانم تا راه بیافتم
حالا شما ایا مطلب (مقاله یا کتاب یا .....)انگلیسی همراه با ترجمه دارید
البته اگر برای رشته برق (گرایش الکترونیک )باشه خیلی خوبه!!!!!!!!!!
یا اصلا در مورد میکرو arm باشه که عالیه!

لطفا" اگر می توانین کمکم کنین ممنون

araz_heidari

عضو جدید
کاربر ممتاز

فرمایش دیگه ای ندارید عزیز:gol:

setare soheyl

عضو جدید
سلام1- کسی میدونه واسه ساختن یک ذخیره کننده برق ACچه وسایل و چه دستور ساختی باید به کار برد؟ 2-سیم هدفون با بقی سیم ها فرق میکنه؟واسه ساختن هدفون چیا میخوایم و چه جوری؟

invincible

عضو جدید
سنسور تشخیص رنگ

سنسور تشخیص رنگ

سلام دوستان :redface:
کسی با سنسورهای تشخیص رنگ کار کرده؟
شماتیک این برد رو میخوام.
یا حالا هرجور شماتیک دیگه واسه راه اندازی اینجور سنسورها
ممنون ;)

• Like
واکنش ها: sh85

invincible

عضو جدید
سلام دوستان خوبم.

عید به همتون مبارک باشه. حتی اون هایی که اعتقادی به روزه گرفتن ندارند.

من به شدت احتیاج به یک مدار اینورتر مبدل جریان دی سی به ای سی هستم.

ترجیحا مدارش جمع و جور باشه.

خواهش میکنم اگه کسی نقشه ای چیزی داره یا میتونه راهنمایی کنه دریغ نکنه.
سلام دوست عزیز

امیدوارم به دردتون بخوره ;)

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان :redface:
کسی با سنسورهای تشخیص رنگ کار کرده؟
شماتیک این برد رو میخوام.
یا حالا هرجور شماتیک دیگه واسه راه اندازی اینجور سنسورها
ممنون ;)
سلام
ببینید اینا به دردتون می خوره

http://www.philohome.com/sensors/colorsensor.htm

http://www.electronic-circuits-diagrams.com/sensorsimages/sensorsckt3.shtml

http://www.emxinc.com/colormax.html#colormaxdata

در سایت آل دیتا شیت قسمت سنسور ها را هم یک نگاهی بندازید
موفق باشید :gol:

navidkhob

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام1- کسی میدونه واسه ساختن یک ذخیره کننده برق ACچه وسایل و چه دستور ساختی باید به کار برد؟ 2-سیم هدفون با بقی سیم ها فرق میکنه؟واسه ساختن هدفون چیا میخوایم و چه جوری؟
سلام دوست عزیز در این رابطه ups ها هستند که کاربرد فراوانی دارند.
واست یه مقاله راجع به اونها می زارم تا استفاده کنی.
منبعش www.avr.ir
در این مقاله :ضرورت و کاربرد منابع تغذیه‏ی بدون وقفه (UPS) بحث شده است. انواع UPS و نحوه‏ی عملکرد آن‏ها معرفی شده و از نقطه نظر کاربرد با یکدیگر مقایسه شده اند.

لینک دانلود

mani_iqboy

عضو جدید
با عرض سلام
لپتاپ و دسکتاپ من ورودی کابل پارالل پورت رو ندارن و فقط یو اس بی دارند. من به تازگی کابلی خریداری کرده ام که یک سرش یو اس بی و سره دیگرش پارالل پرت هست. متاسفانه کار با این کابل رو به درستی نمیدانم. میخواهم از طریقه ++vc به پین های این کابل دسترسی پیدا کنم که بتوانم انها را کنترل کنم. ایا من نیازمند به نرم افزاره جانبی هستم و یا لایبرری خاصی را نیازمندم؟ وقتی کابل به کامپوتر وصل میشود IEEE1284 که نشانه ی LPT هست رو نشان میدهد.
ممنون میشم اگر دوستان بتوانند من را راهنمایی کنند.:gol:

o.behnam.o

عضو جدید
با عرض سلام
لپتاپ و دسکتاپ من ورودی کابل پارالل پورت رو ندارن و فقط یو اس بی دارند. من به تازگی کابلی خریداری کرده ام که یک سرش یو اس بی و سره دیگرش پارالل پرت هست. متاسفانه کار با این کابل رو به درستی نمیدانم. میخواهم از طریقه ++vc به پین های این کابل دسترسی پیدا کنم که بتوانم انها را کنترل کنم. ایا من نیازمند به نرم افزاره جانبی هستم و یا لایبرری خاصی را نیازمندم؟ وقتی کابل به کامپوتر وصل میشود IEEE1284 که نشانه ی LPT هست رو نشان میدهد.
ممنون میشم اگر دوستان بتوانند من را راهنمایی کنند.:gol:
سلام. ما تو بازار 2 نوع مبدل پارالل به یو اس بی داریم. یک نوعش هست که وقتی به کامپیوتر متصل میکنی خودش شناخته می شه و یکی از پورت های پارالل کامپیوتر شما محسوب میشود. نوع دیگش با یک سری نرم افزار خاص کار می کند و وقتی به کامپیوتر متصل می شه باید درایور اون رو داشته باشی تا شناخته بشه و با نرم افزارهای مخصوص میتونی بهش فرمان بدی.

invincible

عضو جدید
سلام
ببینید اینا به دردتون می خوره

http://www.philohome.com/sensors/colorsensor.htm

http://www.electronic-circuits-diagrams.com/sensorsimages/sensorsckt3.shtml

http://www.emxinc.com/colormax.html#colormaxdata

در سایت آل دیتا شیت قسمت سنسور ها را هم یک نگاهی بندازید
خیلی ممنون از لطفتون :redface:
راستش دنبال یه مدار جمع و جور با AVR می گردم.
نمی دونم این سنسورها که دستی با led ساخته میشن و فتوسل ، واسه اینکه مدار مثلا سبز رو از سبز یشمی تشخیص بده جواب میدن یا باید از سنسورهای تشخیص رنگی مثل CLS15-22C استفاده کنم؟
دقت زیادی نمی خوام حدود 30 رنگ رو تشخیص بده کافیه

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از لطفتون :redface:
راستش دنبال یه مدار جمع و جور با AVR می گردم.
نمی دونم این سنسورها که دستی با led ساخته میشن و فتوسل ، واسه اینکه مدار مثلا سبز رو از سبز یشمی تشخیص بده جواب میدن یا باید از سنسورهای تشخیص رنگی مثل CLS15-22C استفاده کنم؟
دقت زیادی نمی خوام حدود 30 رنگ رو تشخیص بده کافیه
سلام
خواهش می کنم
مدار جمع و جور با AVR را باید بگردم
اگر اشتباه نکنم و درست یادم مونده باشه این سنسور های دستی که با فو توسل می سازیم بیشتر شدت نور را پاسخگو هستن و برای تشخیص 30 رنگ مناسب نیستن
متاسفانه الان خیلی مشغولم سعی می کنم هفته جدید جواب دقیقتون را پیدا کنم بهتون بگم

مهرا

عضو جدید

دوست عزیز
در قسمت جزوات برق یه پروژه ترموکوپل با متن فارسیش قرار داره
فکر کنم به دردت بخوره
اگر پیدا کردی که هیچ ار نکردی بگو تا برات آپ کنم

navidkhob

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام ایمان جان.
به عقیده من آموزش زبان تنها بر پایه لغت نیست اما دانستن معنی لغات بیشتر ،خیلی خیلی کمک کننده هستش.
حالا اگه اون لغات افعال کاربردی و اصلی دیکشنری المنتری باشه چه بهتر.
پس اول کتاب 504 (یا فلش کارت و cd اون) و بعد تخصصی رشته عزیزمون (مهندسی برق).
یه سر به تایپک زیر بزن و اون رو دانلود کن.

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?p=2479661#post2479661

mani_iqboy

عضو جدید
سلام. ما تو بازار 2 نوع مبدل پارالل به یو اس بی داریم. یک نوعش هست که وقتی به کامپیوتر متصل میکنی خودش شناخته می شه و یکی از پورت های پارالل کامپیوتر شما محسوب میشود. نوع دیگش با یک سری نرم افزار خاص کار می کند و وقتی به کامپیوتر متصل می شه باید درایور اون رو داشته باشی تا شناخته بشه و با نرم افزارهای مخصوص میتونی بهش فرمان بدی.

سلام دوست عزیز.
مرسی از جوابتون.:gol:
این از اون نوعی هست که خودش تشخیص میده و به صورته پارالل پورت شناخته میشه ولی مشکل اینجاست که با چه دستوری میشه به پین هاش فرمان داد. دستوره read() write() و یا دارای ادرسی خاصی هست؟ اگر مطلبی دارین میتونین برام اینجا بزارین؟
اگر لطف کنین و این رو هم بگین ممنون میشوم.

torpheh

عضو جدید
سلام
من به اطلاعات مختصر و مفیدی راجع به فتوسل ها نیاز دارم اونقدری که کارم رو راه بندازه.می خوام یه مدار داشته باشم که با تغییر میزان شدت نور ورودی به ما خروجی های مختلف بده و در ضمن تا جایی که ممکنه دقیق باشه. به این مدار نیاز فوری دارم.اگه حتی لازم باشه می تونم برای کسب اطلاعات حضوری هم خدمتتون برسم.یا شمارتونو خصوصی بذترید تماس بگیرم
اگه اسم قطعاتی که لازم دارم رو هم بنویسید ممنون میشم چون می خوام از بازار بخرم.
قبلا ازتون یک دنیا متشکرم.

آخرین ویرایش:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
من به اطلاعات مختصر و مفیدی راجع به فتوسل ها نیاز دارم اونقدری که کارم رو راه بندازه.می خوام یه مدار داشته باشم که با تغییر میزان شدت نور ورودی به ما خروجی های مختلف بده و در ضمن تا جایی که ممکنه دقیق باشه. به این مدار نیاز فوری دارم.اگه حتی لازم باشه می تونم برای کسب اطلاعات حضوری هم خدمتتون برسم.یا شمارتونو خصوصی بذترید تماس بگیرم
اگه اسم قطعاتی که لازم دارم رو هم بنویسید ممنون میشم چون می خوام از بازار بخرم.
قبلا ازتون یک دنیا متشکرم.
سلام دوست عزیز
در رابطه با خود فوتوسل می تونید به اینجا مراجعه کنید

برای مدار ساده هم یک مدار ساده بود ولی متاسفانه الن هرچی فکر می کنم یادم نمی یاد دقیقا کجا دیدمش فکر کنم یه بار توی کتاب مبانی الکترونیک هنرستان (لینک دانلودش در قسمت کتاب ها هست ) دیدم
به این نحو بود که یه تقویت کننده تقسیم ولتاژ بود که مقاومتی بالایی (همون که به منبع وصل می شه ) به جاش یه فتوسل گذاشته بود
ولی این لینک ها را براتون پیدا کردم که ظاهرا ساده بودن امیدوارم مفید باشه
1
2

o.behnam.o

عضو جدید
سلام دوست عزیز.
مرسی از جوابتون.:gol:
این از اون نوعی هست که خودش تشخیص میده و به صورته پارالل پورت شناخته میشه ولی مشکل اینجاست که با چه دستوری میشه به پین هاش فرمان داد. دستوره read() write() و یا دارای ادرسی خاصی هست؟ اگر مطلبی دارین میتونین برام اینجا بزارین؟
اگر لطف کنین و این رو هم بگین ممنون میشوم.
سلام. شما برای کنترل این پورت به یک فایل dll نیاز دارید. فایل زیر رو دانلود کنید و با توجه با فایل متنی Readme عمل کنید.

http://black-light.persiangig.com/other/Parallel.zip

abdolrahim

عضو جدید
سلام
بچه های الکترونیکی راهنمایی کنید
تو کنکور کارشناسی ناپیوسته الکترونیک قبول شدم کاردانی برق الکتروتکنیک گرفتم از رشته قدرت خوشم میاد و بیشتر درس های که به قدرت مربوط بود می خوندیم چیکار کنم به نظرتون؟ همینو بخونم یا برم بازار کار؟

navidkhob

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام
بچه های الکترونیکی راهنمایی کنید
تو کنکور کارشناسی ناپیوسته الکترونیک قبول شدم کاردانی برق الکتروتکنیک گرفتم از رشته قدرت خوشم میاد و بیشتر درس های که به قدرت مربوط بود می خوندیم چیکار کنم به نظرتون؟ همینو بخونم یا برم بازار کار؟

سلام دوست عزیز.
شما یکم به مشکل می خوری اونم از این بابت که با درسهایی روبرو می شی که زیاد بهشون آشنایی نداری و باید زیاد تلاش کنی.
اما اگه بهش علاقه نداری پس زیادم میلی به تلاش واسشون نشون نخواهی داد.
اگه آزاد قبول شدی با این وضع مناسب نیست اما اگه دولتی یه جا خوب قبول شدی یکم شرایط رو مدنظر بگیر.
به عقیده من در کل خوندن درس رو همیشه در اولویت قرار بده.

abdolrahim

عضو جدید
سلام دوست عزیز.
شما یکم به مشکل می خوری اونم از این بابت که با درسهایی روبرو می شی که زیاد بهشون آشنایی نداری و باید زیاد تلاش کنی.
اما اگه بهش علاقه نداری پس زیادم میلی به تلاش واسشون نشون نخواهی داد.
اگه آزاد قبول شدی با این وضع مناسب نیست اما اگه دولتی یه جا خوب قبول شدی یکم شرایط رو مدنظر بگیر.
به عقیده من در کل خوندن درس رو همیشه در اولویت قرار بده.

خیلی ممنون از پاسختون
دولتی غیرانتفاعی قبول شدم
ازاد قدرت قبول شدم ترم پیش ولی هنوز درسم تموم نشده بود و یکم دور بود
می ترسم بعد اینکه مدرک و بگیرم جایی نتونم استخدام بشم چون میگن بازار کارش خوب نیست

navidkhob

عضو جدید
خیلی ممنون از پاسختون
دولتی غیرانتفاعی قبول شدم
ازاد قدرت قبول شدم ترم پیش ولی هنوز درسم تموم نشده بود و یکم دور بود
می ترسم بعد اینکه مدرک و بگیرم جایی نتونم استخدام بشم چون میگن بازار کارش خوب نیست
البته اگر من بخوام پیشنهادی به شما بکنم صد در صد عقاید خودم رو در اون داخل خواهم کرد اما میگم.
به عقیده من شرایط زندگی خیلی چیزهارو ایجاب می کنه.یه وقت ایجاب می کنه آدم واسه خاطر یه چیز ،چیز مهمتر دیگه ای رو زیر پا بگذاره.
اما شما اگه میگی کارو اون کار یک شغل آینده دار و دارای پیشرفت و مزایای خوب هستش که به نظر من تو این شرایط هم نباید درستو بگذاری کنار و بگی بسه حالا بعدا.
اعتقاد من و یکی از بزرگترین دکتر های روانشناسی و علوم اجتماعی دنیا که استاد دانشگاه تهران هم بوده اینه که اول درس و تحصیلات در اولویت قرار بگیره و بعد از اون چیزهای مهم دیگه.
اما اگه شما می خوای کار بکنی که از وضعیت موقتی خارج بشی و بعد دوباره به درست ادامه بدی ،باز میشه اینو یکم قبول کرد و ازت برادرانه می خوام که همش نگی کار کار بعد درستو ول کنی ،کار هم جور نشه.اونوقت خودت بمونی و خودت.
باز خودت گزینه هارو بگذار جلوت و ببین با شرایط تو چی درسته.
شما با گفتن این پرسش در تالار واسه کسایی که اصلا از موقعیت شما در خانواده و اجتماع خبری ندارن و هزار تا شرایط تو رو نمی تونن مد نظر بگیرن ،به پاسخ درست و دقیقی نخواهی رسید.
چون انسانها متفاوت هستن و کلا انسان یه موجود چند بعدی هستش.
شما خودت ببین چند نوع انسان با عقاید مختلف واسه فقط همین موضوع وجود داره:
1-یه نفر درس می خونه فقط واسه مدرک
2-یکی واسش یاد گرفتن علم مورد علاقه یا گرایشش هست.
3-یکی می خواد تحصیل کنه تا نادان نباشه و به دانشگاه میره که با مطالعه و پژوهش در رابطه با رشتش به معرفتی برسه که راضیش کنه.
4-یکی میره که یه کاری گیرش بیاد
5-یکی میره که فقط بهش بگن مهندس یا دکتر
6-یکی می خواد به یه موقعیت اجتماعی خوب برسه
حالا شما بگو دوستانی که در این تالار نمی دونن شما عضو کدوم گروه هستین چه جوابی به شما بدن که مورد پسند شما واقع بشه.
اما شما سعی کن در بین موارد 2و 3 باشی و در کل دوست عزیزم درس و تحصیل از همه بهتره.
اگه هم یک کار باهاش ضمیمه بشه ،شما هم ساخته میشی و هم قدر نعمت خواهی دونست و هم به خود متکی.
هزینش هم که ازآزاد کمتره.

taknevis

عضو جدید
درخواست کمک

درخواست کمک

سلام
ببخشید من تازه وارد هستم
در مورد الکترونیک هم چیزی بلد نیستم
اگه ممکنه کتاب هایی را که باید بخونم تا بتونم اجاق گاز برقی بسازم را بم معرفی کنید

abdolrahim

عضو جدید
البته اگر من بخوام پیشنهادی به شما بکنم صد در صد عقاید خودم رو در اون داخل خواهم کرد اما میگم.
به عقیده من شرایط زندگی خیلی چیزهارو ایجاب می کنه.یه وقت ایجاب می کنه آدم واسه خاطر یه چیز ،چیز مهمتر دیگه ای رو زیر پا بگذاره.
اما شما اگه میگی کارو اون کار یک شغل آینده دار و دارای پیشرفت و مزایای خوب هستش که به نظر من تو این شرایط هم نباید درستو بگذاری کنار و بگی بسه حالا بعدا.
اعتقاد من و یکی از بزرگترین دکتر های روانشناسی و علوم اجتماعی دنیا که استاد دانشگاه تهران هم بوده اینه که اول درس و تحصیلات در اولویت قرار بگیره و بعد از اون چیزهای مهم دیگه.
اما اگه شما می خوای کار بکنی که از وضعیت موقتی خارج بشی و بعد دوباره به درست ادامه بدی ،باز میشه اینو یکم قبول کرد و ازت برادرانه می خوام که همش نگی کار کار بعد درستو ول کنی ،کار هم جور نشه.اونوقت خودت بمونی و خودت.
باز خودت گزینه هارو بگذار جلوت و ببین با شرایط تو چی درسته.
شما با گفتن این پرسش در تالار واسه کسایی که اصلا از موقعیت شما در خانواده و اجتماع خبری ندارن و هزار تا شرایط تو رو نمی تونن مد نظر بگیرن ،به پاسخ درست و دقیقی نخواهی رسید.
چون انسانها متفاوت هستن و کلا انسان یه موجود چند بعدی هستش.
شما خودت ببین چند نوع انسان با عقاید مختلف واسه فقط همین موضوع وجود داره:
1-یه نفر درس می خونه فقط واسه مدرک
2-یکی واسش یاد گرفتن علم مورد علاقه یا گرایشش هست.
3-یکی می خواد تحصیل کنه تا نادان نباشه و به دانشگاه میره که با مطالعه و پژوهش در رابطه با رشتش به معرفتی برسه که راضیش کنه.
4-یکی میره که یه کاری گیرش بیاد
5-یکی میره که فقط بهش بگن مهندس یا دکتر
6-یکی می خواد به یه موقعیت اجتماعی خوب برسه
حالا شما بگو دوستانی که در این تالار نمی دونن شما عضو کدوم گروه هستین چه جوابی به شما بدن که مورد پسند شما واقع بشه.
اما شما سعی کن در بین موارد 2و 3 باشی و در کل دوست عزیزم درس و تحصیل از همه بهتره.
اگه هم یک کار باهاش ضمیمه بشه ،شما هم ساخته میشی و هم قدر نعمت خواهی دونست و هم به خود متکی.
هزینش هم که ازآزاد کمتره.

اگه دانشگاه اجازه بده تغییر گرایش میدم میرم قدرت اگرم نشد همین الکترونیک می خونم ;)

iamhassan

عضو جدید
3 سوال مدار الكترونيكي دارم باتنشكر فراوان

3 سوال مدار الكترونيكي دارم باتنشكر فراوان

با عرض سلام
و خسته نباشيد بر شما دوست عزيز 3 سوال در درس مدار الكترونيكي رشته كامپيوتر دارم كه به جواب آنها احتياج دارم
بي نهايت ممنون مي شوم اگر جواب من را بدهيد.
1.در يك بلور حاوي ناخالصي هاي نوعN ‌وP –چگالي حفره ها 100 برابر چگالي الكترونهاي آزاد است.در صورتي كه براي اين بلور ni=1011cm-3‌ باشد.چه مقدار ناخالصي نوع N‌در واحد حجم بايد به آن اضافه نمود تا بلور به بلور خا لص تبديل شود؟
2.به يك بلور نوع P آنقدر ناخالصي نوع N اضافه مي كنيم تا بلور خا لص شود.اكنون اگر بخواهيم چگالي الكترونهاي آزاد را به 100 برابر چگالي حفره ها برسانيم چه مقدار ناخالصي نوع N‌در واحد حجم بايد به بلور اضافه كنيم؟ ni=1012cm-3
3.دوقطعه بلور سيليكون يكي از نوع N باND=1016cm-3 وديگري از نوع P باNA=1014cm-3 موجودند.
الف:چگالي حاملهاي اقليت و اكثريت را در هر يك از اين قطعه ها حساب كنيد.
ب:اختلاف پتانسيل پيوند اين دو نيمه هادي چقدر است؟
ج:عرض ناحيه تهي و پيشرفتگي آن در هر ناحيه را محاسبه كنيد.
بسيار متشكر وسپاسگزارم.

fotrospc

عضو جدید
باتری قابل شارژ

باتری قابل شارژ

از کجا میشه باتری 4ولت 3.2 آمپر قابل شارژ گیر آورد؟؟؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا