تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

yones66

عضو جدید
دوستان مهندس اساسا این دستورات حجم سازی در محیط gSD چیه و کاربردشون چیه؟؟؟ دستوراتش عین محیط پارت هستش ولی نمیدونم اصولا کاربردشون چیه و کجاست؟؟

dunhill2

عضو جدید
سلام....من یه پروژه دارم..باید یه گیر بکس vf تو کتیا طراحی کنم...ولی چنتا چیزو بلد نیستم...یکی کشیدن چرخ دنده است....یکی شفت حلزونی ..یکیم بلبرینگ.....عکس شفتو میذارم ...قسمت مارپیچش واقعا سخته...لطفا راهنمایی کنین چجوری بکشم....درمورد اون دوتام یه توضیحی بدین...مرسیییی

arash59b

عضو جدید
فایل تصویری نحوه استفاده از قطعات ساخته شده با دستور power copy

(فایل های مربوطه چند پست قبل اپلود شدن)

به دلیل سرعت پایین اینترنت، فایل تصویری تا حد امکان فشرده شده است و فرمت تصویری swf می باشد

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
تقریبا فهمیدم چیه ، ولی اگه کسی اطلاعات کامل تری داره بده ، بد نیست. ممنون

مشاهده پیوست 142461

گاهی فکر می کنم کتیا برنامه ای مسخره ای است چرا که برخی مشکلات در آن سالیان درازی است که وجود دارد و هنوز آن را رفع نکرده اند. یکی از این مشکلات احتمال ذخیره اطلاعات غلط در یک فایل است. برای مثال یک فایل سه بعدی ممکن است با وجودی که دستوراتی در آن حذف شده باشد یا یک نقشه با وجودی که برخی نماها اصلاح شده اند یا لینک های یک اسمبلی یا نقشه اصلاح شده باشند باز هم رد و تاریخچه اطلاعات قدیمی را در خود نگهداری کند. در این حالت فایل همانند یک مریضی که یک مشکلی دارد ولی معلوم نیست در کجاست.
در این حالت یکی از کارهایی که می توان کرد (و همیشه هم مشکل گشا نیست!) تمیزکاری فایل توسط بخش CATDUA است. برای اینکار از طریق file-desk درخت نمایشی فایلهای بارگذاری شده را باز کرده و روی نام فایل راست کلیک و دستور Catdua را اجرا می کنید. سپس گزینه clean را انتخاب و اجرا می کنید تا فایل پاکسازی شود. سپس به محیط فایل رفته و در صورت لزوم آن را به روز update می کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام....من یه پروژه دارم..باید یه گیر بکس vf تو کتیا طراحی کنم...ولی چنتا چیزو بلد نیستم...یکی کشیدن چرخ دنده است....یکی شفت حلزونی ..یکیم بلبرینگ.....عکس شفتو میذارم ...قسمت مارپیچش واقعا سخته...لطفا راهنمایی کنین چجوری بکشم....درمورد اون دوتام یه توضیحی بدین...مرسیییی

برای تولید بخش حلزونی یک منحنی helix که مسیر حلزون را نمایش می دهد ترسیم کنید. سپس مقطع دنده را در یک اسکچ ترسیم کنید و از دستور rib و دادن اسکچ و helix به عنوان ورودی حلزونی را تولید کنید.

yasser2222

عضو جدید
در برخی موارد اسکچ، نقطه یا صفه یا چیز دیگه ایجاد و بعدا حذف میشه. اما چیزای جدیدی که ایجاد می شوند، در نامگذاری آنها عناصر حذف شده نیز در نظر گرفته می شوند. مثلا plan2 را حذف کرده ایم. بعد از چند مرحله حالا که پلن جدید میسازم بجای پلن 2، پلن 3 ساخته می شود. در حالیکه پلن 2 وجود ندارد. راهی برای اصلاح وجود دارد؟ ایا راهش همون catdua که جناب prof.eng در پست 3308 گفتنه؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
دوستان مهندس اساسا این دستورات حجم سازی در محیط gSD چیه و کاربردشون چیه؟؟؟ دستوراتش عین محیط پارت هستش ولی نمیدونم اصولا کاربردشون چیه و کجاست؟؟

این دستورات امکان بکارگیری قابلیت های solid modeling را به بخش سطح سازی می دهد و می توان کار تولید سطوح را تسریع کند. با این دستورات می توان مدل سازی را بطور کامل در بخش سطح سازی انجام داده و در آخرین مرحله سطح نهایی را با دستور close surface به solid تبدیل کرد.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
در برخی موارد اسکچ، نقطه یا صفه یا چیز دیگه ایجاد و بعدا حذف میشه. اما چیزای جدیدی که ایجاد می شوند، در نامگذاری آنها عناصر حذف شده نیز در نظر گرفته می شوند. مثلا plan2 را حذف کرده ایم. بعد از چند مرحله حالا که پلن جدید میسازم بجای پلن 2، پلن 3 ساخته می شود. در حالیکه پلن 2 وجود ندارد. راهی برای اصلاح وجود دارد؟ ایا راهش همون catdua که جناب prof.eng در پست 3308 گفتنه؟

نام دستورات در درخت طراحی اهمیت چندانی ندارد. ولی در صورت لزوم باید توسط کاربر بطور دستی و در بخش properties هر کدام از آنها اصلاح شود.
catdua ساختار فایل را اصلاح می کند نه نامگذاری ها یا ظاهر آن را.

arash59b

عضو جدید

اسم مولفه ها حذف شده تو حافظه درازمدت کتیا نمی مونه، کافیه (در مواردی که تعداد حذفیات زیاد باشه)، قطعات رو save کرده و کتیا رو یه بار بازو بسته کنید تا شمارش رو از اخرین جا ادامه بده.

آخرین ویرایش:

dunhill2

عضو جدید
برای تولید بخش حلزونی یک منحنی helix که مسیر حلزون را نمایش می دهد ترسیم کنید. سپس مقطع دنده را در یک اسکچ ترسیم کنید و از دستور rib و دادن اسکچ و helix به عنوان ورودی حلزونی را تولید کنید.

مرسییییییییییییییییییییییی...من اینکارو کردم..ولی دوتا مشکل هست..یکی اینکه سطح مقطع نمیذونم چی بدم تا اینجوری شه...یکی اینکه اگه دقت کنی حلزونی روی یه استوانه که مقطعاش برابر نیست..helix که میزنی انگار حلزونی داره از بالا به پایین مقطعش کم میشه..کخ نباید بشه...نمیخوام بشه...شایدم من اشتباه میبینم...

arash59b

عضو جدید
مرسییییییییییییییییییییییی...من اینکارو کردم..ولی دوتا مشکل هست..یکی اینکه سطح مقطع نمیذونم چی بدم تا اینجوری شه...یکی اینکه اگه دقت کنی حلزونی روی یه استوانه که مقطعاش برابر نیست..helix که میزنی انگار حلزونی داره از بالا به پایین مقطعش کم میشه..کخ نباید بشه...نمیخوام بشه...شایدم من اشتباه میبینم...

برای چرخ دنده حلزون و پیچ ها بسته به شکل سطح مقطع دنده هاشون ، باید اسکیچی عمود بر استوانه چرخ دنده و در راستای محور استوانه بکشی که بطور ساده می تونه مستطیل یا ذوزنقه باشه.

برای طراحی یه حلزون بطور پارامتریک به این لینک نگاه کن.

yasser2222

عضو جدید
فایل تصویری نحوه استفاده از قطعات ساخته شده با دستور power copy

(فایل های مربوطه چند پست قبل اپلود شدن)
ممنون از تلاشت آرش خان. فیلمتو دیدم که یه نقطه و یه صفه تعریف کرده بودی.شاید اشتباه میکنم اما از فیلم اینطور برداش میشد که پاکت هایی که ایجاد میشد داخل منحنی شدند. چون نقاط مختلفی از پره با منحنی تماس پیدا میکنه نه یه نقطه. البته فردا r21 دستم میرسه فایلا رو نگا میکنم.من تو سالید تلاش کردم. فایلای کتیا رو stp کردم و تو اسمبل سالید سر هم کردم. دوستان گفتن با pattern curve باید کار کنم اما اون دستور تو پارته و من تو اسمبل هستم. خواستم از feature driven pattern استفاده کنم. اما اینطور که فهمیدم برا استفاده از این دستور باید قبلا یه پترن ساخته شده باشه. کمک کنییییییید دوستان. ممنون.

آخرین ویرایش:

arash59b

عضو جدید
شاید اشتباه میکنم اما از فیلم اینطور برداش میشد که پاکت هایی که ایجاد میشد داخل منحنی شدند.

ای بابا مگه نباید داخل منحنی بشن؟ (مگه کل مسیر جارو شده پره رو نمیخوای؟)

یا منظورتون اینه که که همه پره باید از رو مسیر حرکت کنه و اصلا داخل میسر نشه؟

شاید اشتباه متوجه شدم و هنوز دقیقانمی دونم خواسته شما چیه؟؟؟:w10:

آخرین ویرایش:

dunhill2

عضو جدید
برای چرخ دنده حلزون و پیچ ها بسته به شکل سطح مقطع دنده هاشون ، باید اسکیچی عمود بر استوانه چرخ دنده و در راستای محور استوانه بکشی که بطور ساده می تونه مستطیل یا ذوزنقه باشه.

برای طراحی یه حلزون بطور پارامتریک به این لینک نگاه کن.

این ذوزنقه خیلی خوب بود ..مرسیییییییی..کشیدمش کلا....

حالا یه سوال دیگه ...تو کشیدن بلبرینگ قطر ساچمه رو چجوری بدست میاریم........این دوتا عکس ..از کاتالوگ بلبرینگمه....اون مجهولارم دارم فقط قطر ساچمه رو ندارم..یا بلد نیستم در بیارم

مشاهده پیوست 142796مشاهده پیوست 142797

yasser2222

عضو جدید
شاید اشتباه متوجه شدم و هنوز دقیقانمی دونم خواسته شما چیه؟؟؟:w10:
سلام دوباره. من بردمشون تو سالید ورک.از curve driven pattern استفاده کردم.پره ها رو مسیر قرار میگیرن اما راست نیستن و کج میشن .چطور میشه راستشون کرد؟!

arash59b

عضو جدید
سلام دوباره. من بردمشون تو سالید ورک.از curve driven pattern استفاده کردم.پره ها رو مسیر قرار میگیرن اما راست نیستن و کج میشن .چطور میشه راستشون کرد؟!

احتمالا داره پره رو عمود بر مسیر نگه می داره، تو تنظیماتش باید نوع نگه داشتن پروفایل روی مسیر وجود داشته باشه مثل کتیا

arash59b

عضو جدید
این ذوزنقه خیلی خوب بود ..مرسیییییییی..کشیدمش کلا....

حالا یه سوال دیگه ...تو کشیدن بلبرینگ قطر ساچمه رو چجوری بدست میاریم........این دوتا عکس ..از کاتالوگ بلبرینگمه....اون مجهولارم دارم فقط قطر ساچمه رو ندارم..یا بلد نیستم در بیارم

مشاهده پیوست 142796مشاهده پیوست 142797

از اینجا بلبرینگی که بکارت میاد دانلود کن

dunhill2

عضو جدید
از اینجا بلبرینگی که بکارت میاد دانلود کن

مررسی ولی میخوام خودم بکشم.....فقطم میخوام قطر ساچمه رو بدونم.....برا تجربه پیدا کردن میخوام این کارو بکنم......گفتم شما تجربه تون بیشتر قطر ساچمه رو بدونین چجوری بدست میاد

catia v5 میتونه v4 بخونه؟
مرسیییییییی بازم

arash59b

عضو جدید
مررسی ولی میخوام خودم بکشم.....فقطم میخوام قطر ساچمه رو بدونم.....برا تجربه پیدا کردن میخوام این کارو بکنم......گفتم شما تجربه تون بیشتر قطر ساچمه رو بدونین چجوری بدست میاد

catia v5 میتونه v4 بخونه؟
مرسیییییییی بازم

به این راحتی نه

بهترین حالت دانلود کاتالوگ بصورت 3D انتخاب STEP AP214 هست

پارامترهایی که تو کاتالوگ هست برای طراحی نیست برای انتخاب نوع مناسب برای شرایط کاری شما و محل قرار گرفتن بلبرینگ هست (مثل قطر خارجی، داخلی و .... )

که تو هیچکدوم قطر ساچمه ها مهم نیست. (اگه به کاتالوگ چرخ دنده ها هم نگاه کنید می بینید که با پارامترهای داده شده نمیشه چرخدنده طراحی کرد.)

با سلام دوستان
امکان دارد help pdf catia v5r21 واسه دانلود واسم بزارید
ممنون

داکیومنت یا هلپ کتیا بصورت فایل های Html و صفحات وب هست که از سایت های مختلف مثل سافت 98 می تونید دانلود کنید

بصورت انلاین هم از اینجا قابل استفاده است.

بصورت pdf بصورت پراکنده و با سرچ نام محیط مورد نظرتون می تونید پیدا کنید که معمولا هم داکیومنت خیلی جدیدی نستند با این حال تغییرات داکیومنت های

ورژن های مختلف خیلی چشم گیر نیست

آخرین ویرایش:

dunhill2

عضو جدید
به این راحتی نه

بهترین حالت دانلود کاتالوگ بصورت 3D انتخاب STEP AP214 هست

پارامترهایی که تو کاتالوگ هست برای طراحی نیست برای انتخاب نوع مناسب برای شرایط کاری شما و محل قرار گرفتن بلبرینگ هست (مثل قطر خارجی، داخلی و .... )

که تو هیچکدوم قطر ساچمه ها مهم نیست. (اگه به کاتالوگ چرخ دنده ها هم نگاه کنید می بینید که با پارامترهای داده شده نمیشه چرخدنده طراحی کرد.)

این فایل step ap214 چیکارش کنم حالا؟؟

حالا برا طراحی بلبرینگ شما چه پیشنهادی میدین؟
ممنون

arash59b

عضو جدید
این فایل step ap214 چیکارش کنم حالا؟؟

حالا برا طراحی بلبرینگ شما چه پیشنهادی میدین؟
ممنون

فرمت دانلودی هست که از سایت مذکور باید برای دانلود انتخاب کنی

برخلاف چرخدنده ها که احتمال ساختشون به غیر انتخاب و خرید از کاتالوگ وجود داره در مورد بلبرینگ ها اینطور نیست و تاحالا روش طراحی شون رو جایی ندیدم به هرچند طراحی و ساخت اونها به عوامل زیادی بستگی داره

می تونی به قسمت بلبرینگ شرکت SKF سر بزنی شاید چیزی باشه

بهترین و راحت ترین راه اینه که نوع بلبرینگی که می خوای از سایتی که گفتم دانلود کنی، تو کتیا بازش کنی و از مهندسی معکوس یکی از روش طراحی کنی.

yasser2222

عضو جدید
انتقال نقاط بین کتیا و اکسل: من یه ماکرو پیدا کردم که اینکارو میکنه. خودم نتونستم ازش استفاده کنم.دوستان ببینن میتونن کمک کنن.ماکرو و اموزششو میزارم.http://www.coe.org/p/fo/et/thread=16586

با design table هم میشه اما فقط نقاطی مختصاتش استخراج میشه که به روش cordinate ایجاد شده باشن و نقاطی که با point repetition ایجاد شده باشن مختصات ندارن

yasser2222

عضو جدید
با design table هم میشه اما فقط نقاطی مختصاتش استخراج میشه که به روش cordinate ایجاد شده باشن و نقاطی که با point repetition ایجاد شده باشن مختصات ندارن
یه سایت دیدم گفته بود همه چیزو بجز نقاط غیب کنید .سپس با فرمت igs ذخیره کنید تا مختصات در بیاد.بهد با نودپد بازش کنید. اینکار درسته اما فایله مرتب باز نمیشه و باید کلی کپی پیست کنی تا مرتب شه!

AFROUZ-E

عضو جدید
در دستور curvature analysis، حالت gaussian حاصل ضرب کمترین انحنا در بیشترین انحنا در نقطه رو می ده. از این جواب چه نتیجه ای می شه گرفت؟ به عبارتی کاربردش چی هست؟

در دستور wall thickness analysis:
Smooth

This option is available when On the fly is selected. It shows all values whatever your cursor position. The displayed thicknesses are interpolated values, which may lead to some inaccurate results.​
منظور از مقدارها و درون یابی مقدارها رو متوجه نمی شم. مگه چند مقدار در یک نقطه وجود داره؟