اسانس گیری

sholeh_rezai

عضو جدید
با سلام
من میخواستم راجع به طریقه اسانس گیری اطلاعاتی بدست بیارم کسی هست به من کمک کنه؟؟؟

ye barkhord

اخراجی موقت
با سلام
من میخواستم راجع به طریقه اسانس گیری اطلاعاتی بدست بیارم کسی هست به من کمک کنه؟؟؟

علاوه بر مورد فوق کسی میتونه آزمایشگاهی خصوصی معرفی کنه؟ که عملیات اسانس گیری انجام بده؟ در حد خیلی کم و تحقیقاتی ..... هزینه ان مهم نیس مهم کارش خوب باشه همین...

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
علاوه بر مورد فوق کسی میتونه آزمایشگاهی خصوصی معرفی کنه؟ که عملیات اسانس گیری انجام بده؟ در حد خیلی کم و تحقیقاتی ..... هزینه ان مهم نیس مهم کارش خوب باشه همین...

خوب اگه تجزیشو بخوای من نمیتونم اما برای استحصالش کاری نداره .. آسونه :gol:

ye barkhord

اخراجی موقت
خوب اگه تجزیشو بخوای من نمیتونم اما برای استحصالش کاری نداره .. آسونه :gol:

هم استخراج و هم تجزیه لازم دارم میدونم عزیزم که کار آسونیه اما کار با دقت بالای زیاد و تحقیقاتی کار هر کسی نیست . شما نه در مورد اسانس گیری توضیح دادید نه ادرسی از مراکز معتبر این زمینه به من دادید فقط گفتید کاری نداره !!!!!!! جالبه !!!!!!!! موفق و موید باشید . امیدوارم اگر از کسی سوال علمی کردی اون مثل شما جوابتون ندهد ... :cool:

"Pejman"

هم استخراج و هم تجزیه لازم دارم میدونم عزیزم که کار آسونیه اما کار با دقت بالای زیاد و تحقیقاتی کار هر کسی نیست . شما نه در مورد اسانس گیری توضیح دادید نه ادرسی از مراکز معتبر این زمینه به من دادید فقط گفتید کاری نداره !!!!!!! جالبه !!!!!!!! موفق و موید باشید . امیدوارم اگر از کسی سوال علمی کردی اون مثل شما جوابتون ندهد ... :cool:

در مورد اسانس گیری زمان بره ... میخوام آکادمیک و اصولی توضیحاتشو بدم

آدرس در مورد مراکز معتبر میخواین : خوب اینم خدمت شما :

کیلومتر 65 اتوبان تهران قزوین. بلوار سوپا. مرکز تحقیقاتی کاوش. پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی...

ببینید اسانس گیری دقت بالا یا دقت پایین نداره که شما میفرمایید دقت بالا لازم دارم ... دقت پایینش که اصلا اسانس نیست....

تقریبا خیلی از جاها هست که اسانس گیری رو انجام میدن ....

کیلومتر 65 اتوبان تهران قزوین.نرسیده به پل کردان. شرکت سها

شما انگار اسانس گیری مد نظرتونه...

عملیات اسانس گیری با عملیات تجزیه اسانس از زمین تا آسمون فرق میکنه ... اطلاعاتم در همین حد بود. در صورتی که قانع نشدید از یکی دیگه سوال کنید تا قانعتون کنه

پ.ن : در ضمن اینجوری نمیشه از کسی اطلاعات گرفت با این لحن

ye barkhord

اخراجی موقت
تجزیه اسانس در چه مورد ضرورت دارد ؟ بر فرض مثال در نظر بگیرید که در مطالعه ای اثر نوعی سم بیولوژیک بر کیفیت اسانس گیاهی مورد نظر باشد از دید شما کارشناس محترم پس از اسانس گیری ان اسانس بایست کاملا تجزیه شود ؟ یا دنبال ان سم در اسانس باشیم؟ چه تجهیزات لازم است؟ با دستگاه hplc هم میشه کار کرد ؟

"Pejman"

تجزیه اسانس در چه مورد ضرورت دارد ؟ بر فرض مثال در نظر بگیرید که در مطالعه ای اثر نوعی سم بیولوژیک بر کیفیت اسانس گیاهی مورد نظر باشد از دید شما کارشناس محترم پس از اسانس گیری ان اسانس بایست کاملا تجزیه شود ؟ یا دنبال ان سم در اسانس باشیم؟ چه تجهیزات لازم است؟ با دستگاه hplc هم میشه کار کرد ؟

با تشکر از شما بخاطر طرح سوال زیباتون :gol:

ببینید دوست عزیز سموم بیولوژیک اگر دوره سم کارنس دارند باید دوره رو بگذرونند تا مشکلی در آینده ایجاد نشه... البته باید قبل از رسیدن تاریخ برداشت اقدام به سمپاشی های بیولوژیکی کرد.در گیاهان دارویی عدم توجه به این موضوع باعث تقلیل شدید میزان اسانس و ماده موثره شده و بر کیفیت اسانس تاثیر نامطلوبی میگذارد.

در مورد ضرورت تجزیه اسانس باید دید کلی داشته باشیم که هدف ما از تجزیه اسانس چی هست ؟ آیا آزمایشاتی که انجام میدیم سبب افزایش عملکرد ما روی میزان اسانس میشه یا نه ؟ و یا اینکه پارامتر هایی که از قبل تعیین شده در این آزمایشات قابل دست یافتن هستند یا نه؟

با دستگاه HPLC کاملا میتونین اسانس بدست آمده را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدید. البته فکر کنم هزینه اون برای ه بار حدود 40 هزار تومن میشه که برای ساده ترین طرح حدود 200 هزار تومان هزینش میشه. البته قیمت های درستی و تعرفه های مناسبی در این زمینه نداریم. اماکن خصوصی ارزون تر از دولتی ها در میان !!
قیمت دستگاه HPLC گرونه برای همین هر ارگانی نمیتونه اونو بخره ...

سم های بیولوژیک معمولا پس ازطی دوره کارنس هیچگونه اثری در میزان اسانس ندارند. فقط اینو میدونم در استان های شمالی و جنوبی کشور به علت رطوبت هوا این دوره (کارنس) ممکنه با جاهای دیگه فرق بکنه.همچنان که اثرات نامطلوبی که سم های غیر بلولوژیک گذاشته اند مستند و قابل بررسیست :gol:

ye barkhord

اخراجی موقت
با تشکر از شما بخاطر طرح سوال زیباتون :gol:

ببینید دوست عزیز سموم بیولوژیک اگر دوره سم کارنس دارند باید دوره رو بگذرونند تا مشکلی در آینده ایجاد نشه... البته باید قبل از رسیدن تاریخ برداشت اقدام به سمپاشی های بیولوژیکی کرد.در گیاهان دارویی عدم توجه به این موضوع باعث تقلیل شدید میزان اسانس و ماده موثره شده و بر کیفیت اسانس تاثیر نامطلوبی میگذارد.

در مورد ضرورت تجزیه اسانس باید دید کلی داشته باشیم که هدف ما از تجزیه اسانس چی هست ؟ آیا آزمایشاتی که انجام میدیم سبب افزایش عملکرد ما روی میزان اسانس میشه یا نه ؟ و یا اینکه پارامتر هایی که از قبل تعیین شده در این آزمایشات قابل دست یافتن هستند یا نه؟

با دستگاه HPLC کاملا میتونین اسانس بدست آمده را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدید. البته فکر کنم هزینه اون برای ه بار حدود 40 هزار تومن میشه که برای ساده ترین طرح حدود 200 هزار تومان هزینش میشه. البته قیمت های درستی و تعرفه های مناسبی در این زمینه نداریم. اماکن خصوصی ارزون تر از دولتی ها در میان !!
قیمت دستگاه HPLC گرونه برای همین هر ارگانی نمیتونه اونو بخره ...

سم های بیولوژیک معمولا پس ازطی دوره کارنس هیچگونه اثری در میزان اسانس ندارند. فقط اینو میدونم در استان های شمالی و جنوبی کشور به علت رطوبت هوا این دوره (کارنس) ممکنه با جاهای دیگه فرق بکنه.همچنان که اثرات نامطلوبی که سم های غیر بلولوژیک گذاشته اند مستند و قابل بررسیست :gol:

خیلی سپاسگذارم از توضیحات مفید و علمی و کارشناسی شد شما . ما در تحقیقی بین المللی روی اثرات زیستی سموم نانو (مثلا نانو نقره یا نانو مس یا ترکیبی و ... ) بر کیفیت اسانسهای صادراتی گرانقیمت ایرانی کار میکنیم . مشکل ما دستگاه hplc نیست زیرا به ان دسترسی داریم این سموم امروزه به مقیاس وسیع در حال استفاده است و دوره کارنس ان کسی مشخص نکرده و محققان درحال بررسی هستند . به نظر شما چه پارامترهایی بایست در کیفیت اسانس در نظر داشت؟ ایا جزوه خلاصه شده یا کتابی کاربردی در این خصوص موجود است؟ که بتوان در این زمینه مطالعه کرد؟ چه گیاهی به نظر شما بیشترین اسانس دارد ( البته در حوزه صادرات) ؟؟ آیا با استفاده سموم در گیاهان با مقاصد اسانس گیری موافقید؟ بیماری ا و افات گیهی ایا بر اسانس اثر منفی دارند ؟ ممنون میشوم کهاسخ حقیر را در حد توان ارائه فرمائید . :gol:

"Pejman"

خیلی سپاسگذارم از توضیحات مفید و علمی و کارشناسی شد شما . ما در تحقیقی بین المللی روی اثرات زیستی سموم نانو (مثلا نانو نقره یا نانو مس یا ترکیبی و ... ) بر کیفیت اسانسهای صادراتی گرانقیمت ایرانی کار میکنیم . مشکل ما دستگاه hplc نیست زیرا به ان دسترسی داریم این سموم امروزه به مقیاس وسیع در حال استفاده است و دوره کارنس ان کسی مشخص نکرده و محققان درحال بررسی هستند . به نظر شما چه پارامترهایی بایست در کیفیت اسانس در نظر داشت؟ ایا جزوه خلاصه شده یا کتابی کاربردی در این خصوص موجود است؟ که بتوان در این زمینه مطالعه کرد؟ چه گیاهی به نظر شما بیشترین اسانس دارد ( البته در حوزه صادرات) ؟؟ آیا با استفاده سموم در گیاهان با مقاصد اسانس گیری موافقید؟ بیماری ا و افات گیهی ایا بر اسانس اثر منفی دارند ؟ ممنون میشوم کهاسخ حقیر را در حد توان ارائه فرمائید . :gol:

با سلام به دوست گرامی :gol:

امروز با پروفسور محمد رضا شاهبنده کلاس داشتم.ایشون استاد دانشگاه سلطنتی انگلستان هستند و در زمینه نانو هم تحقیقاتی را انجام دادند. البته ایشون میگفتن که نانو در صنایع غذایی زیاد خوب جواب نداده... اما قانع نشدم چرا !؟ البته در مورد سموم نانو حرفی به میان نیومد
در مورد سموم نانو اطلاعاتی ندارم اصلا :gol:
گیاه آنغوزه (Ferula assa-foetida) مقرون به صرفه هست.. اونم به شدت .... برای صادرات هم سعی کنید تا جایی که میتونین ازگیاه Lavandula angustifolia (اسطوخودوس)

برای صادرات به فرانسه استفاده نکنید چون شنیدم فرانسه به اندازه 8 سال تولید کرده :D .... در صنعت عطر سازی استفاده میشه

با توجه به شرایط اکولوژیکی و اقلیمی ایران من گیاه اسطوخدوس رو پیشنهاد میکنم ... :gol:

ببینین در مورد بیماری ها و آفات گیاهی باید بگم خوشبختانه طیف خیلی کمی از آفات میتونن به گیاهان دارویی ( بخاطر اسانسشونه) حمله کنن.

اما در مورد بیماری ها باید بگم به شدت (خیلی زیاد) گیاهان دارویی از خودشون واکنش نشون میدن. دیده شده حتی در شرایط تنش ممکنه تا 75 درصد اسانس خودشونو از دست بدن.

برای اطلاعات بیشتر به انجمن علمی گیاهان دارویی مراجعه کنید. :gol:
اطلاعاتم فراتر از اینا نیست :gol: چون بیشتر وارد مباحث شیمی میشه :gol:

javad_9864

عضو جدید
با سلام
من دانشجوی رشته شیمی و فناوری اسانس پژوهشکده اسانس های طبیعی قمصر وابسته به دانشگاه کاشانم
شاید بتونم بهت کمک کنم
بهترین روش اسانس گیری (اسانس مرغوب) با بخار آب انجام می شود
برای این کار میتونی از دستگاه کلونجر استفاده کنی، که تقریبا توی هر آزمایشگاهی پیدا میشه
روش کارشم همه اپراتورهای آزمایشگاه شیمی بلدن
اگه گیاهت پر اسانس باشه میتونی با 4 ساعت کار به هدفت برسی وگرنه مجبوری چند بار اسانس گیری کنی
موفق باشی

"Pejman"

با سلام
من دانشجوی رشته شیمی و فناوری اسانس پژوهشکده اسانس های طبیعی قمصر وابسته به دانشگاه کاشانم
شاید بتونم بهت کمک کنم
بهترین روش اسانس گیری (اسانس مرغوب) با بخار آب انجام می شود
برای این کار میتونی از دستگاه کلونجر استفاده کنی، که تقریبا توی هر آزمایشگاهی پیدا میشه
روش کارشم همه اپراتورهای آزمایشگاه شیمی بلدن
اگه گیاهت پر اسانس باشه میتونی با 4 ساعت کار به هدفت برسی وگرنه مجبوری چند بار اسانس گیری کنی
موفق باشی

خدارو شکر که یکی پیدا شد کمکم کنه :redface: :gol:

دوست عزیزم از پروسه اسانس گیری مطلب و عکس میخوام. البته خودم عکس و مطلب دارم در مورد کلونجر و اسانس گیری. (پژوهشکده گیاهان دارویی) اما نرم افزار شبیه سازی اسانس گیری رو میخواستم. شما دارین ؟

اگر لطف کنی و کمکمون کنی ممنونت میشم به صورت آکادمیک پیش بریم :gol:

پیشاپیش از کمکت ممنونم :gol:

javad_9864

عضو جدید
اسانس

اسانس

خدارو شکر که یکی پیدا شد کمکم کنه :redface: :gol:

دوست عزیزم از پروسه اسانس گیری مطلب و عکس میخوام. البته خودم عکس و مطلب دارم در مورد کلونجر و اسانس گیری. (پژوهشکده گیاهان دارویی) اما نرم افزار شبیه سازی اسانس گیری رو میخواستم. شما دارین ؟

اگر لطف کنی و کمکمون کنی ممنونت میشم به صورت آکادمیک پیش بریم :gol:

پیشاپیش از کمکت ممنونم :gol:

سلام
شرمنده این قدر دیر پاسخ دادم
حقیقت اینه که دیگه به اینجا سر نزدم. امروز هم اتفاقی اومدم اینورا
نرم افزار شبیه سازی من که سراغ ندارم.
ولی اگه کمکی در زمینه اسانس گیری نیاز دارید می تونم کمکتون کنم
چون ممکنه دوباره این طرفا نیام میتونید بیاید وبلاگم.
آدرسhttp://www.essence.samenblog.com/

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
كساني كه دنبال اسانس گيري هستن/اول اينكه در بخش گياهان دارويي جستجو كنيد پيدا ميكنيد دوما اگه پيدا نشد بايد مراجعه كنيد به وزارت صنايع راهنمايي تون ميكنن مستقيم/ البته اگه طرح يا پروژه داشتيد شما رو راهنمايي ميكنند/ و چند سايت هم دراين مورد در قسمت گاهان دارويي گذاشته شده// حتما به دردتون ميخوره با تشكر/

افس

عضو جدید
من هستم.

من هستم.

انواع مختلف دستگاهها را داریم که اسانس گیری میکنن.مثلا اسانس گیری با بخار آب یا با حلال و... و بستگی به نوع گیاه داره دوست من.شما گیاه و اندامش که میخواین اسانس از آن بگیرید را بگید تا من روش کار را و دستگاه را معرفی کنم.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آموزش شناسایی ترکیبات مؤثره دارویی بوسیله روش گازکروماتوگرافی (GC)

از گاز کروماتوگرافی ( GC ) برای شناسایی و تعیین مقدار انجام می شود. در گاز کروماتوگرافی ( GC ) با دو فاز سر و کار داریم : فاز ساکن و فاز متحرک ، فاز متحرک یک گاز است و فاز ساکن می تواند مایع یا جامد باشد. فاز متحرک هیچ نقشی در جداسازی ندارد و یکی از تفاوت های GC با HPLC همین موضوع است. در HPLC فاز متحرک یک مایع است که در جداسازی نقش دارد. تنها نقش فاز متحرک در GC حمل مواد به جلو و خارج کردن آنها از ستون است. به همین دلیل کیفیت جداسازی در HPLC بهتر است از GC.ابتدا نمونه را توسط سرنگ داخل injector تزریق می کنیم. نمونه پس از ورود به injector به بخار تبدیل شده و با فاز متحرک مخلوط شده ، وارد ستون می شود. نمونه جذب ستون می شود و در زمانهای مختلف به وسیله گاز بی اثر از ستون بیرون می آید و وارد دتکتور می شود. ستون قلب دستگاه است زیرا عمل اصلی که جداسازی است در آنجا انجام می شود. دتکتور شناسایی را انجام می دهد جهت شناسایی مواد با GC از Rt) Retention time ) استفاده می شود. Retention time زمانی است که طول می کشد تا جسم از دتکتور بیرون بیاید ، یعنی از زمان تزریق نمونه تا زمان ظاهرشدن پیک ها روی دستگاه که برای یک ماده تحت شرایط ثابت ، مقداری ثابت است. بنابراین از مقایسه Rt معلوم با Rt مجهول، می توان اجزای موجود در مجهول را تشخیص داد.
اگر مجهول و استاندارد، Rt یکسان داشتند، می توان نتیجه گرفت که هر دو نمونه یکی هستند.پارامتر مهم دیگر در GC ، سطح زیر منحنی ( AUC ) است. رکوردر به ما کروماتوگرامی می دهد که در راس هر پیک Rt را می نویسد و AUC مربوط به آن را هم می دهد پس کروماتوگرام حاوی دو اطلاع ارزنده است:
۱- Rt برای شناسایی کیفی جسم
۲- AUC برای تعیین مقدار کمی جسمگاز حامل : یک گاز بی اثر است (He,( H2, N2 ، He از همه بهتر است ولی چون گران است کاربرد کمی دارد. نگهداری H2 هم خطرناک است چون قابلیت انفجار دارد، بنابراین N2 استفاده می شود.

اجزاء و قسمتهای مختلف دستگاه GC
سلیندر: حاوی گاز حامل، در بیشتر دستگاه ها از گاز ازت که گازی خنثی، ارزان و در دسترس است استفاده می شود.

فلومتر:
توسط این قسمت از دستگاه تنظیم فشار گاز حامل صورت می گیرد که اگر نمونه سریعتر بیرون بیاید ممکن است دو پیک روی هم بیفتند. هر چه فلو بیشتر باشد، مواد سریعتر از ستون خارج می شوند. . فلو برحسب ml/min است. ( در کار با GC باید نوع گاز حامل و flue آن ذکر شود ).

محل تزریق نمونه (injector) :
دو محل تزریق در بالا و پائین وجود دارد که نمونه را به سرعت و توسط یک سرنگ در یکی از آنها بسته به اینکه از ستون بالایی یا پایینی استفاده می کنیم تزریق می کنیم. با GC می توان نمونه های با حجم های بسیار کم تا دهم های میکرولیتر را اندازه گیری نمود.

ستون (column) :
ستون نقش اصلی جداسازی را به عهده دارد که از جنس های مختلف می باشد:ستون فولادی،مسی ، شیشه ایی یا استیل باشد که سخت پر می شود و حتما باید توسط کارخانه سازنده پر شود.
ستون مسی انعطاف پذیری خوبی دارد و به راحتی پر می شود زیرا می توان آن را به صورت مستقیم پر کرد و سپس به صورت مارپیچ در آورد. ولی عیب آنها تشکیل اکسید مس در جداره ستون می باشد که می تواند برخی واکنش ها را کاتالیز کند. در حالی که ستون های فولادی این عیب را ندارند.
ستون های شیشه ای که مزیت آنها این است که داخل آنها را می توانیم مشاهده کنیم بنابراین اگر هوا گرفته باشد متوجه می شویم و عیب آنها شکننده بودنشان است. ستون های فولادی خیلی مستحکمند و باید در کارخانه بصورت مارپیچ در آیند ، بنابراین پرکردن آنها مشکل است و احتیاج به دستگاه ویبراتور داریم. یک ویژگی مهم و تاثیر گذار در ستون ها پلاریته آنهاست که توسط کارخانه سازنده مشخص می شود که بر این اساس می توان ستون های مشابه را انتخاب کرد.
برای فاز مایع از خاکه آجر یا chromosorb p که بی اثر است برای تثبیت مایع استفاده می کنند آن را پر می کنند. و مایع دیرجوش را روی خاکه آجر می دهند و تثبیت می کند که معمولا پارافین یا silicon greas است.Oven

:

Oven قسمت گرم کننده است. سه قسمت از دستگاه باید گرم شوند. Injector, oven و Column (که دو عدد هستند و در بالا و پایین oven قرار می گیرند) و نیز Detector قرار دارد.
دمای ستون باید چند درجه بالاتر از نقطه جوش دیر جوش ترین جزء موجود در نمونه باشد مثلا اگر بالاترین نقطه جوش ۱۵۰ درجه سانتیگراد باشد، دمای ستون ۱۷۰ درجه سانتیگراد باشد. دمای injector باید چند درجه بالاتر از ستون و دمای دتکتور هم چند درجه بالاتر از injector باشد با ستون با دو برنامه دمایی می توان کار کرد: اگر روش کار ایزوترمال باشد به oven یک دمای ثابت می دهیم اما اگر به روش برنامه ریزی کار کنیم ، باید به آن برنامه دمایی بدهیم.

روش Isothermal :
در این روش با یک دمای ثابت کار می کنیم ، بیشتر زمانی استفاده می شود که در نمونه فقط یک ماده مورد شناسایی وجود دارد یا اگر چند ماده وجود دارد، نقطه جوش آنها نزدیک به هم است.

روش برنامه ریزی دمایی (programming) :
در مواقعی استفاده می شود که مواد موجود در نمونه Range وسیعی از نقطه جوش دارند و اگر ابتدا دمای Oven را بالاتر از نقطه جوش دیر جوش ترین ماده قرار دهیم ، مواد با نقطه جوش کمتر تجزیه خواهد شد و نمی توان آنها را شناسایی کرد. بنابراین طوری دما را تنظیم می کنیم که با سرعت مشخصی از چند درجه بالاتر ازمواد به ترتیب نقطه جوش از ستون بیرون می آیند یعنی هر چه تعداد کربن های ماده بیشتر باشد دیرتر بیرون می آیند و پیک آنها دیرتر ظاهر می شود. وقتی نمونه ای حاوی چند جزء با طیف وسیع BP است نمی توان از روش ایزوترمال استفاده کرد زیرا با داشتن فقط یک دما ، ممکن است یک جزء خیلی سریع بیرون بیاید و از دست برود یا بیرون آمدن آن ، زمان طولانی ببرد. بنابراین باید از روش Programming استفاده کنیم ، یعنی از چند Oven استفاده کرده و به هر یک ، دمایی خاص می دهیم.

آشکارساز (Detector) :دتکتور بر اساس پاسخی که می دهد به دو دسته تقسیم می شود :
دتکتور انتگرالی ، که پاسخ انتگرالی می دهد. که امروزه منسوخ شده است.
دتکتور تفکیکی ، پاسخ این دتکتور به این صورت است که وقتی گاز حامل به تنهایی می آید، خط صاف و وقتی به همراه نمونه می آید یک پیک می دهد.
یکی از دتکتورهای تفکیکی که در GC استفاده می شود Flame Ionization Detector (FID)می باشد. نمونه ها بعد از اینکه از ستون خارج می شوند وارد دتکتور می شوند. نمونه ها در شعله دتکتور می سوزند و ایجاد یون و الکترون می کنند. آنچه مهم است الکترون هایی است که تولید می شوند. الکترونها جریانی را که از FID عبور می کند افزایش می دهند و غلظت نمونه متناسب با افزایش میزان جریان است.
برای تشکیل شعله از سوخت هیدروژن با اکسیژن هوا استفاده می شود. برای تامین اکسیژن هم از کپسول هوا استفاده می شود.
نشانه روشن بودن دستگاه دتکتور این است که بخار آب از آن خارج شود. FID حساسیت بالایی دارد و عیب آن تخریب نمونه است. ( نوع دتکتور هم باید در کار تحقیقاتی ذکر شود ).

رکوردر :چگونگی تنظیم دما:
دمای ستون را چند درجه بالاتر از نقطه جوش دیر جوشترین جزء موجود در نمونه قرار می دهیم و دمای injector را چند درجه بالاتر از ستون و نیز دمای دتکتور نیز چند درجه بالاتر از دمای injector قرار می دهیم.

برنامه دمایی ایزوترمال:

۷۰ درجه سانتیگراد = oven
۹۰ درجه سانتیگراد = Injector
۱۰۰ درجه سانتیگراد = Detector
mLit = مقدار تزریقعلت استفاده از استاندارد داخلی :در روش AUC باید از استاندارد داخلی استفاده کنیم که علت استفاده از استاندارد داخلی ، حذف خطای حاصل از حجم تزریق می باشد. زیرا حجم تزریق کم است و احتمال اشتباه زیاد می باشد و برای استفاده کمی و حذف این خطا از یک استاندارد داخلی که از لحاظ ساختمان شیمیایی نزدیک به نمونه باشد استفاده می کنیم مثلا برای تعیین مقدار اتانول ، از بوتانول به عنوان استاندارد داخلی استفاده می کنیم زیرا از لحاظ ساختمان شیمیایی نزدیک به نمونه اتانول است بنابراین ضمن اینکه پیک های مربوط به هر کدام جدا می باشد، خیلی هم از هم فاصله ندارند.

Fereidoonnia

عضو جدید
درخواست راهنمايي

درخواست راهنمايي

انواع مختلف دستگاهها را داریم که اسانس گیری میکنن.مثلا اسانس گیری با بخار آب یا با حلال و... و بستگی به نوع گیاه داره دوست من.شما گیاه و اندامش که میخواین اسانس از آن بگیرید را بگید تا من روش کار را و دستگاه را معرفی کنم.

با سلام و ادب
اينجانب چند ماهي است با هدف توليد اسانس و عرقيات گياهي در مقياس صنعتي مطالعات خود را شروع نموده‌ام و از منابع با ارزش فارسي و انگليسي بهره برده‌ام.
هم اكنون در آغاز مرحله عملي قرار دارم و پس از تهيه يك سيستم آزمايشگاهي تقطير با آب، قصد تهيه اسانس و عرق از بذر رازيانه خشك و برگ نعنا دارم.
اگر نكته ويژه‌اي به ذهنتان مي‌رسد، بسيار خرسند و ممنون مي‌شوم كه از راهنماييتون استفاده كنم

Fereidoonnia

عضو جدید
پيشنهاد تبادل نظر

پيشنهاد تبادل نظر

قابل توجه كليه محققين و علاقمندان
اينجانب مدتي است با هدف توليد اسانس و عرقيات گياهي در مقياس صنعتي مطالعات خود را آغاز نموده‌ و به ياري خداوند، با راه‌اندازي يك سيستم ساده آزمايشگاهي، در حال بهينه‌سازي پارامترها (اعم از دستگاهي، فرايندي و مواد اوليه) مي‌باشم.(عكسهاي پيوست را ببينيد)
ممنون ميشوم از راهنماييهاي ارزشمندتان در اين زمينه استفاده كنم
موفق باشيد

پیوست ها

• lab1.jpg
    lab1.jpg
    10.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • lab2.jpg
    lab2.jpg
    29 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
قابل توجه كليه محققين و علاقمندان
اينجانب مدتي است با هدف توليد اسانس و عرقيات گياهي در مقياس صنعتي مطالعات خود را آغاز نموده‌ و به ياري خداوند، با راه‌اندازي يك سيستم ساده آزمايشگاهي، در حال بهينه‌سازي پارامترها (اعم از دستگاهي، فرايندي و مواد اوليه) مي‌باشم.(عكسهاي پيوست را ببينيد)
ممنون ميشوم از راهنماييهاي ارزشمندتان در اين زمينه استفاده كنم
موفق باشيد

ميشه درمورد اين دستگاهتون يه توضيح مختصري بديد كه به چه صورته و چگونه كار ميكنه. ممنون ميشيم.براي اسانس گيري چه گياهاناني بكار ميره.. به چه صورته....
چه چيزي رو از گياه جدا ميكنهو غيره.

Fereidoonnia

عضو جدید
يه سيستم تقطير با آبه
پاسخ سؤالاتتون تو عكسها گوياست. مخزن پاييني شبيه يه فلاسك فلورينتاين هست كه براي جداسازي اسانس از عرق به كار ميره (فعلا ازش استفاده نميكنم)
بسياري از گياهان داراي اسانس هستند
فكر ميكنم شما اطلاعات بيشتري در زمينه گياهان داشته باشيد ممنون ميشم بدونم شما بيشتر تو چه زمينه‌اي كار ميكنيد و اطلاعات داريد
ميشه درمورد اين دستگاهتون يه توضيح مختصري بديد كه به چه صورته و چگونه كار ميكنه. ممنون ميشيم.براي اسانس گيري چه گياهاناني بكار ميره.. به چه صورته....
چه چيزي رو از گياه جدا ميكنهو غيره.

mohamad1346

عضو جدید
سلام من الان مرحله آزمایشگاهی و طراحی پایلوت رو پشت سرگذاشتم. شما تو شرکت باریج اسانس مشغولید؟ چطوری میشه کمک گرفت؟ امکان بازدید و گفتگوی مستقیم هست؟
سلام ممنونم من در شرکت باریج اسانس کاشان کار میکنم رشته تحصیلی من کاردانی ماشین افزار میباشد اما با اسانس وعصاره گیری اشنایی دارم من کارشناس فنی ماشین الات هستم فکر میکنم مدیریت شرکت نظر مثبت داشته باشند شما از طرف دانشگاه یا خصوصی با ایشان از طریق سایت شرکت تماس بگیرید انشاالله شما را راهنمایی خواهند کرد
روش معمول اسانس گیری عموما با روش تقطیر با اب وخنک کردن بخار حاصله و با استفاده از تفاوت چگالی اب واسانس که همان روغن گیاه میباشد (اب در زیر قرار میگیرد و اسانس روی ان) جدا میشود روش ازمایشگاهی ان استفاده از کلونجر میباشد
البته روشهای دیگری هم هست که هزینه زیاد دارد که فقط از انها نام میبرم (روش بخار فوق اشباع .co2. روش اولتراسونیک که در دمای پایینتر وتقریبا بدون شکستن ملکول اسانس ان را جدا میکنند )
اگر بخواهیم در مورد عصاره به اختصار توضیح بدهم دم کردن چایی یک نوع از عصاره گیری میباشد که ماده مورد نظر جهت عصاره گیری کافویین وحلال مورد استفاده اب جوش میباشد
بطور کلی خارج کردن فاز ساکن به وسیله یک فاز متحرک که به ان حلال میگوییم را عصاره گیری میگوییند که بسته به اینکه چه جزیی از ماده موثره مورد نظر ما میباشد حلال آن متفاوت میباشد در عصاره گیری حلال ممکن است اب .الکل .با درجات مختلف . سرکه و... میباشد
دستگاه مورد استفاده جهت عصاره گیری پرکولاتور نام دارد که شامل یک قیف با دنباله استوانه ای شکل است که در خروجی قیف ان محلی جهت نصب توری ودر زیر توری دارای یک شیر جهت تخلیه عصاره و در بالای توری دریچه دیگری جهت خروج تفاله دارد گیاهی که قرار است عصاره گیری شود را درقبلا در حلال ان نم میزنند ودرون پرکولاتور میریزند وسپس تا روی سطح ان از حلال پر میکنند وبمدت 72 ساعت به همین حالت میماند در این مدت فاز ساکن درون فاز متحرک وارد میشود پس از این مدت شیر تخله عصاره را باز میکنند تا عصاره پس از عبور از توری به بشکه هایی که برای این منظور تهیه شده اند وارد گردند البته این مراحل بطور اختصار گفته شد ولی اصول اصلی همین است
امیدوارم توانسته باشم کمکی کرده باشم شما در کدام شهر هستید ایمیل خصوصی دارید ایمیل من dastgerdeh@gmail.com میباشد

آخرین ویرایش:

anahidesayex

عضو جدید
سلام دوستان. برای اسانس گیری میتونید به کتب اصول و فنون کاربردی برای متخصصان علوم گیاهی ترجمه شده دکتر اردکانی از انتشارات دانشگاه تهران و کتاب عصاره گیری و استخراج مواد موثره گیاهان دارویی از دکتر صمصام شریعت پناهی انتشارات مانی و نیز کتاب دکتر امیدبیگی جلد اول از انتشارات آستان قدس مراجعه نمایید

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز

نعناع فلفلی باید از بوته‌هایی که ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر طول و ۳ تا ۵ برگ دارند و یا ریشه‌های جانبی که ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر طول و ۳ تا ۴ جوانه دارند استفاده می‌شود
باید گیاهتون تر باشه.

Fereidoonnia

عضو جدید
سلام
متشكر از مطلب شما
ضمنا كتابهاي اسانس يكي نوشته دكتر كامكار جايمند و ديگري نوشته دكتر سفيدكن مطالب مفيدي دارن

ترشيزي

عضو جدید
سلام
من به دنبال تحقیق روی اسانس گیری زیزه هستم
کسی میتونه کمک کنه
اسانسهایی که توی ایران تولید میشه مناسب نیستن با اینکه ما بهترین زیره رو داریم
می خوام اگه کسی هست که بتونه کمک کم کنه با من تماس بگیره و ‍پیغام بذاره که همه استفاده کنن متشکرم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

سارا نوری

عضو جدید
سلام
اسانس رو به طور صنعتی با استفاده از دیگ های بخار(با روش تقطیر با آب و بخار)از گیاه استخراج می کنند.اسانس های بدست اومده در این روش روغنی شکل هستن.
سوالی داشتی در خدمتم

سلام
من به دنبال تحقیق روی اسانس گیری زیزه هستم
کسی میتونه کمک کنه
سلام
اسانس زیره رو به طور صنعتی از گیاه به روش تقطیری استخراج می کنند.شما در چه زمینه ای قصد فعالیت روی اسانس زیره رو دارید؟؟؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر: