ایران قدیم بهتره یا جدید؟

magnetic-boy

عضو جدید
من قدیما خیلی ایرانیا رو دوست داشتم یعنی هی به خودم میگفتم مهمون نوازند. با معرفتند. خون گرمند .باهوشند و خیلی چیزای دیگه شبیه این ولی الان هر چی میگذره نظرم عوض میشه وقتی صف های اتوبوس رو میبینم که پنجاه درصد مردم شعور صف رو ندارن و فک میکنن اگه بقیه رو بپیچونن زرنگن یا طرز رانندگیا رو میبینم. یا دعواهایی که رخ میده سر هیچ و پوچ یا وقتی میشنوم تو یه بازی ریختن سر داور و داور رو کتک زدن. یا اون فیلمی که وقتی خبرنگار زن هلندی داره تو میدونه آزادی گزارش تهیه میکنه چه ضایع ازی ای در میارن و خیلی چیزای دیگه. یا وقتی همین مردم لرستان خودمونو میبینم(من قبلن عاشق زندگیه عشایر بودم) میبینم هیچ چیز جالبی ندارن وقتی وضعیت زناشون میبینم وقتی میبینم همه زندگیشون به دنبال غذان نه چیزه دیگه و حتی خیلی از احکام رو هم درست نمیدونن. جامعه ای که نه زبایی های جامعه اسلامی و شیعی رو داره نه حداقل زیبایی های منطقی به همه چی نگاه کردن غربی ها رو (بدبختیجامعه ما تقریبن هیچ بویی از تشیع هم نبرده) به چیه این جامعه باید دلخوش بود.(من خارج از ایران نبودم و نمیدونم شاید اونجا هم اینجوری باشه البته. مطمئنن اونجا کسی مهمون نواز و خون گرم و اینا نیست ولی حداقل میفهمن که بد رانندگی کردن زرنگی نیست.) و جالب اینه که مردم ما از لحاظ مهمون نوازی و خون گرمی دارن مثل غربی ها میشن یعنی روابط فامیلی ضعیف میشه و ... دیگه نمیدونم چی میمونه واسه ما.عجپب چیزه بدیه گیر کردن بین سنت و مدرنیته!!!میدونم نتونستم منظورمو خوب برسونم چون بدون فکر کردن نوشتم ولی بالاخره یه چیزایی رو بیان کردم .

sky walker1

عضو جدید
هی اقا قدیم کجا الان کجا والله تعریفایی که ما میشنویم کتابایی که ما میخوونیم قدیما ابهتی بودیم برا خودمون هم از نظر روابط اجتماعی که وجود داشته همه نزدیک بهم همه با هم صمیمی مردم همه یرو بودند متاسفانه الان خب برادرام شدن با هم دشمن البته همه نه خیلیا از نظر قدرت منطقه ای و جهانیم خب دیکه نیازی بگفتن نیس ماشالله هممون ایرانی هسیمو آشنا با تاریخمون

hamed 33

عضو جدید
مي تونين از آدماي بزرگي كه در اون زمان زندگي مي كردن كه الان يكدومش تو ايران پيدا نمي شه بفهميد كه ايران قديم بهتر بوده يا ايران جديد.....

M.Ghane

متخصص شطرنج باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
ایران همون ایرانه . مهم اینه ما ایرانی باشیم . با تمدن ، با تعصب و با فرهنگ ناب و اصلیل ایرانی که متعصفانه..........

arash_441

متخصص انرژی های نو
من قدیما خیلی ایرانیا رو دوست داشتم یعنی هی به خودم میگفتم مهمون نوازند. با معرفتند. خون گرمند .باهوشند و خیلی چیزای دیگه شبیه این ولی الان هر چی میگذره نظرم عوض میشه وقتی صف های اتوبوس رو میبینم که پنجاه درصد مردم شعور صف رو ندارن و فک میکنن اگه بقیه رو بپیچونن زرنگن یا طرز رانندگیا رو میبینم. یا دعواهایی که رخ میده سر هیچ و پوچ یا وقتی میشنوم تو یه بازی ریختن سر داور و داور رو کتک زدن. یا اون فیلمی که وقتی خبرنگار زن هلندی داره تو میدونه آزادی گزارش تهیه میکنه چه ضایع ازی ای در میارن و خیلی چیزای دیگه. یا وقتی همین مردم لرستان خودمونو میبینم(من قبلن عاشق زندگیه عشایر بودم) میبینم هیچ چیز جالبی ندارن وقتی وضعیت زناشون میبینم وقتی میبینم همه زندگیشون به دنبال غذان نه چیزه دیگه و حتی خیلی از احکام رو هم درست نمیدونن. جامعه ای که نه زبایی های جامعه اسلامی و شیعی رو داره نه حداقل زیبایی های منطقی به همه چی نگاه کردن غربی ها رو (بدبختیجامعه ما تقریبن هیچ بویی از تشیع هم نبرده) به چیه این جامعه باید دلخوش بود.(من خارج از ایران نبودم و نمیدونم شاید اونجا هم اینجوری باشه البته. مطمئنن اونجا کسی مهمون نواز و خون گرم و اینا نیست ولی حداقل میفهمن که بد رانندگی کردن زرنگی نیست.) و جالب اینه که مردم ما از لحاظ مهمون نوازی و خون گرمی دارن مثل غربی ها میشن یعنی روابط فامیلی ضعیف میشه و ... دیگه نمیدونم چی میمونه واسه ما.عجپب چیزه بدیه گیر کردن بین سنت و مدرنیته!!!میدونم نتونستم منظورمو خوب برسونم چون بدون فکر کردن نوشتم ولی بالاخره یه چیزایی رو بیان کردم .

نمی دونم شما چرا هی می خواهید همه چی به اسلام و شیعه ربط بدین!؟ به نظر شما مهمترین چیز برا عشایر احکام ؟!!

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بدترین انعکاس مدرنیته شدن
سرد شدن روابط و کینه بین فامیل و بستگان بود...
فکر نکنم دیگه خانواده ای پیدا بشه که بتونه معنای واقعی دور هم جمع شدن و اون صفا و صمیمیت رو درک کنه اگرم جمعی باشه همیشه یکی با یکی قهره یا از هم کینه دارن
دیگه آدما حوصله مهمون ندارن
دیگه مهمون حبیب خدا نیس آخه دیگه مهمونی نیست فقط قصدش چتر باز کردنه خونه ی یه بدبخت...
پدرای ما رو پای خودشون وایمیستادن و با عزت نفس زندگیشونو میساختن الآن جوونا از پدرو مادر طلبکارن و فقط پولشونو میخوان تقصیریم ندارن آرزوهاشون پیشرفت کرده اما وضع جیب باباشون نه...
اون موقع ها اگه کنار خیابون غش میکردی کلی آدم بود به دادت برسه اما الآن جلو چشمت آدم میکشن و تو خودتو به خطر نمیندازی و اصلا جلو نمیری به خاطر منافعت
قبلنا گذشت بود مردونگی بود
الآن فقط نامردیه و تلافی
اونموقع...
الآن...
نمیدونم کدوم زمان بهتر بود
اما کاش قدیمایی در کار نبود که الآن با دیدن سنگ شدن قلب آدما و مرگ عاطفه ها اینقدر غصه بخوریم...
من چه میدانستم دل هر کس دل نیست
قلبها ز آهنو سنگ
قلبها بی خبر از عاطفه اند...

hamed 33

عضو جدید
انسان با زمان حال زندگي مي كنه نه گذشته تمدن و فرهنگي كه داره نابود مي شه يا شايدم شده به چه دردي مي خوره همش بشينيم و بگيم ما تمدن داشتيم ،الان چي داريم اگه آدم بتونه پيشرفت بكنه خوبه نه اينكه همش بشينه و بگه ما كوروشا داشيتم فرهنگ داشتيم تمدن داشتيم ، الان چي دارم؟؟؟؟؟

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
صد ها بار پیش اومده که با خونواده یه شهر دیگه بودیم،استانی که حتی حرف هم رو نمی فهمیدیم اگر فارسی حرف نمی زدیم،با این وجود،بدون هیچ شناختی،دست ما رو میکشیدن که جون من بیا تو خدمتتون هستیم و از این حرفا....

حس مهمون نوازی و .... هنوز هم تو مردم هست.....
شما نمیتونی بگی چون مردم اینجوری رانندگی میکنن،اونجوری نیستن!!!
وضعیت اقتصادی جوری شده که مردم نمیتونن زیاد گذشت کنن و تو این دنیا هم فقط یه نفره که چراغ واجب در خانه رو،به مسجد روا میدونه،اونم دولت اقای ا.ن هستش.....بقیه ی مردم دنیا،نون شب بچشون رو مهم تر از کس دیگه ای میدونن.....

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این حرفو چندجای دیگم گفتم

این رفتارها توی دوران گذار طبیعیه، ایرانیان در حال هماهنگ کردن سه فرهنگ مختلف هستند، فرهنگ اسلامی، فرهنگ ایرانی و فرهنگ غربی
بعضی وقتها از هرکدوم یه نشونه هایی بروز میدن

بالا