مهندسی کامپیوتر چیه؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
بزار خودمو راحت کنم بگم مشکل چیه! بابا از این می ترسم پاشم برم دانشگاه حوصلم نشه سر نخ رو بگیرم و به اخرش به همون دانشگاه اکتفا کنم, واسه همین نه رویایی فکر می کنم نه می خوام ریسک کنم.

شما خسته نباشی :D ای تنبل :gol:

ali_vb

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
بزار خودمو راحت کنم بگم مشکل چیه! بابا از این می ترسم پاشم برم دانشگاه حوصلم نشه سر نخ رو بگیرم و به اخرش به همون دانشگاه اکتفا کنم, واسه همین نه رویایی فکر می کنم نه می خوام ریسک کنم.
اگه علاقه داری بیا اگه نداری برو رویایی نیست
این آبجی مون رو نگاه کن negin رو میگم توی چندتا رشته تخصص داره

mina_1367

عضو جدید
دانشگاه سرنخ بهت میده تو باید بری دنبال نخ
دانشگاه ماهیگیری یادت میده (ماهی بهت نمیده) ماهیگیری یاد گرفتی باید هر روز بری و ماهی بگیری

دانشگاه نه ماهی گیری تو کامپیوتر یاد میده نه سرنخ .

تنها واحدهای به درد بخور من توی مدتی که مثلا مهندسی گرفتم 3 واحد کاردانی و یک واحد کارشناسی بود نه بیشتر !!!

zahra1386

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بر كنكوري مانده بر سر دو راهي

سلام بر كنكوري مانده بر سر دو راهي

بهت توصيه مي كنم رشته ي مارو انتخاب نكن چرا؟چون:
98.5درصد از درسايي رو كه ميخوني اصلا به رشته ات ربطي نداره:eek:.من كه الان ترم 6 هستم و مثلا خير سرم قراره دو ترم ديگه مهندس بشم به جرات مي تونم بگم از 110واحدي كه تا به حال پاس كردم فقط 24 يا 25 تاش مرتبط با رشته ام و بازار كارش بوده( كه متاسفانه از اين تعداد هم درسايي بودند كه استادشون از دانشجوها سطحش پايين تر بود) .15 واحد رياضي - 6واحد الكتريكي و الكترونيكي و2 واحد آزمايشگاهاشون - 6واحد مربوط به سخت افزار و باز هم 2 واحدآزهاشون -11 واحد امار و فيزيك - و....:confused::eek: حالا خودت قضاوت كن.حتي خود اساتيد ما به چارت درسي اعتراض دارند اما به قول استادمون چارتا ادم پير و سمج اصرار دارن كه الا و بلا همين سيلابس:razz: .با همه ي اين ها اگه خودت تلاش كني و به قول دوستمون در يك زمينه پيشرفت كني بد نيست .كه بازم اگه واقعا علاقه داري اين پيشرفت رو از طريق كلاس هاي بيرون هم مي توني كسب كني.
در كل همه ي اينها رو گفتم كه اگه امكانش برات فراهمه كه رشته ي ديگه اي رو انتخاب كني حتما اين كارو بكن ومهارت هاي كامپيوتري رو هم اگه پيگير باشي ياد مي گيري .باور كن توي دانشگاه فقط بايد دغدغه ي تحويل به موقع پروژه رو داشته باشي و آخرشم هيچي.
ببخشيد زياد حرف زدم آخه نمي خوام تو هم مثل من بعدا پشيمون بشي.:(

::خدا را هميشه در ياد داشته باش چرا كه ياد او ارام بخش دلهاست::

منتظر خبر قبولي نهايي ات :);):gol:

negin17h

مدیر تالار
:biggrin: پس بگو هنوز شیرازیا رو نشناختی!!! :biggrin::biggrin::biggrin:

چرا، تا دلت بخواد فاميل شیرازی دارم. یه رگ و ریشم هم به اونورا میخوره :D :biggrin:

بهت توصيه مي كنم رشته ي مارو انتخاب نكن چرا؟چون:
98.5درصد از درسايي رو كه ميخوني اصلا به رشته ات ربطي نداره:eek:.من كه الان ترم 6 هستم و مثلا خير سرم قراره دو ترم ديگه مهندس بشم به جرات مي تونم بگم از 110واحدي كه تا به حال پاس كردم فقط 24 يا 25 تاش مرتبط با رشته ام و بازار كارش بوده( كه متاسفانه از اين تعداد هم درسايي بودند كه استادشون از دانشجوها سطحش پايين تر بود) .15 واحد رياضي - 6واحد الكتريكي و الكترونيكي و2 واحد آزمايشگاهاشون - 6واحد مربوط به سخت افزار و باز هم 2 واحدآزهاشون -11 واحد امار و فيزيك - و....:confused::eek: حالا خودت قضاوت كن.حتي خود اساتيد ما به چارت درسي اعتراض دارند اما به قول استادمون چارتا ادم پير و سمج اصرار دارن كه الا و بلا همين سيلابس:razz: .با همه ي اين ها اگه خودت تلاش كني و به قول دوستمون در يك زمينه پيشرفت كني بد نيست .كه بازم اگه واقعا علاقه داري اين پيشرفت رو از طريق كلاس هاي بيرون هم مي توني كسب كني.
در كل همه ي اينها رو گفتم كه اگه امكانش برات فراهمه كه رشته ي ديگه اي رو انتخاب كني حتما اين كارو بكن ومهارت هاي كامپيوتري رو هم اگه پيگير باشي ياد مي گيري .باور كن توي دانشگاه فقط بايد دغدغه ي تحويل به موقع پروژه رو داشته باشي و آخرشم هيچي.
ببخشيد زياد حرف زدم آخه نمي خوام تو هم مثل من بعدا پشيمون بشي.:(

::خدا را هميشه در ياد داشته باش چرا كه ياد او ارام بخش دلهاست::

منتظر خبر قبولي نهايي ات :);):gol:

دوست عزیز اشتباه میکنی. کار کردنمون درست و اصولی نیست. ما نمیخوایم که فقط کدنویسی کنیم که شما اینجوری فکر می کنی. یه کم که میگذره میفهمی از همه اون درس ها استفاده می کنی و اگر ندونی چی به چیه گير هم می افتی :D

saeedrdn

عضو جدید
thank u all friends
ولی یه چیزی که من در کل نتیجه گیری کردم اینه که به هر صورت عمده مطالبی که تو دانشگاه تدریس میشه زیاد تاثیری تو اینده شغلی نداره, خوب معذرت می خوام این نمیشه و قت و عمر بی زبون رو تلف کردن؟

ali_vb

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
دانشگاه نه ماهی گیری تو کامپیوتر یاد میده نه سرنخ .

تنها واحدهای به درد بخور من توی مدتی که مثلا مهندسی گرفتم 3 واحد کاردانی و یک واحد کارشناسی بود نه بیشتر !!!

اینجوری ها هم نیست با خوندن اون کتاب ها و واحدها قدرت تفکر و حل مسئله در شما میتونه افزایش پیدا کنه و بتونید یه مقدار بهتر و در حد مهندسی تفکر کنید و در زمینه ای متل برنامه نویسی مهمه
شما مدرکتون رو از کدوم دانشگاه گرفتید؟؟؟

negin17h

مدیر تالار
thank u all friends
ولی یه چیزی که من در کل نتیجه گیری کردم اینه که به هر صورت عمده مطالبی که تو دانشگاه تدریس میشه زیاد تاثیری تو اینده شغلی نداره, خوب معذرت می خوام این نمیشه و قت و عمر بی زبون رو تلف کردن؟

نتیجه گیریتون کاملاً اشتباه بود.
ببین منم کامپیوتر خوندم. گاهی خسته میشم و میگم کاش کامپيوتر نخونده بودم اما نه چون دوسش ندارم یا کار ندارم یا بدرد نخوره. اتفاقاً برعکس. من همیشه اینقدر کار دارم که تو 24 ساعت به زور 4-5 ساعت بخوابم :cry: چون تنوع رو دوست دارم. هیجان رو دوست دارم ولی هنوز این رشته رو دوست دارم. دوست دارم که موقع تحویل پروژه تو 3 روز 2-3 ساعت بيشتر نمیخوابم.
خوب فکراتو بکن و مواظب باش اشتباه نکنی. تو این رشته علاقه، پشتکار و کمی استعداد حرف اول رو میزنه. براساس علاقه تصمیم بگیر نه بازار. چون بی تعارف بگم موفق نمیشی :gol:

A.S.Roma

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه دوستمون نوشته بود که واحداش به درد بازار کار نمی خوره .
منم چنین برداشتی داشتم. اما اشتباه می کردم .
مثلا" زمانی که ریاضی 2 می خوندم پیش خودم می گفتم مثلثات کروی به چه درد آدم می خوره . اما مثلا" همین مورد در برنامه نویسی OpenGl حرف اول رو میزنه .! ( ساخت Game )

گفتنی ها رو سرکار خانم Negin17h گفتند شما خودتون باید تصمیم بگیرید.

saravansoft

عضو جدید
دمه همتون گرم فقط این وسط این علوم کامپیوتر چه صیغه ایه؟:razz:
در ضمن دوستانی که واقعا وارد هستن یک لیست 10-20 تایی به ترتیب بهترین رشته ها برای تحصیل در مهندسی نرم افزار-سخت افزار یا ای تی ارائه کنید ممنون میشم:gol:

eng.morteza

عضو جدید
ببین دوست من فقط به علایق خودت نگاه کن
اگر علاقه داری و پشتکار هم داری بیا کامپیوتر
اصلا کی گفته نیا کامپیوتر اینایی که میبینی میگن نیا برای این که خودشون تو رشتشون موفق نشدن و به شما میگن نیا
اگر تو ایالات متحده ی امریکا درامد و بازار کار کامپیوتر رو ببینی شاخ در میاری و یه سری به سایت www.salaryfor.com بزن و رشته ی کامپیوتر رو سرچ کن و درامد های بسیار بالا رو ببین
اگر هم تو ایران نگاه کنی میبینی که هر رشته ای که مد میشه همه میرن به طرفش و اصلا به علایق خودشون توجه نمیکنن و همین الان ای تی مد شده و همه فکر می کنند که چه رشته ی توپیه ولی اگر چارت درسی ای تی رو با کامپیوتر نرم افزار کنار هم بزاری تغییرات زیادی بین این دو رشته نمیبینی
و همین حالت برای کامپیوتر سخت افزار هست که چارت درسی رو با برق الکترونیک کنار هم بزاری میبینی که بیشتر درسهای الکترونیک رو بچه های سخت افزار میخونند و......
و بین 10 رشته ی پر درامد جهان کامپیوتر4 هست و برق الکترونیک 3 هست وبقیه رو نمیدونم
و این رو بدون که هیچ رشته ای تو ایران با مدرک لیسانس کار براش نیست و هم باید زبان قوی داشته باشی و صد البته تخصص در رشته ی مورد علاقت
موفق باشی

eng.morteza

عضو جدید
در ضمن دوستانی که واقعا وارد هستن یک لیست 10-20 تایی به ترتیب بهترین رشته ها برای تحصیل در مهندسی نرم افزار-سخت افزار یا ای تی ارائه کنید ممنون میشم:gol:

من رشته ی تحصیلیم مهندسی کامپیوتر سخت افزار هستش و تا اونجایی که میتونم بگم اینه که
این رشته خیلی خیلی شبیه رشته ی برق الکترونیک هست و خیلی از دوستانم رو می شناسم که کارشناسی سخت افزار داشتند و ارشد رفتند الکترونیک خوندن :)
و تو رشته ی سخت افزار برنامه نویسی و یک سری دروس نرم افزار هم میخونید ولی تو کارشناسی ارشد سخت افزار که همان معماری سیستم های کامپیوتری هست بیشتر به سمت ساخت ای سی ها و vlsi میباشد و به طور کلی در ارشد تفاوت سخت افزار با نرم افزار مشخص می شود و واقعیت اینه که تو کارشناسی رشته ها(نرم افزار _سخت افزار _و ای تی)
باهم زیاد تفاوتی ندارند و فقط باید ببینی به کدوم از این گرایش ها علاقه بیشتری داری
و هرگونه سوالی داری بگو
موفق باشی;)

zahra1386

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
thank u all friends

حالا ما گفتيم نيااين رشته و از اين حرفا ولي اين رشته اينقدرام كه شما تصور كردي به درد نخور نيست:smile:كسب علم اتلاف عمر نيست :)
چون من هم مثل شما دنبال رشته اي بودم كه بازار كارش خوب باشه اومدم اين رشته غافل از اين كه فقط با درساي دانشگاه نميشه وارد بازار كار شد و توي بازار كار موند.از اونجايي كه من شما رو مثل خودم ديدم و احساس كردم كه خيلي زود مي خواي وارد بازار كار بشي اين پيشنهاد رو بهت دادم.
من به شخصه منظورم اين بود كه خيال نكني با اومدن به اين رشته بعد از 4 سال يه مهندس تمام عيار ميشي بلكه بايد ازخودت مايه بذاري اونقدر كه بتوني قيد خيلي از تفريحاتتو بزني و اين براي خيلي ها سخته .همونطور كه دوست خوبمون negin گفتند بايد علاقمند باشي اون هم به شدت و البته صبور :smile:

zahra1386

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

علوم كامپيوتر تقريبا 95 درصد واحدهاشون همون واحدهايي كه مهندسي ها مي گذرونن تنها تفاوتي كه هست اينه كه اونا بيشتر تئوري كار مي كنند يعني بيشتر راه حل والگوريتم طرح مي كنند تا كدزدن و برنامه نويسي.همين .;)
لطفا اگه اشتباه مي كنم دوستان تصحيح كنن:smile:

negin17h

مدیر تالار
علوم کامپيوتر بین ریاضی کاربردی و کامپيوتر هست. واحدهای رياضی بیشتری داره و بحث های مهندسی کمتر. البته فکر میکنم :smile:

mike2

عضو جدید
دوست عزیز ، اینجا همه دارن مزیت های کامپیوتر رو می گن و هیچ کس به معایب اون اشاره نمی کنه. چرا که اینجا اکثرا دانشجو هستن و طبیعیه که همه دانشجوها رویه رشتشون تعصب دارن.
ضمن احترام به همه ، تعداد کسانی که دارن از کامپیوتر نون در میارن ( پول تو جیبی نه ها ، منظورم کل مخارج زندگیه ) اینجا کمه. در وافع اینجا بیشتر باشگاه دانشجویان و مهندسین آینده است .
پس اگه شما می خوای خوب در مورد این رشته بدونی برو با کسایی که کامپیوتر حرفه اونها شده صحبت کن تا کمی هم از معایب این رشته بدونی . اونوقت اونها رو کنار خوبیهای اون بذار و تصمیم بگیر.

الان همه میان و میگن که هر کی از کامپیوتر بد بگه ، خودش بی عرضه بوده و بلد نبوده کار یاد بگیره ،  فسیل شده ، کار گیرش نیومده و سرخورده شده و ال وبلو ....
کامپیوتر تو دنیا چنین و چنانه و همه ما در آینده بیل گیتسیم و ....

یعنی از همون حرفایی که معلومه طرف هنو ز وارد بازار کار و زندگی به معنای واقعی اون نشده.

من ورودی 80 کامپیوتر دانشگاه تهران بودم. 5 ساله که مشغول به کار حرفه ای تو یه شرکت دولتی هستم و تو کلی زمینه ها هم چرخیدم.
الان تو شرکت دارم پروژه ای که با دلفی 6 ( مال سال 2000) نوشته شده بود رو توسعه میدم. در حالی که همین هفته پیش داشتیم برایه قسمت فاوا با سی شارپ و LINQ کد می نوشتم.
یه جایه دیگه مجبور شدم برایه مدیریت شبکه برم سراغ ماژول نویسی تو پایتون و ....
می خوام بگم من نه فسیل شدم ، نه علاقمو از دست دادم ، نه بیکار موندم ولی باز هم می گم عیب های این رشته رو در کنار مزایایه اون با هم ببین. عیب هاش زیادن و خیلی ها چشم بسته انتخاب می کنن.
رشته ای که انتخاب می کنی برایه تموم عمر باهاته و خیلی از برنامه نویسیا هستن که عقیده دارن که بعد از 30 سالگی دیگه برنامه نویسی به عنوان یه شغل بدرد نمیخوره.
از الان با هدف اینکه ارشد بخونی انتخاب رشته نکن، چون معلوم نیست که تا 4 ساله دیگه چه اتفاقی میفته.
تو این آدرس سوال مشابهی پرسیده شده و چند تا از کاربرا جواب های خوبی دادن. اونا رو مطالعه کن.
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=233275
بخصوص پاسخهای کاربر Mamdos را بخون

negin17h

مدیر تالار
دوست عزیز ، اینجا همه دارن مزیت های کامپیوتر رو می گن و هیچ کس به معایب اون اشاره نمی کنه. چرا که اینجا اکثرا دانشجو هستن و طبیعیه که همه دانشجوها رویه رشتشون تعصب دارن.
ضمن احترام به همه ، تعداد کسانی که دارن از کامپیوتر نون در میارن ( پول تو جیبی نه ها ، منظورم کل مخارج زندگیه ) اینجا کمه. در وافع اینجا بیشتر باشگاه دانشجویان و مهندسین آینده است .
پس اگه شما می خوای خوب در مورد این رشته بدونی برو با کسایی که کامپیوتر حرفه اونها شده صحبت کن تا کمی هم از معایب این رشته بدونی . اونوقت اونها رو کنار خوبیهای اون بذار و تصمیم بگیر.

الان همه میان و میگن که هر کی از کامپیوتر بد بگه ، خودش بی عرضه بوده و بلد نبوده کار یاد بگیره ، فسیل شده ، کار گیرش نیومده و سرخورده شده و ال وبلو ....
کامپیوتر تو دنیا چنین و چنانه و همه ما در آینده بیل گیتسیم و ....

یعنی از همون حرفایی که معلومه طرف هنو ز وارد بازار کار و زندگی به معنای واقعی اون نشده.

من ورودی 80 کامپیوتر دانشگاه تهران بودم. 5 ساله که مشغول به کار حرفه ای تو یه شرکت دولتی هستم و تو کلی زمینه ها هم چرخیدم.
الان تو شرکت دارم پروژه ای که با دلفی 6 ( مال سال 2000) نوشته شده بود رو توسعه میدم. در حالی که همین هفته پیش داشتیم برایه قسمت فاوا با سی شارپ و LINQ کد می نوشتم.
یه جایه دیگه مجبور شدم برایه مدیریت شبکه برم سراغ ماژول نویسی تو پایتون و ....
می خوام بگم من نه فسیل شدم ، نه علاقمو از دست دادم ، نه بیکار موندم ولی باز هم می گم عیب های این رشته رو در کنار مزایایه اون با هم ببین. عیب هاش زیادن و خیلی ها چشم بسته انتخاب می کنن.
رشته ای که انتخاب می کنی برایه تموم عمر باهاته و خیلی از برنامه نویسیا هستن که عقیده دارن که بعد از 30 سالگی دیگه برنامه نویسی به عنوان یه شغل بدرد نمیخوره.
از الان با هدف اینکه ارشد بخونی انتخاب رشته نکن، چون معلوم نیست که تا 4 ساله دیگه چه اتفاقی میفته.
تو این آدرس سوال مشابهی پرسیده شده و چند تا از کاربرا جواب های خوبی دادن. اونا رو مطالعه کن.
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=233275
بخصوص پاسخهای کاربر Mamdos را بخون

هم موافقم هم مخالف :D
حرفه ای بودن در این رشته برابر با آدم فعال در کدنویسی نمیدونم (البته منظورم شما نیستید بلکه کلی عرض می کنم). فيلدهایی در کامپيوتر و خصوصاً نرم افزار وجود داره که حتی اسمش رو هم نشنيديم. کسایی که به قول شما پول درست و حسابی در ميارن از راه کدنویسی نیست.
در مورد معايبش هم من همون اولای بحث گفتم که همش حسن نیست :gol:

eng.morteza

عضو جدید
واقعا خیلی خوبه که همه در مورد رشته ی خودشون بحث می کنند tanks for all
ولی فکر کنم همه رشته ی کامپیوتر رو فقط در گرایش نرم افزار و ای تی میبینند

و غافل از این که گرایشی هم به اسم سخت افزار هست و این دو گرایش مرتبط به هم هستند
و تا سخت افزار نباشه نرم افزار هم نیست و همچنین برعکس
دوستانی هم که تو گرایش سخت افزار هستند بیان و بحث کنند
ممنون از همه ی دوستان

آخرین ویرایش:

saravansoft

عضو جدید
اره به نظر من هم یکمی به سخن افزار بپردازیک بد نیست ولی من علاقه زیادی بهش نداریم:D
نمی دونم چرا ولی از همون 5-6 سال پیش تا اسم مهندس سخت افزار رو می شنیدم بدم میاد البته قصدم توهین به کسی و یا رشته ای نیست شاید از دید همه از نرم افزار و ای تی هم بهتر باشه شاید دلیلی که من ازش دم میاد واسه این باشه که هر وقت کامپیوترم خراب میشد پیش یک مهندس سخت افزار می رفتم:biggrin:
ولی چون به کسی بر نخوره رشته:cry: سخت افزار نیز بعضی جاها با نرم افزار با همند یعنی یک کد رشته توی دفترچه داره و شما می تونید بعد از دو سال درس خوندن هر کدوم که دوست داشتید رو انتخاب کنی. و اینکه توی درس هاش فیزیک و الکترونیک هم می بینید حداقل می دونم به درد من نمیخور.:warn:چون از الکترونیک و الکتریسیته دبیرستان هم بدم میومد0:D

eng.morteza

عضو جدید
دلیلی که من ازش دم میاد واسه این باشه که هر وقت کامپیوترم خراب میشد پیش یک مهندس سخت افزار می رفتم:biggrin:[/QUOTE

فکر کنم کامپیوتر شما خراب میشد میرفتید پیش تعمیر کار کامپیوتر و نه مهندس سخت افزار:D

این صحبت شما یعنی اینکه هر موقع ویندوز شما خراب میشه میرید پیش مهندس نرم افزار:biggrin::biggrin:
بابا عجب کامپیوتری دارید شما که پیش مهندس ها تعمیر میشه:confused:

mina_1367

عضو جدید
اینجوری ها هم نیست با خوندن اون کتاب ها و واحدها قدرت تفکر و حل مسئله در شما میتونه افزایش پیدا کنه و بتونید یه مقدار بهتر و در حد مهندسی تفکر کنید و در زمینه ای متل برنامه نویسی مهمه
شما مدرکتون رو از کدوم دانشگاه گرفتید؟؟؟

کلا سیستم دانشگاهی فوق العاده ای نداریم . قبول ندارید ؟ :smile:

و اینکه یکی از دوستان گفته بودم که کلا رشته توووپ و عالیه !! منم گفتم که بووود الان دیگه نیست ! الان بچه های همسایه ( مقطع راهنمایی ) برنامه رباتیک و c می نویسه میریزه رو تراشه کاری که من بلد نیستم و اون بدون دانشگاه بلده !

سرکار یه سیستم عیب پیدا می کنه من نمی تونم کاری کنم چون تخصصش رو ندارم . تو مصاحبه استخدام سوال عملی از اکسل پرسیده میشه که هر کسی که آی سی دی ال گرفته باشه می تونه انجام بده و منم با 7 8 سال کامپیوتر خوندن نمی تونم ! ( منظور اینکه چیزی که در حد یه آدم معمولی ( مهندسی معمولی) میشه ازش استفاده کرد رو هم همه دارند و تحصیلکرده های این رشته هم می تونن نداشته باشن ) !

حالا اصل مطلب : من به هیچ وجه از رشتم ناراضی نیستم ! اما خب این دوستمون واسه الان می خوان انتخاب کنن و الان دیگه کامپیوتر تاپ نیست !

ما به همه چی ناخونکی زدیم و یه چیزی خوندیم ولی یاد نگرفتیم ( که خب مشکل خودمون هستیم !! قبول دارم ! ) و کمی هم سیستم آموزشی !

من خودم کاردانی رو دانشکده سراسری اراک خوندم و برای کارشناسی هم دانشگاه آزاد ساوه

از کاردانی راضی بودم خوب بود !! اما کارشناسی نه ! به هیچ وجه ! به خدا دانشگاه آزاد خوندن اشتباه محض هست ! من خیلی بیسوادم چون همونطور که بالاتر هم گفتم هیچ کاری رو نمی تونم انجام بدم ( تقصیر خودم هم هست ) اما ( به هیچ وجه قصد توهین به دانشگاه آزادی ها رو ندارم ) اما اکثریت بچه های دانشگاه آزاد خودمون حداقل، یه چند کیلومتری از صفر هم اون ور تر بودن ! و البته الان فارغ التحصیل هم هستن ! یعنی مهندسی کامپیوتر ! بعد افرادی که دولتی خوندن ! نمیشن مهندسی کامپیوتر ! جدیدا خیلی منت گذاشتن به اونا مدرک مهندسی تکنولوژی داده میشه بعد دانشگاه آزاد مثل چی ... داره دانشجو می گیره و مهندس!! تحویل میده !

تمام چیزایی که ما خوندیم و در قالب کلاس تدریس می کنن چقدر بهتر و عالی تر!!!
من دارم همه اینا رو با سیستم آموزشی می سنجم ! کامپیوتر الان دیگه تاپ نیست چون سیستم آموزشی چنین چیزی رو اجرا نمی کنه ! و ایشون هم می خوان وارد همین سیستم بشن ! پس شاید راههای بهتری هم باشه !

:gol:

saeedrdn

عضو جدید

من خودم کاردانی رو دانشکده سراسری اراک خوندم و برای کارشناسی هم دانشگاه آزاد ساوه

از کاردانی راضی بودم خوب بود !! اما کارشناسی نه ! به هیچ وجه ! به خدا دانشگاه آزاد خوندن اشتباه محض هست ! من خیلی بیسوادم چون همونطور که بالاتر هم گفتم هیچ کاری رو نمی تونم انجام بدم ( تقصیر خودم هم هست ) اما ( به هیچ وجه قصد توهین به دانشگاه آزادی ها رو ندارم ) اما اکثریت بچه های دانشگاه آزاد خودمون حداقل، یه چند کیلومتری از صفر هم اون ور تر بودن ! و البته الان فارغ التحصیل هم هستن ! یعنی مهندسی کامپیوتر ! بعد افرادی که دولتی خوندن ! نمیشن مهندسی کامپیوتر ! جدیدا خیلی منت گذاشتن به اونا مدرک مهندسی تکنولوژی داده میشه بعد دانشگاه آزاد مثل چی ... داره دانشجو می گیره و مهندس!! تحویل میده !

من دارم همه اینا رو با سیستم آموزشی می سنجم ! کامپیوتر الان دیگه تاپ نیست چون سیستم آموزشی چنین چیزی رو اجرا نمی کنه ! و ایشون هم می خوان وارد همین سیستم بشن ! پس شاید راههای بهتری هم باشه !

به نظر من کدوم دانشگاه باشه خیلی تاثیر داره, مثلا اونی که دانشگاه شیراز می خونه خیلی فرق می کنه, اینجا که پرسیدم کامپیوتر چطوره خوب چندتایی مخالف پیدا شد که خوب عمدتا به تاثیر از سیستم اموزشی و بازار کاره ولی دانشگاه شیراز واسه تحقیق که رفتم حتی یه مخالف هم پیدا نشد, همه حتی استادا می گفتن حتی اگه فقط به سیستم اموزشی دانشگاه اکتفا کنی هیچ مشکلی حتی از نظر بازار کار نداری
دیگه چه برسه به اینکه اسم دانشگاه شیراز بخوره پای مدرکت.
حالا اگه بازم اشتباه میکنم دوستان لطفا راهنمایی کنن

negin17h

مدیر تالار

و اینکه یکی از دوستان گفته بودم که کلا رشته توووپ و عالیه !! منم گفتم که بووود الان دیگه نیست ! الان بچه های همسایه ( مقطع راهنمایی ) برنامه رباتیک و c می نویسه میریزه رو تراشه کاری که من بلد نیستم و اون بدون دانشگاه بلده !

سرکار یه سیستم عیب پیدا می کنه من نمی تونم کاری کنم چون تخصصش رو ندارم . تو مصاحبه استخدام سوال عملی از اکسل پرسیده میشه که هر کسی که آی سی دی ال گرفته باشه می تونه انجام بده و منم با 7 8 سال کامپیوتر خوندن نمی تونم ! ( منظور اینکه چیزی که در حد یه آدم معمولی ( مهندسی معمولی) میشه ازش استفاده کرد رو هم همه دارند و تحصیلکرده های این رشته هم می تونن نداشته باشن ) !

حالا اصل مطلب : من به هیچ وجه از رشتم ناراضی نیستم ! اما خب این دوستمون واسه الان می خوان انتخاب کنن و الان دیگه کامپیوتر تاپ نیست !

ما به همه چی ناخونکی زدیم و یه چیزی خوندیم ولی یاد نگرفتیم ( که خب مشکل خودمون هستیم !! قبول دارم ! ) و کمی هم سیستم آموزشی !

من ادعایی ندارم. اما من هم لیسانسم دانشگاه آزاد بود. تو دانشگاه کسی ساخت روبات یادم نداد خودم رفتم دنبالش. راست میگی سیستم آموزشی ما مشکل داره چون دانشجو عادت داره بهش یاد بدن نه اینکه یاد بگیره :surprised: و این برخلاف سیستم کل دنیا هست. در هر رشته ای اگر به امید درسای دانشگاه بشینیم و اینکه استاد و دانشگاه یادت بدن به هیچ جا نمیرسیم :gol:

negin17h

مدیر تالار
به نظر من کدوم دانشگاه باشه خیلی تاثیر داره, مثلا اونی که دانشگاه شیراز می خونه خیلی فرق می کنه, اینجا که پرسیدم کامپیوتر چطوره خوب چندتایی مخالف پیدا شد که خوب عمدتا به تاثیر از سیستم اموزشی و بازار کاره ولی دانشگاه شیراز واسه تحقیق که رفتم حتی یه مخالف هم پیدا نشد, همه حتی استادا می گفتن حتی اگه فقط به سیستم اموزشی دانشگاه اکتفا کنی هیچ مشکلی حتی از نظر بازار کار نداری
حالا اگه بازم اشتباه میکنم دوستان لطفا راهنمایی کنن

مخالفم. برای همین به اینجا رسیدیم. چون دنبال اسم و مدرکیم. دوست عزیز در بازار کار شاید در مرحله اول اسم سراسری و آزاد به چشم بیاد اما ظرف چند ساعت نیاز به اطلاعات میشه. اونجا مدرک و اسم دانشگاه کمکی نمیکنه و یه موضوع جالب اینکه در حال حاضر غیر از چند دانشگاه خاص، بچه های بقیه اگر کمتر از آزادی ها ندونن بیشتر نمیدونن. میتونی آمار بگیری :gol:

saeedrdn

عضو جدید
مخالفم. برای همین به اینجا رسیدیم. چون دنبال اسم و مدرکیم. دوست عزیز در بازار کار شاید در مرحله اول اسم سراسری و آزاد به چشم بیاد اما ظرف چند ساعت نیاز به اطلاعات میشه. اونجا مدرک و اسم دانشگاه کمکی نمیکنه و یه موضوع جالب اینکه در حال حاضر غیر از چند دانشگاه خاص، بچه های بقیه اگر کمتر از آزادی ها ندونن بیشتر نمیدونن. میتونی آمار بگیری :gol:
خوب واسه همین گفتم دانشگاه مهمه. مثلا کسی که کامپیوتر شریف خونده زمین تا اسمون با اونی که شیراز خونده فرق میکنه, همینطور اونی که شیراز خونده با اونی که کرمان خونده, از نظر بنیه علمی هم به نظرم این مسئله صدق میکنه, دیگه حالا بازار کار هم واسه اونیکه شیراز خونده و اونی که کرمان خونده معلومه نه از نظر مدرک بلکه توانایی علم و کار
ها؟:huh:

negin17h

مدیر تالار
خوب واسه همین گفتم دانشگاه مهمه. مثلا کسی که کامپیوتر شریف خونده زمین تا اسمون با اونی که شیراز خونده فرق میکنه, همینطور اونی که شیراز خونده با اونی که کرمان خونده, از نظر بنیه علمی هم به نظرم این مسئله صدق میکنه, دیگه حالا بازار کار هم واسه اونیکه شیراز خونده و اونی که کرمان خونده معلومه نه از نظر مدرک بلکه توانایی علم و کار
ها؟:huh:

منظورم رو دقيقاً برعکس متوجه شدی. درحال حاضر دانشگاه های سراسری قدرت قبل رو ندارند جز یک تعداد محدودی. اونها هم چيزی به کسی یاد نمیدن. دانشجوی بدبخت برای نمره مجبوره اینقدر این ور و اونور اطلاعات جمع کنه که یاد میگيره که اينم مشکلات خودش رو درست میکنه :confused:

saeedrdn

عضو جدید
منظورم رو دقيقاً برعکس متوجه شدی. درحال حاضر دانشگاه های سراسری قدرت قبل رو ندارند جز یک تعداد محدودی. اونها هم چيزی به کسی یاد نمیدن. دانشجوی بدبخت برای نمره مجبوره اینقدر این ور و اونور اطلاعات جمع کنه که یاد میگيره که اينم مشکلات خودش رو درست میکنه :confused:
تا حالا چنین چیزی نشنیده بودم, فک نکنم, ها؟!!!:surprised:

mike2

عضو جدید
دانشگاه شیراز واسه تحقیق که رفتم حتی یه مخالف هم پیدا نشد, همه حتی استادا می گفتن حتی اگه فقط به سیستم اموزشی دانشگاه اکتفا کنی هیچ مشکلی حتی از نظر بازار کار نداری

معذرت می خوام ولی اونی که این حرفو زده احتمالا خواسته فقط یه چیزی گفته باشه. چرت ترین حرفی بود که میشد به عنوان راهنمایی گفت.
تو هیچ ( تاکید می کنم تو هیچ) رشته دانشگاهی نیست که تحصیلات دانشگاهی ، برایه جذب بازار کار شدن کافی باشه. چه برسه به کامپیوتر که عملا هیچ کدوم ازچیزهایی که تو بازار کار لازمه رو به شما یاد نمی دن.

دلیلشم ساده است ، خیلی از جاها اساتید رشتشون کامپیوتر نبوده ، و یا فقط درس خوندن و مدرک گرفتن و وارد حیطه مسائل عملی شدن رو کسر شان می دونستن.
همون دانشگاه شیراز ، پروفسور زیارتی ، ایشون تمامی مراحل تحصیلیش ریاضی بوده .
سر کلاس ارشد الگوریتم های پیشرفته ، تو پیاده سازی الگوریتم ها مشکل داره، ولی از لحاظ تئوری و تحلیل ریاضی قویه. اینو می دونم چون همکارم ، دانشجوی ارشد شیراز بوده و الان یه ساله که تموم کرده و اومده پیش ما.

خوب حالا شما توقع دارین از همچین آدمی در مورد دنیای خارج از تحصیلات آکادمی سوال کنین

چه جوابی بهتون بده.؟

در مورد دانشگاه ها ، تو بعضی از دانشگاههای آزاد هم هست چون اساتیدشون اغلب جوون هستن و تازه ارشد گرفتن یا دکترا ، بروز هستن. مثلا تو یه واحد جهاد دانشگاهی من دیدم که استادشون برایه درس مباحث ویژه اومد و تحلیل شی گرا و برنامه نویسی سه لایه رو به اونها یاد داده بود. در قالب یه پروژه و من خیلی خوشم اومد چراکه مطلبی رو که من مدتها دنبالش بودم و جسته و گریخته و از این ور اونور تونستم یاد بگیرم ، این آدم اومده بود و خیلی منظم و مدون گفته بود. یا یه دانشگاه دیگه که استاد اومده بود و مثلا LINQ رو به بچه ها یاد داده بود.

و جالب بود که همه داشتن بهش فحش می دادن که چرا اونا رو وادار کرده که مطالعه کنن و کد بنویسن.

و همه اینا بعدا میشن مهندس و دنبال بازار کار می گردن. و برخلاف نظر اکثریت خیلی هاشون هم کار گیر میارن چون دارایه فاکتورهای دیگه ای هستن. ادامه ندم که بیفایده است ....

saeedrdn

عضو جدید
معذرت می خوام ولی اونی که این حرفو زده احتمالا خواسته فقط یه چیزی گفته باشه. چرت ترین حرفی بود که میشد به عنوان راهنمایی گفت.
تو هیچ ( تاکید می کنم تو هیچ) رشته دانشگاهی نیست که تحصیلات دانشگاهی ، برایه جذب بازار کار شدن کافی باشه. چه برسه به کامپیوتر که عملا هیچ کدوم ازچیزهایی که تو بازار کار لازمه رو به شما یاد نمی دن.

دلیلشم ساده است ، خیلی از جاها اساتید رشتشون کامپیوتر نبوده ، و یا فقط درس خوندن و مدرک گرفتن و وارد حیطه مسائل عملی شدن رو کسر شان می دونستن.
همون دانشگاه شیراز ، پروفسور زیارتی ، ایشون تمامی مراحل تحصیلیش ریاضی بوده .
سر کلاس ارشد الگوریتم های پیشرفته ، تو پیاده سازی الگوریتم ها مشکل داره، ولی از لحاظ تئوری و تحلیل ریاضی قویه. اینو می دونم چون همکارم ، دانشجوی ارشد شیراز بوده و الان یه ساله که تموم کرده و اومده پیش ما.

خوب حالا شما توقع دارین از همچین آدمی در مورد دنیای خارج از تحصیلات آکادمی سوال کنین

چه جوابی بهتون بده.؟

در مورد دانشگاه ها ، تو بعضی از دانشگاههای آزاد هم هست چون اساتیدشون اغلب جوون هستن و تازه ارشد گرفتن یا دکترا ، بروز هستن. مثلا تو یه واحد جهاد دانشگاهی من دیدم که استادشون برایه درس مباحث ویژه اومد و تحلیل شی گرا و برنامه نویسی سه لایه رو به اونها یاد داده بود. در قالب یه پروژه و من خیلی خوشم اومد چراکه مطلبی رو که من مدتها دنبالش بودم و جسته و گریخته و از این ور اونور تونستم یاد بگیرم ، این آدم اومده بود و خیلی منظم و مدون گفته بود. یا یه دانشگاه دیگه که استاد اومده بود و مثلا LINQ رو به بچه ها یاد داده بود.

و جالب بود که همه داشتن بهش فحش می دادن که چرا اونا رو وادار کرده که مطالعه کنن و کد بنویسن.

و همه اینا بعدا میشن مهندس و دنبال بازار کار می گردن. و برخلاف نظر اکثریت خیلی هاشون هم کار گیر میارن چون دارایه فاکتورهای دیگه ای هستن. ادامه ندم که بیفایده است ....
حالا به نظرت در کل اگه ملاک هایی مث علاقه رو کنار بزاریم میارزه مهندسی کامپیوتر توی دانشگاهی مث شیراز بخونیم یا بهتره بقیه رشته ها مث عمران و شیمی رو ترجیح بدیم؟ با توجه به همه مسائل مث بازار کار و .....
لطفا همه دوستان واقع بینانه و به دور از تعصب جواب بدن

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا