تاپیک سوالات قدرتی

msa_msa

عضو جدید
سلام

منظور شما از وضعیت برق کشور چیه؟
اگر منظورتون میزان تولید و صادرات و مصرف و تلفات و ... هست به تاپیک گزارش روزانه وضعیت شبکه برق کشور مراجعه کنید

آقا سعید اتفاقا این تاپیک رو دیدم اما اطلاعات خیلی خشک و قاطع بود!
من به اطلاعات زیر ساختی تری نیاز دارم. که 3 بحث تولید، انتقال و توزیع را به صورت یک شبکه پویا و کارآمد توضیح داده باشد.
همین اطلاعات را هم راجع به سایر کشورها نیاز دارم.
با تشکر

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
آقا سعید اتفاقا این تاپیک رو دیدم اما اطلاعات خیلی خشک و قاطع بود!
من به اطلاعات زیر ساختی تری نیاز دارم. که 3 بحث تولید، انتقال و توزیع را به صورت یک شبکه پویا و کارآمد توضیح داده باشد.
همین اطلاعات را هم راجع به سایر کشورها نیاز دارم.
با تشکر
جامع تر از این اطلاعات، اطلاعات بیشتری در اینترنت نمیتونید پیدا کنید، همینها هم با هزار مصیبت و کم و کسر کردن های پی در پی و فقط به خاطر دوستان جمع آوری و منتشر شد. (به صورت مقطعی)

Yuri Boyka

عضو جدید
این افت ولتاژ بر چه اثر اتفاق میفته...؟ یعنی میخوام بدونم قابل پیشگیری از ابتدا هست یا نه.
یعنی بهتر نیست به جای استفاده از دو ترانس برای تبدیل ولتاژ همون ابتدا کابل مناسب رو انتخاب کنیم.!

امپدانس خود سیم(اثر مقاومتی-سلفی) افت ولتاژ ایجاد می کنه.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام سلام.
یک چای ساز یا کتری برقی دارای 2000 وات توان است.
المنت این دستگاه میسوزد. ایا میشود از سه المنت یک بخاری که 2000 وات است به جای این المنت استفاده کرد؟

حالا اگر سه المنت بخاری را برای کتری استفاده کردیم اما توانی که المنتها مصرف میکنند 2200 باشد چ اتفاقی میافتد؟

javadpolpo

عضو جدید
سلام سلام.
یک چای ساز یا کتری برقی دارای 2000 وات توان است.
المنت این دستگاه میسوزد. ایا میشود از سه المنت یک بخاری که 2000 وات است به جای این المنت استفاده کرد؟

حالا اگر سه المنت بخاری را برای کتری استفاده کردیم اما توانی که المنتها مصرف میکنند 2200 باشد چ اتفاقی میافتد؟

به لحاظ تئوری که مشکلی نداره
فقط باید دید به لحاظ عملی هم امکان پذیر هست یا نه ( اندازه فیزیکی المنت ها ، طول آنها ، محفظه قرار گیری المنت ها و ... آیا با هم مطابقت دارد یا نه ؟...)
اگر توان المت های جدید بیشتر از قبلی ها باشه ( البته 200 وات خیلی اختلاف زیادی نیست) باید کابل رو چک کرد که آیا تحمل این مقدار افزایش جریان رو داره یا نه. همچنین مواظب بود قسمت های مجاور المنت در اثر درصدی از افزایش دما آسیب نبیند. اتفاقی هم که می افته اینه که آب زوتر جوش میاد....!

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
عایق بندی کجاش؟
عایق های الکتریکی . چسبی ، وارنیشی چیزی از بین رفته یا اکسید شده و باعث شده سیم فاز به بدنه یخچال برخورد کنه و برقدار بشه .
البته این ارت فقط برای اتصال بدنه ها نیست و برای دستگاه های الکترونیکی هم برای تخلیه الکتریسیته ساکن تعبیه میشه .

راستش جواب سوال شما خیلی سادست . چیز خاصی ذهن شما رو در این مورد مشغول کرده ؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
عایق های الکتریکی . چسبی ، وارنیشی چیزی از بین رفته یا اکسید شده و باعث شده سیم فاز به بدنه یخچال برخورد کنه و برقدار بشه .
البته این ارت فقط برای اتصال بدنه ها نیست و برای دستگاه های الکترونیکی هم برای تخلیه الکتریسیته ساکن تعبیه میشه .

راستش جواب سوال شما خیلی سادست . چیز خاصی ذهن شما رو در این مورد مشغول کرده ؟

اره فکر کردم ایشون چیز دیگه ای غیر از اتصال بدنه که شما فرمودین مد نظرشون باشه اخه اونو که شما گفته بودین!

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
راستی تا حالا شنیدین کسی بگه اب خونه ما برق داره؟

بله خودم دیدم
آب خونه مامان بزرگم اینا برق داره
یعنی وقتی به شیر دست میزنی برق میلرزونه! مخصوصا اگه زخمی چیزی رو دست آدم باشه
حتی وقتی که با شیر تماس مستقیم نداری و آب میریزه رو دست، تو قسمت های بالای ناخن یا زخمی احساس برق گرفتگی میکنی
من تو فکر استفاده و فروش این برق هستم :D:biggrin:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله خودم دیدم
حتی وقتی که با شیر تماس مستقیم نداری و آب میریزه رو دست، تو قسمت های بالای ناخن یا زخمی احساس برق گرفتگی میکنی
من تو فکر استفاده و فروش این برق هستم :D:biggrin:

جدا؟ مام شریک:D
منم خونه خالم اینطوری شده ولی خود شیر اب برق نداره (شایدم احساس نمیشه) فقط ابش تازه اونم فقط دستت زخم باشه میفهمی. چطوری میشه درستش کرد؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
جدا؟ مام شریک:D
منم خونه خالم اینطوری شده ولی خود شیر اب برق نداره (شایدم احساس نمیشه) فقط ابش تازه اونم فقط دستت زخم باشه میفهمی. چطوری میشه درستش کرد؟

بله حتما :biggrin:
والله تا بحال بهش فکر نکردم که این حالت به چه دلیلی به وجود میاد
ولی فکر کنم اگه از چند محل لوله ها و شیر های آب (در صورت فلزی بودن) ارت کنیم مشکل حل بشه!!:surprised::biggrin:

حالا بحث خوبیه. میشه بگید لوله های خونه خاله شما گالوانیزه هست یا پی وی سی؟ میخوام یه نتیجه بگیریم
چون خونه مامان بزرگ من برق اصلی روی شیر هست و خود آب زیاد ملموس نیست! در حالی که خونه خاله شما برعکسه!

آخه اینم شد بحث برقی؟ همش بحث خونه خاله و مامان بزرگه!!:w15:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله حتما :biggrin:
والله تا بحال بهش فکر نکردم که این حالت به چه دلیلی به وجود میاد
ولی فکر کنم اگه از چند محل لوله ها و شیر های آب (در صورت فلزی بودن) ارت کنیم مشکل حل بشه!!:surprised::biggrin:

حالا بحث خوبیه. میشه بگید لوله های خونه خاله شما گالوانیزه هست یا پی وی سی؟ میخوام یه نتیجه بگیریم
چون خونه مامان بزرگ من برق اصلی روی شیر هست و خود آب زیاد ملموس نیست! در حالی که خونه خاله شما برعکسه!

آخه اینم شد بحث برقی؟ همش بحث خونه خاله و مامان بزرگه!!:w15:

لوله ها پی وی سی هست. ولی یه اب شیرین کن دارن که من به اون مشکوک بودم:cool: ولی خب شایدم از اب گرم کن باشه:question: در کل به نتیجه ای نرسیدم.

moh3n_s

عضو جدید
سلام دوستان میگم کسی اطلاعات یا شبکه داره که با neplan پیاده سازیش کرده باشه من یکسری شبکه میخوام تا با neplan پیاده سازیش کنم حتما همم میخوام مهمه برام شرمنده این جز سوال نبودا جز کمک بود اما خوب اینجا گفتم چون بازدید بیشتره اینجا

moh3n_s

عضو جدید
یه موتور یونیورسال داریم میخوایم هم بطور چپگرد و هم بطور راستگرد در اختیار داشته باشیمش باید چیکار کنیم ؟

KHOSHSHANS2

عضو جدید
سلام دوستان
من از بچه هاي متالورژي هستم كه براي پروژه ام نياز به وسيله اي دارم كه بتونه قطعه اي را با سرعت قابل تنظيم جابجا كند، كمترين سرعتي هم كه ميخوام 150 ميليمتر بر دقيقه است، لطفا راهنمايي كنيد

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من از بچه هاي متالورژي هستم كه براي پروژه ام نياز به وسيله اي دارم كه بتونه قطعه اي را با سرعت قابل تنظيم جابجا كند، كمترين سرعتي هم كه ميخوام 150 ميليمتر بر دقيقه است، لطفا راهنمايي كنيد
چه جور جابجایی .
بصورت خطی یا زاویه ای ؟
چه گشتاوری رو قرار هست جابجا کنه ؟
برای چنین دقتی من استپرموتور رو پیشنهادد میکنم . ( می تونی با استفاده از انواع درایورها بصورت خیلی دقیقی کنترل داشته باشی )

KHOSHSHANS2

عضو جدید
راستش ميخوام يك قطعه فلزي كه وزن زيادي هم ندارد (حدود 50 گرم) را با سرعتي حدود 150 ميليمتر بر دقيقه، بصورت عمودي وارد ظرف مذاب كنم. ميشه بيشتر توضيح بديد.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
راستی تا حالا شنیدین کسی بگه اب خونه ما برق داره؟
بله. :w19:

لباس شویی...
مشکوک ترین وسیله.
خیلی وقتا پیش دستمو هنگام کار لباس شویی بردم تو و خواستم لباس دربیارم که اب داخل دستگاه برق داشت. البته کمی . خود بدنه برق نداشت. فقط دستگاه. حالا اگر اب به برق وصل شده بود با ینکه اب شهری ما بسیار املاح زیادی داره و از اونجایی که اب هادی بسیار خوب جریان الکتریکی هست باید اینجانب دچار برق گرفتگی شدید میشدم..
پس هر چی هست جریان الکتریکی نیست. یا بسیار بسیار کمه.
[
QUOTE=saeed_asghari;6106935]بله خودم دیدم
من تو فکر استفاده و فروش این برق هستم :D:biggrin:[/QUOTE]

من دیدم زخم هم نباشه کمی قلقلک میده :D

سلام دوستان میگم کسی اطلاعات یا شبکه داره که با neplan پیاده سازیش کرده باشه من یکسری شبکه میخوام تا با neplan پیاده سازیش کنم حتما همم میخوام مهمه برام شرمنده این جز سوال نبودا جز کمک بود اما خوب اینجا گفتم چون بازدید بیشتره اینجا
این نرم افزار شبیه سازی میکنه. یا فقط ترسیم؟؟؟
میخوای مدار فرمان و قدرت بکشی یا تک خطی؟

سلام دوستان

چه جور جابجایی .
بصورت خطی یا زاویه ای ؟
چه گشتاوری رو قرار هست جابجا کنه ؟
برای چنین دقتی من استپرموتور رو پیشنهادد میکنم . ( می تونی با استفاده از انواع درایورها بصورت خیلی دقیقی کنترل داشته باشی )
این نوع موتور رو نمیشناسم.
ولی سرو موتور هم بد نیست.
استپر موتور تا چه توان مکانیکی رو میتونه تحمل کنه. ؟
منظورم اینه که در بخش قدرت هم استفاده میشه یا صرفا در جاهایی که توان مکانیکی کم وجود داره؟

راستش ميخوام يك قطعه فلزي كه وزن زيادي هم ندارد (حدود 50 گرم) را با سرعتي حدود 150 ميليمتر بر دقيقه، بصورت عمودي وارد ظرف مذاب كنم. ميشه بيشتر توضيح بديد.
اگر 50 گرم باشه با این سرعت همین که مهندس NUTRON گفتن خوبه. و راحت ترینه.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
این نوع موتور رو نمیشناسم.
ولی سرو موتور هم بد نیست.
استپر موتور تا چه توان مکانیکی رو میتونه تحمل کنه. ؟
منظورم اینه که در بخش قدرت هم استفاده میشه یا صرفا در جاهایی که توان مکانیکی کم وجود داره؟

اگر 50 گرم باشه با این سرعت همین که مهندس NUTRON گفتن خوبه. و راحت ترینه.
سلام داداش
نوع خاصی از موتور نمیخواد
استپر تا اونجائی که میدونم تو رنج کمتر از 1 اسب باید باشه
ولی سروو رنج توانش بالا تر هست و دقتش به مراتب بیشتر هست و البته قیمتش هم بالاست مثلا یه موتور 5کیلو وات سروو که واسه یه دستگاه CNC به کار میره در حدود 7 تومنه!
نه استپر موتور ندیدم که کاربرد قدرتی داشته باشه و اکثرا تو رباتیک کاربرد داره ولی یه اشکالی داره اونم اینه که توی سرعت های خیلی کم حرکت موتور پیوسته نیست و جرکت پله ایش محسوس میشه

بله پیشنهاد مهندس نوترن به صرفه و مناسبترینه برای این کار

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

برای این وزن همین استپر خوبه . سروو هم میشه استفاده کرده ولی با توجه به قیمت خود موتور و درایور اون و دقتی که انتظار داری به درد شما نمیخوره . برای قدرت بیشتر می تونی از گیربکس یا اسکرول استفاده کنی .
( سروو همون استپری هست که فیدبک داره و از خروجی نمونه برداری میکنه برای اصلاح به ورودی میده )
کنترلر استپر موتور رو خودت هم میتونی با یه مدار خیلی ساده بسازی ( نوع کمی پیشرفته تو رو حتی می تونی به پورت پارارل یا یو اس پی با واسطه نرم افزارهایی تحت عنوان اینترفیس وصل کنی . مثل برنامه ماخ تری ) .

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
آقا یکی اومده به نام ashkanmad داره تالار رو قتل عام میکنه

سنگر بگیرید و اللا شما رو هم میخوره

اسپم نبوداااا. جدی گفتم. خیلی هم علمی بود