مشاوره ي گياه پزشکي

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
میگم مامان گلاب شما هم یه پا گیاه پزشکیدا ! :redface:

من كه گفتم مادر ...من خودم يه پا صابخونه ام.....:w01:
شوخي كردم قربونت برم....من كجا و يكي مثل افسون و يا رضا و بقيه دوستان كجا....من الكي الكي خودم رو دارم اين وسط مسطا جا ميكنم...يعني ما هم بلللللله....:w20: اما باور كن چيزي در چنته ندارم مادر....:w05:
حمیدو نمیدونم ولی من باور نمیکنم... نه فقط تو گیاهپزشکی بلکه باغبانی و زراعت بقیه گرایشهای کشاورزی هم صاحبنظری. لازم شد به قول معروف همینجا فرصت را غنیمت شمرده و به پاس زحماتی که در این تالار میکشید این لوح یادبود را به نمایندگی از همه بچه های تالار کشاورزی به حضرت علّیه تقدیم نماییم...

sina666

عضو

Phyto

مدیر تالار
لطف میکین خود عکسو بذاری اینجا؟ من که از این لینکا چیزی ندیدم

sina666

عضو

سلام ببخشيد اگه دير شد .اينم يكيشون اونيكي هم اگه كافي نبود آپلود ميكنم.

ابرا

عضو جدید
درخت انگور

درخت انگور

سلام من ابراهیم هستم
مشکل من اینه که درخت انگور من
روی برگهاش دونه دونه شده مثل اینکه
انگار تاول زده نمیدونم چیکار کنم
لصفا راهنمائی کنید

afsoon6282

مدیر تالار
احتمال زیاد باید گال باشه

میشه لطف کنین عکسشو بذارین اینجا

afsoon6282

مدیر تالار
این آفت کنه گرد آلود خرما هست:w16:

زهرا شرمنده اسکنر نصب نیست الان نمیتونم بذارمش برات

بگو چیا میخوای تا بهت بگم مواردشو:redface:

afsoon6282

مدیر تالار
روی این شک دارم ولی به نظر میاد خسارت شب پره کوچک خرما هست

چیزی که هست این آفت فعالیتش همزمان با کنه گرد آلود خرما هست که تو اون تاپیک گفتم
و هر دوشون با هم فعالیت میکنن

باید مشخص بشه میوه هاش ریزش دراه یا نه؟روی میوه ها سوراخ و یا تار های کوچک دیده میشه یا نه؟هسته های خرما که هنوز نرم باید باشن خورده شدن یا نه؟

*کشاورزی

عضو جدید
نام آفت چیست؟

نام آفت چیست؟

سلام به مهندسان عزیز
یه سوالی واسم پیش اومده ، ممنون میشم اگه جوابشو بهم بدی.
این عکس این آفته که اگه لطف کنید و اسم حشره و روش مبارزه شیمیای (چه سمی رو توصیه میکنید)اونو به من بگید ممنون میشم .
خواهش میکنم زودتر جوابشو به من بدید چون خیلی آفت بدیه کلی خسارت بهم زده
اینم عکسش

*کشاورزی

عضو جدید
اسم آفت چیست؟

اسم آفت چیست؟

سلام به مهندسان عزیز
یه سوالی واسم پیش اومده ، ممنون میشم اگه جوابشو بهم بدی.
این عکس این آفته که اگه لطف کنید و اسم حشره و روش مبارزه شیمیای (چه سمی رو توصیه میکنید)اونو به من بگید ممنون میشم .
خواهش میکنم زودتر جوابشو به من بدید چون خیلی آفت بدیه کلی خسارت بهم زده
اینم عکسش

afsoon6282

مدیر تالار
عزیز عکس از خسارت رو هم میشه نشون بدی

علائمشو بگو برگا چه جوری شده؟از گیاه شیره اومده بیرون یا نه؟

این حشره اسمش سن هست روی گندم هست

میشه مشخصاتشو بگی چه جوریه چون گندم سن زیاد داره

خود حشره قهوه ای رنگ هست درسته؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
روی این شک دارم ولی به نظر میاد خسارت شب پره کوچک خرما هست

چیزی که هست این آفت فعالیتش همزمان با کنه گرد آلود خرما هست که تو اون تاپیک گفتم
و هر دوشون با هم فعالیت میکنن

باید مشخص بشه میوه هاش ریزش دراه یا نه؟روی میوه ها سوراخ و یا تار های کوچک دیده میشه یا نه؟هسته های خرما که هنوز نرم باید باشن خورده شدن یا نه؟
کنه گردآلود خرما که تو باغ دیدیم ...
میوه ریزش داشت
تا اونجایی که چندتا باغ را گشتیم من فقط همین خوشه رو دیدم اینجوری شده بود ...
از عکس هم پیداست ریزشش زیاد نبودچون میبینید میوه های خشک هنوز روی خوشه هستند ...
میوه ها همشون بذر داشتند

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
این آفت کنه گرد آلود خرما هست:w16:

زهرا شرمنده اسکنر نصب نیست الان نمیتونم بذارمش برات

بگو چیا میخوای تا بهت بگم مواردشو:redface:
شرایطی که این آفت دوست داره چیه؟
راه مبارزش چیه؟
در مراحل بعدی خسارت میوه ها چجوری میشن؟
میزان خسارت تا چه میتونه بشه در یک باغ ؟

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
دوست عزیز همانطوریکه افسون گفتن این حشره در واقع سن گندم می باشد . اگه لطف کنین و اطلاعاتی که افسون خانم گفتن در اختیارمون قرار بدید بهتر نتیجه می گیرید.

shirin.agro

عضو جدید
کاربر ممتاز
سن گندم

سن گندم

دوست عزیز همانطوریکه افسون گفتن این حشره در واقع سن گندم می باشد . اگه لطف کنین و اطلاعاتی که افسون خانم گفتن در اختیارمون قرار بدید بهتر نتیجه می گیرید.

سن گندم Eurygaster integriceps يكي از مهمترين آفات اين محصول در ايران مي باشد كه به علت اهميت خسارات حاصله هر ساله سطوح وسيعي از از گندمزارهاي كشور تحت مبارزه شيميايي با آن قرار مي گيرد كه 14 گونه از اين جنس شناخته شده است
افت اين به صورت حشره كامل در دامنه كوهها و زير بوته ها (خصوصا بوته هاي گون و درمنه)و زير پوستكهاي درختان زمستان گذراني كرده هنگاميكه دما در كوه به 10 درجه سانتيگراد مي رسد فعال شده و در صورتيكه ميانگين حرارت به 12 در جه سانتيگراد برسد به سمت دشت ريزش و به مزارع گندم كه هنوز به خوشه نرفته اند حمله و از شيره گياهي وبرگها و ساقه هاي آن تغذيه مي كند در اين مرحله به علت تغذيه آفت خوشه هاي حاصله سقيد رنگ بوده ، پوكند و در آن دانه اي تشكيل نشده است.(در صورت تغذيه سن از جوانه انتهايي خوشه اي تشكيل نمي شود) پس از تغذيه و جفت گيري ، حشره ماده تخمگذاري مي كند
(در پشت و يا روي برگ دستجات تخم در 2-3 رديف گذارده شده كه تعداد انها در هر دسته به 14 عدد مي رسد) در عرض 7 -10 روز تخم ها تفريخ شده و در عرض يك ماه در شرايط مساعد مراحل پورگي طي شده و سن هاي كامل نسل جديد ظاهر مي گردد
تغذيه پوره ها معمولا در اواخر سن 2 آغاز مي شود و بر اثر تداوم ان دانه ها لاغر و پوك شده و ارزش نانوايي خود را از دشت مي دهد ( در حين تغذيه بزاق حشره كه حاوي آنزيم پپتيداز است از طريق خرطوم آفت به دانه منتقل شده كه سسب تجزيه گلوتن آن مي شود از طرق ديگر عمل تغذيه باعث تغيير شكل و چروكيدگي دانه شده حباب هاي تاول مانندي بر روي آن ظاهر مي شودجاي نيش حشره بر روي دانه به صودت نقطه سياهرنگي كه حلقه كرم رنگي آن را احاطه كرده اشت به چسم مي خورد)در نهايت حشره بالغ نسل جديد پس از تغذيه كافي از خوشه هاي ميزبان به سمت ارتفاعات پرواز مي كند

روش مبارزه شيميايي
نام عمومي سم : فنيتروتيون ( EC50%) نام تجاري : سوميتيون 1 ليتر در هكتار
نام عمومي سم : فنتيون ( EC50%) نام تجاري : لباسيد 1-2/1 ليتر در هكتار
نام عمومي سم : تري كلروفن ( SP80% ) نام تجاري : ديپتركس 2/1 كيلو گرم در هكتار در جاهايي كه احتمال باد بردگي بر روي محصولات نزديك به برداشت وجود نداشته باشد استقاده گردد
نام عمومي سم : دلتا مترين( EC2.5%) نام تجاري :دسيس 300 سي سي منحصرا جهت مبارزه با پوره استفاده شود

الف) مبارزه با سن مادر :
اين مبارزه با توجه به نرم اعلام شده از سوي سازمان حقظ نباتات در ارتباط با تعداد سن مادر در متر مربع در مزارع آبي و ديم زماني انجام شود كه سن ها در مزرعه استقرار يافته اند و تغيير مكان ندهند ك در نهايت مبارزه صحيح و به موقع باعث باعث سطح مبارزه با پوره سن منتج مي گردد .
ب) مبارزه با پوره سن:
زمان مبارزه مناسب هنگامي است كه اكثريت جمعيت آفت در سن دوم پورگي باشند با توجه به نرم اعلام شده در متر مربع از سو ي سازمان حفظ نباتات در مزارع آبي و ديم

توضيح : با توجه به انواع سموم مصرفي كه در بالا ذكر شد ميزان محلول سمي در سمپاشي هوايي 25 ليتر در هكتار و سمپاشي زميني در سيستم معمول با توجه به وضعيت رويش محصول 300-400 ليتر در هكتار مي باشد

ساير روش ها:
مديريت آبياري – استقاده از ارقام مقاوم و كنترل بيولوژيك مي باشد

:gol::heart::gol:

گلشید ساحل

عضو جدید
کنه گرد آلود خرما

کنه گرد آلود خرما

با اجازه گیاهپزشک های باشگاه
-------------------------------
کنه گرد آلود خرما
Oligonychus Afrasiaticus ( Mcgregor )
Parateranychus Afrasiaticus Mcgregor
( Acari : Tetranychidae )
کنه تارتن خرما جزء آفات کلیدی خرما دربوشهر و استانهای جنوبی است . این کنه همه ساله از اوایل خرداد ماه بر روی میوه های جوان و نارس ظاهر و تا اواسط مرداد ماه از آنها تغذیه می کنند . این آفت که در شرایط خشک بهترین نشو و نما را دارد و می تواند باعث خسارت جدی به میوه ها شود . میوه های مورد حمله رنگ سبز خودشان را از دست داده و بعداً با تداوم تغذیه خشک و چروکیده می شوند .

خسارت
این کنه از شیره نسوج برگهای جوان و بخصوص میوه های خرما تغذیه می کند و در اثر تغذیه آن رنگ طبیعی برگ و میوه ها تغییر یافته و به رنگ خاکستری مایل به سفید و یا زرد کمرنگ در می آید . میوه های آسیب دیده شکاف برداشته و مواد قندی و شیره نباتی از آن خارج می شود ، پوست میوه نیز سخت و خشک می گردد . کنه ها برای حفاظت و انتقال خود از شاخه ای به شاخه دیگر تار می تنند و در زیر تارها به فعالیت می پردازند . هنگام طغیان آفت خوشه های خرما منظره ای غبارآلود به خود گرفته و میوه ها به رنگ قرمز تیره در آمده و چروکیده و نامرغوب می شوند و قبل از رسیدن می ریزند .
در بعضی مناطق کشور که محصول خرما دیرتر می رسد خرماهای مبتلا را قبل از ریزش به مصرف خوراک دامها می رسانند . در ایران در استان بوشهر خسارت این آفت زیاد و در سالهای طغیانی به بیش از 40% محصول خرما آسیب می رساند . در اثر تغذیه این آفت برگهای آلوده به زردی می گرایند و تارهای فراوانی در جمعیت بالا تولید می کنند که سبب جلب گرد و خاک می شود بطوری که نخلهای آفت زده حالت خاک آلود به خود می گیرند . میوه های آفت زده آب خود را از دست داده و چروکیده می شوند . سطح آنها از تار و گرد و خاک پوشیده می شود .
گاهی سطح میوه ها شکاف برمیدارد . بطور کلی درختان آلوده ضعیف شده و خسارت آفت در باغاتی که از نظر آبیاری و سایر عملیات زراعی در شرایط نامطلوب باشد شدیدتر است
مبارزه شیمیایی
بهترین زمان سمپاشی علیه کنه گرد آلود خرما در استان بوشهرو سواحل خلیج فارس نیمه اول خرداد ماه است . در اکثر کشورهای خرماخیز جهان گردپاشی با گل گوگرد را به نسبت 25% گل گوگرد مخلوط با 75% پودر تالک به میزان 100 گرم برای هر خوشه توصیه می شود .
چنانچه رطوبت محیط کافی نباشد می توان از گوگرد های قابل حل در آب مانند الوسال و اولتراسوفر و ... برای سمپاشی استفاده کرد . باید توجه کرد که مخلوط گوگرد وتابل با آب کاملاً یکنواخت باشد و مقدار مصرف آن متناسب با درجه حرارت هوا بوده و زیاد نباشد زیرا در غیر اینصورت ذرات گوگرد مدتها روی دانه های خرما باقی می مانند و درختانی که در معرض مستقیم نورآفتاب باشند بر روی دانه های خرما لکه های قرمز رنگ ظاهر می شود و ایجاد سوختگی می نماید ؛ در نتیجه از مرغوبیت و ارزش اقتصادی میوه کاسته می شود .
ترکیبات گوگردی فوق روی مراحل فعال کنه شامل لارو و پوره ها و کنه های بالغ موثر است ولی روی تخم اثری ندارد . گردپاشی در صیح زود در هنگامی که باد نباشد توصیه می گردد . مبارزه علیه کنه به وسیله ترکیبات گوگردی بایستی یک ماه بعد تکرار شود .
مسئله ای که درخور توجه و دقت می باشد این است که در اکثر مناطق خرماخیز کشور هجوم کنه مصادف با فعالیت نسل دوم کرم میوه خوار Batrachedra Amydraula Meyrبوده و در همین زمان ( 10 تا 20 خرداد ماه ) نیز بعضی از آفات دیگر خرما مانند سوسک چوبخوار Pseudophilus Testaceus Gah و زنجره Ommatissus Binotatus هستند . از این نظر بهتر است سم تدیون V18 ، پروپال و کلتان به میزان یک در هزار را با سموم دیگری مانند مالاتیون 57% به میزان 5/1 در هزار ، اتیون به میزان 2 در هزار و یا دیازینون 60% به میزان 5/1 در هزار مخلوط و سمپاشی شود .

Phyto

مدیر تالار
بهش میگن سن. میتونی با سم دسیس بری به جنگش!

Phyto

مدیر تالار
با توجه به اینکه فقط همین یه خوشه این ریختی شده و فقط هم یک طرفشه و اینکه داخل میوه کاملا سالم به نظر میرسه و فاصله این خوشه هم با زمین زیاد نیست... من احتمال میدم چیزی بهش پاشیده شده باشه مثلا نفت یا گازوئیل یا یه چیزی تو این مایه ها (فرضیه آفت یا بیماری منتفیه)
البته تا موقعی که از نزدیک معاینه نشه و با باغبونش صحبت نشه نمیشه نظر قطعی داد.

sepide888

عضو جدید
گلدون

گلدون

سلام. گلدونام دارن خشک میشن. کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:(

پیوست ها

• P1010001.jpg
    P1010001.jpg
    30.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • P1010002.jpg
    P1010002.jpg
    23.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sepide888

عضو جدید
یکی دیگه!!!!

یکی دیگه!!!!

این یکی هم برگاش خیلی کوچیک شده..... چه کودی بهش بدم؟

پیوست ها

• P1010003.jpg
    P1010003.jpg
    26.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

denise

عضو جدید
سلام.

یه بگونیا دارم که روی برگاش پر حشرات ریز سفید شده!
نیاز به سم داره یا شست و شوی برگا براش کافیه ؟ ؟ ؟

MAMOSI

عضو جدید
مشاوره گیاه پزشکی برای گیاهان آپارتمانی

مشاوره گیاه پزشکی برای گیاهان آپارتمانی

سوال: برگها حالت شادابی خود را از دست داده‌اند.
جواب: نور شدید این حالت را میتواند باعث شود، حمله کنه قرمز نیز این نشانه‌ها را بروز میدهد. کثیف بودن برگها و اختلال در فتوسنتز نیز میتواند عامل دیگری برای این عارضه باشد. سوال: نوک و حاشیه برگها قهوه‌ای و خشک میشوند.
جواب: اگر حاشیه برگها سبز و فقط نوک آنها آسیب دیده‌اند هوای خشک و یا صدمه‌های مکانیکی می‌تواند عامل آن باشد و اما اگر حاشیه‌ها نیز زرد و قهوه‌ای رنگ شده‌اند عولامل زیادی مانند افراط و تفریط (بیش بود و کمبود) در آبیاری زیاد و یا کم بودن نور و درجه حرارت عامل آن هستند.
سوال: برگها پژمرده شده و آویزان هستند
جواب: افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد و آفات و همچنین فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند عامل این نارسایی باشد.
سوال: برگها در گیاه جوان شروع به ریزش کرده‌اند.
جواب: عوامل متعددی این عارضه را باعث می‌گردند. گیاه جوانی که گلدان آن به تازگی تعویض شده‌است ریزش برگها در بعضی مواقع طبیعی است. اصولا شوک وارده به هر علت مانند جا به جا شدن گیاهان حساس مانند گل کاغذی از محلی به محل دیگر یا از درجه حرارت و شرایط نوری خاص به حرارت و نور شدید دیگر میتواند باعث این عارضه باشد.
سوال: برگهای پایینی خشک شده و میریزند.
جواب: سه عامل مهم باعث این عارضه میگردند. نور بسیار کم، درجه حرارت بالا و خشکی دیدن ممتد گیاه.
سوال: برگهای بالایی زرد میشوند اما سقوط نمیکنند.
جواب: این عارضه مربوط به آبیاری با آب سنگین و یا استفاده از خاکهایی است که کلسیم آنها زیاد است.
سوال: لکه‌هایی با اشکال مختلف روی برگها مشاهده میگردند.
جواب: اگر لکه‌ها موجدار و قهوه‌ای هستند مربوط به کمبود در آبیاری است. چنانچه لکه‌ها نرم و قهوه‌ای تیره هستند نتیجه پر آبی است. آبیاری با آب خیلی سرد، نور خیلی شدید، قرار گرفتن برگ در معرض گازها و ابتلاء به بیماریها و آفات، لکه‌هایی سفید رنگ را باعث می‌گردند. جویده شدن برگها و مشاهده پودرهای سفید و خاکستری روی برگ به علت حمله قارچها و آفات است.
سوال: برگها می‌پیچند و می‌ریزند.
جواب: این علامت مربوط به افراط در آبیاری و پایین بودن بیش از حد درجه حرارت است.
سوال: برگها ناگهانی ریزش میکنند.
تغییر ناگهانی در درجه حرارت و شدت نور و عدم آبیاری و خشکی دیدن گیاه و همچنین صدمه دیدن ناگهانی و فوری ریشه این عارضه را باعث میشود.
سوال: برگها زرد شده و می‌ریزند.
جواب: اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است.
سوال: برگهایجوانه انتهایی کوچک مانده و رنگ پریده هستند.
جواب: این علایم در اوایل بهار و اواخر زمستان با گرم شدن هوا و مرطوب بودن زیاده از حد کمپوست ظاهر میشوند. گیاه را به محل پرنورتر منتقل و آبیاری را کمتر کنید. اگر در فواصل رشد نیز این نشانه‌ها برطرف نشدند کمبود مواد غذایی و نور میتوانند این عارضه را سبب شوند.
سوال: گلها تشکیل نمیشوند.
جواب: اگر گیاه بالغ شده و فصل گلدهی فرا رسیده اما گلها تشکیل نمیشوند کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک، حمله تریپس‌ها و یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند از عوامل این عارضه باشد.
سوال: گلها فوراً پژمرده میشوند.
جواب: کم آبی، هوای خشک، کمبود در میزان نور، و بالا بودن درجه حرارت از عوامل احتمالی هستند.
سوال: برگها سوراخ شده‌اند.
جواب: عوامل فیزیک مانند مالش به دست یا در معرض رفت و آمد بودن، یا حمله آفاتی مانند حلزونها و لاروهای پروانه‌ها و سوسکها و … میتوانند از عوامل این عارضه باشند.
سوال: لکه‌های سفید روی سطح خارجی گلدان مشاهده میشود.
جواب: این علامت نشاندهنده افراط در آبیاری یا آبیاری با آب سنگین کلسیم دار (همانند آب شرب اردبیل) است و مورد دوم ممکن است به مذاق بسیاری از گیاهان خوش نیاید.
سوال: رشد گیاه متوقف یا کند شده‌است.
جواب: در فصل زمستان برای اکثر گیاهان آپارتمانی این توقف یا کندی رشد عادی است. چرا که در زمستان دمای شبانه خانه‌ها ممکن است حتی از دمای روزانه خانه گرمتر باشد. این دما باعث میشود که گیاهانی مقدار تولید انرژی که در هنگام روز و با فتوسنتز به دست می‌آورند را شب هنگام با تنفس و تعرق از دست بدهند. و انرژی مازادی برای تولید سلولهای جدید باقی نماند. در حالی که در طبیعت همیشه دمای شبانه از دمای روزانه چند درجه‌ای کمتر است و این اختلاف دما به گیاه اجازه میدهد که انرژی مازاد را صرف رشد کند.
اما در تابستان کمبود رشد میتواند علامت کمبود در نور و مواد غذایی یا افراط در آبیاری باشد. اگر کلیه این شرایط نرمال باشد به احتمال قوی زمان تعویض گلدان فرا رسیده‌است.
سوال: غنچه‌ها سقوط میکنند.
جواب: عواملی که سبب ریزش برگها میشوند در سقوط غنچه‌ها نیز موثرند. اما خشکی هوا، کمبود نور، انتقال گلدان از محلی به محل دیگر (در موارد مانند گیاه کاملیا)، و حمله شته‌ها یا آفات دیگر به غنچه‌ها ممکن است عامل این عارضه باشند.
سوال: برگهای ابلق (دو رنگ) به رنگ سبز تیدیل شده‌اند.
جواب: کمبود نور در این عارضه نقش اصلی را بازی میکند. گلدان را به محلی درنور ترمنتقل کنید.
سوال: برگها و ساقه‌ها می‌پوسند.
جواب: اصولاً عامل اصلی برای پوسیدگی امراض قارچی و باکتریایی است که در صورت شعیف بودن گیاه و مهیا نبودن شرایط مساعد گیاه به آنها مبتلا میگردد. علاوه بر آن افراط در آبیاری زمستانه و ماندن قطرات آب روی برگها در شب نیز از عوامل این عارضه ذکر شده‌است.
سوال: لکه‌های سبز روی سطح خارجی گلدان مشاهده میشود.
جواب: رطوبت بالای محیط، افراط در آبیاری و بسته بودن سوراخ خروجی گلدان ظهور این نشانه را سبب میشوند.
:w21:با استفاده از:
کتاب گلکاری / مهندس اسماعیل پیش بین / نشر آییژ / ۱۳۸۶

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام.

یه بگونیا دارم که روی برگاش پر حشرات ریز سفید شده!
نیاز به سم داره یا شست و شوی برگا براش کافیه ؟ ؟ ؟

دنيس جان ميتوني عكسش رو بگيري برامون بذاري
احتمالا بايد مگس سفيد باشه....
من يه زماني باغچه ام مورد حمله اين آفت قرار گرفت از سم دروسپان استفاده كردم جواب داد
البته اون هم مقدارشون زياد بود هم مساحتش زياد....
حالا نميدونم واسه يدونه گلدون شما هم همين سم بكار مياد يا همون شستشوي برگها جواب بده.

رضا جان ميتوني راهنمايي كني عزيز.؟؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام. گلدونام دارن خشک میشن. کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:(

سپيده جان گلدونات احتياج شديد به غبارپاشي داره و كوددهي كه البته اگه مايع باشه بهتره چون جذبش زودتر و بيشتر هست..به احتمال زياد جاشون هم گرم هست.

يه چيز ديگه هم اينكه خاكت شوره زده و رسوب زيادي داره...

و اينكه خاك گلدونهات سفت شده...

سپيده جون اول يه دقت كن ببين مجاري زهكش گلدونات باز هست يا بسته شده...اگه بسته شده سعي كن بازشون كني واسه اينكار ميتوني از يه ميله فلزي باريك استفاده كني...و از ته گلدون اقدام كن.

ظروف زير گلدونات رو هم با سيم ظرفشويي تميزشون و كن و رسوبات آب رو ازشون پاك كن.

براي آب دادن به گلدونات...از قبل مقداري آب رو توي ظروف درباز قرار بده و بگذار يه 48 ساعتي بمونه ..بعد با اون آب آبياريشون كن.

سپيده جان ...با يه چنگال حدود دوسانت از روي خاك گلدونات رو خراش بده و هوادهي كن...مواظب باش به ريشه هايي كه روي خاك نفوذ كردن آسيب نزني گلم.

این یکی هم برگاش خیلی کوچیک شده..... چه کودی بهش بدم؟

همون كود مايع ...كه دو نوعش ازهمه بهتره ...نميدونم اگه تبليغ نباشه يكيش قطره طلا هست و يكيش هم زربار...

بالا