نمايش نتايج 1 تا 2 از 2

تاپیک: استان مازندران

دستیار مدیر تالار ادبیات داستان ها و حکایت ها آواتار ملیسا
    رشته
    مهندسی کامپیوتر
    تاريخ عضويت
    2007/3
    محل سكونت
    جایی در همین نزدیکی ها

Flower استان مازندران

مازندران

موقعیت جغرافیایی
    استان مازندران در شمال ایران، مساحتی حدود 46460 کیلومتر مربع، یازدهمین استان ایران از نظر وسعت است. این استان تقریباً 3% کل کشور را شامل میشود و بین َ47،035 تا َ8 ، 038 عرض شمالی از استوا و َ16، 050 تا َ10، 056 طول شرقی از نصفالنهار گرینویچ قرار گرفته است. حد شمالی آن دریای خزر و کشور اتحاد جماهیر شوروی و حد شرقی آن استان خراسان است و حد جنوبی آن استانهای سمنان و تهران و زنجان و حد غربی آن استان گیلان است.

آب و هوا
    به طور کلی جلگه مازندران دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است که معروف به آب و هوای معتدل خزری است. عوامل موثر در آب و هوای این استان عبارتند از وجود کوههای البرز، جهت قرار گرفتن آنها، ارتفاع مکان، نزدیکی به دریا و .... میباشد به طور کلی دو جریان هوا در این منطقه تأثیر میگذارد:

ـ جریان اول: هوایی که از شمال و شمال شرقی از سیبری به طرف مازندران میآید و این توده در زمستان باعث سردی هوا و ریزش برف و باران شده و در تابستان به ندرت وزیده و سبب خنکی هوا میگردد.

- جریان دوم: به بادهای غربی که از طرف اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه وزیده که در زمستان باعث ریزش باران شده و در تابستان بر رطوبت هوا میافزاید و همچنین باعث شرجی شدن آن میگردد.

رودخانهها
    رود هراز- هراز یکی از رودهای پر آب و دایمی استان است و این رود از دامنههای شمالی کوههای لار و لواسانات سرچشمه گرفته وتا پلور رودلار نامیده میشود از پلور به بعد نام آن به هراز تبدیل میشود. یکی از شاخههای پر آب این رودخانه رود نور میباشد که در منطقه هر دو رود به هراز متصل میشود .
    رود چالوس- در شرق رودخانه سه هزار و از اتصال دو رود زانوس و کندوان تشکیل شده است و با شعبات متعدد خود آبهای منطقهای مربوطه را دریافت و به دریا میآورد.

گرگان رود- طول این رودخانه در حدود 350 کیلومتر است که از دامنههای شمالی رشته کوههای البرز شرقی و از ارتفاعات خراسان غربی سرچشمه گرفته و پس از عبور از آققلادر غرب روستای خواجه نفس با تشکیل دلتای کوچکی وارد دریای خزر میشود. وسعت حوضه آبگیر آن حدود 10200 کیلومتر مربع و عمق بستر آن بین 4 متر در حوالی مصب تا 30 متر در سدگرگان در تغییرات است.
    رود اترک- رود اترک از هزار مسجد خراسان سرچشمه گرفته و در محلی به نام قلعه چات رشته فرعی سومبار به آن میپیوندد. اترک به طول 500 کیلومتر پس از دریافت 10شاخه فرعی وجویبارهای موقتی به طرف دریای خزر جاری میشود.

پوشش گیاهی
    پوشش گیاهی در این استان به دو دسته جنگل و مرتع تقسیم میشود. جنگلهای مازندران یکی از منابع مهم ثروت کشور به حساب میآیند، این جنگلها در اعتدلال هوا و تنظیم رودها نقش داشته و از لحاظ صنعتی نیز بسیار حائز اهمیتاند. مساحت جنگلهای مازندران حدود 15544000 هکتار برآورد شده انواع درختان جنگلی این استان عبارتند از بلندمازو، ممرز، آزاد، انجیلی، توسکا، شمشاد، افرا، نمدار، نارون و... مراتع نیز در استان شامل مراتع ییلاقی و قشلاقی میباشد.

ویژگیهای انسانی
    جمعیت این استان طبق برآورد مرکز آمار استان در سال1382 حدود 2765667 نفر بوده است که تراکم نسبی 4/62 نفر در هر کیلومتر مربع را نشان میدهد.

جاذب های گردشگری استان مازندران به تفکیک شهر ها

ساري
    پناهگاه حيات وحش دشت ناز و دودانگه و چهار دانگه
    ساحل خزر آباد (فرح آباد)
    پناهگاه حيات وحش سمسكنده
    سد سليمان تنگه
    پارك جنگلي شهيد زارع
    برج رسكت
    مجموعه تاريخي فرحآباد
    مسجد جامع ساری
    خانه قديمي كلبادي
    حمام وزيري
    امامزاده عباس
    برجسلطانزينالعابدين
    آب انبار ميرزا مهدي
    آب انبار نو
    خانه قديمي كلبادي

[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

نور
    جنگل نور
    آبگرم لاويج
    روستاي بلده
    آبشار آب پري
    پارك جنگلي كشپل
    غار كهو
    روستاي ناتل
    قلعه پولاد بلده
    كاخ تميشان
    موزه كندولوس
    فيل سنگي
    كاروانسراي زمستاني يالو

آمل
    سياه بيشه
    درياچه سد لار
    غار اسك
    آبگرم اسك و استراباكوه
    آب سرد معدني آمولو
    دشت شقايق هاي وحشي لار
    آبشار شاهاندشت
    آب گرم بائيجان
    آبگرم لاريجان
    پارك جنگلي ميرزا كوچك خان
    پارك دهكده طلايي
    مقبره مير بزرگ
    قلعه بهمن
    پل دروازه چشمه
    شكل شاه ( جاده هراز )
    دخمه هاي سنگي ( كافر كلي ) رينه راه باستاني تنگه بند بريده و تصوير حجاري شده شاه و ياران او بر سنگ
    كاروانسراي گمبوج
    قلعه ملك بهمن

بهشهر
    شبه جزيره ميانكاله
    غار هوتو
    زاغمرز
    سنگ نو
    گلوگاه
    توسكا چشمه
    منطقه تاريخي عباس آباد
    باغ و عمارت چهل ستون
    چشمه عمارت
    عمارت افغان نژاد
    خانه قديمي احمد علي خان

چالوس
    درياچه ولشت

تله كابين نمك آبرود
    ييلاق كلاردشت
    دره رودبارك
    پارك هاي ورگا ويج و فين
    پارك جنگلي فين
    ديوچشمه
    علم كوه
    آب معدني دلير
    غار يخ مراد
    يخچال طبيعي حصار چال
    پارك ورگاويج
    پارك بنفشه
    كاخ چاي خوران
    كاخ اجابيت

نوشهر
    درياچه خضرنبي
    روستاي كندولوس
    پارك جنگلي سي سنگان
    ديو چشمه
    غار چيلك چلندر
    قرق كوه
    منطقه ييلاقي كجور
    قلعه نمك
    موزه كندلوس
    موزه بندر

سوادكوه
    درياچه شورمست
    غار دانيال
    پل ورسك
    قله كنگلو
    درياچه شور مست
    جنگل هاي فريم و زيرآب
    غار اسپهبد خورشيد
    غار زنگيان
    غار ديوليلم
    برج لاجيم
    كاروانسراي گدوك
    پل داخل شهر شير گاه
    پل شاهپور شيرگاه سقانفار زيولا

رامسر
    آبگرم سادات محله
    ييلاق جواهرده
    جنگل هاي دالخاني در جنت رود بار
    آبشار سياسرت
    پارك جنگلي صفارود
    قله ماركو

محمود آباد
    پارک جنگلی تش بدان
    مرا کم دوست داشته باش اما همیشه دوست داشته باش ! این وزن آواز من است : عشقی که گرم و شدید است زود می سوزد و خاموش می شود من سرمای تو را نمی خواهم و نه ضعف یا گستاخی ات را ! عشقی که دیر بپاید ، شتابی ندارد گویی که برای همه ی عمر ، وقت دارد . مرا کم دوست داشته باش اما همیشه دوست داشته باش ! این وزن آواز من است : اگر مرا بسیار دوست بداری شاید حس تو صادقانه نباشد کمتر دوستم بدار تا عشقت ناگهان به پایان نرسد ! من به کم هم قانعم و اگر عشق تو اندک ، اما صادقانه باشد ، من راضی ام دوستی پایدارتر ، از هرچیزی بالاتر است . مرا کم دوست داشته باش اما همیشه دوست داشته باش !
    امیلی دیکنسون / آبی کوچک عشق

دستیار مدیر تالار ادبیات داستان ها و حکایت ها آواتار ملیسا
    رشته
    مهندسی کامپیوتر
    تاريخ عضويت
    2007/3
    محل سكونت
    جایی در همین نزدیکی ها

Flower

فریدونکنار
    جنگل اوجاکله

آب بندان های سوته و فرم
    آستانه امامزاده ادریس (ع) سوته
    گرمابه قدیمی و ثبت شده در میراث فرهنگی سوته
    امامزاده و ابالفضلی کارگر محله
    جنگل جزین
    پارک شهر
    و...

تنكابن
    ييلاق دوهزار و سه هزار
    دشت دريا سر
    آب معدني شلف
    آب گرم لير سر
    غار دانيال
    اثر طبيعي خشكه داران پارك جنگلي چال دره
    قلهسيالان
    آب گرم فلك ده
    آبشار فرهاد جوي
    قلعه گردن در جنوب خرم آباد
    راه شاه عباسي
    گورستان هاي قديمي معروف به گبري

بابل
    آبگرم معدني وروستاي آرزو
    پل محمد حسن خان
    برج كاخ

نكا
    درياچه استخر پشت
    آب معدني قرمرض
    غار باستاني كميشان

قائم شهر
    جنگل کلوس درروستای کرچنگ
    پارك جنگلي تلار
    چشمه هزارون
    پل استرآبادي
    تپه هاي باستاني گردكوه

جويبار
    پل آزان
    خشت پل
    پل جمعه بازار
    غذاهای محلی مازندران
    2-دووآش ( آش دوغ)

آش دوغ پیشینه بسیار قدیمی داره تا اونجا که من میدونم تبریزی های عزیز هم این آشو رو دارن. اما متفاوت با آش مازندرانه.

مواد لازم : ( موادی که من مقدارش رو میذارم چشمیه بیشتر )
    1-دوغ ترش 3 لیتر
    2- آب 1 لیتر
    3- باقلا خشک یا باقلا پوست گرفته تازه 1 مشت ( نخندینا من مقیاس اندازه گیریمه !)
    4- کدو حلوایی خرد شده 250 گرم ( من چون دوست دارم زیاد میریزم)
    5- چغندر سفید متوسط ( 3-5 عدد بازم من چون دوست دارم زیاد میریزم)
    6- برگ چغندر - اسفناج - گشنیز ( 1 کیلو تقریبا اسفناج هر چی بیشتر باشه غلیظ تر میشه و لعاب میندازه )
    7-سیب زمینی کبابی کوچیک 8-10 عدد
    8-کدو سبز 3 عدد متوسط
    9-آب نارنج - نمک و فلفل مقداری

10-برنج نیم دونه ( خرد) 2 پیمانه

دستور تهیه:
    اگه از باقلا خشک استفاده میکنین شب قبل تو آب خیس بدین. و جداگانه بپزین. سیب زمینی های کبابی کوچولو رو کاملا با پوست تمیزز میشوییم به از وسط نصف میکنیم ( اگه خیلی کوچولو باشه درسته میندازیم) چغندر رو هم تمیزز کرده و خرد میکنیم و به همراه سیب زمینی میذاریم 5 دقیقه بچوشه و نیم پز بشه . توی یه قابلمه دوغ و آب و 2 قاشق غذا خوری آب نارنج رو اضافه میکنیم( آب نارنج باعث میشه که رنگ دوغ تیره نشه )
    نمک رو هم از همون اول میریزیم تو دوغ . بعد کدو حلوایی و کدو سبز رو کهد خرد کردیم میریزیم توش اگه باقلای تازه استفاده میکنین الان باید اضافه کنین. برنج نیمه دونه رو هم که از قبل خیس دادیم میریزیم . بعد قابلمه رو روی شعله گاز میذارین و مرتب هم میزنین تا لر نشه و جوش بیاد وقتی جوش اومد حالا سیب زمینی و باقلا ( اگه خشک باشه ) و چغندر رو اضافه میکنیم. و میذاریم با شعله ملایم بپزه تقریبا نیم ساعت زمان میدیم. بعد سبزی رو اضافه میکنیم. و نمک و فلفل رو اندازه میکنیم. مدت زمان پخت این آش تقریبا 1 ساعته . من خودم دوست دارم موادش له نباشه واسه همین زود برمیدارم اما اگه دوست دارین کاملا جا بیفته و غلیظ بشه 1/5 ساعت زمان بدین.
    تو روستاهای مازندران پیاز داغ و سیر داغ اضافه نمیشه معمولا و کاملا روستایی و دلچسبه این آش اما اگه میخاین مجلسی تر بشه میتونین پیاز داغ و سیر داغ هم بهش اضافه کنین.

من اولین بار این آش رو تو روستای شیخ موسی خوردم... روس آتیش پخته بودن این آش رو .... یادش بخیر.

3-سوسه کباب

این یکی از غذاهای مجلسی مازندران هست که توی مهمونی ها سرو میشه. اسم بین المللی این غذا !!! مرغ شکم پر ه .

مواد لازم :
    مرغ متوسط : 1 عدد
    آلو خورشتی : 8-10 عدد
    دونه انار ( محلی = ناردون) : 2 قاشق غذا خوری اگه انار ازه ندارین میتونین از پودر انار هم استفاده کنین.
    زرشک : 2 ق غ
    مغز گردو : یک فنجان
    آب نارنج: 3 ق غ
    زعفران : مقداری
    پیاز داغ : 3-4 ق غ

سبزیجات محلی : زلنگ - اناریجه - گشنیز -برگ سیر- جعفری - نعناع - اوجی ( پونه) 3-4 لیوان ( اکثر غذاهایی که من بلدم متاسفانه اندازه مواد رو چشمی میریزیم واسه همین نمیدونم مثلا چند کیلو سبزی میخاد یا ... )

توضیح : زلنگ و اناریجه سبزیجات محلی مازندرانه و همین 2 نوع سبزی هست که بسیار معطره و باعث میشه که غذاهایی مثل قورمه سبزی ، آش ، مرغ ترش و کوکو سبزی و ... مزه شون متفاوت بشه.
    در واقه این دو تا سبزی شناسنامه مازندرانه و بسیار خوشبو ومعطره .

روش تهیه:
    مرغ را بعد از تمییز کردن با مقداری زعفران ساییده ، آب نارنج و نمک و فلفل مزه دار میکنیم. یک ساعت میذاریم بمونه.
    سبزی های خرد شده رو با پیاز داغ تفت میدیم و زرشک و آلو و مغز گردو و انار دون رو اضافه میکنیم و میذاریم یه کم بپزه. نمک و فلفل رو اندازه میکنیم اگه ترش تر دوست دارین میتونین 1 ق غذاخوری رب انار اضافه کنین اگه شیرین تر دوست دارین 1 ق غذاخوری شکر اضافه کنین.
    داخل شکم مرغ رو با این مواد پر میکینیم. مامانم همیشه 2 تا سنجاق قفلی نو و تمیزز بر میداره و شکنم مرغ رو میبنده. بعد میذاریم توی ماهیتابه با یه کم روغن و آرآروم سرخ میکنیم و بعدش 3 تا فنجون آب اضافه میکنیم تا بپزه اما نباید له بشه.
    روش دیگش اینه که اول مرغ رو یه کم با حرارت ملایم سرخ کنین تا یم پز بشه و بعد مواد رو داخل شکمش بریزین و ادامه پخت ...
    * این غذا رو میشه سرد هم سرو کرد. معمولا با برنج کته و ماست سوسنبر که دستورش رو میگم ، خورده میشه. خیلی هم خوشمزه است. نوش جان
    مرا کم دوست داشته باش اما همیشه دوست داشته باش ! این وزن آواز من است : عشقی که گرم و شدید است زود می سوزد و خاموش می شود من سرمای تو را نمی خواهم و نه ضعف یا گستاخی ات را ! عشقی که دیر بپاید ، شتابی ندارد گویی که برای همه ی عمر ، وقت دارد . مرا کم دوست داشته باش اما همیشه دوست داشته باش ! این وزن آواز من است : اگر مرا بسیار دوست بداری شاید حس تو صادقانه نباشد کمتر دوستم بدار تا عشقت ناگهان به پایان نرسد ! من به کم هم قانعم و اگر عشق تو اندک ، اما صادقانه باشد ، من راضی ام دوستی پایدارتر ، از هرچیزی بالاتر است . مرا کم دوست داشته باش اما همیشه دوست داشته باش !
    امیلی دیکنسون / آبی کوچک عشق

تاپیک های مشابه

1. کوره اجر پزی در شهرستان نکا استان مازندران
    توسط hamid_a در تالار تالار عکس
    پاسخ ها: 3
    آخرین ارسال: 2013/5/02, 03:03 PM
  2. پاسخ ها: 0
    آخرین ارسال: 2011/10/01, 01:43 AM
  3. پاسخ ها: 0
    آخرین ارسال: 2009/11/09, 11:50 PM
  4. پاسخ ها: 0
    آخرین ارسال: 2009/6/08, 09:30 PM
  5. پاسخ ها: 0
    آخرین ارسال: 2009/4/15, 11:49 AM

عبارت‌های مرتبط

سوسه کباب

دانلود نقشه راههای مازندران

اش دوغ مازندران

دانلود نقشه استان مازندران

نقشه راههای مازندرانطرز تهیه سوسه کبابنقشه راههاي استان مازندراندانلود نقشه سوادکوه

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

• شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
  • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
  • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
  • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
  •