کاربری حرفه ای نرم افزار MS Project 2007

کاربری حرفه ای نرم افزار MS Project 2007

• مجموع رای دهندگان
    196

gostaresh

عضو جدید
با سلام.من می خواستم بدونم برای یادگیری استفاده از نرم افزارms projectچقدر زمان احتیاجه؟:smile:

mahtabi

مدیر بازنشسته
با سلام.من می خواستم بدونم برای یادگیری استفاده از نرم افزارms projectچقدر زمان احتیاجه؟:smile:
سلام
برای خود نرم افزار زمان آنچنانی نیاز نیست.
شاید در عرض 3 روز بشه یادش گرفت.
موفق باشین

امیر همافر

اخراجی موقت

,,,لام
برای یادگیری نرم افزار های مهندسی باید تکلیف خودتون رو مشخص کنید.برای یادگیری MSP بصورت خیلی آماتور و اینکه بدونید Toolbars چی هست و چه گزینه هایی درونش هست شاید به گفته مدیر محترم بیشتر از چند روز کارنبره:warn:اما برای اینکه بخوایید در فیلد پروژه فعالیت داشته باشید فکر میکنم نباید زیاد عجله کرد و باجریان آب پیش رفت.هر روز که وارد شرکت مروبوطه برای کار و کارآموزی میشید چیزای جدید یاد خواهید گرفت.

با احترام

sszz23

عضو جدید
محل نصب نرم افزار نسخه 2007 برای ویندوز xp به این ترتیبه:
windows drive/documents and settings/user name/application data/microsoft/ms project/12/1033
این مسیر در ویندوز ویستا به این ترتیبه:
windows drive/users/user name/appdata/roaming/microsoft/ms project/12/1033
مسیر پیشنهادی در هنگام نصب در کامپیوترهای Local مسیر مناسبی است اما ممکنه در کامپیوترهای متصل به شبکه نیاز به اصلاح داشته باشد.این نرم افزار فقط بر روی نسخه های بالاتر از 2002 msp کار میکند.

sszz23

عضو جدید
آشنایی با microsoft project 2007 (فصل اول)

اجرای این نرم افزار:
روی start کلیک کنید.در منوی باز شده روی All Programs کلیک کنید تا باز شود.منوی فرعی microsoft office را باز کنید.روی گزینه microsoft office project 2007 کلیک کنید.سپس مشاهده خواهید کرد که برنامه microsoft project باز شده.اگر برنامه های office از مایکروسافت را استفاده کرده باشید،متوجه شباهت زیاد این برنامه با آنها میشوید.جدول Gantt chart باز میشود.در جدول Gantt تمام جزئیات کارهای پروژه قابل مشاهده میباشد.
نمای روند وظایف(Gantt chart view) دارای دو منطقه اصلی است. جدول وظایف و نمودار وظایف.
وقتیکه اطلاعات مربوط به یکی از کارهای پروژه را وارد میکنید در جدول وظایف که در سمت چپ قرار دارد،اطلاعات قرار میگیرند.این اطلاعات میتوانند نام کار-مدت اجرای آن-تاریخ شروع کار و مشابه آن باشند.نمودار وظایف که در سمت راست قرار دارد،یک نمایش گرافیکی از روند زمانی و اشتراکی کارها به شما نشان میدهد.در قسمت میله ابزار Format شما میتوانید عملیات مربوط به پیکربندی ظاهری کارها را انجام دهید.همچنین این امکان وجود دارد که با استفاده از کلید واقع در سمت راست این میله ابزار،ابزارهای جدیدی به آن اضافه کرده و یا ابزارهای کم کاربرد را حذف نمایید.
در اطراف هر یک از سلولهای موجود در جدول وظایف که انتخاب شود،یک کادر جدید به وجود می آید که دارای قابلیت تغییر اندازه سلول است.روش استفاده از جدول وظایف در microsoft project بسیار شبیه صفحات گسترده موجود در نرم افزار Excel هست.
باز هم میگم که منطقه واقع در سمت چپ نمای روند وظایف میباشد.میله خاکستری واقع در میان صفحه ،میله جدا کننده یا Divider نامیده میشود.این میله جدول وظایف را از نمودار وظایف جدا میکنه.همچنین با کمک آن میتوان عرض جدول و نمودار را تغییر داد.منطقه واقع در سمت راست نمای روند وظایف،نمودار وظایف قرار دارد که قبلا توضیح دادم.
در قسمت نمودار وظایف یک بردار زمانی مربوط به آن وجود دارد که درست مثل یک تقویم یا سررسید عمل میکنه.در نظر بگیرید که این بردار یک خط کش بی انتهاست که تمام کارها در آن رسم میشوند.اما به جای واحدهای سلول،واحدهای زمانی شامل هفته-ماه-روز-ساعت به کار میروند.
نوار ابزار standard که در زیر منوها قراردارد،شامل کلیدهایی برای دسترسی سریعتر به گزینه های داخل منو میباشد.معمولا ابزارهایی که بیشتر استفاده میشوند بر روی این نوار قرار دارند. اما شما میتوانید ابزارهایی که بیشتر استفاده میکنید را به آن اضافه کنید.برای این منظور روی این نوار ابزار راست کلیک کنید.در این منوی میانبر لیستی از انواع نوارهای ابزار موجود در دسترس است و با انتخاب هر یک از آنها،نوار ابزار مورد نظر به محیط کار افزوده میشود.اما برای خصوصی سازی نوارهای ایزار باید گزینه Customize را انتخاب کنید.بعد برای دسترسی به گزینه هایی که برای تغییر محتویات نوار ابزار به کار میروند روی برگه Commands کلیک کنید.بعد روی گزینه Tools کلیک کنید.اونوقت میبینید که پنجره Customize باز شده و برای افزودن یک ابزار جدید به نوار ابزار Standard لازمه ابزار دلخواه را بدون رها کردن کلید ماوس به محل مورد نظر از میله ابزار بکشید.مثلا روی Macros کلید چپ ماوس را فشرده و نگه دارید و بدون رها کردن کلید ماوس،آنرا روی نوار ابزار Standard بکشید و بعد کلید ماوس را رها کنید.بعد از اینکه ابزار جدید را اضافه کردید پنجره Customize را با کلیک بر روی کلید close ، ببندید.
برای استفاده کامل از ms project بهتره از دستوراتی که داخل منوهای این برنامه قرار داره استفاده کنید.برای آشنایی با این منوها من هر کدام از آنها را توضیح میدم:
منوی File : محتویات این منو شامل گزینه هایی برای ایجاد یک پروژه جدید یا باز کردن یک فایل پروژه از قبل ایجاد شده و یا بستن پروژه باز شده فعلی است.البته گزینه های دیگری هم برای ذخیره سازی یا چاپ پروژه ها و خروج از نرم افزار موجود است.
منوی Edit : در این منو گزینه های مختلفی برای عملیات متنوعی مثل کپی-حذف-الصاق-جستجو-اتصال یا جداسازی کارها و... وجود داره که بعدا به شرح اونها میپردازم.
منوی view :در این منو میتوانید روشهای مشاهده پروژه ها را از طریق انتخاب هر یک از نماهای موجود تغییر داده و یا عملیات گزارش گیری از پروژه های در حال اجرا را انجام دهید.همچنین گزینه های دیگری هم برای اضافه یا حذف کردن میله های ابزار و یا افزودن سربرگ و پاورقی به گزارشات و همینطور عملیات بزرگنمایی یا کوچک نمایی هر یک از وظایف وجود داره.
منوی Insert : از طریق این منو میتوانید یک یا چند کار جدید و حتی یک پروژه دیگر را در پروژه فعلی درج نمایید و اشیای دیگری را به برنامه زمانبندی خود بیافزایید.این اشیا میتوانند طرحهای رسم شده-جداول Excel - متون word و حتی کلیپهای صوتی و تصویری و یا لینکهایی به صفحات وب باشند.
منوی Format :در این منو میتوانید روش نمایش متون بردار زمانی-نوارهای وظیفه(Task bar) و خروجی مورد چاپ و نمایش را تعیین کنید.
منوی Tools : در این منو ابزارهای متنوعی برای استفاده در پروژه وجود داره.مثلا میتوان از ابزارهای غلط یاب( spelling checker) و یا تصحیح خودکار( Auto correct) برای تصحیح غلطهای املایی موجود در متون پروژه بهره جست.همینطور این قابلیت وجود داره که چند پروژه یا کار مختلف را گروهبندی کرده و یا تقویم زمانی مورد استفاده را ویرایش کرد.
منوی project: گزینه هایی برای نمایش هر یک از وظایف و اطلاعات مربوط به آنها و روشهای مرتب سازی آن اطلاعات وجود دارد.همینطور شما میتوانید شمایل خروجی ( Layout) هر یک از وظایف پروژه را تعیین کنید.برای بستن منو خارج از آن کلیک کنید.
همونطور که گفتم،جدول وظایف نوعی صفحه گسترده شبیه به صفحات گسترده مورد استفاده در Excel میباشد و به سطرها و ستونهای مختلف تقسیم میشود.به محل تلاقی هر یک از سطرها و ستونها،یک خانه یا سلول گفته میشود.شما میتوانید محتویات هر یک از سلولها را مستقیما تایپ کرده و یا از جعبه متن واقع در زیر میله ابزار فرمت استفاده کنید.هر یک از کارهای مختلف پروژه که Task نامیده میشه در یکی از سطرهای جدول وظایف قرار میگیرند و دارای یک شماره هستند.(سمت چپ جدول)
توجه داشته باشید در ms project نماهای مختلفی وجود داره که برای نمایش اطلاعات پروژه مورد استفاده قرار میگیرند.برای دسترسی به این نماها میتوانید از ستون نماها استفاده کنید.اما قبل از آن باید این قسمت را به محیط نرم افزار اضافه کنید: روی منوی view کلیک کنید.بعد روی گزینه view Bar کلیک کنید.برای مشاهده اطلاعات مختلف مربوط به یک پروژه،باید از نماهای مختلف موجود در ستون نماها ( views Bar) واقع در سمت چپ صفحه استفاده کنید.هر یک از نماهای موجود در این ستون،قسمتی از جزئیات یک پروژه را به شما نشان میده.برای دسترسی به نماهای بیشتر باید روی More که در پایین ستون نماهاست کلیک کنید.اونوقت میبینید که در پایین ستون نماها،یک آیکن با نام More views وجود داره. با کلیک روی More views یک پنجره باز میشه که از طریق آن میتونید نماهای جدیدی را ایجاد کنید و به ستون نماها اضافه کنید.
پنجره More views شامل لیستی از 24 نمای از قبل طراحی شده است.اگر دوست داشته باشید میتونید هر یک از این نماها را انتخاب کرده و بعد کلید Apply برای افزودن نمای انتخاب شده به میله نماها استفاده کنید.همچنین با استفاده از کلید New میتوان نماهای جدیدی را تولید کرده و به لیست اضافه کرد.
با استفاده از کلید cancel این پنجره را میبندید.گاهی اوقات پیش می یاد که برای انجام یک کار خاص در این نرم افزار نیاز به راهنمایی داشته باشید در این حالت میتوانید از گزینه های موجود در منوی Help استفاده کنید.
از منوی باز شده ی Help، گزینه microsoft office project Help را انتخاب کنید.بعد خواهید دید پنجره ای به نام project Help بر روی صفحه ظاهر میشود.برای دریافت کمک در مورد یک مطلب کافیست که عبارت یا موضوع مورد نظرتان را در جعبه متن search تایپ کرده و بعد روی search کلیک نمایید.مثلا میتونید عبارت calendar را در اون تایپ نموده و روی search کلیک کنید.
بسیار خوب،حالا عنوانهای مطالب مختلفی در رابطه با موضوع مورد جستجوی شما لیست شده اند که برای دسترسی به هر یک از اونها کافیه روی عنوان مورد نظرتان کلیک کنید.اونوقت با انتخاب عنوانتان،متن مربوط به اون نمایش داده میشه و بعد از مطالعه اون متن میتونید روی close برای بستن پنجره کلیک کنید.
برای بستن یک پروژه باز شده،باید از منوی File گزینه close را انتخاب کنید و برای خروج از محیط نرم افزار کافیه که روی exit از منوی File کلیک نمایید.
خب من تقریبا شما رو با محیط کار این نرم افزار آشنا کردم و در ادامه شما رو با انواع روشهای ساخت و ویرایش یک پروژه فرضی آشنا میکنم.

sa.alirezaei

عضو جدید
سلام آقای علی پور

می خواستم راجع به pert در msp توضیح بدهید که کاربرد هم داره یا نه؟

با تشکر
سلم من نمیدونم که جوابتون رو گرفتید یا نه ولی من از pert استفاده می کنم به این دلیل: در مورد اکثر پروژه ها این مشکل هست که طبق قرارداد مجبوریم برنامه را مثلا 4 ماهه بچینیم ولی همه میدونیم که فع 4 ماه انجام نمی گیرد بنابر این تارخ واقعی انجام را در Pert در ستون تاریخ بدبینانه وارد می کنم در این صورت می توانم حالت واقعی پروزه را هم کنترل کنم .
ببخشید اگه خیلی خوب توضیح ندادم

invention

عضو جدید
سوال

سوال

سلام
كسي ميتواند در نصب p6 به من كمك كند. هر كاري ميكنم پس از نصب نميتوانم وارد برنامه شوم.

aypara

عضو جدید
سلام به همه دوستان عزیزم

من هم 2 ماه پیش کلاس msp رو گذروندم و استادمون برای اینکه نمره بدن پروزه ای رو از ما در خواست کردن

پروژه من در مورد ساخت یک هتل هست من تا حدودی پیش رفتم ولی همه ی فعالییت ها بحرانی شده

درخواست من از شما اینه که کمی در مورد تخصیص منابع صحبت کنید تا مشکل من هم حل بشه

با تشکر

aypara

عضو جدید
سلام به همه دوستان عزیزم

من هم 2 ماه پیش کلاس msp رو گذروندم و استادمون برای اینکه نمره بدن پروزه ای رو از ما در خواست کردن

پروژه من در مورد ساخت یک هتل هست من تا حدودی پیش رفتم ولی همه ی فعالییت ها بحرانی شده

درخواست من از شما اینه که کمی در مورد تخصیص منابع صحبت کنید تا مشکل من هم حل بشه

با تشکر

واقعا چقدر توجه . مرسی از دوستان :(

SAJJADD

عضو جدید
pmbok

pmbok

سلام

آقای الياس پور می خواستم ازتون خواهش کنم که اگه جزوه ای يا مقاله ای به زبان انگليسی در باره استانداردهای PMBOK دارين ، اونو در اختيار بنده قرار بدين.

خيلی ممنون و موفق باشين[/
سلام pmbok

rkhos

عضو جدید
سلام دوست عزيز
در 2حالت ممكنه همه فعاليتهاتون بحراني بشه يكي زماني كه همه شناوريهات صفر باشه يعنع فعاليتهاتون پشت سر هم باشن كه بعيد مي دونم اين مشكلت باشه . برو توي options msp و توي قسمت منابع تيك حالت اتومات رو خارج و به حالت دستي تنظيمش كن . بعد توي تعداد منابع موجودت ؛ منابع را افزايش بده و اگر درصد ملاك كارته 200 يا300% واگر تعريفت بر اساس واح است 2 يا ستاش كن درست مي شه. موفق باشي.

rkhos

عضو جدید
سلام دوست عزيز
در 2حالت ممكنه همه فعاليتهاتون بحراني بشه يكي زماني كه همه شناوريهات صفر باشه يعنع فعاليتهاتون پشت سر هم باشن كه بعيد مي دونم اين مشكلت باشه . برو توي options msp و توي قسمت منابع تيك حالت اتومات رو خارج و به حالت دستي تنظيمش كن . بعد توي تعداد منابع موجودت ؛ منابع را افزايش بده و اگر درصد ملاك كارته 200 يا300% واگر تعريفت بر اساس واح است 2 يا ستاش كن درست مي شه. موفق باشي.

SAJJADD

عضو جدید
سلام دوست عزيز
سلام دوستان میخواستم بدونم معادل دکمه F9 د رP3 در MSP اولا چیه؟
چگونه میتونیم برنامه رو RE SCHEDULE کنیم و نحوه نمایش خطوط اصلی مثل DATA DATEو.. در MSP به چه شکل می باشد؟
با تشکر سجاد

smahdih

عضو جدید
درود
یه مشکل تو msp پیدا کردم ، اینکه وقتی یه فعالیت پس نیاز یه فعالیته دیگست تو نمودار گانت میله پس نیاز از آخره پیش نیاز نشون داده نمیشه ، کلا هر جوری وارد میکنم بصورت همزمان نشون میده
چیکار کنم ؟

سپاس

smahdih

عضو جدید
درود
یه مشکل تو msp پیدا کردم ، اینکه وقتی یه فعالیت پس نیاز یه فعالیته دیگست تو نمودار گانت میله پس نیاز از آخره پیش نیاز نشون داده نمیشه ، کلا هر جوری وارد میکنم بصورت همزمان نشون میده
چیکار کنم ؟

سپاس

دوستان همچین مشکلی تا حالا براشون پیش نیومده ؟
وقتی روی رابطی که دو تا فعالیت رو به هم وصل میکنه دابل کلیک میکنم درست میشه ولی همین جوری نه

smahdih

عضو جدید
R&D

R&D

درود
می خواستم بدونم تو پنجره assign resource ستون r&d به چه دردی می خوره ؟

kouroshh

عضو جدید
با سلام
در قسمت تخصیص منابع فرق task type با effort driven چیه؟ در چه شرایطی می توان از هر کدوم استفاده کرد؟
با تشکر

smahdih

عضو جدید
با سلام
در قسمت تخصیص منابع فرق task type با effort driven چیه؟ در چه شرایطی می توان از هر کدوم استفاده کرد؟
با تشکر

effort driven زمانی موثر است که شما منبع جدیدی را به فعالیت اختصاص دهید یا یکی از منابع اختصاص داده شده رو حذف کنید ، task type زمانی موثر است که تعداد منابع ثابت بوده ، مقدارهای تخصیص ، مدت زمان یا مقدار کار را تغییر دهید .
اگر فعالیت effort driven باشد با افزایش تعداد منابع مدت زمان کاهش می یابد . مگر فعالیت fixed duration باشد که در این حالت میزان تخصیص ها اصلاح میشود.
فعالیتهای fixed work نمی تواند effort driven نباشد .

nafiseh.s

عضو جدید
WBS

WBS

سلام.
من رشتم صنایع نیست و IT می خونم .یه سوال دارم.میشه بگید نمودار WBS با چه نرم افزاری میشه رسم کرد؟
ممنون

ah_samadian

عضو جدید
ah_samadian ( Cashflow

ah_samadian ( Cashflow

واقعا ممنونم آقای الياس پور از ساخت این سایت و کمک های بزرگی که می فرمایید بنده درمورد Cashflow سوال داشتم می خواستم بدونم چطور میتوان گزارش گیری کرد برنامه بنده به مشکل برخورده من از مسیرreport\ reports\costs\cashflow گزارش که میگیرم بقیر از فعالیت ها چیز دیگری را نشان نمی دهد فقط فعالیت ها را در جدول خالی نشان می دهد لطفا مسیر گزارش گیری را هم بفرمایید شاید بنده اشتباه می کنم باز هم از مساعدت شما کمال تشکر را می نمایم . :que:
لطفا اگر جزوه ای هم در خصوص msp دارید به آدرس زیر بفرستید بنده به اندازه تیتر اینجا حرفه ای نیستم بازم ممنون
ah_samadian@hotmail.com

آخرین ویرایش:

ar.nematollahi

عضو جدید
ارتباط همزمان بین دو فعالیت در MSP

ارتباط همزمان بین دو فعالیت در MSP

سلام
من می خواهم بین دو فعالیت در MSP به طور همزمان رابطه برقرار کنم. مثلاَ فعالیت شماره"2"، 3 روز بعد از شروع فعالیت شماره "1" شروع شود و حتماَ 1 یا 2 روز پس از پایان فعالیت شماره "1" تمام شود. لطفاَ راهنمائی کنید.

smahdih

عضو جدید
سلام
من می خواهم بین دو فعالیت در MSP به طور همزمان رابطه برقرار کنم. مثلاَ فعالیت شماره"2"، 3 روز بعد از شروع فعالیت شماره "1" شروع شود و حتماَ 1 یا 2 روز پس از پایان فعالیت شماره "1" تمام شود. لطفاَ راهنمائی کنید.

درود

کافیه تو نمای گانت یه ستون predecessor اضافه کنید بعدش بری تو سلولی که مربوط به فعالیت 2 میشه تایپ کنی 1ss+3 , 1ff+1
اگه همچین رابطه ای بین فعالیت 1و2 برقرار باشه مدت زمان فعالیت 2 باید 2 روز کمتر از 1 باشه

ah_samadian

عضو جدید
واقعا ممنونم آقای الياس پور از ساخت این سایت و کمک های بزرگی که می فرمایید بنده درمورد Cashflow سوال داشتم می خواستم بدونم چطور میتوان گزارش گیری کرد برنامه بنده به مشکل برخورده من از مسیرreport\ reports\costs\cashflow گزارش که میگیرم بقیر از فعالیت ها چیز دیگری را نشان نمی دهد فقط فعالیت ها را در جدول خالی نشان می دهد لطفا مسیر گزارش گیری را هم بفرمایید شاید بنده اشتباه می کنم باز هم از مساعدت شما کمال تشکر را می نمایم . :que:
لطفا اگر جزوه ای هم در خصوص msp دارید به آدرس زیر بفرستید بنده به اندازه تیتر اینجا حرفه ای نیستم بازم ممنون
ah_samadian@hotmail.com

لطفا بنده را راهنمایی کنید عجله دارم:(:(:(

ar.nematollahi

عضو جدید
درود

کافیه تو نمای گانت یه ستون predecessor اضافه کنید بعدش بری تو سلولی که مربوط به فعالیت 2 میشه تایپ کنی 1ss+3 , 1ff+1
اگه همچین رابطه ای بین فعالیت 1و2 برقرار باشه مدت زمان فعالیت 2 باید 2 روز کمتر از 1 باشه
سلام، ممنون از جوابتون ولی فکر کنم اگه تو ستون predecessor در آن واحد دوتا رابطه بین دو تا فعالیت وارد کنیم نرم افزار قبول نمی کنه.
توی اینترنت که گشتم یک راه حلی پیدا کردم که با دو تا Mile Stone مشکل رو حل میکنه، امتحانش هم کردم به نظرم جواب میده ولی دنبال راه حل بهتر می گردم. چون تو پروژه های بزرگ عملاَ تعداد خیلی زیاد Mile Stone باید ایجاد کنیم.

SAJJADD

عضو جدید
تبدیل فایل با فرمت MSP به P3یا P6

تبدیل فایل با فرمت MSP به P3یا P6

سلام دوستان
هنگامی که فایل با فرمت MSP رو به P6یا P3 تبدیل می کنم WBS اون به هم می ریزه کسی میدونه این مشکل واسه چیه؟
قبلا اینکارو انجام دادم و مشکلی وجود نداشت
با تشکر از دوستانی که بتونن راهنمایی کنن
SAJJAD.DAVOODI@YAHOO.COM

frooh

عضو جدید
سلام بچه ها
یک سوال داشتم. لطفا راهنمایی کنید.
می خواستم لطفا فلسفه قسمت "Work breakdown structure" رو برام توضیح بدید. منظورم نحوه انجام این کار در نرم افزار نیست. عملیاتش را بلدم. منظورم اینه چرا اینکار رو انجام میدیم و در چه مواقعی؟
اینکه بک کار رو Promote یا Demote کنیم به چه دردی می خوره.
اگه فلسفه این کار این باشه که قسمتهایی رو که انجام دادیم حذف کنیم، چه لزومی داره؟
P.S: من جزوه MSP دانشگاه Hass رو دارم. سر کلاس درسش. اگه کسی خواست بگه بهش بدم. البته تو سایت یونی هم هست و می شه دانلودش کرد.

parsa_th26

عضو جدید
خسته نباشید داره

خسته نباشید داره

آقا خسته نباشید
کارت درسته من به دنبال حل مشکلم میگشتم که با این پستهای شما روبرو شدم
عالی بود.
یه سوال داشتم که حل نشده مونده.
من دارم یه پروژه آماده میکنم وقتی فعالیتها رو میزنم کمتر از اونی که هست میزنه
مثلا زمانش 5 روزه ولی فاصله زمان شروع با پایان کمتره
چیکار کنم؟
vahedian.mostafa@gmail.com

manzana

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما

یک سوال در مورد وارد کردن هزینه فعالیت ها داشتم. در msp 2007 چطور می شه هزینه فعالیت ها رو وارد و کنترل کرد؟ آیا می شه هزینه رو هم مثل منابع دیگه، به عنوان یک منبع تعریف کرد و تخصیص داد؟
پیشاپیش از راهنماییتون ممنونم

بالا