مطالعه گروهی کارشناسی ارشد معماری 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

YA3_3PID

عضو جدید
کاربر ممتاز
donfidelio چند تا نکته خوب گفت کنکوری های عزیز . این که سوالای کنکور های پیش بررسی کنید . یه یادداشت برداری بکنید مثلا بنوسید یه جا چند تا سوال از هر درس و مبحثی اومده ایجوری اهمیت درسا تو کنکور متوجه میشید . و هم نوع سوالا دستتون میاد هم اینکه چند تا سوال تقریبا میاد . مثلا تاسیسات الکتریکی معمولا 1تا 3 سوال بود امسال یکی بود در مورد لامپ سروس بهداشتی بود قیابکلو مبانی فیزیک 3 کتاب سختی هم بود واسه من .
این که درس ها رو محصوصا سازه مفهومی یادبگیری خیلی درسته چون اگه مفهومی یاد نگیرید تو کنکور قاطی میکنید . اگه سازه ضعیف هستید یه کتابی هست قبلا هم گفتم عصر کنکاش فکر کنم اسمش سیستم های ساختمانی و سازه بود که کتاب خوبی بود از نظر من یکم گویش راحتی داره اگه با کتاب های سازه ارتباط برقرار نکردید این کتاب هم نگاه کنید شاید کمک کرد بهتون به من که خیلی کمک کرد .

nasim_shsh

عضو جدید
کاربر ممتاز
donfidelio چند تا نکته خوب گفت کنکوری های عزیز . این که سوالای کنکور های پیش بررسی کنید . یه یادداشت برداری بکنید مثلا بنوسید یه جا چند تا سوال از هر درس و مبحثی اومده ایجوری اهمیت درسا تو کنکور متوجه میشید . و هم نوع سوالا دستتون میاد هم اینکه چند تا سوال تقریبا میاد . مثلا تاسیسات الکتریکی معمولا 1تا 3 سوال بود امسال یکی بود در مورد لامپ سروس بهداشتی بود قیابکلو مبانی فیزیک 3 کتاب سختی هم بود واسه من .
این که درس ها رو محصوصا سازه مفهومی یادبگیری خیلی درسته چون اگه مفهومی یاد نگیرید تو کنکور قاطی میکنید . اگه سازه ضعیف هستید یه کتابی هست قبلا هم گفتم عصر کنکاش فکر کنم اسمش سیستم های ساختمانی و سازه بود که کتاب خوبی بود از نظر من یکم گویش راحتی داره اگه با کتاب های سازه ارتباط برقرار نکردید این کتاب هم نگاه کنید شاید کمک کرد بهتون به من که خیلی کمک کرد .
تو این چند روز ناامید شدم از بس هر کسی یجور جزوه و کتاب معرفی میکنه بهم..... یعنی وقت نذارم سازه و درک سازه رو بخونم؟ حتی با اینکه وقت دارم؟

YA3_3PID

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو این چند روز ناامید شدم از بس هر کسی یجور جزوه و کتاب معرفی میکنه بهم..... یعنی وقت نذارم سازه و درک سازه رو بخونم؟ حتی با اینکه وقت دارم؟

گلم چرا ناامید ؟! این که اسم کتابای زیادی میشنوی چون واقعا کتاب و جزوه برای کنکور زیاد هست . بخون منابع اگه متوجه نشدی کتاب و جزوه زیاد هست برای تفهیم بهتر .

mohsennaseri

عضو جدید
خوب الان همش تو خونه بیکاریم خواستم ی پایه باشه با هم بخونیم تنهایی نمیشه:cry:

سلام دوستان...من خودم کسی هستم که دارم میخونم البته دور اول رو میخونم تا مطالب مهم رو خلاصه نویسی کنم..خلاصه نویسی نکات مهم که تمام شد میزارم براتون شما هم استفاده کنید..بهرحال اگه میخواید بخونید واسه ارشد اینکه کی و چه طوری شروع کنید برای افراد مختلف فرق میکنه ، یکی از مهر شروع میکنه یکی از تابستان و...... مهم اینه که اول خودتو بشناسی بدونی چند مرده از پس کنکور بر میای اینکه چه موقعی بخونی رو از خودت بپرس
خوش اومدید شدیم 5 نفر
اگه نظری راجب خوندنمون دارین بگین که ی برنامه بریزیم.
راستش منو نازنین دیدیم تنهاییم خودمون دوتا گفتیم فعلا زبان 504 بخونیم و یدرس فنی

ببینید دوستان اینکه چه کتابهایی رو بخونید نمیگم که مهم نیست ولی یه جوری کتابها رو انتخاب نکنید که بعدا کم بیارید سعی نکنید روزی همش یه دونه کتاب رو بخونید مثلا وقتتون رو تنظیم کنید میخوای روزی 10 ساعت بخونی برنامه ریزی کن حداقل این 10 ساعت مفید بین چند کتاب مختلف ،،، یه کله زبون نخونید یا دروس فنی ،،، هر درسی رو باید مفهومی بخونید اون بخشی رو که میخونید باید متوجه بشید...معماری مثل دروسی که فرمولی هستن نیست چون منابع زیاده پس سعی کنید وقتتون رو تقسیم کنید... از مرور و مرور ، مرور هم قافل نشید...

با زبان موافقم چون یکی از ضعف هام همین زبانه!
من دوتا کتاب انتشارات پوران پژوهش دارم از آقای امیری که خودشم تو مرکز معماری استادمون بود خودش و کلاسش بنا به دلایلی که اینجا جاش نیست عنوان شه اصلا مفید نبود ولی کتاباش کتابای خوبی یکی لغته یکی گرامر یکی از رفیقام فقط این دو تا کتاب و خوند و 65 زد زبان و البته خودشم زبانش متوسط بود از اول.

برای خوندمون زمان تعیین نکنیم؟ مثلا تا کی چه میزان از زبانو بخونیم؟

بله دوست عزیز یکی از ضعف های دانشجوهای ایرانی زبان هستش...زبان رو اول باید لغاتت رو حفظ کنی لغت اساس هر زبانی این سی دی های آموزش زبان نصرت و آبی نگار هم خوب هست اونا واسه مکالمه کمک میکنه ، فقط لغات زبان رو سعی کنید از طریق دیکشنری های انگلیسی به انگلیسی یاد بگیرید من که از این طریق لغات رو یاد میگیرم ( توجه کنید حفظ نمیکنم) لغات رو باید ابتدا متوجه بشید بعد در قالب جملات ازشون استفاده کنید بهترین کتاب برای این کتاب 504 هستش
تو بخش گرامر هم فرقی نداره که کتاب کی رو بخونی گرامر زبان انگلیسی یه جوره ، ما ده جور زبان انگلیسی نداریم که بخوایم بگیم کدومشون بهتر گرامر رو توضیح میده ، گرامر هم باید از پایه خوند تایادت بمونه

چون عید شده و وقت مسافرته بنظرم از الان تا بعد عید فعلا زبان کار کنیم اما چه میزانشو نمیدونم
راستی اسمتونو میشه بدونم که راحت بشه صحبت کرد؟

عزیزم آره عیده و تعطیلات بهتره که قافل نشی از درسهات ،بهتره که کنکور جزئی از زندگیتون باشه نه اینکه زندگیتون کنکور باشه

عزیزم نا امید چرا؟؟؟؟؟ آخه حیف نیست.....یه چیزی رو بهتون میگم بچه ها باور کنید من چند ساله به هرچی که فکر کردم خواستم و رسیدم حالا به هر صورتی یا اسبابش جور شد اما به هرچی که بصورت مثبت بهش فکر کردم رسیدم
اما در کنارش یه نکته رو هم از قلم نندازم...از هرچی هم که ترسیدم به سرم اومد...واقعا میگم ها ( مثلا من از طلاق میترسیدم اما... من قبلا متاهل بودم الان مجرد شدم) پس خواهش میکنم از هیچی نترسید هیچی رو واسه خودتون یه غول نکنید..بهتره اگه میدونی ضعیف هستی از همین الان شروع کن به خوندن روزی 5 تا 7 ساعت از کم شروع کن تا موتورت گرم بشه

زیاد اهل مشاوره دادن نیستم، ولی حس کردم همه دارن یه چیزی میگن، شاید بچه هایی که کمتر تجربه دارن دچار مشکلاتی بشن.

دوستان هیچ کس بیشتر از خودتون دلش برای شما نمیسوزه، بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که سوالای 2 سال اخیرو تهیه کنید و خودتون تحلیلشون کنید. چشم بسته شروع به خوندن نکنید. اول سوالا رو ببینید، با سبکش آشنا بشید، ببینید از چه مباحثی امکان طرح سوال هست، بعد شروع کنید. نکته دیگه اینکه هر کسی شرایط خودشو داره، شاید یه کتابی برای یکی مفید باشه و برای یکی دیگه وقت تلف کردن باشه. بهترین کسی که میتونه تصمیم نهایی رو بگیره خود شمایید. برای مثال میگم، من بشخصه سازه در معماری و درک رفتار سازه ها رو اصلا باز نکردم، 2 تا کتابی که همه میگن اووففف خیلی مهمه و فلان، درصد فنیم هم طبق کلید شده 68% که بد نیست. این تصمیم خود شماست، من دیدم این 2 تا کتابای پر حجمی هستن که ترجمه فوق العاده بدی هم دارن، صرفا به مطالبی که تو کتاب ایستایی فاطمی گفته شده بود و خلاصه ای از 10-12 تا کتاب اول گلابی بودن اکتفا کردم، وقتی مفهوم فشار و برش و کابل و پوسته رو میفهمید دیگه نیازی به شخم زدن کتابا نیست، وقتتونو بهتر میتونید تنظیم کنید. البته باز به شرایط خودتون بستگی داره.

یا مثلا این جزوه متدین که بعضی دوستان در حد افسانه بالا میبرنش، فوق فوقش هر سال 2 تا سوال داشته باشه(معمولا همین 2 تا هم نیست)، کتاب حاج کریمو که خوب بخورید اصل کار دستتون میاد. البته جزوه متدین رو هم بخونید حتما چون یکی دو روز وقت میگیره که چیزی نیست... توصیه دیگه اینکه کلا سراغ کتابای کزازی یا هر چیزی که اسم این دوست بزرگوارو روی خودش داره نرید، اولا چون فوق العاده پر و پیمون مینویسه و از کوچیکترین نکته غیر مهمی نمیگذره(من فناوری های نوینو خوندم، بعدا خواستم مرورش کنم گفتم از رو خلاصه ای که این برادر نوشته بخونم، دیدم خوندن این خلاصه از خود کتاب سخت تره:d) دو کتاب اصلیشم که در مورد عناصر جزییات و مصالح ساختمانی هستن منسوخ شدن و دیگه سوالی ازشون نمیاد. بزرگترین اشتباه من این بود که عناصرش رو خوندم و حدود 2 هفته وقتمو گرفت، انقدر هم سنگین و سخت بود برای حفظ کردن که هفته قبل کنکور دیدم هیچی ازش یادم نیست و کلا مرورش هم نکردم...

کلا هم اگه میخواید بخونید بشینید محکم بخونید، اکثرا از مهر استارت میزنن، الان خیلی زوده، فرصت خوبی دارین بشرطی که برنامه ریزی خوب داشته باشین. هنوز شروع نکرده به فکر کلاس و سخته بلد نیستم نباشید، کنکور مطلبی به اون صورت نداره که بگید نمیفهمم باید برم کلاس.

با نظر دوستمون هم کاملا موافقم با تحلیل سوالای سالهای قبل برید جلو
متاسفانه تو رشته معماری منبع مشخصی واسه معماری نیست جالب تر از نبود منابع تغییر 180 درجه ای نوع سوال ها و ساعت آزمون بخصوص تو رشته معماری توی کنکور یکی دوسال گذشته بوده
پس شما به دانش معماریتون اضافه کنید
من خودم پارسال تو آزمون های آزمایشی مدرسان شریف شرکت کردم باور کنید بدون هیچگونه خوندنی زبان رو 25 دروس فنی رو 45 منظر 15 تاریخ معماری 35 زدم...کار نشد نداره فقط باید با برنامه بخونید
خلاصه نویسی و نت برداری یادتون نره روزای آخر کنکور به دردتون میخوره

و در آخر امید داشته باشید..من که میخوام کنکور 93 جز نفرات برتر کنکور باشم شما چطور؟

آخرین ویرایش:

mohsennaseri

عضو جدید
هووووووووووووورا به شما دوست عزیز
ی نیروووووووووی توپ و فعالی واسمون، اگه همش بیای کنارمون باشی..
توصیه هاتون کارگشا بود و اینکه نفر برتر نه اما حتما قبووووووووووول میشیم;)

مر30 عزیزم
باور کنید من هم به اندازه شما مشکلات خودم رو دارم ، از یه طرف ترم آخر هستم ، از یه طرف کارمند هستم ، از طرفی مشکلاتی که همه تو خانوادهاشوون باهاش در ارتباط هستن اما هیچوقت امیدمو از دست ندادم حتی وقتی که ط ل ا ق گرفتم از لحاظ روحی نباختم...تو مسیر زندگی همه چی دست به دست هم میده تا تور از پا دربیاره ولی خودت باید به تنهایی اونا رو از پا در بیاری....
توکلت بخدا باشه که فقط اون آرام بخش دلهاست
موقع خسته شدن به دو چیز فکر کن:
۱ آنهایی که منتظر شکست تو هستند تا “به تو” بخندند.
۲ آنهایی که منتظر پیروزی تو هستند تا “با تو” بخندند.

همانطور که خوردن شراب حرام است !
خوردن غصه هم حرام است !
و خوردن هیچ چیز مثل غصه خوردن حرام نیست !
اگر ما فهمیدیم که جهان دار عالم اوست.
دیگر چه غصه ای باید بخوریم؟

آخرین ویرایش:

mohsennaseri

عضو جدید
نمونه تحلیل کنکور ارشد معماری سال های 90-91-92
تو سوالات سال 90 تو بخش درک عمومی معماری 3 سوال رو به سایه اختصاص دادن
اما 92 از سایه 1 سوال دادن
-----------
مدت پاسخگویی به سوالات تو سال 90 حدود 120 دقیقه اما سال92 حدود 150 دقیقه بوده
سوالات 170 سوال تو هر دو

mohsennaseri

عضو جدید
زبان انگلیسی

زبان انگلیسی

دوستان یادگیری زبان ، مخصوصا زبان انگلیسی به دلیل آسون بودنش کار سختی نیست.
هر زبانی مثل یه زنجیره میمونه که از چهار قسمت تشکیل میشه :
1- نوشتن 2- خواندن 3- صحبت کردن 4- شنیدن
اینکه فکر کنیم صرف کلاس رفتن بتونیم زبانمون رو به حد معقولی برسونیم فکر اشتباهی است !
شما باید هر چهار تا توانایی رو با هم قوی کنید. چرا ؟ چون که درست مثل همون زنجیری که عرض کردم توانایی شما بر اساس ضعیف ترین حلقه سنجیده میشه !
ممکنه نوشتن شما عالی باشه @ خوندنتون فوق العاده ! اما صحبت کردنتون افتضاح باشه # این یعنی زبان شما افتضا حه
کلاس زبان رفتن فقط میتونه یکی از این حلقه ها رو قوی کنه و اون صحبت کردنه
این شما هستید که با تمرین و تمرین باید 3 حلقه دیگرو قوی کنید
پس از همین الان تلاشتون رو بیشتر کنید...
به هرحال ضرر نمیکنید . چون زبان انگلیسی بین المللی هست و ممکنه در جایی دیگه به کارتون بیاد..
موفق باشید

joyaye nam

کاربر فعال
بررسی سوالات کنکور سال های گذشته.

بررسی سوالات کنکور سال های گذشته.

سلام به 2 دلیل میگم سوالات کنکور سالای گذشته رو الان بررسی نکنید به نظر من این کار اشتباهه
اول اینکه شما با سوالات آشنا نیستید وقتی مثلا شما هنوز کتابای معماری اسلامیو نخوندید چطور میتونید تشخیص بدید که از کدوم قسمت سوال اومده درست مثل زمانی که شما هیچی از زبان نمیدونید یه متنی بذارید جلوتون و شروع کنید به پیدا کردن لغات مهم , آفرین 20 امتیاز شما موفق شدید!!! و این در حالیه که سوالات هر سال با کلی تغییر همراهه توی این سیلی از مطالب مهم که شک نکنید کنکور تنها 10 % و یا کمتر از 10% از مطالب مهم درسیه , چون توی این همه مدت هر سال شما با سولات مهم و متفاوت از قبل مواجه میشید.

دوم اینکه بیخودی ذهنتونو به سمتی جهت میدید که طراح در اون کنکور به اون سمت رفته در صورتی که ذهن شما باید در تمامی جهات گسترش پیدا کنه نه به یک سمت.

خب راه حل چیه؟ شما هر درسیو میخونید برید تست تالیفی بزنید تست تالیفی شمارو در تمامی جهات پیش میبره تا هر سوالی با هر سبکی در کنکور اومد شما پاسخگو باشید خب در نهایت نزدیک کنکور و یا لابه لای خوندن بعد آشنایی کامل با مبحث تست کنکور سالای قبل رو بزنید. تا ارزش تست رو بفهمید.

mohsennaseri

عضو جدید
سلام به 2 دلیل میگم سوالات کنکور سالای گذشته رو الان بررسی نکنید به نظر من این کار اشتباهه
اول اینکه شما با سوالات آشنا نیستید وقتی مثلا شما هنوز کتابای معماری اسلامیو نخوندید چطور میتونید تشخیص بدید که از کدوم قسمت سوال اومده درست مثل زمانی که شما هیچی از زبان نمیدونید یه متنی بذارید جلوتون و شروع کنید به پیدا کردن لغات مهم , آفرین 20 امتیاز شما موفق شدید!!! و این در حالیه که سوالات هر سال با کلی تغییر همراهه توی این سیلی از مطالب مهم که شک نکنید کنکور تنها 10 % و یا کمتر از 10% از مطالب مهم درسیه , چون توی این همه مدت هر سال شما با سولات مهم و متفاوت از قبل مواجه میشید.

دوم اینکه بیخودی ذهنتونو به سمتی جهت میدید که طراح در اون کنکور به اون سمت رفته در صورتی که ذهن شما باید در تمامی جهات گسترش پیدا کنه نه به یک سمت.

خب راه حل چیه؟ شما هر درسیو میخونید برید تست تالیفی بزنید تست تالیفی شمارو در تمامی جهات پیش میبره تا هر سوالی با هر سبکی در کنکور اومد شما پاسخگو باشید خب در نهایت نزدیک کنکور و یا لابه لای خوندن بعد آشنایی کامل با مبحث تست کنکور سالای قبل رو بزنید. تا ارزش تست رو بفهمید.

این دو تا دلیل که گفتین ...اول اینکه ما رشتمون معماریه..من حداقل بالای 10 بار کتابهای معماری اسلامی رو دوره کردم یا هرکدومتون چند بار کنکور دادین چه واسه کاردانی چه کارشناسی! حتی آشنایی دارید با مباحث تعدادی از درس ها حداقل پس یه آماتور نیستیم که ندونیم چی به چیه! تحلیل سوالات این نیست که شما بری کالبد شکافی کنی ببینی مثلا فلان سوالی که تو کنکور 92 آورده مربوط به کدوم صفحه از کتاب دکتر قیابکلو یا گلابچی بوده...نه!
اینکه شما دستتون بیاد مثلا سوالای فلان درس داره میره به سمت فناوری جدید و از شن و ماسه و مصالح ساختمانی قدیم کمتر سوال میاد..اینکه ما مجبوریم تمام کتاب های گلابچی رو بخونیم آدمو ناامید میکنه در ضمن من گفتم که شما دانش معماریتون رو بالا ببرید نیازی نیست از این همه منبع بترسید
پس وقتی دانش معماریتون زیاد بشه ذهنتون رو کنترل میکنید
هر چند اصلا تو کنکور معماری هیچ اعتمادی به طراحان سوال نیست ( تجربه دوستانی که سال های قبل کنکور شرکت کردن) اما باز سوالات داره میره به سمت مفهومی شدن
پس تا شما درسی رو نفهمی نمیتونی تست بزنی...تو معماری یه سری سوالات هستش که همه ی بچه های معماری تا حدودی میتونن بزنن پس این یعنی بیشتر دانشجوها یه دانشی از رشته معماری دارن شماییکه میخوای موفق بشی باید دانشت رو بیشتر کنی کنکور طراز و نتیجه نهاییش با زدن اشتباه یک تست 500 تارتبه جابه جا میشه
تست با تست هم فرقی نداره چه تالیفی چه کنکوری ! هردو برای سنجش میزان فهمیدن شماست اگه برنامه ریزی داشته باشی مفهومی بخونی در کنارش تست ارزش خودشو نشون میده
البته من به نظر دوستان گلم احترام میزارم...اینم نظر من بود که تجربه کنکور زیاد داشتم

آخرین ویرایش:
L

l3an00

Guest
بچه ها بهتر نیست بجای این حرف ها شروع کنیم؟حداقل از همین زبان که دیگه رفرنس ثابتش 504 ئه!!
یا مثلا به طور ثابت روزی 10 تا از 504 بخونیم و 5 تا لغت تخصصی از هر منبعی که داریمش؟بعد بیام اون 5 تا تخصصی رو همین جا با هم share کنیم؟:redface:

mohsennaseri

عضو جدید
خوب بچه ها بهتره شروع به خوندن کنید از 504 استفاده کنید زبان رو قوی کنید ، البته فقط تک درس نخونید که خسته کننده میشه براتون ، من که حداقلش 4 کتاب رو تو زمان های 2 ساعته میخونم
از عید هم قافل نشید مهمون بازی به جای خودش مسافرت هم برید ولی در کنارش مثلا میتونید که کتاب " تیک 8 گاج" که برای زبان انگلیسی هست رو ببرید کتاب جالبیه برای زبان یا همون 504 رو واسه لغت خوندن موفق باشید

memararch

عضو جدید
یه مرسیییییییییییییییییییییییی خیلیییییییی بزرگ به دوستایی که اومدن و از تجربه هاشون گفتن و ماهارو راهنمایی کردن
من متاسفانه به دلیل اینکه به شدت وقت کم دارم فعلا فقط تونستم یه نمه زبان بخونم و گرامر و لغت رو هم باهم شروع کردم انشالله کم کم دروس فنی رو هم شروع میکنم
یکی از استرس های من دروس فنیه! الان یه نمه سردرگم تر شدم که چه کنم! یکی میگه کزازی دیگه نخونین از طرفی یاد جزوه های کلاسیم میفتم میبینم خیلی کامل بود برای تفهیم مطالب برم بخونمشون یا کتابای گلابچی یکی میگه حتما همشو بخون یکی میگه نه همشون مهم نیست... اون دوستی هم که گفت نکاتی که توی کتاب آقای فاطمی بوده براش کافی بوده باید بگم کتاب ایشون که بدون حضور درکلاسشون کاملا نامفهومه بس که زیادی خلاصه و نکته واره البته من اون کتاب مشکی مربع رو میگم و ازونجایی که ایشون اصلا باآقای گلابچی میونه ایی ندارن مرتب سر کلاساشون خوندن کتابای آقای گلابچی رو وقت تلف کردن میدونن . ...
کاش یکی لطف کنه و یه لیست ازکتابای آقای گلابچی برای معماری-معماری بده چون فکر میکنم فقط بچه های تکنولوژی نیازه ه همشو بخونن

mohsennaseri

عضو جدید
یه مرسیییییییییییییییییییییییی خیلیییییییی بزرگ به دوستایی که اومدن و از تجربه هاشون گفتن و ماهارو راهنمایی کردن
من متاسفانه به دلیل اینکه به شدت وقت کم دارم فعلا فقط تونستم یه نمه زبان بخونم و گرامر و لغت رو هم باهم شروع کردم انشالله کم کم دروس فنی رو هم شروع میکنم
یکی از استرس های من دروس فنیه! الان یه نمه سردرگم تر شدم که چه کنم! یکی میگه کزازی دیگه نخونین از طرفی یاد جزوه های کلاسیم میفتم میبینم خیلی کامل بود برای تفهیم مطالب برم بخونمشون یا کتابای گلابچی یکی میگه حتما همشو بخون یکی میگه نه همشون مهم نیست... اون دوستی هم که گفت نکاتی که توی کتاب آقای فاطمی بوده براش کافی بوده باید بگم کتاب ایشون که بدون حضور درکلاسشون کاملا نامفهومه بس که زیادی خلاصه و نکته واره البته من اون کتاب مشکی مربع رو میگم و ازونجایی که ایشون اصلا باآقای گلابچی میونه ایی ندارن مرتب سر کلاساشون خوندن کتابای آقای گلابچی رو وقت تلف کردن میدونن . ...
کاش یکی لطف کنه و یه لیست ازکتابای آقای گلابچی برای معماری-معماری بده چون فکر میکنم فقط بچه های تکنولوژی نیازه ه همشو بخونن
گلابچی که تولیدی کتاب داره ، جالبه همه ی کتاباش هم کتاب برگزیده سال بوده به جز کتاب سیسم های ساختمانی آینده نگاهی به معماری فردا که همش در مورد یه معماره به اسم کاپلیکی که مفت نمی ارزه چون خودشونم فهمیدن درد نمیخوره کتاب برگزیده سال نشده اما اکثرش مهمه
درک رفتار سازه ها
سازه در معماری
سیستم های ساختمانی
سیستم های ساختمانی آینده
استاتیک کاربردی
سازه های مشبک فضایی
فناوریهای نوین ساختمانی
سازه به مثابه معماری
فناوری نانو
سازه های مشبک فضایی
////////////////

آخرین ویرایش:

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام بچه ها، منم هستم و از سال جدید دیگه می خوام جدی شروع کنم به خوندن (والا از 15 بهمن می خوام جدی شروع کنم ولی به قول مهران مدیری نمی دونم چرا هی نمی شه و فعلا -تو 45 روز- فقط 3 درس از 504 و نصف زیبایی شناسی رو خوندم:D

برداشت کلی من از حرفایی که تو این تاپیک و تاپیک بررسی سوالای کنکور 92 زده شده (و البته ممنونم از همه:gol:) این بود که باید لیستی رو که کورکورانه از 50-60 تا کتاب بدون تحلیل و بررسی جمع کردم تو 2 سال گذشته فعلا بذارم کنار و سعی کنم اول ذهنیت خودمو به دست بیارم و بعد یواش یواش وضعیتمو بررسی کنم و شروع کنم به خوندن! این لیستمم فقط به درد این می خوره که بدونم چه کتابایی هست که برای خوندن!! با همین برداشت، روش برنامه ریزی من این شکلی شد که خوشحال می شم نظر دوستان رو هم بدونم :

1. اول از کتابایی که آشنایی دارم -قبلا برای امتحانای دانشگاه خوندم یا قراره بخونم- شروع می کنم و سعی می کنم اونا رو کاملتر یاد بگیرم:

زبان : 504 + درسای مهم زبان تخصصی رستگارپور و فرهادی
فن : جزوه های ایستایی و سازه ی استادامون + 3 تا کتاب قیابکلو (فیزیک ساختمان 1و2و3) + عناصر جزئیات استادمون
تاریخ : 2 تا کتاب پیرنیا + معماری جهان زارعی + قرن 20 اعتضادی
درک : زیبایی شناسی + فرم فضا نظم + درآمدی بر شناخت معماری روستایی + پرسپکتیو وایت + روح مکان و حس وحدت (البته این دو تا برا کنکور کاربرد مستقیم ندارن و سوال ازشون نمیاد!)
منظر : فعلا هیچی!

* حالا مطمئن نیستم اینا بهترین منابع باشن ولی خب چون پیش زمینه ی ذهنی دارم به نظرم برای شروع کردن بهتر از یه سری کتاب ناآشنا باشن ...

* برای شروع کردن فن هم به نظر من بهتره هر کسی "اولشو" با جزوه ی استاد خودش شروع کنه چون مفاهیم اولیه ش (مباحث نیرو، تکیه گاه، برش، خمش و ...) برای همه ثابته و ربطی به رفرنس ها نداره و درست فهمیدنشون خیلی مهم تره که اونم به نظر من هر کسی جزوه ای رو که خودش نوشته خیلی بهتر متوجه می شه، سال 89 استاد ایستایی ما از گروه عمران بود حتی از سرفصلای استاتیک معماری خبر نداشت و مثل عمرانا بهمون درس می داد ولی با همون جزوه هر 5 تا سوال استاتیک اون سالو (کنکور 2 سال قبل) می شد جواب داد...

2. منابع بعدی رو که می خوام برای تکمیل اینا بخونم اول تابستون و مرحله به مرحله با بررسی سوالای 3 سال قبل تعیین می کنم، یعنی هر دفعه که یه سری شونو خوندم تموم شد یه بار دیگه سوالا رو بررسی می کنم و کتابایی رو که سری بعد می خوام بخونمو انتخاب می کنم، علتشم اینه که شاید اولش جوگیر شم تو یه درسی خودمو خیلی ضعیف ببینمو کلی کتاب برای اون درس انتخاب کنم، در حالی که ممکنه بعد خوندن 2-3 تا کتاب وضعیتم کلا عوض شه و به حد قابل قبول برسم اما تو یه درس دیگه که فک می کردم بد نیست وضعیتم زیاد تغییر نکرده باشم و لازم بشه منابع بیشتری بخونم!

3. پاییز به بعد فک نکنم بتونم مطلب جدیدی بخونم چون ترم وحشتناک سخت و شلوغی داریم تو دانشگاه، فک کنم نهایتش بتونم فقط چیزایی رو که خوندم مرور کنم و تست بزنم

* یه موردم هست که تجربه ی شخصی منه و شاید به درد بقیه هم بخوره، اونم مقایسه ی سرعت مطالعه و خلاصه نویسیه، من خودم هر صفحه ی کتابو تو کند ترین حالت (که کتابش سخت باشه و عکس اینا نداشته باشه) تو 3 دقیقه می خونم ولی خلاصه نوشتنام امکان نداره کمتر از 10 دقیقه برای هر صفحه طول بکشه، همیشه هم طبق عادت رو خلاصه نویسی تاکید داشتم ولی یه بار منطقی فک کردم دیدم تو همون وقتی که من برای خلاصه نویسی می ذارم می شه 3 دور همون متنو کامل خوند!!! خلاصه نویسی خودش یه مهارته خاصه و به نظر من اگه کسی توانایی شو نداره (مثلا مثل من سرعت خلاصه نویسیش اختلاف فاحش با سرعت مطالعه ش داره یا اینکه بعدا موقع خوندن خلاصه هاش می بینه اصلا مطالب به دردبخوری ننوشته و به جای مفهوم اصلی بیشتر رو جزئیات تاکید کرده و ...) و البته روشی هم برای حل مشکلش پیدا نمی کنه بهتره به جای استرس و وقت تلف کردن بی خیال شه و به هایلایت کردن نکات مهم و حاشیه نویسی کتاب اکتفا کنه

*من فکر می کنم تمرکز روی فن و زبان بهتر از تاریخ و درک باشه! فن (و ریدینگ های زبان) اکثر سوالاش مفهومیه هر چقدرم از منابع ناآشنا سوال داده باشن بازم اگه کسی خیلی خوب بلد باشه می تونه با یه کم فکر کردن جواب بده ولی تاریخ اگه مث امسال منابع یهو عوض بشن فرق زیادی بین اونی که 10 تا کتاب خونده و اونی که فقط 1 کتاب خونده وجود نداره و هر دوشون می مونن! درک هم که کلا فک می کنم شانسی باشه، من خودم می خونم منابعشو ولی زیاد روش نمی شه حساب کرد، تنها تصمیمی که از الان گرفتم و امیدوارم بتونم عملیش کنم اینه که سرجلسه فقط سوالای بدیهی رو جواب بدم و سوالایی رو که می شه روشون بحث کرد اصلا جواب نمی دم!!:biggrin: البته این تصور شخصیه منه و ممکنه کاملا اشتباه باشه دوستانی که تجربه شون بیشتره راهنمایی کنن لطفا :smile:

من که فعلا اینا به ذهنم رسید....:)

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول سلام به دوستان تازه وارد کنکوری بعدا غرض از این پست این بود که بگم خیلی خوبه که از الان دارید شروع میکنید اما نم نم شروع کنید که کم نیارید مخصوصا زبان رو تقویت کنید که بقیه درسا رو میشه در 3-4 ماه جمع کرد اما زبان نه ونیاز به زمان داره و حتما با لایتنر بخونید ترجیحا نرم افزارش
برام دعا کنید که منم به اون رشته و دانشگاهی که میخوام برسم اونوقت میام و از تجربیاتم میگم چون اگه من قبول شم و طریقه درس خوندن و شرایطم رو بگم همتون امیدوار میشید!
راستی خلاصه نویسی رو فراموش نکنید البته اصولیش!

mohsennaseri

عضو جدید
سال نو و همت نو

سال نو و همت نو

سلاااااااااااااااااااااااااااااام بچه ها سال نوی همتون مبارک تو این لحظه های قشنگ که فقط سه ساعت از سال 92 گذشته دعا میکنم در سال جدید سلامت باشید وبه همه ارزوهای

قشنگتون برسید.:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

سلام بچه ها
سال جدید رو به همه تبریک میگم و امیدوارم که در سال جدید هرچی که از خدا میخواید بهتون بده البته فراموش نکنید که خدا به اندازه همت و تلاش خودتون بهتون میده پس سعی کنید تو سال جدید همتتون رو زیاد کنید برای قبولی ارشد در بهترین دانشگاه های ایران

من چند روزه آخر سال 91 و چند روزه اول سال 92 رو مشغول کار ساخت و ساز بودیم ...عید هم جز خونه پدر بزرگ جایی نرفتیم ، مهمونی هم اصلا نه داشتیم نه رفتیم
من شروع کردم به خوندن از امروز و این لحظه دارم با کتاب بررسی اقلیمی ابنیه سنتی ایران (دکتر قبادیان) شروع میکنم...

برای شروع از این کتاب چند تا هدف داشتم که براتون توضیح میدم ، جونم براتون بگه از اونجا که هدف از خوندن ، تحصیل تو مقاطع بالاتر هستش به نظرم از اونجا که بعداز ارشد مبحث دکتری هستش و دانشجویانی که بعداز ارشد قصد ادامه تحصیل دارند باید خودشون رو از لحاظ علمی اونقدر قوی کنن و مقاله بدن که واسه تحصیل در مقطع دکتری چه این جا و چه خارج از ایران مشکلی نداشته باشند
یادمه یکی از استادام که خانم هم بودند اتفاقا گفتن که تو ایران جای کار برای دانشجویان معماری در زمینه انرژی و شرایط محیطی در ساختمان زیاد هست و تازه چند سالی هست که دولت و بخش های خصوصی به این بخش توجه بیشتری میکنند میتونید تو این بخش کار کنید و مقالات خوبی هم بدید به مجلات ISI که .......
از بحث اصلی تاپیک خارج نشم ....
خوب بچه ها دیگه تعطیلات نیمه اول عید داره تموم میشه ، تنبلی بسه ، دل بدید به درس خوندن
به امید موفقیت همه شما

joyaye nam

کاربر فعال
سال نو مبارک
به قول دایی م صد سال به اون سال ها:smile:
سلام منم تا الان سرم فوق العاده شلوغ بود از فردا صب شروع میکنم به خوندن معماری معاصر البته زبان رو هم هفته ای 24 کلمه میخونم از 504 خب ما طرح هم داریم بعد از عید باید ماکت اتودی و پلان ارائه کنیم از طرحمون به اون هم میپردازم.
ولی نمیدونم چرا صبح ها انقد دیر بیدار میشم و فوق العاده حس خستگی و خواب آلودگی دارم فک کنم به خاطر بهاره.
بخونید که این روزا حسرت داره.

soh-rab

عضو جدید
به نظر من ساعت هاتون رو دست کاری نکنید خیلی بهتون کمک می کنه با ساعت رسمی یا به قول دوستم با این ساعت جعلی کار نکنید خیلی بهتره
برای من که پارسال خیلی خوب بود چون من ساعتم رو دست کاری نکردم اولش سخت بود ولی بعدش عادت می کنید امسال هم یک ساعت جلو نبردم اوج این بحران 30 شهریور خودش رو نشون می ده

memararch

عضو جدید
سلام و سال نو مبارک
واقعا آدم از یک لحظه بعد خودش خبر نداره من چه برنامه ریزیا که برای این تعطیلاتم نکرده بودم ولی متاسفانه یکی از دوستان صمیمی از دنیا رفت و من علاوه بر اینکه سرم شلوغ بود با شرکت در مراسماتو اینا به شدت هم از نظر روحی بهم ریختم و کلهم همه چی رفت به دست فراموشی تا امروز که اومدم پای نت و یاد اینجا و خیلی چیزای دیگه افتادم و البته کماکان این رفت و آمد های من به مراسمات مذکور ادامه داره و روحیه هم که داغون....
به نظرتون خیلی عقب افتادم؟! نمیدونم یه جورایی فعلا بی انگیزم. نیس که این رفیقم خیلی بهم نزدیک بود ویه جوون سرحال و همیشه شاد بود حالا که این اتفاق براش افتاده یه جورایی به پوچی رسیدم ...برام دعا کنین اوضام درست شه...

pal2isa

عضو جدید
سوالای تاریخ امسال مگه چطوری بود ؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه از کجا سوال داده بودن ؟؟؟؟؟؟؟؟
...
من آخر نفهمیدم با کتاب های گلابچی باید چیکار کنم دقیقا !!!!!!!!

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و سال نو مبارک
واقعا آدم از یک لحظه بعد خودش خبر نداره من چه برنامه ریزیا که برای این تعطیلاتم نکرده بودم ولی متاسفانه یکی از دوستان صمیمی از دنیا رفت و من علاوه بر اینکه سرم شلوغ بود با شرکت در مراسماتو اینا به شدت هم از نظر روحی بهم ریختم و کلهم همه چی رفت به دست فراموشی تا امروز که اومدم پای نت و یاد اینجا و خیلی چیزای دیگه افتادم و البته کماکان این رفت و آمد های من به مراسمات مذکور ادامه داره و روحیه هم که داغون....
به نظرتون خیلی عقب افتادم؟! نمیدونم یه جورایی فعلا بی انگیزم. نیس که این رفیقم خیلی بهم نزدیک بود ویه جوون سرحال و همیشه شاد بود حالا که این اتفاق براش افتاده یه جورایی به پوچی رسیدم ...برام دعا کنین اوضام درست شه...
تسلیت میگم ایشالا روحش شاد باشه شما عقب نیستید اصلا برا ارشد رتبه های برتر هم فوقش از تابستون شروع میکنند من خودم که امسال شرکت کردم از تابستون نم نم خوندم بعد جدی تر تو پاییز و...
همون طور که قبلا گفتم زبان رو الان تقویت کنید

سوالای تاریخ امسال مگه چطوری بود ؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه از کجا سوال داده بودن ؟؟؟؟؟؟؟؟
...
من آخر نفهمیدم با کتاب های گلابچی باید چیکار کنم دقیقا !!!!!!!!

کتاب درک رفتار سازه ها و سازه در معماری و مبانی سازه برای معماران را به ترتیب شروع کن بخون

arch 1 teh

عضو جدید
دوستان خواندن و فهم ودرک کتاب های آقای دکتر گلابچی اینقدر زمان گیر هست و بدون استاد مشکل تر میشه
من به همه شما پیشنهاد میکنم برای خواندن بجای خاندن تمام کتاب گلابچی به 3 منبع روی بیاورید که بر اساس الویت هم هستند
الویت 1 را به کتاب ایستایی مدرسان شریف (فرهاد اندردخت)دوستان این کتاب مجموعه ای از کتاب های درک رفتار،سازه در معماری،مشبک فضایی،فناوری نوین ساختمانی ،سیستم های ساختمانی و.............وتمام تست های ایستایی 85 تا 90 کنکورهای معماری،مدیریت پروژه و .......است،من به راحتی فقط با خوندن این کتاب و حل تست هاش و نکات طلایی این کتاب کمتر از 20 دقیقه 15 تست 100%رو زدم
الویت 2 رو به جزوه آقای سروش نیا میدم که همونم همچین شیوه ای رو دنبال کرده،مجموعه ای از تمام کتابها
الویت 3 هم به کتاب ایستایی فاطمی(مرکز معماری ایران)

دوستان باور کنید با خوندن هر کدام از این 3 منبع ها و کتابهای جدید گلابجی مثله جزییات ارتقا یافته و طراحی لرزه ای و مبانی سازه در معماری و..........البته حتما حتما کتاب درک رفتار و سازه در معماری در کنار ایستای مدرسان یا سروش نیا مطالعه گردد مخصوصا تصاویر اونا با متن های زیر تصاویر،تضمین میکنم همه شما فن رو حداقل 50 تا 80%میزنید(در ضمن تست های سال 90_91_92)معماری و مدیریت پروژه و انرژی هم الزامی است.
موفق باشید

arch 1 teh

عضو جدید
منم شنیدم که این جزوه ها خوبن ولی ما از این جزوه های خوب خوب نداریم
اگر دارید به ما هم بدید
مرســـــــــــــــــــــی
من در خدمتتون هستم،تعداد صفحات جزوه سروش نیا خیلی زیادن،اگر خواستید در شیراز با یک کتابفروشی هماهنگ میکنم کپی بزنید،جزوات الان دادم به دوستم ولی ازش میگیرم
ولی من باز ایستایی مدرسان اندر دخت +فاطمی رو به سروش نیا ترجیح میدم

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
منم شنیدم که این جزوه ها خوبن ولی ما از این جزوه های خوب خوب نداریم
اگر دارید به ما هم بدید
مرســـــــــــــــــــــی
بچه ها من چند بار گفتم اما حالا كه فرصت شد بازم ميگم
جزوه خام اين اساتيد _سروش نيا،طباطبايي و فاطمي- به درد نميخورده
جزوه ي كسي رو پيدا كنين كه سر كلاس بوده اونطوري خيلي خوب ميشه
جزوه مدرسانو من نديدم ولي اين طور كه معلومه خيلي خوب باشه وسوسه شدم ببينم

ممنون از راهنماییتون فکر کنم برای بچه هایی که برای معماری -معماری میخونند خوب باشه ولی کسایی که تکنولوژی یا انرژی میخوان کنکور بدن باید همه کتابای جناب گلابچی بخونند:w22:
اره ولي اين جزوات خيلي ميتونن كمك كنن مخصوصا اين كه اين اساتيد نميان جزوشونو تفكيك كنن واسه تكنولوژي و معماري همزمان جزوه ميدن و تدريس ميكنن

من در خدمتتون هستم،تعداد صفحات جزوه سروش نیا خیلی زیادن،اگر خواستید در شیراز با یک کتابفروشی هماهنگ میکنم کپی بزنید،جزوات الان دادم به دوستم ولی ازش میگیرم
ولی من باز ایستایی مدرسان اندر دخت +فاطمی رو به سروش نیا ترجیح میدم
اره چون بيشترش عكسه تعداد صفحات 1000 تا ميشه پيشنهاد من اينه كه هر كس با توجه به اطلاعات خودش و اگه دسترسي داره بره ببينه و هر كدومو ميتونه باهاش ارتباط برقرار كنه بگيره
اگرم كه محدوديت زمان و مكان دارين(مث خودم) هر كدوم گير بياد محشره;)

mohsennaseri

عضو جدید
بچه ها من این جزوه مدرسان شریف رو دارم چیز پرو پیمونی به نظر میاد تالیفی اساتید مدرسان شریفه ، فقط یه خورده زیاده واسه اسکن کردن ، خیلی وقت میگیره اما جالبه

start_up

عضو جدید
بچه ها من این جزوه مدرسان شریف رو دارم چیز پرو پیمونی به نظر میاد تالیفی اساتید مدرسان شریفه ، فقط یه خورده زیاده واسه اسکن کردن ، خیلی وقت میگیره اما جالبه

من اسکیسم بدک نیس به نطرتون اگه 20 شرو کنم ارشد آزاد 92 قبول میشم

start_up

عضو جدید
سال نو مبارک
به قول دایی م صد سال به اون سال ها:smile:
سلام منم تا الان سرم فوق العاده شلوغ بود از فردا صب شروع میکنم به خوندن معماری معاصر البته زبان رو هم هفته ای 24 کلمه میخونم از 504 خب ما طرح هم داریم بعد از عید باید ماکت اتودی و پلان ارائه کنیم از طرحمون به اون هم میپردازم.
ولی نمیدونم چرا صبح ها انقد دیر بیدار میشم و فوق العاده حس خستگی و خواب آلودگی دارم فک کنم به خاطر بهاره.
بخونید که این روزا حسرت داره.
به نطر شما من اگه از 2ختم شروکنم
ازاد 92 قبول میشم اسکیسم بدک نیست

Mr.Shakeri

عضو جدید
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام خدمت همه پشت کنکور ارشدی‌ها.
من مصطفی هستم و سال 89 کارشناسی رو گرفتم. حالا بعد اتمام خدمت مقدس(!) دوباره می‌خوام برگردم به دانشگاه. فعلا دارم زبانم رو تقویت می‌کنم. البته با نصرت و یک جزوه خلاصه از زبان دوران دبیرستان که از همین سایت دریافت کردم. از فردا می‌خوام سازه در معماری رو هم شروع کنم. عرض کنم که 2 یا 3 روزی هم هست که تمرین خط می‌کنم چون این جور که شنیدم کسایی که میان برای ارشد سراسری اسکیس می‌زنن حداقل یکی دو سال اسکیس کار کردن.

morteza2010

عضو جدید
من کاردانی معماری و ناپیوسته عمران دارم الان میخوام واسه ارشد معماری معماری یا طراحی داخلی-دکوراسیون-میتونم بخونم

وضعیت
موضوع بسته شده است.