درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
Single Buoy Moring

Single Buoy Moring

سلام. کسی در مورد Single Buoy Moring که تو عسلویه استفاده میشه، چیزی میدونه؟؟؟
مرسی

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
پیرجو جان میشه راهنمایی کنی این کرک نرم افزار کجاست ؟
تاریخ رو به 2002 و 2009 برگردوندم ولی بازم نشد.

کرک در خود DVD که خریداری کردید موجود می باشد، ورژن HYSYS رو بگید تا بهتون بگم چطوری نصبش کنید.

peymanfarashi

عضو جدید
سلام. کسی در مورد Single Buoy Moring که تو عسلویه استفاده میشه، چیزی میدونه؟؟؟
مرسی
سلام نمی دونم چقدر به دردت بخوره ولی
فازهای 6، 7 و8؛ نگاه از درون‌

بخش دریا یا فراساحل آن در فاصله 105 کیلومتری از ساحل خلیج فارس واقع است. یک خط لوله 56 اینچی به طول تقریبی 500 کیلومتر عملیات انتقال گاز از عسلویه به منطقه آغاجاری را انجام می‌دهد
فعالیت های مربوط به تأسیسات دریایی شامل ساخت و نصب سه سازه دریایی، سه سکو، سه خط لوله32 اینچی به طول تقریبی 105 کیلومتر از محل سکوها تا خشکی و نیز یک خط 30 اینچی به طول تقریبی 7 کیلومتر که وظیفه انتقال میعانات گازی استحصال شده و ذخیره شده در مخازن پالایشگاه را برای صادرات توسط کشتی‌های تانکر به گوی شناور برعهده دارد، است‌ به عقیده بسیاری از کارشناسان، فازهای 6، 7 و8 پارس جنوبی، جمع بندی تجربه ای است که در فازهای پیش از آن حاصل آمد و روند جریان امور به گونه ای بوده است که با تعمیم تجربه مثبت فازهای پیشین، فازهای6، 7 و8، هم مطمئن تر به بهره برداری می‌رسند و هم می‌توان آنها را ایرانی ترین فازهای این مجموعه به حساب آورد، چیزی که پیش از به ثمر نشستن تجربه فاز یک، شاید به ذهن هم حتی خطور نمی‌کرد. آنچه می‌خوانید، مقاله‌ای است از آقای مسعود مهماندوست، کارشناس ارشد کنترل پروژه و برنامه ریزی فازهای 6، 7 و8 پارس جنوبی که طی آن، ضمن معرفی بخش فراساحلی این فازها، شیوه‌های عملیاتی و اجرایی شدن پروژه را تحلیل کرده است. این مقاله، در حقیقت تحلیلی است بر روندی که در فازهای یاد شده به ثمر نشسته است و می‌تواند به عنوان انتقال تجربه برای فازهای دیگر به حساب آید. قراردادهای فازهای 6، 7 و8 در ماه جولای 2000 بین شرکت نفت و گاز پارس(POGC) به عنوان کارفرما و پتروپارس به عنوان پیمانکار عمومی‌یا General Contractor منعقد شد. این پروژه شامل فعالیت های بخش خشکی و دریا است که بخش خشکی یا ساحلی آن در عسلویه در استان بوشهر در منطقه ویژه اقتصادی پارس به اجرا درمی‌آید. بخش دریا یا فراساحل آن در فاصله 105 کیلومتری از ساحل خلیج فارس واقع است. یک خط لوله 56 اینچی به طول تقریبی 500 کیلومتر عملیات انتقال گاز از عسلویه به منطقه آغاجاری را انجام می‌دهد. خط لوله 56 اینچی بعداً از محدوده کاری پتروپارس حذف و به شرکت ملی گاز داده شد.بخش خشکی شامل تسطیح زمین و احداث پالایشگاه است. فعالیتهای بخش دریا( فراساحل) در فازهای 6،7 و8 شامل بخش‌های حفاری سه چاه توصیفی یا اصطلاحا Appraisal Wells ) یک حلقه چاه برای هر فاز)، بخش حفاری تفصیلی (Development Drilling) شامل 27 حلقه چاه (9 حلقه برای هر فاز) و بخش تأسیسات دریایی و یا Offshore Facilities است. فعالیت‌های مربوط به بخش حفاری توصیفی Wells Appraisal متعاقب قرارداد 6، 7 و8 با شرکت انگلیسی Enterprise بسته شد که از ژانویه 2001 تا ماه می‌2002 به طول انجامید. لازم به ذکر است که مهندسی پایه و یا مفهومی‌(Basic Design) که دربرگیرنده بخش خشکی و دریا است، متعاقب قرارداد 6، 7 و8 با شرکت انگلیسی فاسترویلر (Foster Wheeler) انجام شد که فعالیت آن از آگوست 2000 شروع شد و تا نوامبر 2002 به طول انجامید. ضمناً مطالعات پروژه تحت عنوانPer Project Studies که شامل بخش دریا و خشکی است، همزمان شروع شد و هم اکنون به اتمام رسیده است. فعالیت‌های مربوط به تأسیسات دریایی شامل ساخت و نصب سه سازه دریایی (Jacket) ، سه سکو (Platform) / (Topside) ، سه خط لوله 32 اینچی به طول تقریبی 105 کیلومتر از محل سکوها تا خشکی )محل پالایشگاه، که گاز استحصالی از چاهها به آن منتقل می‌شود) و نیز یک خط 30 اینچی به طول تقریبی 7 کیلومتر که وظیفه انتقال میعانات گازی استحصال شده و ذخیره شده در مخازن پالایشگاه را برای صادرات توسط کشتی‌های تانکر به گوی شناور یا SPM (Single Point Mooring) برعهده دارد، است. عملیات مهندسی، خرید و ساخت و نصب هر سه جاکت به صورت قرارداد EPCI به شرکت ایرانی ایسوایکو (ISOICO) واگذار و ساخت جاکت‌ها با یک برنامه زمان بندی از جولای 2002 آغاز شد. عملیات ساخت در بندرعباس صورت گرفت و نصب آخرین جاکت در اواسط ژوئن 2004 صورت گرفت. مهندسی جاکت‌ها نیز با همکاری شرکت SLP از انگلیس انجام شد. فاز یک دارای دو سکوی تولیدی به نام‌های 1 SPD و2 SPD است و لذا برای فازهای 2 تا 5 سکوهای تولیدی3 SPD الی 6 SPD نام گرفتند. به همین منوال سکوهای تولیدی فازهای 6، 7 و8،7 SPD8,SPD و9SPD نام گذاری شده‌اند. فعالیت‌های مهندسی، خرید و ساخت Topside به همراه جاکت‌های مشعل‌ها و پل‌های اتصالی آن، مهندسی، خرید و نصب سه خط لوله در کف دریا و SPM و همچنین خط لوله انتقال میعانات گازی به گوی شناور، در مجموع به صورت یک قرارداد EPC به شرکت ایرانی صدرا واگذار شد که عملیات مربوطه از ژانویه 2003 آغاز شد. محل ساخت این Topside ‌ها، جزیره صنعتی صدرا در بوشهر است. طی قراردادی که در دسامبر 2002 بین شرکت نروژی استات اویل و پتروپارس منعقد شد، استات اویل به عنوان کارفرما، مدیریت بخش فراساحل را برعهده گرفت که در این بخش استات اویل علاوه بر مدیریت کردن قرارداد جاکت‌ها، سکوها، خط لوله و SBM، عملیات حفاری چاه های تولیدی را نیز عهده دار است. مهندسی ساخت Topside ‌ها با همکاری شرکت Dorris از فرانسه انجام می‌گیرد که درحال حاضر پیشرفتی معادل 4/83 را داراست و انتظار می‌رود که ماه جولای 2004 به اتمام برسد. مطالعات مهندسی Heavy Lifting برای نصب Topside ‌ها نیز در جریان است. پیشرفت در بخش خرید تجهیزات بیش از 18 درصد است و فعالیت برای ساخت Topside ‌ها در قسمت‌های مختلف ادامه دارد. درمجموع پیشرفت در بخش‌/23 Topside4درصد است. مهندسی پروژه خط لوله با همکاری شرکت انگلیسی J.P Kenny صورت می‌گیرد. لوله‌ها از آلمان خریداری شده و به بوشهر حمل شده تا در آنجا عملیات روکش کردن سیمانی یا به عبارتی Concrere Coating صورت گیرد. عمل Coating برای حفاظت و نیز سنگین شدن لوله‌ها جهت نشستن در کف دریا است. قسمت عمده لوله‌های 32 اینچ به استثنای مقدار کمی‌از آن، که آماده بارگیری از آلمان است در بندر بوشهر تخلیه شده است، کارهای Concrere Coating توسط پیمانکار صدف که Contractor Sub شرکت صدرا است، صورت می‌گیرد. این لوله‌های Coat شده توسط یک بارج یا کشتی لوله‌گذار در کف دریا نصب می‌شود و بر روی این خط لوله 32 اینچ یک خط لوله 4 اینچ نیز نصب می‌شود کهCoat شده خریداری می‌شود. فعالیت‌های Coating لوله‌ها درحال حاضر پیشرفت مناسبی دارد و امید می‌رود که عملیات Coating فازهای 6، 7 و8 تا اکتبر سال جاری (2004) پایان یابد. مجموع پیشرفت در بخش لوله در محدوده کار صدرا بیش از 7/70 درصد است. عملیات لوله گذاری7 SPD و8 SPD طی یک برنامه زمان بندی شده به شرکت Allseas واگذار شده و انتظار می‌رود از هفته دوم اکتبر آغاز و ژانویه 2005 پایان پذیرد. شرکت صدرا در ابتدا کار لوله گذاری کف دریا را عهده دار بود ولی به علت عدم هماهنگی در تعیین، انتخاب و بستن به موقع قرارداد با پیمانکار لوله گذار، مدیریت بخش دریا (Statoil) جهت اطمینان از حصول برنامه زمان بندی، تصمیم به واگذاری دو خط از سه خط لوله به پیمانکار لوله گذار Allseas گرفت، عملیات لوله گذاری خط سوم یا 9SPD را شرکت صدرا از اکتبر 2005 تا می‌2006 انجام خواهد داد. عملیات لوله گذاری خط لوله 30 اینچ Condensate طبق برنامه ریزی که انجام شده از هفته اول اکتبر سال جاری توسط شرکت Allseas آغاز می‌شود. ساخت گوی شناور یا SPM در بوشهر در یکی از کارگاه های شرکت صدرا با همکاری شرکت Blue Water انجام می‌شود که تاکنون 64 درصد پیشرفت داشته و برنامه ریزی شده است که در اواخر ماه دسامبر سال جاری ساخت آن تمام می‌شود. بعد از نصب جاکت 7 SPD، کشتی حفاری بر روی آن قرار گرفته است و عملیات حفاری را انجام خواهد داد تا زمانی که ساخت 7 Topside SPDتمام شود، سپس کشتی حفاری بر روی جاکت9 SPD یا فاز 8 رفته و عملیات حفاری را در آن قسمت از ابتدا تا انتها انجام می‌دهد. همچنین بعد از نصب جاکت 8 SPD کشتی حفاری دیگری بر روی آن قرار گرفته و فعالیت داشته تا ساخت 8 Topside SPD خاتمه یافته و سپس کشتی حفاری کنار رفته و به طرف 7 SPD می‌رود که ادامه کار حفاری را که نیمه تمام مانده بود در آنجا صورت دهد و بعد از اتمام حفاری به طرف سکوی 8 SPD که Topside آن آماده و نصب شده آمده و عملیات حفاری را تا انتها انجام می‌دهد. فعالیت ها و عملیات حفاری که توسط شرکت استات اویل انجام می‌شود از بیش از 50 قرارداد متفاوت تشکیل شده که پشتیبانی لازم را برای حفاری مهیا می‌سازد. این قراردادها برای مثال شامل قراردادهای اجاره کشتی حفاری، Slick Line, Electrical Logging قرارداد رساندن سوخت و اجاره هلی کوپتر و غیره است. مهندسی و آنالیزهای حفاری، خرید تجهیزات حفاری و هدایت فعالیت های حفاری و لجستیکی را Statoil به تنهایی عهده دار است. عملیات با دو دستگاه حفاری یا Rig به نامهای Woro Rani که بر روی7 SPD یا فاز6 و دستگاه دیگری به نام II Sagadrill که بر روی8 SPD یا فاز 8 درحال اجرا است.عملیات حفاری فازهای 6-8 به وسیله دو دستگاه حفاری به نامهای Rani Woro در فاز 6 و Sagadrill در فاز 6 درحال انجام است. در فاز 6 سکوی 7 SPDتاکنون دو حلقه چاه20-7 SPD، 15 به عنوان دو چاه ارزیابی و نمونه انتخاب شده که عملیات حفاری آن تا عمق نهایی مخزن به اتمام رسیده و عملیات تکمیلی و آزمایش چاه نیز بر روی آنها انجام گرفته است.در ضمن تاکنون چهار حلقه چاه دیگر لوله‌های جداری 18 اینچ در عمق تقریبی هزار متری نصب و کار پیمانکاران آن انجام گرفته است. در مورد فاز 7 سکوی8 SPD، عملیات حفاری جهت دو حلقه چاه5-8 SPD،14 تا عمق تقریبی 1700 متری با قرار دادن لوله‌های جداری 13 اینچ به اتمام رسیده و چاه 20-8 SPDتا عمق تقریبی هزار متری لوله‌های جداری 18 اینچ آن نصب شده است. لازم به توضیح است که عملیات حفاری به صورت حفاری مقطعی (Batchdrilling) درحال انجام است. پیشرفت حفاری تا پایان ماه می‌در مجموع معادل 8 درصد بوده است.
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد، یکشنبه 26 مهر 1383

peymanfarashi

عضو جدید
گوی شناور يا (Single Point Mooring) يا SPM

در مناطقی که ساخت اسکله های بارگیری نفت و گاز از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبوده ، یا از نظر عملیات اجرایی مشکلاتی وجود داشته باشد می توان از گوی شناور (Single Buoy Mooring) استفاده کرد که در مقایسه با احداث اسکله ها هم هزینه کمتری دارد و هم در مدت کوتاهی میتوان آنرا احداث نمود وهمچنین تعمیرات و نگهداری آن بمراتب کم هزینه تر و آسان تر خواهد بود.

گوی های شناور را میتوان در هر نقطه از دریا و با هر عمق آب نصب کردو تانکرهای کوچک و غول پیکر را با آن بار گیری نمود .اولین بار در زمان جنگ تحمیلی ایده استفاده از گوی شناور در کشور ما مطرح و شرکت ملی نفت ایران از آن استفاده نمود .بعدها در شرکت نفت فلات قاره ایران در مناطق بهرگان و لاوان و در منطقه عسلویه ( پارس جنوبی )از آن استفاده شد .
بعد از احداث خط لوله زیر دریایی تا محل مورد نظر، گوی شناور (SPM) توسط زنجیرهای مناسب و قوی به شمع های کوبیده شده در بستر دریا متصل شده ومهار میگردد.لازم به یاد آوری است که قسمت فوقانی گوی شناور حول محور وسط فابلیت گردش 360 درجه ای را داشته و به تانکر این امکان را میدهد که در هر شرایط دریا بارگیری کند .

Al Pacino

عضو جدید
سلام
من تو سايت جستجو كردم مطلبي در ارتباط با سكوهاي فراساحل گازي پيدا نكردم.
از اين رو در اينجا سوال خودمو مطرح ميكنم:
"پروسه اي كه در سكوهاي فراساحل (علي الخصوص گازي) دنبال ميشه دقيقا چيه؟
هر Equipment چه وظيفه اي رو داره؟"
به پيوست Equipment List يكي از فازهاي پارس جنوبي رو كه از دوستان گرفتم ، قرار ميدم.تا حداقل يه رفرنسي برا ليست تجهيزات باشه.
قبلا از توجه و ياري دوستان سپاسگزارم!

پیوست ها

• Equipment List.pdf
    182 کیلوبایت · بازدیدها: 0

peymanfarashi

عضو جدید
گزارش پايان دوره دو ساله كارآموزي پارس جنوبي

گزارش پايان دوره دو ساله كارآموزي پارس جنوبي

سلام
من تو سايت جستجو كردم مطلبي در ارتباط با سكوهاي فراساحل گازي پيدا نكردم.
از اين رو در اينجا سوال خودمو مطرح ميكنم:
"پروسه اي كه در سكوهاي فراساحل (علي الخصوص گازي) دنبال ميشه دقيقا چيه؟
هر Equipment چه وظيفه اي رو داره؟"
به پيوست Equipment List يكي از فازهاي پارس جنوبي رو كه از دوستان گرفتم ، قرار ميدم.تا حداقل يه رفرنسي برا ليست تجهيزات باشه.
قبلا از توجه و ياري دوستان سپاسگزارم!

یه نگاهی بنداز شاید به دردت بخوره
http://www.mediafire.com/file/pf4dxjhzyaaffcy/pars jonobi.zip

peymanfarashi

عضو جدید
دوستان یه سوال داشتم . من ترم پیش فارغ التحصیل شدم . ولی اصلا کار با نرم افزار های مهندسی شیمی رو بلد نیستم. به نظر شما واسه کار باید با چه نرم افزارهای آشنا باشیم. یه سر به دپارتمان شیمی زدم کلی کلاس داشت گیج شدم کدوم رو انتخاب کنم. از دوستانی که توی شرکت خصوصی یا پالایشگاه کار می کنن لطفا کمکم کنن.

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
دوستان یه سوال داشتم . من ترم پیش فارغ التحصیل شدم . ولی اصلا کار با نرم افزار های مهندسی شیمی رو بلد نیستم. به نظر شما واسه کار باید با چه نرم افزارهای آشنا باشیم. یه سر به دپارتمان شیمی زدم کلی کلاس داشت گیج شدم کدوم رو انتخاب کنم. از دوستانی که توی شرکت خصوصی یا پالایشگاه کار می کنن لطفا کمکم کنن.

اسپ و هایسیس یاد بگیری خوبه.

snow berry

مدیر بازنشسته
نیازفوری به مقاله زیر.لطفا کمک

Colorimetric Estimation of Milligram Quantities of Inorganic azide
لینک:

http://pubs.acs.org/doi/pdf

از دوستان ممکنه کسی لطفی کنه و این مقاله ها رو برام در بیاره ؟ :)
ممنونم از کمکی که می کنید :heart:

Stability of Ion-Exchange Resins. 1. Resistance to Osmotic Shock

http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/i360074a028

Stability of Ion-Exchange Resins. 2. Factors Affecting the Stability of Ion-Exchange Resins

http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/i360074a029

Stability of Ion-Exchange Resins. 3. Stability of Resins under Field Conditions and Correlation with Laboratory Data

http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/i360074a030

Spectrophotometric Determination of Acetone by Salicylaldehyde Method

http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ac60116a036

Spectrophotometric determination of ketones by borohydride reduction

http://www.researchgate.net/publica...rmination_of_ketones_by_borohydride_reduction

Spectrophotometric determination of acetone using vanillin

http://www.rsc.org/publishing/journals/AN/article.asp?doi=AN9901501385

A Rapid, Selective and Direct Spectrophotometric Determination of Acetone with p-Aminoacetophenone in Biological and Environmental Samples
http://direct.bl.uk/bld/PlaceOrder.do?UIN=211641678&ETOC=RN&from=searchengine

دوستان گرامی منتظر پاسخ درخواستتان در این تاپیک نباشید.
بنا بر صلاحدید مدیران تالار ,مقالات لاتین باید در تاپیک مقالات درخواستي از ScienceDirect
و یا در تالار مقالات درخواستی لاتین مطرح گردد تا رسیدگی شود.
http://www.iran-eng.com/showthread.php?t=62004&page=87

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز

اسپ و هایسیس یاد بگیری خوبه.

من پیشنهاد میکنم یک دوره آشنایی با اصول پاپینگ رو بگذرونی.
برای نرم افزار هم، همون طور که سرمد جان گفتند با یکی از نرم افزارهای اسپن یا هایسیس شروع کنی خوبه.
حتما هم نیازی نیست فعلا هر دوش رو بلد باشی
موفق باشی.

mk_200628

عضو جدید
مهار هیدروژن

مهار هیدروژن

سلام دوستان
دوتا سوآل دارم
واکنشی که در اون بشه هیدروژن را مهار کرد و نذاشت تولید بشه چیه ؟
در ضمن آیا واکنشی تجزیه وجود داره که توش جرم زیادی تولید بشه یعنی بشه یک لوله با قطر 4 سانت را بست ؟
ممنون

sina121

عضو جدید
مجله مهندسی شیمی

مجله مهندسی شیمی

سلام مهندسین عزیزم

کسی از شما عزیزان توی دفتر مجله ای کار می کنه یا آشنایی داره که توی مجله ای کار کنه. شدیدا و اورژانسی احتیاج دارم. کمکم کنید :D

alireza jalali

عضو جدید
گاز آرگون

گاز آرگون

سلام به همه
از بچه ها کسی هست در مورد این گازها اطلاعات کاملی داشته باشه؟
گاز آرگون
گاز کریپتون
گاز گزنون
و هوا
مشخصاتی مثل:جرم مولکولی،ضریب انتقال حرارت،و قیمت
ممنون

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه
از بچه ها کسی هست در مورد این گازها اطلاعات کاملی داشته باشه؟
گاز آرگون
گاز کریپتون
گاز گزنون
و هوا
مشخصاتی مثل:جرم مولکولی،ضریب انتقال حرارت،و قیمت
ممنون

سلام دوست عزیز. :smile:

لطفاً درخواست هاتون رو اینجا مطرح کنید و تاپیک جدید نزنید.

از ویکی پدیا یک سری اطّلاعات گذاشتم که برای آشنایی فقط مناسبه. اگر اطّلاعات تخصّصی تری خواستید بفرمایید.

گاز آرگون: فارسی
انگلیسی

گاز کریپتون: فارسی
انگلیسی

گاز زنون: فارسی
انگلیسی

هوا: فارسی
انگلیسی

silverman24

عضو جدید
کمک به یک بنده خدا ثواب دارد

کمک به یک بنده خدا ثواب دارد

من شبانه­ ی دانشگاه رازی قبول شدم.
میخواستم بدونم اگه من تکمیل ظرفیت شرکت کنم و توی یه دانشگاه دیگه قبول بشم تکلیف شهریه ای (حدود یک میلیون تومن) که توی دانشگاه رازی موقع ثبت نام از من گرفتن چی میشه؟

farsheed68

عضو جدید
سلام
با عرض معذرت
من تازه واردم ونیاز شدیدی به کمک دوستان دارم
اگه کسی مطلبی درباره ی نحوه ی تولید مواد زیر در صنعت نه ازمایشگاه داره بهم بده
ممنون میشم یه دنیا
1- اسید کلریدریک
2- کلرور منیزیم
3- سولفات سدیم
خیلی واجبه
آخرین ویرایش:

hanieh esboee

عضو جدید
سلام ببخشید من یه سوال تکراری دارم.
ممنون می شم راهنماییم کنین و بگین واسه امتحان ارشد چه کتاب های آموزشی خوب یا به عبارتی بهتر؟ پارسه؟ راهیان ارشد؟ پوران پژوهش؟ و یا...؟
و یه سوال دیگه اینکه کدوم گرایش مهندسی شیمی بهتر و جالب تر؟(مثلا از نظر بازار کارو اینا)صنایع غذایی؟ بیوتکنولوژی؟ فرایند؟ پلیمر؟ محیط زیست؟ ویا...؟

peymanfarashi

عضو جدید
سلام ببخشید من یه سوال تکراری دارم.
ممنون می شم راهنماییم کنین و بگین واسه امتحان ارشد چه کتاب های آموزشی خوب یا به عبارتی بهتر؟ پارسه؟ راهیان ارشد؟ پوران پژوهش؟ و یا...؟
و یه سوال دیگه اینکه کدوم گرایش مهندسی شیمی بهتر و جالب تر؟(مثلا از نظر بازار کارو اینا)صنایع غذایی؟ بیوتکنولوژی؟ فرایند؟ پلیمر؟ محیط زیست؟ ویا...؟
دوست من سلام به این تاپیک مراجعه کن یه کم توش جستجو کنی پیدا می کنی
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=155302&page=96&nojs=1#community

peymanfarashi

عضو جدید
سلام
با عرض معذرت
من تازه واردم ونیاز شدیدی به کمک دوستان دارم
اگه کسی مطلبی درباره ی نحوه ی تولید مواد زیر در صنعت نه ازمایشگاه داره بهم بده
ممنون میشم یه دنیا
1- اسید کلریدریک
2- کلرور منیزیم
3- سولفات سدیم
خیلی واجبه

ساختار فضايي اسيد كلريدريك
نام ماده:اسيد كلريدريك(Choloridric acid)
نام تجاری:اسيد كلريدريك(choloridric acid)
سایر اسامی:هيدروژن كلرايد , اسيد كلروهيدريك , جوهر نمك
تاریخچه:يكي از فرآورده‌هاي بزرگ صنايع شيميايي، جوهر نمك (اسيدكلريدريك) است.
طرز تهيه اين اسيد شبيه طرز تهيه اسيد نيتريك است. اسيدكلريدريك تركيبي از كلريد هيدروژن در آب است. ماده اي است شديداً خورنده و اسيد معدني قوي است و به همين دليل نيز كاربردهاي زيادي در صنعت دارد. توليد مقادير زياد اين اسيد معمولاً وابسته به توليد ساير مواد صنعتي و شيميايي است. اسيد كلريدريك به عنوان محصول جانبي توليد تولوئن دي ايزوسيانات (TDI) توليد مي گردد.موارد مصرف:تهيه اتيلن دي كلرايد به روش اكسي كلرنيشن صنعت نفت حفاري صنايع فولاد و صنايع شيميائي
مجتمع های تولیدکننده:پتروشيمي شيراز
خواص فیزیکی و شیمیایی:Molecular formula HCl in water (H2O) Molar mass 36.46 g/mol (HCl) Appearance Clear colorless to light-yellow liquid Density 1.18 g/cm3 (variable, value for assay 36-38% w/w) Melting point –27.32 °C (247 K) 38% solution. Boiling point 110 °C (383 K), 20.2% solution; 48 °C (321 K), 38% solution. Solubility in water Miscible
مواد مرتبط:كلر
دياگرام فرآيند (PFD):

واکنشهای شیمیایی:HCl + H2O --> H3O+ + Cl- Fe2O3 + Fe + 6 HCl --> 3 FeCl2 + 3 H2O 4 FeCl2 + 4 H2O + O2 --> 8 HCl+ 2 Fe2O3
اطلاعات ایمنی:اسيدي خورنده است. بخارات و رطوبت اين ماده مي تواند سبب تحريكات شديد چشمي شود. در اثر تماس با پوست باعث سوختگي و تحريكات پوستي ميشود. در دماي بالا و در مجاورت گاز اكسيژن قابل اشتعال است. قابليت انفجار ندارد. تهثير منفي بر زندگي جانداران مي گذارد.
برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید
http://www.jobportal.ir/s1/?ID=15_9_201

Amir.Salehi

عضو جدید
سلام

همان طور که می دانید برای حل معادله اکتیویته ویلسون یا NRTL ما نیاز به ثابت های زیادی داریم. من این ضرایب رو از Hysys دیدم ولی می خوام از یک Reference معتبر این مقادیر را برای کدم بر دارم ؟ شما اگر هندبوکی می شناسید لطفا معرفی کنین ؟

sedeian mec

عضو جدید
با سلام من به دو مقاله از سیویلیکا احتیاج فوری دارم.پیشاپیش از لطف شما سپاسگذارم.
آدرس ایمیل:rasoul_vatan@yahoo.com
اولی:http://www.civilica.com/Paper-NANOSC02-NANOSC02_008.html با عنوان تحليل نانوسينماتيك پروتئين ها و كاربرد آن در بيونانورباتيك
دومی:http://www.civilica.com/Paper-ISME14-ISME14_180.html با عنوان مدلسازي ديناميكي مانيپولاتور نانوربات AFM در جابجايي نانوذرات

peymanfarashi

عضو جدید
سلام.کسی دفترچه آزاد کارشناسی ارشد 89 رو داره ؟
من خودم 88 رو دارم ولی رشته های جدید رو نداره.لطفا اگه داشتین بزارید.

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.کسی دفترچه آزاد کارشناسی ارشد 89 رو داره ؟
من خودم 88 رو دارم ولی رشته های جدید رو نداره.لطفا اگه داشتین بزارید.

دوست عزیز آزاد 89 موجود نبود. ولی برای دریافت سراسری به اینجا مراجعه کنید. :smile:

آخرین ویرایش:
بالا