فورج يا آهنگري

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
سلام
امسال ارشد سوالي با اين مفهوم داده بودند :

در توليد قطعات موتور خودرو نظير پيچ و فنر از كدام روش استفاده ميشه
به نظرم گزينه ها اينا بود:

فورج/آهنگري/اكسترو‍ن/يكي يادم رفته(مطمئن بودم غلطه)

مگه فرج و آهنگري فرقي داره

سرد و گرم مد نظر بود؟؟؟

مرسي

آخرین ویرایش:

Hossein_b5717

عضو جدید
سلام

سرد و گرم مد نظر بود؟؟؟

مرسي

نه بابا اینقدر هم دیگه ضایع نیستن
آهنگری ترجمه لغت forge هست
اون سوالو آپلود کردم ببینیش

پیوست ها

• sakht 6.jpg
    sakht 6.jpg
    47.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سرد و گرم مد نظر بود؟؟؟

مرسي
سلام، البته سوال رو که دوست عزیزمون گذاشتن نشون میده که شما جوابارو اشتباهی تو ذهنتون سپردین ولی در حالت کلی، فورج با آهنگری فرق داره، آهنگری بدون قالب انجام میشه ولی فورج با قالب و تحت فشار هستش
(ایناتجربیات کاری من هستش اگه اشتباه گفتم اساتید اصلاح کنند)

Hossein_b5717

عضو جدید
سلام، البته سوال رو که دوست عزیزمون گذاشتن نشون میده که شما جوابارو اشتباهی تو ذهنتون سپردین ولی در حالت کلی، فورج با آهنگری فرق داره، آهنگری بدون قالب انجام میشه ولی فورج با قالب و تحت فشار هستش
(ایناتجربیات کاری من هستش اگه اشتباه گفتم اساتید اصلاح کنند)

فورج و آهنگری یکی هستن
سرد و گرم داریم
با قالب و بدون اون داریم
.
.
.

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
فورج و آهنگری یکی هستن
سرد و گرم داریم
با قالب و بدون اون داریم
.
.
.
ممنون
تصوری که من از آهنگری دارم (در اصطلاح کاری) یعنی شکل دهی با ضربه ( چکش) ولی فورج حتما باید با قالب باشه ،
سردو گرمش حالا یه بحث دیگه
البته شما بهتر از من میدونید ولی اگه یه تعریف استاندارد بدید ممنون میشم

Hossein_b5717

عضو جدید
ممنون
تصوری که من از آهنگری دارم (در اصطلاح کاری) یعنی شکل دهی با ضربه ( چکش) ولی فورج حتما باید با قالب باشه ،
سردو گرمش حالا یه بحث دیگه
البته شما بهتر از من میدونید ولی اگه یه تعریف استاندارد بدید ممنون میشم
اختیار دارید
شکل دهی با چکش آهنگری(فورج) سنتی هست
با پیشرفت ها حاصل شده و برای تولید قطعات دقیق تر و پیچیده تر قالب اومد وسط
وقتی قالب باشه پرس هم نیاز هست
البته الان هم خیلی از قطعات رو بدون قالب میزنن
همونطور که قبلا هم گفتم آهنگری ترجمه لغت فورج (forge) هست

تو وبلاگ http://yazdekhasty.blogfa.com/post-21.aspx توضیحاتی راجع به این فرایند داده

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با تشکر از توضیحات دوستان

قطعا پاسخ تست گزینه ی یک هست

اما درز مورد مفهوم فورج و اهنگری بایست عرض کنم توصیف دوست عزیزم " میر حسین " صحیح هست .

اهنگری متاسفانه در فارسی ترجمه ی فورج شده اما در عمل اشتباه هست .

رجوع شود به کتاب " شکلدهی فلزات " نوشته ی " کدل - هاتسفورد " ترجمه ی مهندس افضلی " انتشارات دانشگاه شریف .

این رو در مقطع فوق لیسانس ساخت تولید شاخه ی تخصصی شکلدهی خواهید خواند .

موفق باشید .

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز

اما درز مورد مفهوم فورج و اهنگری بایست عرض کنم توصیف دوست عزیزم " میر حسین " صحیح هست .

رجوع شود به کتاب " شکلدهی فلزات " نوشته ی " کدل - هاتسفورد " ترجمه ی مهندس افضلی " انتشارات دانشگاه شریف .

موفق باشید .
درسته رشتم معدنه ولی تو این زمینه خیلی کار کردیم
تو هم تصدیق کردی حرف منو
واقعا مسخرست که بگیم آهنگری با قالبه!

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درسته رشتم معدنه ولی تو این زمینه خیلی کار کردیم
تو هم تصدیق کردی حرف منو
واقعا مسخرست که بگیم آهنگری با قالبه!

ببینید شاید به نظر اهنگری همون فورج باشه که این برمیگرده به دیدگاه دوستان در سطح لیسانس

در شرایط ادونس و پیشرفته ثابت میشود که شرایط مرزی و اولیه در اهنگری و فورج بسیار متفاوت هست .

یکی از این تفاوتها در تعریف شرایط کرنش صفحه ای و اصطکاک چسبنده هست که از حوصله ی این تاپیک و این تالار خارج هست .

همونطور که گفتم دوستان عزیز به مرجع فوق الذکر مراجعه کنند البته ترجمه ی روان و خوبی نیست ولی میتونه در حد خوبی به دوستان معزز کمک کنه .

Hossein_b5717

عضو جدید

موفق باشید .
درس پلاستیسیته که در مقطع کارشناسی ما ارائه میشه منبعش همین هاتسفورد و یک کتاب دیگه هست, متاسفانه من نتونستم بردارمش (اختیاری بود)

متفاوت بودن شرایط مرزی و اولیه در اهنگری و فورج باعث نمیشه که بگیم دو تا فرایند کاملا جداست در اون حد که تو سوال کنکور بخوان هر دو رو تو گزینه ها بزارن

چند وقت پیش یه فیلم آموزشی دیدم که یادم نیست برای کدام کشور بود اما با چکش (پرس ضربه ای) و بدون هیچ قالب و هیچ قیدی یه دیسک رو شکل میدادن مثل همون آهنگری که بدون قالب هست اما کلمه فورج رو براش به کار بردن, من هم با استناد به همون احساس کردم عملا هیچ فرقی بین فورج و آهنگری نیست

Hossein_b5717

عضو جدید
جالبه اینهمه راجع به فورج صحبت کردیم اما سازمان سنجش جواب اون تست رو گفته آسفرمینگ :surprised:

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درس پلاستیسیته که در مقطع کارشناسی ما ارائه میشه منبعش همین هاتسفورد و یک کتاب دیگه هست, متاسفانه من نتونستم بردارمش (اختیاری بود)

متفاوت بودن شرایط مرزی و اولیه در اهنگری و فورج باعث نمیشه که بگیم دو تا فرایند کاملا جداست در اون حد که تو سوال کنکور بخوان هر دو رو تو گزینه ها بزارن

چند وقت پیش یه فیلم آموزشی دیدم که یادم نیست برای کدام کشور بود اما با چکش (پرس ضربه ای) و بدون هیچ قالب و هیچ قیدی یه دیسک رو شکل میدادن مثل همون آهنگری که بدون قالب هست اما کلمه فورج رو براش به کار بردن, من هم با استناد به همون احساس کردم عملا هیچ فرقی بین فورج و آهنگری نیست

دوست عزیز خداینکرده بحث بر سر لجبازی نیست .
ببینید همونطور که در پستهای قبل توصیه کردم حتما کتاب کدل رو مطالعه بفرمایید .

ببینید از نظر شما اکستروژن همیشه اکستروژن هست .
امااز نظز سطوح بالای مهندسی مکانیک اکستروژن یک لوله ی تو خالی در 4 حالت کاملا متفاوت تعریف میشه که در همه ی فیلمها هم یک اسم دارد و در مقطع لیانس هم یک اسم دارد .

اما در حالتهای tube sinking و close pass و اصطکاک چسبنده در هردو حالت هم تعریف میشه .

من بنا دارم تعریفی را که صحیحتر است ارائه نمایم .

همانگونه هم که گفتم هیچ بحثی بر سر لجبازی و ... نیست .

در مقطع ارشد گرایش شکلدهی فلزات بطور کاملا تخصصی به فرایندهای شکلدهی تاکید میشه نه فقط اشاره ی سطحی .

وفق باشید .

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جالبه اینهمه راجع به فورج صحبت کردیم اما سازمان سنجش جواب اون تست رو گفته آسفرمینگ :surprised:

خوب از سازمانی که یک چنین سوالی طرح میکنه نباید انتظار داشت جواب درست رو ارائه بده .

من هیچ سالی رو یاد ندارم که حداقل 2-3 تا سوال و جواب غلط توی تستهای ارشد مکانیک نبوده باشه .

Hossein_b5717

عضو جدید
ببینید همونطور که در پستهای قبل توصیه کردم حتما کتاب کدل رو مطالعه بفرمایید .

ببینید از نظر شما اکستروژن همیشه اکستروژن هست .
امااز نظز سطوح بالای مهندسی مکانیک اکستروژن یک لوله ی تو خالی در 4 حالت کاملا متفاوت تعریف میشه که در همه ی فیلمها هم یک اسم دارد و در مقطع لیانس هم یک اسم دارد .

اما در حالتهای tube sinking و close pass و اصطکاک چسبنده در هردو حالت هم تعریف میشه .

من بنا دارم تعریفی را که صحیحتر است ارائه نمایم .

همانگونه هم که گفتم هیچ بحثی بر سر لجبازی و ... نیست .

در مقطع ارشد گرایش شکلدهی فلزات بطور کاملا تخصصی به فرایندهای شکلدهی تاکید میشه نه فقط اشاره ی سطحی .

وفق باشید .
من هم قبول کردم که تفاوت دارن
گفتم که به خاطر اون فیلم من فکر کردم دقیقا این 2 تا روش یکی هستن که توضیح شما اونو رد کرد
اما 2 تا فرایند کاملا مجزا نیستند, هم خانواده هستن دیگه

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من هم قبول کردم که تفاوت دارن
گفتم که به خاطر اون فیلم من فکر کردم دقیقا این 2 تا روش یکی هستن که توضیح شما اونو رد کرد
اما 2 تا فرایند کاملا مجزا نیستند, هم خانواده هستن دیگه

ممنون از نظرات ارزنده و موثر شما دوست عزیز

موفق و سربلند باشید

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
عزیزم این فایل واسه من باز نشد، دانلود کردم ولی فایل باز نمیشه
مير حسين عزيز تست كردم فايل درس بود با آكرباد ردير 8 باز كرد دوباره آپلود ميكنم ببين باز ميشه.

مشاهده پیوست فرايند فورج.rar

[B گفت:
Hossein_b5717[/B];3289648]جالبه اینهمه راجع به فورج صحبت کردیم اما سازمان سنجش جواب اون تست رو گفته آسفرمینگ

البته گفتن كليد قطعي نيست

هميشه پست هاي شما در تالار مكانيك بسيار ارزنده بوده ممنون ميشيم اگه واستون مقدور بود اطلاعاتي در زمينه شكل دهي فلزات لطف نماييد.

آخرین ویرایش:

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی ممنونم . لطف شما و سایر دوستان عزیز همیشه شامل حال این حقیر بوده .

من حرفیس ندارم ولی بایست خود دوستان هم طالب باشند و البته همپا شوند .

alireza solgi

عضو جدید
با سلام
دوستان اگه کسی در مورد فورج پاورپوینت داره لطف کنه به بنده بده تا بتونم استفاده کنم
ممنون

alireza solgi

عضو جدید
با سلام
دوستان اگه کسی در مورد فورج پاورپوینت داره لطف کنه به بنده بده تا بتونم استفاده کنم
ممنون