نزدیکترین نقطه زمین به خورشید

avocado

کاربر فعال
خدا رو شکر ما توی این انجمن یه بحث نیمه علمی دیدیم!

خب منم چند تا سوال دارم:
اولا که ایران کجا و خط استوا کجا؟!! یه ذره خیلی دوره!!ما روی مدار بالایی (راس الجدی اگه اشتباه نکنم) قرار داریم و اصلا به استوا کاری نداریم که؟؟

دوما اینکه زمین توی تابستون و زمستون نسبت به خورشید تغییر وضعیت میده (دیگه خیلی بدیهیه!) و دو حالت ممکنه رخ بده:

دوما-الف) این که یه خط ثابت داشته باشه مثل همون خط استوا که فکر میکنم با زاویه دار بودن زمین و بیضی بودنش در تناقض باشه (درست مثل عکسی که یومی گذاشته و در اون استوا وسط نیست، پس توی فصل بعدی جاش عوض میشه)
دوما-ب) زمین خط ثابت نداره، پس کلا این تاپیک از اول هم اشتباه بوده!! و حتی نمیشه گفت کجا به خورشید نزدیکتره، چون فصل به فصل عوض میشه!

سوما چرا هیشکی حرفی از اورست با اون همه بلندیش نزده؟!

jaky

عضو جدید

:confused:
سلام
قصد نداشتم پست بزارم ولی بخواطر سال نو این پست رو میزارم.:warn:
ببینید
موضوع کج بودن زمین خیلی کارا انجام میده و باید بگم که این کاراش باعث میشه یجورایی مطلب غلط باشه.:surprised:
حالا چجوری؟
زمین کلا تو زمستون ما( نیمکره شمالیا) و تو شب یلدا( تو همون 24 ساعت، درواقع مثل زمان سال تحویل تو یه زمان خاصی هست) در نزدیک ترین حالتش به خورشید هست.
خوب حالا که چی؟
عکس بالا رو گرفتم تا ببینید که نیمکره جنوبی دقیقا همچین حالتی نسبت به خورشید در اون زمان داره.
خوب حالا اینم روش! چه ربطی داره؟
خوب خیلی ربط داره تو این وضعیت حتی سطح زمین عرض جغرافیایی منفی 23.5 درجه از این جایی که ما تو ایران میگیم به خورشید نزدیک تره:surprised:
حالا یکی که میخواد پرتقال فروش رو پیدا کنه هرسال باید بره ببینه که این زمان( که برا شمالیا انقلاب زمستانی هست و جنوبیا بهش میگن انقلاب تابستانی) برا چه منطقه ای مطابق ظهر محلی هست و اونوقت ارتفاعات اون محل در اون سال میشه نزدیک ترین نقطه به خورشید. البته یه 3 ساعت این ور و اونورشم مهمه ها ولی کلا همین کافیه که بدونیم این مکان کاملا متغیر هست:confused:.
ما نوکریم
سوال بیشتر در این مورد داشتین پیام شخصی بدین جواب میدم.

My Number One

عضو جدید
همونطوری که بعضی از دوستان گفتند، یه نقطه ثابت به عنوان نزدیکترین نقطه به خورشد رو نمیتونیم پیدا کنیم، این نقطه هر سال مکانش تغییر میکنه، در واقع میشه سوال رو اینجوری تغییر داد، "در یک زمان مشخص نزدیکترین نقطه به خورشید کجا میتونه باشه؟" :

کمترین فاصله زمین تا خورشید بین 2 تا 4 ژانویه اتفاق میوفته که هر سال 2ام،3ام، یا 4ام ژانویه میتونه باشه، مثلا توی سال 2008 کمترین فاصله زمین تا خورشید 4 ژانویه اتفاق افتاد،وقتی که خورشید در عرض جغرافیایی22.7 درجه جنوب قرار داشت،پس باید بلندترین کوه رو در، یا نزدیک این عرض جغرافیایی پیدا کرد، که در این مورد نزدیکترین قله کوه زاپاری در رشته کوه آندس توی مرز آرژانتین،بولیوی و شیلی هستش که در مختصات زیر قرار داره:
22° 48′ 57″ S, 67° 10′ 48″ W​
با توجه به گوگل مپ : http://maps.google.com/maps?ll=-22.815833,-67.18&spn=0.1,0.1&t=m&q=-22.815833,-67.18 و این عکس :

مشخص میشه که قله هایی نزدیک به این قله وجود دارن که چند صد متر بلند ترن ولی یک یا چند درجه جغرافیایی دور تر از 22.7، هر درجه اختلاف حدودا 1000 متر نقطه مورد نظر رو از خورشید دورتر میکنه،یه روز بعد از نزدیکترین فاصله زمین تا خورشد نقطه ای که روز قبل نزدیک ترین به خورشد بوده تا 400 کیلومتر دورتر از خورشید میشه در صورتی که مختصات خورشید تنها از 22.7 به 22.6 تغییر کرده، پس میشه گفت در سال 2008 نزدیک ترین نقطه به خورشید قله کوه زاپاری بوده که در 4 ژانویه اتفاق افتاده، همین محاسبه رو میشه واسه امسال هم بدست اورد ولی باید بدونیم بین 2 تا 4 ژانویه توی کدوم روز نزدیکترین فاصله رو زمین به خورشید داشته و خورشید در چه مختصاتی قرار داشته و بلندترین نقطه رو در اون محل پیدا کرد.
کوه زاپاری: http://en.wikipedia.org/wiki/Zapaleri

YuMi

اخراجی موقت
سوما چرا هیشکی حرفی از اورست با اون همه بلندیش نزده؟!
یه دلیل اینه که زمین کجه دیگه

بعد
یه جا خوندم اورست بلندترین نقطه نسبت به سطح دریا هست ولی دور ترین نقطه نسبت به مرکز زمین نیست:eek:

دورترین نقطه همون کوهه تو اکوادوره

نمدونم شایدم اشتباه خوندم یا اونجا اشتباه نوشته بود.

avocado

کاربر فعال
یه دلیل اینه که زمین کجه دیگه

بعد
یه جا خوندم اورست بلندترین نقطه نسبت به سطح دریا هست ولی دور ترین نقطه نسبت به مرکز زمین نیست:eek:

دورترین نقطه همون کوهه تو اکوادوره

نمدونم شایدم اشتباه خوندم یا اونجا اشتباه نوشته بود.

حتما همینطوره ... کاملا درست گفتید که اشتباه بوده!:)

گفتن زمین کجه، ولی نگفتن توپ تخم مرغیه که! فقط به شرط بیضی کامل بودن این حرف درسته و تا جایی که من میدونم زمین بنده خدا یه کم بیضیه:biggrin: نه تا اون حد که اورست دورترین فاصله رو با مرکز زمین نداشته باشه

jaky

عضو جدید
حتما همینطوره ... کاملا درست گفتید که اشتباه بوده!:)

گفتن زمین کجه، ولی نگفتن توپ تخم مرغیه که! فقط به شرط بیضی کامل بودن این حرف درسته و تا جایی که من میدونم زمین بنده خدا یه کم بیضیه:biggrin: نه تا اون حد که اورست دورترین فاصله رو با مرکز زمین نداشته باشه
سلام خسته نباشید
ممنون از نظراتی که میزارین
چون مجبورم میکنه بر خلاف قولم بیام اینجا پست بزارم.
خواهش میکنم یکی که یه حرف درست میزنه رو الکی مواخذه نکنید
این بنده خدا راست میگه دور ترین فاصله از مرکز زمین اورست نیست.
جالا من خودمم یادم نیست که تو اکوادر هست یا تو شیلی.
ضمنن پخیدگی زمین اونقدری هست که تاثیر بزاره
شعاع زمین 6378 کیلومتر هست
اگه پخیدگی زمین کمتر از 0.001 هم باشه این قضیه کاملا امکان پذیره و باید بگم که الان قضیه ثابت شده.
لطفا بیشتر توجه کنید.
ممنون

avocado

کاربر فعال
سلام خسته نباشید
ممنون از نظراتی که میزارین
چون مجبورم میکنه بر خلاف قولم بیام اینجا پست بزارم.
خواهش میکنم یکی که یه حرف درست میزنه رو الکی مواخذه نکنید
این بنده خدا راست میگه دور ترین فاصله از مرکز زمین اورست نیست.
جالا من خودمم یادم نیست که تو اکوادر هست یا تو شیلی.
ضمنن پخیدگی زمین اونقدری هست که تاثیر بزاره
شعاع زمین 6378 کیلومتر هست
اگه پخیدگی زمین کمتر از 0.001 هم باشه این قضیه کاملا امکان پذیره و باید بگم که الان قضیه ثابت شده.
لطفا بیشتر توجه کنید.
ممنون

مرسی از اطلاعات و توجهتون

اگر منبع رو هم بذارین ممنون میشم
چون من هنوز این مساله رو نمی تونم قبول کنم:D

بالا