اموزش مربوط به:SKETCHUP

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
طراحی صنعتی با Su

طراحی صنعتی با Su

su یه مدلر با قابلیت های زیاده ولی کلا جزو lowpoly modeler ها دسته بندی میشه، لذا واسه معماری فوق العادس ولی کارایی مثل طراحی صنعتی باهاش مشکله.... یکی از پلاگینای خیلی بدرد خور تو زمینه طراحی صنعتی subdive که میتونه روند کار رو تسریع کنه..... ( البته بدون اونهم با دانستن یه سری نکات میشه حجمای پیچیده و با حجم کمتر از آنچه پلاگین ایجاد میکنه ساخت ، که یادگیریش حتما کلاس لازم داره) . با اینحال یه فایل آموزشی و خود پلاگینو میگزارم. بعد از unZIP کردن هر دو فایل پلاگین رو تو پوشه پلاگینای برنامه کپی کنید. حالا تو منوی tools یه گزینه جدید دارید... :)

پیوست ها

• airplane.rar
    138.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • ccsubdivide.zip
    4.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
کار هنری با su

کار هنری با su

شاید کروکی درست و دقیق برای بسیاری از کسانی که به تصویرگری و انیمیشن دستی مشغولند کار دشواری باشه... و اینجا su با سادگیش بتونه بسیار بدرد خور واقع بشه . مثلا اینو ببینید :
http://www.aj-concepts.net/amiqus/concept_art_test.html#

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
طرز ساخت face me component people

طرز ساخت face me component people

برای ساخت آدمکی که همیشه رو به شما باشه در یک فایل تازه باز شده su یه تصویر از پرسناژ مورد نظرتون رو وارد میکنید ... برای نمونه به این سایت سر بزنید :http://vyonyx.com/index.php/category/down/cutout-people
حالا طوری اون تصویر رو ( میچرخونید - وقتی ابزار move رو به لبه های تصویر میارید 2 تا علامت + قرمز و یه نقاله پیدا میشن که به شما در چرخوندن راحت و دقیق عکس کمک میکنند) روبروی خودتون قرار میدید که محور سبز عمود بر ( صفحه ی ) این تصویر باشه.... حالا اونرو آنقدر جابجا کنید تا وسط قسمت زیرین عکستون دقیقا روی محور مختصات قرار بگیره ....
چیزای دیگه داخل فایل رو پاک کنید....
از منوی modelinfo---->File ---->Allignment--->Always face camera
و همچنین shadows... رو تیک بزنید...
از بخش statistics ( زیر File) از همون منوی بالا هم فایلتون رو purge کنید تا کم حجمتر بشه...
روی عکستون راست کلیک و گزینه explode رو انتخاب کنید...
مدلتون رو save کنید و از su خارج شید...
حالا توی هر فایل جدیدی که این فایل رو وارد کنید ...همیشه رو به شماست...
.......
در صورت تمایل میتونید به فایل اولی برگردید و قسمتهای اضافه اون رو پاک کنید و خطوط دورش رو با ابزار erase+Shift پنهان کنید...تا شکل سایه تون بهتر بشه...

پیوست ها

• ravesh.jpg
    ravesh.jpg
    40.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
face me components

face me components

face me componentsکه در برنامه های دیگه هم به انحا دیگه وجود دارند ( مثلا تو مکس به اونها بیلبورد میگن و با یه scriptساده همیشه روبه دوربین قرار میگیرن و به این ترتیب به شدت زمان رندر رو کوتاه میکنند ) یکی از انواع componentهای Su هستند و همونطور که nino اضافه کردند برای درخت و یا هر چیزی که مایل باشید همیشه رو به شما باشه قابل استفادن . یه نکته کوچیک اینه که بهتره محل اتصال این کامپوننتا به زمین در حد یه نقطه باشه تا وقتی سایه رو مشاهده میکنید ( اگه سایه همیشه رو به خورشید باشه این مشکل پیش میاد) طبیعی به نظر بیاد. در کامپوننت a فقط یه نقطه با زمین در ارتباطه , ولی در کامپوننت b چند نقطه و ببینید که سایه ها چه طور به نظر میرسند .!!!! لذا بهتره از یه گروه آدم یه face me component نسازید :)

پیوست ها

• 2.JPG
    2.JPG
    31.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
SU 7

SU 7

SU 7 که به زودی ارائه میشه قراره که خصوصیات زیر رو داشته باشه :
Sketchup 7 will

1) have a new and improved user interface.

2) will have a built-in photo real renderer ( who did they buy out) .اینش خیلی عالیه

3) will support the import of Google Earth models directly.

4) will have built-in nurbs modeling. که یه تحوله
و ضمنا فرمهای خیلی نرمتری ایجاد میکنه و به احتمال زیاد کامپیوترای چند پردازشگرو هم ساپورت میکنه...

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
max یا su؟

max یا su؟

این روزا چندین بار دانشجوها یا همکارای شرکت از من خواستن که بین این نرم افزارها مقایسه کنم... که سئوال بی معنائیه .. مثل اینکه بپرسیم photoshop بهتره یا corel؟!!!!
هر کدوم امکانات و محدودیتای خودشونو دارن.... با اینحال و خصوصا با آخرین ورژن su ، یعنی ورژن 7 من قطعا میگم که واسه معمارا چیزی به پای su نمی رسه...سرعت ...هوشمندی و پلاگینای رایگان و فوق العاده.. امکان گذاشتن مستقیم سایتتون روی google earth یا دانلود سایتتون به صورت 2d یا3d از اون ... امکان دانلود رایگان انواع فایلای نمونه از 3dwarehouse و.... ساخت و جانمایی راحت ساختمونتون روی توپوگرافی و..... با اینحال بهتره هرکسی خودش تجربه کنه... خود من مکس رو هم کار میکنم و به زودی یه نمونه از کارای مکسم رو هم میگذارم.. .. امیدوارم هرکس خودش راهشو انتخاب کنه و درین مسیر ابزار مناسبشو پیدا کنه... این بی انصافیه که یه نرم افزار رو به راحتی رد یا قبول کنیم...

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
مجموعه مدلهای Su از قطعات کامپیوتر

مجموعه مدلهای Su از قطعات کامپیوتر

تو این لینک میتونید انواع قطعات کامپیوتر ( از موشواره تا وبکم ) رو پیدا کنید. http://scc.jezmckean.com/

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
قوس

قوس

فایل ضمیمه رو تو فولدر پلاگینای برنامه ، باز کنید و بریزید extract کنید

پیوست ها

• PipeAlongPath.rar
    12.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
FFD

FFD

FFD به مشابه آنچه در مکس هست به شما اجازه میده گروههاتون رو تغییر شکل بدید... پس از ریختن پلاگین در فولدر پلاگین برنامه .. اونو باز کنید
ابتدا یه گروه بسازید... به منوی راست کلیکتون ffd اضافه شده ... حالا تنظیمات دلخواه رو انتخاب کنید...

پیوست ها

• SketchyFFD.rar
    4.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
ضخامت خطوط

ضخامت خطوط

سئوال اینه که برای اینکه ضخامت خطوط در هنگام چاپ کم بیفته چیکار کنیم؟
به تصاویر ضمیمه نگاه کنید: اولا از منوی stylle ثانیا در هنگام خروجی گرفتن هر چه اندازه خروجی بزرگتر باشه خطوط نازکتر چاپ میشن

پیوست ها

• h22.JPG
    h22.JPG
    93 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • how to.JPG
    how to.JPG
    25.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like
واکنش ها: azam

chista233

عضو جدید
salam dostan
koooooooooooooomak topographi ke ba sandbox sakhtam edit nemishe
lotfan rahnamaee konid
rasti nino jan kash to ham be amozeshet edame midadi mitonim sade va pishraftash konim
akhe man hanoz to bazi chizay ebtedaee ham gir mikonam:redface:

*arch*

عضو جدید
سلام خدمت شما و استاد گرامی
می خواستم بگم شاید بعضی ها باشن که می خوان تازه با این نرم افزار آشنا بشن (مثل خودم)
چرا یه مقداری به صورت ابتدایی ان را اموزش نمی دهید ؟
آخه من بعضی موقع ها دیگه چیزی نمی فهم مخصوصا تو قسمت رندر ها:cry::(
حتی اگه می شه منبعی برای آموزش معرفی کنید.ممنونم.

archi_arch

مدیر بازنشسته
دانلود Google SketchUp Pro ver. 6.0.277 Free Download

دانلود Google SketchUp Pro ver. 6.0.277 Free Download

بچه هایی که نتونسته بودن از لینک قبلی sketch up و دانلود کنن این رو هم امتحان کنن.
ببخشید اگه دیر شد اینجارو ندیده بودم!:redface:

حجم : 70 مگابایت
دانلود : فول برنامه از سایت آپلود
دانلود : فول برنامه از یک سایت آپلود دیگر

آخرین ویرایش:

chista233

عضو جدید
سلام نینو جان کاش بتونی به من کمک کنی توپوگرافی که ساختم باید اصلاح بشه و از یک طرف بکشمش اما با دستور move کل ترسیم جابه جا میشه. من باید تو آخرین کرکسیون کارمو نشون استاد بدم و زیاد وقت ندارم راستش تا امروز عصر......:cry:

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
من توضیحتون در مورد ویرایش توپوگرافی نفهمیدم .میتونید با شماره من تماس بگیرید 09131687256 ( فقط دز موازد ضروری)

chista233

عضو جدید
من توضیحتون در مورد ویرایش توپوگرافی نفهمیدم .میتونید با شماره من تماس بگیرید 09131687256 ( فقط دز موازد ضروری)
سلام آقای یگانگی از لطفتون ممنونم
توپوگرافی که درست کردم بعد از اینکه خطوط اصلی رو کشدیم و یا sandbox یکپارچه اش کردم لازم شد یک قسمتشو کوچیک تر کنم چون توی کل ترسیم جاش نمی شد معمولا برای اندازه کردن ترسیمات با move دستگیره شو می گرفتم می کشیدم درست می شد اما اینجا نمی شه. چون همه ترسیم جابه جا میشه و همش به هم متصله. برای اینکه کوچیکتر ش کنم مجبور شدم کلا از اول درستش کنم که البته بازم زیاد خوب نشد. امیدوارم منظورمو فهمیده باشید.:(

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
مگه از ابزار scale استفاده نمیکنید؟
............
چندتا نمونه رندر و کار su واسه تغییر ویژن خودم و شما میگذارم

پیوست ها

• My Pictures.rar
    881.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

chista233

عضو جدید
............
این ابزار مگه مقیاس کل ترسیم رو به یک اندازه عوض نمی کنه؟ کار من بایداز یک طرف فقط کوچیک بشه. یه چیزی شبیه اینکه گوشه ها مچ نیستند و باید درست بشند.

chista233

عضو جدید
متاسفانه فایلی که برام گذاشتید باز نمی شه. نمی دونم مشکل از فایله یا دانلود چون ظاهرا خالیه.!

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
برای پرداخت به جزئیات توپوگرافی با ابزار flip edge باید کار کنید ... با ابزار scale هم میشه جزییات رو تغییر اندازه داد... باید خوب هر ابزاری رو بشناسید ... معمولا ابزارای su هرکدوم چند کاربرد دارن.......

گویا پلاگین UVtool چندان مورد توجه قرار نگرفت . با اینحال تکسچر دادن به کره و استوانه به سرعت قابل انجام میشه

پیوست ها

• planets.jpg
    planets.jpg
    17.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like
واکنش ها: nino

Designer.tu

عضو جدید
Archicad or Sketch Up

Archicad or Sketch Up

دوستان گرامی سلام:gol:
من چند ساعته که عضو این سایت شدم البته مطالب جالب شما دوستان باعث شد که عضو بشم.
دوستان گرامی من با اتوکد 2D و آرچیکد یه کم بلدم کار کنم و کار میکنم و میخوام تو این تابستون انشالله آرچیکد رو تا ته تهش یاد بگیرم و یاد میگیرم.
تو اینترنت چرخ میزدم که به تالار شما برخورد کردم و تا یه حدی با گفته های شما با Sketch Up آشنا شدم.
اونجوری که احساس کردم Sketch Up خیلی ساده تر از Archicad هستش ولی کاراش رو که دیدم جالب بودند , البته شاید احساس من غلط باشه .
میخواستم اگه ممکنه از دوستان گرامی سوال کنم کسی میدونه تفاوت این دو نرم افزار در چه حددیه؟ و اگه کسی مثلا من بخوام این نرم افزار رو فول یاد بگیرم و تمام وقتم رو روش بذارم چقدر طول میکشه تا یاد بگیرم؟
متشکر و سپاس:gol:

jey_jey

عضو جدید
............

باز هم سلام استاد
این کارها فوق العاده ست .نمی دونم فکر کنم با یکی از پلاگین های su
می شد اینکارهارو کرد اگر در مورد تکتکشون توضیخ بدین ممنون می شم:gol:

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
jey_ jey aziz ..اون مدلا رو من با su ساختم... مدل آماده ای در کار نبوده.... فقط مبلش همون مبلمانای su .... مابقی رو ساختم...... ( البته فقط بخشی که میخواستم رندر بگیرم) .... رندرا ی 2 و 300... با v-ray و interior , exterior با فتوشاپ و پلاگین خاصی نیست .

nino

مدیر بازنشسته
برای پرداخت به جزئیات توپوگرافی با ابزار flip edge باید کار کنید ... با ابزار scale هم میشه جزییات رو تغییر اندازه داد... باید خوب هر ابزاری رو بشناسید ... معمولا ابزارای su هرکدوم چند کاربرد دارن.......

گویا پلاگین UVtool چندان مورد توجه قرار نگرفت . با اینحال تکسچر دادن به کره و استوانه به سرعت قابل انجام میشه
مرسی از اموزش هاتون ;)
ایا غیر از استفاده از این پلاگین میشه درست به یه کره تکسچر داد ؟

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
میشه با استفاده از خصلت پروجکت کردن متریال اینکارو کرد. سادهترین راه اینه که یه تصویر رو تو su ایمپورت کنید ، بعد با scale به اندازهیه کره بزرگش کنید .بعد با راست کلیک اونو explode کنید.
حالا b رو تایپ کنید و با shift از روی این تصویر متریال بگیرید و به کره بدید......میبینید که متریال روی کره پروجکت شده..

azam

عضو جدید
سلام...ممنون از آموزشهای مفیدتون...:gol:;)
فقط یک سوال ساده:
واسه کشیدن پنجره ها توی حجممون باید 2 تا مستطیل بکشیم و داخل اونو حذف کنیم و واسه پروفیلش قاب مستطیل شکلو با push به سمت داخل ارتفاع بدیم یا راه حل دیگه ای هم داره؟

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
برای ترسیم پنجره راههای مختلفی هست . یکی هم اونه که شما گفتید ... با کمی آشنایی بیشتر راههای سادهتری پیدا خواهید کرد. خصوصا اینکه میتونید چیزی که میسازید رو کامپوننت کنید و ذخیره کنید و تو فایلای دیگه هم ازش استفاده کنید.