آنالیز سوالات کارشناسی ارشد معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرمنده اینجا کرج در حال حاضر ابریه!! هر کی میتونه بره امتحان کنه !!خرجش یه کاغذه!! در یه قوطی کرم رو بزارید رو کاغذ با کاتر ببرید( 2 min طول میکشه):smile:

آخرین ویرایش:

raha

مدیر بازنشسته
سلام بر مهندسان محترم
رابطه ی چگالی با افت انتقال( صوت) چیست؟
با زیاد شدن چگالی نفوذ پذیری کم میشه و به نظر من ضریب انتقال بالا میره و در نتیجه افت انتقال کم میشه!!!
ولی در جایی اومده هر مواد چگال تر افت انتقال بیشتر !!!
کسی میتونه توضیح بده برام؟

من هم فکر میکنم (مطمئن نیستم) مقوله ی تراکم در ساختمون های اقلیم گرم و خشک نقشش مهم تر باشه نسبت به اقلیم سرد...
طبق استدلال من---> چون تو مناطق گرم خشک چیزی که اهمیت داره سعی در جلوگیری از ورود گرمای روز و استفاده از گرمای ذخیره شده برای سرمای شب هست... یعنی ظرفیت حرارتی مصالح و شکل و فرم ساختمون و تراکم به تبعش نقش مهمتری داره نسبت به اقلیم سردسیر که تنها مشکل ما مقابله با سرماست که با عایق کردن جداره ها هم به راحتی قابل حله!!!

لوله که مساله اش حل شد ظاهرا!!! :D

تو مبحث آکوستیک یه بحث جذب صوت داریم و یه بحث عایق بندی صوتی!
نفوذ پذیری و انتقال صوت که تو صورت سوال اومده عایق بندی صوت رو مطرح میکنه، که مواد عایق صوتی هم به 4 دسته تقسیم بندی میشن!

یه گروهشون عایق های الیافی هستن مثل پشم شیشه و ... که برای فرکانس های پائین یا امواج با طول موج بالا کارایی دارن... که این دسته با اصطکاک ایجاد شده بین صوت و الیاف از عبور صوت جلوگیری میکنند...

یه گروه عایق های صفحه ای هستن مثل تخته فیبر که برای فرکانس های نسبتا بالا کارایی دارن... که با مقاومتشون در برابر ارتعاش از عبور صوت جلوگیری میکنند...

عایق های حفره ای که باز هم برای فرکانس های بالا کارایی دارن و عایق های سوراخ دار که ترکیبی از 3 عایق الیافی و صفحه ای و حفره ای هستن که برای رنج وسیعتری از فرکانسها قابل استفاده اند...

خب حالا اگر فرض رو بر عایق های صفحه ای و برای صوتی با طول موج بالا یا فرکانس کم بزاریم، هر چه اون جسم چگالتر باشه مقاومت بیشتری در برابر عبور صدا نشون میده پس افت انتقال صداش بیشتر میشه!

الهه جان شرمنده من تو جوابی که دادم یه اشتباه وحشتناک کردم...
امروز که داشتم مبحث آکوستیک رو مرور میکردم، متوجه شدم...:w22:

این مواردی که من نام بردم درحقیقت جاذب های صوتی هستن نه عایق های صوتی...

کاهش انتقال صدا در مصالح متاثر از تاثیر متقابل جرم، غیر قابل انعطاف بودن و خاصیت میرانندگی اجسام هست که برای فرکانس های مختلف یکی از این موارد نقش پر رنگتری رو خواهد داشت...
ببخشید زیاد زمان ندارم ، از خلاصه هایی که دارم عکس گرفتم میزارم واست، فکر میکنم کفایت کنه!

ممنونم که باعث شدی متوجه اشتباهم بشم!

آخرین ویرایش:

raha

مدیر بازنشسته
سلام سوال جالبی رو مطرح کردین....هروقت گفتن روز (درجه گرمایی) شما باید 18رو از ماه های سرد سال کم کنید...و جواب کل رو جمع کنید....(18 برای ماه های سرد سال که دماشون کمه) و هروقت گفتند (روز در جه سرمایش) شما باید ماه های گرم سال رو که معمولآ دماش بیشتره از 21کم کنید...حالا جواب سوالتون....1.برای محاسبه روز درجه گرمایی .و سرمایی به شما میگن مثلآآ فلان دم در فصل تابستان یا زمستان ..یا ماه های مشخصی رو میدن بهتون...شما سری می فهمید که ماه یا فصل گرمه(روز درجه سرمایشو حساب میکنید21)یا فصل یا ماه سرده(روز درجه گرمایش18)رو حساب می کنید...2.چرا میدن!مثل سوال کنکور 81 دلیلشم اینه که مثلا دمای فصل زمستان تو شهری مثل تهران با شهری مثل بوشهر یکی نیست...بنابر این روز درجه گرمایی و سرماییشم یکی نیست...بنابراین هیچوقت دمای ماه از میانگین بالاتر نمیره...خیالت راحت!;)
سوال کنکر 81:ببین چون گفته (در فصل زمستان) و(روز درجه گرمایی)پس عدد کوچک از عدد بزرگ کم میشه...به این صورت که 19 رو یه بار از 7کم کرده شده 12)بعد 19 رو از12 کم کرده شده(7)حالا 19 رو از6 کم کرده شده( 13)حالا عدد های بدست آمده یعنی 12 و 7 و 13 جمع میشند جواب میشه 32...چون تو تست ها عدد 32 داریم و نزدیکترین عدد 33است پس گزینه درست اونه... :smile:

ممنون از جوابتون به این سوال ، میشه منبعش رو هم معرفی کنی؟!!!

عرض احترام و خسته نباشید
خرپاها رو چطور تشخیص بدیم که پایدارن یا نیستند! اون فرمول های معین و نامعی m+r= 2j و ... رو نمی خوام!!
پایداری و ناپایداری هندسی !!!آخه من کلی شکل می بینم که اعضاش تشکیل مثلث ندادن بعد می گن اینا پایدارند!!یعنی اگه خرپاهای ساده ای که به هم وصل شدند پایدار باشند تک تک ، کل خرپای مرکب رو با اطمینان میشه گفت که پایداره؟اون اتصال بین خرپا ها هیچ شرایطی نباید داشته باشه؟

خرپاهای ساده همیشه با "یک " اتصال به هم وصل میشن که میشن مرکب؟ یا بیشتر؟
خرپاهای مرکب خیلی شبیه خرپاهای ناپایدارند !!! ممکنه اشتباه بشه!!راهی ؟ جمله ی کلیدی دارید واسه کمک؟

وای همین الان داشتم تست های خرپا می زدم فکر کردم دیگه این کاره شدم که فهمیدم نه بابا اول و آخرش من نمی تونم تشخیص بدم!!!!!!!!!
راهیان ارشد!!کتاب هشتم!!تستای کنکور!!کنکور 84 سوال 41
دو تا خرپا داده تعداد گره ها و اعضا و نوع تکیه گاه ها عین هم!!( دو تا مثلث تو هم هستن!
فقط یکیشون مثلث داخلی چرخیده و اون یکی نچرخیده!!یکی پایدار شده اون یکی نا پایدار!!!
من مطمئنم از نظر شکلی ( هندسی ) یه چیز هست که من نمی دونم !!! یه جای کار می لنگه!! نمی تونم تشخیص بدم!!!
اشکال هم تو مثلثی و غیر مثلثی بودنه!!
می دونم شبکه ای که چهار عضو یا بیشتر داره ناپایداره!!! ولی خیلی جاها این طوریه ولی پایداره مثه همین تست!!
فکر کنم اول از همه واسه تشخیص پایداری باید بریم سراغ برسی هندسه ی مثلثی و شکلی خرپا! بعد اگه مثلثی بود این فرمولا رو بررسی کنیم!!
راستی تو یکی از تست ها برای خرپا هندسه ی داخلی و هندسه ی خارجی مطرح کرده!!منظور از این اصطلاح ها چیه؟مثلا تو گزینه اش اومده خرپا ناپایدار از نوع هندسی خارجی است !!این یعنی چی؟

الهه جان ناپایداری سازه ها به طور کلی به 3 دسته تقسیم میشن

1. ناپایداری ایستایی که ناشی از تعداد کم قیود یا تکیه گاه ها هست

2.ناپایداری هندسی ، که در اینجا تعداد قیود ما همون m یا member در فرمول محاسبه پایداری خرپا کافی هست اما آرایش اعضا نامناسبه... مثلا اعضا ، امتدادشون در یه نقطه همدیگه رو قطع میکنه یا 2 عضو با هم موازیند...

3. ناپایداری سازه ای، که ناشی از مقاومت کم اعضا هست که مثلا باعث بروز خمش یا کمانش در اعضا میشه...

پایداری سازه رو بعد از اینکه به صورت چشمی ازش مطمئن شدیم باید به سراغ فرمول بریم...
واسه خرپا ها همیشه نیاز به وجود ترکیبات مثلثی نیست(هر چند که از گسترش مثلث ها شکل میگیرن) مثلا الان یه چهار ضلعی رو در نظر بگیر که از یکی از ضلع هاش تکیه کرده به یه ترکیب مثلثی ، اون چهار ضلعی دیگه تحت هیچ شرایطی بر اثر بار وارده تغییر شکل نمیده!

همیشه بعد از بررسی پایداری هندسی با چشم و اطمینان از اون بعدش به سراغ فرمول میریم...

که فرمول هم طبق چیزی که استاد من گفتن فقط واسه خرپاهایی که ترکیب مثلثی دارن قابل استفاده ست...

برای تشخیص خرپای ساده از مرکب هم باید نقطه خط بازی کنی ،یه مثلث اول میکشی بعد یه نقطه تو صفحه میزاری اگر تونستی با 2 تا خط مثلث بعدی خرپا رو هم تشکیل بدی و به همین ترتیب ادامه بدی تا خرپای اصلی در بیاد اون خرپا ساده ست اما اگر وسط بازی :D یهو دیدی ارور داد اون خر پا مرکب هست... خرپایی هم که نه ساده باشه و نه مرکب پیچیده ست که قابل تشخیص هم هستن معمولا!

ببخش اگه خیلی بد توضیح دادم...

raha

مدیر بازنشسته
یکی "خمش" رو واسه من به صورت ملموس می تونه توضیح بده!!!
آخه تو ویکی پدیا نوشته خرپاها در کل به صورت اعضای خمشی بار رو تحمل می کنن!!
این همه گفتیم فقط نیرو های کششی و فشاری در اعضا!! خمش این وشط چی کارست؟

ببینید خرپا ها برای تحمل خمش در سازه ها به کار می رن و این بدیهیه که اگر ما خرپای دو بعدی داشته باشیم تحت بار های مختلف قسمت هایی از خرپا خمش رو تحمل کنن ولی عموما در خرپا ها سعی بر اینه که به جز کشش و فشار که تجزیه شده همون خمش هستند وجود نداشته باشه به همین دلیل طراحی به سمت خرپای سه بعدی پیش رفت که نقطه ایده آل خرپاست.

خود اعضاء خرپا (حد فاصل بین گره ها ) نباید به هیچ وجه تحت خمش قرار بگیرن چون نازکند و شرط اولیه برای مقاومت خمشی یه عضو سازه ای فاصله ی حداکثری ابتدا و انتهای اون عضو از تار خنثی هست همون دلیلی که برای در آوردن تیر ها به شکل I ارائه شده دیگه ،حالا اینجا جای بحثش نیست...

در حقیقت ما همیشه در محاسبات فرض رو بر این میزاریم که بار فقط به گره ها وارد میشه...
اما به طور کلی اگر اعضا خرپا رو نادیده بگیریم یعنی مثل یه تیر تصورش کنیم با تکیه گاه ساده ، تحت بار وارده حالا متمرکز یا گسترده از بالا، اون تیر در انتهاش دچار کشش و در قسمت بالاش دچار فشردگی میشه... یعنی اعضاء انتهایی خرپا دچار کشش میشن و اعضاء بالایی متحمل فشار میشن و برای بررسی کششی بودن یا فشاری بودن اعضاء میانی هم باید تعادل هر گره رو بررسی کرد..
اون مطلب ویکی پدیا کل خرپا رو به عنوان یه تیر در نظر گرفته و منظورش احتمالا اعضا تشکیل دهنده ی خرپا نبوده...

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

مگه من با تو شوخی دارم؟:question::weirdsmiley::lol:
ایناهاش اینجا نوشته:twisted:
نیاز به امتحان کردن نداره با یه خورده تجسم حله....اگه سوال میگفت نوری که از سوراخ رد میشه چه شکلیه /بله ما هم قبول داریم در همه حال دایره است...اما سوال گفته در برخورد بازمین چگونه است...دیگه خودت تصور کن نور خورشید با زاویه مثلا 45 درجه از یه سوراخ به زمین برخورد کنه (روی زمین بیضی دیده میشه) و هرچی زاویه خورشید با زمین کمتر شه بیضی هم طولش بیشتر...فقط به صورت عمودی (برخورد نور از سوراخ به زمین دایره )است.
وا....................عزیز...........:warn: کی با تو شوخی کرد؟:warn:شوخی نکردم:warn: گفتم بری یه واقعیت فیزیکیو با چشم خودت ببینی!!!تازه واست خوبه بری تو هوای آزاد یه چرخی بزنی قبل از امتحان یه هوایی بخوری!!انقدر جلوی کامپیوتر و میز نشستیم خشک شدیم!!:confused: من که از جام بلند میشم تق تق همه کتف و شونه و زانوام صدا میده!!پیر شدم!!!
راستی برید کارتاتونو بگیرید!!!اومده دیگه!!!من گرفتم!! دورشم بریدم که نرم اونجا ببینم همه بریدن ، من نبریدم ضربه روحی بخورم امتحانمو خراب کنم!! مهر و امضا هم یادتون نره !!کارت ملی و شناسنامتونم بذارید کنار کارتتون یادتون بمونه!

آخرین ویرایش:

raha

مدیر بازنشسته
منبع؟سوال کنکور سال 81 دیگه.....

خب اینو که سوال سال 81 بوده رو که میدونم که:D
میخواستم ببینم جوابش رو فقط از روی راهیان ارشد گفتی یا نه منبع دیگه ای؟!

حقیقتش من درست نفهمیدم چی شد! یعنی چرا باید اینکارایی که گفتی رو انجام بدیم!
به نظرم قبلا جایی راجبش خوندم اما الان اصلا یادم نمیاد کدوم منبع بود و چی گفته بود... واسه همین پرسیدم که برم خودم یه مروری کنم!

کدخدا

مدیر بازنشسته
بله اما یه نکته تو واقعیت هست که امتحان شدس و این چیزی که گفته شده جواب نمیده...برا مثال اگه در طول روز در یک بازار قدیمی باشید که از سقف نور میگیره...نور ی که از سقف به زمین در صبح می تابه با نوری که ظهر می تابه زمین تا آسمون فرق داره....این مسئله رو به عینه دیدم که نور صبح به زمین بیضی هست و فقط ظهر دایره است...باور ندارین به بازارهای سنتی سر بزنین و یه نصفه روز اونجا سر کنین..
همونجور که دوستمون گفت یه امتحان کنید ضرر نداره با لامپم می شه.سخت نیست.منم بازار رفتم مثل همه اگه هم حوصله بریدن کاغذ رو ندارید با مکس امتحان کنید و جوابتون رو بگیرید.سرم شلوغه وگرنه این کارو می کردم آخه پارسال کردم نتیجشم دیدم با همین چشمام.

سپیدار

کاربر بیش فعال
راستی یه سوال؟کنکور سال 86 کتاب راهیان ارشد جلد 8سوال 109 فرمودند که:
در یک مقوا سوراخ دایره شکلی تعبیه کرده ایم و آن را موازی زمین گرفتیم.روشنایی دایره بر زمین در ساعات مختلف روز (صبح_ظهر_عصر)چه خواهد بود؟

جواب داده گزینه 3 اما با عقل سلیم من و با مشاهدات عینی هر چی فکر میکنم پرتو موازی هیچوقت از مایل دایره نمیشه نظر من گزینه 1دوستان چه نظری دارند؟:w05::w10:

با سلام و احترام به دوست ِ هم اشکالم !
راستش این سوال در کتاب ِ درک عمومی راهیان هم اومده بود . باز هم همین جواب رو داده . من هم مثل شما هر جور که به قضیه نگاه کردم ، دیدم گزینه ی 1 میشه . البته در واقعیت ، هیچ وقت ما نمیتونیم با دایره ی کامل مواجه بشیم ، بجز اینکه دقیقا در خط استوا باشیم ؛ با این حال به نظرم بهترین گزینه همان گزینه 1 باشد .

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
خب اینو که سوال سال 81 بوده رو که میدونم که:D
میخواستم ببینم جوابش رو فقط از روی راهیان ارشد گفتی یا نه منبع دیگه ای؟!

حقیقتش من درست نفهمیدم چی شد! یعنی چرا باید اینکارایی که گفتی رو انجام بدیم!
به نظرم قبلا جایی راجبش خوندم اما الان اصلا یادم نمیاد کدوم منبع بود و چی گفته بود... واسه همین پرسیدم که برم خودم یه مروری کنم!

سلام...راهیان ارشد که نه ....تو جزوه مرکز معماری بود فکر کنم تو صفحات 2 3 4 همین تاپیک خانوم سپیدار گذاشتند شایدم آقای سپیدار!

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی می دونه " پلاریته ولتاژ" یعنی چی؟ که اگه معکوس باشه led روشن نمیشه!!!
کسی عکس از " شستی " که جریان الکتریسته رو لحظه ای قطع و وصل میکنه داره؟
وای همه دارن دوره ارشد می کنن:redface: سرا شلوغه حسابی کسی نیست جواب منو بده!!!!;)

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی می دونه " پلاریته ولتاژ" یعنی چی؟ که اگه معکوس باشه led روشن نمیشه!!!
کسی عکس از " شستی " که جریان الکتریسته رو لحظه ای قطع و وصل میکنه داره؟
وای همه دارن دوره ارشد می کنن:redface: سرا شلوغه حسابی کسی نیست جواب منو بده!!!!;)
نمیدونم یعنی چه .:surprised:
عکس از شستی هم ندارم .

raha

مدیر بازنشسته
همونجور که دوستمون گفت یه امتحان کنید ضرر نداره با لامپم می شه.سخت نیست.منم بازار رفتم مثل همه اگه هم حوصله بریدن کاغذ رو ندارید با مکس امتحان کنید و جوابتون رو بگیرید.سرم شلوغه وگرنه این کارو می کردم آخه پارسال کردم نتیجشم دیدم با همین چشمام.

کدخدا درست میگه در هر 3 حالتش دایره میشه!;)

raha

مدیر بازنشسته
می دونم شبکه ای که چهار عضو یا بیشتر داره ناپایداره!!! ولی خیلی جاها این طوریه ولی پایداره مثه همین تست!!
فکر کنم اول از همه واسه تشخیص پایداری باید بریم سراغ برسی هندسه ی مثلثی و شکلی خرپا! بعد اگه مثلثی بود این فرمولا رو بررسی کنیم!!
راستی تو یکی از تست ها برای خرپا هندسه ی داخلی و هندسه ی خارجی مطرح کرده!!منظور از این اصطلاح ها چیه؟مثلا تو گزینه اش اومده خرپا ناپایدار از نوع هندسی خارجی است !!این یعنی چی؟

واسه ناپایداری از نوع هندسه خارجی میشه توازی یا تقارب واکنش های تکیه گاهی...
اما ناپایداری از نوع هندسه داخلی یعنی آرایش نامناسب خود اعضاء خرپا...

ببخشید من همیشه عجولم. این قسمت پستت رو دیروز بهش دقت نکردم! (چوبشو هم پارسال سر آزمون اسکیس خوردما ولی بازم درس عبرت نشده برام!!!)

اینم خرپای پایدار با ترکیب غیر مثلثی که تو پست قبلی گفتم...

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در یک مقوا سوراخ دایره شکلی تعبیه کرده ایم و آن را موازی زمین گرفتیم.روشنایی دایره بر زمین در ساعات مختلف روز (صبح_ظهر_عصر)چه خواهد بود؟

جواب داده گزینه 3 اما با عقل سلیم من و با مشاهدات عینی هر چی فکر میکنم پرتو موازی هیچوقت از مایل دایره نمیشه نظر من گزینه 1دوستان چه نظری دارند؟:w05::w10:

فک کنم نیازی به توضیح نباشه .

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
واسه ناپایداری از نوع هندسه خارجی میشه توازی یا تقارب واکنش های تکیه گاهی...
اما ناپایداری از نوع هندسه داخلی یعنی آرایش نامناسب خود اعضاء خرپا...

ببخشید من همیشه عجولم. این قسمت پستت رو دیروز بهش دقت نکردم! (چوبشو هم پارسال سر آزمون اسکیس خوردما ولی بازم درس عبرت نشده برام!!!)

اینم خرپای پایدار با ترکیب غیر مثلثی که تو پست قبلی گفتم...

:cry:
مگه قرار نشد چهار ضلعی موازی همیشه ناپایدار... چیزی راجع به این قضیه نگفتی عزیزم!!
چیزی از تقارب و توازی واکنش ها نمی دونم!!میشه توضیح بدی؟ فقط می دونم خرپا مرکبها حتما باید یکیشون غلتکی باشه اون یکیهم ساده( مفصلی!!!
تقریبا هم مطمئن شده بودم که شبکه چهار ضلعی با ضلع های موازی همیشه ناپایداره!!!
این موازی بودن اضلاع میشه هندسه داخلی؟ ( چون ربطی به تکیه گاه ها نداره!!) درست میگم؟
اینکه خرپا های ساده با تکیه گاه های ساده ( نه چیز دیگر) همیشه معیند درسته؟
آره کاملا درکت می کنم البته من اولین باره ارشد شرکت می کنم ولی تو آزمون های آزمایشی همیشه میومدم خونه سوالارو چک کنم کلی حرص می خوردم!!! شاید راهش اینه که سوالو دو دور بخونیم!!

آخرین ویرایش:

eedeh

کاربر بیش فعال
آره راست میگی اصلن یادم نبود که خرپا تشکیل شده از اعضای مثلثی:biggrin:
نمیدونم کتابهای درک رفتار سازه ها و سازه در معماریو خوندی یا نه.....توش در مورد خمش یه توضیحاتی داده...فصل تیرها و خرپاهاشو بخون....در حقیقت خرپاها خمش دارند اما مقدار اون انقدر کمه که تو محاسبه ها حسابش نمی کنند:w24::w17:

علت اینه که پرتو های خورشید رو یک دسته اشعه موازی در نظر میگیریم. یعنی منبع نور ما نقطه ای نیست. اگه منبع نور ما نقطه ای بود سایه بیضی میشد.

raha

مدیر بازنشسته
علت اینه که پرتو های خورشید رو یک دسته اشعه موازی در نظر میگیریم. یعنی منبع نور ما نقطه ای نیست. اگه منبع نور ما نقطه ای بود سایه بیضی میشد.

منبع نور اگر نقطه ای هم باشه بازم دایره ایجاد میشه با این تفاوت که اینبار دایره ها هم اندازه نیست (دایره ی بریده شده از کاغذ و تصویرش روی صفحه زمین)، موازی در نظر گرفتن اشعه های خورشید به خاطر بعد فاصله ای که از ما داره فقط باعث میشه که تصویر دایره و حفره ی توی کاغذ هم اندازه بشن...
تنها زمانی که 2 تا صفحه با هم موازی نباشن، بیضی تشکیل میشه!

raha

مدیر بازنشسته
:cry:
مگه قرار نشد چهار ضلعی موازی همیشه ناپایدار... چیزی راجع به این قضیه نگفتی عزیزم!!
چیزی از تقارب و توازی واکنش ها نمی دونم!!میشه توضیح بدی؟ فقط می دونم خرپا مرکبها حتما باید یکیشون غلتکی باشه اون یکیهم ساده( مفصلی!!!
تقریبا هم مطمئن شده بودم که شبکه چهار ضلعی با ضلع های موازی همیشه ناپایداره!!!
این موازی بودن اضلاع میشه هندسه داخلی؟ ( چون ربطی به تکیه گاه ها نداره!!) درست میگم؟
اینکه خرپا های ساده با تکیه گاه های ساده ( نه چیز دیگر) همیشه معیند درسته؟
آره کاملا درکت می کنم البته من اولین باره ارشد شرکت می کنم ولی تو آزمون های آزمایشی همیشه میومدم خونه سوالارو چک کنم کلی حرص می خوردم!!! شاید راهش اینه که سوالو دو دور بخونیم!!

ببین شکلی که واست میزارم 3 تا واکنش تکیه گاهی داره اما با این وجود ناپایداره، از نوع هندسی خارجی چون 3 تا اتصال غلطکی جوری قرار گرفتن که واکنش های تکیه گاهی با هم موازیند(این یه مثال ساده ست)... حالا اگر 3 تا واکنش تکیه گاهی ما ، امتدادشون در یه نقطه همدیگه رو قطع کنه (متقارب باشن) باز هم خرپا ناپایداره...

همه ی خرپا هایی که ترکیب غیر مثلثی دارن ناپایدار نیستن... باید ترکیب درستی داشته باشن!
مثلا اون شکلی که واست گذاشتم اون چهار ضلعی با دو تا ترکیب مثلثی کناریش عملا مهار شده و تغییر شکل نمیده!

نگران نشو! مطمئن باش یه سوال ساده از این بخش میدن. موفق باشی:gol:

آخرین ویرایش:

eedeh

کاربر بیش فعال
نه الهه جان، اینجوری حفظ نکن، گفتم که باید اول به صورت چشمی خرپا رو بررسی کنی!
بعد که از پایداری هندسی خارجی و داخلیش مطمئن شدی میری سراغ فرمول...

ببین شکلی که واست میزارم 3 تا واکنش تکیه گاهی داره اما با این وجود ناپایداره، از نوع هندسی خارجی چون 3 تا اتصال مفصلی جوری قرار گرفتن که واکنش های تکیه گاهی با هم موازیند(این یه مثال ساده ست)... حالا اگر 3 تا واکنش تکیه گاهی ما ، امتدادشون در یه نقطه همدیگه رو قطع کنه (متقارب باشن) باز هم خرپا ناپایداره...

همه ی خرپا هایی که ترکیب غیر مثلثی دارن ناپایدار نیستن... باید ترکیب درستی داشته باشن!
مثلا اون شکلی که واست گذاشتم اون چهار ضلعی با دو تا ترکیب مثلثی کناریش عملا مهار شده و تغییر شکل نمیده!

نگران نشو! مطمئن باش یه سوال ساده از این بخش میدن که نیازی هم به دونستن اینا نداره! موفق باشی:gol:

بیشتر اوقات در خرپاها نیروهای عکس العمل تکیه گاه ها موازی هستند مثلا ساده ترین خرپا. یعنی ناپایداره؟

raha

مدیر بازنشسته
بیشتر اوقات در خرپاها نیروهای عکس العمل تکیه گاه ها موازی هستند مثلا ساده ترین خرپا. یعنی ناپایداره؟

اگر هر 3 تا واکنش با هم موازی باشند، آره ناپایداره!
مثلا اگر مثل شکل زیر 3 تا واکنش غلطکی باشن، اون خرپا در برابر حرکت افقی پایداری نداره!

اما معمولا تکیه گاه ها به صورت ساده هستن یعنی یه تکیه گاه مفصلی و یه غلطکی که واکنش افقی تکیه گاه مفصلی باعث پایداری افقی خرپا میشه!

البته من فکر میکنم اگر سوالی هم بدن ناپایداری و معینی یا نا معینی خود خرپا رو از ما میخوان بررسی کنیم نه تکیه گاه هاشو!!

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه الهه جان، اینجوری حفظ نکن، گفتم که باید اول به صورت چشمی خرپا رو بررسی کنی!
بعد که از پایداری هندسی خارجی و داخلیش مطمئن شدی میری سراغ فرمول...

ببین شکلی که واست میزارم 3 تا واکنش تکیه گاهی داره اما با این وجود ناپایداره، از نوع هندسی خارجی چون 3 تا اتصال مفصلی جوری قرار گرفتن که واکنش های تکیه گاهی با هم موازیند(این یه مثال ساده ست)... حالا اگر 3 تا واکنش تکیه گاهی ما ، امتدادشون در یه نقطه همدیگه رو قطع کنه (متقارب باشن) باز هم خرپا ناپایداره...

نگران نشو! مطمئن باش یه سوال ساده از این بخش میدن که نیازی هم به دونستن اینا نداره! موفق باشی:gol:
رها جان میشه منبع ات رو هم ذکر کنی !!
اینکه هر غیر مثلثی ناپایدار نیست پر واضحه!!! ولی غیر مثلثی با اضلاع موازی، من هر جا دیدم ناپایدار بوده!! اون شکلی که شما در اون پست قبلیت گذاشتی از نظر چشمای من خیلی واضح ناپایداره!!چون توش متوازی الاضلاع با اضلاع موازی هست!!!

مگه بررسی چشمی "قرار گیری اعضا"،چیز دیگه ای به جز متوازی الاضلاع( با توازی اضلاع) به ما نشون میده که ما را از پایداری منصرف کنه؟؟؟؟؟:warn:

raha

مدیر بازنشسته
رها جان میشه منبع ات رو هم ذکر کنی !!
اینکه هر غیر مثلثی ناپایدار نیست پر واضحه!!! ولی غیر مثلثی با اضلاع موازی، من هر جا دیدم ناپایدار بوده!! اون شکلی که شما در اون پست قبلیت گذاشتی از نظر چشمای من خیلی واضح ناپایداره!!چون توش متوازی الاضلاع با اضلاع موازی هست!!!

مگه بررسی چشمی "قرار گیری اعضا"،چیز دیگه ای به جز متوازی الاضلاع( با توازی اضلاع) به ما نشون میده که ما را از پایداری منصرف کنه؟؟؟؟؟:warn:

الهه جان منبع من یادداشت هام سر کلاس دکتر سروش نیا هست...

اینکه میگی اون 4 ضلعی که تو اون شکل هست متوازی الاضلاع هست رو میتونی با هندسه بهم ثابت کنی؟! جدای از اینکه پایداریش اصلا هیچ ارتباطی هم به موازی بودن یا نبودن اضلاع نداره!
تو به هر کدوم از رئوس اون چهار ضلعی که میخوای یه نیرو وارد کن... به هیچ ترتیبی تغییر شکل نمیده مگر اینکه اون 2 تا ضلع آزادش تغییر اندازه بدن ، که اینم فرض ما بر اینه که غیر ممکنه، در نتیجه پایداره!
به خاطر اینکه با 2 تا مثلثی که به اضلاعش تکیه کردن اون 4 ضلعی کاملا مهار شده!

من خودم یه سوال پیش اومده واسم راجب همین شکلی که قرار دادم، این ضلعی که مشخصش کردم b-c ، صفر نیرویی هست درسته؟! (اگر گره ی c رو بررسی کنیم!)
اما گره ی b رو که بررسی میکنیم! همون عضو نمیتونه صفر نیرویی باشه چون باید نیروی افقی ناشی از عضو b-d رو خنثی کنه!!! کلا خرپای عجیبیه!!!

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
الهه جان منبع من یادداشت هام سر کلاس دکتر سروش نیا هست...

اینکه میگی اون 4 ضلعی که تو اون شکل هست متوازی الاضلاع هست رو میتونی با هندسه بهم ثابت کنی؟! جدای از اینکه پایداریش اصلا هیچ ارتباطی هم به موازی بودن یا نبودن اضلاع نداره!
تو به هر کدوم از رئوس اون چهار ضلعی که میخوای یه نیرو وارد کن... به هیچ ترتیبی تغییر شکل نمیده مگر اینکه اون 2 تا ضلع آزادش تغییر اندازه بدن ، که اینم فرض ما بر اینه که غیر ممکنه، در نتیجه پایداره!
به خاطر اینکه با 2 تا مثلثی که به اضلاعش تکیه کردن اون 4 ضلعی کاملا مهار شده!

من خودم یه سوال پیش اومده واسم راجب همین شکلی که قرار دادم، این ضلعی که مشخصش کردم b-c ، صفر نیرویی هست درسته؟! (اگر گره ی c رو بررسی کنیم!)
اما گره ی b رو که بررسی میکنیم! همون عضو نمیتونه صفر نیرویی باشه چون باید نیروی افقی ناشی از عضو b-d رو خنثی کنه!!! کلا خرپای عجیبیه!!!
bdec یه ذوزنقه است!! منظورم از متوازی الاضلاع یه چهارضلعی یا غیر مثلثی با دو ضلع رو به رو ی هم موازیه!!و از نظر من این خرپا پایدار نیست!!و اصلا شکلش قناصه!!
bc هم به نظر من صفر نیرویی هست!! و احتمالا یا ab به اندازه ی کافی مهارش میکنه یا اصلا انقدر ها نیرو بهش وارد نمیشه که احتیاج به مهار افقی داشته باشه!!
من فکر نمی کردم کار معمارا به طراحی خرپا ربطی داشته باشه . کار مهندسای سازه چیه پس!! فقط فکر کردم که می گم مثلا این جا که دهانه فلان قدره از فلان خرپا استفاده بشه!! که تقریبا میدونم ضخامتش مناسب میشه!! و محاسبه اش می مونه واسه مهندسین سازه!!
راستی بالاخره من نفهمیدم منظور شما از بررسی چشمی که یه خرپارو می بینی میگی اعضا درست قرار نگرفتند و ناپایداره چیه؟کی میگی ترکیبش ظاهرا ناپایداره!

raha

مدیر بازنشسته
bdec یه ذوزنقه است!! منظورم از متوازی الاضلاع یه چهارضلعی یا غیر مثلثی با دو ضلع رو به رو ی هم موازیه!!و از نظر من این خرپا پایدار نیست!!و اصلا شکلش قناصه!!
bc هم به نظر من صفر نیرویی هست!! و احتمالا یا ab به اندازه ی کافی مهارش میکنه یا اصلا انقدر ها نیرو بهش وارد نمیشه که احتیاج به مهار افقی داشته باشه!!
من فکر نمی کردم کار معمارا به طراحی خرپا ربطی داشته باشه . کار مهندسای سازه چیه پس!! فقط فکر کردم که می گم مثلا این جا که دهانه فلان قدره از فلان خرپا استفاده بشه!! که تقریبا میدونم ضخامتش مناسب میشه!! و محاسبه اش می مونه واسه مهندسین سازه!!
راستی بالاخره من نفهمیدم منظور شما از بررسی چشمی که یه خرپارو می بینی میگی اعضا درست قرار نگرفتند و ناپایداره چیه؟کی میگی ترکیبش ظاهرا ناپایداره!

عزیزم اون خرپا پایداره، طبق روش هندسه معادل میشه اون 2 تا ضلع 4 ضلعی رو که با اضلاع مثلث ها مشترکن به این خاطر که ثابتند و حرکتی ندارن با یه عضو جایگزین کرد که با اینکار، عملا ما یه مثلث خواهیم داشت که تحت هر شرایطی پایدار خواهد بود!

اون مورد رو هم که عضو bc هم صفر نیرویی در میاد هم دارای نیرو،،، از نفر 5 کنکور تکنولوژی پارسال الان پرسیدم گفتند این یه پارادکس عجیبه! خلاصه هنوز نفهمیدم علتش چیه!!!

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم اون خرپا پایداره، طبق روش هندسه معادل میشه اون 2 تا ضلع 4 ضلعی رو که با اضلاع مثلث ها مشترکن به این خاطر که ثابتند و حرکتی ندارن با یه عضو جایگزین کرد که با اینکار، عملا ما یه مثلث خواهیم داشت که تحت هر شرایطی پایدار خواهد بود!

اون مورد رو هم که عضو bc هم صفر نیرویی در میاد هم دارای نیرو،،، از نفر 5 کنکور تکنولوژی پارسال الان پرسیدم گفتند این یه پارادکس عجیبه! خلاصه هنوز نفهمیدم علتش چیه!!!
باشه عزیز!! من ترجیح میدم دیگه حرفی نزنم !! چون احتمالا باید بگم منی که نمی دونم هندسه معادل چیه بهتره از خرپا کلا حرفی نزنم:razz::biggrin:;)
راجع به محاسبات خرپا
1) فقط بلدم به روش گره حلشون کنم بگم به هر گره چقدر نیرو وارد میشه
2)عضو های صفر نیرویی رو با دو تا شرط مشخص کنم و
3)دست و پا شکسته تعیین کنم که پایداره یا معینه یا نه که اونم با این بحثایی که رخ داد ترجیح می دم تعیین نکنم!! شایدم سر کنکور کردم!!نمی دونم.!!
از هندسه معادل هم چیزی نمی دونم!!فعلا بشینم این منظرو دوره کنم که ... حسابی...

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر مهندسین گرامی
برای زاویه ساعت اومده از 180 تا -180 است!!
اگه 12 ظهر رو مبدا حساب کنیم یعنی ساعت 23 شب میشه 165 درجه منفی؟؟؟درسته دیگه؟
23-12* 15=165
تو فرمول زاویه انحراف یا چرخش قضیه این 284 توی فرمول چیه؟آیا برای ما ایرانی ها که سالمون از بهار شروع میشه کاربرد داره یا ماله میلادیاست؟
زاویه عرجغرافیایی رو چطور به دست بیاریم؟

آخرین ویرایش:

raha

مدیر بازنشسته
باشه عزیز!! من ترجیح میدم دیگه حرفی نزنم !! چون احتمالا باید بگم منی که نمی دونم هندسه معادل چیه بهتره از خرپا کلا حرفی نزنم:razz::biggrin:;)
راجع به محاسبات خرپا
1) فقط بلدم به روش گره حلشون کنم بگم به هر گره چقدر نیرو وارد میشه
2)عضو های صفر نیرویی رو با دو تا شرط مشخص کنم و
3)دست و پا شکسته تعیین کنم که پایداره یا معینه یا نه که اونم با این بحثایی که رخ داد ترجیح می دم تعیین نکنم!! شایدم سر کنکور کردم!!نمی دونم.!!
از هندسه معادل هم چیزی نمی دونم!!فعلا بشینم این منظرو دوره کنم که ... حسابی...

منم نمیدونستم چیه! واسه یکی از دوستان که لیسانسش مهندسی عمران بود همین سوالو توضیح دادم و خودم براش اینطوری توجیه ش کردم که اون 2 تا ضلع 4 ضلعی چون با 2 تا ضلع مثلث که عملا پایدارند و طبق این اصل ایستایی که هر جسم پایدار اجزائش هم پایدارند ، پس میتونیم اون 2 تا عضو رو با یه عضو جایگزین کنیم که در نتیجه ما حاصلش یه مثلث میشه که همیشه پایداره! پس در نتیجه کل ترکیب خرپا پایداره!
اینو که واسش گفتم، گفت به این میگن هندسه معادل! بعدم تائید کرد حرفمو! و دیگه کاملا مطمئن شدم به جوابم!

ممنون عزیزم که با سوالاتت یه روحی به این تالار دادی، امیدوارم که بهترین نتیجه رو تو آزمون فردا بگیری:gol:

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
خسته نباشیدمن همین الان از کنکور معماری اومدم.کسی هست بتونه به چندتا سوالی که شک داشتم و نوشتم و آوردم بیرون جواب بده؟

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
خسته نباشیدمن همین الان از کنکور معماری اومدم.کسی هست بتونه به چندتا سوالی که شک داشتم و نوشتم و آوردم بیرون جواب بده؟
بگو منارجان !!!! البته من که گند زدم اومدم!!! مثلا می خواستم تهران قبول شم!!!تهران که سهله کلا قید سراسری امسالو زدم!!!
بچه ها... اونجا دیدم همه برگه ها پر... همه خوشح...ال!!! لپ گلی...تر تمیز...من مثه کولیا... . کولیا هم نگام نمی کردند خداوکیلی!!!همه هم می گفتن چه آسون بود مخصوصا زبانش!!! منو می گی... چه حالی بودم... !!! بابا کجاش آسون بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
رفتم تو دستشویی به حال خودم سه چهار تا دونه اشک ریزوندم (به زور)!!جالب اینجا بود که اشکمم نمیومد... واقعا ناراحت بودما... :surprised:درک میکنید؟...ولی گریم نمیومد ...:razz:
سوالایی که داده بود از نظر من زیاد تخصصی نبود مگه" تاریخش " یه کم!!! بقیشو شانسی هر کسی در برخورد با سوال لازم نبود اطلاعات تخصصی معماری داشته باشه..
هر چی هم زدم به جز مسجد اردستان و باغ دولت آباد یزد قرن 12 شک دارم!!! فکر کنم ضد گلوله رو هم درست زده باشم...شاید هم سیکوریت بوده!!اونارو هم فکر کنم از شانس قشنگ من جا به جا زدم!!! وای... چقدر احساس خوشبختی میکنم ... .
(خاطرات یه شرکت کننده ی شکست خورده ای که احتمالا سال بعد دوباره میاد به میدون!!)

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا