طراحی هواپیما

kajaaraan

عضو جدید
سلام
من یه کتاب در رابطه با طراحی هوابیمای مدل می خواستم. تاکید می کنم در رابطه با طراحی می خواستم. یه کتاب که بتونم با اون هواپیمای دلخواه خودم رو با هر شکلی که خواستم طراحی کنم و (محاسباتش رو انجام بدم). ساختار بدنه رو طراحی کنم و جنس بدنه رو انتخاب کنم و یه نقشه کامل برای ساخت هواپیمای مورد نظرم داشته باشم. ترجیحا فارسی باشه.
ممنون

آخرین ویرایش:

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
پاسخ شما

پاسخ شما

به نام حق

سلام

کتاب فارسی مخصوص طراحی هواپیما مدل که به صورت علمی و عملی باشد ان هم فارسی وجود خارجی ندارد حتی به جرات میگویم به زبان انگلیسی هم موجود نیست !!

تنها کتاب فارسی موجود قابل تهیه کتاب صدارای انتشارات دانشگاه امام حسین متعلق به سپاه پاسداران است ، که در این کتاب بیشتر به درد طراحی یک هواپیما سبک میخوره که کلا از کتاب رسکم برداشت شده است . کتاب هایی دیگری هم به فارسی وجود داره که یا اصلا قابل تهیه نیست یا کلا اشغال ....

در عالم مدل همانگونه گفتم کتاب ها بیشتر تجربی تا علمی ، بهترین کتاب تجربی R/C Model Aircraft Design است که به سختی پیدا میشه برای دانلود اما رزش دانلود داره ، دقت کن در این کتاب جداول و نمودار های تجربی خوبی وجود داره و روش طراحی وجود نداره بلکه شما اگر علم طراحی داشته باشی خیلی به کارت میاد و به تنهایی چیز دندون گیری نیست !! کتاب هاب جدید دیگری هم وجود داره مثل RCadvisor's model airplane design است که بسی بسیار آشغال است (ما خریدیم مثل سگ پشیمانیم) شما اگر خواستی ما فروشنده ایم نو نو به شرط نویی و تا نخوردگی میفروشیم !!!!!!!!!!!

کتاب فارسی هم میتوانیم به کتاب "هواپیمای مدل" نوشته محمد مهدی حامی اشاره کرد یا کتاب "چگونه یک هواپیمای مدل قابل پرواز بسازیم" ، دقت کن این دو کتاب بیشتر شیوه اجرای ساخت (چسب کاری برش ، کاور کاری و ....) را نمایش میدهد تا طراحی را .

بعضی ها را میتواین از اینجا دانلود کنی :

در کل باید طراحی هواپیما بلد باشی تا بتونی یک مدل طراحی کنی !!

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
راستی یادم رفت بگم که این مدل هوایپما ها به سه دسته نظامی و علمی و تفریحی تقسیم میشوند که قابل ذکر است که دسته تفرحی دارای وزن بسیار کم و قدرت موتور بسیار بالا است این یعنی اصلا نیازی به طراحی نیست چون اگر به یک تخته سه لا یک موتور قویی ببندی برات هر جور حرکتی حتی دنده عقب در هوا هم انجام میده !!! به هین خاطر که منابع درست درمونی وجود نداره چون تمام نقایص طراحی را با قدرت موتور جبران میکنند ، در مورد ان دو دسته دیگه هم که کلا محرمانه است هر کاری میکنند .....

یک سایت فارسی تخصصی هم در این باره (مدل های تفریحی) هست
persianrc.net

فیلم این دنده عقب رفتن در حال پرواز هم موجوده که بین این کاره ها به
4D
معروفه ...

بالا