اطلاعات درباره رشته جدید مهندسی مدیریت پروژه ها

NAFIS

عضو جدید
اگر اطلاعاتی درباره رشته مهندسی مدیریت پروژه ها دارید لطفاً برایم به صورت پیام بفرستید. متشکرم

m@hy@r

عضو جدید
با سلام
در مورد این سوال بهتره به گروه مهندسی صنایع مراجعه کنید چون این شاخه ارتباط نزدیکی با مهندسی صنایع داره و دروسی راجع به مدیریت پروژه هم داریم اما نمیدونستم خودش یه شاخه مهندسی شده!!
موفق باشید;)

mahtabi

مدیر بازنشسته
جالبه

جالبه

با سلام:
اگه میشه به منم اطلاعاتی راجع به این رشته بدین و اگه کسی میدونه بگه مقطع ارشدم داره؟
با تشکر

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
باسلام
این همه آدم مشتاق راجع به این رشته !
کسی نتونست یه تحقیق بکنه و واسه همه توضیح بده!!!!
من یه مدت کوتاهی نتونستم به باشگاه سر بزنم ولی قول میدم اطلاعات کاملی از این رشته براتون بزارم.
بااحترام

zesht_zibaa

عضو جدید
با سلام:
اگه میشه به منم اطلاعاتی راجع به این رشته بدین و اگه کسی میدونه بگه مقطع ارشدم داره؟
با تشکر

سلام، من کارشناس ارشد رشته مدیریت پروژه و ساخت هستم.جوابتون پس معلوم شد.
بله ارشد مدیریت پروژه ( و ساخت) داریم. تو این رشته دروس تخصصی مدیریت، کنترل، برنامه ریزی، مهندسی ارزش ، PMBOK، و بعضی حوزه های PMBOK مثل مدیریت ریسک رو می خونید. بطور کلی مفاهیم این رشته در ارتباط نزدیکی با مهندسی صنایع هستش ولی با یه دید مدیریتی نه دید مهندسی.
درباره مهندسی پروژه هم ( یا کارشناس مدیریت پروژه ) باید بگم بله، این رشته هم به تازگی جزء رشته های مهندسی بعضی دانشگاه ها اومده که تا جایی که می دونم برنامه دروس اون مثل ارشد هستش ولی به اندازه ارشد مدیریتی نیست، بلکه تخصصی و مهندسی تر هستش.

mahtabi

مدیر بازنشسته
مرسی

مرسی

با سلام:
ممنون از جواب .لطفا رفرنس های ارشد رو معرفی کنید و همینطور ضرایب اونهارو.
بازم مرسی:)

توری

عضو جدید
مهندسی مدیریت پروژه

مهندسی مدیریت پروژه

سلام دوستان:
من اطلاعاتی در مورد مهندسی مدیریت پروژه میخواستم. اگر ممکنه در مورد این رشته و بازار کارش در داخل و خارج ایران توضیحاتی بدید ممنون میشم.
موفق باشید

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
اطلاعات جالبی دادین ممنون میشه لطف کنید دانشگاههای مربوط به این رشته رو معرفی کنید بازم ممنون از راهنمهیتون

اکسیژن

عضو جدید
رشته مهندسی مدیریت پروژه در واقع یک رشته میان مهندسی هست که دروس آن از دروس پایه مهندسی معماری و مهندسی عمران هست . به عنوان مثال در ساختن یک ساختمان چندین رشته مهندسی به کار برده میشود و مهندسی پروژه نیز یکی از انها هست و به طور کلی ترکیبی از چندین رشته مهندسی هست و دروس آن نیز تا حدود زیادی شبیه مهندسی صنایع است .

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
رشته مهندسی مدیریت پروژه در واقع یک رشته میان مهندسی هست که دروس آن از دروس پایه مهندسی معماری و مهندسی عمران هست . به عنوان مثال در ساختن یک ساختمان چندین رشته مهندسی به کار برده میشود و مهندسی پروژه نیز یکی از انها هست و به طور کلی ترکیبی از چندین رشته مهندسی هست و دروس آن نیز تا حدود زیادی شبیه مهندسی صنایع است .
با سلام
اکسیژن ممنون از اطلاعاتی که دادید ، شما مستحق امتیاز هم هستید.
بااحترام

سعید مهدوی

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام
مدیر محترم فایلی که در مورد مدیریت بود به صورت اسلاید است اگر ممکن است اصل نسخه را بگذارید.در ضمن اگر من هم فایلی داشتم که حجم ان بالا بود چگونه در سایت قرار دهم؟

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
مدیر محترم فایلی که در مورد مدیریت بود به صورت اسلاید است اگر ممکن است اصل نسخه را بگذارید.در ضمن اگر من هم فایلی داشتم که حجم ان بالا بود چگونه در سایت قرار دهم؟
باسلام
سعید جان این فایل همینطوری به دست من رسید و من بدنبال فایل اصلی هستم.
اگر هم فایلی داری که حجم ش زیاده برای من میل کن تا من توی سایت بزارم ، چراکه حجم Upload من یه خورده بیشتره.
بااحترام

geomata

عضو جدید
اگر برایتان امکان دارد یک تعریف علمی از مهندسی مدیریت پروژه برایم بگذارید. یا منبعی که بتوانم تعریف این رشته را از آن در بیاورم.
با تشکر

yashar_sanaye

عضو جدید
مدیریت پروژه PROJECT MANAGEMENT

مدیریت پروژه بکارگیری دانش، مهارت ها، ابزارها،و تکنیک ها در اداره فعالیت ها، بمنظور رفع نیازها و انتظارات متولیان پروژه می باشد.
PMBOK کتابی است که توسط انجمن مديريت پروژه آمريکا (PMI) در سال ۱۹۸۷ تحت عنوان:
PROJECT MANAGEMENT BODY OF KNOWLEDGE
منتشر شد.در سال ۱۹۹۱پروژه به روز آوری این مجلد مطرح وبا ارسال به اعضای PMI و موسسات علمی-حرفه ای کتاب:

PROJECT MANAGEMENT BODY OF KNOWLEDGE A GUIDE TO

در سال ۱۹۹۶ چاپ و منتشر شد. PMI متناوبا این کتاب را بهنگام می نماید. در وبلاگ زیر فرآیند های مدیریت پروژه در 9 حوزه مدیریتی معرفی شده توسط کتاب فوق مفصلا توضیح داده شده است:
yashar safarzadeh
http://aust.persianblog.ir

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مدیریت پروژه بکارگیری دانش، مهارت ها، ابزارها،و تکنیک ها در اداره فعالیت ها، بمنظور رفع نیازها و انتظارات متولیان پروژه می باشد.
PMBOK کتابی است که توسط انجمن مديريت پروژه آمريکا (PMI) در سال ۱۹۸۷ تحت عنوان:
PROJECT MANAGEMENT BODY OF KNOWLEDGE
منتشر شد.در سال ۱۹۹۱پروژه به روز آوری این مجلد مطرح وبا ارسال به اعضای PMI و موسسات علمی-حرفه ای کتاب:

PROJECT MANAGEMENT BODY OF KNOWLEDGE A GUIDE TO

در سال ۱۹۹۶ چاپ و منتشر شد. PMI متناوبا این کتاب را بهنگام می نماید. در وبلاگ زیر فرآیند های مدیریت پروژه در 9 حوزه مدیریتی معرفی شده توسط کتاب فوق مفصلا توضیح داده شده است:
yashar safarzadeh
http://aust.persianblog.irhttp://aust.persianblog.irhttp://aust.persianblog.ir
باسلام
ياشار جان
اون چيزي كه شما نوشتيد راجع به فيلد مديريت پرو‍ژه است ،‌و اون چيزي كه بچه ها سوال كردن رشته مهندسي مديريت پروژه است ، كه اين دو تا با هم علي رغم شباهت اسمي فرق دارن.
بااحترام

rashvand

عضو جدید
دوست عزیز رشته مهندسی مدیریت پروژه ترکیبی از رشته مدیریت صنایع ومهندسی عمران هست که البته میشه در انتخاب واحد ها دروس مدیریت رو پررنگ تر کرد یا دروس عمران رو من امسال ثبت نام کردم شنیدم که اگر با سواد کافی فارغ التحصیل شد رشته بسیار کاربردیست.
با تشکر

Parsa_IE

عضو جدید
دوست عزیز رشته مهندسی مدیریت پروژه ترکیبی از رشته مدیریت صنایع ومهندسی عمران هست که البته میشه در انتخاب واحد ها دروس مدیریت رو پررنگ تر کرد یا دروس عمران رو من امسال ثبت نام کردم شنیدم که اگر با سواد کافی فارغ التحصیل شد رشته بسیار کاربردیست.
با تشکر
با سلام
دوست عزیز رشته ای تحت عنوان مدیریت صنایع وجود ندارد
آنچه هست مهندسی صنایع است ...:warn:

جلال تقوی

عضو جدید
سلام من دانشجوی رشته ی مهندسی مدیریت پروژه دانشگاه پیام نور مشهدم توضیحات کامل رو در مورد رشته میدم اگر باز هم سوال داشتید بنده در خدمتم:biggrin:

معرفی رشته :

مهندسی مدیریت پروژه تلفیق علم ، هنر و فن است و به منظور آموزش برای انجام فعالیت های آماده سازی، نظارت و اجرای پروژه ، به ویژه پروژه های عمرانی طرح ریزی شده است.
ویژگی اصلی تخصص مهندسی پروژه ، ماهیت بین رشته ای آن است . این رشته تلفیقی از رشته های مهندسی عمران ، مهندسی صنایع و رشته مدیریت می باشد.تاکیدات اصلی در رشته مهندسی مدیریت پروژه بر روی تلفیق دانش و اجرا،کاربردی بودن آموزه و مدیریت صحیح پروژه های عمرانی متمرکز است.
فعالیت های در نظر گرفته شده برای مهندسین مدیریت پروژه در نظام مهندسی ساختمان،جهت تصدی پست مهندس مجری تعریف شده است و در حال حاضر این وظیفه توسط مهندسین عمران انجام می شود.
لیکن از آنجا که مهندسین عمران با مهارت های مرتبط با دانش حقوقی پروژه ها ، اصول مدیریت صحیح پروژه ها و مواردی از این دست آشنایی ندارند، رشته مهندسی مدیریت پروژه با هدف رفع خلاء موجود در فعالیت مهندسین مجری طراحی گردیده است. همچنین تسلط مهندسین مدیریت پروژه بر پایه های مهندسی عمران و صنایع و اصول مدیریتی ،ایفای نقش کارشناسان در پروژه های عمرانی را بسیار پر رنگ ساخته است.
از جمله اهداف مورد نظر در طراحی رشته مهندسی مدیریت پروژه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- اعمال صحیح آئین نامه ها و مقررات مربوطه
-ارتقای کیفیت ساخت در پروژه های عمرانی
-ایمنی ، بهداشت ، بهره دهی و صرفه اقتصادی در اجرای پروژه
-مدیریت صحیح عوامل اصلی پروژه شامل هزینه ، کیفیت و زمان

توانایی های فارغ التحصیلان:

مهندسین مدیریت پروژه تخصص های مرتبط با مهندسی عمران،مهندسی صنایع و اصول مدیریت و نظارت بر اجرای پروژه های عمرانی را در دوره تحصیلی خود فرا می گیرند.لذا این کارشناسان در زمینه مهارت های کاربردی و اجرایی مرتبط با سه تخصص فوق توانمند می باشند.
از جمله مهارت های تخصصی کارشناسان این رشته می توان به موارد زیر اشاره نمود:
- تسلط بر دانش حقوقی پروژه ها
- تسلط بر مقررات ملی ساختمانی و آئین نامه های اجرایی
- آشنایی با امور مالی و حسابداری ویژه
- طراحی اجرایی و نظارت براجرای پروژه
- تسلط بر انجام هماهنگی بین عوامل ذیربط پروژه
- شناخت موثر از مصالح و ماشین آلات
- آشنایی با مقررات اداری مرتبط
- ایجاد دیدگاه مبتنی بر اخلاق مهندسی در اجرای پروژه
- توانایی نقشه خوانی مهندسی
- کسب دید عمیق از ایمن سازی کارگاه ساخت
ضمنا فارغ تحصیلان کارشناسی این رشته برای ادامه ی تحصیل یعنی فوق لیسانس می توانند در رشته ها عمران وصنایع و مدیریت نیز شرکت کنند

sadeghafshari

عضو جدید
سلام دوستان به این تاپیک سر بزنید اطلاعاتی در مورد این رشته وجود داره
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=19322

تو این تاپیک این اطلاعات نوشته شده گفتم شاید بهتر باشه همین جا کپی کنم تا دوستان راحتر باشن.این مطلبو آقای جلال تقوی نوشتن:

معرفی رشته :

مهندسی مدیریت پروژه تلفیق علم ، هنر و فن است و به منظور آموزش برای انجام فعالیت های آماده سازی، نظارت و اجرای پروژه ، به ویژه پروژه های عمرانی طرح ریزی شده است.
ویژگی اصلی تخصص مهندسی پروژه ، ماهیت بین رشته ای آن است . این رشته تلفیقی از رشته های مهندسی عمران ، مهندسی صنایع و رشته مدیریت می باشد.تاکیدات اصلی در رشته مهندسی مدیریت پروژه بر روی تلفیق دانش و اجرا،کاربردی بودن آموزه و مدیریت صحیح پروژه های عمرانی متمرکز است.
فعالیت های در نظر گرفته شده برای مهندسین مدیریت پروژه در نظام مهندسی ساختمان،جهت تصدی پست مهندس مجری تعریف شده است و در حال حاضر این وظیفه توسط مهندسین عمران انجام می شود.
لیکن از آنجا که مهندسین عمران با مهارت های مرتبط با دانش حقوقی پروژه ها ، اصول مدیریت صحیح پروژه ها و مواردی از این دست آشنایی ندارند، رشته مهندسی مدیریت پروژه با هدف رفع خلاء موجود در فعالیت مهندسین مجری طراحی گردیده است. همچنین تسلط مهندسین مدیریت پروژه بر پایه های مهندسی عمران و صنایع و اصول مدیریتی ،ایفای نقش کارشناسان در پروژه های عمرانی را بسیار پر رنگ ساخته است.
از جمله اهداف مورد نظر در طراحی رشته مهندسی مدیریت پروژه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- اعمال صحیح آئین نامه ها و مقررات مربوطه
-ارتقای کیفیت ساخت در پروژه های عمرانی
-ایمنی ، بهداشت ، بهره دهی و صرفه اقتصادی در اجرای پروژه
-مدیریت صحیح عوامل اصلی پروژه شامل هزینه ، کیفیت و زمان

توانایی های فارغ التحصیلان:

مهندسین مدیریت پروژه تخصص های مرتبط با مهندسی عمران،مهندسی صنایع و اصول مدیریت و نظارت بر اجرای پروژه های عمرانی را در دوره تحصیلی خود فرا می گیرند.لذا این کارشناسان در زمینه مهارت های کاربردی و اجرایی مرتبط با سه تخصص فوق توانمند می باشند.
از جمله مهارت های تخصصی کارشناسان این رشته می توان به موارد زیر اشاره نمود:
- تسلط بر دانش حقوقی پروژه ها
- تسلط بر مقررات ملی ساختمانی و آئین نامه های اجرایی
- آشنایی با امور مالی و حسابداری ویژه
- طراحی اجرایی و نظارت براجرای پروژه
- تسلط بر انجام هماهنگی بین عوامل ذیربط پروژه
- شناخت موثر از مصالح و ماشین آلات
- آشنایی با مقررات اداری مرتبط
- ایجاد دیدگاه مبتنی بر اخلاق مهندسی در اجرای پروژه
- توانایی نقشه خوانی مهندسی
- کسب دید عمیق از ایمن سازی کارگاه ساخت
ضمنا فارغ تحصیلان کارشناسی این رشته برای ادامه ی تحصیل یعنی فوق لیسانس می توانند در رشته ها عمران وصنایع و مدیریت نیز شرکت کنند.

کسانی که اطلاعات بیشتری دارن ممنون میشم اینجا بزارن
یا علی...

آخرین ویرایش:

فرهاد پیام

عضو جدید
شاید ربطی نداشته باشه ولی این مهندسی صنایع بدون گرایش که تو پیام نوره با دیگر مهندسین صنایع دانشگاههای دیگر فرق داره کلا فکر می کنم یه جاش میلنگه میشه کسی راهنمایی کنه؟؟

sadeghafshari

عضو جدید
شاید ربطی نداشته باشه ولی این مهندسی صنایع بدون گرایش که تو پیام نوره با دیگر مهندسین صنایع دانشگاههای دیگر فرق داره کلا فکر می کنم یه جاش میلنگه میشه کسی راهنمایی کنه؟؟
سلام آقا فرهاد
کی گفته تو پیام نور مهندسی صنایع بدون گرایشه؟؟؟؟؟؟
نه دوست من تو هیچ دانشگاهی بدون گرایش نیست اصلا معنی نداره
هم پیام نور هم دانشگاههای دیگه همشون گرایش دارن اما در کل باب شده میگن مهندسی صنایع که این اصلا درست نیست
تو صنایع کلی زیر شاخه وجود داره مثلا تو رشته مهندسی صنایع رشته یا شاخه ی مثلا کیفیت،مدیریت پروژه،کنترل پروژه و یا .... رو انتخاب میکنی بعدا برا مثلا فوق لیسانس یه زیر شاخه از این رشته رو انتخاب میکنی و میری تا دکترا...
برا همینه مهندسی صنایع رشته ای که هم توش عمران هست هم صنایع هم میکانیک و .... پس از اینجا معلوم میشه چقدر زیر شاخه داره پس تو پیام نورم اینجوری وگرنه که دانشگاه نیست
من خودم فراگیر پیام نورم...
اگه اطلاعات کامل نبود میتونی از سایت پیام نور این سوالو بپرسی..
یا علی

آخرین ویرایش:

samaneh sabet

عضو جدید
سلام، من کارشناس ارشد رشته مدیریت پروژه و ساخت هستم.جوابتون پس معلوم شد.
بله ارشد مدیریت پروژه ( و ساخت) داریم. تو این رشته دروس تخصصی مدیریت، کنترل، برنامه ریزی، مهندسی ارزش ، PMBOK، و بعضی حوزه های PMBOK مثل مدیریت ریسک رو می خونید. بطور کلی مفاهیم این رشته در ارتباط نزدیکی با مهندسی صنایع هستش ولی با یه دید مدیریتی نه دید مهندسی.
درباره مهندسی پروژه هم ( یا کارشناس مدیریت پروژه ) باید بگم بله، این رشته هم به تازگی جزء رشته های مهندسی بعضی دانشگاه ها اومده که تا جایی که می دونم برنامه دروس اون مثل ارشد هستش ولی به اندازه ارشد مدیریتی نیست، بلکه تخصصی و مهندسی تر هستش.
من خودم دانشجوی رشته مهندسی مدیریت پروژه هستم میدونم این رشته از سه مهندسی عمران معماری و تاسیسات تشکیل شده اما میخوام بیشتر راجع به گرایش هاش برای ارشد و اینده شغلیش بدونم.ممنون

امیر Amir

عضو جدید
منابع رشته مدیریت پروژه و ساخت (کارشناسی ارشد)

منابع رشته مدیریت پروژه و ساخت (کارشناسی ارشد)

مصالح ساختمانی:
1-حامی
2- شاه نظری
3- حسن تابش
4- گودرزی
5-سام فروتن
6- کباری
7- طباطبایی
8- مشخصات فنی و عمومی ساختمان(نشریه 55)
9- مبحث 9 مقررات ملی ساختمان(بتن)
10- مبحث 5 مقررات ملی ساختمان(مصالح)
11- تست مصالح نظام مهندسی
12- تست مصالح آزمون های کاردانی به کارشناسی
13- دو جلدی هنرستان(چاپ قدیم)
-------------------------------------------------------------------------------------------
سازه
1- سازه در معماری( دکتر گلابچی)
2- درک رفتار سازه ها ( دکتر گلابچی)
3- سیستم های ساختمانی(هنریش انگل)
4- سیستم های ساختمانی آینده ( دکتر گلابچی)
5- معمار+مهندس=ساختار ( دکتر گلابچی)
6- سازه و معماری (وحید تقی یاری،حمید حسینی مردی)
7- رفتار و طراحی سازه ساختمان های بلند(مبحث برج ها) (تالیف دکتر فریبرز ناطق نوری)
8- آیین نامه 2800 زلزله
9- مبحث 6 مقررات ملی ساختمان
10- تحلیل سازه ها ( 4 فصل اول)( شاپور طاحونی)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
مدیریت و تشکیلات کارگاهی
1- مدیریت و کنترل پروژه (حاج شیر محمدی)
2- مدیریت و کنترل پروژه( نادری پور)
3- مدیریت و کنترل پروژه (گلشنی)
4- برنامه ریزی شبکه ای ( محمد تقی بانکی)
5- روش ها و مدیریت کارهای ساختمانی( محمد تقی بانکی)
6- مدیریت پروژه های عمرانی (امیر لطفی)
7- شرایط عمومی پیمان
8- مدیریت پروژه های ساختمانی(مبحث مشاجره کارفرما و پیمانکار، قرار دادها)(محمد تقی بانکی)
9- مدیریت پروژه های ساختمانی (محمد رضا موسویان)
10- فهرست بها ابنیه
-------------------------------------------------------------------------------------------------
کتب تستی
1- تالیف امیر فرجی(انتشارات کتابخانه فرهنگ): الف- مدیریت و مصالح ب- سیستم های ساختمانی
2- تالیف سرمد کیانی
3-تالیف.....(انتشارات دیباگران دانش) تست نکته مصالح کاردانی به کارشناسی
4- تالیف هوشیار خزایی(انتشارات سیمای دانش)
5-تالیف داوود علی نژادیان(انتشارات راهیان ارشد) : الف- مصالح(فقط نشریه 55 : فقط بحث مصالح مناسب)
ب- مدیریت و تشکیلات کارگاهی ( 5 فصل از 14 فصل مناسب )
ج- سیستم های ساختمانی

امیر Amir

عضو جدید
در این میان باید عرض کنم که این رشته تا یکی دو سال

پیش صرفا در مقطع کارشناسی ارشد برای مهندسین

عمران ارائه میشد اما برای اولین بار در سال قبل (۸۶)

دانشگاه پیام نور این رشته را در قالب کارشناسی ارائه کرد.

از این جهت مهندسی مدیریت پروژه شباهت ها و درس های

مشترک بسیاری با مهندسی عمران دارد.

گرچه مهندسی مدیریت پروژه تنها محدود به پروژه های

عمرانی نمیباشد.

بهروز باشید...

fakhteh sia

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون میشه اسم دانشگاهایی که ارشد این رشته رو داره بگین رفرنس کتابایی که باید واسه ارشد بخونیم معرفی میکنید بازم مرسی:)

بالا