استفاده از سیستم chp در انگلیس

مهدی نوروزی

عضو جدید
توليد و استفاده توام گرما وقدرت (الكتريكي ) CHP) ) در بسياري از ساختمانها مي تواند از نظر اقتصادي و محيط زيستي بسيار موثر ومفيد باشد ولي هنوز ساختمانهاي زيادي در انگلستان وجود دارد كه امكان نصب سيستم CHP را در نظر نگرفته اند و اين بيشتر بخاطر عدم اطمينان به اين سيستم بوده است . در حال حاضربه ميزان 4000 MWe ظرفيت نصب شده CHP در بيشتر از 1400 محل در سر تا سر انگلستان وجود دارد از اين ميزان 460 MWe مربوط به ساختمانها و گرمايش مركزي است. در آخرين بررسي هاي انجام شده پتانسيل CHP در ساختمانها 5 برابر نصب شده فعلي يعني در حدود 2 GWe تخمين زده شده است .
اين سيستم براي بيمارستانها ، هتلها ، مراكز تفريحي ، دانشگاهها ، ايستگاههاي پليس ، مناطق مسكوني با حرارت مركزي مناسب است، بعلاوه امكان استفاده از CHP در زندانها ، فروشگاهها ، ادارات ، موزه ها و مدارس نيز وجود دارد .
سيستم CHP براي مناطق مسكوني با حرارت مركزي از موارد مناسب مي باشند. در انگلستان بيش از 214 MWe ظرفيت نصب شده در اين مناطق وجود دارد و بيش از 250000 خانواده را در بر مي گيرد . الكتريسيته توليدي بيشتر اين واحدها به شبكه برق سراسري فروخته مي شود .
راندمان سيستم هاي CHP در حدود %80 است در صورتيكه راندمان متوسط توليد الكتريسيته در نيروگاههاي متداول %30 مي باشد .بيش از 230 بيمارستان در انگلستان داراي سيستم CHP هستند كه از قدرت 30KWe تا 5 MWe رادارا مي باشند ودر مجموع 102 MWe قدرت نصب شده دارند. بطور نمونه بيمارستان Hull با نصب يك ديزل 650 KWe ساليانه مبلغ 158000 پوند براي بيمارستان صرفه جويي داشته است و طي سه سال بازگشت سرمايه دارد. در بيش از 263 هتل سيستم CHP نصب شده و در مجموع 28.7 MWe ظرفيت نصب شده را شامل مي شود . اين واحدها از 18 KWe تا580 KWe مي باشند . بطور نمونه در هتل Forte Crest در بيرمنگام با 254 اتاق با نصب سيستم CHP ، 95 KW الكتريسيته و 150 KW حرارت توليد شده و سيستم بصورت كامپيوتري كنترل مي شود .
مراكز تفريحي بااستخر آب گرم از موارد مناسب نصب سيستم CHP هستند. در انگلستان 27.3 MWe در 340 مورد از مراكز تفريحي نصب شده است. ظرفيت اين واحدها از 18 KWe تا 440 KWe مي باشند . بطور نمونه مركز تفريحي Bath كه ساليانه 800000 نفر مراجعه كننده دارد داراي استخر ، سالن ورزشي، رستوران و مراكز ديگر مي باشد كه براي 363 روز در سال فعاليت دارد . در اين مركز يك سيستم CHP به ظرفيت 185 KWe نصب شده كه 310 KW توليد گرما مي كند. صرفه جويي ساليانه حاصل 20000 پوند بوده و حداكثر سه سال بازگشت سرمايه مي شود.
بيش از 17 دانشگاه در انگلستان از سيستم CHP استفاده مي كنند ، ظرفيت نصب شده CHP در دانشگاهها 21.7 MWe مي باشد بطور نمونه دانشگاه بيرمنگام با نصب يك توربين گاز به قدرت 5.9 MWe به همراه يك بويلر بازيافت نياز الكتريسيته و حرارت دانشگاه را با راندمان بسيار خوب تامين كرده است .

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
تا اونجایی که من می دونم CHP مخفف COMBINED HEAT AND POWER میباشد که عملیات بهره برداری از انرزی حرارتی در حال خروج از اگزاست نیروگاهها ....کوره ها ....زنراتورهای سوخت فسیلی ... و هر دودکشی که حاوی انرژی گرمایی باشد رو انجام میده...
....
با وجود سادگی .... یه تکنولوژی جدیده که متاسفانه با وجود تبلیغات وزارت نیرو در کشورمان .... هنوز اقدامات چشمگیر و اساسی تو این زمینه رخ نداده ....

mohammad3947

عضو جدید
تا اونجایی که من می دونم CHP مخفف COMBINED HEAT AND POWER میباشد که عملیات بهره برداری از انرزی حرارتی در حال خروج از اگزاست نیروگاهها ....کوره ها ....زنراتورهای سوخت فسیلی ... و هر دودکشی که حاوی انرژی گرمایی باشد رو انجام میده...
....
با وجود سادگی .... یه تکنولوژی جدیده که متاسفانه با وجود تبلیغات وزارت نیرو در کشورمان .... هنوز اقدامات چشمگیر و اساسی تو این زمینه رخ نداده ....
عزیزم
شما اگه از وضع نیروگاه هامون مطلع بشی دیگه این حرفارو نمیزنی!!!!!!
به طور مثال:
فلسفه نیروگاه گازی اینه که واسه بار پیک ساخته شده ولی تو ایران تمام وقت کار میکنه(نیروگاه ری با بازدهی 18%)
یا در سیکل ترکیبی که متاسفانه قسمت بخارش رو راه ننداختن(نیروگاه نیشابور....)
از این دسته مشکلات انقدر زیاده (وضعییت قرار داد ها و یا خصوصی سازیشون و......)
که اگه بخوام بگم سرت درد میگیره
من موندم حالا اینا چجوری پول کم نمیارن که فکر کنم اون هم واضحه

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
عزیزم
شما اگه از وضع نیروگاه هامون مطلع بشی دیگه این حرفارو نمیزنی!!!!!!
به طور مثال:
فلسفه نیروگاه گازی اینه که واسه بار پیک ساخته شده ولی تو ایران تمام وقت کار میکنه(نیروگاه ری با بازدهی 18%)
یا در سیکل ترکیبی که متاسفانه قسمت بخارش رو راه ننداختن(نیروگاه نیشابور....)
از این دسته مشکلات انقدر زیاده (وضعییت قرار داد ها و یا خصوصی سازیشون و......)
که اگه بخوام بگم سرت درد میگیره
من موندم حالا اینا چجوری پول کم نمیارن که فکر کنم اون هم واضحه

نیروگاه که پیشکش فدات شم .....
من تو همین شرکت فسقلی که دارم کار می کنم روزانه هزاران کیلو کالری انرزی از اگزاست کوره خارج میشه و وقتی با شرکت بهینه سازی سوخت تماس گرفتیم .... گفتم ما تو این زمینه کار نمی کنیم و حتی زحمت بازدید هم به خودشون ندادن :cry:

sajjad_afsar

عضو جدید
نیروگاه که پیشکش فدات شم .....
من تو همین شرکت فسقلی که دارم کار می کنم روزانه هزاران کیلو کالری انرزی از اگزاست کوره خارج میشه و وقتی با شرکت بهینه سازی سوخت تماس گرفتیم .... گفتم ما تو این زمینه کار نمی کنیم و حتی زحمت بازدید هم به خودشون ندادن :cry:

یک بیشتر درباره جایی که هستی توضیح بده شاید ما تونستیم کمکت کنیم !

بالا