درباره گرایشهای ارشد مکانیک،، بیاین تو و بنویسین هر چی که میدونید.

f.magic

عضو جدید
سلام مهندسین آینده..
دوستان هرکی هرچی راجع به گرایشهای ارشد مکانیک میدونه اینجا بنویسه .. ممنون.
1-ساخت و تولید
2-طراحی کاربردی(که واقعا اسم مزخرفیه، به قول مهندس ایرج شادروان مگه طراحی غیر کاربردی هم داریم!! ، مگر اینکه مفهوم طراحی رو نفهمیم)
3-تبدیل انرژی
4-مهندسی پزشکی،بیومکانیک
5-سیستم محرکه خودرو
6-طراحی سشستمهای تعلیق،ترمز و فرمان
7- سازه بدنه خودرو
8-علمی کاربردی مدیریت صنایع چاپ
9-مکاترونیک( که یه عکس جالب ازش اینجا آوردم)

rattling_boy

عضو جدید
من چند وقت پیش شنیدم که گرایش ساخت و تولید رو حذف کردن؟!!!!؟؟؟

(البته راست و دروغش به پای کسایی که گفته بودن آ:surprised:)

آیتای_AYTAY

عضو جدید
کاربر ممتاز
در گرایش طراحی كاربردی، ساخت و تولید و گرایش‌‌های سازه‌ بدنه و سیستم تعلیق (این دو گرایش زیر مجموعه خودرو می‌باشد) مباحثی از قبیل مقاومت مصالح، الاستیسیته و پلاستیسیته، مواد مركب، كنترل پیشرفته، دینامیك و ارتعاشات پیشرفته، روش‌‌های المان‌‌هان محدود مطرح می‌باشد.

آیتای_AYTAY

عضو جدید
کاربر ممتاز
در گرایش تبدیل انرژی، هوافضا (گرایش‌‌های آیرودینامیك و جلو برنده و قوای محركه كه یكی از گرایش‌‌های خودرو می‌باشد) مباحثی از قبیل مكانیك سیالات پیشرفته، انتقال حرارت هدایت پیشرفته، انتقال حرارت جابجایی پیشرفته، تشعشع پیشرفته، دینامیك سیالات محاسباتی (CFD)، موتورهای احتراق داخلی پیشرفته، آیرودینامیك مادون صوت و مافوق صوت، لایه مرزی، توربولانس و هیدروآیرودینامیك مطرح می‌شود

آیتای_AYTAY

عضو جدید
کاربر ممتاز
با توجه به اینكه دوره كارشناسی ارشد معمولاً شامل 24 واحد درسی، 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان‌نامه می‌باشد، لازم است در گرایشی كه انتخاب می‌كنید دقت لازم را نسبت به میزان علاقه خود داشته باشید. اغلب دانشجویانی كه پایه تئوری خوبی ندارند در ارائه یك پایان نامه خوب دچار مشكل می‌شوند. از اینرو توجه داشته باشید كه انتخاب گرایش‌‌ها بر اساس علاقه و توانایی‌‌هایتان باشد.
به طور كلی دانشگاه‌‌های تهران با توجه به وجود امكانات نسبتاً خوب برای ادامه تحصیل در دوره‌های كارشناسی ارشد و دكتری پیشنهاد می‌شوند و در شهرستان‌‌ها نیز دانشگاه‌‌های صنعتی اصفهان‎، تبریز و شیراز در اولویت هستند. سه دانشگاه صنعتی شریف، علم و صنعت و خواجه‌ نصیر گرایش خودرو این گرایش‌‌ها را دارد و تنها دانشكده خودرو در دانشگاه علم و صنعت می‌باشد.
دانشگاه‌‌های صنعتی شریف-صنعتی امیركبیر-تهران- علم و صنعت ایران-تربیت مدرس- خواجه نصیرالدین طوسی- صنعتی اصفهان- تبریز- شیراز- فردوسی مشهد- بوعلی سینا همدان- شهید چمران اهواز- سیستان و بلوچستان- ارومیه- كاشان- گیلان- مازندران - یزد-صنعتی مالك اشتر و امام حسین و … برای مقاطع كارشناسی ارشد پذیرش دارند.
ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌‌های دولتی حدود 1000 نفر و در دانشگاه آزاد حدود 200 نفر می‌باشد. تعداد شركت‌كنندگان آزمون ورودی كارشناسی ارشد این رشته حدود 13000 نفر می‌باشد كه طبق آمار حدود 10 درصد این داوطلبان پذیرش می‌شوند و حق ادامه تحصیل خواهند داشت.

آیتای_AYTAY

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسی مکانیک طراحی کاربردی
هدف تربیت متخصصانی است که بتوانند در مراکز تولید و کارخانه‌ها اجزاء و مکانیزم‌های ماشین آلات مختلف را طراحی کنند. در این گرایش به بررسی انواع نیروها، حرکت‌ها و تأثیر آنها در اجزاء مختلف ماشین پرداخته شده و بهترین حالت قطعه مورد نظر برای تمامی آن نیروها و گشتاورها برای برداشتن بهترین کارایی در عمر مناسب طراحی می‌گردد.
مهندسی مکانیک تبدیل انرژی
این رشته در به کار بردن علوم و تکنولوژی مربوط جهت طرح و محاسبه اجزاء سیستمهایی که اساس کار آنها مبتنی بر تبدیل انرژی انتقال حرارت و جرم است به متخصصان کارایی لازم را می‌دهد و آنها را جهت فعالیت در صنایع مختلف مکانیک در رشته حرارت و سیالات آماده می‌سازد.
مهندس مکانیک ساخت و تولید
هدف ترتیب کارشناسانی است که با به کار بردن تکنولوژی مربوط به ابزارشناسی و ابزارسازی، ریخته‌گری، جوشکاری، فرم دادن فلزات و کارگاه یا کارخانه‌های تولیدی آماده کار در زمینه ساخت و تولید ماشین‌آلات صنایع را طراحی کنند.
مهندسی مکانیک بیومکانیک
بیومکانیک در واقع کاربرد علم مکانیک در بیولوژی (زیست‌شناسی) می‌باشدو در بیومکانیک هدف درک مکانیزم سیستمهای زنده است. در مورد یک اورگانیزم هم بیومکانیک کمک به درک عملکرد طبیعی آن تخمین تغییرات در اورگانیزم و پیشنهاد روشهای مصنوعی در مورد آن می‌نماید.
گرایش بیومکانیک توانایی طراحی و ساخت تجهیزات و مواد لوازم پزشکی ایمپلنت‌ها اورتزها و پروتزهای مناسب و سازگار با بدن موجود زنده‌ را به متخصصان می دهد.
مهندسی مکانیک سیستم محرکه خودرو سیستم‌های تعلیق ترمز و فرمان سازه بدنه خودرو
هدف تربیت متخصصانی در زمینه‌‌های مختلف اجزاء خودرو برای طراحی خودروهایی با مصرف سوخت و آلودگی بهینه و راحتی و آسایش بیشتر سرنشین و عمر مناسب در کاربردهای مختلف خودروها می‌باشد.
سیستمهای انرژی و محیط زیست
هدف تربیت متخصصانی برای طراحی سیستمهای بهینه مصرف سوخت بر اساس معیارهای اقتصادی می‌باشد. متخصصان این رشته با واحدهای مربوط به اقتصادی که می‌گذرانند بحث‌های مکانیکی مورد نیازی که فرا می‌گیرند به طراحی سیستمهای انرژی بر اساس بهینه مصرف انرژی و بهینه آلودگی محیط زیست می‌پردازند.
مهندسی هسته‌ای
هدف تربیت متخصصانی برای طراحی و استفاده از انرژی هسته‌ای است و به ۳ گرایش پرتوپزشکی، طراحی راکتور و چرخ سوخت تقسیم می‌شود که در گرایش راکتور به تکنولوژی تولید سوخت هسته‌ای بر اساس طراحی راکتور مناسب و دینامیک راکتور صورت می‌گیرد. درگرایش چرخه سوخت به فرآیندهای سوخت هسته‌ای از استخراج از معدن تا لحظه‌ای که به سوخت تبدیل می‌شود پرداخته می‌شود و در گرایش پرتوپزشکی به استفاده از انرژی هسته‌ای در کاربردهای پزشکی از جمله MRI و CT scan و پرداخته می‌شود:
مهندسی دریا
هدف تربیت متخصصانی است که به طور تخصصی در ارتباط با کشتی و سازه‌های دریایی مثل اسکله‌ها و سکوهای نقتی متحرک مطالعه می‌کنند و طراحی بدنه، استحکام بدنه، سیستم‌های موتور گیربکس، پایداری کشتی در مقابل امواج جانبی کشتی و طراحی مربوط به ناوبری (مسیریابی کشتی) می‌پردازند.
.

ehsan-inventor

عضو جدید
سلام دوستان
من به ترمودینامیک مخصوصا دو و مکانیک سیالات و در درجه بعد دینامیک و ارتعاشات شدیدا علاقه دارم خودم طراحی جامداتی هستم
می خواستم بدونم بهترین گرایش برای من تو ارشد چی می تونه باشه؟
ممنونم

alimec

عضو جدید
سلام دوستان
من به ترمودینامیک مخصوصا دو و مکانیک سیالات و در درجه بعد دینامیک و ارتعاشات شدیدا علاقه دارم خودم طراحی جامداتی هستم
می خواستم بدونم بهترین گرایش برای من تو ارشد چی می تونه باشه؟
ممنونم
سلام
تبدیل انرژی