***زبان فنی ( زبان تخصصی برق )***

gonzo

عضو جدید
سلام

مدت مدیدی است که احساس میکنم تنها زبان فارسی پاسخ گوی نیاز رشته ام (برق) نیست !
با توجه به گستردگی مقالات و همایش ها و ... رشته برق و همچنین بروز بودن مطالب و متاسفانه نیاز مندی ما به تحقیقات و پروژه ها و ... دیگران ( دانشگاه های معتبر اروپا و آمریکا ) که اکثر آنها به زبان انگلیسی هستند موجب شده است که در کنار دانستن زبان فارسی به زبان انگلیسی ( ترجیحا" زبان فنی ) نیاز مند باشیم .

از دوستان و متخصصان این رشته خواهشمندیم تا ما را در این راه همراهی کنند.

برای شروع این بحث همین بس که :

از کجا و چگونه شروع کنیم ؟

daneshpajooh

عضو جدید
سلام
من خودم برخي از كتاب هام رو به زبان انگليسي مي خونم تا هم در آينده با اين زبان مشكلي نداشته باشم و هم براي كنكور ارشد نيازي به اين نداشته باشم كه براي درس زبان تخصصي بطور جداگانه مطالعاتي داشته باشم .
بهترين روش هم فكر مي كنم همين مطالعه ي كتاب هاي درسي به زبان انگليسي و به همراه داشتن يه ديكشنري تخصصي در حين مطالعه هستش . لازم هم نيست كه لغات جديد يادداشت بشه و همين كه توي چند تا متن به يك لغت برخورد كنيم توي ذهن ماندگار ميشه .

gonzo

عضو جدید
درسته دوست عزیز من هم به این نتیجه رسیده ام . فقط گفتم پیشکسوتان این رشته مثل شما راه های مختلفی رو که رفتن ونتیجه مطلوب در بر داشته رو ارائه کنن تا بنده حقیر ودیگر دوستان نهایت استفاده را ببریم.

farizin

عضو جدید
در خدمتیم....امیدوارم بتونم هر دارم..هر چند خیلی کمه...بهتون اون رو هم کمک کنم:redface:

gonzo

عضو جدید
در خدمتیم....امیدوارم بتونم هر دارم..هر چند خیلی کمه...بهتون اون رو هم کمک کنم:redface:

سلام
وجود شما در چنین باشگاهی باعث خرسندی و صد البته باعث افتخار ماست.

با توجه به این که بنده یا دیگر اعضای باشگاه زبان فنی رو در ترم 3-4 بر داشته اند و قصد پاس کردن این درس را داریم البته به نوعی مطلوب و خاص ! از شما پیشکسوتان خواهشمندیم راهی را جز خواندن مطالب دانشگاهی علی الخصوص درس زبان فنی پیشنهاد دهید .
با توجه به پست های قبلی شما در دیگر تاپیک ها بنده متوجه شده ام که شما بیشتر از سایرین با زبان انگلیسی فنی رشته برق سر و کار داشته اید ! خواهان آن هستیم اگر برای شما مقدور است مقاله ها یا مطالب کوتاه را که مربوط به رشته الکترونیک هست را در این تاپیک قرار داده تا من و دیگر اعضا با ترجمه ی آن هرچند دست و پاشکسته ( البته با استفاده از آموخته های قبلی و دیکشنری و... نه نرم افزار مترجم ) تلاشی در ارتقای زبان فنی خود داشته باشیم !

farizin

عضو جدید
اول از همه این که به روی چشم...درخواست شما رو با کمک سایر دوستایی که خبره این کار هستند ، سعی میکنیم ابه جا بیاریم...اما در مورد خودم....
به نظر من بهترین راه تمرین زبان تخصصی همون مقاله های کوتاه ولی به درد بخور تو مجله های رشته برق هست.هم خوندنش باعث یادگیری مطالب تازه ای میشه و هم اینکه به درک مطالب به زبان انگلیسی کمک میکنه.سعی میکنم مقالات جالبی رو که حجم اندکی داشته باشند به صورت لینک در این تاپیک قرار بدم .از سایر دوستانم انتظار کمک رو دارم. میدونم این کاری که شروع میکنیم کمک بزرگی برای کسانی هست که نمیخوان تو رشته برق و در زمینه خوندن منابع اصیل در جا بزنن.
عصر که از کلاس برگردم ...تمام سعیم رو برا گذاشتن حداقل 3،2 مقاله میکنم.
با تشکر - yours Truly

farizin

عضو جدید
الوعده وفا...
براتون قول داده بودم یک مقاله کوتاه بزارم که هم بار علمی داشته باشه...هم به درد بخور باشه.
اولین پاراگراف از کتابی تحت عنوان
" مقدمه ای بر کریستالهای فوتونیک- تئوری بلوخ - دیاگرام های پیوندی و شکافها"

Introduction to Photonic Crystals:
Bloch’s Theorem, Band Diagrams, and Gaps

Photonic crystals are periodically structured electromagnetic media, generally
possessing photonic band gaps: ranges of frequency in which light cannot propagate
through the structure. This periodicity, whose lengthscale is proportional
to the wavelength of light in the band gap, is the electromagnetic analogue of
a crystalline atomic lattice, where the latter acts on the electron wavefunction
to produce the familiar band gaps, semiconductors, and so on, of solid-state
physics. The study of photonic crystals is likewise governed by the Bloch-
Floquet theorem, and intentionally introduced defects in the crystal (analogous
to electronic dopants) give rise to localized electromagnetic states: linear
waveguides and point-like cavities. The crystal can thus form a kind of perfect
optical “insulator,” which can confine light losslessly around sharp bends,
in lower-index media, and within wavelength-scale cavities, among other novel
possibilities for control of electromagnetic phenomena. Below, we introduce
the basic theoretical background of photonic crystals in one, two, and three
dimensions (schematically depicted in Fig. 1), as well as hybrid structures that
combine photonic-crystal effects in some directions with more-conventional index
guiding in other directions. (Line and point defects in photonic crystals are
discussed elsewhere.)​
فکر کنم مطالب جالبی داشته باشه.مطلب اول برای درک این مقاله اینه که اول از روش یه دور همین جوری بخونین.(مرور سریع) - این مرور باعث میشه که اگه کلمات نامانوسی به چشمتون بخوره شناسایی بشه.و در مرحله دوم این کلمان رو هایلایت کنید.
هرگز سعی نکنید که مطالی علمی رو کلمه به کلمه ترجمه کنید.تمام تلاشتون این باشه که از هر جمله اون چه رو که به نظرتون میرسه دریافت کنید.توجه به زمانها - کلمات ربط و نحوه بیان جمله میتونه کمک حال ما برای درک مطلب باشه.اگه خواستین اصل این مقاله رو براتون آپلود میکنم تا هم به تمام مطلب پی ببرین و هم یه پروژه برای درس زبان تخصصی شما باشه.

gonzo

عضو جدید
سلام
برای زحمات تان ممنووون. در اسرع وقت آن را مطالعه و ترجمه خواهم کرد !

sjtm2003

عضو
سلام دوست عزيز
شما م يتوانيد با مراجعه به سايت دانشكده آموزشهاي الكترونيكي شيراز هر آنچه جزوه كه لازم داري دانلود كنيد . در مورد زبان تخصصي برق هم داره چون من خودم از اين جزوه جهت گزراندن درسم استفاده كردم .
www.vu-shiraz.com

gonzo

عضو جدید
ترجمه متن

ترجمه متن

سلام
بالاخره پس از شکست های متوالی و مشکلات فروانی که در ذخیره ترجمه متن در ماکروسافت آفیس برای بنده پیش آمد (2-3 بار) توانستم متن را ترجمه کرده و ذخیره کنم
faria جان من ترجمه را در این پست قرار میدهم . میدانم اشکالات زیادی دارد. اگر برای شما مقدور است ترجمه ی آن را قرار دهید یا اینکه اشکالات بنده را اصلاح کنید. با تشکر

Introduction to Photonic Crystals:
مقدمه ای از بلورهای فوتونی

Bloch’s Theorem, Band Diagrams, and Gaps
تئوری بلوخ و دیاگرام های پیوندی و شکاف ها

Photonic crystals are periodically structured electromagnetic media generally possessing photonic band gaps:
کریستال های فوتونی متناوباً رسانه مغناطیسی (مواد مغناطیسی مثل دیسک و نوار) هستند که عموما ً برای به دست آوردن شکاف باند ها ساخته شده اند.

Ranges of frequency in which light cannot propagate through the structure.
ناحیه تغییرات فرکانس که نور نمی تواند توسط مدل توسعه بدهند

This periodicity whose length scale is proportional to the wavelength of light in the band gap is the electromagnetic analogue of a crystalline atomic lattice.
این تعداد تناوب که مقیاس مسافتش متناسب با طول موج نور دهی در شکاف باند است مشابه یک شبکه اتمی بلوری الکترومغناطیس است.

Where the latter acts on the electron wave function to produce the familiar band gaps, semiconductors, and so on, of solid-state physics.
[مثل] جایی که عمل میکند روی تابع موج الکترون برای تولید چیزی شبیه باند شکاف ها و نیمرسانا ها و ... در فیزیک حالت جامد.

The study of photonic crystals is likewise governed by the Bloch-Floquet theorem.
مطالعات بر روی بلور های فوتونی همچنان توسط نظریه ی بلوچ - فلوت حاکم هستند.

And intentionally introduced defects in the crystal (analogous to electronic dopants) give rise to localized electromagnetic states:
و عمداً خطاها و عیبها در بلور مطرح کرده است تا (مثل آلاینده ها ی الکترونیکی) پیشرفتی برای وضعیت مغناطیسی محلی شده ( تعیین شده) بدهد:

Linear waveguides and point-like cavities.
موج بر های خطی و نقطه هایی شبیه حفره ها.

The crystal can thus form a kind of perfect optical “insulator,” which can confine light losslessly around sharp bends in lower-index media.
پس کریستال میتواند یک نوع ماده عایق کننده اپتیکی تاسیس کند که میتواند losslessly سبک اطراف خمش های تیز رسانه (مواد مغناطیسی مثل دیسک و نوار) را در lower-index محدود کند.

And within wave length - scale cavities
و باندازه طول موج – مقیاس حفره ها.

Among other novel possibilities for control of electromagnetic phenomena.
در میان دیگر نوار ها احتمال نواری که برای کنترل پدیده الکترومغناطیس باشد وجود دارد.
Below we introduce the basic theoretical background of photonic crystals in one
در زیر ما اولا ً زمینه نظری اصلی کریستال های فوتونی را معرفی میکنیم.

Two. And three dimensions (schematically depicted in Fig. 1) as well as hybrid structures that combine photonic - crystal effects in some directions with more - conventional index guiding in other directions
و دوماً سه معیار ( به اجمال در شکل شمار 1) که بخوبی ساختمان دورگه آن ترکیب کریستال فوتونی به همراه مقداری دستور العمل با شاخص مرسوم راهنما بیشتر اثر میگذارد

(Line and point defects in photonic crystals are discussed else where.)
نقص های خط ونقطه در کریستالهای فوتونی در جایدیگری بحث شده اند.

farizin

عضو جدید
Dear my friend gonzo
i'm not accessing to pesian font
i review your translation at first time ;)

jonquil

عضو جدید
سلام دوستان
من مي خوام چند Paper با موضوع سيستم هاي كنترلي (به زبان انگليسي) دانلود كنم
ولي نمي دونم چه سايتي واسه اين كار بهتر و راحتتره:(
لطفا منو راهنمايي كنين :smile:

gonzo

عضو جدید
مطلبی دیگر

مطلبی دیگر

با سلام
دوست عزیز faria جان
اگر برای شما مقدور است 2-3 مطلب هم مانند مطلب گذشته برای ترجمه در این تاپیک قرار دهید تا با ترجمه ی آن از یک طرف راهی برای تقویت زبان واز طرفی دیگر راهی برای پر کردن اوقات فراغت در تعطیلات عید فراهم آورید . قبل از آن نهایت سپاس را از وقتی که برای بنده و دوستان دیگر میگذارید را دارم .

farizin

عضو جدید
gonzo جان به زودی هم اون ترجمه تو رو تحلیل میکنم و هم 3 مطلب جدید میزارم که شاید کاربردی تره ;)

farizin

عضو جدید
از مدیرهای محترم میخوام یه فضا واسه آپلود نوشته ها (خیلی حجمش زیاد نمیخوام- صرفا برای گذاشتن مقاله هایی که برای ترجمه ارائه میشن) در نظر بگیرن تا ایت تاپیک بهتر پیش بره .ممنون:)

gonzo

عضو جدید
سلام
faria جان نیستی ؟
ما بهر امیدی این تاپیک رو زدیم!!! شاید سرت شلوغه ؟ امید وارم بیشتر شما رو زیارت کنیم و از تجربیات و علم تون استفاده کنیم.
در مورد متن ablofazlhamze من هم باید بگم که ابوالفضل جان من هر کاری کردم نتونستم فرمت فایل رو که pdf هست به txt یا doc تبدیل کنم. در ضمن من نگاه مختصر و اجمالی که کردم ، متن رو کمی سنگین دیدم . هوای ما تازه کار ها رو بگیر!!

farizin

عضو جدید
دوست عزیزم..Gonzo جان
اگه فضای آپلودی داشته باشم، فایل ها رو اونجا قرار میدم. چند مورد اماده کرده ام...اما جایی ندارم آپلود کنم.:(

maverick

عضو جدید
با سلام :smile:
برو http://www.electronicfiles.net یه اکانت بساز برای خودت بعد میتونی راحت هرچی بخوای upload کنی ، (به نظر من خیلی بهتر از ریپد شر و امثالهم هست )

شاد باشی

maverick

عضو جدید
با سلام :)
با اجازه دوستان عزیر farida و gonzo من هم یه ترجمه متن رو میذارم (خوشحال میشم اگه اون رو هم درست کنید )

آشنایی با کریستالهای نوری (فتونیک )
تئوری بلاک ، نمودار های پیوند ، و شکافها

کریستالهای فتونیک که در فواصلی معین رسانه الکترو مغناطیسی را پایه نهادند ، عموماٌ دارای باندهای انرژی خالی نوری هستند : رنج فرکانسی که در آن نور نمی تواند در درون ساختار پخش شود. این امر با توجه به اینکه تناسب اندازه مقیاس با طول موج ، همانند الکترومغناطیس موجود در یک شبکه اتمی کریستالی است ، مانند یک تابع موجی الکترونی عمل میکند تا باندهای خالی انرژی آشنایی مانند نیمه هادی ها و ... در فیزیک حالت جامد ایجاد نماید . مطالعه کریستالهای فتونیک به روش فوق که توسط تئوری بلاک - فلوکیت انجام شد ، عمدتاٌ نواقصی را در کریستال آشکار نمود که منجر شد حالات الکترو مغناطیسی متمرکز شوند به : موجبرهای خطی ، حفرهای نقطه ای ( الکترون و حفره رو که تو درس الکترومغناطیس یادتون هست )
از میان سایر احتمالات بدیع برای کنترل این پدیده الکترومغتاطیسی ، کریستال میتواند یک نوع عایق نوری عالی را تشکیل بدهد که تلفات نوری را در گوشه خمهای تیز در رسانه lower-index یا داخل حفرهایی با مقیاس طول موجی کاهش دهد .
در زیر ما تئوری پیش نیاز اولیه کریستالهای فتونیک را در 1 ، 2 و 3 بعد مورد بحث قرار میدهیم (بصورت شماتیکی در تصویر 1 نشان داده شده ) بعلاوه ساختارهای هیبردی که اثرات کریستالهای فتونیک را بکار میگیرند بهمراه راهنمودهای متعارف آن مورد بحث قرار میگرند (عیوب خطی - نقطه ای در کریستالهای فتونیک جای دیگری مورد بحث قرار گرفته شده اند )

شاد باشید

farizin

عضو جدید
دوست عزیز..تنها مرجع خوب دو زبانه که میشناسیم فرهنگ جان مارکوس هست
البته دیکشنریها به زبان انگلیسی کمی زیادتر هست