شما چه گیاهی تو خونه دارین؟

hoogan

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/C:\Documents and Settings\internet2\My Documents\My Pictures\Kroton-Reshtei-Small.jpg
سلام دوستان:من اين گل به نام كورتون رشته اي را خريده ام ولي راجع به نگهداري از آن چيزي نمي دانم لطفا" راهنمايي فرمائيد.:w27:

solaris

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/C:\Documents and Settings\internet2\My Documents\My Pictures\Kroton-Reshtei-Small.jpg
سلام دوستان:من اين گل به نام كورتون رشته اي را خريده ام ولي راجع به نگهداري از آن چيزي نمي دانم لطفا" راهنمايي فرمائيد.:w27:
فارسی رایج: کروتون (کرچک هندی)
نام انگلیسی : کروتون croton
یکی از رنگین‌ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم برگهای آن مورد توجه است، نیاز شدیدی به رطوبت دارد و به همین علت بهتر است به صورت کپه‌ای و مخطوط با گیاهان آپارتمانی دیگر در گلدانهای بزرگ وفلاور باکسها کاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گیاهان دیگر بهره یرد. محیط ساکت و بدون جریان هوا و گرم و یکنواخت بودن درجه حرارت از احتیاجات دیگر این گیاه زیباست. اگر چه نیاز شدیددی به آب دارد ولی باید مواظب بود سوراخ ته گلدان همیشه باز باشد تا خاک گلدان باتلاقی نگردد . زمستان گذرانی آن کمی مشکل بوده و به طور کلی با توجه به شرایط سخت زیستی بهتر است در فصل بهار و تابستان از آن استفاده گردد. رنگ و شکل برگ با توجه به واریته‌ها فرقهای اساسی دارد، لکه‌های تیره صورتی، نارنجی، قهوه‌ای و ارغوانی در برگهایی با زمینه سبز تیره منظره بسیار جالبی به برگها می‌بخشد، برگهای جدید و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه‌های رنگی در آنها بوجود می‌آیند.
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]نیازها :[/FONT]
نور: به نور شدید احتیاج دارد باید توجه داشت که نور مستقیم آفتاب به گلدانهای زیر دو سال صدمه وارد می‌نماید، سایه رنگها را از بین می‌برد، حتی‌الامکان از جابجایی گلدان خودداری گردد.
دما: سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود، در تابستان 27 درجه و در زمستان 15 درجه سانتیگراد و بطور معدل 20 درجه سانتیگراد بهترین شرایط حرارتی برای آن است.
آبیاری : اجازه ندهید سطح گلدان شما خشک شود 3-2 بار در هفته در تابستان ور هر 4 روز یکبار در مزستان کافی است، در زمستان آبیاری با آب ولرم توصیه می‌گردد، جهت تامین رطوبت بهتر گلدان را درون گلدان بزرگتری قرار دهید و حدا فاصل بین دو گلدان با خزه ‌مرطوب پر کنید، قرار دادن تعددی قلوه سنگ بین گلدان و زیر گلدانی در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.
رطوبت: در تابش اشعه مستقیم آفتاب غبار پاشی نکنید.
در تابستان احتیاج به غبار پاشی روزانه دارد. ولی در زمستان هفته‌ای یکبار کافی است (بطریقه غبار پاشی و تامین رطوبت دائمی مصور مراه فرمائید)
تغذیه: در فصلهای رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یک بار از مواد غذایی محلول همراه با آب آبیاری استفاده گردد.
خاک مناسب : بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه شسته نرم است، کف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا آب اضافی از گلدان خارج گردد.
تعویض گلدان: با توجه به مشکل بودن شرایط نگهداری حدود 90 درصد از آنها قبل از اینکه احتیاج به تعویض گلدان داشته باشند از بین می‌روند ولی بر هر صورت حجم ریشه و سنگ گیاه معرف تعین اندازه گلدان و مناسب‌ترین زمان تعویض بهار است.
تمیز نمودن برگها: برگها را هر هفته با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید، مواد براق کننده شیمیایی روزنه‌ها را مسدود می‌نماید از آنها استفاده نکنید.
تکثیر : انتخاب قلمه‌های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار، خوابانیدن هوائی ساقه‌ها در بهار یا پائیز
تنوع در رنگ برگها وجود لکه‌های زرد و قرمز و قهوه‌ای در متن سبز و براق بودن آنها معرف سلامت گیاه است در هنگام خرید به این مشخصه‌ها توجه فرمائید.
رطوبت: جهت تامین رطوبت در تابستان هر روز غبار پاشی با آبفشان لازم است در زمستان هفته‌ای یکبار کافی است، رطوبت دایمی و پایدار با اضافه نمودن آب به زیر گلدانی سنگریزه‌دار تامین می‌گردد دقت نمایید که ته گلدان با آب در تماس نباشد.
برگها کمرنگ و رنگ سبز روشن بخود گرفته‌اند: محیط تاریک است گلدان را به محل روشن‌تری انتقال دهید.
برگها با لکه‌های قهوه‌ای سقوط می‌کند: هوای آلوده آشپزخانه یا گاز نفتی عامل آن است، علت را برطرف کنید.
برگها زرد رنگ شده و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبو است: کنه ریز قرمز عامل آن است، با سم کنه‌کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی نمایید. غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.
ساقه پوشیده و برگها می‌ریزند: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، ‌در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری کنید.
برگها در تمام اندام گیاه می‌ریزند: تغییرات شدید درجه حرارت باعث این عارضه است، درجه حرارت را ثابت نگهدارید.
برگهای پایین بودته ریزش می‌نمایند: هوا سرد و خشک است، گلدان را به محل گرمتر منتقل و با آبفشان غبار پاشی کنید.
برگهای جوان خیلی ریز و کم رشد هستند : به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد طبق دستور عمل نمایید.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها ظاهر می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب انجام شده این عمل را در سایه انجام دهید.
برگها منقبض شده‌اند: گیاه تشنه و هوا گرم است،‌گیاه را فوراً آبیاری و غبار پاشی و به محل خنک‌تری منتقل نمایید.
زخمهای پنبه‌ای شکل سفید رنگ روی برگها و در قاعده آنها به چشم می‌خورد: با پارچه آغشته به سم حشره‌کش آفت را از بین ببرید و یا هر 14 روز یکبار طبق دستور با سم سمپاشی نمایید.
برگها رنگ خود را از دست داده و روی آنها لکه‌هایی مشاهده می‌شوند: حشره آفت عامل آن است با سم حشره‌کش نفوذی موجود در باراز طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

دوست عزیز امیدوارم بااین اطلاعات مشکلت حل بشه

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
افرین به بچه های گل:gol: تالار شیمی . همه ماشالله از بهترین گیاه شناسا هستن . موفق باشید :gol:

reza.sh

عضو جدید
لحظه ها

لحظه ها

اگه گریه کنی میگن کم آوردی
اگه بخندی میگن دیونه شدی
اگه دل ببندی یه روز تنهات میزارن
اگه عاشق بشی یه روز شکست میخوری
اما با این حال
یک لحظه باید گریست.دمی را خندید.
ساعتی را دل بست وعمری را عاشق بود.

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
اگه گریه کنی میگن کم آوردی
اگه بخندی میگن دیونه شدی
اگه دل ببندی یه روز تنهات میزارن
اگه عاشق بشی یه روز شکست میخوری
اما با این حال
یک لحظه باید گریست.دمی را خندید.
ساعتی را دل بست وعمری را عاشق بود.
دوست عزیز تو هر تاپیکی بر اساس موضوع تاپیک پست بدین
ممنون.

hoogan

عضو جدید
با تشکر از سولاریس عزیز :w27:من به تازگی گلی بنام سن سی ویرا گرفته ام و از راهنمائیهای دوستان در نگهداری از آن استفاده کرده ام ولی نمدانم چرا سر یا قسمت بالایی گیاه شروع به جروک خوردن میکند و به تدریج خشک میشود البته این مورد در خصوص تمام برگ ها صادق نیست .می بخشید شاید دوستان اعتراض کرده که چرا اینجا این مسئله طرح شد. جون جند مسئله با هم پیش امدومهمتراز همه تشکر بنده از مطالب ارزنده راجع به کروتون از طرف سولاریس عزیز بود.:w27:پیش آمد ببخشید.:sweatdrop:

solaris

عضو جدید
سلام به همگی
hoogan جان فکر کنم دمای محیط گیاه بالاست حداقل درجه در زمستان 10وحداکثر درجه در تابستان 24 درجه است.در تابستان هفته ای 2 بار به گیاهت اب بده

گلابتون

مدیر بازنشسته
دوستان عزيز اگه محبت كنيد و در هر تاپيك به اقتضاي موضوع تاپيك بحث كنيد واقعا لطف ميكنيد... اين تاپيك براي اين است كه دوستان گياهاني رو كه توي منزل دارند معرفي كنن...
اگر بحث ويا سوال و يا مشكلي در خصوص گياهان خودتون داريد ميتونيد اونها رو در تاپيك اطلاعات عمومي مطرح بفرماييد ... مطمئن باشيد دوستان حتي الامكان در رفع مشكل و ياري شما كوشا خواهند بود.

با تشكر دوست شما گلاب :gol:

mahsa javid

عضو جدید
سلام. :gol:
ما تو خونمون کلی گل و گیاه داریم که همشونم خیلی قشنگه.:w17:
کوردیلین، سجافی، زبرینا، فیکوس برگ قلبی، بگونیا، برگ عبایی، برجنیا، پیله آ، مارچوبه گردی
زنبق، گلایول، نرگس، اختر، کلشیسین، آماریلیس،
رز، آگاو، روسلیا، انواعی از سدوم، سلاژینا،
سرو، انجیر، نارنگی، پرتقال، آلبالو، سیب، انار
کروپسیس، مارگریت، اورانوس،
انواع کاکتوس.

حالا باید چیکار کنم. :w19: من تازه وارد این تایپیک شدم. فقط باید میگفتم چه گلهایی داریم؟؟؟؟؟؟؟؟:w20:

solaris

عضو جدید
خانم جاوید بگونیا تون چیه؟
اگه میشه اسم کاکتوس هاتونم بنویسید

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. :gol:
ما تو خونمون کلی گل و گیاه داریم که همشونم خیلی قشنگه.:w17:
کوردیلین، سجافی، زبرینا، فیکوس برگ قلبی، بگونیا، برگ عبایی، برجنیا، پیله آ، مارچوبه گردی
زنبق، گلایول، نرگس، اختر، کلشیسین، آماریلیس،
رز، آگاو، روسلیا، انواعی از سدوم، سلاژینا،
سرو، انجیر، نارنگی، پرتقال، آلبالو، سیب، انار
کروپسیس، مارگریت، اورانوس،
انواع کاکتوس.

حالا باید چیکار کنم. :w19: من تازه وارد این تایپیک شدم. فقط باید میگفتم چه گلهایی داریم؟؟؟؟؟؟؟؟:w20:

اره عزیزم اگه مشکلی هم دارن میتونی از بچه ها بپرسی .یا روش تکثیری ، چیزی راجه به نگهداری یا.... اینجا میخوایم بههم کمک کنیم تا بهتر از گیاهانی که تو خونه داریم بتونیم مراقبت کنیم.

ازشون عکس داری؟ میتونی از کروپسیس عکس بزاری؟یا اورانوس، برای من اینا جدیده ندیدم.....:gol:

mahsa javid

عضو جدید
حتما، عکس رو فردا حتما تهیه میکنم و فرداشب براتون میذارم. :smile:
کروپسیس گیاهی شبیه به گل جعفری ولی با ارتفاعی بلندتر و بدون بوی خاص موجود در جعفری. رنگ گلهای اون هم زرد ت نارنجی هست.
اورانوس هم یک نوع آمارانتوس هست با برگهای رشته ای. گروهی از دوستان اونو با اسم تاج خروس رشته ای هم میشناسن.

mahsa javid

عضو جدید
خانم جاوید بگونیا تون چیه؟
اگه میشه اسم کاکتوس هاتونم بنویسید
:) سلام سلاریس جان،
من اطلاعات زیادی در خصوص جنس و گونه کاکتوس ندارم. فقط اینقدر می دونم اکثرشون از زیرخانواده اوپانسیه و سرئه هستند.:w20:
بگونیا هم از نوع همیشه گلدارش هست.

کاکتوس

کاربر بیش فعال
حتما، عکس رو فردا حتما تهیه میکنم و فرداشب براتون میذارم. :smile:
کروپسیس گیاهی شبیه به گل جعفری ولی با ارتفاعی بلندتر و بدون بوی خاص موجود در جعفری. رنگ گلهای اون هم زرد ت نارنجی هست.
اورانوس هم یک نوع آمارانتوس هست با برگهای رشته ای. گروهی از دوستان اونو با اسم تاج خروس رشته ای هم میشناسن.

سلام دوست عزیز

کروئوپسیس شبیه به جعفری نیست
http://www.magnoliagardensnursery.com/productdescrip/Coreopsis_Early.html

mahsa javid

عضو جدید
سلام دوست عزیز

کروئوپسیس شبیه به جعفری نیست
http://www.magnoliagardensnursery.com/productdescrip/Coreopsis_Early.html
ممنون از تذکری که دادید. حق با شماست. شبیه به جعفری نیست ولی تو اسم و تشخیصش اشتباه نکردم.
دقیقا همون عکسیه که فرستادید.

http://www.www.www.iran-eng.ir/C:\Documents and Settings\Sedigheh\My Documents\My Pictures

بازم متشکر;)

عطیه 67

عضو جدید
تو خونمون گل زیاد داریم که اسماشونم نمی دونم اما تو حیاط هم انواع سبزیا رو داریم هم گوجه فرنگی و درخت خرمالو !
برا حیاط به نظر من بهترین گیاه همون گوجه فرنگی من که عاشقه گوجه های حیاطمونم!

mojarad

عضو جدید
سلام.

دوست گرامی کلروفیل عزیز

من در مورد گیاه کاکتوس چند سوال دارم اگر محبت کنید پاسخ من رو بنویسد ممنون میشم.

من 4 تا گلدون کاکتوس دارم، که عکسهاشو در پایین قرار دادم.

- برای تعویض خاک این کاکتوسها، آیا خاک برگهایی که در گلفروشی ها داخل پلاستیک میفروشن مناسب هست یا نه؟

- من این گلدونها رو پشت پنجره اتاق نگهداری میکنم که در روز مقداری آفتاب بهشون میخوره و دمایی 25 تا 35 داره. آیا این کاکتوسها در این اتاق با این شرایط نوری و دمایی راحت هستند؟

- هفته ای یکبار آبیاری با شرایط زهکشی مناسب برای این کاکتوسها مناسب هستند یا نه؟

قبلا از توجه شما سپاسگزارم.

کاکتوس

کاربر بیش فعال
سلام.

دوست گرامی کلروفیل عزیز

من در مورد گیاه کاکتوس چند سوال دارم اگر محبت کنید پاسخ من رو بنویسد ممنون میشم.

من 4 تا گلدون کاکتوس دارم، که عکسهاشو در پایین قرار دادم.

- برای تعویض خاک این کاکتوسها، آیا خاک برگهایی که در گلفروشی ها داخل پلاستیک میفروشن مناسب هست یا نه؟

- من این گلدونها رو پشت پنجره اتاق نگهداری میکنم که در روز مقداری آفتاب بهشون میخوره و دمایی 25 تا 35 داره. آیا این کاکتوسها در این اتاق با این شرایط نوری و دمایی راحت هستند؟

- هفته ای یکبار آبیاری با شرایط زهکشی مناسب برای این کاکتوسها مناسب هستند یا نه؟

قبلا از توجه شما سپاسگزارم.

سلام چون از کلروفیل سوال پرسیدید فعلا جواب نمیدم بعداز جواب کلروفیل اگه نیاز به جواب تکمیلی بود اضافه خواهم کرد.:gol::gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا وقتی استاد کاکتوس اینجاست، من حرفی نمیتونم بگم.......:gol:

اینجا توضیحاتی راجه به نگهداری کاکتوسها دادم:gol:

آخرین ویرایش:

mojarad

عضو جدید
دوباره سلام

من تازه عضو شدم و هیچ شناختی در مورد کاربران عزیز سایت ندارم.

از آشنایی با همه شما خوشحالم.

اگر از دوست خوبمون کلروفیل اسم بردم بخاطر این بود که عکسهای ایشون رو در تاپیک دیدم .

از جناب کاکتوس و بقیه عزیزان که اطلاعاتی در این مورد دارند ، ممنونم میشم راهنمایی کنند.

hoogan

عضو جدید
دوستان سلام
من گیاهی در خانه دارم که با نام محبوب شب خریداری کردم. ولی در اینترنت هر چه به دنبال آن گشتم گیاهی به این نام پیدا نکردم. از دوستانی که اطلاعاتی در این زمینه دارند ممنون میشوم به من کمک کنند.
با کمال تشکر

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان سلام
من گیاهی در خانه دارم که با نام محبوب شب خریداری کردم. ولی در اینترنت هر چه به دنبال آن گشتم گیاهی به این نام پیدا نکردم. از دوستانی که اطلاعاتی در این زمینه دارند ممنون میشوم به من کمک کنند.
با کمال تشکر

برای اطلاع بیشتر میتونی این لینک ببینی : محبوبه شب

پرورش گل محبوبه شب ( ياس شب)
برگرفته از كتاب : پرورش گلها و گياهان زينتي
نوشته : مهندس منوچهر كارگر

گل محبوبه شب
( ياس شب)
Cestrum parqui

اين گياه گونه اي از گياهان جنس CESTRUM از خانواده

گوجه فرنگي ها SALONACEES ميباشد .

محل اصلي و اوليه آنرا آمريكاي جنوبي و مركزي و جزاير آنتيل مي دانند .

و در اين جنس حدود ۲۰۰ گونه درختچه دائمي و هميشه سبز وجود دارد .

برگهاي اين گياهان عموما ساده وبيضي شكل واطراف برگها صاف و صيقلي ميباشد.

اگر برگ اين گياهان را در بين انگشتان بفشارند ( له كنند) بوي بسيار نامطبوعي

به مشام ميرسد .

گلهاي اين گياهان خيلي كوچك و لوله اي يا قيفي شكل ميباشد و بصورت خوشه اي در

سر شاخه ها قرار دارند .

رنگ گلها در انواع گوناگون متفاوت است و به رنگهاي سفيد - سبز- زرد- قرمز-

بنفش تيره ديده ميشوند .

بعض از انواع آن داراي گلهاي معطر در شب هستند .

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
مثل خیلیا ما هم بامبو نگه داری می کنیم

عکس هم لازم هست؟
ممنون عزیز
در مورد بامبو اطلاعات هست توی تالار
اگه می خوای لینکشو بدم بهت.
عکس هم بذاری ممنون میشم بهتره همه عکساشونو بذارن.

بالا