مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنونم محمد رضا جان

محمدرضا جان سپهر عزيز من بايد يه توضيحي رو خدمت شما و ديگر دوستان اينجا بذم:

ببينيد روال مسابقه اين بود كه وقتي يه نفر عكس رو ميگذاشت...بقيه فقط بايد تنها به يك كلمه اكتفا ميكردن و فقط نام گياه رو ميبردند...بدون هيچ توضيحي ...
بعد طراح سوال برنده رو اعلام ميكرد و خودش هم توضيحات و عكسهاي بيشتري رو ميگذاشت و يا به ميل خودش از برنده يا از فرد ديگري اين درخواست رو ميكرد.

اما با عرض شرمندگي من مدتي درگير مسائل شخصي خودم بودم و اين تاپيك از قوانين اصلي دور شد...منم وقتي برگشتم چند مورد رو متذكر شدم اما احساس كردم دوستان با روش جديد بهتر اخت شدن...منم چيزي نگفتم...

حالا اگر مايل باشيد باز به روال قبل برميگرديم...نظرتون چيه؟؟؟

اگر نظر بهتري هم داريد مشتاقانه پذيراي آن هستم. بفرماييد...

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
ممنونم محمد رضا جان

ببينيد روال مسابقه اين بود كه وقتي يه نفر عكس رو ميگذاشت...بقيه فقط بايد تنها به يك كلمه اكتفا ميكردن و فقط نام گياه رو ميبردند...بدون هيچ توضيحي ...
بعد طراح سوال برنده رو اعلام ميكرد و خودش هم توضيحات و عكسهاي بيشتري رو ميگذاشت و يا به ميل خودش از برنده يا از فرد ديگري اين درخواست رو ميكرد.

اما با عرض شرمندگي من مدتي درگير مسائل شخصي خودم بودم و اين تاپيك از قوانين اصلي دور شد...منم وقتي برگشتم چند مورد رو متذكر شدم اما احساس كردم دوستان با روش جديد بهتر اخت شدن...منم چيزي نگفتم...

سلام سايه جان باور كنين منم قبول دارم كه مسابقه همون جواب عكس هست و برنده هم كسي نيست جز اولين نفري كه اسم گيا ه رو بگه اما دوست داشتم لااقل بقيه هم كه ميومدن ابراز نظر وعقيده ميكردن چون اينطوري مسابقه محدود به عده خاصي نميشد :gol:

سپهر جان من منظورم فقط مشاركت ديگران در تكميل مباحث تاپيك بود وگرنه قانون مسابقه اعلام اسم گياه هست :gol:

سپهر آبي

عضو جدید
ممنونم محمد رضا جان

پيشنهاد :

1) واژه : برنده ، فردي معرفي شود كه بهترين ( كيفي ترين ) پاسخ را - از ديد طراح سوال - عنوان مي كند .

2) عكس : 2 برنده داشته باشد : يكي ، اولين فردي كه نام گياه را درج ميكند. ديگري ، فردي كه بهترين پاسخ را مي دهد .
اما نهايتا طراح سوال با سنجش زواياي گوناگون يك نفر را به سليقه خود طراح سوال بعدي معرفي مي كند.

در اينصورت هم استقبال خيلي زياد مي شود ، هم حواشي و بحث و دعواي علمي/رفاقتي.

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام محمدرضا جان.منم كاملابا گفته شما موافقم...خودت هم كه ميبيني من يه وقتها با اينكه جواب رو هم دادم بازم در جواب ديگرون مشاركت ميكنم و يا سعي ميكنم فعالشون كنم.البته در اين بين نبايد از حق بگذريم كه كار زهرا جون هم عاليه و همه رو به مشاركت وا ميداره و نظم رو هم كاملا برقرار ميكنه..
اما همكاري ديگر دوستان شرط هست كه ديگه نميشه ازشون به زور درخواست همكاري كرد...اين ديگه به نهايت لطفشون منوط ميشه و بس.

سپهرجان شما نظري نداري عزيز؟
بقيه دوستان چي ؟؟ زهرا جان..داريوش عزيز...افسون گلم...پژمان جان و هادي خان و امين جان كه مدتي افتخار زيارتشون رو نداريم....سيامك عزيز ..متين جون...و...و...و

گلابتون

مدیر بازنشسته
پيشنهاد :

1) واژه : برنده ، فردي معرفي شود كه بهترين ( كيفي ترين ) پاسخ را - از ديد طراح سوال - عنوان مي كند .

2) عكس : 2 برنده داشته باشد : يكي ، اولين فردي كه نام گياه را درج ميكند. ديگري ، فردي كه بهترين پاسخ را مي دهد .
اما نهايتا طراح سوال با سنجش زواياي گوناگون يك نفر را به سليقه خود طراح سوال بعدي معرفي مي كند.

در اينصورت هم استقبال خيلي زياد مي شود ، هم حواشي و بحث و دعواي علمي/رفاقتي.

متشكرم سپهر جان

ميذارم به مشاركت دوستان....
لطفا نظراتتون رو ارائه بديد...هم در خصوص پيشنهاد دوستمون سپهر خان...هم اگر پيشنهاد ديگه ايي هم باشه.
:redface::gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
:w40:سايه جان شما برنده اما يه رسم بد اينجا هست هركي اولين جوابو گذاشت بقيه بي خيال موضوع ميشن بهتره كه بقه هم تو بحث شركت كنن لااقل توضيحشو بزارن

از دست اين زهرا همش مجبورم ويرايش كنم
از همينجا هم اعلام ميكنم هر ويرايشي از من ديدين از ترس زهرا ويرايش كردم
ممنون محمدرضای عزیز
الهی صدهزاربار شکر یکی از من ترسید
محمدرضا وای بحالت غلط تایپی ازت ببینم

:w29:
ممنونم محمد رضا جان

گلاب عزیز
و دوستان عزیز
منم کاملا با نظرتون موافقم که بقیه هم باید بیان و شرکت کنن
اما
این موضوع دل بخواهیه
من هرکس که تو تالار کشاورزی میاد
زودی باهاش دوست میشم و این تایپیک و سایر تایپیک های مفید رو بهش معرفی میکنم
ولی موندنشدیگ بستگی به نظر خودشون داره

من با نظر سپهر موافقم چون باعث میشه بچه ها سعی کنن در نوع جواب دادن خلاقیت بخرج بدن و این عالیه
:gol::gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اجازه گلابم
و سایر دوستان

مسابقه عکس تا فردا صبح مهلتش تمومه
محمدرضای عزیز برای اینکه تایپیک نخوابه حواست باشه
برنده رو اعلام کن و جواب صحیح هم بگو

ممنون عزیزم

گلاب عزیزم
ممنون واقع تو مسابقه واژه ابتکار قشنکی بود که جاخالی گذاشتی
زمان پاسخگوییش تمومه
برنده رو با جواب درست اعلام کن

ممنون عزیزدلم

:gol::gol:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سايه جان شما برنده

آکالیفا یا آکالیف
مشخصات: اسم علمی گیاه آکالیفAcalyph hispida و از خانواده Euphorbiacea می باشد . آکالیف بومی جنوب آسیا و گیاهی است با برگ های سبز درشت متناوب، با لبه مضرس که بیضی شکل، نوک تیز و کرکی نیز می باشد. شاتون های این گیاه بلند و قرمز رنگ شبیه دم روباه است. آکالیف در تمام مدت سال گل می کند، منتهی در بهار و تابستان گل آن بیشتر است .نگه داری آکالیف در منزل مشکل به نظر می رسد و اغلب برگهای آن می ریزد بنابراین برای مدت طولانی نمی توان آن را در منزل نگاه داشت. معمولا باید جوانه انتهایی ساقه گیاهان مسن را هرس کرد تا شاخه های جانبی شروع به رشد نمایند.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط، هوای گرم، خاک مرطوب، رطوبت هوای متوسط، در حدود ۷۰-۵۰ درصد و خاک قلیایی نیاز دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه به میزان ۲ گرم در لیترهر دو هفته یک بار و از اسفند تا شهریور ماه بکار برد. این گیاه خیلی پر ریشه است و نیاز زیادی به کود ازته دارد. باید در سال دو مرتبه گلدان آن را تعویض کرد. در غیر این صورت ریشه گلدان را پر می کند و برگها زرد می شوند.

خاک: سه قسمت خاک برگ، یک قسمت تورب دو قسمت ماسه و یک قسمت کود پوسیده دامی، خاک مطلوب گیاه آکالیف است.

ازدیاد: آکالیف به سرعت بلند شده و پس از مدتی شکل نامناسب و آشفته‌ای به خود می گیرد. برای به دست آوردن گیاهی متراکم و متعادل می توانید آن را تکثیر کنید. بهترین زمان گلدهی گیاه از اوایل تا اواخر بهار است که در این زمان می توانید عمل تکثیر را انجام داد. ابتدا قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۱۰-۸ سانتیمتر و یا ساقه های تازه روییده شده جانبی را همراه با پاشنه جدا کنید یعنی قسمتی از ساقه اصلی به ساقه جانبی متصل باشد. سپس قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید. آنها را در شرایط دارای نور کافی و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید و گلدانها را با کیسه های پلاستیکی شفاف بپوشانید. خاک گلدان فقط در ابتدای عمل خیس می شود و خیس کردن دوباره آن طی زمان ریشه دهی لازم نمی باشد. قلمه ها را در مای ۲۲-۲۰ درجه سانتیگراد نگاه دارید و پس از ریشه دهی آنها را به گلدانهای با قطر دهانه حدودا ۱۳ سانتیمتر ، حاوی کمپوست گلدانی معمولی بکارید.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

گل شو يدي

نام علمي: Cosmos Bipinnatus. تيره: Compositae .

گل شاه اشرفی ازانواع گیاهان زیبا درانواع مختلف است. این گیاه را می توان به راحتی در فضای آپارتمان پرورش داد.بهترین زمان برای کاشت این گل، اوایل بهار است. خاک غنی از هوموس، ماسه و سنگ ریزه به همراه بارورکننده های آلی برای پرورش گیاه مناسب است. بذرها را درعمق ۱۵ سانتیمتری خاک کاشته و آن را آبیاری کنید.توصیه می شود چهار تا شش هفته اول، گلدان ها را در مکانی گرم و مرطوب و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود.نور خورشید برای رشد و تسریع گلدهی ضروری است، از این رو از قرار دادن گلدان ها در مکان سایه خودداری کنید.تکثیر گل شاه اشرفی از طریق بذر و قلمه در فصل تابستان امکان پذیر است.

آخرین ویرایش:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرق اشرفی یا شاه اشرفی چیه؟

این سوالم پیرو ایجاد بحث علمی هست و مربوط به سوال گلاب تا تفوتشون رو دقیق بدونیم
البته اگر تفاوتی باشه
شایدم نباشه

:gol::gol::gol:

سپهر آبي

عضو جدید
کورئوپسیس (اشرفی یا شاه اشرفی)

Coreopsis Grandiflora

مشخصات گیاه شناسی :
گونه های یکساله وچند ساله این جنس بومی امریکای شمالی وجنوبی وافریقا هستند در میان گونه های یکساله،اغلب از کولیتوارهای coreopsis tinctoria Nutt.(مترادف آن Calliopsis bicolor Rchb.یاCalliopsis tinctoria (Nutt) Dc.استفاده می شود.این گیاه افراشته بوده و دارای انشعابات فراوان است.ارتفاع آن 15تا100سانتیمتر است.گل های آن کوچک به رنگ زرد،زرد-قهوه ای مایل به ارغوانی است وگل های زیادی تولید می کند.گونه دیگرآن C.grandiflora(شاه اشرفی) نام دارد.برگ های آن به 3تا5 بخش خطی وقطعه انتهایی بزرگ تقسیم می شود،دمبرگ ها مژه دار، کلاپرک ها منفرد به قطر 3تا5 سانتیمتر با گل های مرکزی لوله ای وگل های کناری زبانه های زرد به تعداد 6یا10عدد.
گلدهی کولیتوارهای پابلند آن تمام مدت تابستان ادامه دارد.ارقام پاکوتاه یکبار ودر مدت کوتاهی که از 5تا6هفته تجاوز نمی کنددر ماه خرداد گل می دهند.همچنین گاهی Coreopsis basalis (Detr) Blake(مترادف آنTorr, et Gray. Coreopsis drummondii)جهت ترئین به کار می رود ولی کشت آن کمتر متداول است.
دربین همه گل های یکساله که درفضای آزاد کاشته می شود،گل اشرفی به واسطه طول مدت گلریزان از گل های قابل توجه است.
گونه های مختلف اشرفی دارای ارتفاعی بین 60-80سانتیمتر بوده وانواع پاکوتاه آن 25-30سانتی متر می باشد.

خاک:
گونه های اشرفی خاکهای رسی-شنی ومکانهای آفتابگیر رامی پسندد،ارقام پابلند آن را باید در نقاطی که محفوظ ازباد است کشت نمود.

نحوه کاشت وازدیاد:
شاه اشرفی به وسیله بذر تکثیر می یابد.بذرها رادر فروردین ماه در هوای آزاد در خزانه می کارند دراوایل خرداد ماه نشاء ها رابه فاصله 12-35 سانتیمتر برحسب ارقام مختلف دربستر اصلی کشت می کنند دز اردیبهشت نز می توان بذر رادر بستر اصلی کشت نمود.گاهی نیز بذر را درشهریور ومهر ماه کاشته پس از آنکه به اندازه کافی رشد نمود آنها را در خزانه در پناه باد ورو به آفتاب باشد بکارند.این نشاء ها را دراول فروردین در بستر اصلی نشاء می کنند.

کاربرد:
ارقام پاکوتاه پرپر آن به علت فراوانی ودوام گل برای تزیین در حاشیه تپه به صورت گروهی در پلات باندهای گل کاشته می شود.ارقام پا بلند رابرای گل های بریده کشت می کنند.اگر به عنوان گل بریده است بایستی گلهایی که کمی شکوفا شده اند در داخل آب قرار دهندوپس ازباز شدن 8-10 روز دوام دارد.

سپهر آبي

عضو جدید
فرق اشرفی یا شاه اشرفی چیه؟

این سوالم پیرو ایجاد بحث علمی هست و مربوط به سوال گلاب تا تفوتشون رو دقیق بدونیم
البته اگر تفاوتی باشه
شایدم نباشه

سلام

هر دو يكي هستند .

تنها تفاوت شان در اين است كه "اشرفي" پاسخ اول است ، "شاه اشرفي" پاسخ دوم .

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
گل شاه اشرفي

نام علمي: Cosmos Bipinnatus
تيره: Compositae

:que::que::que::que:

Coreopsis Grandiflora

بالاخره چی شد؟؟؟؟؟؟؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
گل شاه اشرفي

Coreopsis Grandiflora

بالاخره چی شد؟؟؟؟؟؟؟

هميشه عجله كار شيطونه
با اجازه سپهر جان وزهراي عزيز من اشتباهم رو تصحيح ميكنم اما بازم ميدونم كه خودم برنده ام توضيح گلي كه من دادم اشرفي يا شاه اشرفي نبود بلكه شويدي بود كه همينجا تصحيح ميكنم اما عكس مورد سوال هم همون شويدي هست با توجه به برگ گل در اون عكس قابل تمايز از اشرفي هست :gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس اینجوری شد

گل شاه اشرفي یا اشرفی

:w10:

گلاب جانم مسابقه واژه چی شد؟؟؟؟
من برنده ام؟
سوال جدید بزارم؟

:w05:

گلابتون

مدیر بازنشسته
پس اینجوری شد

گل شاه اشرفي یا اشرفی

:w10:

گلاب جانم مسابقه واژه چی شد؟؟؟؟
من برنده ام؟
سوال جدید بزارم؟

:w05:

ببخشيد ببخشيد ببخشيد:gol::gol::gol::gol::gol:
آره عزيزم برنده خودتي خانومي ...سوال رو بگذار گلم...بازم معذرت خانومي.
:redface::redface::redface::redface:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان

:que::que::que::que::que:
روش های طبیعی پراکنش بذر در طبیعت رو بگید

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
خانمي سوالت تكراري گلم...در خصوص مانگرو سرمد اطلاعات مبسوطي رو گذاشته بود كه همه اين موارد رو شامل ميشد....
ممنونم خانمي سوالت رو عوض ميكني عزيزم؟؟؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
خانمي سوالت تكراري گلم...در خصوص مانگرو سرمد اطلاعات مبسوطي رو گذاشته بود كه همه اين موارد رو شامل ميشد....
ممنونم خانمي سوالت رو عوض ميكني عزيزم؟؟؟
گلابم ممنون از توجهت
عزیزم عوضش کردم

فقط میشه لطف کنی لینک مطالب سرمد رو برام بذاری میخواهم مطالع هاش کنم

ممنون
:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
من شرمنده خانومي
اينم تكراريه عزيزم...اين سوال رو هم توي توضيحاتي كه امين رخ گذاشته بود داشتيم خانومي...بخدا شرمنده ام اينهمه اذيتت ميكنم.

خانومي من اينها رو همشو تو حافظه خودم دارم
اما تا يه زماني همه رو با افسون جون آرشيو كرده بوديم..بعدش من گرفتار كارهاي خودم شدم و اين شد كه آرشيو عقب افتاد...حالا هم ديگه از دستم خارج شده.
اگه تو آرشيو پيداش كردي كه هيچ...اگه نشد توي همين تاپيك سرچ كن حتما پيداش ميكني خانومم.
بازم معذرت ميخوام گلم.

• Like
واکنش ها: fgni

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
من شرمنده خانومي
اينم تكراريه عزيزم...اين سوال رو هم توي توضيحاتي كه امين رخ گذاشته بود داشتيم خانومي...بخدا شرمنده ام اينهمه اذيتت ميكنم.

خانومي من اينها رو همشو تو حافظه خودم دارم
اما تا يه زماني همه رو با افسون جون آرشيو كرده بوديم..بعدش من گرفتار كارهاي خودم شدم و اين شد كه آرشيو عقب افتاد...حالا هم ديگه از دستم خارج شده.
اگه تو آرشيو پيداش كردي كه هيچ...اگه نشد توي همين تاپيك سرچ كن حتما پيداش ميكني خانومم.
بازم معذرت ميخوام گلم.
ممنون گلاب جان از توجهت
عوضش کردم
من چوت چندما بیشتر نیست پیشتون هستم
از سوالات اطلاعی ندارم
:redface:
ممنون

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
روشهاي طبيعي پراكنش بذر در طبيعت
از طريق باد - اب - چسبيدن به بدن جانوران -بلعيده شدن توسط جانداران و دفع در محل ديگر - و بعضي از اعمال مكانيكي توسط خود گياه مثل تركيدن در اثر لمس يا برخورد اشياء مثل بذر گل حنا -

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان

روش های طبیعی پراکنش بذر در طبیعت رو بگید

روشهاي طبيعي پراكنش بذر در طبيعت
از طريق باد - اب - چسبيدن به بدن جانوران -بلعيده شدن توسط جانداران و دفع در محل ديگر - و بعضي از اعمال مكانيكي توسط خود گياه مثل تركيدن در اثر لمس يا برخورد اشياء مثل بذر گل حنا -
محمدرضای عزیزم
یه دنیا ممنون
جوابت کامل بود

زحمت سوال واژه ایی بعدی هم با خودت

ممنونم