ساختار لاک ناخن

mahdi.adelinasab

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
لاک. یک رنگ رویه براق بدون رنگدانه یا رنگدانه‌دار است و عمدتا از یک پلیمر خطی سنگین در محلول تشکیل شده ‌است. لاک ها در اثر تبخیر ساده حلال ها. خشک می‌شوند. بنابراین ممکن است که یک لاک را از هر پلیمر خطی حل‌شدنی مثل لاستیک کلردار شده که در لاک های مقاوم شیمیایی استفاده می‌شود، تولید کرد.
نگاه کلی
منظور از لاک فقط لاک ناخن نیست، بلکه لاک ها به عنوان رنگ های ن هایی یا رویه صنعتی. بر روی پلاستیک ها. فلزات. اثاثیه منزل و انواع کاغذ ها و مقوا ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. لاک ها به علت توانایی سخت شدن سریع در تمام دما های محیطی و بویژه جا هایی که کوره خشک‌کن ندارند، مورد استقبال عمومی‌ در صنعت قرار گرفت هاند. آن ها برای ساخت رنگ های رویه با اتصالات عرضی و «سرما خشک». بسیار مناسب هستند. این رنگ ها به صورت یک‌جزئی عرضه می‌شوند و مشکلات ماندن در انبار و عمر مفید را ندارند و همچنین سریعتر از رنگ هایی با مکانیسم اکسیداسیونی خشک می‌شوند، خشک می‌گردند.
انواع لاک
امروزه ‌انواع مختلفی از لاک ها با توجه به کاربرد و نوع مصرف تولید می‌شوند. از میان این ها لاک های نیتروسلولزی و آکریلیکی. به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
پلیمر های سلولزی
این پلیمر ها بر پایه سلولز ساخته می‌شوند. سلولز به صورت مصنوعی ساخته نمی‌شود، اما به مقدار زیاد در طبیعت وجود دارد. سلولز از حلقه‌ های به هم پیوسته گلوکز تشکیل شده ‌است و به علت جرم مولکولی بالا و پیوند هیدروژنی درون مولکولی در آب و حلال های طبیعی حل نمی‌شود. با استری یا اتری کردن سه گروه هیدروکسیل حلقه‌ های گلوگز. سلولز را می‌توان به پلیمر های قابل حل در حلال های آلی تبدیل کرد.

تعدادی از پلیمر های مفید در تولید لاک ها
· اتیل سلولز اتر یا اتیل الکل
· سلولز استات. استر اسید استیک
· سلولز استات بوتیرات (C. A. B )، استر اسید های استیک و بوتیریک
· نیترات سلولز نیتروسلولز (N/C). استر اسید نیتریک
سلولز را با نیتره کردن توسط اسید نیتریک به نیترات سلولز تبدیل می‌کنند. این فرایند را می‌توان با رقیق کردن با آب متوقف کرد. بطور متوسط 1. 8 _ 2. 4 گروه نیترات در هر واحد گلوکز بدست می‌آید. وزن ملوکولی محصول برای مصرف رنگ. بالاست و برای رسیدن به وزن مطلوب معمولا مولکول ها را بوسیله هیدرولیز با اسید های رقیق و با کمک فشار و حرات دو نیم می‌کنند و محصولاتی با وزن مولکولی 50000 تا 300000 تولید می‌شوند، وزن مولکول و ویسیکوزیته محلول را تعیین می‌کند. وجود آب برای لاک. مضر می‌باشد. بنابراین بوسیله الکل تعویض می‌شود. نیتروسلولز باید توسط یک مایع به صورت مرطوب تهیه شود، در صورت خشک بودن به عنوان یک ماده منفجره طبقه‌بندی می‌شود.
تعیین حلالیت
مقدار نیتروژن. حلالیت را تعیین می‌کند. اگر مقدار نیتروژن 11. 8 تا 12درصد باشد، ماده در استر ها. کتون ها و اتر_الکل ها حل می‌شود. با 11. 2 تا 11. 8 درصد نیتروژن. ماده در مخلوطی از اتانول و استر ها یا تولوئن حل می‌شود. با 10. 5 تا 11. 2 درصد نیتروژن. ماده در اتانول حل می‌شود.
پلیمر های آکریلیکر
پلیمر های آکریلیکر. جزو پلیمر های افزایشی مصنوعی هستند و منومر های آن ها بطور عمده‌ استر اسید های غیراشباع می‌باشد. پلیمر های آکریلات ها نسبت به متاکریلات ها نرم و انعطاف‌پذیرند. استر های متاکریلات حاصل از الکل های سنگین‌تر. پلیمر های نرم‌تری می‌دهد. پلی‌متیل متاکریلات در هیدروکربن های زنجیری نامحلول است و در بالاتر از 125 درجه سانتی‌گراد نرم می‌شود. پلی‌بوتیل متاکریلات در هیدروکربن های زنجیری محلول است و در بالاتر از 33 درجه سانتیگراد نرم می‌شود.
تشکیل دهنده‌ های لایه لاکی
پلیمر آکریلیکر. بهترین پوشش لاکی روی فلزاتی است که در معرض آب و هوا قرار می‌گیرند. پلی‌متیل متاکریلات. سخت‌ترین پلیمر آکریلیکی است. بسیار سخت و درخشان و اغلب بسیار کم‌رنگ است و خیلی کم. تحت تاثیر نور ماورا بنفش قرار می‌گیرد. در بنزین های تجارتی نامحلول است و مقابل اسید ها و باز ها مقاوم می‌باشد.

تهیه یک لاک کامل
پلی‌متیل متاکریلات و نیترو سلولز. هر دو شکننده و سخت می‌باشند و برای استفاده در رنگ باید نرم شوند. این عمل بوسیله مخلوط کردن با رزین های انعطاف‌پذیر انجام می‌شود. بهترین نرم کننده برای پلیمر ها. حلال هایی هستند که نقاط جوش بالایی دارند. بیشتر نرم کننده‌ ها جزو استر ها می‌باشند. معمولی‌ترین نرم کننده برای نیترو سلولز. دی‌بوتیل فتالات و برای پلی‌متیل متاکریلات. بوتیل‌فنریل فتالات می‌باشد. یک لاک کامل شامل:

· رنگدانه (اگر نیاز باشد)
· پلیمر خطی
· نرم کننده
· رزین یا پلیمر سازگار (اگر نیاز باشد)
· حلال
· و افزودنی های دیگر می‌باشد.
رزین های سازگار با نیتروسلولز شامل آلکید های خشک نشدنی. رزین های آکریلیک و رزین های طبیعی و مشتقات آن ها مثل صمغ استر می‌باشد و رزین های سازگار با پلی‌متیل متاکریلات. شامل پلیمر های نیتروسلولز و پلیمر های آکریلیک و پلیمر های وینیل می‌باشد. این رزین ها میزان جامد یک لاک را در ویسکوزیته کاربردی افزایش می‌دهند. از حلال های نیتروسلولز می‌توان نیترو اتان و اتیلن کربنات و متانول را نام برد و برای PMM می‌توان از نیترو متان و پروپیلن کربنات و . . . نام برد.
پاشش داغ
در استفاده‌ از لاک ها با بکارگیری روش پاشش داغ می‌توان رنگ را با جامدات بیشتر و ویسکوزیته بالاتر برای رنگ آمیزی مورد استفاده قرار داد. در این روش لاک در مسیرش به سوی پیستون پاششی حرارت داده می‌شود و با دمای 70 تا 90درجه سانتیگراد از افشانه بیرون می‌زند.

mahdi.adelinasab

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ساختار لاک ناخن

نگاه اجمالی
تهیه لاک ناخن، مشکلات خاص خودش را دارد. خواص مطلوب برای یک محصول نهایی به ‏شرح زیر است:‏
1. سهولت استفاده
2. زمان مناسب خشک شدن
3. جلوه لایه لاک
4. پایداری و دوام
سهولت استفاده بسیار مهم است. اگر لاک خیلیرقیق باشد، به هنگام مالیدن روی ‏ناخن پخش خواهد شد و پوشش یکدستی را ایجاد نخواهدکرد و اگر خیلی غلیظ ‏باشد، لایه لخته‌لخته و برجسته ای تشکیل خواهد شد. به عبارتساده‌تر، گرانروی لاک ‏باید آن‌چنان باشد که به هنگام مالیدن روی ناخن، رد و اثرخرچه برجا بماند.‏ زمان خشک شدن لاک باید آنچنان باشد که روی استعمال قبلی بتواناستفاده مجدد ‏انجام داد.

بدیهی است، این در لاک‌هایی مصداق پیدا می‌کند کهنیازمند دو بار ‏استعمال متوالی هستند. لایه خشک باید جلوه ای صاف داشته باشد وعاری از هرگونه نقطه، حباب، خط، اثر و ‏ناصافی باشد. نهایتا یک لاک خوب ناخنباید به مدت 5 الی 7 روز روی ناخن بماند، بی‏آنکه شفافیت و جلوه اصلی خود را از دستدهد و آثاری از ترک و پوسته پوسته شدن ‏نشان دهد.‏
ساختار لاک ناخن
لاک ناخن در اصل نوعی لاک یا ورنی است، لاک ناخن ازنیترو سلولز، یک پلاستی‌سایزر (ماده نرم کنندهپلاستیکها)، یکحلالو احتمالا نوعیرنگینه ساخته می‌شود. ‏به جای نیتروسلولز، می‌توان مولکولپلیمردیگری که خواص مشابه با نیتروسلولز ‏داشته باشد، بکار برد. تبخیرحلال، قشرنازکی از نیترو سلولز، پلاستی‌سایزر، رزین و ‏رنگینه بجامی‌گذارد.

نیتروسلولز قشر نازک براقی ایجاد می‌کند و پلاستی‌سایزر از‏شکنندگی این قشر نازک می‌کاهد و رزین، سبب بهتر چسبیدن آن به ناخن می‌شود و از‏پوسته‌پوسته شدن آن جلوگیری می‌کند. افزودنعطربه لاک ناخن، بوی اجزایآن را ‏می‌پوشاند.‏

مواد سازنده لاک ناخن
فرمول نوعی لاک ناخن معمولی در زیر نشان داده شدهاست:
نیترو سلولز 15%‏
استون(حلال)‏ 45%‏
آمیل استات (حلال)‏ 30%‏
بوتیل استیارات (پلاستی‌سایزر)‏ 5%‏
صمغ استری (زرین) 5%‏
عطرورنگ به مقدار لازم
پاک کننده لاک ناخن
پاک کننده لاک ناخن، حلالهایی هستند که قشر نازک بجامانده از لاک ناخن را حل می‌کنند. این حلالها بطور عمده مرکبند. ازاستونیا اتیلاستات یا هردو که به آنها مقادیر ‏اندکی بوتیل استیارت و دی‌اتیلن گلیکول و مونومتیل اتر افزوده شده است تا اثر خشک ‏کنندگی حلال را کاهش دهد. هم لاک ناخن و همپاک کننده‌های لاک ناخن بسیار آتشگیرند و ‏باید مراقبتهای لازم به عمل آید تا هرگزاین مواد در مجاور شعله باز یا سیگار روشن ‏مصرف نشوند.‏
نرم کننده های پوست اطراف ناخنها
نرم کننده بشره یا روپوست، بطور عمدهعاملهای مرطوب کننده و مواد قلیایی هستند که ‏برای نرم کردن پوست اطراف ناخنها بکارمی‌روند. بنابراین پوست اطراف ناخنها را می‌‏توان به شکل مطلوب در آورد. استفاده ازمواد قلیایی برای نرم کردن و متورم کردنپروتئین، ‏بخوبی شناخته شده است.‏
ماده نرم کننده روپوست
هیدروکسیدپتاسیم %3
گلیسرول %12

آب %85
رنگهای لاک
رنگهای استفاده شده ممکن است در داخل لاک حل شود یا سوسپانسیون باشد. برای ‏حصول جلای شفاف پایدار، رنگهای محلول در الکل استفاده می‌شود، مانند کارموسین، ‏نارنجی روغنی و ... . روش خوب برای تهیه محلولهای غلیظ از رنگهای گوناگون این است که در داخل جلاهای ‏مناسب تهیه گردد. چون درجه انحلال پذیری متغیر است، ارزش آن را دارد که بدانیم چه ‏حلالی برای هر رنگ بهترین نوع است.

اگر تهیه محلولهای غلیظ امکان پذیر باشد، ساده ‏ترین راه این است که پایه بی‌رنگی همراه با آن محلول رنگی غلیظ که مقدار اندکی از آن ‏شدت رنگ مناسب ایجاد می‌کند، تهیه شود.‏ رنگهای قرمز بخاطر نامحلول بودنشان می‌توانند مستقیما به پایه بی‌رنگ افزوده شوند. ‏تقریبا 3% رنگ کافی است، ولی باید خرد و الک‌شده باشد و با کمی از پایه بی‌رنگ ‏مخلوط شود و بقیه پایه بی‌رنگ بتدریج اضافه گردد.‏

آخرین ویرایش توسط مدیر:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
این لاکی که میگی همونی هست که خانم ها به ناخن هایشان می زنند؟ها !
باز گیر دادی به این خانم ها!

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
چرا اینقدر گیر دادی به این لوازم آرایش خانم ها؟ها؟

mahdi.adelinasab

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
البته اینجور که معلومه بهتاش یه خورده با خانما رودر وایسی داره
بازم خوش به حال فمینیست ها
البته ما که اهل این حرف ها نیستیم
خودت که می دونی دیگه...
یا علی

mahdi.adelinasab

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بابا ولمون کون...
آخه سیرا دست از سرمون ور نمی داری؟
عامو کُچِلمون کِردی که!!!!
آخه اینا بین خودمون باشه خواهر های دینیمونن
اینجا که به غیر من و تو کسی نی..
ها؟
راستی مسواکم..
ما رفتیم
یا علی

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
به چه دلیل بر روی وسایل صنعتی چندین لایه رنگ می زنند؟
آیا بخاطر کاهش ضریب انتقال حرارت با محیط می باشد؟
یا اینکه بخاطر بالا بردن مقاومت سطح در برار زنگ زدگی و چیزهای دیگر می باشد؟
یک لاک خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد تا بتواند سریع تر به سطح مورد نظر بچسبد؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
چندتا توصیه برای خانم های خسیس!
اگر لاک های شما خشک شد حدود دو تا سه قطره الکل در آن بریزید. بیشتر از این مقدار حالت عکس رو ایجاد می کند.
قبل از استفاده از لاک های رنگی ابتدا از برق ناخن یا لاک های بی رنگ استفاده کنید و بعد بر روی آن لاک رنگی رو استفاده کنید.
قبل از اینکه لاک بزنید حتما دست یا پاهای خود رو به خوبی شسته.
دست یا پاهای شما نباید خیس باشد.
سعی کنید لاک هایی رو خریداری کنید که شیشه های کوچکی دارند به بزرگی یا زیاد بودن شیشه توجهی نکنید.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
راستی حتما قبل از لاک زدن مسواک بزنید. اینجوری
:tooth:

mahdi.adelinasab

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دراین مورد باید بگم که بستگی به جا ومکانش داره
مثلا در عسلویه دیدم که حدود 4 بار رنگ می زنن
به خاطر مسایل خورگی
اما در جایی مثل اراک یا حتی گچساران فکر نمی کنم همچنین کاری کنن
برا چسبیدن رنگ هم باید به مسایل ریز رشته رنگ سازی وارد بشیم تا بتونیم یه جواب کاملا درست بدست بیاریم
یا علی

mahdi.adelinasab

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
حالا تو از کوجا می دونی اینارو؟
ای کلک...
نکنه که تو هم پریدی و رو نمی کنی....؟!!!!!!!!!
خوب بالاخره که می بینمت.
این جوری لاک بزنید اون جوری لاک بزنید ؛ ها؟
خوب اون مسواکمو بدین تا بهتون بگم:tooth:

یا علی

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
به گفته هایت اضافه می کنم که شهر هایی که نزدیک بنادر هستند باید از چند لایه رنگ اضافه شود. مثل شهرهای شمال کشور و بندرعباس. که خودم در جزیره لاوان دیدم که از چندین لایه رنگ برای این کار استفاده شده بود و جزیره سیری هم همین طور بود. از اطلاعاتی که دادی کمال تشکر رو دارم.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
کی من.
من که این ها رو ننوشتم؟!
شاید تو خواب بودم یکی بهم گفت:
ها! حالا یادم اومد: مهدی بهم گفته بود.:tooth:

a30persia

عضو جدید
سلام آقا مهدی عزیز.چند وقتی میشه که این تایپیک و آموزش شما رو دنبال میکنم.
من باید لاک درست کنم.همه چیزایی هم که گفتید تهیه کردم.
1-بوتیل استات
2-نیترو سلولز
3-صمغ استری
4-استون
5-آمیل استات
نتونستم.یعنی به نسبت هایی که گفته بودین قاطی کردم.ولی نشد.
تورو خدا راهنمایی کنید.من هر روز سر میزنم تا ببینم کی جوابم رو میدین.
یادتون باشه من باید بتونم لاک درست کنم.یعنی محبورم.
بازم خیلی ممنون

بالا