رفع اشکال مربوط به:3DMAX

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام یه سوال داشتم از خدمت دوستان
اگه اتاقی با 4 دیوار اطرافش رسم کنیم و بخواهیم به view دلخواهمون برسیم چیکار کنیم که دیوار روبروی ما مخفی بشه ولی با چرخش مجدد دیده بشه؟

سلام،
اگر اشتباه نکرده باشم منظور شما اینه که دوربین خارج از اتاق قرار بگیره ولی بتونه داخل اتاق رو ببینه و دیوار جلویی مانعی برای دیدش نباشه، اگر همینه باید بگم که میتونید پس از قرار دادن دوربین و انتخاب اون به منوی Modify برید و از قسمت Parameters گزینه ی Clipping Planes رو تیک بزنید.
با فعال کردن این گزینه میتونید محدوده ی دید دوربین رو تعریف کنید.
تنظیماتشم خیلی ساده و راحته:
Near clip: فاصله ی بازه ی اول نسبت به دوربین( یعنی هر چیزی که بین این فاصله و دوربین باشه دیده نمیشه)
Far Clip: فاصله بازه دوم نسبت به دوربین( یعنی هر چیزی که بعد از این فاصله قرار بگیره دیده نمیشه)
پس برای رندر اتاق باید Near clip از دیوار رد بشه و درون فضا قرار بگیره تا دیوار رندر نشه و Far clip هم تا انتهای اتاق باید ادامه داشته باشه.
موفق باشید.

آرتميس.artmiss

عضو جدید
منظورتون رو متوجه نشدم

در ورژن هاي جديد مكس materiallibrariesها توي my Documents ميرن به اين آدرس برو به جاي ..... نام سيستم رو بزن
C:\Documents and Settings\11\My Documents\3dsmax\materiallibraries
اگه بخوايم متريال اضافه كنيم بايدكجابريم واز كجادانلود كنيم واينكه چه جوري نصبش كنيم؟بچه ها فقط متريال هاي v-ray رو توسايت گذاتشتن

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه بخوايم متريال اضافه كنيم بايدكجابريم واز كجادانلود كنيم واينكه چه جوري نصبش كنيم؟بچه ها فقط متريال هاي v-ray رو توسايت گذاتشتن

اگر بخوایید متریال اضافه کنید معمولا باید عکس هاشو توی فولدر Maps کپی کنید، و بعد فایل متریال رو از قسمت لود متریال باز کنید ولی بطور کلی اگر از متریال های آماده استفاده میکنید از طریق منوی Material/map Browser و انتخاب گزینه open میتونید متریال مورد نظرتون رو باز کنید.

این سایت هم میتونه به شما برای پیداکردن متریال های vray کمک کنه،آرشیو کامل و متریال های باکیفیتی داره. البته اول باید ثبت نام کنید که اون هم بیشتر از 5 دقیقه طول نمیکشه.

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
مي شه در مورد نحوه سايه دادن كمي توضيح بديد؟؟

خیلی ساده بعد از قرار دادن نور در صحنه گزینه ی Shadow رو فعال میکنید و رندر میگیرید.

اما بسته به نوع نور و نوع سیستم رندر تنظیمات نورها و سایه هاشون تغییر میکنه.
در ساده ترین روش که سیستم ScanLine هست بعد از قرار دادن نورها و فعال کردن گزینه Shadow میتونید برای کیفیت بهتر سایه نوع سایه رو Ray traced shadow قرار بدید که البته زمان بیشتری برای رندر میبره، همچنین میتونید از قسمت Shadow Parameter رنگ و غلظت سایه رو تنظیم کنید.
اینها میتونن برای شروع خوب باشن اما اگه سوال خواصی در مورد نور یا سایه دارید مطرح کنید تا بهتر بتونیم کمکتون کنیم.
موفق باشید.

کدخدا

مدیر بازنشسته
با سلام.
من حجم هایی که در Auto cad درست می کنم و در مکس Import می کنم ، نمی تونم در مکس به حجم ها material bedam...اصلا material مد نظر منو نمی گیره . فقط رنگیش می کنه...
کسی می تونه کمکم کنه..؟؟؟؟:cry:
ممنون میشم...
متعجبم از رشتتتون ولی به هر حال
باید با uvw map متریال رو درست کنین تا در زمان رندر مناسب دیده بشه.

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت عزیزان یه سوال داشتم اونم اینکه من که میخوام با 3d max 2010 کار می میکنم چطور save کنم یا چیکار کنم که بشه با ورژن های پایین مثل 3dmax 8 و 3dmax9 باز شه ؟
چون چند روز پیش با 2010 کار کرد بردم جایی چاپ کنم اونجا ورژن پایین یعنی 3dmax 8 رو داشت باز نکرد اگه کسی راه حلی می دونه راهنماییم کنه !!!

سلام،
متاسفانه به علت سیاست های شرکت اتودسک در قبال نرم افزار 3dmax، این برنامه قابلیت باز کردن فایل های نسخه های جدبدتر رو نداره همچنین مانند اتوکد امکان سیو کردن برای ورژن های قدیمی تر رو هم نداره.
تنها فرمتی که میتونه در تمام ورژن ها باز بشه 3ds هستش که متاسفانه ضعف هایی داره اما بهتر از هیچیه.

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
می تونین لطفا در باره ی نورپردازی با HDRI ها توضیح بدین؟
و درباره ی اینکه چه جوری background رو داخل 3d environment slot ببریم؟
ببخشید اگه سوالام پیشه پا افتادست چون من واقعا با vrayمشکل دارم.:redface:

برای استفاده از فایلهای HDR بعد از اینکه بیس متریال رو به V-Ray تغییر دادید روی گزینه Defuse در منوی Maps متریال کلیک کنید و از منوی باز شده VRayHDRI رو انتخاب کنید.
بعد روی دگمه ی Browse کلیک کنید و فایل HDR مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

برای استفاده از این فایل به عنوان بک گراند باید بعد از باز کردن منوی Environments and Effects (کلید 8 کیبورد) متریال HDR ساخته شده رو به قسمت Background بکشید و روی دگمه ی None رها کنید، بعد از اون سوالی از شما پرسیده میشه که باید گزینه Instance رو انتخاب کرده و OK بزنید.
حالا فایل HDR شما بعنوان بک گراند شناخته میشه و در صورت رندر کردن خاصیت خودشو نشون میده.
البته میتونید برای نورپردازی، فایل HDR رو در قسمت Enviroment تنظیمات Vray هم وارد کنید.

موفق باشید.

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از توضیحتون
ولی چرا وقتی از بک گراند رندر می گیرم صفحه سیاه می شه؟همه ی اینکارارو انجام میدم تنظیمات رندرم هم وی ریه،باید نورپردازی کنم؟

خیلی عجیبه چون من همین کارو انجام دادم و مشکلی نداشت.
حالا شما میتونی برعکس عمل کنی:
اول وارد منوی Environment and effect بشین و روی دگمه ی None کلیک کنید و Bitmap رو انتخاب کنید و بعد از اون فابل HDR رو به برنامه معرفی کنید.
بعد برای تنظیمات فایل دگمه ی None ( که الان اسمش تغییر کرده) رو بکشید و روی یکی از Slot های خالی متریال رها کنید.
بقیشم که فکر کنم آسون باشه:smile:

ahmad_rez

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان من مکس را بلد هستم و وی ری را هم در حد حرفه ای بلدم ولی چون رشته من کامپیوتر هست با نقشه های معماری آشنایی ندارم اگر امکان داره آموزش سه بعدی کردن یک پلان بعنوان مثال یک ویلای دوبلکس را بگذارید.با تشکر

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان يه سوال واسم پيش اومده!ممنون ميشم كسي جوابمو بده:gol:
من مي خوام يه قسمت از كارقبليم رو تو كار ديگه استفاده كنم ولي نمي دونم چه جوري بايد تو مكس كپي و paste كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:surprised:

سلام،
اگر اون یه قسمت تو یه فایل دیگس که خیلی راحت از طریق منوی File و انتخاب گزینه Merge اون رو به داخل فایل خودتون وارد میکنید.
اگر هم یه قسمت از فایل رو میخواید تو همون فایل کپی کنید بعد از انتخاب شیئ مورد نظر از کلیدهای ترکیبی Ctrl+V یا از منوی Edit گزینه Clone رو انتخاب کنید.
موفق باشید.

سمانه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
کشف کردم قضیه این loft رو ...
مثلا یه text نوشتید اگه یه لاین هم کنارش بکشید بعد این text رو نسبت به اون لاین بعد میده ...:w16:

Halston

عضو جدید
در مورد فرمان LOFT کسی چیزی میدونه؟؟؟:w19:
سلام دوست عزيز
فرمان Loft به يك spl كه مسيري رو براش مشخص كرديم بعد مي ده و مضيت بسيار بالاش اين هست كه در يك مسير بسته هم اكسترود ميشه.مثلا مي تونيد واسه ساخت جدول كنار خيابون و يا گچبري داوار هاي داخلي يك ساختمان ازش استفاده كنيد.
كاربرد بسيار جالب Loft در مدلسازي و از طريق دادن مقطع هست.مثلا شما مي تونيد با Loft يك پيچ گوشتي و يا يك بطري نوشابه ي خانواده رو مدل سازي كنيد.

سمانه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
فرمان Loft به يك spl كه مسيري رو براش مشخص كرديم بعد مي ده و مضيت بسيار بالاش اين هست كه در يك مسير بسته هم اكسترود ميشه.مثلا مي تونيد واسه ساخت جدول كنار خيابون و يا گچبري داوار هاي داخلي يك ساختمان ازش استفاده كنيد.
كاربرد بسيار جالب Loft در مدلسازي و از طريق دادن مقطع هست.مثلا شما مي تونيد با Loft يك پيچ گوشتي و يا يك بطري نوشابه ي خانواده رو مدل سازي كنيد.
ممنون از راهنماییتون ... من بیشتر با همین بعد دادن به text حال کردم ... واسه درست کردن آرم خیلی به درد میخوره ....

http://up.iranblog.com/7/1263093718.jpg

Halston

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون ... من بیشتر با همین بعد دادن به text حال کردم ... واسه درست کردن آرم خیلی به درد میخوره ....

http://up.iranblog.com/7/1263093718.jpg

شما اگر به يك تكست اكسترود هم بديد همين كار رو براتون انجام مي ده،چرا اين همه لقمه رو مي چرخونيد:redface:
ماهيت loft چيزي بيشتر از بعد دادن به يك تكست هست.در بعضي از مدلسازي ها كه خيلي از مكس كارها از ساختشون عاجز هستند اين فرمان خيلي كاربرد داره ;)

سمانه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه main toolbar من پریده چیکار کنم برگرده؟؟:(
حتی از اول max رو نصب کردم اما درست نشد:crying:

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه main toolbar من پریده چیکار کنم برگرده؟؟:(
حتی از اول max رو نصب کردم اما درست نشد:crying:

اول Alt+6 رو بزن اگر درست شد که هیچ اگر نشد، از منوهای بالا گزینه Customize رو انتخاب کن و از منوی باز شده اولین گزینه( Customize User Interface) رو انتخاب کن
بعد...وارد قسمت Toolbars بشو و روی Reset کلیک کن.
امیدوارم که درست شده باشه;)

نعیم7

عضو جدید
با سلام.
من حجم هایی که در Auto cad درست می کنم و در مکس Import می کنم ، نمی تونم در مکس به حجم ها material bedam...اصلا material مد نظر منو نمی گیره . فقط رنگیش می کنه...
کسی می تونه کمکم کنه..؟؟؟؟:cry:
ممنون میشم...
ye ravashe dige ine ke too cad laye bandi koni va badesh too max material bedi.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بچه ها خواهش میکنم کمک کنید :cry:
پس چی شد این آموزش نور و دوربین :(
من خودم از نور مکس یه چیزایی میدونم ولی تمرین نکردم ،بهتر بگم تجربه کاری ندارم و از شماهایی که مکس کار هستید خواهش می کنم یه مقدار از تجربه کاریتون را در اختیار منه حقیر قرار دهید برای توضیح بیشتر باید عرض کنم در مورد فضاهای خارجی و داخلی بهتره از چه نور هایی با چه شدتی استفاده کنیم.با تشکر از شما

سلام دوست خوبم
فکر میکنم یکمقدار تغیر ممکنه که مباحث نور و دوربین رو به همین سادگی توضیح داده بشه . ولی اگه در وضعیتی هستید که خیلی کارتون گیر کرده و می خواد یه طوری کار رو جمع کنید از این مواردی که می گم استفاده کنید :

توی فضاهای داخلی از نور omni و spot در فضاهای مختلف و روی دیوارها استفاده کنید. نور پردازی اصلی با نور همه طرفه و نورهای موضعی روی دیوارها با اسپات باشه . سایه ها رو به 70 درصد برسونید تا غلظت و سیاهی سایه ها باعث از بین رفتن نقاط بی نور نشه .

توی فضای خارجی بسته به نوع موتور رندرگیری می تونید از نور طبیعی و اسکای لایت استفاده کنید . تنظیماتش پیچیده است و توضیح اتفاقاتی که می یفته زیاده .

برای دوربین هم با ابزار های دید بهترین حالتی رو که نیاز دارید رو پیدا کنید و کنترل c بزنید . دوربین در همون جایی که دیدتون قرار گرفته تشکیل میشه . بعد با تغییرات روی ابزارهای دید دوربین تنظیماتش رو تغییر بدید . ضمن اینکه می تونید با کلیک روی خود دوربین و زدن گزینه مدیفای ، تنظیمات لنز دوربین رو هم تغییر بدید .

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
رندر من صفحه اش سیاه میاد ...
ربطی هم به نور و دوربین نداره ....
چیکارش کنم؟؟:surprised:
اگر اشتباه نکنم از آبجکتهای Archmodel استفاده میکنید، این مدل هارو باید با vray رندر کنید.
در صورتیکه وی ری ندارید سیستم رندر رو به Scan Line تغییر بدید و متریالهارو هم از اول اعمال کنید.
مشکل حل میشه.

سمانه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر اشتباه نکنم از آبجکتهای Archmodel استفاده میکنید، این مدل هارو باید با vray رندر کنید.
در صورتیکه وی ری ندارید سیستم رندر رو به Scan Line تغییر بدید و متریالهارو هم از اول اعمال کنید.
مشکل حل میشه.
من اصلا ارچ مدل ندارم که بخوام استفاده کنم ...
من تو pc که مکسش 2009 به این مشکل برخوردم ... درحالیکه همون فایل رو تو لپ تاپ با 2008 باز کردم و رندر گرفتم ...!!
چندتا فایل مکسی رو امتحان کردم همشون رندرشون سیاه می اومد ...:surprised:
حتی یه مکس 2009 دیگه نصب کردم بازم درست نشد:confused:

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اصلا ارچ مدل ندارم که بخوام استفاده کنم ...
من تو pc که مکسش 2009 به این مشکل برخوردم ... درحالیکه همون فایل رو تو لپ تاپ با 2008 باز کردم و رندر گرفتم ...!!
چندتا فایل مکسی رو امتحان کردم همشون رندرشون سیاه می اومد ...:surprised:
حتی یه مکس 2009 دیگه نصب کردم بازم درست نشد:confused:
ممکنه روی این مکس 2009 شما vray نصب نباشه!یا map متریال هاتون رو پاک کرده باشید!

e.69a_h

عضو جدید
رفع اشکال مربوط به:3DMAX

با سلام
کسی میتونه کمک کنه؟
این چیزی که در عکس مشاهده می کنید را چگونه دوباره برگردانم.
برای من رفته و نمیاد.

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    24.3 کیلوبایت · بازدیدها: 1

chamani

عضو جدید
سلام
اگه ctrl +x را فشار دهي ، تمام آيكون ها بر مي گردد.

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
از همه راهنمایی ها ممنون
من که خیلی از این سایت استفاده میبرم
فقط چرا لینکهای راپید شیر مشکل دارن و یا نمیشه دانلود کرد؟
ممنون میشم در مورد این rpc بیشتر توضیح بدید​

سلام،
متاسفانه بعضی از فایلها به علت اینکه به صورت Premium آپلود نشدن، به طور اتوماتیک بعد از مدتی از سرورهای راپید شیر پاک میشن پس بهتره قبل از اینکه پاک بشن دانلودشون کنید;)
در مورد RPC هم همونطور که قبلاً گفتم یه پلاگینه که میتونید با استفاده از اون آبجکتهای آماده مثل انسان، فواره، اتومبیل، مبلمان اداره، درخت و گیاه و کلی چیزای دیگه رو بدون زحمت و تنظیم متریال وارد صحنه کرده و به راحتی رندر کنید.
سایت برنامه: http://www.archvision.com/

آخرین ویرایش:

hamidsisili

عضو جدید
سلام،
متاسفانه بعضی از فایلها به علت اینکه به صورت Premium آپلود نشدن، به طور اتوماتیک بعد از مدتی از سرورهای راپید شیر پاک میشن پس بهتره قبل از اینکه پاک بشن دانلودشون کنید;)
در مورد RPC هم همونطور که قبلاً گفتم یه پلاگینه که میتونید با استفاده از اون آبجکتهای آماده مثل انسان، فواره، اتومبیل، مبلمان اداره، درخت و گیاه و کلی چیزای دیگه رو بدون زحمت و تنظیم متریال وارد صحنه کرده و به راحتی رندر کنید.
سایت برنامه: http://www.archvision.com/

سلام
خب این ابجکت های rpc با بقیه ابجکتها فرقی داره؟
آموزشی ازش ندارید?