مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
به نظر نظر منم پرورش اركيده كار سخت و تخصصييه چون اركيده درواقع يك گياه انگل هست و به ميزبان بسيار حساس با اينحال فكر نكنم مانعي براي دوستان در مورد يادگيري پرورش اون وجود داشته باشه ما هممون دوست داريم دولت .... بهمون كار بده اما من معتقدم يه دانشجوي كشاورزي در طول 4 سال اين فرصت رو داره با يك هدف مشخص از تمام امكانات به نفع خودش استفاده كنه چه اشكالي داره هر دانشجويي كه نميخواد بعد دانشگاه بيكار بمونه بره فقط رو يه گياه بعنوان هدف توليد در اينده كار تخصصي در كنار درسش انجام بده بازم بنظر من اركيده بخاطر بازار خوبش ميتونه هدف خوبي باشه كاري كه من نكردم

تو بگو

اخراجی موقت
رفتم تو سایت فائو زیاد جالب نبود شاید خودمم زیاد حوصله به خرج ندادم
ممنون

http://www.fao.org/corp/statistics/en/
http://faostat.fao.org/site/339/default.aspx

اگر واقعا میخوای تحقیق کنی اینجا معتبرترین مرکز جهانی هست و بعد از آن مرکز آمار ایران که بایست سری به سایتشان زد . از این امارها در مقالات isi به وفور استفاده میشه چطور از نظر شما .............. حوصله به خرج دادن هم گهگاهی ارزش آن را دارد . :smile:

hamed radmehr

عضو جدید
efh2

efh2

سلام دوستان من تازه عضو باشگاه شدم و سخت دنبال راهنمای نرم افزار efh2 می گردم اگه کسی بتونه کمکم کنه ممنون می شم

pariaa

عضو جدید
سلام
برای من علاقه مهمه چون فکر نمی کنم توی کاری که بهش علاقه ندارم بتونم موفق باشم البته فکر نمی کنم مطمئنم

ياد

عضو جدید
يك نفر به من جواب بده

يك نفر به من جواب بده

يك سري سوالات
علت كاهش وزن محصولات كشاورزي در انبار ؟
راههاي جلوگيري از كاهش وزن
رابطه ميزان رطوبت در انبار با كاهش وزن
علت از بين رفتن ويتامين c در محصولات كشاورزي بعد از برداشت
حد قابل قبول كاهش وزن در سبزي ها چقدر است
علت كاهش سفتي گوشت ميوه بعد از برداشت و چگونه ميتوان سرعت ان را كاهش داد
عمل تبديل نشاسته به قند براي همه ميوه ها كلي است يا استثنا هم وجود دارد
استفاده از وسيله فشارسنج براي اندازه گيري سختي ميوه چه خطا هايي ممكن است داشته باشد
نقش اسيد هاي آلي در رابطه با فيزيولوژي محصولات باغي
اين سوالات من است در مورد تكنولوژي پس از برداشت منتظر پاسخ شما هستم ;)

SH-SW

عضو جدید
کاشت گل کلم

کاشت گل کلم

باسلام خدمت مهندسين عزيز :)
من اطلاعاتي در مورد کاشت، داشت و برداشت گل کلم ميخوام ،ميشه راهنماييم کنيد;)

a30 gole

عضو جدید
تو بخش باغبانی مطرح کنی بهتر میتونن کمکت کنن،اونا درسی به نام فیزیولوژی پس از برداشت رو پاس میکنن!!!

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
باسلام خدمت مهندسين عزيز :)
من اطلاعاتي در مورد کاشت، داشت و برداشت گل کلم ميخوام ،ميشه راهنماييم کنيد;)

سلام دوست عزیز
مطلب در مورد کاشت گل کلم ( Cauliflower ) تقریبا شبیه کلم زینتی هست .
شما میخایید در سطح وسیع بکارید یا در حد خانگی؟
فعلا اینجا رو ببینید در صورتی که اطلاعات بیشتر میخایید بگید ایشالله براتون میزارم.

ياد

عضو جدید
جواب سوالات من را بدهيد

جواب سوالات من را بدهيد

چندتا سوال در مورد تكنولوژي پس از برداشت داشتم
1- نقش اسيدهاي آلي در رابطه با فيزيولوژي محصولات باغي بعد از برداشت
2-علت كاهش وزن محصولات در انبار
3- راههاي جلوگيري از اين كاهش وزن
4- علت از بين رفتن ويتامين c در محصولات بعد ازبرداشت
5- حد قابل قبول براي كم شدن وزن براي سبزيها
6- علت كاهش سفتي گوشت ميوه بعد از برداشت ؟ و چگونه ميتوان سرعت آن را كاهش داد
7- آيا عمل تبديل نشاسته به قند همزمان با رسيدن تمام ميوه هااست يعني اينكه يه امر كلي ومشترك يا استثناهم داريم
8- استفاده از دستگاه فشارسنج براي اندازه گيري سختي ميوه چه خطاهايي ممكن است داشته باشد
ببخشيد اگه سوالام زياد بود[/COLOR][/COLOR]

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
چندتا سوال در مورد تكنولوژي پس از برداشت داشتم
1- نقش اسيدهاي آلي در رابطه با فيزيولوژي محصولات باغي بعد از برداشت
2-علت كاهش وزن محصولات در انبار
3- راههاي جلوگيري از اين كاهش وزن
4- علت از بين رفتن ويتامين c در محصولات بعد ازبرداشت
5- حد قابل قبول براي كم شدن وزن براي سبزيها
6- علت كاهش سفتي گوشت ميوه بعد از برداشت ؟ و چگونه ميتوان سرعت آن را كاهش داد
7- آيا عمل تبديل نشاسته به قند همزمان با رسيدن تمام ميوه هااست يعني اينكه يه امر كلي ومشترك يا استثناهم داريم
8- استفاده از دستگاه فشارسنج براي اندازه گيري سختي ميوه چه خطاهايي ممكن است داشته باشد
ببخشيد اگه سوالام زياد بود[/color][/color]
1- اسیدهای آلی ( از جمله اسید مالیک و تارتاریک و سیتریک و ... ) در تعیین مزه محصولات بسیار مهم هست در واقع تعادل بین اسید و قند هست که طعم محصولات را مشخص می کند.

در ضمن اسیدهای عالی در راه اندازی چرخه کربس ( تنفس ) نقش اساسی داره .

2- محصولات که در انبار نگهداری میکنیم هم اجزای زنده ایی هستند که از منبع اصلی تغذیه شون یعنی خود گیاه جدا شده اند و در حال تنفس هستند در واقع میوه یا سبزی انباری داره از ذخائر خودش استفاده میکنه در نتیجه کاهش وزنش کاملا طبیعیه.
در ضمن محیط اطراف هم خیلی مهمه اگر خشک باشه گیاه زودتر و بیشتر رطوبت رو از دست میده و اگر گرم باشه افزایش فعالیت تنفسیش شده و گیاه ذخائر الی خودش رو از دست میده.
البته نکات دیگه ایی هم هست ازجمله میزان اکسیژن و دی اکسید کربن . رطوبت و دما

3- استفاده از انبارهای مخصوص که دما و رطوبت و گازها کنترل میشه و همچنین استفاده از مواد واکسی برای پوشاندن منافذ بافت گیاه و ...

دوست عزیز بعدا بقیه شو جواب میدم الان باید برم

فوران

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

:):que:سلام کسی میدونه از کجا می تونم مقاله ای در باره کاربرد روشهای عددی در علوم آب پیدا کنم ؟

mysteriousgirl

عضو جدید
سلام دوستان
در مورد رنچ و انواع ان وکاربردش اگه مطلبی دارین خوشحال میشم کمکم کنید
مر30

mysteriousgirl

عضو جدید
سلام............
تو رو خدا اگه چیزی درمورد رنچ می دنین یا مقاله دارین من نیاز فوری دارم .............

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
جذب، انتقال و آسیمیلاسیون نیتروژن

جذب، انتقال و آسیمیلاسیون نیتروژن

سلام. همگی خسته نباشید. من مطلبی راجع به جذب، انتقال و آسیمیلاسیون نیتروژن در گیاهان می خوام. تازه کمکم می خوام!!!! کمک...کمک... .

آخرین ویرایش:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام. همگی خسته نباشید. من مطلبی راجع به جذب، انتقال و آسیمیلاسیون نیتروژن در گیاهان می خوام. تازه کمکم می خوام!!!! کمک...کمک... .

ماده آلی در خاک
مهدی صادقی پور مروی
بخش تحقیقات خاک و آب، مرکز تحقیقات کشاورزی ورامین
در کشت­های سنتی، کشت مخلوط یا چند کشتی، عملیات زراعی با استفاده از دام، عدم مصرف کود شیمیایی، مصرف کود دامی و رها شدن بقایای گیاهی در مزرعه انجام می­شد ولی در کشاورزی نوین، مصرف کودشیمیایی، تک کشتی، استفاده از ماشین­آلات کشاورزی، عدم رعایت تناوب و آیش انجام می­گیرد که این عملیات به کاهش ماده آلی خاک در درازمدت می­انجامد. ماده آلی به عنوان مخزن عناصر غذایی عمل می­کند که به آهستگی طی فرآیند تجزیه، عناصر غذایی آزاد می­شوند. ماده آلی در افزایش CEC خاک (کاهش تلفات عناصر غذایی در خاک در اثر آبشویی)، بهبود ساختمان خاک، افزایش ظرفیت نگهداری هوا، آب در خاک، محیط مناسب برای ریز جانداران خاک و بهبود حاصلخیزی خاک تاثیر دارد. ماده آلی مبین ذخیره نیتروژن خاک است و معدنی شدن آن ذخیره دایمی ولی محدودی از نیتروژن، فسفر و گوگرد در اختیار گیاه قرار می­دهد. اندکی پس از وارد شدن ماده آلی در خاک، میکروب­ها برای تامین مواد غذایی و انرژی خود شروع به تجزیه آنها کرده و تغییراتی را بر روی آنها ایجاد می­کنند که در مجموع این تغییر و تحول را می­توان در دو مرحله هوموسی شدن (Humification) و معدنی شدن (Mineralization) خلاصه نمود. در عمل هوموسی شدن مواد آلی با قرار گرفتن در واکنش­های آنزیمی و شیمیایی خاک، تشکیل پلیمرهای جدیدی به نام هوموس می­دهند که ترکیبی از مواد کلوییدی و بی­شکل قهوه­ای بوده که به تجزیه میکروبی مقاوم است و از تغییر شکل بافت­های اصلی درست شده و یا توسط میکروارگانیسم­های خاک تشکیل شده است. حدود 90 درصد یا بیشتر از کل هوموس خاک از نوع پلیمر به نام اسید هومیک (80-50 درصد) و پلی­ساکاریدها (30-10 درصد) تشکیل شده است. هوموس اثرهای درازمدتی از قبیل ساختمان مطلوب خاک، افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی، افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک به جای می­گذارد. PNM (Potential N Mineralization)، پتانسیل معدنی شدن نیتروژن، یهنی آزاد شدن خالص فرم­های نیتروژنه قابل دسترس گیاه از ماده آلی یا SOM (Soil Organic Matter) می­باشد. یکی از مهمترین عوامل کنترل­کننده ماده آلی خاک، نسبت کربن به ازت (C/N) است. C/N شاخص بسیار مناسبی برای حاصلخیزی خاک­ها می­باشد. اگر نسبت C/N بیشتر از 30 باشد فرایند ایمبولیزه شدن، آلی شدن، بدنی شدن میکروبی، آسیمیلاسیون نیتروژن یا توقف معدنی شدن رخ می­دهد. وقتی مواد آلی با نسبت C/N بیشتر از 30 به خاک­ها افزوده می­شوند، در ابتدای فرایند تجزیه، نیتروژن خاک به صورت ساکن در می­آید. برای نسبت­های بین 20 و 30 معمولا ساکن شدن و آزاد شدن نیتروژن معدنی اتفاق نمی­­افتد و تعادل برقرار می­ماند. اگر نسبت C/N کمتر از 20 باشد آزاد سازی خالص نیتروژن قابل دسترس برای گیاه افزایش می­یابد. اگر مواد آلی دارای نسبت C/N کمتر از 20 باشند معمولا در اوایل فرایند تجزیه نیتروژن معدنی آزاد می­شود. نسبت C/N در خاک سطحی با محیط خود دارای تعادلی حدود 10 یا 12 به یک می­باشد. فاکتور ازت شامل مقدار ازتی است که همراه ماده آلی به خاک وارد می­شود تا مانع رقابت میکروارگانسیم­ها و گیاه برای جذب و مصرف ازت شود. بررسی بیوماس میکروبی کربن و نیتروژن نشان داده نسبت C/N برای باکتری­های هوازی حدود 1/5 می­باشد. باکتری­های هوازی در خاک به منزله موتورخانه تامین انرژی خاک (Engine Energy) به شمار می­روند. در خاک­های سالم این باکتری­ها با معدنی کردن مواد آلی باعث آزاد شدن عناصر غذایی مورد نیاز گیاه می­شوند. این باکتری­ها به عنوان مخزن عناصر غذایی (Nutrient Sink) عمل می­کنند. چراکه با بدنی کردن این عناصر باعث می­شوند که خطر آبشویی و دور از دسترس شدن آنها به حداقل برسد. سبت C/N برای باکتری­های بی­هوازی نیز حدود 1/5 می­باشد. مقدار زیاد باکتری­های بی­هوازی در خاک، علامت تهدیدکننده سلامتی خاک می­باشد و دال بر وجود مشکل و محدودیت در خاک مثل غرقاب و تراکم می­باشد. سبت C/N برای قارچ­ها به حدود 1/10 می­رسد. قارچ­ها و مخمرهای خاک از مهمترین عوامل برای تجزیه لاشه و برگ­ها و ریشه­ها و اندام­های مرده گیاهی به شمار می­روند. اگر مقدار قارچ­های خاکی بالا رود مبین وجود ماده آلی خاک می­باشد و شاخص سلامت خاک محسوب می­شود. سبت C/N برای اکتینومیست­ها حدود 1/6 است. اکتینومیست­ها مواد آنتی­بیوتیک مثل استرپتومایسین تولید می­کنند و باعث ممانعت رشد ارگانیسم­ها و موجودات پاتوژن می­گردند. پیشنهادهایی که برای بهبود ماده آلی خاک ارایه شده شامل موارد زیز می­باشد: خودداری از سوزاندن بقایای گیاهی، رعایت تناوب زراعی، توجه به کودهای بیولوژیک و کمپوست، خودداری از تخریب پوشش گیاهی و منابع طبیعی و پرهیز از شخم زیادتر از حد که به تشدید تجزیه ماده آلی و کاهش هوموس خاک منجر می­گردد (ابراهیمی و همکاران. 1384).

منبع:
ابراهیمی، سهیلا.، بهرامی، حسینعلی و ملکوتی، محمد جعفر. 1384. اثر مواد آلی در اصلاح فاکتور کربن به ازت (C/N) خاک. موسسه تحقیقات خاک و آب. نشریه شماره 448. انتشارات سنا. 21 صفحه.

حوري

عضو جدید
جزوه پمپ و پمپاژ

جزوه پمپ و پمپاژ

از دوستان كسي مطلبي در مورد مسائل پمپ و پمپاژ دارد اگر زحمتي نيست برايم بفرستيد:heart::gol:

حوري

عضو جدید
سلام، با تشكر از لطف دوستان
مشكل من در ارتباط با روش حل مسائل مطرح شده در پمپاژ است.
مسائل گوناگوني كه در فصل هاي مختلف وجود دارد. خواهش مي كنم اگر مي توانيد به من كمك كنيد.:heart::gol:

korosh_mokhtari

عضو جدید
درخواست اطلاعات درباره درخت صنوبر

درخواست اطلاعات درباره درخت صنوبر

دوستان مهندس کشاورزی که جزوه و یا کتابی درباره درخت صنوبر اعم از شیوه کشت و یا نگهداری ان دارند معرفی نمایند

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان مهندس کشاورزی که جزوه و یا کتابی درباره درخت صنوبر اعم از شیوه کشت و یا نگهداری ان دارند معرفی نمایند

سلام دوست گلم
همونطور که میدونی صنوبر اسم جنس یه خانواده هست و گونه های متفاوتی داره
حالا شما منظورت کدومه؟
بگو تا شب مطلب رو برات بزارم.
منظورت اینه ؟ Populus deltoides ؟؟؟

ashram

عضو جدید
سلام دوستان كسي با نرم افزار flow3d كار كرده؟من به ي راهنما نياز دارم!

dorddaye

عضو جدید
کمک فوری

کمک فوری

سلام دوستان
من دنبال اطلاعاتی در خصوص میوه آملا (اسم دیگه اش گوزبریه) هستم که بومی هندوستانه هر چی سرچ میکنم چیزی پیدا نمیکنم کسی میتونه کمک کنه ؟ اگه مطلب راجع به میو ه های کمیاب دارین هم مچکر میشم:smile:

shoooka

عضو جدید
درخواست جزوه

درخواست جزوه

بچه ها من دارم واسه ارشد آبیاری زهکشی میخونم کسی جزوه ای که مال یکی از استادای طراح سوال باشه داره؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست گلم من سرچ نکردم
اما تو کتاب :
میوه کاری در مناطق معتدله
رسول حسن زادگان اطلاعت خوبی از گوزبری داده.
اگر میخای یا برات تایپ کنم و یا اینکه عکس بگیرم با موبایل اگر خوب شد برات بزارم.

منظورت این گونه است؟

گوزبری
Ribes grossularia L.
saxifragaceae

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوست گلم من سرچ نکردم

اما تو کتاب :
میوه کاری در مناطق معتدله
رسول حسن زادگان اطلاعت خوبی از گوزبری داده.
اگر میخای یا برات تایپ کنم و یا اینکه عکس بگیرم با موبایل اگر خوب شد برات بزارم.

منظورت این گونه است؟

گوزبری
Ribes grossularia L.
saxifragaceae

اقا جان...... اين كه عكس گالش انگير خودمونه چرا اسم خارجكي داره؟؟؟؟؟:eek::surprised::D:biggrin::confused: