مشاوره ي گياه پزشکي

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینم زهرا جون تو عکس اول برگ یه نقطه هایی هست سفیده اونا چیه؟خاکه یه چیزه دیگه ؟
برگی هم که خشک شده بازم همون سفیدی ها روشه درسته؟

عکس آخری هم که کلا پوسیده شده از ریشه اینوب اید درش بیاری خاکت رو هم یا کامل عوض کنی یا کاکل ضد عفونیش کنی.تو خاکش عامل پوسیدگی داشته

افسونم
اون لکه های سفید خاکه

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
افسونم
اون لکه های سفید خاکه
اگه خاکه که هیچ شبیه لکه های سفیدک بود
میگم خاکت شور نشده؟چون شوری باعث میشه برگ از لبه هاش شروع کنه به خشک شدن و به وسط کشیده میشه تا کامل برگو خشک کنه
اگه این جوری هست باید پشت سر هم یه سطل چند بار آب بدی سریع تا اینکه اگه شوری باشه شسته بشه و به لایه های پایینی بره و در سطح ریشه نباشه

elena*

عضو جدید
سلام دوست عزیز:gol:
خوش اومدین به اینجا
ایشالا که موفق باشین
راستش گیاهپزشکی هم مثل بقیه گرایشا هست کار برای این رشته سخت گیر میاد بیشتر کار خصوصی نتیجه میده تا اداری.
میتونین کلینیک بزنین یا مجوز سم فروشی بگیرین اینا میشه ولی زحمت خیلی زیادی می خواد

سلام

البته يه كار ديگه هم مي توني انجام بدي و اون اينكه مثل ما الاف باشي يا بري دنبال يه كار ديگه

تو بگو

اخراجی موقت
من سولفات مس را بر اساس تجربخ خودم و دوستانم به شما توصیه میکنم (_محلول پاشی روی شاخ و برگ_)

nedatookann

عضو جدید
كمك شكل مي خوام

كمك شكل مي خوام

سلام سلام سلام
لطفا شكلهاي ميكروسكوپي از اين مورد هارو به من برسونيد خيلي حياتيه
آركگن در ماركانتيا
كپسول اسپروفيتي در ماركانتيا
سيكل زندگي ماركانتيا
آنتريدي در آنتروزوئيدها
سر آنتريديال
ممنون:smile::smile::smile:;);)

dorddaye

عضو جدید
به اين يكي هم يه نظر بندازين
سلام عکس اول که زیاد واضح نیست ولی شبیه بیماری ویروسیه که بیشتر توی هندوانه رایجه و اگه اینطوری باشه بایستی بوته های آلوده رو از داخل مزرعه بکنی و در بیرون مزرعه معدوم کنی و در مورد عکس دوم بایستی بگم بنظر خسارت کرم آگروتیس میاد که کرم طوقه بر هم گفته میشه و بایستی با محلول باشی سوین در بای بوته ها از خسارت بیشتر آن جلوگیری کنی اگه بیماری قارچی باشه بایستی به بوته های مجاورش هم سرایت میکرد که فکر نکنم اینطور شده باشه و اگه در هر گوشهای چنین بوته های میبینی دلیل همون کرمس ;)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من
اسم سمی که سم فروش بهتون داده کونفیدوره که یه سم حشره کشه ولی عکسی که شما گذاشتین علایم حمله قارچه از طرفی معمولا سم فروشها اکثرا ادمهای باسواد و معمولا مهندسان کشاورزی هستن و میشه روی نظراتشون کمی حساب کرد البته خوب و بد هم زیاد دارن چون کونفیدور یا همون ایمیداکلوپراید که نام عمومی سمه و نام تجاریش کونفیدوره که بیشتر به این نام میشناسن زیان بار نیست و عوارض انچنانی روی بوته نداره مثل قرص استامینوفن میمونه که هر دکتری برای هر مرضی میتونه تجویز کنه هرچند اون هم به نوبه خودش عوارض داره :biggrin:خوب اشکالی نداره شما حشره کش و قارچ کشی که در اختیار داری رو ترکیب کن و هر 10 الی 12 روز یک بار استفاده کن البته بهترین زمان سمپاشی همیشه غروبه تا اپر سوختگی بر اپر تابش خورشید به حداقل برسه و کود تقویتی هم میتونی اضافه کنی مثل فوسامکو چهار که کود تقویتی بدی نیست البته خارجیش همیشه بهتره(با نامهای مختلفی تو بازار وجود داره از 5 هزار تومن به بالا) البته یادت باشه گوچه از همون مرحله 4 برگی نیاز به سمپاشی با قارچ کش داره و تا زمان برداشت محصول هر 2 هفته یک بار بایستی استفاده بشه البته در شروع بایستی با یه قارچ کش ضعیفتر مثل مانکوزب شروع کنی و بعد قویترش کنی (مانکوزب -- بنومیل--ریدومیل--اکوشین پرو) کود تقویتی هم باعث میشه میوه هات کمبود کلسیم که رایج ترین کمبود توی گوجه اس رو نگیرن موفق باشی :D ;)

دوست گلم با ایت وضعیت که شما میگید ، این گوجه فرنگی که داغون میشه بعد میوه اش که دیگه ارزش غذایی نداره :surprised: .... بدون دلیل هر دوهفته سمپاشی :eek::eek: چه خبره :surprised:
اگرا لازم به توضیح هست بگید من منتظرم ;)

اینکه طوقش پوسیده شده
برگهاش خشک شده؟

علی آقا چی شد؟کجایی؟برای مراقبت ار گیاهات چیکار کردی؟:gol:

Hooshmand-gsm

عضو جدید
اینا چیه روی محبوبه خانوم؟؟!!

اینا چیه روی محبوبه خانوم؟؟!!

سلام عزیزان

من دو تا :: محبوبه شب :: دارم که قبلآ هم سوالاتی ازتون دربارشون پرسیدم

اما چند وقتیه بدجوری دلم براشون میسوزه :mad:

یه حشرات ریز و سفیدرنگی مثل شته تمام پشت برگهاشون رو گرفته
برگها هم روزی 3-4 تا زرد و بی حس میشن
روی برگها چسبنده و براق میشه

اینهم عکسهایی با کیفیت نچندان خوب.
تمامه نقطه های سفیدی که در عکسها روی برگها میبینید همین حشره ها هستن
یکی گفتن مالاتیون بزن چندین بار زدم اما فایده نداشت

از حشره کشهای پیف پاف هم کمی اطرافشون و روی خاک زدم اما بازم زیاد میشن

===================================================

و سوال دوم اینکه:

یه بگونیا دارم که فکر کنم بگونیا خالدار باشه چون روی برگها نقطه های سفید داره و گلهای صورتی میده

اینها هم الان دو هفته ای هست که پشت برگها لکه های مثل زخم قهوه ای رنگ بوجود اومده و برگها از نوک شروع به قهوه ای و خشک شدن میکنن
ضمنآ پشت برگها این بگونیا هم چند تا دونه از همین حشره سفیدهای بالا دیدم
حالا نمیدونم بهم ربطی داره یا خیر

اینهم عکسهاش

ممنون از راهنماییتون

آخرین ویرایش:

agricalture.man

عضو جدید
سلام.
گیاه اولت رو فکر میکنم شته باشه.از شته کش پریمور یا متاسیستوکس با غلضت پاییین استفاده کن و سزاسر برگها رئ اسپری من.این 2 نا کنه کش رو از مغازه ای فروش سم و کود یا کلینیک های گیاهپزشکی بخواه.میزان استفادش روش نوشته...
گیاه دوم رو مطمئن نیستم(بگونیا...آفت بهش زده اما چه آفتی نمیدونم..ولی کمبود عناصر داره.با کود میتونی تقویتش کنی..

afsoon6282

مدیر تالار
سلام عزیز جان:gol:
ببینین در مورد عکس اول که برگ محبوبه شب رو گذاشتین حشره هاتون طبق چیزی که خودتون میگین سفید هستن میشن سفید بالک چون شته به رنگ سفید نیست.سفید بالک ها هم مثل شته ها حشراتی هستند که از شیره گیاهی می مکند و روی برگ از ترشحات بدنشون وجود داره که برگ چسبناک میشه.از سم سیستمیک استفاده کنین که به درون گیاه بره موثر هست فقط تذکر بدین که برای چه گیاهی می خواین.
در مورد بگونیا هم عکس دوم که از نوک شروع به خشک شدن کرده کمبود داره لکه های سفید هم ممکنه اثرات همون باشه.ببینین پشت برگها کپک وجود نداره؟
در مورد حشرات هم اگه نزدیک به هم هستن این دوتا گیاه بله احتمالش هست که بگونیا هم مبتلا بشه وقت سمپاشی روی این هم بزنین و مواظب باشین که گیاهای دیگه مبتلا نشن.

agricalture.man

عضو جدید
افسون شاید سفید بالک باشه اما چون رنگس سفیده هم نمیتونیم بگیم شته نیست.شته ها یه رنگهای مختلف وجود دارن...اما فکر کنم پریمور مشکلشو حل کنه

Hooshmand-gsm

عضو جدید
ممنون از دوستان

فقط افسون جان سم سیستمیک یعنی چی؟اسمش سیستمیک هست ؟
یعنی فقط بگم سم سیستمیک برای این گیاه میخوام؟

نظر شما درباره سم پریمور یا متاسیستوکس که دوست عزیزمون گفتن چیه؟؟؟

در مورد بگونیا هم خیر هیچ کپکی نمیبینم
فقط همون زخمهای قهوه ای که براتون با فلش در عکس مشخص کردم زیاد بچشم میخوره
تغذیه هم که هم با کود حیوانی و هم کود های شیمیایی البته در فواصل متفاوت ازشون پذیرایی میکنم

ممنون عزیزان

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون از دوستان

فقط افسون جان سم سیستمیک یعنی چی؟اسمش سیستمیک هست ؟
یعنی فقط بگم سم سیستمیک برای این گیاه میخوام؟

نظر شما درباره سم پریمور یا متاسیستوکس که دوست عزیزمون گفتن چیه؟؟؟

در مورد بگونیا هم خیر هیچ کپکی نمیبینم
فقط همون زخمهای قهوه ای که براتون با فلش در عکس مشخص کردم زیاد بچشم میخوره
تغذیه هم که هم با کود حیوانی و هم کود های شیمیایی البته در فواصل متفاوت ازشون پذیرایی میکنم

ممنون عزیزان
ببین سم سیستمیک سمی هست که به درون شیره گیاه نفوذ میکنه و وقتی حشره زا شیره گیاه میمکه از اون سم تغذیه میکنه و باعث زا بین رفتنش میشه
بگی سم سیستمیک و سفید بالک هم باشه دیگه خودشون میدونن
سم پریمور شته کش اختصاصیه ببین چیزی که هست باید بگی که برای چه گیاهی می خوای تا رو گیاهات اثر بد نذاره
برای کود هم اگه خاکبرگ و همین طور کودهای مغذی بدی بهتره الان هست تو بازار کود عمومی برای گیاه می خوای امتحان کن ببین جواب میده
شاید عناصری باشه که کود دامی به تنهایی جواب نمیده

dorddaye

عضو جدید
دوست گلم با ایت وضعیت که شما میگید ، این گوجه فرنگی که داغون میشه بعد میوه اش که دیگه ارزش غذایی نداره :surprised: .... بدون دلیل هر دوهفته سمپاشی :eek::eek: چه خبره :surprised:
اگرا لازم به توضیح هست بگید من منتظرم ;)

دوست عزیز سمپاشی با قارچ کش و کود تقویتی کجاش میتونه واسه گیاه مضر باشه بعضی چیزا رو تو کتابا ننوشتن بایستی بری و از نزدیک ببینی و یا از تجربیات کشاورزان استفاده کنی همیشه قرار نیست که ما به اونها یاد بدیم بعضی وقتها باید از اونها هم یاد گرفت موفق باشی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز سمپاشی با قارچ کش و کود تقویتی کجاش میتونه واسه گیاه مضر باشه بعضی چیزا رو تو کتابا ننوشتن بایستی بری و از نزدیک ببینی و یا از تجربیات کشاورزان استفاده کنی همیشه قرار نیست که ما به اونها یاد بدیم بعضی وقتها باید از اونها هم یاد گرفت موفق باشی

دوست عزیز مگه میشه بی رویه از مواد شیمیایی استفاده کرد و هیچ ضرری نداشته باشه ...
به غیر از خود گیاه ، بحث آب های زیرزمینی و خاک هم داریم ............

آخه ما بیام هر دوهفته یکباربدون آزمایش خاک و خود گیاه یا عدم وجود بیماری از مواد شیمیایی استفاده کنیم که چی ... بله من کشاورز میگه پیشگیری کنیم بهتر از درمان هست که این دلیل خوبی نیست ... یا مثلا کشاورز میگه برای مقابله با سرما ........
من خودم شاهد مصرف بی رویه این مواد تو مزارع بودم ........... آخه ما داریم با موجود زنده کار میکنیم گیاه فعاله زندگی میکنه تنفس میکنه ... حالا میگید این مواد هیچ تاثیری روشون نداره ......

اینجا که مزرعه نیست ما یه عده ادم تحصیل کرده هستیم باید علممون در جهتی پیش بره که کمتر از این مواد شیمیایی استفاده کنیم و راهکارهای لازم رو استفاده یا ابداع کنیم ...

این نظر من بود ............

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوست عزیز مگه میشه بی رویه از مواد شیمیایی استفاده کرد و هیچ ضرری نداشته باشه ...
به غیر از خود گیاه ، بحث آب های زیرزمینی و خاک هم داریم ............

آخه ما بیام هر دوهفته یکباربدون آزمایش خاک و خود گیاه یا عدم وجود بیماری از مواد شیمیایی استفاده کنیم که چی ... بله من کشاورز میگه پیشگیری کنیم بهتر از درمان هست که این دلیل خوبی نیست ... یا مثلا کشاورز میگه برای مقابله با سرما ........
من خودم شاهد مصرف بی رویه این مواد تو مزارع بودم ........... آخه ما داریم با موجود زنده کار میکنیم گیاه فعاله زندگی میکنه تنفس میکنه ... حالا میگید این مواد هیچ تاثیری روشون نداره ......

اینجا که مزرعه نیست ما یه عده ادم تحصیل کرده هستیم باید علممون در جهتی پیش بره که کمتر از این مواد شیمیایی استفاده کنیم و راهکارهای لازم رو استفاده یا ابداع کنیم ...

این نظر من بود ............

زياد خودتو ناراحت نكن من يه گلخونه ديدم صاحبش روزي دوبار سمپاشي ميكرد مجبور بود ديگه زياد سخت نگير ;):eek:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
براي جلو گيري از افاتي مثل كنه تار عنكبوتي و بيماريهاي قارچي البته اونم ميگفت پيشگيري بهتر از درمانه اما اينم يه راهيه ديگه مگه نه ؟؟؟؟;)

afsoon6282

مدیر تالار
استفاده بیش از مقدار مورد نظر از هر سم شیمیایی و کود هم باعث مسمومیت گیاه و حتی تغذیه کنندگان زا اون گیاه میشه و از همه مهمتر سوختگی رو به دنبال داره
خیلی از سموم شیمیایی حتی با مصرف متعادلشون هم سوختگی ایجاد میکنند.
اگه کسی فقط از سم اونم به مقدار زیاد استفاده کنه فقط داره خودشو راحت میکنه وگرنه اصلا ملاک علمی نداره.و محصولی رو که به بازار میده فقط سم شیمیایی هست

dorddaye

عضو جدید
کی میدونه چرا؟

کی میدونه چرا؟

کشاورزی یک هکتار پنبه کاشته بود وقتی پنبه ها به مرحله گلدهی رسیدن بخاطر حمله آفات مکنده مثل سنک و شته با کرایه یک دستگاه تانکر سمپاش تراکتوری اقدام به سمپاشی با سم متاسیستوکس و کود تقویتی برای رشد بهتر غوزه ها نمود ( با دوز ا لیتر در 350لیتر آب برای هر دو قلم ) بعد از گذشت چند روز برگهای تمام بوته های پنبه اش دفورمه شده بودن یعنی شکل برگها گزنه ای شده بود به نظر شما علت چی بوده ؟ سمپاشی در هنگام غروب انجام شده تاریخ مصرف سم و کود تقویتی تازه بوده و با هم دیگه سازگار بودن علت چی بود؟:cool::)

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوست عزيز نظرم قطعي نيست
راحل انجام عمليات سمپاشي و كود دادنتون صحيحه اما بايد بخاطر داشته باشيد كه اين مزرعه مورد حمله افت قرار گرفته شده بود وشما بعدا سمپاشي كرده بودين بنابر اين ميتونه اثار باقيمانده از حمله حشرات بوده باشه ضمن اينكه شته ها ميتونن عامل انتقال باكتيهاو ويروسها هم باشند اما من احتمال اول رو قويتر ميدونم بنا بر اين بايد ديد برگهاي جديد هم اين علائم رو نشون ميدن يا نه ؟
دوست عزيز اگه ميتونيد يه عكس اينجا از برگهاي دفورمه شده بزاريد تا دوستانمون كمكتون كنن

dorddaye

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من عکسی ازش در اختیار ندارم ولی تصور کن برگ پنبه پهن و سبز روشنه ولی حالت دفورمه اش سبز تیره و چروکیده مثل برگهای گزنه است همون گزنه ای که وقتی بهش دست میزنی دستت رو میسوزونه و بنظرم خسارت شته و سایر آفات نمیتونه همچین تاثیری بذاره شته باعث جمع شدن برگها میشه از جوابت ممنون

• Like
واکنش ها: fgni

afsoon6282

مدیر تالار
یعنی حالت سوختگی پیدا کرده؟اگه این جوری باشه دوز سم بالا بوده و همه برگها بر اثر سم زیاد سوختگی پیدا کردن
ممکنه سم و کود با هم مشکلی نداشته باشن ولی مصرف زیاد در گیاه باعث برگ سوزی میشه

مارانتا

عضو جدید
سلام جناب مهندس مهدوی

من تازگی یک گیاه مارانتا خریدم . ولی بعد از گذشت یک ماه جوانه تازه در آمده آن بسیار ضعیف شد و هنگام باز شدن کناره برگ این جوانه به صورت قهوه ای در آمد و اندازه آن هم نصف برگها دیگر است. کنار برگهای دیگر آن هم قهوه ای شده و دارد بصورت لوله ای در می آید. هفته ای یک بار هم به آن آب می دهم و هر بار خاک آن را چک می کنم که مرطوب باشد. اوایل شبها برگها بصورت ایستاده درمی آمد و روزها خودشان را می انداختند. ولی الان خمیدگی آنها زیادتر شده و شبها هم به حالت ایستاده در نمی آیند.و لی نمی دانم چرا این مشکل بوجود آمده است من خیلی گلدانم را دوست دارم خواهش می کنم اگر می توانید در این مورد مرا راهنمایی کنید

dorddaye

عضو جدید
سلام رییس
هیچ سوختگی رویت نشده بلکه برگها سبز تیره با حالت گزنه مانند شدن نسوختن یعنی جهش پیدا کردن اگر بخاطر دوز سم بالا بود حالت سوختگی دست میداد که حالت نقطه نقطه میسوزه (در اثر تماس سم با برگ که اثر سوزندگی ایجاد میکنه)

afsoon6282

مدیر تالار
حتما به جز آفت عامل خسارت زای دیگه هم داشته

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
کشاورزی یک هکتار پنبه کاشته بود وقتی پنبه ها به مرحله گلدهی رسیدن بخاطر حمله آفات مکنده مثل سنک و شته با کرایه یک دستگاه تانکر سمپاش تراکتوری اقدام به سمپاشی با سم متاسیستوکس و کود تقویتی برای رشد بهتر غوزه ها نمود ( با دوز ا لیتر در 350لیتر آب برای هر دو قلم ) بعد از گذشت چند روز برگهای تمام بوته های پنبه اش دفورمه شده بودن یعنی شکل برگها گزنه ای شده بود به نظر شما علت چی بوده ؟ سمپاشی در هنگام غروب انجام شده تاریخ مصرف سم و کود تقویتی تازه بوده و با هم دیگه سازگار بودن علت چی بود؟:cool::)

میگم نکنه مزرعه دچار بیماری ویروسی شده؟
:whistle:
اگر دور از انتظاره نخندینا ........... آخه این حالتی که میگید مثل بیماری های ویروسیه
:w05:

بالا