کلاس آموزش نقشه کشی صنعتی

roshanfekrejavan

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام. . .:gol::gol::gol:
هدف از ایجاد این تاپیک آموزش درس نقشه کشی صنعتی و بررسی سؤالاتیست که عزیزان پیرامون سرفصل های ارائه شده دارن.
سر فصل ها:
1.اصول اولّیه(وسایل نقشه کشی،نوشتن اندازه ها،طراحی کمکی)
2.علایم صافی سطوح
3.نقشه کشی سه بعدی(فضایی)
4.نمایش منشورها-اجسام و قطعات استوانه ای شکل.
5.هندسه ترسیمی(طولهای واقعی-ونحنی های برش-منحنی های تداخل ورسم های گسترده)
6.انطباقات
7.تلرانس های هندسی و وضعی.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.چقدر این حرکتی که در تالار مکانیک شروع شده خوبه و امیدوارم باز هم دوستانی که تخصصی دارند آن را در اختیار بقیه بگذارند.
متشکرم

tsp.co

عضو جدید
سلام!
خوب خوشبختانه این تاپیک آموزشی هم راه افتاد و جای تشکر از بانی اون داره!
امیدوارم که برای همه ما مفید باشه!

fatemeh-imani

عضو جدید
سلام:gol:
من هم طراحی و نقشه کشی صنعتی خوندم (دانشکده شریعتی). کار جالبی رو شروع کردید. در مورد نرم افزار های نقشه کشی هم اگه بحث بشه عالیه. موفق باشید:)

pari.A

عضو جدید
حركت جالبيه. مخصوصا براي نقشه2.
برا نقشه2 خوندن كتاب مرجاني مشكلاتو كاملا حل مي كنه.

پيشنهاد مي كنم براي نقشه1چون اكثر كتاب ها فقط سوال دارن، نقشه هاي نهايي و تكميل شده را اينجا بذارين.
برا شروع من كتاب "رسم فني عمومي" متقي پور را پيشنهاد مي كنم.
تمرين هاي جالبي داره

roshanfekrejavan

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از نظرات سازندتون.ایشالا تا هفته بعد اولین فصل رو بررسی می کنیم.بعدش نکات و ریزه کاریهایی که کمتر بهشون توجه شده رو بررسی می کنیم.:gol:

pari.A

عضو جدید
يه چيز مهم الان به نظرم رسيد. البته در كلاس نقشه كشي همه به اين موضوع كاملا دقت مي كنن، اما وقتي نقشه تموم ميشه...
اينو وقتي داشتم سه نماي يه پيستون رو براي آز سيستم رسم مي كردم، استاد تذكر داد كه خط چين تقارن يه كم از قسمت بالايي و پاييني جسم بيرون مي زنه. و يه نمره اي هم كم كرد...
شايد اين ريزه كاري ها به نظر بياد كه فقط تو كلاس نقشه كشي واجب باشه اما نكات زيادي مثل اين هست كه هميشه بايد بهشون توجه بشه. مثل ضخامت خط ها

rami123

عضو جدید
درخواست معرفی منبع

درخواست معرفی منبع

:biggrin:با سلام لطفا اگر کسی منبعی رو در مورد نقشه کشی تخصصی 1و2و3 می دونه معرفی کنه

vadood_6

عضو جدید
سلام:gol:
من هم طراحی و نقشه کشی صنعتی خوندم (دانشکده شریعتی). کار جالبی رو شروع کردید. در مورد نرم افزار های نقشه کشی هم اگه بحث بشه عالیه. موفق باشید:)

:smile: سلام فاطمه خانم خوبی شما؟
ورودی چه سالی بودی شما؟
من ورودی84 بودم

fatemeh-imani

عضو جدید
کتاب های آقای متقی پور همه مطالب رو واقعا کامل و روشن توضیح داده. در ضمن آقای متقی پور استاد دانشگاه من بودن. هم خودشون و هم پسرشون.

m_alizadeh

عضو جدید
سلام دوستان
من در زمینه اموزش طراحی در نرم افزار بیشتر فعالیت می کنم برای همین هم یه مجموعه توپ تهیه کردم اگر خواستین به لینک زیر مراحعه کنید .

اینم چندتا تصویر از این محموعه

200 مدل اموزشی برای نرم افزار solidworks

rattling_boy

عضو جدید
خیلی ممنونم از همه اعضای عزیز و دوستان فعال که قدم رنجه فرمودند و تو این تاپیک فقط تشکر کردن از راه انداز این تاپیک!!!!

دریغ از یه دونه آموزش و سوال و پاسخ در مورد نقشه کشی!!!!:eek::surprised:

آخرین ویرایش:

aldavod

عضو جدید
مودول

مودول

در طراحی چرخ دنده اینولوتی مودولی که همیشه مساوی 10 است
چگونه تعریف میشود. تعریف مودول؟
و چرا مساوی 10

roshanfekrejavan

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام...
اوّل از هر چیز از همه دوستان بابت تاخیرم عذر می خوام.چون در شرایطی بودم که نه به اینترنت دسترسی داشتم ونه کامپیوتر حاوی اطلاعات مورد نظر!
به علّت ویروسی شدن کامپیوترم تمام مطالب آموزشی که جمع آوری کرده بودم از دستم رفت.
شرمنده که نتونستم در حد نیازتون فعّال باشم..
از تمام دوستانی که من رو تو انجام این مهم؛ یاری کنن سپاسگذارم.:gol:
.
نقشه کشی صنعتی درسی است که متاسفانه یا خوشبختانه در ارشد ازش سوال نمیاد ولی در صنعت و سنجش سواد فردی خیلی مهمه..و تو برای بسیاری از درسها منبع علمی به حساب میاد.
آموزش شاید برای این درس درست نباشه.چون اکثر تمرینات کتاب به رسم و تکنیکهای ترسیم 2-3 بعدی قطعات و بخشهایی که به تلرانس مربوطند، باید تو کارگاه و سر دستگاه انجام بشن تا به ذهن بشینند...
بنابرین فکر میکنم که رفع اشکال برای این درس مفید ترباشه.من هم تلاشم رو می کنم تا از پس سوالهای هوشمند شما بر بیام.
لطفاً اگر کسی سوالی داره سوالش رو یا به صورت عکس و یا ذکر منبع مطرح کنه تا پاسخگویی بهش سریعتر و راحتتر انجام بپذیره.
با سپاس فراوان....:gol::victory::gol:

در طراحی چرخ دنده اینولوتی مودولی که همیشه مساوی 10 است
چگونه تعریف میشود. تعریف مودول؟
و چرا مساوی 10

ممنون از سوالتون!:gol:
من با توجه به اطلاعات ص252 تا ص262 ی کتاب<<نقشه کشی صنعتی>> از نشر طراح به نتایج زیر رسیدم=>
مدول(m):به عنوان یک کمیت مشخصه دنده زنی می باشد.
مقدار عددی:m=p/3.14 که p همان گام(فاصله ی دندانه از دندانه دیگر) است و 3.14 هم همون عدد پیه خودمونه!
ولی در مورد عدد 10 منظورتونو نگرفتم!
کجا 10 میشه؟

برای راحتی کارتون چنتا عکس میزارم تا بتونه کمکتون کنه:
http://www.freepatentsonline.com/6571655-0-large.jpg
و
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2c/Terms_involute_gear_engagement.PNG
به علّت بیش از حد بزرگ بودن عکسها مجبور شدم لینکشونو بزارم...!:victory:

معزز

عضو جدید
این سایت برای دانشجویان نقشه کشیه که تو یکی از تاپیک ها معرفی شده. یه سری بزنید. مطالب به درد بخوری داره. www.engplat.orq.ir
سلام
من فارغ التحصیل رشته طراحی و نقشه کشی صنعتی هستم از دانشکده شریعتی
از دوستان کسی هست که تسلط به نرم افزار کتیا داشته باشد

hadi_shok

عضو جدید
سلام دوستان
من در زمینه اموزش طراحی در نرم افزار بیشتر فعالیت می کنم برای همین هم یه مجموعه توپ تهیه کردم اگر خواستین به لینک زیر مراحعه کنید .

اینم چندتا تصویر از این محموعه

ای کاش همه این کارارو تو catia می کردی ...
ولی دمت گرم کارت خیلی درسته;)

fatemeh-imani

عضو جدید
اسم این تاپیک کلاس آموزش نقشه کشی صنعتیه ولی تو این تاپیک راجع به همه چیز صحبت میشه الا آموزش نقشه کشی:(

betelgeuse

عضو جدید
این همه از همدیگه تشکر کردید حالا ببینیم همتون با هم به ما جواب میدین یا نه
من چند تا سوال مهم و فوری دارم و امیدوارم شما دوستان عزیز به من کمک کنید
ما این ترم درس رسم فنی و نقشه کشی ساختمان داشتیم ( مهندسی عمران )
استاد ما که فقط ادعاش میشه و درست درس نمیده به ما نگفته چطوری از سه نما به شکل اصلی برسیم و بر عکس و ما هم هفته دیگه امتحان داریم و بدبخت خواهیم شد
شما کمک کنید به ما یاد بدید چجوری میشه رسم کرد
سوال اول - آیا با اتوکد میشه از روی شکل اصلی به سه نما رسید یا بر عکس ؟

fatemeh-imani

عضو جدید
لطفا برای آموزش از این تصاویر استفاده کنید
ممنون میشم

من بطور خلاصه روش نقطه یابی رو برات توضیح میدم. برای تمرین1 اول یه خط 45درجه از محل تلاقی دو خط xy-zy به سمت پایین در سمت راست کشیده(همون جایی که نوشته تمرین...) حالا از تمام نقطه هایی که در نمای جانبی(3) هست یه خط به به سمت پایین بکش تا به خط 45 درجه برسی و بعد از محل برخورد این خط یه خط صاف به سمت چپ یعنی تو نمای(2)بکش. حالا از تمام نقاط نمای روبرو(1) یه خط صاف به سمت پایین بکش. دو تا خطی که از یه نقطه مشترک از هر دو نما کشیدی تو نمای سر با هم برخورد میکنن. این نقاط رو به هم وصل کن. روش کار برای بقیه نماها هم همینطوریه. البته یه کم نیاز به تجسم کردن شکل بطور سه بعدی هم داری دوست عزیز. بهتره از کتابای نقشه کشی ساختمان یا صنعتی استفاده کنی.

roshanfekrejavan

عضو جدید
کاربر ممتاز
این همه از همدیگه تشکر کردید حالا ببینیم همتون با هم به ما جواب میدین یا نه
من چند تا سوال مهم و فوری دارم و امیدوارم شما دوستان عزیز به من کمک کنید
ما این ترم درس رسم فنی و نقشه کشی ساختمان داشتیم ( مهندسی عمران )
استاد ما که فقط ادعاش میشه و درست درس نمیده به ما نگفته چطوری از سه نما به شکل اصلی برسیم و بر عکس و ما هم هفته دیگه امتحان داریم و بدبخت خواهیم شد
شما کمک کنید به ما یاد بدید چجوری میشه رسم کرد
سوال اول - آیا با اتوکد میشه از روی شکل اصلی به سه نما رسید یا بر عکس ؟
جواب سوالتونو میتونید تو وبلاگ زیر پیدا کنید.اگر پیدا نکردید بگین تا دوباره خودم توضیح بدم.:
http://memari-modern.blogfa.com/post-176.aspx
در مورد شکلایی که گزاشتید.من هر چقدر در مورد شکل زیر فکر کردم نتونستم نمای دید از جلو رو بکشم.
:gol:
میشه منبعی که این شکلو بدست آوردیدو بگید تا بیشتر روش فکر کنم؟

آخرین ویرایش: