مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

dorddaye

عضو جدید
بله مقرون به صرفه است تو یه محیط 2 در 2 هم میتونین یک تن کمپوست بزنین البته برای شروع کار سرمایه اولیه وثابت باید هزینه کنین ولی از کاشت دوم به سوددهی میرسین منظورم قفسه ها و کولر و امثال اوناست که سرمایه ثابت هستش و سرمایه در گردش شما هم کمپوست و سایر وسایل بسته بندیه که مصرف روزانه داره معمولا اگه یه ملیون گمپوست بخری دقیفا یه ملیون سود میکنی البته در 2 ماه که میشه 500 تومن در یه ماه البته بهتره که برای کسب تجربه واعتماد به نفس لازم از دو تن و کمتر شذوع کنی تا اگه خراب شد یا بازاریابیت ضعیف بود ضرر نکنی و یربه یربشه اگه بتونی از هر تن کمپوست 220 کیلو برداشت کنی اونوقته که میتونی کارت رو گسترش بدی و پولدار بشی معمولا توری های سه طبقه ای بعتر جواب میدن ما توی چتدر 2*2 کشت کرده بودیم و نتیجه گرفتیم موفق باشی

dorddaye

عضو جدید
سلام نوع بذر باعث خاردار شدن میشه البته کمبود آب هم میتونه علت دیگه اش باشه برای تربیت خیارهای درختی از همون مرحله رشد اولیه بایستی اونها رو روی طناب هدایت کنی وتربیت بدی تا وقتی رشد کرد روی زمین نخزه و به سمت الا حرکت کنه البته طناب رو از یه جای بلندی باید ببندی علت میوه ندان هم برمیگرده به نوع خاک باغچه ات بهتره از کودهای تقویتی مناسب یا دوز پایین استفاده کنی و آب رو هم به موقع پای بوته برسونی تا بتونی از خیارات مصرف کنی تپس اولین اقدام تعویض بذرته موفق باشی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
چند ماه پیش چند بوته خیار در باغچه کاشتم .7-8 بوته خیار گلخانه ای خارجی با بذر قرمز و سفید (رنگ شده بودن) با عنوان خیار درختی و چند بوته که فروشنده گفت اینها خیار بوته ای هستند ...
بوته های درختی سریعا شروع کردن به تولید میوه و انتهای تمام خیارک ها !(یعنی خیار کوچولو ها ) یک گل کوچک زرد بود و هست ولی اون خیار بوته ای ها فقط گل دادن و حتی برای خنده یدونه خیار هم تولید نکردن ... البته از 5 بوته فقط یکیشون یه دونه میوه داد که همونجا سر زمین بوسیله دستیار باغبان خورده شد ....
خب این بقیه چرا میوه نمیدن تا بتونیم به دوستامون هم تعارف کنیم
و سوال دوم چرا خیار بعضی خیارها خار دار میشن؟
چرا بعضی خیار ها قطر منظمی ندارن و نازک و کلفت میشن ؟

دوست گلم رنگ بذرها به خاطر مواد قارچ کشی هست که بهش میزنن.
خوب درسته بعضی از انواع خیار توانایی قد کشیدن دارن و ما میتونین با بستن اونا به قیم محصول بیشتری در واحد سطح بدست بیاریم . و برخی از بوته ها هم کمتر توانایی بلند شدن دارن ولی در کل خیار گیاهی هست که نسبتا روی زمین می خزه ولی بسته به نوع رقم متفاوته.
عزیزم این گل که مشکلی نیست و یه امر طبیعیه ، ببین عزیزم چون میوه خیار حاصل رشد تخمدان هست تا مراحلی از رشد هنوز برخی از اندام های گل در انتهای میوه دیده میشود و این جای نگرانی نداره.

یه نکته در مورد خیار هست که خیار اغلب گیاهی یک پایه یعنی گل نر و ماده روی یک بوته قرار داره ، گلهای نر به صورت گروهی و گلهای ماده به صورت تکی ظاهر میشن ، گلهای نر زودتر از گلهای ماده ظاهر میشن و تعداد آنها بیشتر هست. نسبت گلهای نر به ماده در خیار حدود 14 به 1 هست . ظاهر شدن ظاهر شدن گلها در خیار به غیر از خواص زنتیکی بستگی به عوامل محیطی نیز دارد ، بدین ترتیب که تعداد گلهای نر با روزهای بلند و شدت تابش خورشید و دمای زیاد هوا افزایش پیدا می کند. در صورتی که روزهای کوتاه و شدت کم تابش خورشید دمای کم هوا باعث افزایش گلهای ماده در خیار میشود.
ارقام جدید اصلاح شده گلخانه ایی فقط داری پایه هایی با گلهای ماده هستند که دیگه نیازی به گرده افشانی نیست و میوه تشکیل می گردد.
برخی ارقام هم گلها هم اندام نر دارن و هم اندام ماده که گرده افشانی توسط زنبور صورت میگیرد.
پس ببین عزیزم ممکنه هر کدوم از حالات بالا برای شما اتفاق افتاده باشه . و درواقع بذر خاصو مرغوبی رو به شما نداده باشن.

عزیزم برخی از خیارها در مراحل اولیه دارای پرز هستند و برخی دارای پرزهای بلندتری هستند که به نظر خار می ایند که این موضوع در اواخر دوره رشد برطرف میشه اما دقت کنید برخی از ارقام هستند به نام خیار خاردار که در روسیه مصرف غذایی بالایی داره و تا بلوخ میوه خارهای درشتی روی اون هست.

علت ناموزون بودن میوه خیار در اوایل رشد با رشد میوه حل میشه اما اگر وقتی میوه کاملا بزرگ شد و این حالت رو مشاهد کردید .
البته اگر شما بذر خیار گلخانه ایی داشته باشید که فقط گل ماده دارد ( پارتنوکارپ ) به هیچ وجه نباید گیاه خیاری با گل نر در نزدیکی آن باسد زیرا باعث همین بدشکلی که شما میگید در خیار می گردد.

سوال دیگه ایی باشه در خدمتم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
:que:باسلام:
درموردپرورش قارچ دكمه اي چندسوال داشتم:
1:به عنوان كارازنظرسودوزيان مقرون به صرفه است يانه؟
2:درشرايط خوب درهرمترمربع چقدرقارچ توليدميشود؟
3:كمترين حدي كه ميشودزيركشت بردتادرآمدزاباشدچقدرميتونه باشه؟
ازكساني كه دراين مورداطلاعات دارندياكاركردنددرخواست كمكفوري ميشود
پيشاپيش تشكرميكنم.
سلام علی رضا عزیز
به تالار کشاورزی خیلی خوش امدی
دوست خوبم اول شما به من بگو که :
اول محل زندگی و شرایط آب و هوا
دوم مساحت فضایی که میتونی آماده کنی
سوم حداکثر توان مالیت رو بگو
چهارم بگو چقدر در مورد قارچ اطلاعات داری.
اینها رو جواب بده تا من بقیه شو رو بهت بگم.

منتظر جوابت هستم.

alestromeria

عضو جدید
منون از باغبان عزیز بخاطر توضیحات کاملشون،
فقط با اجازه باغبان من 1نکته ای اضافه کنم که بد شکلی به دلیل کمبود پتاسیم ونیتروژن هم بوجود میاد، البته در خیار هایی که پارتنوکارپ نیستن، گرده افشانی ناقص هم دلیله بدشکلی میتونه باشه.

alestromeria

عضو جدید
باغبان جان، فک کنم گیاه تا زمانی که شروع به گل دادن بکنه از مواد غذایی ریزوم استفاده میکنه، وماباید تا مرحله قبل از گل دهی برای از بین بردن علف هرز صبر کنیم.

اميررضا

عضو جدید
تشكر

تشكر

بله مقرون به صرفه است تو یه محیط 2 در 2 هم میتونین یک تن کمپوست بزنین البته برای شروع کار سرمایه اولیه وثابت باید هزینه کنین ولی از کاشت دوم به سوددهی میرسین منظورم قفسه ها و کولر و امثال اوناست که سرمایه ثابت هستش و سرمایه در گردش شما هم کمپوست و سایر وسایل بسته بندیه که مصرف روزانه داره معمولا اگه یه ملیون گمپوست بخری دقیفا یه ملیون سود میکنی البته در 2 ماه که میشه 500 تومن در یه ماه البته بهتره که برای کسب تجربه واعتماد به نفس لازم از دو تن و کمتر شذوع کنی تا اگه خراب شد یا بازاریابیت ضعیف بود ضرر نکنی و یربه یربشه اگه بتونی از هر تن کمپوست 220 کیلو برداشت کنی اونوقته که میتونی کارت رو گسترش بدی و پولدار بشی معمولا توری های سه طبقه ای بعتر جواب میدن ما توی چتدر 2*2 کشت کرده بودیم و نتیجه گرفتیم موفق باشی
;) ازكمك وراهنمايي تون كمال تشكررادارم

اميررضا

عضو جدید
پاسخ به سوالات شما

پاسخ به سوالات شما

سلام علی رضا عزیز
به تالار کشاورزی خیلی خوش امدی
دوست خوبم اول شما به من بگو که :
اول محل زندگی و شرایط آب و هوا
دوم مساحت فضایی که میتونی آماده کنی
سوم حداکثر توان مالیت رو بگو
چهارم بگو چقدر در مورد قارچ اطلاعات داری.
اینها رو جواب بده تا من بقیه شو رو بهت بگم.

منتظر جوابت هستم.
دوست عزيزم سلام
محل زندگيم خراسان جنوبي باآب وهوايي نسبتامعتدل
فضاي كشت حدودا60مترمربع
سرمايه8تا10ميليون تومان
درحدخواندن كتاب.(باجواب دادن به سوالاتم اگراميدواركننده باشد:بارفتن به كلاس وجمع آوري اطلاعات بيشتربه اميدخداشروع ميكنم.)

بین سه تا گرایش آبیاری و زهکشی , منابع آب و سازه های آبی انتخاب رشته بیشتر سلیقه ایه

از نظر بازار کار سازه های آبی بهتر ،

منابع آب هم بد نیست ؛ اوایل فارغ التحصیلی تو یه پروژه مطالعات منابع آب کار کرده بودم ( البته کارش فیلدی بود )

خودم کنکور ارشد 82 گرایش آبیاری و زه کشی قبول شدم ولی نرفتم

الان اگه بخوام واسه ارشد انتخاب کنم هیچ کدوم از سه تا گرایش رشتم ( آبیاری ) رو انتخاب نمیکنم ، ترجیح میدم عمران بخونم...
امیدوارم یه کمک کوچیکی شده باشه
ممنونم از راهنماییتون موفق باشید.

dorddaye

عضو جدید
سلام دوست عزیز
نمیدونم چه اصراری داری که به همه بقبولانی که این چیزی که از داخل گلدان شما سبز شده انگوره و نظرات مخالف رو قبول نمیکنی در واقع با این کارت داری به شعور مهندسین باغبانی توهین میکنی البته از لحن تند کلامم معذرت میخوام ولی باید بگم انگوری گه به مدت یک سال توی سرما ی صفر درجه یخچال باقی میمونه بذرش قوه نامیه اش رو به مرور از دست میده و احتمال سبز شدن بذرها ممکنه به چند درصد (زیر 10 درصد) برسه و بنابراین چیزی که شما کاشتین درسته بذر انگور بوده ولی چیزی که بعد از سی روز سبز شده انگور نیست و بدلیل الوده بودن خاک به بذرهای مختلف گیاهی که اکثرا هم اتفاق میافته نوعی کاکتوس سبز شده یعنی بذر کاکتوس داخل خاکت وجود داشته که بدلیل شراط مناسب سبز شده بنابراین بهتره از بذر انگور که معمولا هم توصیه نمیشه و قلمه همیشه بهتر جواب داده در خاک استریل شده استفاده کنی و عکس بوته جدید رو بهمراه یه معذرت خواهی توی سایت بزنی قربان تو :redface::)

مریم گل آسا

عضو جدید
خیلی خیلی ممنون .

بسیار مفید بود.

حقیقت اینه که نظارت بر فضای سبز یه محوطه رو به من سپردن که الان پر شده از انواع علف های هرز!

ممکنه لازم باشه تمام چمن سمپاشی بشه!:(

dorddaye

عضو جدید
در مورد کشت توت فرنگی در مزرعه کسی چیزی میدونه؟

در مورد کشت توت فرنگی در مزرعه کسی چیزی میدونه؟

سلام
اگه بخوام توی یه هکتار زمین کشاورزی توت فرنگی بکارم چه شرایط و افداماتی لازمه من یک هکتار زمین با خاک مرغوب و ph =7.3 و چاه آب در شرایط آب و هوایی استان گلستان گیر اوردم البته تو منطقه ما معمولا هندوانه و خربزه و پنبه و کلزا و گندم کشت میشه و تا حالا کسی این کشت رو انجام ندانده لطفا اگر کسی در این زمینه اطلاعات کافی داره در اختیار من قرار بده ممنون میشم بای ;)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی خیلی ممنون .

بسیار مفید بود.

حقیقت اینه که نظارت بر فضای سبز یه محوطه رو به من سپردن که الان پر شده از انواع علف های هرز!

ممکنه لازم باشه تمام چمن سمپاشی بشه!:(
ایشالله از پسش بر میای هر کمکی خواستی بگو در حد توانم در خدمتم.
ولی سمپاشی ممکنه به خود چمن هم صدمه یزنه و زنگش رو زرد کنه و احتمالا بسوزونه با سر زنی مداوم و حذف دستی مبتونی تا حدودی باشون مبارزه کنی.
با کسایی که تو این کار تجربه دارن تو محیط اطرافتون حتما یه مشورتی کن.
موفق باشی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
باغبان جان، فک کنم گیاه تا زمانی که شروع به گل دادن بکنه از مواد غذایی ریزوم استفاده میکنه، وماباید تا مرحله قبل از گل دهی برای از بین بردن علف هرز صبر کنیم.

اره گیاه وقتی داره رشد رویش میکنه و برگ و شاخساره تولید میکنه درواقع داره مواد غذایی هم میسازه که بخشی از اون رو در ریشه ها ( یا اینجا همون ریزوم ) ذخیره میکنه و هرچی تعداد شاخساره بیشتر بشه اندوخته مواد غذایی هم بیشتر میشه .... پس بهتره مرتب بخش هوایی رو حذف کنیم تا ریزوم ها به مرور زمان بمیرن.
این نظر منه ................ لطفا شما و بقیه هم نظرشون رو بگن .
ممنون:gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
:que:باسلام:
درموردپرورش قارچ دكمه اي چندسوال داشتم:
1:به عنوان كارازنظرسودوزيان مقرون به صرفه است يانه؟
2:درشرايط خوب درهرمترمربع چقدرقارچ توليدميشود؟
3:كمترين حدي كه ميشودزيركشت بردتادرآمدزاباشدچقدرميتونه باشه؟
ازكساني كه دراين مورداطلاعات دارندياكاركردنددرخواست كمكفوري ميشود
پيشاپيش تشكرميكنم.
دوست گلم حتما اگر شما بتونید محصول مرغوب تولید کنید و بازار مناسبی برای فروشش پیدا کنی حتما مقرون به صرفه خواهد بد ولی همونطور که گفتم باید بازاریابی خوبی داشته باشی.

تقریبا با سیستم قفسه بندی دو طبقه ایی در هر 12 متر مربع میتونی 1 تن کیسه های اماده ( کمپوست+اسپان ) بذاری که فاصله کیسه ها حتما باید رعایت کنی تا مشکلات بعدی سراغت نیاد ، که به ازای هر تن حدودا 200 تا 250 کیلو میتونی برداشت کنی ، البته ین به شرط ایده آل بودن شرایط هست یعنی شما بتونی زطوبت و دمای مناسب رو برای قارچ تامین کنی و از بروز هر گونه آودگی جلوگیری کنی و یا در صوردت بروز الودگی سریعا درمان کنی.

دوست عزیز شما با یه تن هم میتونی به سود دهی برسی ، ولی چون اول کاری یه مقدار هزینه اولیه داری ، مثلا:
آماده کردن و ضدعفونی کردن گارگاه تهیه وسایل گرم کننده در فصل سرما و خنک کننده در فصل گرما برای ایجاد رنج مناسب دما ، چون همونطور که میدونید یه رنج دمایی خاص هست که بافت میسیلیوم قارچ را وارد فاز زایشی یا همون کلاهک دهی میکنه .

خرید بسته های کمپوست و خاک پوششی و تهیه آب چهت آبیاری قارچ و تامین رطوبت و هزینه آب وبرق و ........
که البته سرمایه شما حدودا کافی هست فقط اگر بخواید تو فصل سرما اقدام به تولید قارچ کنید هزینه کنترل دما زیاد میشه که بهتره برای منطقه شما بزارید بعد از عید این کار رو شروع کنید.
بازم در خدمتم :gol:

alestromeria

عضو جدید
گیاه تازمانی که گل نداده تمام انرژی شو صرف گلدهی میکنه و بعد از گلدهی شروع به ذخیره مواد غذایی میکنه، چون برای گیاه مهمترین چیز حفظ نسل خودش و گلدهی و تولید بذره.

ali hamraeiiyan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه ممكنه يه سم هم به من معرفي كنين كه چمن رو طوري خشك كنه كه ديگه ازش خبري نشه پدرم رو در اوره اتيشش ميزم 4 روز بعد قشنگتر سبز ميشه واسه مزرعه است

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام
بچه ها کسی موسسه ای میشناسه که آزمون های ارشد واسه رشته ما برگزار کنه البته به جز سنجش و دانش .
سنجش و دانش کسی استفاده کرده ، اگه آره چجوره ؟ خوبه ؟
سلام مهسا جان:gol:
ببین عزیز کلاسای پارسه و قلم چی هم هست تعریفشو شنیدم
بعد تو شیراز کلاس بزرگمهر دانا هم خیلی عالیه استاداشو میشناسم ولی مطمئن نیستم که برای گرایش تو باشه یا نه می خوای شماروش بدم بهت بپرسی؟

مريم *

عضو جدید
سوال

سوال

سلام خوب هستيد؟ يك مقاله جديد مي خوام در مورد شرايط و فيزيولوژي پس از برداشت يك ميوه مي تونيد كمكم كنيد؟

مريم *

عضو جدید
سلام من مريم از اينكه عضو باشگاه شدم خوشحالم من يك مقاله در باره فيزيولو ژي پس ار برداشت يك ميوه مي خوام خيلي واجبه البته لاتين و جديد

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خوب هستيد؟ يك مقاله جديد مي خوام در مورد شرايط و فيزيولوژي پس از برداشت يك ميوه مي تونيد كمكم كنيد؟

سلام به روی ماهت مریم عزیزم
ببین گلم کافیه شما یه چنین جمله ایی که الان مینویسم سرچ کنی کلی مقاله گیرت میاد باید خودت ببینی کدومش بدردت میخوره و میتونی ترجمه کنی.
post harvest fruit+ filetype:pdf

اميررضا

عضو جدید
تشكر

تشكر

دوست گلم حتما اگر شما بتونید محصول مرغوب تولید کنید و بازار مناسبی برای فروشش پیدا کنی حتما مقرون به صرفه خواهد بد ولی همونطور که گفتم باید بازاریابی خوبی داشته باشی.

تقریبا با سیستم قفسه بندی دو طبقه ایی در هر 12 متر مربع میتونی 1 تن کیسه های اماده ( کمپوست+اسپان ) بذاری که فاصله کیسه ها حتما باید رعایت کنی تا مشکلات بعدی سراغت نیاد ، که به ازای هر تن حدودا 200 تا 250 کیلو میتونی برداشت کنی ، البته ین به شرط ایده آل بودن شرایط هست یعنی شما بتونی زطوبت و دمای مناسب رو برای قارچ تامین کنی و از بروز هر گونه آودگی جلوگیری کنی و یا در صوردت بروز الودگی سریعا درمان کنی.

دوست عزیز شما با یه تن هم میتونی به سود دهی برسی ، ولی چون اول کاری یه مقدار هزینه اولیه داری ، مثلا:
آماده کردن و ضدعفونی کردن گارگاه تهیه وسایل گرم کننده در فصل سرما و خنک کننده در فصل گرما برای ایجاد رنج مناسب دما ، چون همونطور که میدونید یه رنج دمایی خاص هست که بافت میسیلیوم قارچ را وارد فاز زایشی یا همون کلاهک دهی میکنه .

خرید بسته های کمپوست و خاک پوششی و تهیه آب چهت آبیاری قارچ و تامین رطوبت و هزینه آب وبرق و ........
که البته سرمایه شما حدودا کافی هست فقط اگر بخواید تو فصل سرما اقدام به تولید قارچ کنید هزینه کنترل دما زیاد میشه که بهتره برای منطقه شما بزارید بعد از عید این کار رو شروع کنید.
دوست عزيزم ازراهنماييتون صميمانه تشكرميكنم.
اگربه مشكل برخوردم حتماازتجربياتتون استفاده ميكنم:gol:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
مریم خانوم گل واقعا شما مهندسی نساجی میخونی؟؟؟؟
یا این ترم درس فیزیولوژی پس از برداشت دارین؟؟؟!!!!!!!!!!!

این ترم من درس پس از برداشت دارم
دارم روی پس از برداشت موز کار میکنم البته هنوز وقت نکردم مقاله ای و مطلبی پیدا کنم
اگه که مریم جون همکلاس نباشیم مطالب که جمع و جور کردم براتون میذارم

ramezanimeysam

عضو جدید
سلام به طور 100 درصد با پرورش اون اشنام بهتره بی خیال شی چون من همه ی این راهها رو رفتم ببخشید کثافت کاری اصلا هم مقرون به صرفه نیست مگر به طور عمده.من تو این کار خبره م.اگه سوالی داری بپرس؟

تو بگو

اخراجی موقت

ببخشید این صحبت شما حاصل تجربه شماست ؟ از نظر من شما اغراق کردید خیلی زیاد :cool:

تو بگو

اخراجی موقت
دوست عزيزم سلام
محل زندگيم خراسان جنوبي باآب وهوايي نسبتامعتدل
فضاي كشت حدودا60مترمربع
سرمايه8تا10ميليون تومان
درحدخواندن كتاب.(باجواب دادن به سوالاتم اگراميدواركننده باشد:بارفتن به كلاس وجمع آوري اطلاعات بيشتربه اميدخداشروع ميكنم.)

کشت استاندارد قارچ نیازی به فکر در مورد شرایط اب و هوایی نداره و در 60 متر که فرمودید لطفا بفرمایید که مسقف است یا بتونی یا فلزی یا داربست دارد یا .... سرمایه شما مناسب است نیاز به اطلاعات زیاد نیست بلکه تجربه نیاز دارد نه تجربه کشت و کار بلکه تجربه ای که بتوانی خودت بذر تولید کنی و کمپوست هم خودت تولید کنی و از پس الوده کننده های محیط بر بیایی و مسلماً موفق خواهی شد البته محل کشت حتما بایست تاریک و با منبع برق قوی پشتیانی شود .

تو بگو

اخراجی موقت

بازاریابی این محصول قبل از کشت محصول بایست صورت گیرد .

در مورد 12 متر و یک تن هم بفرمایید حاصل تجربه شماست یا منبع خاصی دارید ؟

تهیه کمپوست از خرید ان زحمت کمتر لازم داره و استریلتر هم است .

برگشت سرمایه بعد از یک سال است .

کشت قارچ استاندارد در هر شرایط امکانپذیر است و فصل خاص ندارد .

:cool:

تو بگو

اخراجی موقت
علف هرز چمن بایست با دست چیده بشه ( چمنکاری پارکها ) در مورد صنعتی هم میشه سمپاشی کرد اما بعد از 3 روز مجددا بذرکاری لازمه و هیچگاه علف هرز ریزوم دار را با بیل قطع نکنید که تکثیر میشه و .... بهترین سموم این علف ها سموم مربوط به علفهای هرز پهن برگ است . :cool:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان گلم به نظرمن سعی کنید به افراد علاقمند کمک روحی و علمی کنید نه اینکه خیلی سریع و رک بیاید یه چیزی بگید اینجوری خیلی از استعدادها و توانایی ها سرکوب میشه ، دلیل نمیشه یکی نتونست بقیه هم نتونن.
منم هم تو یه اتاق 12
متربعی کار عملی کردم برای همین دارم خیلی صریح حرف میزنم والا حواسم هست که این موضو ع خیلی حساسه.

دوستان گلم کمی بیشتر به هم دل گرمی بدید بهتره ، کمی مهربون تر :redface::gol::gol: