استفاده از تجربيات همديگر

s22a2ch

مدیر بازنشسته
iso 9001 :2008

iso 9001 :2008

من جزوه iso 9001:2008 رو دارم.اگه کسی لازم داره بگه.

mahtabi

مدیر بازنشسته
سلام.میشه نظرتون رو راجع ترم تابستان بگین"؟

سلام
بستگی داره اگر که قصد داری واسه 7 ترمه شدن و اینکه برای ارشد بخونی ،ترم بگیری که عالیه اما اگر واسه زود تموم کردن دانشگاه هست اشتباه محضه

به هر حال موفق باشی

businessman

عضو جدید
دوستان و مهندسان باتجربه من ورودي 87 هستم. راستش مي خوام يه خط مشي مناسب براي خودم انتخاب كنم ولي واقعاً گيج شدم. دوست دارم كاملاً اكتيو باشم و تمام مباحث و مطالب رو در حيطه درسيم بدونم تا بتونم كاملاً در آينده تحصيلي و كاريم عالي باشم به همين دليل تصميم داشتم تمام مقالات و كتب لاتين و فارسي و تمامي دوره هاي تخصصي مثل شش سيگما و lean operation و ايزو ها و .... و همچنين نرم افزارها رو ياد بگيرم اما حقيقتاً گيج شدم, واقعاً مباحث و مطالب و دوره ها خيلي زياد و گسترده هستند( مهندسي معكوس ,تفكرناب , منطق فازي, شش سيگماو كلي مباحث ديگه:surprised:) و خلاصه من نمي دونم بايد اصلاً از كجا شروع كنم و چيكار بايد بكنم. به وي‍ژه كه مي خوام براي ادامه تحصيل هم به خارج از كشور برم بايد از همين الان بايد بدونم دقيقاً چي مي خوام و بايد چيكار كنم .حتي اينقدر گستردگي شغلي و گرايش هاي مختلف هم در اين رشته زياد هست كه بازم آدم گيج مي شه ( لجستيك و supply chain managment و financial engineering ,quality managment , project management) .:eek:
اگر مهندسان گل يه كمكي به ما بكنند كه من اصلاً چگونه مي تونم در رابطه با آينده كاري و جزئيات هر كدوم از گرايش ها اطلاعات داشته باشم و مهمتر اينكه حالا اگر فهميدم كدومش مناسب من بود حالا چه مباحث و دوره ها و نرم افزارهايي مناسب و به درد بخور هست كه در اون ها فعاليت داشته باشم و بيهوده اين دوره 4 ساله رو هدر ندم و دقيقاً در اون زمينه اي كه بايد و مي خوام مسلط شم و آخر سر نشم همه كار وهيچ كاره . خلاصش راهنمايي بفرماييد براي perfect شدن بايد چيكار كنم.
ممنون مي شم.:(

آخرین ویرایش:

sszz23

عضو جدید
چرا اینقدر عجله داری؟ چیزایی که تو میخای یاد بگیری مثل 6 سیگماو... لازمش اینه که لااقل 5 ترم رو بگذرونی.6 سیگما مبحث بسیار سنگین و مشکلیست.در ثانی ما تو کشوری زندگی میکنیم که متاسفانه هیچ بهایی به علم و دانش نمیده.اگه اینجوری بود که من خودم تصمیم نمیگرفتم به کشور دیگه ای برم.به عنوان یک دوست بهت پیشنهاد میکنم که روزی 6،7 ساعت فقط دروس دانشگاهیتو بخونی.اگه بخای فراتر از اون پیش بری اونوقت حتی تو حل کردن ساده ترین مسائل اقتصاد مهندسی و...هم میمونی.با آرزوی موفقیت برای شما.

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان و مهندسان باتجربه من ورودي 87 هستم. راستش مي خوام يه خط مشي مناسب براي خودم انتخاب كنم ولي واقعاً گيج شدم. دوست دارم كاملاً اكتيو باشم و تمام مباحث و مطالب رو در حيطه درسيم بدونم تا بتونم كاملاً در آينده تحصيلي و كاريم عالي باشم به همين دليل تصميم داشتم تمام مقالات و كتب لاتين و فارسي و تمامي دوره هاي تخصصي مثل شش سيگما و lean operation و ايزو ها و .... و همچنين نرم افزارها رو ياد بگيرم اما حقيقتاً گيج شدم, واقعاً مباحث و مطالب و دوره ها خيلي زياد و گسترده هستند( مهندسي معكوس ,تفكرناب , منطق فازي, شش سيگماو كلي مباحث ديگه:surprised:) و خلاصه من نمي دونم بايد اصلاً از كجا شروع كنم و چيكار بايد بكنم. به وي‍ژه كه مي خوام براي ادامه تحصيل هم به خارج از كشور برم بايد از همين الان بايد بدونم دقيقاً چي مي خوام و بايد چيكار كنم .حتي اينقدر گستردگي شغلي و گرايش هاي مختلف هم در اين رشته زياد هست كه بازم آدم گيج مي شه ( لجستيك و supply chain managment و financial engineering ,quality managment , project management) .:eek:
اگر مهندسان گل يه كمكي به ما بكنند كه من اصلاً چگونه مي تونم در رابطه با آينده كاري و جزئيات هر كدوم از گرايش ها اطلاعات داشته باشم و مهمتر اينكه حالا اگر فهميدم كدومش مناسب من بود حالا چه مباحث و دوره ها و نرم افزارهايي مناسب و به درد بخور هست كه در اون ها فعاليت داشته باشم و بيهوده اين دوره 4 ساله رو هدر ندم و دقيقاً در اون زمينه اي كه بايد و مي خوام مسلط شم و آخر سر نشم همه كار وهيچ كاره . خلاصش راهنمايي بفرماييد براي perfect شدن بايد چيكار كنم.
ممنون مي شم.:(
باسلام
هر کدوم از اینا که گفتی یه مسیر برای ادامه راه مهندسی صنایع است ، ولی همه این مسیرها طبق اصل جهان واحد یه جایی توی کمالشون بهم می رسن ، به نظر من ، هر کدوم از این مسیرها رو که انتخاب کنی ، یه جورایی تو ادامه راه به اونای دیگه احتیاج پیدا میکنی.
اگه بخوام یه مثال برات بزنم ، اینجوری می گم ، من تو حوزه کنترل پروژه کار می کنم ، فقط راجع به اون می دونستم ، یه خورده گذشت فهمیدم می تونم از تکنیک های کنترل کیفیت استفاده کنم ، پس رفتم مینی تب MINITAB و SPSS یاد گرفتم ، یه خورده بیشتر گذشت توی کلاس های ایزو شرکت کردم (اتفاقی از طرف شرکتی که توش کار میکردم) دیدم این هم به درد من و مسیرم می خوره ، حالا هم دارم EFQM یاد می گیرم.
مخلص کلام اینکه به نظر من مطالعه ت رو هر چه بیشتر ادامه بده توی همه زمینه ها ، ولی با سرکار خانم فرزانه فرد هم موافقم که درس های دانشگاهی اولویت دارن
بااحترام

businessman

عضو جدید
چرا اینقدر عجله داری؟ چیزایی که تو میخای یاد بگیری مثل 6 سیگماو... لازمش اینه که لااقل 5 ترم رو بگذرونی.6 سیگما مبحث بسیار سنگین و مشکلیست.در ثانی ما تو کشوری زندگی میکنیم که متاسفانه هیچ بهایی به علم و دانش نمیده.اگه اینجوری بود که من خودم تصمیم نمیگرفتم به کشور دیگه ای برم.به عنوان یک دوست بهت پیشنهاد میکنم که روزی 6،7 ساعت فقط دروس دانشگاهیتو بخونی.اگه بخای فراتر از اون پیش بری اونوقت حتی تو حل کردن ساده ترین مسائل اقتصاد مهندسی و...هم میمونی.با آرزوی موفقیت برای شما.

ممنون از راهنماييتون.والا طبق فرمايش شما من همون 6 7 ساعت دروس دانشگاهي كه مي فرماييد رو مي خونم اما هرچه بيشتر مي خونم نمراتم ضعيف تر هم مي شه و در كل اينجوري كه پيداست براي دروس دانشگاهي بي خودي زحمت كشيدن فايده نداره سقفش همون 14 15 هست با وجود اين استاداي ....:cry: . درضمن با وجود اين همه مباحث گسترده و روزافزون كاربردي كه وارد مي شه به نظرم اين كه بخوام صرفاً رو دروسي به قول شما مثل اقتصاد مهندسي مانور بدم نهايتاً با وجود اين همه مهندس هيچي دستم رو نخواهد گرفت و آينده تحصيلي و شغليم رو هم تامين نمي كنه و من حداقلش اينه كه بايد با تمام مباحث روز و دوره ها و نرم افزارهاي جديد آشنايي داشته باشم. در ضمن اين رو هم بگم كه من براي ارشد تصميم به رفتن به يكي از دانشگاه هاي تاپ اروپايي دارم فلذا بعيد مي دونم صرفاً با داشتن يه مدرك بي ارزش دانشگاه آزاد بتونم دانشگاه كابل هم پذيرش بگيرم :surprised: پس بايد خيلي مجهزتر از اين حرفا باشم:D تا رزومه قوي ارائه بدم.
خوب حالا با توجه به اينكه مثل اينكه شما نيز در خارج از كشور به تحصيلاتتون ادامه دادين و تجربش رو دارين نظرتون در اين رابطه چيه؟

sszz23

عضو جدید
ممنون از راهنماييتون.والا طبق فرمايش شما من همون 6 7 ساعت دروس دانشگاهي كه مي فرماييد رو مي خونم اما هرچه بيشتر مي خونم نمراتم ضعيف تر هم مي شه و در كل اينجوري كه پيداست براي دروس دانشگاهي بي خودي زحمت كشيدن فايده نداره سقفش همون 14 15 هست با وجود اين استاداي ....:cry: . درضمن با وجود اين همه مباحث گسترده و روزافزون كاربردي كه وارد مي شه به نظرم اين كه بخوام صرفاً رو دروسي به قول شما مثل اقتصاد مهندسي مانور بدم نهايتاً با وجود اين همه مهندس هيچي دستم رو نخواهد گرفت و آينده تحصيلي و شغليم رو هم تامين نمي كنه و من حداقلش اينه كه بايد با تمام مباحث روز و دوره ها و نرم افزارهاي جديد آشنايي داشته باشم. در ضمن اين رو هم بگم كه من براي ارشد تصميم به رفتن به يكي از دانشگاه هاي تاپ اروپايي دارم فلذا بعيد مي دونم صرفاً با داشتن يه مدرك بي ارزش دانشگاه آزاد بتونم دانشگاه كابل هم پذيرش بگيرم :surprised: پس بايد خيلي مجهزتر از اين حرفا باشم:D تا رزومه قوي ارائه بدم.
خوب حالا با توجه به اينكه مثل اينكه شما نيز در خارج از كشور به تحصيلاتتون ادامه دادين و تجربش رو دارين نظرتون در اين رابطه چيه؟
Businessman عزیز،منظور بنده این نیست که شما فقط وفقط بچسبین به درسای دانشگاهی و از سایر مباحث ارزشمند مثل 6 سیگما و کیفیت و ...دوری کنید.شما تازه وارد دانشگاه شدین و هنوز با بسیاری از مباحث صنایع آشنا نشدید.اگه با 6،7 ساعت مطالعه نتیجه دلخواه رو کسب نمیکنید یکی از دلایلش می تونه همین عجله و استرس شما باشه.یاد گرفتن نرم افزارها به شرطی که پیش نیاز هر کدوم از اونها رو رعایت کنی بسیار موثر خواهدبود.
در رابطه با ادامه تحصیل در خارج از کشور میتونم بگم که اگه تو ایران روزی 6،7 ساعت درس میخونید اونجا مجبور خواهید شد حداقل 9،10 ساعت فقط دروس دانشگاهیتونو مطالعه کنید.من دانشجوی صنایع در دانشگاه UPM مالزی ام.در رابطه با اروپا چون برادرم در دانشگاه تولوز فرانسه مشغول به تحصیله میتونم بگم فوق العاده رو زبانشون تعصب دارن و نظام آموزشی سختگیرانه ای دارن.هیچ تفریحی نمیتونه داشته باشه چون دیگه وقتی 13،14 ساعت در روز درس میخونه وقت هیچ گونه تفریح و سرگرمی براش نمیمونه.ایشون لیسانس ریاضی کاربردی از دانشگاه صنعتی شریف و در حال حاضر دانشجوی ارشد IT هستن.من معتقدم رو هر چیزی که تمرکز کنیم میتونیم بدستش بیاریم.با آرزوی موفقیت روز افزون برای شما دوست محترم.

نازنین خانم

عضو جدید
سلام دوستان
میشه خواهش کنم اگه راجع به kanban یا SCM کسی مقاله ی کامل داره برام بفرسته . اطلاعات دارم راجع به هرکدومشون اما خوب کافی نیست

javsalo

عضو جدید
میخواستم انتخاب رشته کنم

میخواستم انتخاب رشته کنم

راستش من الان میخواستم انتخاب رشته کنم
میخواستم بدونم وقتی دانشگاه صنعت نفت بورسیه گذاشته آیا در همین سطح هم درساشون هست؟اگه کسی توی این دانشگاه هست اصلا؟

به نظر من اگه صاحب این تاپیک ازهمون ابتدا یک دانشگاه خوب میرفتن دقدقه ی ضعیف بودن دانشگاه و ادامه تحصیل در دانشگاه خارج کشور را نداشتن....آیا این طور نیست

علی سعید

عضو جدید
سلام از تجربه ای که در سه سال کاری خود گرفتم این بود :
1- خودم بایستی به کار خود احترام بگذارم تا دیگران نیز به کار من احترام بگدارند.
2-در کارم به هیچ عنوان عجله نکنم.
3- دقت کافی در کارم را مد نظر داشته باشم.
4-مهم ترین شرط مهندس صنایع ، نظم است

mohsenjoon

عضو جدید
دوست عزیزم
پاسخ ارزشمند نتیجه سئوال خوب و ارزشمنده.
در ضمن تالارهای این انجمن پر از تجربیات با ارزشه فقط کافیه طالب باشی و خودت دنبال خواسته ات بری
اون موقع اس که با یه سئوال خوب میتونی کلی اطلاعات بدست بیاری و رشد کنی.
ولی اگه همین الان این تاپیک پر بشه از انواع و اقسام تجربیات مختلف اونوقت توی یه دریای بزرگ ، گیج و سردرگم میشی و یا خیلی خیلی معمولی از کنارش رد میشی.چون اصلاً دنبالش نبودی.

پس به همین بهانه اینو از من داشته باش :

اولین تجربه مهندسی صنایع : دقیق باش و کاملاً واضح و روشن درخواستت رو مطرح کن.از کلی گویی پرهیز کن.
دوست عزیز من خیال می کنم که این ابتکار عمل که هر کس هر تجربه ای داره در اختیار دیگران قرار بده خیلی خیلی با حاله و به قول ضرب المثلی که ما ایرانی ها می گیم قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود
و به هر حال تبدیل به یک بانک اطلاعاتی بسیار با ارزش می شود
درود بر شما
---------------------------------------------------------------------------------------------------
بدانید . فردا و فردا های ما سبز خواهد بود. و بد اندیشان رسوا خواهند گردید
.
آیت‌الله منتظری: باطل است / آیت‌الله صانعی: مشروعیت ندارد
آیت‌الله طاهری: نامشروع و غاصبانه است / آیت‌الله هاشمی: مردم باور ندارند
رهبر: همین که من می‌گویم
د

mohsenjoon

عضو جدید
زهی خیال باطل

زهی خیال باطل

راستش من الان میخواستم انتخاب رشته کنم
میخواستم بدونم وقتی دانشگاه صنعت نفت بورسیه گذاشته آیا در همین سطح هم درساشون هست؟اگه کسی توی این دانشگاه هست اصلا؟

به نظر من اگه صاحب این تاپیک ازهمون ابتدا یک دانشگاه خوب میرفتن دقدقه ی ضعیف بودن دانشگاه و ادامه تحصیل در دانشگاه خارج کشور را نداشتن....آیا این طور نیست
نه دوست عزیز من فکر می کنم اشتباه می کنی تجربه ای که در کار به دست می اوری در بهترین داشنگاهای جهان هم به دست نمی اید همانطور که گفتم تجربه انسانها گنجینه ای است که در وجود انها است و ما می توانیم با وجود چنین تایکها و بحثهایی از ان بهر مند شویم با درود به شما
-------------------------------------------------------------

بدانید . فردا و فردا های ما سبز خواهد بود. و بد اندیشان رسوا خواهند گردید
.
آیت‌الله منتظری: باطل است / آیت‌الله صانعی: مشروعیت ندارد
آیت‌الله طاهری: نامشروع و غاصبانه است / آیت‌الله هاشمی: مردم باور ندارند
رهبر: همین که من می‌گویم
د

s22a2ch

مدیر بازنشسته
فعالیت گروهی

فعالیت گروهی

سلام.
دوستای عزیز لطفا" به تاپیک فعالیت گروهی یه سری بزنین.
حتما" تجربه های خوبی گیرتون میاد.

ALI0069

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

ببخشید یه مهندس صنایع چیکار میکنه؟ یعنی کارش تو شرکتا چیه؟

businessman

عضو جدید
سلام

ببخشید یه مهندس صنایع چیکار میکنه؟ یعنی کارش تو شرکتا چیه؟

كارش به قول معروف از شير مرغ تا جون آدميزاد. هر چي فكر كني.
كنترل كيفيت در كارخانجات , كنترل پروژه ها از جمله پروژه هاي عمراني , مي تونه به عنوان مدير زنجيره تامين مسئول تهيه مواد خام و بستن قراردادها باشه, مي تونه تو لجستيك باشه يعني مسئول حمل و نقل باشه , مي تونه حتي تو بانك و بيمه كار كنه مشاوره مالي باشه و مشاور طرح هاي اقتصادي باشه , حتي مي تونه تو اتاق عمل جهت تسريع آماده سازي و نگهداري اتاق عمل باشه , مي تونه تو قسمت تعميرات و نگهداري ماشين آلات باشه, مي تونه به عنوان مدير يه كارخونه و خيلي چيزاي ديگه كار كنه . تنوع در اين رشته خيلي بالاست بستگي داره خودت دنبال چيو بگيري و تا آخرش بري.

ALI0069

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از دوستان عزیز.

این درسته که گرایش تولید صنعتی از بقیه بهتره؟

ALI0069

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه عزیزم
تحلیل سیستم ها بهترین گرایشه .:);):w10::w11:

البته اولین باره که این حرفو میشنوم . فکر کنم خودتون تحلیل می خونیداااا:biggrin:

البته من تولید صنعتی میخوام برم . فکر کنم برای فوق میتونم تحلیل هم بخونم . درسته دیگه؟

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
تو کارشناسی خیلی تفاوتی نداره هر چند که من معتقدم تولید بهتره نه چون خودم تولید می خونم چون گرایش اصلی مهندسی صنایع تولیده
البته همون طور که گفتید میشه تو ارشد سیستم خوند ولی اونجا دیگه صنایع-صنایع خیلی بهتر از صنایع-سیستمه (لا شک فیها)!!!!!!!

woodywood

عضو جدید
البته اولین باره که این حرفو میشنوم . فکر کنم خودتون تحلیل می خونیداااا:biggrin:

البته من تولید صنعتی میخوام برم . فکر کنم برای فوق میتونم تحلیل هم بخونم . درسته دیگه؟

:w35:
من خودم گرایش تحلیل می خونم درسته ;):):neutral:
ولی جدا می گم که کارایی تحلیل بیشتر از تولیده :king:
البته امروزه:w37:
برای ارشد هم مشکلی نیست جز :w10:
هرچی دوست داری می تونی بخونی که معلومه که صنایع-صنایع واسه خودش غولیه:w21:

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
سلام ...

مهندس ایمان ممنون ...

جدا این تاپیک ها کجا ها بودند ... !!!!

انشالله که دوستان بیان و استقبال کنن ... !

mjvm

کاربر فعال گروه کیفیت مهندسی صنایع
دوستان سلام
یک سوالی داشتم !
این درسته که ما بریم سراغ یک فیلد خاص و فقط به اون بچسبیم و خودمون رو برای اون اماده کنیم ؟منظورم اینه که مثلا فقط بریم دنبال کنترل کیفیت و تو اون زمینه ماهر بشیم ؟
یا اینکه باید از هر چیزی کلی چیز یاد گرفت ؟اینطوری فکر نمی کنید میشه همون اقیانوس نیم متری؟
در ضمن یه سوالی داشتم ؟به نظرتون بحث کنترل کیفیت تو ایران چقدر جای کار داره ؟
ممنون

asgari.farhad

عضو جدید

به نظرتون بحث کنترل کیفیت تو ایران چقدر جای کار داره ؟

كنترل كيفيت توي ايران هنوز جايگاه خودشو پيدا نكرده.البته كنترل كيفيت در جاهاي مختلف نقاط اشتراك كمي داره و بسيار بسيار تجربه بالا مي طلبه.مخصوصا وقتي مباحث آماري رو در اون ادغام ميكنيم مفيد تر و كارسازتر ميشه.
اما پيشرفت اون به اندازه كنترل پروژه  و برنامه ريزي و ... نبوده

hasti1988ie

عضو جدید
سلام....
من میخوام اول اون اقیانوس نیم متری بشم بعد یه جای این اقیانوس نفوذ کنم و رفته رفته عمق نیم متر رو بیشتر کنم....
واسه همین هست که دوست دارم اول وارد بازار کار شم مطالبی رو که تا حالا یاد گرفتم بطور عملی پیاده سازی کنم (البته میدونم که همشون نمیشه..)و بعد واسه آزمون ارشد تلاش کنم...
امیدوارم همگی موفق باشیم...

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
سلام....
من میخوام اول اون اقیانوس نیم متری بشم بعد یه جای این اقیانوس نفوذ کنم و رفته رفته عمق نیم متر رو بیشتر کنم....
واسه همین هست که دوست دارم اول وارد بازار کار شم مطالبی رو که تا حالا یاد گرفتم بطور عملی پیاده سازی کنم (البته میدونم که همشون نمیشه..)و بعد واسه آزمون ارشد تلاش کنم...
امیدوارم همگی موفق باشیم...

سلام ...

خب این خیلی خوب ...

و خوب تر از اون هدفی هست که واسه خودتون قرار دادید ...

.
.
.

موفق باشید ...

بالا