يك گام به سوي تعمق در آيات(تاپيك تكميلي جلسه قرائت قرآن ویژه‌ی ماه مبارک رمضان)

computrenginneer

عضو جدید
فضيلت ؛ اهميت ؛ ثواب و آثار آيه الکرسي (آيه الکرسي – سوره بقره)

سلام به همه دوستان .نماز ، روزتون هم قبول باشه .
فضایل آمده در زیر بخشی از فضایل آیه الکرسی میباشد .

1- آيه الکرسي نوري از آسمان است .

2- آيه الکرسي آيتي از گنج عرش است .

3- آيه الکرسي باعث ايمني در سفر است .

4- آيه الکرسي اعلاء ترين نقطه قرآن است .

5- ذکر رسول مکرم اسلام در بستر؛ خواندن آيه الکرسي بود .

6- با خواندن آيه الکرسي انسان دچار هيچگونه آفتي نخواهد داشت .

7- براي رفع فقر آيه الکرسي موثر است و کمک الهي از غيب مي رسد .

8- همه چيز در آيه الکرسي است يعني کرسي گنجايش آسمانها و زمين را دارد .

9- در تنهايي آيه الکرسي بخواني باعث رفع ترس مي شود و از سوي خدا کمک مي رسد .

10- آيه الکرسي رادر نماز ها ؛ روزها؛ شبهاي ايام هفته ؛ سفرها و در نماز شب و دفن ميت بخوانيد .

11- هنگام خواب نيز آيه الکرسي بخوانيد زيرا با عث مي شود خداوند فرشته اي نگهبان و محافظت بگمارد تا صبح سلامت بماني .

12- هر گاه از درد چشم شکايت داشتي آيه الکرسي بخوانيد و آن درد را اظهار نکنيد آن درد بر طرف مي شود و از آن عافيت مي طلبيد .

13- پيامبر اسلام (ص) : در خانه اي که آيه الکرسي خوانده شود ابليس از آن خانه دور مي شود و سحر وجادو در آن خانه وارد نمي شود .

14- آيه الکرسي پايه و عرش الهي است و هدف از خواندن آن اين است که مردم در عبادت جز خداوند کسي را نپرستند و به ذلت فرو نروندو روح يکتا پرستي ايجاد کنند و از بندگي ناروا آزاد شوند و آيه الکرسي عقلها را بيدار و اله حقيقي را معرفي و خداي دانا و توانا را به مردم مي شناساند .

15- وقت غروب 41 بار آيه الکرسي را بخواني حاجت روا مي شوي 0 ( 41 بار تا علي العظيم بخوان يعني يک آيه ) مجرب است 0 و براي رفع هم و غم ؛ شفاي مريض ؛ درمان درد؛ رحمت خداوند و زياد شدن نور چشم آيه الکرسي را مدام بخوانيد .

16- اگر مومن آيه الکرسي را بخواند و ثوابش را براي اهل قبول قرار دهد خداوند ملکي را بر او مقرر مي کند که برايش تسبيح کند .

17- آيه الکرسي در مزرعه و مغازه پنهان کردن باعث برکت مزرعه و رونق گرفتن کسب است .

18- از پيامبر نقل نموده اند که : اين آيه عظيم تر از هر چيزي است که حق تعالي آفريده است .

19- چند چيز حافظه را زياد مي کند يکي از آن خواندن آيه الکرسي است .

20- با خواندن آيه الکرسي را بخواني تا شب در امان خدا هستي .

21- هر صبح آيه الکرسي را بخواني تا شب در امان خدا هستي .

22- آسان شدن مرگ بوسيله آيه الکرسي است .

23- آيه الکرسي عضيم ترين آيه در قرآن است .

24- براي حفظ مال و جان آيه الکرسي بخوان .

25- آيه الکرسي ويرانگر اساس شرک است .

26- آيه الکرسي سيد سوره بقره است .

farhang_760

عضو جدید
با سلام

با سلام

قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْاْ إِلَى كَلَمَةٍ سَوَاء بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ وَلاَ نُشْرِكَ بِهِ شَيْئًا وَلاَ يَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُولُواْ اشْهَدُواْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ
آیه 64 آل عمران

بگو اى اهل كتاب بياييد بر سر سخنى كه ميان ما و شما يكسان است بايستيم كه جز خدا را نپرستيم و چيزى را شريك او نگردانيم و بعضى از ما بعضى ديگر را به جاى خدا به خدايى نگيرد پس اگر [از اين پيشنهاد] اعراض كردند بگوييد شاهد باشيد كه ما مسلمانيم [نه شما] (۶۴)

وحدت را ببینید تا به کجا می آید
خداوند به نظر بنده انسان ها را به دنبال پیدا کردن یک نقطه اشتراک دعوت کرده است
نه این که شیعه بر سنی لعنت بفرستد و سنی بر شیعه....
همه به ریسمان خدا چنگ بزنید......

با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تعظیم فرود نیاورم

"دکتر علی شریعتی"

farhang_760

عضو جدید
با سلام

با سلام

خوب باشید و همیشه پایدار به اعتقاد

وَمَن يَبْتَغِ غَيْرَ الإِسْلاَمِ دِينًا فَلَن يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ
﴿۸۵﴾
آل عمران

و هر كه جز اسلام دينى [ديگر] جويد هرگز از وى پذيرفته نشود و وى در آخرت از زيانكاران است (۸۵)

اینم اتمام حجت خداوند
-------------------------------------------------------------

[FONT=&quot]چشمهایم همیشه نیمه باز است"میخواهم بگویم هیچ چیز و کس در این دنیا وجود ندارد که دیدنش به باز کردن تمام چشم بیارزد!"[/FONT]​

r.asadi

عضو جدید
دوستان عزيز من يه پيشنهاد در تاپيك ***جلسه قرائت قرآن ویژه ای ماه مبارک رمضان***
دادم.
گفتم دوستاني كه توي اون تاپيك شركت ميكنن يا كلا دوستاني كه هر روز اياتي از قرآن كريم رو تلاوت ميكنن. توي هر كدوم از آيات به نكته خاصي برخورد كردن كه به نظرشون خوب اومد بقيه دوستانشون هم بدونن در اين تاپيك قرار بدن.
اگه كلمه زيبايي در متن عربي ديدن، اهنگ و وزن آيه به نظرشون جالب اومد. معنا و مفهوم آيه براشون نكته خاصي رو تداعي ميكرد. خلاصه هر چي و هر چي كه موقع خوندن آيات قران به ذهنشون خطور ميكنه تيو اين تاپيك قرار بدن.
البته لازه اين امر اينه كه همينجوري تند تند از رو قرآن نخونيم. بلكه آروم و شمرده و با درك بخونيم.
دقت كنيد نميخوايم بحث علمي كنيم. بلكه اين تاپيك يه جايي براي گذاشتن دركي كه خودمون از خوندن آيات بهش ميرسيم. يه گام به جلو. يه گام به سوي تعمق و تدبر و تفكر در آيات قرآن كريم.
فقط هر كس خواست پست بده. در عنوان پستش شماره آيه و نام سوره رو هم بزاره.
ايشالا تاپيك پرباري بشه.
سلام من امروز سوره کهف رو خوندم، نکاتی که به ذهنم رسید یکیش اینه گه بهترین دوست انسان خداست وبعد اینکه هر که با خداباشه ، همه چیز داره و دیگه اینکه هر کاری که انجام میشه وبه نظر ما خوشایند نمی یاد دلیلی برای نادرستی آن نیست ، درواقع ما از حکمت اون وقضایای پشت پرده خبر نداریم. به امید روزی که با دید بازتری به اتفاقات اطراف مون نگاه کنیم.

algh

عضو جدید
راز و نیاز با معبود

راز و نیاز با معبود

تو یه سایتی داشتم برای اینجا دنبال مطلب میگشتم که به متن جالب زیر برخوردم.....گفتم حیفه که شماها هم نخونینش:::::

گفتم: چقدر احساس تنهایی می‌كنم …
گفتی:
فانی قریب
.:: من كه نزدیكم (بقره/۱۸۶) ::.

گفتم: تو همیشه نزدیكی؛ من دورم… كاش می‌شد بهت نزدیك شم
گفتی:
و اذكر ربك فی نفسك تضرعا و خیفة و دون الجهر من القول بالغدو و الأصال
.:: هر صبح و عصر، پروردگارت رو پیش خودت، با خوف و تضرع، و با صدای آهسته یاد كن (اعراف/۲۰۵) ::.

گفتم: این هم توفیق می‌خواهد!
گفتی:
ألا تحبون ان یغفرالله لكم
.:: دوست ندارید خدا ببخشدتون؟! (نور/۲۲) ::.

گفتم: معلومه كه دوست دارم منو ببخشی …
گفتی:
و استغفروا ربكم ثم توبوا الیه
.:: پس از خدا بخواید ببخشدتون و بعد توبه كنید (هود/۹۰) ::.

گفتم: با این همه گناه… آخه چیكار می‌تونم بكنم؟
گفتی:
الم یعلموا ان الله هو یقبل التوبة عن عباده
.:: مگه نمی‌دونید خداست كه توبه رو از بنده‌هاش قبول می‌كنه؟! (توبه/۱۰۴) ::.

گفتم: دیگه روی توبه ندارم ...
گفتی:
الله العزیز العلیم غافر الذنب و قابل التوب
.:: (ولی) خدا عزیزه و دانا، او آمرزنده‌ی گناه هست و پذیرنده‌ی توبه (غافر/۲-۳ ) ::.

گفتم: با این همه گناه، برای كدوم گناهم توبه كنم؟
گفتی:
ان الله یغفر الذنوب جمیعا
.:: خدا همه‌ی گناه‌ها رو می‌بخشه (زمر/۵۳) ::.

گفتم: یعنی بازم بیام؟ بازم منو می‌بخشی؟
گفتی:
و من یغفر الذنوب الا الله
.:: به جز خدا كیه كه گناهان رو ببخشه؟ (آل عمران/۱۳۵) ::.

گفتم: نمی‌دونم چرا همیشه در مقابل این كلامت كم میارم! آتیشم می‌زنه؛ ذوبم می‌كنه؛ عاشق می‌شم! … توبه می‌كنم
گفتی:
ان الله یحب التوابین و یحب المتطهرین
.:: خدا هم توبه‌كننده‌ها و هم اونایی كه پاك هستند رو دوست داره (بقره/۲۲۲) ::.

ناخواسته گفتم: الهی و ربی من لی غیرك
گفتی:
الیس الله بكاف عبده
.:: خدا برای بنده‌اش كافی نیست؟ (زمر/۳۶) ::.

گفتم: در برابر این همه مهربونیت چیكار می‌تونم بكنم؟
گفتی:
یا ایها الذین آمنوا اذكروا الله ذكرا كثیرا و سبحوه بكرة و اصیلا هو الذی یصلی علیكم و ملائكته لیخرجكم من الظلمت الی النور و كان بالمؤمنین رحیما
.:: ای مؤمنین! خدا رو زیاد یاد كنید و صبح و شب تسبیحش كنید. او كسی هست كه خودش و فرشته‌هاش بر شما درود و رحمت می‌فرستن تا شما رو از تاریكی‌ها به سوی روشنایی بیرون بیارن . خدا نسبت به مؤمنین مهربونه (احزاب/۴۱-۴۳) ::.
منبع: چرخ و فلک

معمار67سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوره آل عمران آیه 113 و 114:
همه اهل کتاب یکسان نیستند طایفه ای از آنها در دل شب به تلاوت آیات خدا و نماز و طاعت حق مشغولند- ایمان به خدا و روز قیامت می آورند و امر به نیکویی و نهی از بدکاری می کنند و در نکو کار ی می شتابند و آنها خود مردومی نیکوکارند.

سوره آل عمران آیه 128:
ای پیامبر (خدا را اختیار مطلق است) به دست تو کاری نیست اگر بخواهد به لطف خود از کافران در گذرد و اگر بخواهد به جرم آنکه مردمی ستمکارند آنها را عذاب کند.

سوره آل عمران آیه138:
این(کتاب خدا و آیات مذکوره) حجت و بیانی است برای عموم مردم و راهنما و پندی برای پرهیزکاران.

سوره آل عمران آیه 145:
هیچ کس جز به فرمان خدا نخواهد مرد که اجل هر کس به لوح قضای الهی به وقت معین ثبت است و هر که برای یافتن متاع دنیا کوشش کند از دنیا بهره مندش کنیم و هر که برای ثواب آخرت سعی نماید از نعمت آخرت برخوردارش گردانیم و البته خداوند سپاس گذاران را (آسایش دنیا و بهشت آخرت) خواهد داد.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر خدا شما را یاری کند,هیچکس بر شما چیره نمیشود و اگر شما را واگذارد,چه کسی بعد از او شما را یاری خواهد کرد؟پس مومنان باید تنها بر خدا توکل کنند(آیا 160 سوره آل عمران)

samira3242

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام

و مشرق و مغرب (زمین و همه کراتی که خاور و باختر دارد) از آن خداست ، پس به هر سو رو کنید(در هر دعا و عبادتی ) همان جا روی خداست ، بی تردید خداوند گسترده (وجود و گسترده قدرت و رحمت ) و داناست.(سوره بقره آیه 115):gol:

و کسانی که نمی فهمند (از مشرکین و کفار) گفتند: چرا خداوند با ما سخن نمی گوید یا معجزه ای برای ما نمی آید (تا دلیل نبوت تو باشد) ؟! کسانی که پیش از اینها بودند نیز نظیر
گفته اینان را گفتند: دل هایشان (در جهل و عناد) به هم می ماند . بی تردید ما دلایل روشن (توحید و دین خود ) را برای گروهی که اهل باور باشند بیان کرده ایم .(سوره بقره آیه 118)

شمس 110

اخراجی موقت
در باره قران امام معصوم فرمود:
أقرء وارقا
منظور ایشان چیست؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد آيه 34 سوره نسا سوال برایم پیش آمد و به دنبال پاسخ آن رفتم.نتیجه یافته های خود را برای شما نیز قرار میدهم.باز هم به دلیل طولانی شدن پست معذرت میخواهم ولی واقعا برای من شبه ناک بود
ترجمه آیه 34 سوره نساء
34. مردان سرپرست و پيشكار زنانند، بواسطه‏ى اينكه خداوند به دلائل خاص برخى را بر برخى ديگر برترى عنايت فرموده و نيز به دليل اينكه هزينه‏ى زندگى را مردان تأمين مى‏كنند. پس زنان صالح، درستكار و فرمانبردارند و در غياب همسر خود حافظ حقوق او و آنچه خداوند به حفظ آن امر فرموده است مى‏باشند. اگر [شما مردان‏] از نافرمانى همسرتان نگرانيد، نخست آنها را نصيحت كنيد، اگر فايده نكرد، از همبسترى با آنها دورى گزينيد و اگر آنهم فايده نكرد، آنها را مختصرى كتك بزنيد پس اگر از شما اطاعت كردند، دنبال يافتن راهى براى آزار آنها نباشيد [كه آزار بى دليل از نشانه‏هاى ستمكارى است‏]، همانا خداوند آن بزرگِ بى‏همتا در والايى است. ترجمه طاهره صفارزاده

با توجه به ارزشي که زن در اسلامه داره و توجهي که به زن در اسلام شده
و رابطه زن و شوهر در قران با کلماتي همچون مودت و رحمت ياد شده
اين آيه در تضاد کامله.
ما در روايت خودمان داريم که حضرت محمد حتي به دشمنان خود هم بي احترامي
نمي کردند چه برسد به آزار و اذيت آنها(نمونه قاتل حضرت حمزه که براي بخشش نزد
حضرت آمده بودند و ...) يا طريقه قصاص اين ملجم که توي شعر استاد شهريار به بهترين
نحو اين قضيه بيان شده (1-قصاص اين ملجم هم فقط با يک ضربه شمشير باشد و شرايطي که اين ملجم در زندان داشته است) چگونه اين تناقض {به نظر من } مي تونه توجيه بشه.
چگونه انسان مي تواند در مورد غريبه ها اين قدر مهربان باشد اما نسبت به همسر خود تنبيه بدني را به کار ببرد

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای روشتنر شدن مسئله به مطالب زیر دقت کنید تا معنی دقیق آیه مشخص شود و معلوم شود که این بی احترامی به زن نشده :
اولا مطلق نافرمانی منظور نیست بلکه نشوز هست و چیزی هم که در متن عربی اومده نشوز هست و ترجمه های فارسی برای نشوز از کنایه نافرمانی استفاده کردن
ثانیا این روشی که در آیه شریفه بیان شده چند مرحله دارد

قدم اول طبق سیره همه عقلا پند و اندرز( که اگر شوهر با مهربانی و ملاطفت با همسر خویش همانگونه که در روایات آمده صحبت کند خودبخود هر زن سالم و بدون عیبی باشد متمایل به این کار می شود)

در قدم دوم مانند سیره روانشناسان کم اعتنایی آن هم در حد حفیف یعنی در بستر حالت کم اعتنایی داشتن)..دقت داشته باشید مردی با همسرش کاملا مهربانانه صحبت کرده و به خوبی محبت نوازش خویش را ابراز داشته و طبق سرشت انسانی بعد از این مراحل هر زن سالمی باید خودبخود متمایل شود اما بازهم نشد .روشی بسیار معقول اینست که شوهر به زن پشت کند .همین !
هرچند هم زن ناسالمی باشد بعد از مرحله پند و اندرز و پشت کردن باید از کرده خویش روی گردان شود)

قدم سوم اگر بازهم موثر نشد تنبیه خفیف که حد آن در روایات بیان شده که بیشتر شبیه نوازش است تا ضرب !

ثانیا این حکم کاملا جنبه تجویزی دارد .یعنی لازم نیست حتما کسی چنین کاری کند .این کار تنها می تواند انجام شود اما روشهای دیگر بهتر هم وجود دارد که خود قرآن بصورت کلی بیان کرده.
مثلا قرآن بیان می دارد بدی را با خوبی دفع کنید !

وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ
هرگز نيکى و بدى يکسان نيست؛ بدى را با نيکى دفع کن، ناگاه (خواهى ديد) همان کس که ميان تو و او دشمنى است، گويى دوستى گرم و صميمى است!فصلت 34

یا این آیه کریمه :

ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ السَّيِّئَةَ نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَا يَصِفُونَ بدى را به بهترين راه و روش دفع کن (و پاسخ بدى را به نيکى ده)! ما به آنچه توصيف مى‏کنند آگاهتريم!مومنون 96

موید این حرفم حدیثی است از رسول خدا که فرموند آیا جای تعجب نیست که کسی همسرش را بزند و بعد با او دست به گردن شود!
لذا می بینیم این راه تنها تجویزی نه الزام دارد و حتی ترجیح هم از آیه برداشت نمی شود..

ثالثا در تایید این نکته که این آیه هرگز بی احترامی و ضرت و شتم قبیح را به زن تجویز نکرده روایاتی هست :
در تفسر قمی از قول امام جعفر صادق ع بیان شده که زدن زن با مسواک هست .(چوب مسواک در آن زمانی چیزی شبیه چند سیخ کبریت کنار هم است !!
و دیگر روایت اینکه رسول خدا تعجب می کنند از مردی که همسرش را بزند و با او دست به گردن شود!)
و همچنین جایی هست که امیرالمونین ع مردی که همسرش را می زد که آنحضرت بر او حد جاری ساختند.

نکته دیگری که باید بیان کرد اینست که در مسئله ازدواج زن و مرد تعهداتی را ملتزم می شود و هرکاری بعدا صورت پذرید با خواسته خود آنها بود . لذا بسته به نوع تعهدی که بسته اند شوهر چنین حقی را دارد و نمی توان گفت خارج تعهد کاری صورت پذیرفته .همانطوری که زن هر وقت خواست می تواند طلب مهریه کند و حتی می تواند از آمدن به منزل شوهر مادامی که مهریه را دریافت نکرده امتناع بورزد شوهر هم حق داری آن تعهداتی که همسرش به آن ملتزم شده را انجام دهد.پس این مسئله کاملا طرفینی هست .
شوهر وظیفه دارد (یعنی اگر این وظیفه را انجام دارد حکومت حق دارد شوهر ملزم به انجام این کار کند)
هزینه زندگی همسر را تامین کنه.حتی باید شان حال اون رو رعایت کند.مثلا اگه دختر از خانواده ای بود که خانه و زندگی مرفه داشتند شوهرش هم این زندگی رو برا اون تامین کنه.اگر مثلا در خانه پدری دختر دارای کلفت بود در خانه شوهر هم بیاید اون شان و حال اون دختر رعایت بشه و براش کلفت گرفته بشه ..
و جالب است در این زمینه زن هیچ وظیفه ای در قبال خانه نگه داری و بچه نگه داری ووو..رو نداره
حالا با وجود یک عقد شوهر باید به تعهدات خویش ملتزم باشد مهریه تا آنجایی که بر گردن اوست و تامین تمام هزینه های منزل و در مقابل زن هم متلزم به چیزهایی است که باید آنها را طبق تعهدی که داشته به انجام برساند.همانطوری که اگر مردی از التزامات خویش سر باز زد همسرش می تواند شکایت کند و حق خود را مطالبه نماید شوهر هم می تواند در زمانی که همسرش به تعهدات خود ملتزم نیست شکایت کند!
امامی دانیم که این مسائل به گونه ای نیست که شرم و حیا انسانی اجازه دهد به بیرون از منزل کشیده شود .پس باید چه کرد؟
از طرفی شوهر یک سری وظایت سنگین در قبال همسر خویش دارد و طرفی هر ذره کوتاهی کند زن براحتی و بدون دردسر و شرمساری می تواند شکایت کند اما در مقابل زن متعهد به یک چیزهای خاصی شده و که انجام آن سود طرفینی دارد .حال اگر زن از این وظیفه کوتاهی کند شوهر که نمی تواند این مسائل فوق العاده شخصی را به حکومت بکشاند .حال مرد باید چکند؟یعنی زن به راحتی بتواند حق خود را بستاند اما مرد نتواند ؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
با توجه به ارزشي که زن در اسلامه داره و توجهي که به زن در اسلام شده
و رابطه زن و شوهر در قران با کلماتي همچون مودت و رحمت ياد شده
اين آيه در تضاد کامله
.

تضادش کجاست اگر یک زن به شوهرش خیانت کند چه در مال چه در آبرو چه در ناموس چه در حق و حقوق
آیا این شرایط و اعمال که در ترجمه آیات آمده خلاف مودت و رحمت است مودت و رحمت این است زن هر کاری دوست دارد خلاف میل خداوند و احکام او انجام دهد و شوهرش هم هیچ تغییر رفتاری به او انجام ندهد که مودت و رحمت بهم نخورد در اسلام مودت ورحمت تحت حکم خداوند مودت و رحمت است و یک امر معقول است نه یک مبحث احساسی و عاطفی صرف.

ما در روايت خودمان داريم که حضرت محمد حتي به دشمنان خود هم بي احترامي
نمي کردند چه برسد به آزار و اذيت آنها(نمونه قاتل حضرت حمزه که براي بخشش نزد
حضرت آمده بودند و ...)

حضرت در موارد بسیار نفرین کردند یا در مواردی دستور به قتل کسی داده اند لطفاً سیره پیامبر در عفو عمومی بعد از فتح مکه را در تاریخ اسلام مطالعه کنید که چه کسانی مشمول عفو واقع نشدند. اشداء علی الکفار رحماء بینهم

يا طريقه قصاص اين ملجم که توي شعر استاد شهريار به بهترين
نحو اين قضيه بيان شده (1-قصاص اين ملجم هم فقط با يک ضربه شمشير باشد و شرايطي که اين ملجم در زندان داشته است)

این چه ربطی دارد به حضرت یک ضربه زده بود گفتند به او یک ضربه بزنید سیاست اجتماعی را با حقوق فردی و حقوق اجتماعی و احکام خانواده خلط کرده اید به خاطر همین دچار تناقض شده اید اینها هر کدام حیطه خود را دارد بازتاب آن متفاوت است

و چگونه اين تناقض {به نظر من } مي تونه توجيه بشه.
چگونه انسان مي تواند در مورد غريبه ها اين قدر مهربان باشد اما نسبت به همسر خود تنبيه بدني را به کار ببرد

لطفاً قضیه یهود بنی نضیر را در تفسیر سوره حشر المیزان بخوانید تا ابعاد دیگر مهربانی با غریبه ها را دریابید
اسلام با فرد مشکلی ندارد با فعل ناصواب مخالف است حالا چه همسر باشد چه یهود بنی نضیر

tara96

عضو جدید
سلام بر همه عزيزان.
جزء5 سوره ي نساء:

اِنَّ اللهَ لا يَظْلِمُ مِثْقالَ ذَرَّةٍ وَ اِنْ تَكُ حَسَنَةً يُّضاعِفْها وَ يُؤْتِ مِنْ لَدُنْهُ اَجْراً عَظيماً (40)

خداوند مقدار ذره اي به كسي ستم نكند و هر عمل نيكي را زياده گرداند و از جانب خود مزدي بزرگ عطا كند.
مَنْ كانَ يُريدُ ثَوابَ الدُّنْيا فَعِنْدَاللهِ ثَوابُ الدُّنْيا وَالْاخِرَةِ وَكانَ اللهُ سَميعاً بَصيراً (134)

هر كه ثواب و نعمت دنيا را طالب است از خدا بخواهد كه ثواب دنيا و آخرت نزد خداست و خدا شنوا و بيناست.

معمار67سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوره نساء آیه120:
شیطان (برای گمراه کردن انسان) وعده بسیار دهد و (مردم را به اوهام و خیالاتی) آرزومند و امیدوار کند ولی وعده و نوید شیطان چیزی به جز غرور و فریب خلق نیست.

سوره نسا آیه147:
اگر شما از لطف خدا شکرگزار باشید و به او ایمان آرید خدا چه غرضی دارد که شما را عذاب کند که خدا در مقابل نعمت شکر شما را می پذیرد و عملش به صلاح خلق محیط است (و هر چه مصلحت خلق باشد عطا می کند).

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. بخشی از آیه 3 سوره مائده در مورد واقعه غدیر خم است و به مناسبت آن روز نازل شده .من خودم تا یکماه پیش متن کامل آن را نخوانده بودم.و همیشه فکر میکردم سخنان پیامبر همان چند سطری است که در کتابهای معارف میخواندیم.اما با مطالعه آن واقعا گیج شدم.چنین حدیثی که در سندیت آن هیچ شکی نیست و این چنین مسائل را واضح میگوید وجود داردو به اهل بیت اینگونه ظلم شد.و برایم خودم متاسف شدم که به این استدلال راضی میشدم که برداشت آنها از ولایت علی(ع) دوستی بوده.
لینک حدیث را قرار میدهم و از شما خوبان تقاضا دارم اگر تاکنون متن را کامل مطالعه نفرموده اید حتما مطالعه فرمایید و به سایرین هم پیشنهاد دهید.
http://www.imamali.ir/1301317//%D8%B5%D9%81%D8%AD%D9%87%20%D8%A7%D8%B5%D9%84%D9%8A/%D8%BA%D8%AF%D9%8A%D8%B1%D8%AE%D9%85/%D8%AE%D8%B7%D8%A8%D9%87%20%D8%BA%D8%AF%D9%8A%D8%B1#

http://ghadirekhom.com/modules/content/?id=1

معمار67سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوره مائده آیه 5:
امروز هر چه پاکیزه است شما را حلال شد و طعام اهل کتاب برای شما و طعام شما برای آنها حلال است و نیز حلال شد نکاح زنان پارسای مومنه و زنان پارسای اهل کتاب در صورتی که شما اجرت و مهر آنان را بدهید و آنها هم زناکار نباشند و رفیق و دوست نگیرند و هر کس به دین اسلام کافر شود عمل خود را تباه کرده و در عالم آخرت از زیانکاران خواهد بود.

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوره المائده
(41)
اى پيامبر كسانى كه در كفر شتاب مى‏ورزند تو را غمگين نسازند [چه] از آنانكه با زبان خود گفتند ايمان آورديم و حال آنكه دلهايشان ايمان نياورده بود و [چه] از يهوديان [آنان] كه [به سخنان تو] گوش مى‏سپارند [تا بهانه‏اى] براى تكذيب [تو بيابند] و براى گروهى ديگر كه [خود] نزد تو نيامده‏اند خبرچينى [=جاسوسى] مى‏كنند كلمات را از جاهاى خود دگرگون مى‏كنند [و] مى‏گويند اگر اين [حكم] به شما داده شد آن را بپذيريد و اگر آن به شما داده نشد پس دورى كنيد و هر كه را خدا بخواهد به فتنه درافكند هرگز در برابر خدا براى او از دست تو چيزى بر نمى‏آيد اينانند كه خدا نخواسته دلهايشان را پاك گرداند در دنيا براى آنان رسوايى و در آخرت عذابى بزرگ خواهد بود

(44)

ما تورات را كه در آن رهنمود و روشنايى بود نازل كرديم پيامبرانى كه تسليم [فرمان خدا] بودند به موجب آن براى يهود داورى مى‏كردند و [همچنين] الهيون و دانشمندان به سبب آنچه از كتاب خدا به آنان سپرده شده و بر آن گواه بودند پس از مردم نترسيد و از من بترسيد و آيات مرا به بهاى ناچيزى مفروشيد و كسانى كه به موجب آنچه خدا نازل كرده داورى نكرده‏اند آنان خود كافرانند

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوره مائده آیه 5:
امروز هر چه پاکیزه است شما را حلال شد و طعام اهل کتاب برای شما و طعام شما برای آنها حلال است و نیز حلال شد نکاح زنان پارسای مومنه و زنان پارسای اهل کتاب در صورتی که شما اجرت و مهر آنان را بدهید و آنها هم زناکار نباشند و رفیق و دوست نگیرند و هر کس به دین اسلام کافر شود عمل خود را تباه کرده و در عالم آخرت از زیانکاران خواهد بود.
البته من در تفسیر نمونه در مورد آیه سوم سوره مائده خواندم که غذاهای گوشتی اهل کتاب برای ما حلال نیست مگر در شرایط خاص زیرا ذبح شرعی نمیشوند

معمار67سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوره مائده آیه 83:
و چون آیاتی را که به رسول فرستاده شد استماع کنند اشک از دیده آنها جاری می شود زیرا حقانیت آن را شناخته گویند بار الها به رسول تو محمد (ص) و کتاب آسمانی او قرآن ایمان آوردیم نام ما را در زمره گواهان صدق او بنویس ( و ار محبانش محسوب دار).

سوره مائده آیه 98:
ای مردم بدانید که هم عقاب خدا بسیار سخت و دشوار است و هم خدا بر خلق بسیار بخشنده و مهربان است.

secret_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیه 60
سوره انعام
و اوست که شما را شب هنگام می ميراند و هر چه در روز کرده ايد می داند،، آنگاه بامدادان شما را زنده می سازد تا آن هنگام که مدت معين عمرتان به پايان رسد سپس بازگشتتان به نزد اوست و شما را از آنچه کرده ايد آگاه می کند

آیه 97
سوره مائده
خدا کعبه ، بيت الحرام ، را با ماه حرام و قربانی بی قلاده و قربانی ، باقلاده قوام کار مردم گردانيد ، تا بدانيد که خدا هر چه را که در آسمانها وزمين است می داند و او بر هر چيزی آگاه است

.:Shila:.

عضو جدید
کاربر ممتاز
فَقُطِعَ دَابِرُ الْقَوْمِ الَّذِينَ ظَلَمُواْ وَالْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ «45»(سوره انعام)

پس ريشه آن گروهى كه ستم كردند بركنده شد و ستايش براى خداوند پروردگار جهانيان است

عضو جدید
کاربر ممتاز
قُلْ أَرَأَيْتَكُمْ إِنْ أَتَاكُمْ عَذَابُ اللّهِ بَغْتَةً أَوْ جَهْرَةً هَلْ يُهْلَكُ إِلاَّ الْقَوْمُ الظَّالِمُونَ «47»(سوره انعام)

بگو به نظر شما اگر عذاب خدا ناگهان يا آشكارا به شما برسد آيا جز گروه ستمگران [كسى] هلاك خواهد شد

ar ebrahimzadeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه دوستان

من امروز طبق قولی که در تاپیک قرائت بود سوره نساء را بطور کامل قرائت کردم. یکی از مهمترین مسائلی که در قران از قبل داشتم و فکر نمی کنم به این زودیها حل بشود بحث کنیز و برده و حلال بودن اینها بر صاحبانشان است . مگر در اسلام میشود از برابری حرف زد و از برده و کنیز و مالکیت بر یک انسان دیگر حرف زد. بعضی ها اینگونه توجیه می کنند که در زمان پیامبر اینگونه بوده و برده داری وجود داشته ولی مسلماً وقایع واقع در یک زمان ربطی به صحت اون امر ندارد و به نظر من حداقل نمی بایست در قران که فراتر از زمان است به این مسائل اشاره میشد .
یعنی من الان می توانم مالک و صاحب یک نفر آدمیزاد باشم؟ :eek:
این یک تناقض عظیم در مقابل برابری انسانها نیست.
بعضی دیگر توجیه می کنند که منظور همان کلفت و کارگر امروزی است که در این حالت هم هرگز هیچ آدمیزاد معقول و منطقی ای قبول نمی کند که صاحب و مالک کلفتش است.
لطفاً مرا یاری کنید تا این مسئله غامض را حل کنم.
درود و دوصد بدرود

التماس دعا (لطفاً فراموش نشود)

معمار67سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوره انعام آیه 145:
بگو ای پیامبر در احکامی که به من وحی شده من چیزی را که خورندگان طعام حرام باشد نمی یابم جز آنکه میته (حیوان مرده) باشد یا خون ریخته یا گوشت خوک پلید است و یا حیوانی که بدون ذکر نام خدا از روی فسق ذبح کنند و در همین ها که حرام است نیز هر گاه کسی به خوردن آنها مظطر گردید در صورتی که از روی ستم و از راه تعدی و تجاوز از فرمان خدا نباشد و به قدر ضرورت صرف کند باز خدا خواهد بخشید که همانا خدای تو بر خلق بسیار بخشنده و مهربان است.

عضو جدید
کاربر ممتاز
وَإِن كَانَ طَآئِفَةٌ مِّنكُمْ آمَنُواْ بِالَّذِي أُرْسِلْتُ بِهِ وَطَآئِفَةٌ لَّمْ يْؤْمِنُواْ فَاصْبِرُواْ حَتَّى يَحْكُمَ اللّهُ بَيْنَنَا وَهُوَ خَيْرُ الْحَاكِمِينَ «87»(سوره اعراف)

و اگر گروهى از شما به آنچه من بدان فرستاده شده‏ام ايمان آورده و گروه ديگر ايمان نياورده‏اند صبر كنيد تا خدا ميان ما داورى كند [كه] او بهترين داوران است

سناتور

عضو جدید
این راه خدای توست که مستقیم است ما ایات خود را برای گروهی"از بندگان شایسته ای"

که بدان پند میگیرند بخوبی روشن ساختیم انها را نزد خدا دار سلامت و خانه آسایش است و خدا دوستدار آنهاست برای آنکه آنها نیکوکار بودند"ایه126 و127"انعام

معمار67سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوره توبه آیه71:
مردان و زنان مومن همه یاور و دوستدار یکدیگرند خلق را به کار نیکو امر و از کار زشت نهی می کنند نماز به پا می دارند و زکات می دهند و حکم خدا و رسول را اطاعت می کنند آنان را ایبته خدا مشمول رحمت خود خواهد گردانید که خدا صاحب اقتدار و حکیم و درست کردار است (و نیکان را البته به نعمت و رحمت ابد می رساند).

computrenginneer

عضو جدید
چرا سوره توبه «بسم الله» ندارد؟

چرا سوره توبه «بسم الله» ندارد؟

پاسخ اين سؤال را چگونگى شروع اين سوره به ما مى‏دهد، زيرا اين سوره در واقع با اعلان جنگ به دشمنان پيمان شكن، و اظهار برائت و بيزارى و پيش گرفتن يك روش محكم و سخت در مقابل آنان آغاز شده است، و روشنگر خشم خداوند نسبت به اين گروه است و با «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ» كه نشانه صلح و دوستى و محبت و بيان كننده صفت رحمانيت و رحيميت خداست، تناسب ندارد.

منبع : http://qurangloss.blogfa.com

سناتور

عضو جدید
بدانید که شما را اموال وفرزندان فتنه و ابتلایی بیش نیست در حقیقت اجر عظیم نزد خداست. سوره انفال28"
مکر کنند خدا هم با انها مکر میکند و خدا بهتر از هر کس مکر تواند کرد"30"

معمار67سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوره یونس آیه 65:
ای رسول ما غم مخور و سخن منکران خاطرت را غمگین نسازد هر عزت واقتداری مخصوص خداست و او به همه گفتار خلق شنوا و به همه احوال بندگان داناست.