تاپیک سوالات کنترل

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام
از این به بعد سوالات خود در زمینه کنترل را در این قسمت وارد نمائید .
با تشکر

majid hashemi

کاربر فعال
سلام

سلام

آیا در صنعت ما بحث کنترل فازی هم مطرح هست یا نه ؟
با تشکر

آیا در صنعت ما بحث کنترل فازی هم مطرح هست یا نه ؟

منطق فازي كاربردهاي متعددي دارد. ساده‌ترين نمونه يك سيستم كنترل دما يا ترموستات است كه بر اساس قوانين فازي كار مي‌كند. سال‌هاست كه از منطق فازي براي كنترل دماي آب يا ميزان كدرشدن آبي كه لباس‌ها در آن شسته شده‌اند در ساختمان اغلب ماشين‌هاي لباسشويي استفاده مي‌شود.

سيستم‌هاي تهويه هوا نيز به وفور منطق فازي را به‌كار مي‌گيرند. از منطق فازي در سيستم‌هاي پردازش تصوير نيز استفاده مي‌شود. يك نمونه از اين نوع كاربردها را مي‌توانيد در سيستم‌هاي <تشخيص لبه و مرز> اجسام و تصاوير(3) مشاهده كنيد كه در روباتيك نيز كاربردهايي دارد. به طور كلي خيلي از مواقع در ساختمان سيستم‌هاي تشخيص الگوها (Pattern Recognition) مثل سيستم‌هاي تشخيص گفتار و پردازش تصوير از منطق فازي استفاده مي‌شود.

امروزه ماشين‌هاي ظرفشويي و بسياري از ديگر لوازم خانگي نيز از اين تكنيك استفاده مي‌كنند. منطق فازي در صنعت خودروسازي نيز كاربردهاي فرواني دارد. مثلاً سيستم ترمز و ABS در برخي از خودروها از منطق فازي استفاده مي‌كند. يكي از معروف‌ترين نمونه‌هاي به‌كارگيري منطق فازي در سيستم‌هاي ترابري جهان، شبكه مونوريل (قطار تك ريل) توكيو در ژاپن است. ساير سيستم‌هاي حركتي و جابه‌جايي بار، مثل آسانسورها نيز از منطق فازي استفاده مي‌كنند.

dostan control ogata mikham
سلام
اول اينكه لطفا درصورت امكان يا به صورت فارسي تايپ كنيد يا انگليسي ونه پينگليشي ؛
البته جسارتا!
بعدم من اين كتاب رو يادمه يه سري هم تو قسمت كتاب ها ومقالات تالار برق ديدم وهم تو تالار مكانيك.
ياعلي

perin

عضو جدید
salam...mishe manabe foghe lisanse control ro begid? masalan electronic ...va...mashin va... kodum ketabah behataran ...

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام به بچه های برقی...
اگر امکان دارد در این مورد به من کمک کنید ممنون می شوم:
من با این میرایی کمی مشکل دارم.. الان دقیقا امکانش هست که یک تعریف براش بشه!! مثلا بگید که این میرایی و ضریبش در چه صورت می آید:
با افزایش ضریب میرایی میزان نوسانات سیستم کمتر می شد؟ و پاسخ سیستم به چه دلیل میرایی تر می شود؟
ممنون می شوم کمکم کنید.
با تشکر.

amb

عضو جدید
سلام
در مورد سیستمهای اعلان و اطفای حریق اطلاعات میخواستم
لطفا اگه کسی چیزی میدونه بگه
ممنون

majid hashemi

کاربر فعال
سلام
دوستان یه کم اطلاعات راجع به سنسورهای دما میخوام اونایی رو که برا کار تو رنج دمای محیط مثلا 20 تا 30 درجه میشه استفاده کرد معرفی کنین لطفا.

bodyforlive

عضو جدید
سوال

سوال

با سلام خدمت دوستان عزیز میخواستم بدونم انکودر چیه و کجاها مصرف میشه:heart:

rroshi

عضو جدید
سلام اطلاعاتی در مورد منابع کنکور ارشد کنترل می خوام:que:مثلا برای سیگنال و الکترونیک و ماشین:que:و زبان:confused:ممنون میشم...........خیلی ضروریه.............

farizin

عضو جدید
درباره اون دوستمون که سنسور دما در بازه 30 تا 40 خواسته بود...باید بگم که این بازه در رنج اکثر سنسورهای دمایی قرار داره..اما اگه تاکیدتون بخاطر اندازه گیری دمای بدن انسان هست باید بگم که از نوع نو سنسور میتونین استفاده کنین...یکیش دماسنج الکی / جیوه ای هست...و دومی دماسنجی مشتکل از نوعی LCD هست (مثل تب سنج ها)
---------------------------------------
در باره انکودر هم باید بگم این وسیله اکثرا در کنترل دور موتورها به کار میره و برای ارسال اطلاعات چرخش شفت و اکثر به اسم Shaft Encoder به کار میره...
----------------------------------------
در بازه منابع کنترل برا کارشناسی ارشد...من نیز میخوام بدونم...جون رشته محبوب من کنترل سیستم ها هست

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز میخواستم بدونم انکودر چیه و کجاها مصرف میشه:heart:

معمولا برای کنترل دور موتورهای dc یا ac پیشنهاد میشه که از کنترل حلقه بسته استفاده بشه ...
کنترل حلقه بسته ....یعنی شما بتونی ورودی رو با توجه به خروجی تغییربدی ...و برای دسترسی به خروجی نیاز به فیدبک داری ....

بهترین روش برای کنترل دور موتورها استفاده از اینورتر یا درایور است .... و برای اینکه خروجی حلقه که همون دور موتور می باشد رو در دسترس داشته باشیم ...از فیدبک استفاده می کنیم....

معمولا در قدیم از تاکومتر استفاده می شد و جدیدا از انکودر یا رزولور استفاده میشه که با تولید شکل موج مربع ....اینورتر میتونه با شمارش انها .... تعداد دور در دقیقه و جهت چرخش رو محاسبه کنه ...

ارزوی موفقیت ....;)

majid hashemi

کاربر فعال
تشکر وسوال

تشکر وسوال

درباره اون دوستمون که سنسور دما در بازه 30 تا 40 خواسته بود...باید بگم که این بازه در رنج اکثر سنسورهای دمایی قرار داره..اما اگه تاکیدتون بخاطر اندازه گیری دمای بدن انسان هست باید بگم که از نوع نو سنسور میتونین استفاده کنین...یکیش دماسنج الکی / جیوه ای هست...و دومی دماسنجی مشتکل از نوعی LCD هست (مثل تب سنج ها)
---------------------------------------
در باره انکودر هم باید بگم این وسیله اکثرا در کنترل دور موتورها به کار میره و برای ارسال اطلاعات چرخش شفت و اکثر به اسم Shaft Encoder به کار میره...
----------------------------------------
در بازه منابع کنترل برا کارشناسی ارشد...من نیز میخوام بدونم...جون رشته محبوب من کنترل سیستم ها هست

دوست عزیز ممنون از راهنماییت ولی چیزی که مد نطر من هستش نوعی سنسور برا فیدبک گیری از دمای محیط مثلا فرض کن دمای یه اتاق(تلرانس خیلی پایین هم لازم نیست داشته باشه) از چه سنسوری میتونم استفاده کنم

yasaman m

عضو جدید
سلام
کتاب تست کارشناسی ارشد کنترل اریاز برادرانی از کجا می تونم پیدا کنم؟
اسم انتشاراتش بهم بگید ممنون میشم

rashidishahram

مشاور صنعت برق
دوست عزیز ممنون از راهنماییت ولی چیزی که مد نطر من هستش نوعی سنسور برا فیدبک گیری از دمای محیط مثلا فرض کن دمای یه اتاق(تلرانس خیلی پایین هم لازم نیست داشته باشه) از چه سنسوری میتونم استفاده کنم
می تونی از انواع ترموستاتها استفاده کنی که خروجیش سوئیچ بهت می ده. اگه خروجی 4-20 میلی آمپر هم میخوای از ترانسمیتر با RTD می تونی استفاده کنی.

majid hashemi

کاربر فعال
می تونی از انواع ترموستاتها استفاده کنی که خروجیش سوئیچ بهت می ده. اگه خروجی 4-20 میلی آمپر هم میخوای از ترانسمیتر با RTD می تونی استفاده کنی.

سلام
چون میخوام کار مقایسه دما به طور مرتب انجام بشه و خروجی حاصل از این مقایسه رو لازم دارم سنسور با خروجی 4-20ma مناسبتره
ممنون از راهنمایت
موفق باشی اگه سوالی داشتم باز هم مزاحمتون میشم;)

ARC_2008

مدیر بازنشسته
ترموکوپل یا RTD

ترموکوپل یا RTD

سلام
دوستان یه کم اطلاعات راجع به سنسورهای دما میخوام اونایی رو که برا کار تو رنج دمای محیط مثلا 20 تا 30 درجه میشه استفاده کرد معرفی کنین لطفا.
با عرض سلام
بهترین سنسور روی این رنج PT100 یا 1000 است . در صورت وجود ابهام بفرمائید .

bodyforlive

عضو جدید
ترموستات

ترموستات

:heart:با سلام خدمت دوستان ميخواستم بگم من نياز به ترموستات دارم كه داراي چندسنسور باشه كه كه داخل يه سالن بزارم كه دماي اون رو اندازه گيري كنه وبتونه به فن ها و هيتر ها فرمان بده كه كي وصل يا قع شوند ميخواستم بدونم اين رو با لوگو هم ميشه درست كرد يا بايد حتما ميكرو باشه

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
دوستان خوبم
يادمان باشد اگر واقعا مي دانيم پاسخ دهيم و تجربيات و دانسته هاي واقعيمان را بگوييم.نه حدس و گمان. وگرنه اين سايت تنها سبب گمراهي مان خواهد شد.

كمي متعجب شدم از اينكه دوستان پاسخ هاي غير تخصصي گاها عجيب و غريب مي دهند.
مثلا براي رنج دماي 20 تا 30 درجه بهترين انتخاب بر اساس رنج NTC يا PTC است. اين سنسورها كه از خانواده ي RTD (مقاومتي)ها هستند ايده آل رنجهاي كوچكند. تغيير مقاومتي، در نتيجه دقت آنها چندين برابر PT100 هاست. اما چندان خطي نيستند. يعني در بازه هاي وسيع دما بكار نمي آيند. ولي وقتي بخواهيد دماي يك اتاق را روي مثلا 25 ثابت نگه داريد اينها شاهكارند و ارزانتر از هر سنسور ديگر.

reza.zamany

عضو جدید
من قصد دارم برای کارشناسی ابزار دقیق برم لطفآ مطالبی درباره رشته وبازار کارش در ایران توضیح بدین.

ZAREI.GH

عضو جدید
میرایی سیستم

میرایی سیستم

سلام به بچه های برقی...
اگر امکان دارد در این مورد به من کمک کنید ممنون می شوم:
من با این میرایی کمی مشکل دارم.. الان دقیقا امکانش هست که یک تعریف براش بشه!! مثلا بگید که این میرایی و ضریبش در چه صورت می آید:
با افزایش ضریب میرایی میزان نوسانات سیستم کمتر می شد؟ و پاسخ سیستم به چه دلیل میرایی تر می شود؟
ممنون می شوم کمکم کنید.
با تشکر.
ضریب میرایی به آهنگ کاهش دامنه خطا (مقدار اختلاف از مقدار نهایی یا مطلوب) گفته می شود و لذا با افزایش ضریب میرایی سیگنال مورد نظر سریعتر به مقدار نهایی رسیده و میزان نوسانات سیستم کاهش می یابد.

ZAREI.GH

عضو جدید
من قصد دارم برای کارشناسی ابزار دقیق برم لطفآ مطالبی درباره رشته وبازار کارش در ایران توضیح بدین.
اولا شما که نمیدونید این رشته چیه جرا دوست دارید برا ادامه تحصیل انتخابش کنید؟؟؟؟
به هر حال، میشه گفت رشته ابزار دقیق از زیر مجموعه های رشته کنترل محسوب میشه با این توضیح که در این زمینه ما کلا با ابزارات اندازه گیری ( مثلا در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی با اندازه گیری فشار، دما، فلو یا جریان عبوری سیال، سطح مایعات و ...) سرو کار داریم و همچنین نصب و کالیبراسیون انها و کلا میشه گفت ابزار دقیق فصل مشترک مکانیک و برق-کنترله
بازار کارش هم خیلی خوبه