اتاق مطالعه ی تاپیک مهدیه ..... روزی حلال و حرام

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیت الله حائری شیرازی در كتاب «پندها و اندرزها»ی خود دربارة لقمة حلال و حرام این گونه می‌آورد:
آهن ربا، ذرّة آهن را هر کجا که باشد، به سمت خود می‌کشد. اگر یک مقدار پنبه را از کنار یک آهن ربا عبور دهید، آهن ربا کششی نسبت به پنبه ندارد، امّا اگر مقداری خردة آهن را درون پنبه قرار دهیم، در این حالت پنبه به سمت آهن ربا کشیده شده و جذب آن می‌شود در اینجا خود پنبه جذب نمی‌شود؛ بلکه براده‌های آهنی که با خود آهن ربا هم جنس هستند، به سمت آن کشیده می شوند.

معصیت‌ها مثل آهن ربا و لقمة حرام مانند ذرّات آهن است، وقتی که انسان در وجودش لقمة حرام نباشد، می‌تواند از کنار معصیت‌ها عبور کند و خود را نگه دارد، امّا وقتی که لقمة حرامی را خورد، از کنار معصیت که می‌گذرد، مجذوب آن می‌شود، این خاصیت درونی نان و لقمة حرام است.

امّا لقمة صددرصد حلال که انسان کار صحیح درستی را انجام داده است و اجرت طیّب و صحیح و طاهری را در مقابل آن به انسان داده‌اند. وقتی که این لقمه را انسان مصرف می‌کند، از کنار عبادات که می‌گذرد، عبادات او را جذب می‌کنند، از کنار امامزاده که می‌گذرد، به زیارت آن میل و گرایش پیدا می کند. میل و گرایش به مسجد، روضه و تربت شهدا پیدا می‌کند و این جزو خاصیت و ذات لقمه‌ای است که از همه جهت حلال باشد. هنگامی که انسان آن را مصرف می‌کند، در انسان نوری را ایجاد می‌کند. همة طاعات و عبادات، جذابیّت و گیرایی دارند؛ ولی همة آنها با لقمة حلال سنخیّت دارند، نه تنها با لقمة حلال، با مسکن و لباس حلال و امثال اینها هم سنخیّت دارند. در محلّی که از راه حلال به دست آورده‌اید، موقع نماز که فرا می‌رسد، نسبت به نماز شوق و رغبت پیدا می‌کنید، امّا اگر از راه حرام به دست بیاید، وقتی که در آن محل غیبت انجام شود، نسبت به غیبت میل پیدا می‌کنید و قوة جلوگیری کم می‌شود. حلال و حرام وقتی مخلوط شود، طاعات و معصیت هم با هم مخلوط می شود.

ماهنامه موعود شماره 122

با توجه به نقش تاثیرگذار کسب حلال در مفهوم انتظار و زمینه سازی برای ظهور بر آن شدیم تا در این هفته به این مسئله مهم بپردازیم تا ان شا الله از این پس با آگاهی و دقت بیشتر به این مهم بپردازیم. منتظر استفاده از مطالب ارزنده ی شما دوستان همیشه همراه هستیم :gol:

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیامبر می فرماید: «روی عن رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم): مَنْ أَكَلَ لُقْمَةَ حَرَامٍ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلَاةٌ أَرْبَعِينَ لَيْلَة» اگر کسی یک لقمة حرام بخورد، نمازش تا چهل روز قبول نمی‌شود. حالا گسترده‏تر از این هم از پیغمبر نقل شده است که حضرت فرمودند: «روی عن رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): الْعِبَادَةُ مَعَ أَكْلِ الْحَرَامِ كَالْبِنَاءِ عَلَى الرَّمْل» عبادت همراه حرام‏خواری مانند بنا کردن بنا روی شن روان است.

یک روایت از امام باقر(علیه السلام) است که فرمودند: «إِنَّ الرَّجُلَ إِذَا أَصَابَ مَالًا مِنْ حَرَامٍ لَمْ يُقْبَلْ مِنْهُ حَجٌّ وَ لَا عُمْرَةٌ وَ لَا صِلَةُ رَحِمٍ حَتَّى أَنَّهُ يَفْسُدُ فِيهِ الْفَرْجُ» کسی که مال حرام به دستش آمده است، نه مکه‏اش، نه عمره‏اش، نه صله رحم‌اش، هیچ کدام از آنها مقبول نیست و این لقمه، حتی روی نطفه‏اش اثر می‏گذارد.

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام حسین روز عاشورا دو مرتبه سخنرانی کرد که در تاریخ هست. خوارزمی می‏نویسد، مرتبه دوم که آمد صحبت کند، تا شروع کرد، لشکر شروع کردند به های‌وهوی و جنجال کردن. هلهله کردند که حرفش را گوش نکنند. حضرت به آن‏ها خطاب کرد« وَیلَکُم مَا عَلَیکُم أن تَنصِتُوا إلَیَّ فَتَسمَعُوا قَولِی» وای بر شما! چرا ساکت نمی‏شوید که حرف‏های مرا گوش کنید؟! سر وصدا، جار و جنجال راه انداختید که حرف‏های مرا گوش نکنید؟!
« وَ إِنَّمَا أَدْعُوكُمْ إِلَى سَبِيلِ الرَّشَادِ فَمَنْ أَطَاعَنِي كَانَ مِنَ الْمُرْشَدِينَ وَ مَنْ عَصَانِي كَانَ مِنَ الْمُهْلَكِينَ وَ كُلُّكُمْ عَاصٍ لِأَمْرِي غَيْرُ مُسْتَمِعٍ قَوْلِي» اگر حرف مرا گوش کنید شما را هدایت می‌کنم و اگر نشنوید، همه‌تان گناه‌کار خواهید بود. شماها یک دسته‏تان تطمیع شدید، به شما پول داده‌اند که به جنگ با من آمده‌اید. «فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُكُمْ مِنَ الْحَرَامِ» شکم‏هایتان الآن پر از حرام است. چون لقمه حرام خورده‌اید، چیزی نمی‌فهمید و هیچ عبادتی از شما اثر نمی‌کند و باعث نمی‌شود که به حرفای من گوش دهید.

aaj6551

عضو جدید
می خواستم بگم

می خواستم بگم

بله آقای محمدی اثرات روزی حلال خیلی شگفت وانگیز است.
ولی نمی دونم تا حالا سعی کردی روزی حلال در بیاری یا نه؟
خیلی خیلی خیلی خیلی سخته..من رفتم دنبالش ولی خیلی سخت بود.کمرم داشت میشکست..
تازه اگه این طوری رفتار کنی میگن یارو خره و حالیش نیست

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاکید بر لقمه حلال در قرآن

تاکید بر لقمه حلال در قرآن

خداوند متعال به اينكه مؤمنان از لقمه حلال و پاكيزه استفاده كنند توجه خاصی مبذول فرموده است و در آيات متعدد قرآن عظيم به مؤمنان سفارش فرموده‌اند كه از لقمه‌های پاكيزه استفاده كنند

آیه 57 سوره بقره:

« وَظَلَّلْنَا عَلَيْكُمُ الْغَمَامَ وَأَنزَلْنَا عَلَيْكُمُ الْمَنَّ وَالسَّلْوَى كُلُواْ مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَمَا ظَلَمُونَا وَلَـكِن كَانُواْ أَنفُسَهُمْ يَظْلِمُونَ »

"و ابر را سایبان شما ساختیم و مرغ بریان و ترانگبین را بر شما فرستادیم (و گفتیم) از این روزیهای پاک که به شما دادیم تناول کنید، ولی (شکر این نعمت را به جا نیاوردند) نه به ما بلکه به خود ستم کردند."

در آيه 172 سوره بقره باز چنين مي فرمايد:

« يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُلُواْ مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَاشْكُرُواْ لِلّهِ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ »

81 سوره طه چنين مي فرمايد:

« كُلُوا مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَلَا تَطْغَوْا فِيهِ فَيَحِلَّ عَلَيْكُمْ غَضَبِي وَمَن يَحْلِلْ عَلَيْهِ غَضَبِي فَقَدْ هَوَى»

«از روزيهاى پاكيزه‏اى كه به شما داديم بخوريد، ولى در آن طغيان نكنيد، كه غضب من بر شما وارد شود»

آيه 168 سوره بقره چنين مي فرمايد:

« يَا أَيُّهَا النَّاسُ كُلُواْ مِمَّا فِي الأَرْضِ حَلاَلاً طَيِّباً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ»

اي مردم از آنچه خدا در روي زمين از حلال ها و پاکيزه ها آفريده، بخوريد و از گام ها (آثار و نشانه ها)ي شيطان پيروي نکنيد

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله آقای محمدی اثرات روزی حلال خیلی شگفت وانگیز است.
ولی نمی دونم تا حالا سعی کردی روزی حلال در بیاری یا نه؟
خیلی خیلی خیلی خیلی سخته..من رفتم دنبالش ولی خیلی سخت بود.کمرم داشت میشکست..
تازه اگه این طوری رفتار کنی میگن یارو خره و حالیش نیست

سلام برادر بزرگوار ، بله موافقم سخته

ولی به سختی ها پاداش می دهند. و شاید به این دلیل باشه که انبیا و اولیا از خدا می خواستنداین مورد رو.

همیشه رعایت تقوا سخته، توی جمعی که سعی می کنید غیبت نکنید یا از اون جمع بلند بشید یا موردی که صددر صد به ضررتونه راست بگید . جامعه می گه طرف عقل نداره!

کسی که می خواد زمینه ساز ظهور باشه و به پاداش الهی برسه ، بایستی یه فرقی با بقیه داشته باشه

البته این نظر شخصی بنده بود ، خوشحال می شم دوستان هم نظرشون رو بفرمایند

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقسام مال حرام

اموال حرام، از سه قسم بیرون نیست:
اول آنکه: ذات آن حرام است؛ مثل خوک و سگ و خون و امثال اینها.
دوم آنکه: به جهت صفتی که عارض آن شده است، حرام شده است؛ چون طعامی که به زهر مخلوط شده است.
سوم آنکه: به جهت نقص و خللی که در گرفتن و دادن مال به هم رسیده و از برای این، اقسام بسیار است؛ مثل اموالی که گرفته می شود به ظلم و عدوان و غصب و دزدی و خیانت در امانت و مکر و حیله و تلبیس و رشوه و کم فروشی و ربا و غیر اینها، از آنچه در کتب فقه مذکور است و در خصوص هر یک ذمّ شدید رسیده است.
چون بسیار اشتباه می شود در میان رشوه و هدیه، در این مقام اشاره به بیان آنها می کنیم. پس می گوییم: بدان که چیزی که به این اسم و رسم، کسی به دیگری می دهد چند صورت است:
اول آنکه: کسی چیزی از برای بعضی برادران دینی خود بفرستد، به قصد اظهار دوستی و محبّت و تأکید قواعد انس و صحّت و هیچ غرض دیگر نداشته باشد و شکی نیست که این هدیه است و حلال است؛ خواه با آن قصد ثواب اخروی نیز داشته باشد یا نه.
دوم آنکه: مقصود او از فرستادن چیزی، طمع مالی باشد؛ مثل اینکه فقیری هدیه از برای غنی یا غنی از برای غنی دیگری بفرستد به جهت طمع عوض بیشتر یا مساوی و این نیز نوعی از هدیه است و در حقیقت هبه ای است به شرط عوض و هرگاه آنچه طمع و منظور بوده، به جا آورد، حلال است؛ همچنان که مقتضای ادله و مفاد بعضی از اخبار است. بلکه از بعضی اخبار مستفاد می شود که اگر طمع او را هم به جا نیاورد، حلال خواهد بود.
همچنان که مروی است که اسحق بن عمّار به حضرت صادق علیه السلام عرض کرد که مرد فقیری هدیه به جهت من می فرستد و مقصودش آن است که من عوض به او بدهم. من هدیه او را می گیرم و چیزی به او نمی دهم، آیا از برای من حلال است؟ فرمود: بلی، حلال است؛ ولیکن مگذار که عطا نکنی به او.
سوم آنکه: مقصود او از فرستادن، این باشد که آن شخص در کار معینی اعانت او کند. پس اگر آن کار، حرام یا واجب باشد، آن هدیه نیست، بلکه رشوه است و گرفتن آن حرام است و اگر آن عمل، مباح باشد، قبول هدیه آن ضرر ندارد.
چهارم آنکه: غرض او از فرستادن، تحصیل دوستی و محبّت باشد ولیکن در دوستی و محبّت او منظور این باشد که به واسطه جاه و مرتبه او متوسّل به بعضی از مطالب خود شود و اگر این جاه و مرتبه از برای او نمی بود، آن را نمی فرستاد.
پس اگر غرض آن شخص توسّل به مطالب غیر مشروعه باشد، شکّی در رشوه بودن آنچه فرستاده و حرمت آن نیست و اگر توسّل به مطلب مشروع باشد یا غرض او معلوم نباشد، ظاهر آن است که حرام نباشد؛ اگرچه قبول آن مطلقا خالی از کراهت نیست؛ زیرا که هدیه ای است مشابه رشوه.
مروی است که حضرت پیغمبر صلی الله علیه و آله والیی فرستادند که زکات قبیله ازد را جمع نماید، چون مراجعت نمود بعضی از آنچه آورده بود، خود نگاه داشت و گفت: این هدیه ای است که به من داده اند. حضرت فرمود که اگر راست می گویی چرا در خانه پدرت و خانه مادرت ننشستی تا هدیه از برای تو بیاورند؟ پس فرمود: چرا من هرگاه یکی از شما را به عملی نصب می کنم، گویید این از شما و این هدیه من است؟ چرا در خانه مادرش نمی نشیند تا هدیه از برایش بیاورند؟

منبع

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
این همیشه برام جای سواله
چرا پدر لقمه حرام میاره خونه ولی بچه
عاقبت به شر میشه؟
شاید همیشه صادق نباشه ولی خوب
اکثریت احادیثی که میخوندم این چنین نظری داشتن؟

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
رسول خدا صلی الله علیه و آله در آخرین حج خانه خدا که به حجه الوداع معروف است، در بخشی از سخنان خویش برای مردم فرمود:«خداوند متعال روزی ها را در میان مخلوقاتش به صورت حلال تقسیم فرموده است، نه به صورت حرام. پس هرکس با تقوی باشد و صبر کند خداوند روزیش را به او می دهد، ولی هر کس بر اثر کم صبری پرده دری و شتاب کند و از غیر راه حلال روزی را بیابد، از روزیش کم می شود و روز قیامت نیز مورد بازخواست قرار می گیرد.»

امام صادق علیه السلام می‌فرمود:«من در زمین خودم تلاش می کنم و عرق می‌ریزم، در حالی که خدمتکارانم می توانند این کار را بکنند، ولی با این کارم می خواهم خداوند متعال ببیند که من در پی روزی حلال هستم.»

امام صادق علیه السلام به یکی از یارانش فرمود:«کسب روزی حلال را رها مکن، چرا که تو را در دینت کمک می‌کند.»

منابع:
وسائل الشیعه، ج 12، ص 23، حدیث 8؛ ص 27، حدیث 1؛ ص 24، حدیث 1

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
لقمه ی حرام ، حرف های امام معصوم را بی اثر می کند
امام حسین پیش از ظهر عاشورا در كربلا صحبت‌های زیادی كرد ولی هیچ كدام اثر نمی ‌كرد. در آخر حضرت فرمودند: « فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُكُمْ مِنَ الْحَرَامِ ؛ چون شكم‌های شما از حرام پرشده است ، حرف‌های من در شما اثر نمی گذارد.»

امام صادق فرمودند: « تَرْكُ لُقْمَةِ حَرَامٍ أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى مِنْ صَلَاةِ أَلْفَیْ رَكْعَةٍ تَطَوُّعاً ؛ ترك لقمه‌ی حرام، نزد خدا بهتر از خواندن هزار ركعت نماز مستحبی است.»

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
این همیشه برام جای سواله
چرا پدر لقمه حرام میاره خونه ولی بچه
عاقبت به شر میشه؟
شاید همیشه صادق نباشه ولی خوب
اکثریت احادیثی که میخوندم این چنین نظری داشتن؟

ممنون از حضورتون و از مطالب مفیدی که قرار دادید.

نظر شخصی بنده اینه که خوردن لقمه حرام اثراتی به این صورت داره و حتی اگه اشتباه نکنم روی نسل تاثیر می گذاره . ان شا الله می گردم اگر مطلب مرتبطی پیدا کردم برای رفع این ابهام از ذهن خودم و شما دوست عزیز قرار می دم . ممنون می شم اگر کسی از دوستان هم مطلب مرتبطی داره مرا رو محروم نکنه .

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون
این مطلب شاید تا حدودی رفع ابهام کنه(http://porseman.org)

نخست بايد دانست در اعمال انسان سه عامل مهم نقش دارد: 1. عوامل وراثتى و ژنتيكى‏ 2. عوامل محيطى. 3. اختيار و انتخاب. سه امر ياد شده، از عوامل متغير هستند كه هيچ گاه شرايط مساوى را براى افراد انسان ها به وجود نمى آورند و اين تفاوت ها از زيبايى هاى آفرينش و بر اساس «حكمت» خداوند است. اما «عدالت» خدا بر اين اساس است كه از هر كس با توجه به شرايط محيط و عوامل ژنتيكى و امكاناتى كه در اختيار دارد، بازخواست كند؛ لذا شدت و يا تخفيف عذاب و يا پاداش او نيز با ملاحظه هر سه عامل است. به طور مثال در روايت آمده كه خداوند، هفتاد خطا را بر جاهل مى‏آمرزد كه يكى از آنها را بر عالم نمى آمرزد. بنابراين تأثير عوامل غير اختيارى در روحيات و اعمال و كنش‏هاى انسان‏ها، امرى مسلّم و ترديد ناپذير است؛ ليكن اين گونه امور هرگز سلب كننده اختيار و آزادى اراده انسانى نيستند و از طرف ديگر نمى‏توانند فطرت پاك الهى آدمى را - كه اورا به سوى خدا و فضايل و پاكى‏ها فرا مى‏خواند - از بين ببرند. نقش عوامل محيطى يا وراثتى ياد شده آنها، ايجاد زمينه گرايش به سوى بعضى از رذالت‏ها و منكرات است. بنابراين تفاوت يك انسان حرام‏زاده يا فردى كه در محيط تربيتى فاسدى تولد و رشد مى‏يابد، با فرد حلال‏زاده يا كسى كه در محيط سالم تولد و رشد يافته، آن است كه در وى زمينه گرايش به كژى‏ها و آلودگى‏ها بيشتر است؛ ولى اين زمينه هرگز توانايى و اراده اصلاح را از او سلب نمى‏كند و همين انسان بر حسب فطرت الهى ميل به سوى نيكى‏ها و ارزش‏هاى متعالى نيز دارد. بنابراين مى‏تواند مانند هر كس ديگر به سمت ارزش‏ها و فضايل حركت كند. در طول تاريخ نيز بسيارى از انسان‏هايى كه در محيط سالم رشد كرده‏اند، به سوى انحرافات گرويده و در مقابل افرادى در محيط هاى فاسد عليه تمايلات نفسانى پست خود قيام كرده و به اصلاح گراييده‏اند. از طرف ديگر عذاب و پاداش الهى، نسبت به همه انسان‏ها يكسان نيست؛ چنان كه گفته‏اند: در قيامت سه كتاب وجود دارد كه به حسب آنها پاداش و جزا صورت خواهد گرفت: 1. پرونده سيئات، 2. پرونده حسنات، 3. پرونده نعمات. مقصود از نعمت‏ها صرفاً آب و نان و ... نيست؛ بلكه مهم‏ترين آنها عوامل تربيتى - مانند پيامبران، علما، خانواده خوب، دوستان خوب، شرايط اجتماعى مناسب، قواى ادراكى، شرايط ژنتيك و... مى‏باشد. از اينجا روشن مى‏شود كه مسئوليت هر كس در پيشگاه خداوند، متناسب با نعمت‏هايى است كه پروردگار به وى ارزانى داشته و عدالت الهى ايجاب مى‏كند با ملاحظه تمام شرايط و عوامل ارادى و غير ارادى دخيل در افعال انسان، هر فردى را پاداش و جزا بخشد. آنچه در روايات درباره حرام‏زادگان و ... آمده، همه براى تذكر و يادآورى وجود همين زمينه‏ها است و از آنها مى‏توان در امور تربيتى نتايج درخشانى گرفت. بنابراين وجود اين عوامل و تأثير آنها، هيچ تضادى با عدل الهى و پاداش و عذاب اخروى ندارد.

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
معرفی کتاب

معرفی کتاب

• نام کتاب: روزی حلال: تاثیر مال و لقمه حلال و حرام بر سرنوشت انسان
  • نویسنده: محمد علی قاسمی
  • ناشر: نورالزهراء
  • چاپ: کوثر
  • شمارگان:۵۰۰۰
  • تعداد صفحه: تقریبا ۳۰۰ صفحه

ايران862

عضو جدید
رسول خدا صلی الله علیه و آله در آخرین حج خانه خدا که به حجه الوداع معروف است، در بخشی از سخنان خویش برای مردم فرمود:«خداوند متعال روزی ها را در میان مخلوقاتش به صورت حلال تقسیم فرموده است، نه به صورت حرام. پس هرکس با تقوی باشد و صبر کند خداوند روزیش را به او می دهد، ولی هر کس بر اثر کم صبری پرده دری و شتاب کند و از غیر راه حلال روزی را بیابد، از روزیش کم می شود و روز قیامت نیز مورد بازخواست قرار می گیرد.»

امام صادق علیه السلام می‌فرمود:«من در زمین خودم تلاش می کنم و عرق می‌ریزم، در حالی که خدمتکارانم می توانند این کار را بکنند، ولی با این کارم می خواهم خداوند متعال ببیند که من در پی روزی حلال هستم.»

امام صادق علیه السلام به یکی از یارانش فرمود:«کسب روزی حلال را رها مکن، چرا که تو را در دینت کمک می‌کند.»

منابع:
وسائل الشیعه، ج 12، ص 23، حدیث 8؛ ص 27، حدیث 1؛ ص 24، حدیث 1
مرسي بابت مطالب قشنگتون.....

electro-esmoke

عضو جدید
معلمان مدرسه ما :razz:

سر کلاس فقط چایی می خوردن و می خوابیدن :w47:

اصلا درس نمیدادن فقط درد دل های ننشون رو می کردن :cry:

سوالات امتحان رو تو لوازم تحریری سر کوچه (می فروختن با سود زیاد) :crying2:

کسی پول به کلاس کنکورشون نمی داد. ضمن نداشتن جواب سوالات امتحان مدرسه برگش منطقی هم صحیح نمی شد :twisted:

برای ننوشتن نقطه i درس انگلیسی یه سوال 3 نمره ای 2 نمره ازم کم می کرد. :crying:

سوالات امتحانات از سوالات ناسا تیز هوشان و المپیاد انتخاب میشد :surprised::eek:

تا پایان سال تحصیلی 20 صفحه جزو هم گفته نمی شد. :crying2:

موقع پرسیدن سوال دانش اموز جواب هوووووم و اوهوووووم بود. :exclaim:

بعضی از دانش اموزان که اون موقع در خط مسائل مالی نبودن انگیزه تحصیل رو از دست میدادن. و با ایندشون بازی میشد.

با حقوق و پول کلاس و پول فروش جزو و نرفتن تابستان به سر کار با حقوق بازم اعتقاد داشتن درامدشون کمه و حلال ترین درامده و شغل انبیا رو دارن!

به نظرتون پولشون حلال بود؟