ترموديناميك و مذهب

phalagh

مدیر بازنشسته
سلام . ممنون من خیلی به دنبال همچین مقاله ای بودم . واقعاً ممنونم . ولی متاسفانه وقتی دانلود می کنم . error میده. اگه زحمتی نیست یه لینک دیگه براش اختصاص بدید. باز هم ممنون.
اسم فايلي كه دانلود كرديد رو عوض كنيد. و با حروف انگليسي بنويسيد.درست ميشه.مشكلي نداره.

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
مشکل نداره الان خودم دانلودش کردم سالم بود

bowmanengclub

عضو جدید
به نظرم بهتر ما علم ومذهب و از هم جدا کنیم.
تا زمانی که کنترل جوامع بشری (در غرب و شرق) در دست مذهبیون بود عملا پیشرفت علمی چندانی وجود نداشت(یا اگه داشت تو مباحث محض و فلسفی که تاثیر چندانی تو زندگی نداره) ولی به محض اینکه کنترل جوامع بشری دست عقل گرا ها افتاد می بینیم که پیشرفت تو همه زمینه ها آغاز شد حتی در زمینه هایی که مذهبیون خیلی ادعاشو داشتند مثل اخلاق و خداشناسی و انسان شناسی و ...
یه مورد دیگه هم راجه به مطالب موجود تو این مقاله همون تئوری معروف تکامل بود که باید بگم شواهد محکم علمی تو این زمینه وجود داره و همینطوری این نظریه پذیرفته نشده تو زمان داروین کم و کاستی هایی داشته ولی به مرور کامل تر شد و مطالبی که تو کتاب های معارف دبیرستان و بینش دانشگاه بوده چندان معتبر نیستن چون همشون یکطرفه و مغرضانه نوشته شدن.
به هر حال همیشه خوبه ما همه چیزو با خرد خودمون بسنجیم تا اینکه یه مشت داستان و از کودکی تو ذهنمون بریزن. بهتر جرئت داشته باشیم راجع به همه چیز فکر کنیم دکارت(که البته نیاز به معرفی نداره) میگه اگه می خوای به حقیقت برسی اول همه چیز هایی رو که تو ذهنت داری بربز بیرون از آغاز راجه بهشون فکر کن.
می اندیشم پس هستم.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
این سخن شما درباره مذهب و علم بر می گرده به دوران فئودالیست ها، کلیسا و اون مذهبی رو که از دین مسیح ساخته بودن اصلا هیچ شباهتی با مذهب نداشته است.

به نظرم بهتر ما علم ومذهب و از هم جدا کنیم.
تا زمانی که کنترل جوامع بشری (در غرب و شرق) در دست مذهبیون بود عملا پیشرفت علمی چندانی وجود نداشت(یا اگه داشت تو مباحث محض و فلسفی که تاثیر چندانی تو زندگی نداره) ولی به محض اینکه کنترل جوامع بشری دست عقل گرا ها افتاد می بینیم که پیشرفت تو همه زمینه ها آغاز شد حتی در زمینه هایی که مذهبیون خیلی ادعاشو داشتند مثل اخلاق و خداشناسی و انسان شناسی و ...
یه مورد دیگه هم راجه به مطالب موجود تو این مقاله همون تئوری معروف تکامل بود که باید بگم شواهد محکم علمی تو این زمینه وجود داره و همینطوری این نظریه پذیرفته نشده تو زمان داروین کم و کاستی هایی داشته ولی به مرور کامل تر شد و مطالبی که تو کتاب های معارف دبیرستان و بینش دانشگاه بوده چندان معتبر نیستن چون همشون یکطرفه و مغرضانه نوشته شدن.
به هر حال همیشه خوبه ما همه چیزو با خرد خودمون بسنجیم تا اینکه یه مشت داستان و از کودکی تو ذهنمون بریزن. بهتر جرئت داشته باشیم راجع به همه چیز فکر کنیم دکارت(که البته نیاز به معرفی نداره) میگه اگه می خوای به حقیقت برسی اول همه چیز هایی رو که تو ذهنت داری بربز بیرون از آغاز راجه بهشون فکر کن.
می اندیشم پس هستم.

jamshid357

عضو جدید
سلام گویا شما هم به رابطه ی بین ترمودینامیک و علوم انسانی علاقه مندید. کتاب "عشق و پرستش یا ترمودینامیک انسان" رو خوندید؟ چند تا سوال درموردش داشتم. میخواستم ببینم از کی میتونم بپرسم. به جز خودتون شخص دیگه ای رو نمیشناسید که بتونه کمکم بکنه؟

این سخن شما درباره مذهب و علم بر می گرده به دوران فئودالیست ها، کلیسا و اون مذهبی رو که از دین مسیح ساخته بودن اصلا هیچ شباهتی با مذهب نداشته است.

من در ادامه این مثال رو می زارم ، دستپخت شوروی

In the Soviet Union, resonance theory — especially as developed by Linus Pauling — was attacked in the early 1950s as being contrary to the Marxist principles of dialectical materialism, and in June 1951 the Soviet Academy of Sciences under the leadership of Alexander Nesmeyanov convened a conference on the chemical structure of organic compounds, attended by 400 physicists, chemists, and philosophers, where "the pseudo-scientific essence of the theory of resonance was exposed and unmasked"

از مقاله ویکی پدیا
کد:
[LEFT][URL]http://en.wikipedia.org/wiki/Resonance_(chemistry)[/URL][/LEFT]
منبع
Terror and Progress USSR: Some Sources of Change and Stability in the Soviet Dictatorship by Barrington Moore, Jr. (1954), pp. 142-143.